Binnenland. Liturgie. Hiads» m westelijk Nieuw*. Crisismaatregelen. Bemengd Nieuws. bohjewiki voor te stellen als Duitschgezind, en vijandig tegen de entente, of als uitsluitend pacifisten. Zij beseffen volkomen dat het „keizerisme" en het jonkerdom de grootste beletselen zijn voor de bevrijding van het pro letariaat in alle landen, maar zij zijn van een vervanging het Pruisische militairisme door een Russisch, Fransch of Britsch militairisme niet gediend. Met diepe overtuiging zeide Litwinof zich te kunnen voorstellen dat de Russische en de Duit- sche legers op het oostelijk front op een goeden dag gezamenlijk zullen oprukken tegen de ge meenschappelijke vijanden van het proletariaat, die te Berlijn en misschien ook in andere landen zetelen. Hij geloofde dat Trotzky en Lenin door middel van de onderhandelingen die nu gaande zijn en door hun gestadige propaganda meer bijdragen tot den val van het „keizeris me" dan de ge allieerden aan het westelijk front. Litwinof beslootDe bolsjèwiki beschouwen een afzonderlijken vrede als een ramp, die echter onvermijdelijk kan worden. Het ligt op den weg der demokraten in de ententelanden die te voor komen door aanstonds krachtig hun stem te verheffen en den weg naar een democratischen vrede te effenen. Hij voegde daaraan toe dat zijn eerste werk als gezant zal zijn, in Engeland de waarheid over Rusland te verkondigen en het weefsel van misverstand over den aard, het doel en de beweegredenen van de Sowiet-regeering te ver scheuren. AAN HET WESTELIJK FitQNÏ. Uit Berlijn wordt geseind Op nagenoeg het geheele front zijn levendige geschutgevechten geleverd. Helder vriezend weer begunstigde de artillerie-actie. Bij de mislukte Engelsche aanvallen ten oos ten van Yperen en ten Noorden van het La Bassee-kanaal en bij geslaagde ondernemingen van onze troepen ten Z.O. van Moeuvres en in Champagne hebben wij gevangenen gemaakt en enkele machinegeweren vermeesterd. Sedert den len Januari hebben onze vijanden in luchtgevechten en door vuur van den bega- nen. grond 23 vliegtuigen en 2 kabelballons verloren. Eerste luitenant Lorzer heeft zijn 20ste over winning in de lucht behaald. Het Fransche communiqué luidt In den loop van den nacht heeft de vijand verscheidene overvallen gedaan op kleine Fran sche posten in de streek van Juvincourt. Geen van alle heeft eenig resultaat gehad. In Champagne en op den rechteroever van de Maas, ten oosten van hoogte 344 is de ge- sehutstrijd bijtijden hevig geweest. In den boven-Elzas is een vijandelijke aanval tegenover Aspach volslagen mislukt. De Duit- schers hebben groote verliezen geleden en wij hebben een machinegeweer buitgemaakt. Gisteren hebben onze vliegers twee vijandelijke vliegtuigen en een kabelballon geveld. Zes andere Duitsche vliegtuigen zijn na luchtgevech ten binnen de vijandelijke linies gevallen. Den zelfden dag hebben onze vliegers fabrieken 'te Rombach en de stations van Metz-Sablon en de Conflans en van Arneuville gebombardeerd. In het geheel zijn daarbij 7500 K.G. bommen geworpen. Sir Douglas Haig seintDikke mist heeft gisteren het werk van onze vliegers zeer gehin derd, maar 's nachts hebben wij enkele bommen op Carvin geworpen, niettegenstaande het zeer slechte weer. Een vijandelijke machine is in een luchtgevecht naar beneden gejaagd. Gistermiddag zijn aan het front van Kamerijk in de buurt van het Noorder Kanaal plaatse lijke gevechten geleverd, zonder dat de toestand noemenswaardige wijziging onderging. In den nacht schoven de Britten de linie be zuiden Lens een beetje op. Vannacht is het vlijandelijke geschut in de sectoren van Bullecourt en Yperen tot zekere hoogte in touw geweest. Officieel Britsch avondbericht. Als resul taat van den hedenochtend gemelden plaatse lijken strijd in de nabijheid van het Canal du Nord zijn vier van onze vooruitgeschoven posten in deze streek over korten afstand teruggeduwd. Eenige onze mannen worden vermist. Behalve de gewone wederzijcfsche geschuts- werkzaamheden valt er niets bizonders te melden ALLERLEI NIEUWS. Men meldt van de grens Wolff heeft het bericht over den brand in Krupp's fabrieken te Essen als „uit de lucht gegrepen" gekwalificeerd. We hebben dien aangaande een onderzoek bij verschillende be trouwbare personen gedaan, allen ooggetuigen van het onheil. Zij verklaarden ons Op Woens dag 19 Dec. j.l. circa 6 uur 's avonds ontstond in de draaierij van Presbau III B. door kort sluiting brand. In dit groote complex werden eensklaps alle electrische lampen gedoofd. Er werd last gegeven de vuren uit de ovens te halen. En weldra waren verschillende afdee- lingen „uitgebrand", voor zoover er hout in aanwezig was. De brandschade was echter niet zoo groot als de waterschade samen bedroegen ze ten minste enkele millioenen Mark. Alleen Anlage III en IV bleven onbeschadigd, Meer dan 200 electrische motoren werden zeer be- beschadigd. Verschillende Nederlandsche ar beiders, in Presbau III B. werkzaam, hebben enkele weken vacantie gekregen. Wanneer de schade eenigszins hersteld zal zijn, om er op nieuw te kunnen werken is nog niet bekend. Als een gevolg van den aanvankelijken loop der onderhandelingen met Rusland zijn in het Oosten van Duitschland o.a. in boven- Silizie en Polen de prijzen der levensmidde len plotseling aanmerkelijk gedaald. Sardijnen en chocola b.v. zijn voor ongeveer de helft, meel voor een derde van den vroegeren prijs te prijs krijgen. Hetzelfde is het geval met bont, dat 200 procent in prijs daalde ook machinegaren daalde van 1440 op ongeveer 1000 mark per 1000 yards. Worst, zeep en dergelijke artikelen zij veel goedkooper geworden, omdat de ketting- handelaars vreezen, als de vrede tot stand ge komen is, met hun voorraden te zullen blijven zitten. Het Poolsche persbureau ontleent aan de Koerjer Codzienny, dat bovengenoemd verschijn sel in Galicie eveneens is opgetreden. Te Kowel en in Wolhynie zijn de graantrans- acties al begonnen. Te Warschau zijn de levensmiddelenprijzen eveneens enorm gedaald evenals die van verschillende andere benoodigd- heden. Op de Aalandseilanden is, volgens „Tidens Tegn.", een volksreferendum gehouden, waar uit bleek, dat de bevolking zich bij Zweden wenscht aan te sluiten. Opgave van inwoners. De minister van landbouw heeft de gemeente besturen de volgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat blijkens van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen ont vangen inlichtingen, verschillende gemeente besturen onjuiste cijfers verstrekken aangaande de bevolking ten hunnent aanwezig. Insommige gevallen verschillen de opgaven van het gemeen tebestuur afkomstig, meer dan 10 pet. met die welke bij navraag bij het betrokken bevolkings bureau worden verkregen. Zoozeer is de ver keerde practijk van het verstrekken van on juiste opgaven bij gemeentebesturen doorge drongen, dat volgens de door hem voorge legde cijfers het totaal aantal inwoners onzes lands op dit oogenblik zou bedragen 6.800.000, waarbij dan nog niet eens inbegrepen zijn het het leger en de kinderen beneden het jaar. Het verstrekken de onjuiste opgaven heeft tot gevolg, dat aan die gemeenten grootere hoe veelheden verschaft worden, dan waarop zij ingevolge de rantsoeneeringsbepalingen recht hebben. Het zal u duidelijk zijn, dat dientengevolge de gemeenten, welke cijfers naar waarheid voor leggen, benadeeld worden zij toch ontvangen naar evenredigheid kleiner hoeveelheden dan de gemeenten, die het niet te nauw met de waarheid nemen. Met aandrang moge ik u in verband met het vorenstaande verzoeken, uwe opgaven be treffende het aantal inwoners in uwe gemeente nog eens nauwkeurig te doen nagaan en zoo noodig een verbeterde opgave dienaangaande aan het Rijks Centraal Administratiekantoor te doen toekomen. (St.ct.) De zand- en grinfkwestie. Volgens de „Telegraaf' zou by de Brilsche regeering groote geneigdheid bestaan de be ruchte „represaille" op te heffen, zoodra blijkt, dat Duitschland bereid is de kwestie aan arbi trage te onderwerpen. Centraal bureau voor de katholieke sociale actie. Maandag 7 Januari vergadert te Utrecht de Centrale Raad voor de Katholieke Sociale Actie. Blijkens de agenda zal dit een in verschillende opzichten zeer belangrijke vergadering wórden- Allereerst zal verslag uitgebracht worden van de werkzaamheden van het Centraal Bureau ten aanzien van de Vredesvoorstellen van Z. H. den Paus, waarby tevens in behandeling ko men een voorstel van de Dioc Comité in het Bisdom Breda en een schrijven van de Utrecbt- sche R. K Werklieden Vereeniglng. Voorts komen in behandeling verschillende voorstellen -van heA Centraal Bureau, en wel le. tot het organiseeren van schriftelijke cursussen over Economie en Sociologie 2e. betreffende de aanstelling van een In specteur voor de K. S. A. en 3e. tot het houden eener enquête betreffende den arbeid van gehuwde vrouwen in fabrieken en werkplaatsen. Tenslotte zullen behandeld worden het finan cieel verslag over 1916 en de begrooting voor 4918 FEESTEN VAN DE OPENBARING DES HEEBEN. »En zij vielen ler aarde neder en aanbaden het goddelijk Kind. on zij droegen het ge schenken op, goud, wierook en uoyrrhe". Dat is wel de feestgedacate, dis ons vandaag beheerschen moet, waaruit we de ware beteakenia van dezen dag afleiden, waaruit we voornemens maken van navolging, We weten het immers, dat niet de drie wijzen uit het Oosten het voorwerp zijn van onze feestviering, maar Christus zelf, die niet alleen aan het uitverkoren volk zich openbaarde »c de roeping der herders, maar ook aan de hei denen, die in de wonderbare ster erkenden »het teeken van den grooten koning® en ponder dralen zich opmaakten lom Hem t« aanbidden*. Zoo wordt osi deze dag tot een dackfeest ook voor ens in zooverre onze vaderen heidenen waren en in de drie koningen ook wy tot het ware geloof geroepen zijn. Op dezen verjaardag dus onzer uitverkiezing tor het ware geloof pas het ons den lof te zingen van Hem, Die zender eenige verdiensten vaa onzen kant »nit louter barmhar tigheid® ons tot Zjjn kinderen aannam, 't Officie njl daarom vandaag van de vernedering des Heeren in de menschwordipg niet hooren. Wat wa daar in het H. Huisgezin zien is alles maar schijn't ls geen hulpbehoevend kind maar >de heerscher- die gekomen is, en in Zyne handen rust het bevel en de macht en de beerzchappjj.® 't Is niet een arm kind, wat door zijn komst in deze wereld geen opzien baart en in de verbor genheid van het gezinsleven zyn weg zal gaan door dit levenneen zijn komst heteekent de glorie van Jeruzalem (de H. Keik). Volkeren zullen wandelen naar uw licht en koningen naar den glans, die over u opgaat. de menigte der zee .i. de volkeren van het Westen) wendt zich tot u, de kracht dar volkeren komt tot u,« En die onafzienbare schare wordt geopend door drie vorstelijke personen uit het oosten, die door geen bezwaar van moeklijke reis, door geen ge vaar op dien langen tocht laten weerhouden om te zoeken »den koning, die geboren is, ïdie vooral als ze het kind vinden met Zjin moeder* zich door den schijn der armoede niet laten bedriegen maar saederzitten eo aanbidden®. Die koninklijke ge schenken, die wy ze zien offeren, zijn ons feite lijk geen gaven, die vrijwillig worden aangebo den maar niet meer dan de cjjns hunDer hul diging, waarop deze konicgsspruit het absolute recht heeft. Deza overtuiging die we opdoen uit het epistel, bestaande uit de prophetie van Isaias over de glorie van het Messiasryk, wordt bevestigd door het Evangelie dat ons de geschiedenis der Wyzen vertelt en bet wonder der ster als een godde ijk teeken duidt. Het breviergebed van dezen dag moet die overtuiging nog versterken, want het spreekt nog over twee andere vopenbaringen des Heeren", die evenzeer vandaag herdacht worden. Vooreerst het Doopsel van Christus indeJordaan, waar de Hemelvader dezen »Zom des menschen bekend maakt als »Zyn welbeminden Zoon", ver volgens de bruiloft van Kana, waar Christus zelf ziju Godheid bewijst door zyn eerste wonder. Laten die openbaringen des Heeren spreken tot obze zielen en waar we lezen in Isaias: »Vatt Saba zullen allen komen, goud en wierook aan brengend en den lof des Heeren verkondigend" dan zullen we zorgen niet achter te blyven maar evenzeer op te gaan om ïHem te aanbidden" daar zorgen dat ook wij onze zschatten openen" om daaruit van 't beste wat we hebben den nieuwen koning aan te bieden. Ten slotte waar we weten dat wij zonder eenige verdienste on zerzijds het ware geloof gekregen hebben, laten we »orn niet; willen geven, wat we om niet ont vingen", d.w.z. laten wy door vurig gebed het vuur der genade vervangen voor zoovelen die nog gezeten zijn in de duisternis en de fchaduwen des doods. Levensmiddelen. In de week van 7 Januari12 Januari is verkrijgbaar op bon 144 li onsboonenper persoon, 11 cent per pond; op bon 145 i ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 146 i ons havermouth per persoon, 16 cent per pond op bon 147 4 ons zeep per persoon, 14 cent per pond. Boonen verkrijgbaar van Donderdag, haver mouth van Vrijdag af. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. - In de week van 7 Jan. tot 12 Jan. verkrijgbaar op bon 148, 149, 150 151 en 152 per persoon 1 kilo. Prijs 5i cent per kilo. Bon 148 en 149 geldig tot en met Woensdag bon 150 geldig op Donderdag, bon 151 op Vrydag en 152 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 37ate tijdvak loopt van 31 December tot en met 41 Januari. Koffie en thee. Van 1—15 Januari is te bekomen op bon no. 9 0.05 K.G. thee en bon 26 0.05 K.G. koffie, op bon 9 en 11 een half ons thee, op bon 12 een ons koffie. Centrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en lj warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijs- kokery Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11 en Gymnastieklokaal Dwarsstraat. Het eten moet daags te voren besteld worden Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten h 11 cent per portie verstrekt. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buitenhavenweg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelijks heetwater k 2j cent per emmer te bekomen aan een tenderwagen om 6 uur v. m. in de Dwarsstraat by de Gas- abriek, 8 uur in het Broeraveld (hoek Lange Kerkstraat) en om 11 uur in de Fabristraat. Brandstoffen. Wij verwijzen naar de advertentie van de Brandstoffencommissie in ons blad van heden. Concert. De koninklijke zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus", dir. Georg Rijken, zal Woensdag 9 Januari, 's avonds 8 uur, een con cert geven in het Bondsgebouw, Lange Haven. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Dec. 1917 f 90360.—; 141 nieuwe deelnemert. Ter ugbetaald in de maand Dec. 1917 f59340.68- 45 deelnemers geheel afgeschreven. Concert. Naar wij vernemen, is de heer Hans Goemans weder geheel hersteld en zal het aangekondigde concert van het toonkunstenaarstrio, mevr, Sjouwk De Bruyn-Gesterkamp (Haag), Willem Feltzer (viool) en Hans Goemans (piano) op Vrijdag 25 Januari a.s. plaats hebban. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen 's middags van 1 tot 2 uurkruiwagen, handtaschje, paardendek, balsdoek, hoed, sleutels. Bij vinders zweep. v. Vliet, Maasdamsche- straat 20fietspomp, Gordijn, Lange Nieuw- straat 57 lorgnet, Meijer, Gasstraat 37 hand schoenen, v. d. Plas, Veenlandstraat 4 gewisht, Frenay, Achter de Teerstoof 7a schort, van Leeuwen, Broersveld 133 1 portemonnaie met inhoud, Swartjes, 2e Tuinsingel 20 bonboekje, Osephius, Groenelaan 15broche, Lawen, Hele- nastraat 22armband met horloge, -. d. Haar, Mariastraat 43 bril in etui .Bukenhorn Rot- terdamschedijk 9/16portemonnaie met in houd, Bleecke, Lane Achterweg 73 broche Markenstein, Rhoonschostraat 8 Handwagen, Berens, Laan 48 touw, v. d. Hoeven, Dam 25b broche, Knikman, Srationsstraat 30/1 0 post duif, Leenderts, Noordmolenstraat 62. De heer A. van Deursen alhier slaagde voor het examen ter verkrijging van een diploma B (handarbeid) van de Vereen, tot bev. v. h. onderwijs in handenarbeid in Neder land. rioolwater te SchiazUe*: Zondag 6 Januari 945 v.m,, 19.10 a.m. Maandag 7 Januari 10.44 v.m. 11.09 n.m. Een vrouwelijke griffier. Voor zoover ons bekend is, is gister «Te eerste vrouwelijke rechterlijke ambtenaar als zoodanig beëedigd. Door de rechtbank te Arnhem is nl. heden bc- eedigd als waarnemend griffier by die rechtbank mevr. mr. P. C. Felix geboren de Boer, écht.- Senoote van den subst.-griffier mr. Felix. Stopzetten van fabrieken. In de gemeente Leiden, waar reeds veel werkloosheid heerscht, doordat verschillende fabrieken met halve kracht werken, zullen, indien niet door spoedige toezending van steenkolen dit wordt voorkomen, de fabrieken van Gebr. van Wijk a.s. Dinsdag worden stopgezet, waardoor ruim 500 werklieden werkloos zullen worden. Nijmegen zonder wittebrood. Sinds gistermorgen zit Nijmegen zonder witte brood. De oorzaak daarvan is, dat deze ge meente van 66.000 inwoners, gedurende de laatste elf dagen van de benoodigde 52000 K.G. bloem, slechts een tiende gedeelte heeft ontvangen, volgens den directeur van het dis tributiebedrijf een gevolg van het wegvallen van een nulletje op een telegram aan het Cen traal Broodkantoor in Den Haag. Met dat al zijn de bewoners der Waalstad de dupe van 't nulletjesdrama, want slechts drie bakkers, dia nog wat voorraad hadden, konden vandaag hun klanten van wittebrood voorzien. Diefstal. Eergisteravond kwam de ren tenier N. te Zevenbergen tot de onprettige ont dekking, dat hem pl.m. f 7000 aan effecten is ontvreemd. De politie doet onderzoek in deze. Twee soldaten gedood. Over da schietpartij in het kamp te Millingen schrijft men uit Meedhuizen (gem. Delfzijl) aan hat „N. v. d. D." Groote verslagenheid op den Nieuwjaarsdag by de familie T. da Boer alhier. Een paar sol daten die met verlof overkwamen, verhaalden van een vreeselijk feit, op Oudejaarsavond, bij middernacht, voorgevallen in het kamp te Mil lingen. Een dronken woesteling wilde „het oude in 't nieuwe schieten, zooals het heet. Hy laadde zijn geweer met scherpe patronen hoe kreeg hij die en schoot. Helaae, met het noodlottig gevolg, dat tweee manschappen getroffen werden, Simon de Boer en jWillem Stalknecht uit Nijmegen. De Boer, in het hart geraakt, was onmiddelykdoed, Stalknecht, in de borst verwond, overleed na een paar uren. De dader moet voor kort van Veenhuizen zijn gekomen, waar hij als smokkelaar een straftgd van vier maanden doorbracht. f75.000 aan coupons gestolen. Sedert de oorlogsverklaring van Amerika en Ja pan aan de centralen, werden de coupons van Amerikaansche en Japansche effecten niet meer uitbetaald, voor zoover deze in handen waren van vijanden. Iemand kocht nu ruim een half jaar geleden van Duitschers en Oostenrijkers 1445 Ameri- kaansdhe en 317 Japansche coupons op tot een bedrag van f 75.000. Daarop stelde hy zich in verbinding met een schepeling, wien h|j het pakje coupons medegaf om deze in Amerika te verzilveren. Deze vervoegde zich in Amerika met het pakje coupons b|j verschillende banken, maar geen enkele wilde deze uitbetalen, indien zij geen inzage kregen van de offlcieele stukken Da schepeling keerde onverrichterzake uit Ante-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2