IMghlad voor Schiedam en Omstreken, ujft»,. f fi I] nJsf Q n wi f 1 n n zu~ 41 «te Jaargang. Zaterdag 5 Januari 1918. No. 12031 Gratis Ongevallenverzekering DE BERGHOEVE. Binnenland. FEUILLETON, Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: SS. bon nemos, ter. psr ?na>ufede«i f 1.50, par w*0k 12 cent, tranen» p, paai ƒ8.— kwartaalÏÖBioadierHjfcs aummsns 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie»: 15 rsgeis f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën vcor herhaaldelijk adverleeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstosslsg. Incassokosten worden berekend. tUSSSu; I ZUUvoToï^; 1 Z I IUU De verzekering wordt gewaarborgd door de Eollsndsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger. Duurtebjjslagregeling te Dordrecht. B. en W. van Dordrecht hebben een nieuw voorstel ingediend betreffende duurtebi.isiag aan ambtenaren en werklieden der gemeente. De bfjslag zal zich nu uitstrekken tot salarissen van f 5000, ten minste f 156 en ten hoogste f 300 per jaar bedragen. De kinderbijslag wordt voorgesteld op 50 cent per week per kind be neden 16 jaar. Verder wordt voorgesteld, deze regeling ook te doen gelden voor de onderwijzers, onder voorwaarde, dat de rijksbij slag in mindering wordt gebracht, en de regeling te doen ingaan met 1 December 1917. Over de maand December zullen de kosten ongeveer f 4000 oedragen. De totale kosten over 1918 worden begroot op f 153,500. Bet leveusmiddelenverdrüg met Duitschland* Naar Het Volk verneemt, bestaat de ver wachting dat einde Februari zal aangevangen worden met de besprekingen tusschen Duitscüe en Nederlandsche vertegenwoordigers over over eenkomsten betreffende levensmiddelen e, a. na 31 Maart a.s. Op dien datum namelijk; loopt het levensmiddelen verdrag af. Voedselvoorziening voor zieken. Ter centralisatie van de voedselvoorziening van zieken heeft de Minister van Landbouw een geneeskundig bureau aan de afüeeling (Jri siszaken ingericht onder directie van dr. Bikkel die ook het bureau voor Dokteisnoodvoorziening van de Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst onder zijn beheer heeft. Zeventig visa ingetrokken. Naar de .Tel" verneemt, zijn van een zeven tigtal passagiers, welke met de „Nieuw-Amster- dam" naar Amerika zouden vertrekken de visa ingetrokken. Bij informatie op het .Amerikaansche con sulaat bleek het blad, dat men zich daar niet gerechtigd achtte, de redenen, welke tot deze intrekking aanleiding gaven, mede te deelen. Vermindering van broodrantsoen. Men meldt aan de -Stand:" Van bevoegde zijde vernemen we, dat binnen eenigen tijd de broodkaarten gebracht zullen worden van 11 op 13 dagen. Het drogen van groenten. Door den heer Knobel zijn betreffende het drogen van groenten de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Landbouw gericht 1. Indien het drogen van groenten, gelijk ver- klaard in het antwoord van den Minister dd. 22 November 1.1. op vraag no. 48, in den regel ge schiedt met de bedoeling het gedroogd product uit te voeren, acht Zijne Exellentie dan een ar tikel, waarvan in 1916 een waarde van 30 a 40 millioen - gulden moet zijn uitgevoerd, niet belangrijk genoeg om te dienen als ruilmiddel, voor hetwelk wij steenkolen en andere waren kunnen verkrijgen 2. Zoo ja, vraagt 's Lands belang dan niet dat, in plaats van millioerien kilo's groenten dage lijks te laten bederven, de gelegenheid worde gegeven aan de groentendroogers, door hun brandstoffen te leveren,de hoeveelheid van hunne productie zoo groot mogelijk te maken 3. Zoo neen, waarom worden dan wel steen kolen en cokes alsmede peen en knolrapen voor „Julienne" geleverd aan een enkele groentendrogerijin tegenstelling van veel oudere nijverheidsinrichtingen van denzelfden aard, welke, rechtstreeks en op indirecte wijze, aan duizenden menschen een behoorlijk inko men hebben verzekerd, er voor zorgden |lat in ons land steeds een belangrijke hoeveelheid groenten als voedselreserve aanwezig was en die alsnog bij de broodbereiding behulpzaam kunnen zijn Het antwoord van minister Postuma luidt 1. Blijkens inlichtingen van de Rijkscommis sie van toezicht op de vereeniging „Groenten- centrale" bedroeg de waarde der in 1916 uitge voerde gedroogde groenten niet 30 a 40 millioen gulden, als de vragensteller blijkbaar meent, doelt 4.747.830 gulden. Dat gedroogde groenten belangrijk ruilarti- kel kunnen vormen, in den geest als door den heer Knobel bedoeld, wordt door onderge- kende gaarne erkend bij de beoordeeling van de belangrijkheid van gedroogde groenten als ruilartikel dient echter niet uit het oog te wor den verloren, dat de versche groenten, welke voor de bereiding der gedroogde groenten heb ben gediend, ook een waardevol ruilobject vormen. 2. Dat millioenen kilo's groenten dagelijks zouden bederven, doordat aan de groentendro- gers geen brandstoffen ter beschikking worden gesteld, is onjuist. In het algemeen toch kunnen voor het dro gen alleen die partijen groenten in aanmerking komen, welke voor uitvoer zijn aangewezen. In dien een droger dus wegens gebrek aan brand stof geen kans ziet die groenten te drogen, dan zal hij ze niet koopen. In dat geval worden die groenten uitgevoerd en liggen ze hier niet te bederven. 3.. De eene enkele groentendrogerij aan wel ke wel steenkolen en cokes worden geleverd is de Codro, de coöperatieve groentendrogerij voor de bloembollenstreek. Ten aanzien van deze drogerij meent onder- geteekende inderdaad eeh ander standpunt te moeten innemen en wel op de volgende gron den Door de abnormale tijdsomstandigheden wordt geen streek van ons land zoo zw«ar ge- getroffen als de bloembollenstreek. Voor den oor log was de bloembollenstreek een bloeiende tak van tuinbouw, een bedrijf waarin vele dui zenden een middel van bestaan vonden. De afzet van het product, de, diverse soorten j arbeiders toegezegden loonbijslag kunnen uit- voor niet of niet voldoende instructies zijn ont vangen. Dit heeft voor de bakkers weliswaar geen belang, maar het gevolg is, aldus adressante, dat deze ook niet de door den minister den bloembollen, geschiedde voor het overgroote deel naar het buitenland dat buitenland heeft echter allengs den invoer van bloembollen ver boden, ten gevolge waarvan het onmogelijk is het bedrijf nog loonend uit te oefenen. Het ka pitaal der bloembollenkweekers, hun z.g. „kraam", is buitendien zeer belangrijk in waarde achteruigegaan. In plaats van bloembollen verbouwen de bol- lenkweekers thans verschillende groenten. Met de eigenlijke groentenkweekers kunnen zij ech ter in menig opzicht niet concurreeren een be langrijke factor in hun nadeel is wel deze, dat de bloembollengronden in het algemeen tegen veel hoogere prijzen dan die welke gewoonlijk voor tuinland worden betaald, gemiddeld wel f8000 a f 10.000 per H.A., zijn gekocht. De minister acht het daarom in 's Lands be lang ten opzichte van de bona fide bloembollen kweekers zoodanige maatregelen te nemen, dat ondanks de ongunstige omstandigheden, waar in zij thans verkeeren, de teelt van groenten rendabel voor hen is. Een dier maatregelen is, hun toe te staan een deel van de door hen verbouwde groenten te drogen in de cooparatieve drogerij „de Codro" .waarvan iedere bloembollenkweeker lid kan worden. Zal deze maatregel goed kunnen wer ken, dan moeten aan die drogerij brandstoffen ter beschikking worden gesteld. Broodbakkers. De llaagsche Broodbakkerspatroons Veree niging afdeeling van den Nederl. Bakkersbond, heeft een brief gericht tot het Centraal Brood kantoor, waarin dringend verzocht wordt om verhooging van het gewicht der grondstoffen voor bereiding van 100 K.G. brood. Betoogd wordt, dat uit nauwgezette proef- nëmingen is gebleken, dat bij de meest zorgzame behandeling uit 75 K.G. bloem onmogelijk 10 K.G. brood te bakken, dat aan de voorschriften voldoet. Verder wordt het een onbetwistbaar feit ge noemd, dat een toegewezen hoeveelheid grond stof nooit in haar geheel tot nuttig effect komt. Daardoor zagen de bakkers gaandeweg hun voor raad slinken. De Vereeniging verzoekt het omrekencijfer flink te herzien en tevens voor eenmaal een extra-bijslag vast te stellen voor iederen bakker in verhouding tot den omvang van zijn bedrijf, tot, herstel van geleden schade. In een tweeden brief wordt opgemerkt, dat het Gemeentelijk Distributiebedrijf te 's-Gra- enhage geen uitvoering geeft aan het besluit van den minister tot terugbetaling van de meel- prijsvermindering tot 15 Juli 1917, omdat daar- betalen. Aangezien die betaling, eenmaal be loofd zijnde, in den winter van veel nut kan zijn voor de betrokkenen en uitstel voor de bakkers alleen meer kans! op verwarring kan opleveren, verzoekt de vereeniging, dat het centraal brood kantoor zijn aandacht aan de eindelijke afwik keling van deze zaak zal geven. Aardappelen. Met jngang van heden rijden er op werkdagen drie extra-treinen voor aanvoer van aardappe len uit de Noordelijke provincies naar de stations der lijnen UtrechtRotterdam, Schiedam Hoek van Holland en RotterdamLeiden. Vervoer van hout. De minister van landbouw hebft, overwegend», dat thans een grootere hoeveelheid aan scheeps- ruimte is beschikbaar geworden, bepaald I. Het vervoer van alle hout per water is met ingang van 15 dezer toegestaan. II. Deze beschikking geeft geen ontheffing van het verbod van vervoer per spoor of tram weg, Deze verboden blijven van toepassing met uitzondering van 1. teen of griendhout, ook genaamd twijg hout 2. waarden- of rijihout, mits geen brandhout zijnde 3. esschenhakhout, bestemd Yoor den tuin bouw of voor waterwerken-, 4. dwarsliggers 5. palenen ander hout bestemd voor Rijks telegraaf- en telefoonlijnen voor den openbaren dienst en voor de mijnen in Limburg. I. Een heerlijke Zondagvrede lag over het vroo lijke landschap. De Julizon wierp haar gouden stralen over het berg en dal, over bosch en veld. De vogels sjilpten en piepten in het hout op den berg, waarover de groote heirbaan voerde die twee voorname plaatsen verbond. De weel derige koren- en aardappelvelden, de frissche groene weiden, die zich rechts van de heirbaan onder in het dal uitstrekten, lagen daar als uitgestorven. Doch neen, niet geheel uitgestor ven, het is slechts een ander volkje dat heden zich in het veld beweegt, als wat gisteren hier zoo druk bezig was. Even vlijtig als gisteren de landlieden, zijn vandaag daar bijen bezig, en in plaats van het vroolijk gezang, dat gis teren daar weerklonk, hoort men nu het vroo- lyk gezoem der nijvere diertjes, die voortdu rend van halm tot halm, van bloem tot bloem vliegen, om overal den zoeten honing te halen. Daar klonk vanaf den berg een vreugdevol gejuich, door den echo der tegenoverliggende velden weerkaatst, en nu zag men van alle kanten, langs verschillende wegen, groepen, ook enkele paartjs, landlieden opduiken, jonge, mooi opgesmukte meisjes met fladderende linten op de mutsjes, jongelieden, die den met een veer of bloem versierden hoed in de lucht zwaaiden, ook ouderen van dagen met kinderen aan de hand. Op ieders gezicht stond geluk en vreug devolle afwachting uitgedrukt. Op de heirbaan, waarop die verschillende wegen uitliepen, kwamen die verscheidene groepjes tezamen en begroetten elkaar met vreugdegeroep en vroolijk gejuich, en samen wandelden zij voort naar het schilderachtig mooi gelegen dorp. „Heisa, hoepsaLang leve de kermis jubelden eenige der knapen, „Heisa hoepsa Ik zou zoo graag eens dansen, kom hier meiske, hier op den weg moesten we maar beginnen 1" daarmee sloeg hij zijn arm om het naastbij zijnde meisje en trok haar in een kring mee voort. „Laat'los,-schei uit, wat moet dat beteekenen zoo verweerde zij zich. „Nu, doe maar niet zoo voornaam alsof ge de dochter zelf waart van den boer der berghoeve," antwoordde de jonge man, haar vrijgevend, ge bent daar toch maar dienstmeid, hoewel ge daar sinds uwe kinder jaren zijt en de boerin zaliger een moeder voor je was, toch zijt ge daar maar meid, zoovel ik als daar maar knecht ben." „Ik ben niet voornaam en wil ook wel in de danszaal of in de tent met je dansen, maar dit wilde en woeste ronddraaien op den grooten weg, ja dat staat mij tegen," antwoordde zij Zweepgeklap onderbrak dit gesprek, een lichte, groengeverfde jachtwagen met twee brui nen bespannen rolde den berg af en het jonge volk stoof uit elkaar. In den wagen zaten drie personen, een bejaard man met gerimpeld voor hoofd en wangen, maar verstandige en helblin kende oogen. De scherp geteekende trekken kenmerkten een vast, onbuigzaam karakter. Naast hem zat een jong meisje, naar het scheen de dochter van den bejaarden man, ze had het zelfde hooge voorhoofd, de groote blauwe oogen en ook denzelfden hoogmoedigen trek om neus en mond als de man naast haar. Haar rijke Brandstoffen. Nagenoeg al de besturen van de bijzondere lagere scholen en vakscholen, de bijzoiMere hoogere Burgerscholen en het Christelijk gym nasium, alemede «nkele bewaarscholen te Utrecht, hebben, naar het „U. D." meldt, een adres gericht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, en een aan den minister van binnenlandsche zaken. In het eerstgenoemde wordt verzocht, de benoodigde distibutiebrand- stoffen tegen belangrijk verlaagde prijzen be schikbaar te stellen in het andere adres wordt gevraagd om steun voor dit vèrzoek, en, mocht het voor inwilliging niet vatbaar zijn, om toe kenning van een subsidie ter bestrijding van de kosten, die het gevolg zijn van de brandstoffen prijzen. we elkaar." De jonge man dreef de paarden aan en het lichte, wagentje verdween in een stofwolk, die opgestoven werd door de paarden en de raderen. „Eeh trotsch, hoovaardig ding, die Anna van de Berghoeve," zeide een derjongelui, den wagen nastarend, „Nu ja," zeide jeen der meisjes, „ze is nog niet aan het eind. „Hoogmoed komt voor den val zegt een ouc en mond ais ae man naast naai. naai J _„:j0 andere gouden sieraden fonkelden in den zonneschijn, spieetwoor riej<][ die Anna dat en op het groote gouden kruis, dat aan een „Ze is toch een flinke meid, hoRr om haar hals hing schitterd moet iedereen toegeven,'' zeide een jonge 00 Marie ging stilzwijgend door, als ging jonkman, die de j het gesprek niet aan en dacht Z1J yan Destemeer maakte zij het onderv i zware ketting een edelsteen. Op de voorste bank zat een paarden menden, Deze had donkere oogen en - n -n ijj wagen, licht gekruld haar zooals het meisje, zijn wangen het gesprek der perso waren levendiger gekleurd en in plaats van den j hoogmoedigen trek, droeg zijn gezicht het ken merk der goedheid en gemoedelijkheid, doch de donkere schitterende oogen zeiden toch, dat bok j hij een krachtigen wil had. Toen zij het groepje landlieden genaderd waren, liet de jonge man de paarden stapvoets gaan. „Marie wilt ge niet meerijden vroeg hij het jonge meisje, dat op de Berghoeve woonde. Deze wierp een haastigen blik op het meisje in den wagen en de onwillige uitdrukking op gezicht, zoowel als haar ongeduldig schouder ophalen waren oorzaak van Marie s antwoord „Neen Jan, ik dank u, ik zal hier bij het ge zelschap blijven." „Zooals gij wlitIn de herberg ontmoeten Wat moet dat toch beduiden, Jan, vioeg Anna, „waarom Marie verzoeken mee te rij je doet alsof ze-ik weet niet wie Wc;s- .Alsof ze God weet niet w as Neen, alsof ze'mijne zuster ware, V d?j Anna .Daarvoor zou ik toch danken, snibbig, niet. Ik ben je zuster en een andere ken ik „Marie is toch met ons op onze b°^'d"1ji' ons huis opgegr heeft haar steeds als eigen een hernam de broeder. en ik wil )cr niet onze zustei en ik wu juster beschouwen," zei „Daarom is ze nog ze dan toch niet als ze Anna driftig. Wordt vervolgd .fIS ac was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5