Dagblad voor Schiedam en Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 41ste Jaargang. Maandag 7 Januari 1918. No. 12032 DE BERGHOEVE. Buitenlandseli Nieuws. EUILL.ÉTOM. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. 1 b o a n era e a t B a per B rosffladï® f 1.50., p«r weflfc 18 wat, 'imam p. poot f%— p. kwartaal. S&a&'GrBjjfee nnrawnrft 3 cent. Incassokosten worden berekend. 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. Advertent, lën: plaatsen wordt 2 maal bij ftflfl bij levenslangs Bjf 111 verlies van geheele 11| I een hand, invaliditeit; i (L y» II voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche by verlies van een Algemeene Verzekeringsbank te duim; Schiedam by verlies van eiken ande* re» vinger. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De voorzitter van de Russische delegatie heeft op 3 Januari uit Petersburg aan de gevolmach tigden van het viervoudig verbond te Brest Litofsk een telegram gericht, waarin met ver wijzing naar een besluit van de regeermg der Russische republiek, wordt voorgesteld om de besprekingen in het neutrale buitenland voort te zetten. In antwoord hierop seinden de delegatie der vier verbonden mogendheden op den 4n Januari aan den heer Joffo, dat zij een verplaatsing van de plaats van onderhandeling weigeren, daar, de partfjen zich hebben verbonden de onderhande lingen uiterlijk 5 Januari te Brest-Litofsk te hervatten. Het Korr.-bureau te Weenen uit Brest-Litofsk Op het gisteren aan Jofi'e gezoDden antwoord van de afvaardiging der mogendheden van het viervoudig verbond, heeit de Russische afvaar diging telegrafisch geantwoord, dat ze, aanjezien de vertegenwoordigers der vier bondgenooten al te Brest Litofsk zij.i aangekomen, 5 Januari te zamen met Trotzky, den volkscommissaris voor buitenlandscüe aangelegenheden, eveneens daarheen zal vertrekken. Uit Brest—Litowsk wordt geseind Gisteravond is in den Duitschen tekst het volgende draadlooze telegram aan de Russische delegatie gezonden, per adres van haar voor zitter, den heer Joffe te Petrograd ,ln haar antwoord op de voorstellen der Rus sische delegatie hadden de delegaties van den Vierbond den 26sten December 1917 te Brest— Litowsk zekere principes voor het sluiten van een onmiddelijken algemeenen vrede opgesteld. Ter vermyding van een eenzijdige verbintenis hadden zij de geldigheid van deze principes uitarukkelijk ervan afhankelijk gemaakt, dat alle aan den oorlog deelnemenende mogendhe den zich binnen een zekeren termijn, onvoor waardelijk en zonder eenig voorbehoud, tot de meest nauwgezette inachtneming van deze, alle volkeren ep gelijke wijze bindende voorwaarden moesten verplichten. Met toestemming der vier verbonden dele gaties was daarop door de Russische delegatie een termijn van tien dagen vastgesteld, binnen welke de andere ooi leg voerenden zich van de BrestLitowsk opgestelde principes voor een onmiddellijken vrede op de hoogte moesten stel- „En wat zeg jij dan dat ze is vroeg Jan ongeduldig. „Wat ze is? Ze is onze dienstmeid!" ant woordde het jonge meisje verachtelijk, terwijl de hoogmoedige trek om den mond meer naar voren trad. „Onmogelijk 1" zei de jonkman driftig, „ik zal haar nooit als zoodanig aanzien," en het bloed steeg hem naar de wangen. „Kinderen, kibbel toch niet om Marie." sprak nu de bergboer daartusschen. ,,IIet is waar, uwe moeder zaliger en ik hebben haar als driejarig kind tot ons genomen, omdat hare ouders, die pachters van ons waren, spoedig na elkander stierven. Marip is met jullie opge groeid, doch daarom nog niet mijne dochter, daar heeft Anna gelijk in. Onze dienstmaagd is ze toch ook niet, want zoo iemand kan men wegzenden als men wil, terwijl Marie".... Juist op dit oogenblik rolde een elegant korf- wagentje voorbij. Hierin zaten twee net ge- kleede heeren in licht zomerkostuum. De oudste ,hij was zoo om de dertig jaar, groette de inzittenden van den jachtwagen, nederbuigend vriendelijk terwijl zijn begeleider, die eenige jaren jonger scheen, hen nieuwsgierig •anstaards. Het mooie landmeisje vooral scheen len en over hun deelneming aan de vredeson derhandelingen moesten beslissen. De delegaties der verbonden mogendheden constateeren, dat de termijn van tien dagen den 4en Jan. 1918 geëindigd is, en dat van geen der andere oorlogvoerenden een verklaring omtrent deelneming aan de vredesonderhande lingen is ontvangen. De voorzitters der verbonden delegaties. (wg.) VON KüHLMANN (voor Duitschland). GRAAF CZËKNlN (voor Oostenrijk— Hongarije) POPOF (voor Bulgarije) KESSIMY BEY (voor Turkije. De Oekraine. Eèrgisteren en Zondag hadden te Brest-Li- towsk niet-bindende besprekingen plaats met de Oekrainsche delegaties, die een bevredigend verloop genomen hebben. Uit Weenen wordt aan het „Berliner Tage- blatt" dato 4 Januari gemeld liet secretariaat-generaal der Oekraine heeft den 2osten December een nota gericht tot de oorlogvoerende en neutrale mogendheden, als mede tot de vertegenwoordigers der Centrale Rada te Brest-Litowsk van den volgenden inhoud De Centrale Rada d^r Oekraine heeft ge noemden staat den 20sten November 1917 voor 'onafhankelijk verklaard. De Oekrainische de mocratische Staat streeft naar de vorming eener federatieve republiek, die alle landen van het vroegere Rusland zal omvatten. Zoolang deze idee niet verwezenlijkt is, wenschthaar regeering, „het secretariaat- generaal", zelfstandig internationale betrek kingen aan te knoopen. In verband met de vredesonderhandelingen wordt verklaard Wij zijn er van overtuigd, dat de huidige oorlog het grootste ongeluk voor alle landen is, vandaar dat wij uitsluitend een vredespolitiek voorstaan en bereid zijn ons bij den wapenstilstand aan te sluiten. Vertegenwoordigers van het secretariaat- ge neraal zijn naar het Zuid-Westelijk en Roe- meensche front gezonden, dat thans als „Oe krainsche front" onder oppercommando staat van de regeering der Oekrainische democra tische republiek, en tevens naar Brest-Li towsk. De Raad van Russische volkscommissarissen heeft onderhandelaars gezonden, zonder zich hierover met de Oekrainsche regeering te ver staan. In verband met een en ander zij het volgende bekend gemaakt le. De geheele democratie van den Oekrain- s chen staat streeft naar een algemeenen vrede voor alle staten, die thans in oorlog zijn. 2e. De vrede moet allen volken, zelfs den kleinsten in iederen staat, het volkenrechtelijk en de bewondering van den jongen heer op te wek ken, want zijn blik bleef op haar rusten en hij keek een paar maal naar haar om. „Wie is toch wel de begeleider van den be woner van het kasteel vroeg Anna, die door de attentie van den jongen heer een kleur ge kregen had. „Dat zal de neef van den landheer zijn," anrwoordde de vader, „want als ik hem voor een paar dagen in het veld ontmoette, zei hij mij, dat zijn neef verwacht werd." „Zie eens hoe prachtig de paarden van mijn heer Harden loopen zei Jan, den voortvlie genden wagen nastarend, „nu, onze paarden kunnen het ook," Een aansporing en zij storm den ze na. „Niet doen, Jan," riep de vader, „onze paarden moeten morgen op het veld arbeiden en daarom, spaar ze liever, we komen nog vroeg genoeg op de kermis, de paarden van den Wal denburg kunnen morgen uitrusten." Jan trok de leidsels in en blikte droomerig rond in het mooie, welbekende landschap. Aan beide zijden van den grooten weg ver hieven zich met hout begroeide bergen en daar tusschen zag men de heerlijkste dalen met vruchtbare velden en vette weilanden, waar door kleine beekjes, als zilveren linten zich slin gerden. Nu was de wagen weer op een hoogte gekomen. Onder in het dal lag het dorp, rondom door bergen ingesloten, dat wegens de kermis met bonte vlaggen pronkte, Het geschal der trompetten, de tonen der draaiorgels van de mallenmolens en het getier der menigte klonk in hun oor, daartusschen weergalmde het klokje der dorpskerk, dat tot het Lof opriep. zelfbestemmingsrecht verzekeren. 3e. Voor de verwezenlijking van bovenstaand moeten waarborgen worden gegeven. 4e. Gewelddadige inlijving of overgave van enkele landen zonder toestemming der bevol king, is niet toelaatbaar. 5e. Volgens het standpunt der arbeidende klasse van alle landen worden oorlogsschat tingen van welken aard ook niet toegestaan. 6e. Kleine landen of volken, die door den oorlog geleden hebben zullen materieele onder steuning ontvangen volgens beginselen door het congres te bepalen. De Oekrainsche-democratische 1 [republiek heeft thans haar eigen front en zal in de inter nationale aangelegenheden zelfstandig optre den door middel van haar eigenv ertegenwoor- digers, die haar belangen zullen voorstaan. Haar regeering zal in alle vredesonderhande lingen, conferenties en congressen*- deelnemen op gelijken voet met andere staten. De raad van Russische volkscommissarissen heeft geen zeggingschap over de Oekraine. De vrede-\kan slechts bindend zijn, wanneer deze ook door de regeering der Oekraine geteekend wordt. Het is de wensch van het secretariaat-gene raal, dat de vredesaangelegenheden op een internationale conferentie behandeld worden, waartoe de Oekrainsche regeering alle oorlog voerende mogendheden uitnoodigt. Het stuk was geteekend door Wolomei, Win- nitsjenko, secretaris-generaal, en den secretaris voor internationale aangelegenheden. Op deze nota hebben de Centralen in overleg met de Russische volkscommissarissen, gelijk ekend, geantwoord, dat zij de onderhandelaars 'der Oekraine erkennen. Het Britsche oorlogsdoel, Lloyd George heeft te Londen in een rede het oorlogsdoel der Entente uiteengezet. De geallieerden eischen politiek, territoriaal en economisch herstel van België, vergoeding voor de aangerichte schade en herstel van Ser vië, Montenegro en de overige gebieden. Zij eischen geen oorlogsschadevergoeding. De constituante. Het Petrograder Telegraaf agentschap deelt mede, dat de Constituante in Januari zal ver gaderen, wanneer er 400 afgevaardigden aanwe zig zullen zijn. FINLAND ONAFHANKELIJK. Uit Berlijn wordt gemeld Nadat de Russische regeering verklaard hac dat zij de onafhankelijkheid van Finland on middellijk zou erkennen, zoodra het betreffen de voorstel ontvangen zou zijn en Finland den daartoe noodigen stap gedaan had, die welwil lend werd opgenomen heeft de keizer den 4en Januari den rijkskanselier de opdracht gege ven, de te Berlijn aanwezige gevolmachtigden van de Finsche regeering, staatsraad Hjelo professor Erich en directeur Sario, namens het Duitsche rijk de erkenning van de Finsche republiek mede te delen. In bijzijn van onderstaatssecretaris Frhr. von den Bussche, heeft graaf Hertling de drie ge volmachtigden vandaag ontvangen en hun de erkenning van de republiek door Duitsehland medegedeeld. Im aansluiting met een bericht van de „Ma- tin" meldt de „Temps" dato 5 Januari De Fransche regeering heeft de onafhanke- ijkheid der Finsche republiek rechtelijk en feitelijk erkend. De Finsche deputatie te Kopenhagen heeft den koning van Denemarkende volgende ver klaring overhandigd Wanneer Finland verlangt, dat de vrije sta ten der wereld zijn onafhankelijkheid erkennen, doet het dezen stap, terwijl het zich bereopt op het zelfbestemmingsrecht, dat het rechtsge voel van den tegenwoordigen tijd ook voor kleine naties opeischt. Wegens de politieke isolatie waarin Finland zich tengevolge van de anarchie in Rusland bevindt, wegens den dreigenden hongersnood en de aanwezigheid van Russische soldaten, die een gevaar zijn voor de orde in het land, is deze eisch, die geen oogenblik uit stel duldt, noodzakelijk geworden. Gedachtig aan de vriendschappelijke verhou ding, die eeuwenlang tusschen Denemarken en Finland bestond, en aan de nauwe cultureele en economische betrekkingen, verwacht de Fin sche regeering, dat het vrije Deensche volk de noodzakelijkheid en het goed recht van den stap van het Finsche volk zal erkennen en dat de Deensche regeering betrekkingen zal aanknoo- pen met de regeering van Finland. De verklaring is ondergeteekend door Gri- penberg, Poloheimp en Reutet. DE DUIKBOOTOORLOG. Van Duitsche zijde meld men In het Oosten van het Kanaal hebben Duit sche duikbooten onlangs 21.000 ton bruto ver nietigd Alle schepen waren zwaar geladen en bewapend. Op éën na voeren alle onder stevige bescherming. Een diep geladen groote bewa pende petroleumboot, die naar Cherbourg koers zette, werd uit een sterk konvooi, dat door veel treilers en snelle duikbootjagers werd beschermd, in den grond geboord. Aan het succes, dat onder lastige omstandig heden werd behaald en daarom op te meer waardeering aanspraak heeft, had in de eerste plaats een kleine duikboot deel, die onder de kranige leiding van commandant, eerste lui tenant ter zee Steindorff, in December van het vorig jaar met doortastend op te treden in twee ondernemingen bij elkaar 22.600 ton bruto naar den bodem der zee joeg. Op de bergen,aan beide zijden van het dorp, stonden lange rijen huizen, die met hun witte muren een vroolijk aanzien gaven. Achter den berg, recht van het dorp, verhieven zich dikke zwarte rookzuilen waarin des avonds een me nigte vuurvonken ronddansten en niet zelden zag men bloedroode vlammen in de lucht stijgen. Hier lag een ijzergieterij, wier machtige hoog ovens van achter de bergen niet te zien waren. Kwam de wind echter van die kant, dan hoorde men duidelijk het gehamer der pietmachines. Die vriendelijk witte huisjes op de bergen wer den vooral bewoond door de arbeiders der ijzergieterij. Toen de wagen van den boer der berghoeve de groote uitspanning van het dorp bereikte, werd hij met gejuich begroet door de reeds aanwezige jongelui, De elegante mandenwagen, die natuurlijk reeds aangekomen was stond daar uitgespannen. Jan zette zijn wagen daar naast, leidde de dampende bruinen in den stal en begaf zich dan in de gelagkamer. Onderwijl was het kermisgejoel en de schelle muziek van lieverlede verstomd, slechts het klokje van den toren riep nog steeds met zijn zilver geluid en noodigde de men.igte tot de godsdienstoefening. Ook de bergboer begaf zich met zijn kinde ren daarheen en waar hij voorbijk wam werden hoeden en petten afgenomen, wel een teeken, dat de boer der berghoeve zeer geacht werd. Na het lof begon de volle muziek, het geroep der kramers, het getrommel deir Carousel, doch ook in de danszaal der herber g, in de dans tent begon nu een ander leven. D e muzikanten verschenen en nauwelijks klonkijn de eerste tonen door de zaal, daar stelden jongens en meisjes zich op ten dans. Alles draaide in het rond. Niet zoo uitgelaten als de anderen danste daar een paar, door veler oogen gevolgd. Het was Jan van de berghoeve en Marie. Jan was een mooie, ffinke jonge man van 24 jaar, erfgenaam van de groote berghoeve met vele landerijen, bosschen en weilanden, daarom wenschte menige moeder hem als schoonzoon. Ook Anna was ditmaal in de danszaal, doch niet onder de dansenden. Haar trots was voldoen de bekend, om de jongelui op een afstand houden, daar zij vreesden een weigerend an - woord te krijgen. Zij stond aan het raam en keek met niet te miskennen afkeer naar haren broeder en Marie. p „Waarom danst hij nu weer met die r zijn toch genoegrij ke boerendochters hieiwaai hij mee dansen kan. Neen, ik dans niet met ie ei die mij tegen het lijf loopt, dan dans 1maai liever niet," zei ze bij zich zeiven. „Behaagt het de juffrouw met mij te dansen zei een stem naast haar. Zij keek op zij en zag een haar onbekend man. De spreker was niet groot, toch geen onaangename verschijning. Hij had een oo,, voorhoofd, intelligente blauwe oogen mooien, donkerblonden baard. Zijne feeding I onderscheidde zich in fijnheid 'van so e I van die der landslieden. Toch scheeen hij met in den smaak te vallen van het jonge meipje daar deze snibbig zeide Ww<M vervoegd.) f60 H115

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1