CrisiMïiaatrpgeleH. Gemengd Nieuws. partij of de katholieke lijst te stemmen, én aldus uit alle kracht en macht mee te helpen om een Christelijke regeering te krijgen. Hiertoe zet de circulaire uiteen, dat alle boe ren boven de 25 jaar lid moeten worden van de R. K. Kiesvereeniging, welke in hunne gemeente is opgericht, en zulks voor 25 Januari 1918, daar zij anders niet meer in de kiesvereeniging mogen stemmen. De kiesvereeniging toch is alleen de organi satie, die voor de politieke belangen van de ka tholieke partij en dus ook van de boeren zorgen moetin de kiesvereeniging alleen toch mogen de boeren die candidaten stellen, die zij uitkie zen om hunne belangen in de Tweede Kamer of de Prov. Staten te behartigen, f; Het hoofdbestuur van den N. C. B. draagt den plaatselijken besturen op en vraagt daartoe de medewerking der geestelijke adviseurs om binnen 14 dagen een algemeene open bare voor alle boeren toegankelijke vergadering bijeen te roepen, en hen tot het lidmaatschap van de R. K. Kiesvereeniging aan te sporen. Het rondschrijven is onderteekend door A. van de Ven, voorzitter, te Son, en dr. G. M. Kusters, secretaris, te Tilburg. Onder het rondschrijven komt een aanbeve lend onderschrift voor van hunne D. D. H. H. de bisschoppen van den Bosch en Breda. De paardenuitvoer naar Duitschland. De vragen, die het Kamerlid A. Colijn tot den Minister van Landbouw gericht heeft, luiden, naar „De Veehandel" meldt 1. fs het juist, dat 5000 paarden van 8 tot 12 jaar naar Duitschland zullen worden uitge voerd 2. Zoo ja, is het den minister dan bekend dat hier geen overschot maar wel een tekort is aan deze soort paarden 3. En het is den minister bekend, dat het tekort aan werkpaarden nog grooter zal worden, als de wensch van den minister wordt vervuld, dat de landbouwers zooveel mogelijk grasland zullen gaan scheuren 4. Waarom is niet de uitvoer bevorderd van ongeveer 15.000 anderhalfjarige ruins, die hier wel te veel zijn Verder meldt het orgaan „Wat den paardenuitvoer betreft, deelde men ons uit zeer betrouwbare bron mede, dat waar schijnlijk niets van den uitvoer van oudere paar den komt. Het schijnt dat de Minister den flater van de Commissie van Bijstand, die dit spelletje is begonnen, niet wenscht te dekken met zijn verantwoording. Voor vele paardenhandelaren kan deze omme keer in de onverkwikkelijke paardenkwestie een groote teleurstelling en een financieele schadepost worden. Naar alle waarschijnlijkheid hebben nu de ruins weer kans weldra een buitenlandsche reis te ondernemen. Men bedenke echter goed, dat nog totaal niets officieel vaststaat. Men zij daarom voorzichtig met het koopen van paarden van 812 jaar. Den Haag levert vele verrassingen. De oorlog en de criminaliteit. Verschenen is de criminale statistiek over 1915, of juister, de Inleiding daartoe, omdat wegens papier-bezuiniging het tabelwerk is weggelaten. De Inleiding is bewerkt door mej. mr. C. G. Wichman. Wij ontleenen daaraa"h het volgende Terwijl het eerste gevolg van den oorlog en mobilisatie was daling vdn het cijfer der veroor deelingen in 1914 (een daling die, gelijk in de Crim. Stat. over 1914 door mr, De Roos werde uiteengezet, volstrekt niét als een werkelijke vermindering van criminaliteit Was te beschou wen, doch in hoofdzaak met justitieele facto ren samen hing trad in 1915 wederom een stijging in. Sterk was deze stijging echter nog niet. In 1913, 1914 en 1915 werden wegens rechtbankzaken veroordeeld resp 14.491, 13.870 en 14.562 personen, d.w.z. 23.5 22.1 en 22.8 per 10.000 inwoners, en er valt te meer licht op deze cijfers, doordat daar ach ter eenige gegevens uit de (nog ongepubliceerde) Justitieele Statistiek worden afgedruktdaaruit blijkt namelijk, dat behalve de zooevenn genoemd er nog waren ongeveer 10.000 bij verstek veroordeelden hoofdzakelijk buiten landsche smokkelaars wier vonnis niet onher roepelijk werd, doordat zij naar het buitenland vluchtten. Een ander feit dat te denken geeft is, dat de daling der ruwheidsdelicten (mishandeling en dergelijke) is blijven aanhouden. Juist ten op zichte van deze feiten immers wordt bij groote drukte het lichtst van vervolging afgezien. Daarentegen was er een vrij sterke toeneming der veroordeelingen wegens diefstal. De plaatselijke verdeeling doet zien, dat de stijging zich alleen voordeed jn de grenspro vincies plus Friesland. Wanneer we nu echter de veroordeelden wegens de speciale oorlogs delicten (verboden uitvoer en verboden terug keer binnen een in staat van beleg verklaard gebied) aftrekken, dan blijkt er integendeel ook in de meeste grensprovincies in 1915 een daling te hebben plaats gehad, en is ook het totaalcijfer voor het geheele rijk van 1914 op 1915 niet onaanzienlijk gedaald, n.l. met 722 gevallen. In de Inleiding wordt hieromtrent opge merkt „Zoo oppervlakkig zou men dit een heu gelijk verschijnsel kunnen achtenmaar het vermoeden dringt zich op, dat dé daling der veroordeelden wegens andere feiten er voor een goed deel aan is toe te schrijven,dat dewerkkracht der rechterlijke macht door den smokkelhandel als 't ware is opgeslokC'.... en „In groote trek ken kunnen we dus als volgt resumeeren Ge stegen is de winstcriminaliteit, daarnaast is een specifieke oorlogscriminaliteit opgekomen en gedaald is alleen die criminaliteit, waarvan we nu eenmaal weten, dat zij bij groote drukte, ook reeds in vredestijd, licht onvervolgd wordt gelaten, die van mishanndeling en soortgelijke delicten." Van een belangrijke verzachting of verscher ping der opgelegde straffen kan in 1914 en 1915 niet worden gesproken De verhoudingen der verschillende straffen bleven in hoofdzaak als vroeger. In 1915 werd in 47.1 der gevallen van veroordeeling, wegens rechtbankzaken, ge vangenisstraf opgelegd in 4.6 hechtenis, in 44.4 geldboete, in 2.6 tuchtschool en 0.1 berisping. Treft men een vergelijking met de jaren tusschen 1896 en 1906, dan blijkt in de jaren daarna (19091915) over het geheel het percentage der vrijheidsstraffen te zijn ver minderd. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de criminaliteit der vluchtelingen. Er zijn er in totaal 121 veroordeeld wegens rechtl^ankzaken en 248 wegens kantonrechterszaken. Onder deze cijfers zijn alleen begrepen vluchtelingen in strikten zin, niet andere hier te lande ver toevende vreemdelingen en ook niet buitens lands woonachtige vreemdelingen, die hier een strafbaar feit zijn komen plegen, zooals de' duizenden buitenlandsche smokkelaars waarvan in het begin werd geklaagd. Het aantal strafzaken, door den militairen rechter berecht, steeg sterk, natuurlijk in ver band met de mobilisatie en wel het cijfer der veroordeelingen wegens commune delicten van 198 op 826, wegens militaire feiten van 478 op'1422 en wegens overtredingen van 644 op 902. Deze laatste stijging is niet zoo heel groot, omdat in het begin van den oorlog wegens overgroote drukte aan de krijgsraden de ver volging van lichte overtredingen werd beperkt en deze in plaats daarvan langs diciplinairen weg werden afgedaan. Nederlandsehe schepen in Amerika. Naar wij vernemen, heèft gistermiddag in het departement van buitenlandsche zaken een con ferentie plaats tusschen den heer de Waal, chef der afdeeling handelspolitiek en consulaire zaken, de Nederlandsehe Reedersvereeniging en de commissie voor de scheepvaart uit de N. O. T„ betreffende de nog steeds hangende kwesties nopens de in Amerika liggende Nederlandsehe schepen. Passagiers voor Amerika. Er is, naar het Ned. Gorr.bureau ons meldt, nog geen verandering gekomen in de zienswijze van de Amerikaansche autoriteiten ten aanzien van de weigering van passen aan velen, die met de Nieuw-Amsterdam zouden vertrekken naar Amerika. Als motief beroept men zich tot dusver alleen op het recht en de bevoegdheid tot het nemen van den maatregel. Intusschen meenen wij te weten, dat het depar tement van buitenlandsche zaken langs diplo- matieken weg stappen heeft gedaan bij de Ame rikaansche regeering om althans, die met de „Nieuw-Amsterdam" hadden willen vertrekken, ten einde zich naar Nederlandsch-Indie te be geven, alsnog van den maatregel uit te zonderen. Opgebracht. Men deelt ons mede, dat de tjalk,, de Hoop," van Amsterdam naar Huil en geladen met lom pen, naar Emden is opgebracht. Lompen. De minister van landbouw, nijverheid en han del noodigt de directies van alle industrieën in Nederland, die lompen verwerken, alsmede alle in Nederland gevestigde groothandelaren in lompen, die voor of gedurende den oorlog rechtstreeks aan zulke industrieën hebben ge leverd, in hun eigen belang uit, zich uiterlijk 15 dezer schriftelijk te richten tot de Commissie van Advies in zake Lompen, Stadhouderslaan 102 te 's-Gravenhage, met vermelding van firma naam en adres. Door die commissie zullen in het belang van de regeling van den handel in lompen vragen lijsten worden verstrekt, welke nauwkeurige invulling in het belang van verbruikers en han delaren ten zeerste wordt aanbevolen. In het bijzonder wordt de aandacht van be langhebbenden gevestigd op de onwenschelijk- heid van opslag of vasthouden van lompen uit speculatieve oogmerken, daar ten opzichte van den uitvoer hetzij gedurende of spoedig na den oorlog geen enkele toezegging kan worden ge daan en in het belang van de binnenlandsche nijverheid zoo noodig tot in het bezit nemen van voorraden zal worden overgegaan. (St.Ct.) 'Aai Brandstoffen. Wij verwijzen naar de advertentie van de Brand&toffencommissie in ons blad van heden. Levensmiddelen. In de week van 7 Januari—12 Januari is verkrijgbaar op bon 144 ousboonenper persoon, 11 cent per pond op bon 145 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 146 i ons havermouth per persoon, 16 cent per pond op bon 150 1 ons zeep per persoon, 14 cent per pond. Boonen verkrijgbaar van Donderdag, haver mouth van Vrijdag af. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. In de week van 7 Jan. tot 112 Jan. verkrijgbaar opbon 147, 151 en 152 per persoon 1 kilo. Prijs 5£ cent per kilo. Bon 147 geldig op Donderdag, bon 151 op Vrijdag en 152 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 373te tijdvak loopt van 31 December tot en met 41 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie en thee. Van 1 15 Januari is te bekomen op bon no. 9 0 05 K.G. thee en bon 26 0.05 K.G. koffie, op bon 9 en 11 een half ons thee, op bon 12 een ons koffie. Centrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en warm eten te bekomen h 12 ct. per portie, aan de spijs- kokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11 en Gymnastieklokaal Dwarsstraat. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten a 11 cent per portie verstrekt. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buitenhavenweg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelijks heetwater a 2£ cent per emmer te bekomen aan een tenderwagen om 6 uur v. mi in de Dwarsstraat bij de Gas- tonek, 8 uur in het Broersveld (hoek Lange Kerkstraat) en om 11 uur in de Fabristraat. Schoolvoeding. Deze week zal worden aangevangen met het uitreiken der bons voor voedsel en klompen door de hoofden der scholen» De bons met het bonboekje van het levens middelenbureau moeten Zaterdag a.s. aan de verschillende distributiebureaux der Centrale Keuken worden ingeleverd, welke dan de contra bons afgeven, waarop te beginnen Maandag 14 Januari de spijzen kunnen worden afgehaald. DeheerJ.vanZwienenisgeslaagd voor het examen Engelsche handels-cor respondentie afgenomen door de federatie van handels- en kantoorbedienden in Nederland. Uiteen bakkerswinkel alhier is gisterenavond een emmertje met kinderspeel goed en f 4.50 ontvreemd. Van een erf i n de Emmastraat zijn gisteren 10 a 12 K.G. schielvet van een daar geslachte koe ontvreemd. Gistere n-a vond werd een 16-j a r i g m eisje door de Diefhoeklaan gaande naar de Vijfsluizen, aangegrepen door een onbekend per soon. Het meisje riep om hulp waarop de man het hazenpad koos. Gisterenzijndoordepolitietwee personen aangehouden verdacht van het ver- koopen van gestolen klinknagels. Bij onderzoek bleken den klinknagels ont vreemd te zijn van een der gashouders der gas fabriek alhier. Na verhoor ten politie-bureele zijn de ver dachten ontslagen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 11 Januari 2.40 v.m. 3.10 n.m. UIT ROTTERDAM. In verband met een spionnagezaak is door de recherche nog gearresteerd de kantoorbediende J. V. W. v. d. M. te Breda die eveneens ge tracht heeft belangrijke militaire stukken aan Duitsche agenten te verkoopen. H #v i g e brand. Gistermiddag om 5 uur brak een felle brand uit in het pakhuis van de firma P. G Klein- schmidt, zakkenhandel in de Pottenbakkersteeg, vermoedelijk door het te fel stoken van een kachel. 'Spoedig stond het geheele pakhuis in lichte laaie Daar bet pakhuis midden tusschen woonhui zen ligt, liet de brand zich ernstig aanzien. Hoewel het pakhuis alleen door eenige nauwe steegjes en over 2 binnenplaatsen te bereiken is, bracht de ligging dit voordeel mede, dat de vier drijvende stoomspuiten, die reeds kort na het uitbreken van den brand achter het pak huis in de Scheepmakershaven arriveerden, on- middelijk groote massa's water in de vlammen-- zee konden werpen. De stoombrandspuiten 1 en 2 w'erpen langs den Maaskant opgesteld, waar ook 2 drijvende stoomspuiten lagen. Met krachtige stralen wierpen deze eveneens groote hoeveelheden water vanaf het binnenplaatsje dat op de Boompjes uitkomt, in het brandende gebouw Verder werd met stralen van een tien tal handbrandspuiten gespoten van de binnen plaats, die uitkomst op de Pottenbakkersteeg en van een plankier, dat langs de achterzijde van het pakhuis loopt en waarvan de toegang op het Tarweakker is. Bovendien werden van de daken der belende huizen en de balkons op de binnenplaats, oVeral waar een geschikte plaat8 was, de stralen op het pakhuis en overal op de omliggende huizen gericht. Geruimen tijd na het uitbreken van den brand grepen de vlam men nog om zich neen, ondanks de enorme hoeveelheden water die in de vuurzee geworpen werden.' Te halfzes ongeveer stortte met donderend geraas het dak in. Hoewel de blussching zeer bemoeilijkt werd door den sneeuwstorm en de gladheid der daken, begon de brand spoedig daarop minder hevig te worden. Te halfacht was de blussching onder leiding va» den hoofdman Jac. Bakker reeds zoover ge- vorderdj dat een aantal handbrandspuiten kon inrukken. De omliggende huizen hebben veel water schade geleden. Van den stal van de Maatschappij Algemeen Vervoer is een gedeelte van het dak verbrand en werd door het water een groote hoeveelheid haver, hooi en andere fourage be schadigd. Te 9 uur konden de stoomspuiten! 5 der drijvende spuiten en alle andere hand spuiten inrukken. Diefstal. Uit een wagon van de Staats spoor te Leiden zijn gestolen 80 zakken haver, wegende ongeveer 4000 kilogram en toebehoo- rende aan het rijk De politie heeft gisteravond de haver in beslag genomen juist toen zij werd afgeladen bij den tapper *an R. in het Noord einde. Als de vermoedelijke daders zijn aange houden voornoemde tapper, een koetsier een ladingmeester van de S.S. en een waehtmeeste der artillerie. Oplichters. Personen in den Haag, die er goed wat geld voor over hadden om buiten de distributie om een hoeveelheid thee in te slaan, zijn de laatste dagen de dupe geworden van een bende oplichters, die profiteerde van de koopgraagte van de theeliefhebbers reeds aardig hun slag wisten te slaan. Zij bieden thee te koop aan, welke netjes in een kist verpakt is. De kist ziet er geurig uit als een „echte thee kist" maar een kist thee is het niet. Boven op ligt wel wat thee, maar onderin stroo, allerlei rommel, zand enz. Zoo'n kist kost f 100. De „truc" bestaat nu hierin, dat de theeliefhebbers vooruit bjjv. de heft moeten betalen, en de rest bfi aflevering. Te laat bemerkt men in den regel, dat men wordt beetgenomen. Smokkelen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben, zoo wordt aan de „'s-H.Ct." gemeld, de kommiezen in het gehucht Ostaaijen, onder de gemeente Zundert, 21 ^oeien in beslag genomen, benevens 19 zakken, grootendeels ge vuld met kwatta. Een der smokkelaars, de Belg d'e L., uit Nieuwemoer, werd door de kommie-' zen aangeschoten, aan welk^ „verwonding hij overleden is Vier smokkelaars vielen in handen der kommiezen. Aanstaand gebrek aan hotels. Naar de „HCt." meedeelt, hebben de hotels te Scheveningen, waar Engelschen zijn onderge bracht, gecontracteerd voor den verderen duur van den oorlog en die in richtingen komen dus tenzij voor den zomer hopelijk de vrede mocht tot stand komen geen van allen dezen zomer voor andere gasten beschikbaar. Spionnage. De recherche te Rotterdam heeft den kantoorbediende P. L. aangehouden, die verdacht wordt van poging tot uitvoering van het misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 98 W. v. S„ (het verstrekken van inlichtingen ofti- trent militaire geheimen). Men was bij de politie te weten gekomen, dat L. zich tegenover een Duitscher had verbonden om dezen inlichtingen te geven. Een inspecteur van politie heeft zich daarop naar de afgespro ken plaats begeven en zich voor den Duitscher uitgegeven. Nadat L. tegenover hem nogmaals verklaard had, bereid te zijn bedoelde inlich tingen te verstrekken, is men tot zijn arrestatie overgegaan. Koperen en nikkelen pasmunt. Van de grens wordt aan „De Grondwet" gemeld dat een zeer geliefd, laat ons zeggen smokkel- artikel is het over de grens voeren van Neder landsehe koperen en nikkelen pasmunt. Niet dat onze centen en stuivers niet immer wel kom waren over de streep, maar, zooals het met vele andere artikelen gaat, daar is een tijd, wan neer naar sommige smokkelwaar de vraag veel grooter en in verhouding daarvan de prijs veel hooger is. Zoo worden thans voor onze bronzen centen 6 "Mk. per 100 stuks betaald en voor 100 nikkelen stuivers 20 Mk. Is het dan te verwonderen, dat men in deze streken thans haast geen centen of stuivers meer ziet en zelfs winkeliers hun klanten moeten door sturen wegens gebrek aan pasmunt. DekoudeinNe w-Y o r k. Naar uit New- York aan de „Chicago Times" wordt geseind is 30 December de koudste dag geweest, dien men in New-York nog ooit beeft meegemaakt. In de Oostelijke stadsgedeelten, waa^ het minder- bevoorrechte gedeelte der bevolking woont, was de koude het hevigst en bij het volslagen gebrek aan brandstoffen is de ellende begrijpe lijkerwijze groot geweest. De meer-gegoede burgers, die evengoed als de allerarmsten, geheel zonder kolen zitten, trokken in grooten getale naar de hotels, om daar eenige warmte te zoeken. Den 31sten. December was het al niet veel beter de thermometer stond 13 graden beneden nul en alles wees er op, dat het nog kouder zou worden. De soepkeukens waren vol men- schen, die zich tractten te verwarmen. Berichten uit Noord-Dacota en de staten langs de Canadeesche grens spreken alle van een koude, zooals men die nog nimmer tevoren had meegemaakt. ■'Bloembollenteelt 'in Amerika. Uit Heemskerk schrijft men ons Reeds lang is er sprake van geweest, dat i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2