Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering 41st© Jaargang. Zaterdag 12 Januari 1918. No. 12037 Vordering opgave Manufactnren. Vordering opgave wol. Bmiteslaiidseli Nieuws. Binnenland. Bureau: Koemarkt 4. Teief. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. SboEnenientss pee- 8 m&mdm f 1.50, pet w&ek 12 mai Èraam p. poet f S.— ïf- kwartaal &!teoaderi$h'. nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Adverlentiën: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medeöeelingen 50 ct. p. regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverieeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij gn #1|w| bij levenslange 111 f verlies van geheel© 11 een hand, invaliditeitm Ltl tJ> voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene MMisMiimisiwmwMMiritVTriisiwrmziMiwtffiii iiiiiiBwseaiwsmwinMWfi» bij verlies van een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies vam eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam brengt ter ken nis van fabrikanten, handelaren, winkeliers e.d. in manufacturen, dat door hen op den voet van art. 9, le lid der Distributiewet 1916, schriftelijke opgaaf moet worden gedaan van de voorraad manufacturen, die zij op 15 Januari 1918 onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. Onder manufacturen worden verstaan allle textielgoederen, niets uitgezonderd, in ruwen, half bewerkten of afgewerkten staat (ook gecon fectioneerdvervaardigd van dierlijke, plant aardige en of kunstvezels. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat over eenkomstig de procesorde van art. 9 der Distri butiewet 1916, tot inbezitname van die partijen manufacturen zal worden overgegaan, die niet in overeenkomst met een rèëelen handel zijn opge slagen. Het niet voldoen aai^ de vorenstaande vordering wordt gestraft volgens de wet. De opgaven worden bij hem ingewacht ten Stadhuize, in gesloten couvert, waarop vermeld „opgave manufacturen" vóór 19 Januari 1918. Schiedam, 12 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. ten hoogste 17 cent per liter, die voor karne melk én taptemelk ten hoogste 7 cent per liter. LOMPENINDUSTRIE. xDe Burgemeester van Schiedam gezien eene desbetreffende Ministerieele beschikking - noodigt de Directies van industriën, die lompen verwerken, alsmede groothandelaren in lompen, die «óór ef gedurende den oorlog rechtstreek-aan zulke industrieën lompen hebben geleverd, in hun eigen belang uit, zich uiterlijk 15 Januari a.s. schriftelijk te richten tot de Commissie van Advies inzake Lompen, Stadhouderslaan 102 te 's Gravenhage. met vermelding van de firma naam en adres. Door die Commissie zullen in het belang van de regeling van den handel in lompen, vragen lijsten worden verstrekt, welker nauwkeurige invulling in het belang van verbruikers en handelaren ten zeerste wordt aanbevolen. In het bijzonder wordt de aandacht van be langhebbenden gevestigd op de onwenschelijk- heid van opslag of vasthouding van lompen uit speculatieve oogmerken, daar ten opzichte van den uitvoer hetzij gedurende of spoedig na den oorlog geen enkele toezegging kan worden ge daan en in het belang van 4e binnenlandsche nijverheid zoo noodig tot het in bezit nemen van voorraden zal worden overgegaan. Sc hied a m, 12 Januari 1918. Ter kennis wordt gebracht dat de houders van koolzaad, raapzaad, boterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lijnzaad, oude en nieuwe oogst (alsmede de verwerkingsproducten, voor zoover afkomstig uit oogst 1917), anders dan voor het rijk in bewerking, hebben af te k-veren en dat. zij daartoe vervoerbewijzen kunnen ver krijgen bij den Regeeringscommissaris voor Zuid-Holland, Koninginnegracht 19. den Haag. Bepalingen van belang voor houdeis van lijnzaad liggen ter Gemeente-Secretarie, afdée- ling Algemeene Zaken, ter inzage. Schiedam, 12 Januari 1918. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van houders van wol, zoowel veemen, opslagplaatsen als handelaren, doch met uit zondering #an fabrieken, dat op den voet van art. 9 1. lid. der Distriebutiewet 1916 door hen schriftelijk opgaaf moet worden gedaan van de bij hen opgeslagen voorraden wol, onder ver melding van de soort wol. Een monster van de partijen moet bij de opgave worden gevoegd. Opgave in deze vorderingen bedoeld moeten onder bijvoeging van monsters worden inge leverd ten Stadhuize, afd algem zaken. Het niet voldoen aan deze vordering wordt gestraft volgens de wet. Schiedam, 12 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De maximum consumptieprijs, waarvoor de volle rauwe melk of losse gepasteuriseerde melk bij verbruikers aan huis bezorgd wordt, bedraagt DE VREDESONDERHANDELINGEN. Op de vredesconferentie te Brest Litowsk heeft staatssecretaris Holoebowitsj een rede gehouden namens de Oekrainische volksrepu bliek. De Centrale Rada wenscht een democratischen, algemeenen vrede, zonder gewelddadige inlij vingen of oorlogsschattingen. Aan kleine staten die veel door de» krijg geleden hebben, moeten de materieele hulpmiddelen tot opbeuring der volkswelvaart verschaft worden. De Oekraine verlangt voorts dat Rusland een bondstaat wordt. Trotsky en von Kühlmann erkenden daarna de Zuid Russische delegatie als vertegenwoor digers van den zelfstandigen staat Oekraïne. Daarna hield Trotsky een lange rede over het bekende misverstand en de revolutionaire pro paganda onder de Duftsehe troepen. De Russi sche afvaardiging stemt er in toe te Brest- Litowsk te blijven onderhandelen. Uit St. Petersburg d.d. 9 dezer aan de Times" Db Oostenrijksch-Duitsche afvaardiging blijft te St. Petersburg, terwijl ue Russische delegatie, 1 met inbegrip van Trotzky, Joffe en Kamenef zich weer te Brest Litofsk bevindt ter voortzet ting van de vredesonderhandelingen. Naar verluidt zal de Oostenrijksch-Duitsche afvaardiging ter onderhandeling over de uit wisseling van krijgsgevangenen en over econo - mische aangelegenheden, hier zoolang blijven als de wapenstilstand duurt, zelfs al moch ten de besprekingen te Brest afgebroken worden- Trotzky c.s. zijn in den nacht van den 6en dezer aan het Russisch-Duitsche front aange- komen. Den volgenden dag zijn de besprekingen, waaraan ook «en delegatie van de Oekrainsehe Rada, die het ten slotte met de bolsjewiki eens is geworden, deelnam, hervat. In de eerste bijeenkomst verklaarde Trotzky niet te Brest te zijn gekomen als vertegenwoor diger van een verslagen natie. Hij was ook geenszins voornemens genade te vragen, maar hij zou optreden als een echt revolutionair. Wij zullen vervolgde hij strijden voor een vrij, onafhankelijk Rusland en voor de toe komst van de groote arbeiders-massa's. Indien de imperialisten weigeren tegemoet te komen aan de wenschen van een vrij volk, laat dan de democraten-arbeiders der middenrijken hun machtige stem verheffen. Zij mogen niet dul den, dat het jongs Rusland van de aarde wordt weggevaagd, tot slaaf gemaakt door verove rende imperialisten. Indien hun stem geen gehoor vindt, dan zal de Russische demokra- tie tot het uiterste doorvechten, niet in een loopgraaf-oorlog aan een front, doch in een al gemeenen opstand van het volk tegen de onder drukkers die bij iedere stap barricaden zullen vinden. Trotzky. die langer dan een uur sprak, drong er ten slotte op aan de onderhandelingen naar Stockholm te verplaatsen. Na een half uur voor onderlinge beraadsla. ging verklaarden de Duitschers zich volkomen bereid de besprekingen voort te zetten. Eenige dagen geleden heeft Lenin in een aan de demobilisatie gewijde geheime bespreking, die werd bijgewoond door de volkscommissa rissen en vertegenwoordigers der militaire auto- riteiten de vrees geuit dat de vredesonderhan delingen konden mislukken dat het mitsdien noodzakelijk was de demobilisatie van het leger uit te stellen en maatregelen te overwegen tot herstel van de gevechtswaarde en de verdedi ging van St. Petersburg. onze stellingen binnen te dringen, zijn mislukt. In den loop van den dag ontwikkelde zich op het Vlaamsche front en ten Z. W- van Kamerijk een levendige artilleriestrijd. Tusschen Moeuvres en Marcoing steeg het Engelsche vuur 's avonds en bij het aanbreken van den dag tijdelijk tot de grootste hevigheid. Pran3ch avond-stafbericht van gisteren.— In de buurt van St Quentin heeft de geschutstrijd in den loop van den dag een zekere mate van hevigheid bereikt. In de Champagne drong een Fransche afdeelihg de Duitsche linies in de buurt van de Butte de Mesnil binnen en richtte be langrijke verwoestingen aan. Van het overige front valt niets belangrijks te vermelden. HET ITALIAANSCHE OORLOGSTERREIN. Stefani seint Het geschutvuur is.bg tusschenpoozen heviger geweest in de Val Giudicaria. op het front van de hoogvlakte van Asiago en in d6 streek van den Col Caprile, den Monte Petrico en den Monte Asolone. Ten W. van Cava Zuccherina heeft een krachtige samentrekking van ons mijnwer- pervuur den vijand gedwongen om enkele stuk ken loopgraaf tiB ontruimen. De terugtrekkende afdeeling werd door ons geweer en mitrailleur- vuur bestookt en leed daarbij ernstige verlieze n. Heden begunstigde de weersgesteldheid de be drijvigheid in de lucht en 8 vijandelijke toestel- lsn werden neergeschoten, waarvan 1 door En gelsche vliegers. DE AMER1KAANSCHE VOORRADEN. Reuter seint uit Washington Als oen gevolg van den toestand der voedsel voorziening in Europa, is de Amerikaansche re- geering voornemens om 90 000.000 bushels tarwe naar Europa te verschepen, dit niettegenstaande het feit. dat het normale surplus voor export reeds tegen midden September verschtept was. Aan het Amerikaansche volk zal worden gevraagd om zuinig te zijn, ten einde op die wijze het tekort te kunnen uitsparen. De voedselvoorzieningsregelaars hebben reeds hun goedkeuring gehecht aan het ontwerpen van wetgevende maatregelen, waarbij tarwelooze dagen verplicht zullen worden gesteld, en waar bij de menging van het meel en het bakken van oorlogsbrood worden bevolen. Er zal alle mogelijke moeite worden gedaan om leniging te brengen ter zake van den toestand in Europa, zelfs al zou dat mogelijk een meelschaarschte in de Vereenigde Staten veroorzaken, vóór de Juni-tarweoogst beschikbaar komt. De vraag of deze toestand wijziging zal brengen in de onderlinge overeenkomst der Geallieerden voor het transport van Amerikaansche troepen (naar Europa) wordt in hoofdzaak tsr beslissing overgelaten aan de Geallieerden. Sommige regeeringspersonen zijn van oordeel, dat de Geallieerden op het oogenblik de ver zending van voedingsmiddelen zouden kunnen prefereeren. schijnende dagblad „L'Indépendance Beige" zijn verschijning heeft gestaakt. Het blad wijdt dit aan financieele moeilijkheden. De Engelsche re geering weigerde dit Belgische blad geldelijk te ondersteunen, omdat het zich destijds het lot der^ Belgische soldaten, die door de Engelsche regee ring waren opgeeischt, had aangetrokken, en bo vendien omdat het de besluiten der economische conferentie te Parijs had bestreden, daar het van meening was, dat België na den oorlog de han delsbetrekkingen met zijn achterland, Duitschland, weer moest aanknoopen. De Canadeesch# ministers hebben telegra fisch hun volkomen instemming met de vredes voorwaarden door Lloyd Gsorge ontwikkeld betuigd. AAN HET WESTELIJK FRONT Duitsche stafbericht. Legergroepen van prins Ruprecht en den kroonprins. De vijandelijke pogingen, om bij verrassing, en na vuur voorbe reiding gisterochtend ten Zuidoosten van Yperen &T.T.rat.T/Ri NIEUWS. André Tardieu, de Hoogs commissaris van Frankrijk bij de Amerikaansche regeering, is door president Wilson in gehoor ontvangen, die met hem den economischen en militairen toe stand besprak. Volgens een mededeeling van het depar tement van oorlog telde het Amerikaansche leger op 1 Januari 1918 10.856 officieren en 1428.650 manschappen. De credieten. toege staan voor artillerie en munitie beloopen voor 1918 drie milliard 200 millioen dollars. De vliegdienst telde dienzelfden datum 3900 offi eieren en 32 910 man. Er loopen, volgens de Vorwarts", geruch ten, dat Henderson tot opvolger van Buchanan als Engelsch gezant in Rusland benoemd i worden. De Poolsche regen tschapsraad is gisteren door Keizer Karei in audiantie ontvangen. De keizer beantwoordde de rede van prins Lu- borairski met een welwillende toespraak. De Antwerpsche Courant" deelt mede, dat het sedert de bezetting van Brussel te Londen ver- De inspecteur der Cavalerie.' Generaal-majoor W. H. Piepen», inspecteur van het wapen der cavalerie, i» voornemens binnenkort den militairen dienst te verlaten. De Hertog Hendrik". Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, dat( gelijk vroeger gemeld, wordt gereed gemaakt voor een reis naar Ned-Indië wordt 1 Februari e.k. te Willemsoord in dienst gesteld. De bodem zal onder commando komen van den kapitein ter zee A. C. De Joncheere. Met verlof. (Officieel.) Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen in het tijdvak van 25- 30 Maart 1918 met onbepaald (klein) verlof worden ge zonden de dienstplichtige onderofficieren van de lich ting 1911 der bereden korpsen de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1912 der bereden korpsen. Prof. dr, A Goslinga. Omtrent den nieuwbenoemden gewonen hoog leeraar in de nieuwe Algemeene en Vaderland- sche geschiedenis aan de Vrije Universiteit meldt „De Rott." Dr. Adriaan Goslinga werd 26 September 1884 te Bolsward geboren, waar zijn vader, ds. S. T. Goslinga (thans te Schiedam), destijds predikant bij de Chr. Geret. Gemeente was. In Sehiedam doorliep hij het gymnasium en liet zich ver volgens aan de universiteit te Leiden inschrij ven als student in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, om er, onder leiding vooral van de hoogleeraren prof. dr. C. H. Th. Bussemaker en prof dr. J. Verdam in de Nieuwe Letteren te gaan studeeren. In het bijzonder herdenkt hij eerstgenoemde als een lesrmeester aan wien hij veel te danken heeft. In 1910 verliet hij de Universiteit en ging, op aanwijzing van nu wijlen prof. Bussemaker, te Londen en Parijs studeeren en onderzoekingen doen, om daarna op 6 Juli 1915 te promoveeren tot doctor in de Nederlandsche Letteren op een dissertatie „Slingelandt's efforts towards European peace. Part I De promotie geschiedde „cum lande. In September 1915 werd dr. Goslinga be noemd tot leeraar in Ned. Taal en Geschiedenis aan de Rijks H. B. School te Winterswijk. Met zijn broeder ds. C. J. Goslinga, van i o- lenaarsgraaf, gaf hij in het licht „Beschouwingen van een Christen-philoaoof" (verzamelde nage laten studiën van hun oom docent A^Steke ee). In de Unie van Geref. Studenten (S.S.R.) nam de benoemde vroeger een vooraanstaande plaats in- Tweede Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Naar „De R K. Middenstander" beriep zal de Ned R. K. Middenstandsbond dit jaai we een congres houden en wel in de maan tember te 's-Hertogenbosch. Onderstaande praeadviezen zullen vo g blad worden uitgebracht 1, „Warenkennis" en „Warenvervalsching door dr G H. J. van Spanje Utrecht. 2 Vakonderwijs"- door den beerB Steggerda, directeur der Ambachtschool te Emdhovem 3. „Electriciteiten Middeustandsmjverheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1