alleels Nmrwrs. Binnenland. m. Crisismaatregelen. ventie. Sedert het afbreken van de betrekkingen met Duitschland hebben 400.000 vrijwilligers dienst genomen. Brazilië kan2.000.000 man op de been brengen, van welke er verscheiden hon derdduizenden binnen enkele maanden in Frank rijk zullen komen vechten. De Temps" publiceert de volgende bijzon derheden over de medewerking van Brazilië De Braziliaansche minister van buitenland- sche zaken, Nilo Pecanha, heeft op 4 Januari de verklaring afgelegd, dat de Braziliaansche regee ring in de laatstgehouden conferentie der gealli eerden waar zij vertegenwoordigd was door den Parijschen gezant, Olynthe de Magelhaes aan de geallieerden de daadwerkelijke medewer king van Braziliaansche strijdkrachten heeft aangeboden. De Braziliaansche regeering beoogt een werke lijke en practische uitwerking te geven aan haar solidariteit met de geallieerden. Zij zal dat doen naar de mate van haar middelen en van de groote van haar plicht, daar in Europa, waar haar medewerking noodig zal worden geacht. Er zal zich te Rio-de-Janeiro een missie insche pen naar Frankrijk, om de aangekondigde samen werking voor de te bereiden. Als het hoofd van missie treedt generaal Ache op, die van Fransche afkomst is. Hij is de missie reeds vooruitgegaan en bevindt zich zal in Frankrijk. Tweede chef van de missie is luit.-kolonel Leite de Castro. Een tweede Braziliaansche missie bevindt zich in de Ver. Staten, om daar den aanmaak van munitie te bestudeeren, met het doel dien ook in Brazilië tot ontwikkeling te brengen. Dat land bezit ijzermijnen. De minister van Marine te Melbourne, ver klaarde, dat het gerucht, dat de.premier,Hughes, zich naar Engeland zal begeven, van allen grond ontbloot is. 8ij.de verdediging van een wetsontwerp be treffende de nooaige manschappen voor liet Britscae leger, heeft Auckland Geddes een over zicht van de legersterkte der beide partijen ge geven. Hij kwam tot de conclusie, dat de Cen trale mogendheden, als gevolg van den wapen stilstand, aan het Oostelijk front, de beschikking zullen krijgen over ongeveer 1.600.000. In de universiteit te Warschau zal waar schijnlijk reeds in het voorjaar de theologische faculteit geopend worden. Deken der faculteit zal worden de kath. exegeet, prof. Szlagowski te Warschau. Voor leerstoelen zuilen o a. ia aanmerking komen prof. Rostworofski en P. Szezepanski, thans werkzaam aan hst Oostersch instituut te Rome. De voormalige (Servische) minister van oorlog, generaal Radomir Wesnits, heeft zich met zijn aanhang, waarbij zich ook de gewezen Montenegrijnsche minister van justitie Philas- lów bevindt, ter beschikking van de O. H. over heid gesteld en de wapens ingeleverd. Zij bevin den zich thans bij het districtcommando te Andryevica. Daar zij zich binnen de gestelden termijn hebben aangemeld vallen zij onder de door den keizer ter gelegenheid van zijn geboor tedag afgekondigde begenadiging. en kalmte geleid, zoodat het zonder incidenten verliep. Omstreeks 11 uur waren allen in den Roode Kruistrein gebracht, waarna deze kon vertrekken In den afgeloopen nacht is aan boord van de „Sindoro" een der zwaar gewonden, de onder officier Kupfen, overleden. Ten teeken vhn rouw was de vlag van het schip half stok geheschen. Ook vernemen wij, dat tijdens de reis een dei- krankzinnigen overboord gevallen en verdron- dronken is. Gister werden de schepen schoongemaakt, waarna heden half drie de inscheping van de Engelsche gewonden begint. Voorloopig is de afvaart bepaald op Woensdag. Posthuma's zwanezany Naar wij vernemen lag het oorspronkelijk niet in het voornemen van den Minister van land bouw, om zijn Memorie van Antwoord op het Levensmiddelenontwerp zoo uitvoerig te maken, als zij nu geworden is. De Commissie van Rap porteurs, beducht voor het succes, dat de heer Posthuma tot nog toe steeds had met zijn mon delinge verdedigen, deels, omdat hij dan allerlei nieuwe, niet direct te controleeren gegevens in het geding bracht, deels omdat hij een eigenaar dig overtuigende wijze van zeggen heeft, schijat er op gestaan de hebben, dat nu vooraf de Kamsr schriftelijk volledig werd ingelicht. Dit teekent duidelijk de stemming, die er in parlementaire kringen op het oogenblik heerscat ten opzichte van Posthuma's beleid. Zijae Excellentie is volkomen daarvan bewust «n heeft er prijs op gesteld, een zoo sterk mogelijke apologie te leveren. Zal het een gedrukte zwanezang zijn Dit wordt verwacht. (Tijd.) Naleving der maximumprijzen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters eene circu laire gericht van den volgenden inhoud Bij mijn circulaire van 22 December 1915, afdeeling Handel no. 53948, heb ik de wensche- lijkheid uitgesproken om bij instelling van ge meentelijke commissies uit de ingezetenen die tot taak zouden hebben op de naleving der maximumprijzen een regelmatige controle uit te oefenen, daarin op te nemen huisvrouwen uit de verschillende groepen der bevolking. Aangezien van de zijde der huisvrouwen langs verschillende wegen bij mij wordt aangedrongen op medezeggenschap in het distributievraagstuk, zou ik het op prijs stellen te mogen vernemen, in hoeverre met de hierboven uitgesproken wen- schelijkheid rekening is gehouden en welke resultaten zijn verkregen. pectievelykf 29,50, f 29.50, f 32.50, f 42.50, f 51.50, f 32.50, f 42.50, f 51.50, f f Debet bedrag E. F. resp. f 19, f 19, f 21.60, f 31.80, f 40.80, f 22. f 31.60 en f40.60, f f -. Het bestuur der Kaasvereemging deelt ten vervolge op eene vroegere circulaire mede, dat de nog niet uitgevoerde bestellingen den 19en November op volvette Gouda-kaas en Edam mer-kaas 40+ in de eerste plaats uitgevoerd zullen worden. Het bestuur wijst er op, dat bovengenoemde circulaire slechts eene voorloopige mededeeling was. Yoor bet inzenden van bestellingen van winkeliers, enz, dient eerst de definitieve rege ling te worden afgewacht. Deze kan eerst in werking treden, nadat de burgemeeesters door bet. Rij ;.s distributiekantoor volledig zijn inge licht. De tbans reeds by het bestuur ingezonden bestellingen van winkeliers hebben dan ook geen waaide en zullen niet benaudelü worden Grossiers dienen dus verdere medeüeelingen af te waehten, alvorens tot het doen van na dere stappen over te gaan. Tot leedwezen van het bestuur kon de distri butie deze week (üet schryVen üet bestuur is gedateerd 12 Januari;, nog met beginnen, daar ae nooaige regelingen, welke door andere licna men getroffen moeten worden, vóórdat het be siuur kan aanvangen met disLrifcueeren, nog meL geieed zyn. tCorr. Bury. De economische besprekingen met de Entente. Jhr. mr. Suouck Hurgronje en de heeren Vals ter en Broekema, die met hem te Londen vertoefden, ter bespreking van verschillende Nederlandsche belangen, zijn Zaterdagavond j.l. te 's-Gravenhage teruggekeerd. De heer Joost vau \olleohoven vertoeft thans nog alleen te Londen. Het ludische Roode Kruis. Een telegram uit Batavia, d.d. 8 Jan., luidt De Staatsspoorwegen maken drie en dertig Roode Kruis-wagens gereed, die aan verschillende stations zullen worden gedetacheerd, om in ge val van oorlog ter beschikking te worden gesteld van het leger. De Indische Volksraad. Bij de verkiezingen voor den Volksraad brach ten de 39-3 leden der locale Raden 314 stemmen uit op negen Europeanen en daarmede gelijk gestelde vreemde Oosterlingen en tien Inland- sche candida'en. De '211 leden van de gemeente raden brachten 165 stemmen uit op Europeanen en daarmede gelijkgestelde vreemde Oosterlingen en 166,, op Inlandsche candidaten. Van het ge heele aantal kiezers zyn 15 leden vau meer dan een Raad en hebben 110 leden niet gestemd. Er is over het algemeen slecht gestemd. Zoo brachten van de 23 leden-kiezers van den ge meenteraad slechts 13 hun stem uit, te Blitar 5 van 13, de locale radsn te Pasoeran 24 stem men van de 33, die uit de Preanger 26 van de 35. van Semarang 30 vau de 39. Gewacht wordt Dog op den uitslag der stemmingen in de Bui tenbezittingen. Waarschijnlijk zal "den 16den Januari een publieke zittiug van het verkiezings. bureau plaats hebben. Carl Minster. Het Tweede Kamerlid de heer Vau Hamel, neeft dato 12 Jan. aan den minister van Justitie de volgende -vragen doen toekomen 1. Kan dé minister mededeeling doen van de omstandigheden, waaronder de in Nederland gevestigde persoon van Cari Minster, van Ne derlandsen grondgebied op Duitsch grondgebied en iu de macht der Duitsche autoriteiten is geraakt 2. Heeft, waar beweerd wordt, dat genoemde Minster niet door zyn eigen vrije toedoen en met schending van Nederlandsch grondgebied over de Duitsche grens is geraakt, de minister omtrent deze punten ook inlicutingen ingewon ner. by de Duitsche regeering, en kennis kunnen nemen van de voorstelling, door Minster zeif van de toedracht der zaak gegeven 3- Wat kan de minister mededeelen omtrent het tegenwoordige lot van genoemden persoon en omtrent hetgeen de Nederlandsche regeering gedaan heeft en doen zal, voor het geval hij iDderdaad niet door zijn eigen vrije toedoen, eventueel met schending van Nederlandsch grondgebied over de Duitsche grens en daar door in de macht der Duitsche autoriteiten is geraakt 4. Indien het waar is, dat Minster overdag en langs eenen beganen weg over de grens is ge raakt. dat de grensscheiding ter plaatse niet duidelijk kenbaar is en dat geen Nederlandsche grenswacht zich met deze greusovertrekking heeft mgelateü, hoe is dan dit laatste te ver klaren en moeten geeue nadere voorzorgs maat regelen worden getroffen, dat personen, die er prijs op stellen binnen onzen grenzen te blijven, niet ongemerkt, bij vergissing door misleiding of door geweld over de grens kunnen geraken De Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. Qistermorgen 8 uur is te Rotterdam een aan vang gemaakt met het overschepen van de zwaar gewonden. De dragers brachten 83 zwaar ge wonden per brancard naar den trein, waarna zij hulp verleenden aan 234 loopende gewonden en aan 20 krankzinnigen. Ook dit transport werd met de noodige rust De kaaspryzen. Het bestuur der Kaasvereeniging deelt mede dat het de E. F prijzen met ingang van 3 Januari als volgt aanneemt. Volvette Gouda-kaas f 164, Gouda 40+ f 155.60idem 30+, f 147.80 idem 20+ f 135.80 Edam 40+ f 158, idem 30+ f 149.60, idem 20+ f 137.60. Cheddar volvet f 172 40, idem halfvet f148.40- Van 13 Januari af zijn dus de pryzen. welke door de centrale pakhuizen betaald worden, de debet en de creditbedragen per 100 Kg. Pry's door centraal pakhuis te betalen. Vol vette Gouda-kaas met R. M. f 82 volvette Gouda-kaas zonder M, f 78; Gouda 40+ f 70, idem 30+ f 62, idem 20+ f 50. Edam 40+ f idem 30+ f 64, idem 20+ f 52. Nagelkaas f 37 witte kaas f 37. Creditbedrag binnenland, zijn deze prijzen respectievelijkf 61, f 67, f 64, f 54, f 45. f - f 54, f 45, f 26, f 26. Debetbedrag D. H. H. zyn deze prijzen res- Brandstolfenvoorziening van electrisehe centrales. Naar aanleiding van een rondschrijven van den Directeur der Ryks-Kolendistrihutie aan de Electrisehe Centrales, blijkens hetwelk aan verdere toewijzing van kolen voor een bedrijf door de Rykskolendistrinutie de voorwaarde wordt verbonden dat in uw loopende overeen komsten voor stroomlevering voor krachtdoel einden, waarin de prijs niet is bepaald in ver houding tot de geldende kolenpryzen, een ko lenclausuie zal worden opgenomen, heeft de heer Knobel het volgende gevraagd 1. is de Minister van meening dat een Elec trisehe Centrale eenzijdig, een nog niet afge loopen contract kan wijzigen, en .,kan iemand, die, op grond van zijn, met de Centrale loo pend contract op zijn beurt, met een derde heelt gecontracteerd, in deze overeenkomst een zijdige verandering brengen 2. Zoo neen, is zijn Exellentie de Minister van Landbouw enz. dan bereid de intrekking van bedoeld rondschrijven te bevorderen De Minister van Landbouw heeft daarop het volgende geantwoord Door de buitengewone stijging van de prij zen der steenkolen van ai October, kwamen' de Electriciteitsbedrijven, welke leveringscon tracten van langen duur voor krachtsdoelein den zonder kolendlausule hadden afgesloten, in zeer groote moeilijkheden. De gewone garig van zaken zou zijn geweest, dat de centrales, toen de steenkolen zoo duur werden ook den prijs, waarvoor zij den stroom afleverden, evenredig verhoogden. Dit kon ge schieden voor zoover de stroom krachtens ta rief werd geleverd dit kon echter niet voor zoover een contract zonder kolenclausule was naagegaan. In het algemeen belang was het inmiddels zeer wenscheiijk, dat niet alleen de stroomafnemers krachtens tarief maar ook zij, die een contract hadden afgesloten, in de hooge kolenkosten bijdragen. Vandaar, dat de Rijkskolendistributie met goedkeuring van den Minister, aan de leveribg van kolen de voorwaarde heeft verbonden, dat de Centrale, zoolang zij kolen van de Rijksko:- lendistributie ontvangt, aan de levering van stroom voor krachtsdoeleinden een kolenclau sule verbindt. Is de stroomafnemer niet bereid, krachtens deze clausule den stroom te betalen, dan moet dus de Centrale uit hoofde van overmacht de stroomaflevering staken.. Uit het bovenstaand^ volgt, dat het minder Rust is in die gevallen te spreken van een een zijdige wijziging van een nog niet afgeloopen contract door een electrisehe centrale, Gelijk reeds boven medegedeeld, slaat de circulaire van den directeur van de Rijkskolendistributie alleen op stroomlevering voorkrachtsdoeleinden. Wordt door een Electrisehe Centrale geleverd aan een gemeente, welke op haar beurt weer distribueert, da is de circulaire niet van toepassing. Inmiddel» twijfelt de Minister er niet aan of in dergelijke gevallen zal tusschen electrisehe bedrijf en gemeente-stroonafnemers in der minne een billijke regeling zijn te treffen. Dinsdag is bon 155 geldig, Woensdag 156 en zoo vervolgens. Broodkaart. De broodkaart van het 38ste tijdvak loopt van 12 Januari tot en met 22 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswitteWoodkaarten verstrekt. Centrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en 1^ warm eten te bekomen k 12 et. per portie, aan de spijs- kokerij Achter de Teerstoof, Spijskokery Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwarsstraat en Gymnastieklokaal Buitenhaven weg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. Devennmiddelen. In de week van 14 Januari--19 Januari is verkrijgbaar: op bon 1 53 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond op bon 154 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alle en op Vrijdag en Zaterdag. Vet is n Iet voorradig, maar wordt zoo moge ly'k in de tweede helft der week nog verkrijg baar geste ld. Woensd ags worden deze Regeeringsartikelen niet verk< >cht. A a r d s i p p e 1 e n. In de week van 14 Jan. tot 19 Jgtn. verkrijgbaar op:bon 155, 156, 157, 158 en II59 per persoon 1 kilo. Prijs 5£ cent p. kilo. BEGRAFENIS DEKEN H. J. A. COPPENS Maandagavond. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van den Hoogeerw. heer H. J. A. Coppens, pastoor der parochie van O. L. Visitatie alhier en Deken van Schiedam van het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam naar hier overgebracht. Omstreeks 3i uur werd het lijk uit de cha- pelle ardente in het St Franciscnsgasthuis naar den buiten gereed staanden lijkwagen gebracht. De weleerw. heeren kapelaans Hoogeveen en Paulussen, benevens de heeren J. Beitels en Adr. Zoetmulder, leden van het kerkbestuur, die naar Rotterdam waren gekomen, teneinde het stoffelijk overschot van den beminden Deken naar hier te begeleiden, stapten in het volgrijtuig. Stapvoets werd naar Schiedam gereden, waar men even over vijven arriveerde. Aan het Roode Hek" stonden de bedienaars ter begra fenis en de Vincentianen den lijkwagen op te wachten. Nadat hier de stoet was geformeerd, ging het onder zwaar klokgelui langs Rotterdam- schen dijk, Koemarkt, Gerrit Verboonstraat en Oranjestraat naar de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie. Overal langs den weg stonden vele menschen de liikstatie gade te slaan. Onmiddellijk bij aankomst aan de kerk werd de lijkkist op de baar geplaatst. De zeereerw. heer Warnink stond aan den hoofdingang om het lijk af te halen. Ook de zeereerw. heer pastoor A. G. v. d. Berg en kapelaan N. Ammerlaan waren by het binnenbrengen tegenwoordig. Met het gebruikelijk ceremonieel werd de kist, door de Vincentianen gedragen, naar de daar voor bestemde plaats vóór het priesterkoor gebracht. Het deksel werd hier van de kist verwijderd. De aanwezigen, waaronder eenige eerw. broe ders, werden in de gelegenheid gesteld een blik in de met glas bedekte kist te werpen. Daar lag in de zoo schoone priesterkleedy, met kalrnen gelaatstrek het stoffelijk overschot van den door ieder hooggeachten herder, dien men nog kort geleden in deze kerk het H. Mis offer zag opdragen. Het aanschouwen van dezen grooten doode was hartroerend Ook het publiek werd eenigen tijd later in de kerk toegelaten, om een laatsten blik te werpen op Deken Coppens stoffelijk hulsel. Om 7 uur 's avonds werden de Metten ge zongen. Eeu zeer talrijke schare priesters was aanwezig. De tallooze geloovigen in het kerkgebouw vereenigden kunne smeekbeden met die der priesters voor de zielerust van den overledene. Dinsdag. De geheele parochie en een bre»de schare katholieken uit alle deelen der stad, waren vandaag diep onder den indruk van de uitvaart plechtigheden voor wijlen deken Coppens. Onder de vroeg-Missen naderden velen tot de H. Tafel. Den geheelen ochtend was het in Frankelands kerk bizonder druk. Dichte drommen geloovigen togen ter kerke, om in dit kerkgebouw te bidden voor de zielerust van den op zoo tragische wijze verscheiden pastoor. Om 9uur samen de plechtigheden een aan vang met het zingen der Lauden door een breede schare priesters. Het priesterkoor was te klein om de velen geestelijken een plaats te bieden, zoodat ook vóór de communiebank nog verscheidene plaat sen door hen moesten worden ingenomen. Onder de geesteiyken, in het kerkgebouw aanwezig, merkten wij o.a. op den zeereerw. J. M. v. d. Tuijn, secretaris van den bisschop van Haarlem, als vertegenwoordiger van mon seigneur, mgr. Taskin, president van het semi narie Warmond, de geheele geestelijkheid uit de stad met den zeereerw. pastoor Langewen, ver volgens alle priesters uit deze parochie afkom stig o.a. de weleerw. heeren Nolet, Beukers, v. d. Burg, Duijmel en Wouterlood, de dekens van Den Haag, Alphes, Delft, Gouda, Poeldijk, de pastoors van Overschie en Vlaar- dingen, alsmede pastoor J. C. F. Jansen, van de kerk van het H. Hart te 's-Gravenhage pastoor v. d. Berg uit den Haag. pastoor W. P. H.Jan sen, van de St. Jozefsparochie aldaar, pastoor J. Th. Lagerwey van de „Posthoorn'-kerk te Amsterdam, de pastoors M. J. J. Kammers, uit De Rijp, P. F. W. Soepnel, uit Hoofddorp, pas- v t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2