(jemeugd Nieuws. Kcrfcnieuwa. Bargerlfjk© 8tand. Kunst en Letteren. Handelsberichten. geven wij ons misschien niet altijd rekenschap van verschillende uitgaven, die wij daarop 200 gemakkelijk doen. In het overzicht, dat ik U geef, mag ik dan ook niet nalaten te vermelden, dat dit fonds in het begin van 1917 voor ruim een tonne gouds debet stond, ter wijl op het einde van ditzelfde jaar de stand ruim 5 ton bedroeg. Zulke cijfers zijn niet bemoedigend en manen zeker aan tot groote voorzichtigheid. Immers er is zoo bitter wei nig bemoedigends tegenover te stellen. Konden wij ons ook maar verblijden in gunstige re sultaten van ons grondbedrijf, maar helaas ook dit bedrijf lag als met lamheid geslagen. De grondverkoop bedroeg slechts 1594 M2, en de uitgifte in erfpacht ruim IV2 Hectare. Daar tegenover werden gronden aangekocht (van de Heeren Th. C. Melchers en A. Zeeuw) ter ge zamenlijke grootte van 16.27.28 H.A. tot een prijs van rond f370.000—, terwijl van den Staat der Nederlanden in erfpacht werden verkregen 2.71.40 H.A. domeingrond langs de rivier „de Maas" ten westen van de Wilhel- minahaven. Ten slotte nog eenige meedeelingen over woningbouw en volkshuisvesting. Voltooid en ter bewoning in gebruik gegeven werden in hot jaar 1917 41 ééngezinswoningen, 14 tweegezins- en 3 viergezinswoningen, alsmede 8 heerenhuizen, terwijl de Vereeniging „Volks huisvesting" 79 woningen bouwde (waarvan 14 als voltooid werden opgenomen) en de bouwvereeniging „St. Jozef' 64 woningen, (waarvan 35 voltobid). Het woningvraagstuk baart het College van Burgemeester en Wet houders veel zorg, daar het haast onmogelijk gaat worden om in den tegenwoordigen tijd materialen voor den bouw van woningen te verkrijgen, en wanneer dit soms al gelukt, de bouwkosten zoo ontzettend hoog worden, dat er geen sprake meer van kan zijn de woningen tot eenigzins bijkomenden prijs te verhuren. Rijk en gemeente hebben dan ook reeds de handen in elkaar geslagen om rege lingen tot stand te brengen. Dit neemt niet weg dat Burgemeester en Wethouders diligent blijven en hun voortdurende aandacht op deze gewichtige aangelegenheid blijven vestigen. Ofs'choon de ongewone tijdsomstandigheden mij in de verleiding brengen nog meer bizon- derheden op te sommen die Uwe belangstel ling zeer zeker verdienen, meen ik, waar ik reeds zooveel van Uwe aandacht vroeg, niet verder te mogen gaan. Met genoegen wil ik alleen nog constateeren dat Uw Raad, ondanks den druk der tijden, toch menig wijs besluit nam en vele zaken die noodzakelijk moesten geschieden, aldus door Uwe medewerking tot stand kwamen. Een bizondere vreugde was het mij dat door U besloten werd tot de oprichting eeper buitengewone school voor zwakzinnige kinderen. Hierdoor toch is een mijner vurigste wenschen tot vervulling ge komen. En nu, Mijne Heeren, wat zal het nieuw ingetreden jaar ons geven?. Den vrede? Wij hopen het vurig. Maar wat er ook gebeure, vroeg of laat, het is mijn vaste overtuiging dat wij een periode tegemoet gaan waarin het aanschijn der wereld zich wijzigen gaat. De toestanden van vóór 1914 zullen wel niet meer terugkomen, want ook in den muur der men- schelijke ideeën is een bres gemaakt en veel Zal moeten worden cpgebouwd, vooral op economisch gebied. Wat ook de toekomst in 't algemeen moge zijn, ik twijfel er niet aan Mijne Heeren of zij zal bizonder voor onze Gemeente een goede en schoone toekomst zijn De uitbreiding der Gemeente gaat nog altijd voorL, al is het op het oogenblik ook zeer langzaam. Het zielental bedroeg op 31 De cember jl. 37.874,. en vermeerderde dus met 261 inwoners. Waar het zich laat aanzien dat die uitbreiding steeds grootere afmetingen zal aannemen, spreekt het vanzelf dat ons op den duur nog veel en gewichtig werk te wachten staat. Ik blijf dan ook rekenen op de zoo noodzakelijke eendrachtige samen werking van U allen, zoowel van Heeren Wethouders als leden van den Raad en voorts van allen die met mij arbeiden voor het heil en den bloei onzer Gemeente. Ten slotte, Mijne Heeren, betuig ik mijn hartelijken dank aan U en alle ingezetenen, di# mij bij de jaarsverwisseling zoo talrijke blijken van belangstelling en vriendschap hebben gegeven. Ik wensch U en de Uwon wederkeerig een gelukkig jaar toe, en hoop dat dit jaar een jaar van Zegen moge zijn voor alle inwoners van Schiedam. Dat God ons Zijn onmisbaren Zegen schenke, opdat alles wat wij in dit nieuwe jaar gaan doen, vruchtbaar werk moge zijn en moge strekken tot ontwikkeling en bloei van de ons zoo dierbare Gemeente Schi edam. De heer Beukers, oudste lid in jaren, zegt dat nog donkere wolken boven ons hoofd blijven hangen. Het jaar 1917 heeft veel werk van U gevraagd, hetgeen met kracht door U werd uitgevoerd.Mochten zich soms ontevreden heden hebben voorgedaan, de door U zooeven genoemde werkzaamheden en financieele lasten kunnen zeker tegenover de afbrekende kritiek worden gesteld. Ding 1917 in ^ruk en ellende voorbij, wij hopen dat er spoedig een einde zal komen aan de rantsoeneering, distributie enz. en de lang verwachte wereldvrede zal komen Spr. dankt den voorz. vervolgens voor de welwillende woorden zooeven gesproken en hoopt dat de burgemeester nog lang voor den bloei van Schiedam zal werkzaam zijn. Hij zegt hem steun en medewerking van den Raad De Voorzitter dankt den heer Beukers voor den toegezegd^ steun en de medewerkiug V*>oral in deze moeilijke tijden is medewerking en steun van den Raad onmisbaar. Vastgesteld worden de notulen der vergade ring van 16 en 20 November 1917, verdaagd worden die van 7 en 21 December d.a.v. Mededeelingen: De voorzitter doet mededeeiing van ver schillende door Ged. Staten en bij Kon. Beèluit goedgekeurde Raadsbesluiten. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Voorz. deelt verder nog mede, datB.enW., krachtens machtiging ingevolge Raadsbesluit van 7 Dec. j .1met de „Schied. Crt." en de „N. Schied. Crt." een nieuwe overeenkomst hebben aangegaan voor het plaatsen van ken nisgevingen en advertentiën in bovengenoemde bladen. spoedig door velen gevolgd werd. Anderen zochten in naburige boerderijen een toevlucht. Na anderhalf uur wachten werd geroepen De trein gaat naar Bussum terug, en ieder haastte zich naar binnen, maar toch verliep nog een half uur voor het fluitje van de loco motief zich deed hooren. Een boer kwam dooi de besneeuwde vlakte toeloopen, hij had nog passagiers thuis zitten, riep hij. Weer liet het fluitsignaal zich hooren en eenige oogen- blikken later reed de trein langzaam achter uit. Op dat oogenblik kwamen twee heeren om den hoek van een huisje te voorschijn, baan den zich door de hooge sneeuw van de wei landen een weg, beklommen den spoordijk en besprongen met levensgevaar den trein. Gedurende den langzamen achterwaartschen 11 i rit werden nog een paar wandelaars opgepikt, De overeenkomst zal als Gemeenteblad wor- de den gedrukt en aan de leden van den Raad worden toegezonden. Ingekomen Stukken: Van B. en W. aanbieding van hét proces verbaal van de op 28 December 1917 plaats gehad hebbende opneming van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger. Kennisgeving. Voorstel van B. en W. 0111 afwijzend te be schikken op het verzoek van K. Maat, om restitutie van door hem betaalde vervolgings- kosten inzake de Inkomstenbelasting. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van den heer J. Smit Jr. dankbetuiging voor zijne benoeming tot leeraar in de Engel- sche taal en letterkunde aan de H. B. S. en van C. Dekker en B. Dekker voor hunne bevordering tot resp. hoofdopzichter en op zichter bij den Reinigingsdienst. Door den heer J. W. van Dongen, werd mededeeiing gedaan dat hij 1 April a.s. als onderwijzer aan school B in functie zal treden. Kennisgeving. Van directeuren der Departementale Be waarscholen, schrijven, houdende nadere me dedeelingen naar aanleiding van het voorstel van B. en W. in zake subsidieering van bewaarscholen. Van de Raadsleden S. A. Maas en E. Koopmans, amendementen op de door B. en W. voorgestelde regelen voor het verleenen van geldelijken steun ter bevordering van den nieuw-bouw van bijzondere bewaarscholen. Idem amendementen op de voorgestelde wijziging der verordening, regelende de voor waarden, waarop aan besturen van bewaar scholen te Schiedam subsidie uit de gemeente kas kan worden verleend. Idem voorstel van dezelfde raadsleden tot het nemen van een besluit, waardoor aan be sturen van bijzondere bewaarscholen in deze gemeente, over de dienstjaren 1916 en 1917, alsnog woidt uitbetaald een bedrag uitmaken de het verschil tusschen hetgeen die onder scheidene besturen inderdaad in subsidie heb ben ontvangen en hetgeen zij zouden hebben ontvangen indien de vastgestelde regelen voor subsidieering op 1 Januari 1916 hadden ge golden. Van Mr. M. J. C. M. Kavelaars, amende menten op de voorstellen van B. en W. mede inzake de subsidieering van Bewaarscholen. Op deze amendementen en voorstellen zal worden gelet als de betrokken voorstellen van B. en W. aan de orde komen. (De zitting duurt voort.) Overstrooming. Men schrijft uit Maastricht dd. gisteren Door den aanhoudenden regen en sneeuw schrikbarend gewassen, is de Maas heden buiten hare oevers getreden en heeft de dorpen Heugem en Limmel overstroomd. Hedenmorgen om half 10 kwam het water plotseling op zetten en in een half uurtje stond het op sommige plaatsen reeds een meter hoog in de straten. Het verkeer heeft zoo goed als mogelijk is, met roeibootjes plaats. Aan de Maasbrug teekent de peilschaal nu reeds 4.22 M. gelijk staande met 46.19 M. N. A. P., dat is 7 c.M. hooger dan de hoogste waterstand in 1915. Hoewel de gemeenschap met België officieel verbroken is, wisten wij uit een tele foongesprek toch te vernemen, dat van daaruit was wordt gemeld. In 24 uur is de Maas ruim 1.50 meter gewassen. Door een onbegrijpelijk verzuim van den dienst „openbare werken", die vergeten had de rioolverbindingssluizen te sluiten, zijn in het laagste gedeelte der stad in een aantal straten de kelders en huizen ondergeloopen. Kon. Meteorologisch Instituut deelt Om kwart over elf was men te Bussum terug. Het mede In den nacht van Dinsdag is te De Bilt een buitengewone hoeveelheid van 45 m.M. sneeuw en regen gevallen. Door het verbreken van bijna alle telegrafische en telefonische ver bindingen zijn geen weerberichten van elders ontvangen, maar blijkens den seismograaf moet een zeer zware storm, vermoedelijk uit ONO., op de Noordzee waaien. Een en ander gaat met groote tegenstellingen van tempera tuur gepaard. Veevoeder. Over het veevoedervraag- stuk in dezen vierden oorlogswinter schrijft prof, dr. Hoffmann in het tijdschrift der „Deutsch Lndew. Gesellschaft" een belangwekkend arti kel, waaraan we een en ander ontleenen. Helaas, aldus vangt prof. Hoffmann aan, de veevoedernood in de meeste groote steden en andere uitgestrekte gebieden van Duitschland is zoo ernstig, dat het meer dan tijd is, om een belangrijk deel van het vee te slachten, ten einde daardoor voor het jonge melkvee, het fokvee en de onmisbare trekdieren nog het allernoo- digste voedsel over te houden, om ze met eenige succes te kunnen aanhouden tot de nieuwe groenvoederperiode van het aanstaande voor jaar. En het kan dan ook verder niet ontkend worden, dat de kwestie der veevoedering nog moeilijker op te lossen zal zijn dan het netelige vraagstuk der menschelijke voedselvoorziening. Geen enkel landbouwer mag dan ook de gelegen heid laten voorbijgaan, om zoo vroeg mogelijk in het voorjaar groenvoeder te telen en zich daar toe reeds thans van het noodige zaaizaad te voorzien. Want het zal er dit jaar scherp toe gaan met de veoderrantsoeneering, vooral nu alle invoer uit het neutrale buitenland zoo goed als geheel heeft opgehouden nu van het graan niet minder dan 94 pet. zal uitgemalen worden en dus slechts 6 pet. afval voor het vee over blijft. En het melk- en slachtvee is dermate ondervoed, dat zelfs op geen flinke melk- en vleeschproductie te hopen zou zijn, al waren ook in voldoende mate eiwithoudende voederarti kelen voorhanden. De schromelijke achteruit gang van ons vee valt niet in korten tijd te herstellen. En de talrijke verordeningen der overheid ontnemen den veehouder ook nog zoo veel, wat hij zelf zoo dringend voor zijn dieren zou noodig hebben. Dan moet b,v. de volle melk afgeleverd worden. Aardappelen en wat graan staan voor de veevoedering slechts bij hooge uitzondering ter beschikking. In sommige stre streken, zooals b.v. in Saksen, Hamburg, enz. worden zelfs hooi en andere voederartikelen alleen op veevoederkaarten verstrekt. En volgens een verordening van den Bonds- eaad is van 15 Nov. 1917 tot 15 Augustus 1918 voor het in het bedrijf onmisbaar vee slechts vrij gegeven in totaalvoor een werkpaard 6 centenaars haver of een mengsel van haver met graan 2 centenaars voor een fokstier verder tot 45 pond haver of een mengsel van hayer, gerst, etc. voor een zeug bij iederen worp en een half pond daags voor een fokbeer. Deze hoe veelheden alleen zal de landbouwer voor zijn vee mogen behouden het overigé en dus het overgroote deel zal hij voor het leger moeten afstaan. Van de aardappelen mogen slechts de kleinste en de voor de menschelijke voeding ongeschikte dat is in totaal ten hoogste 20 pet. van den geheelen voorraad aan het vee vervoederd worden. Voor paarden en muil dieren in krijgsdienst wordt per dier en per dag 3 pond gerst vrijgegeven en voor rij-, koets- en luxe paarden totaal niets, evenmin als voor melk- en slachtvee, schapen, varkens, geiten en pluimgedierte. Bij al deze dieren is men dus in de eerste plaats op eigen verbouwde groen voeder, knolgewassen, enz., aangewezen en in de tweede plaats op allerlei in den handel ge brachte „Ersatzen", voedermengsels met zeer weinig voederwaarde en een laag eiwitgehalte. Prof. Hoffmann ziet de toekomst voor den Duit- schen veestapel dan ook zeer donker in. Hij raadt aan, in 't voorjaar de jonge twijgen met knoppen van beuken, populieren, hazelaars, enz., te verzamelen en hiervan een veevoeder te bereiden. Ook klaagt hij er over, dat nog veel te weinig gebruik wordt gemaakt van loofhooi. Als solisten verleenden hunne medewerking Co Nienhuis (Sopraan), Aatje v. d. Boor (Alt), en den heer Bram v. d Stap (Bariton), allen te Delft, terwijl Mevr. N. BerckFeltzer, lid der Vereeniging, de pianobegeléiding op zich had genomen. Een niet geringe eischen stellend programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Als hoofd nummer prijkte op het programma de melodi- euse, dankbare, compositie „Psyche" van Niels W. Gade. Het concert werd geopend met het „Exaudi Deus", v. Nieuwenhoven en „Media Vita' van Jos. Vranken, beide uitgevoerd- door het koor. Polyhymnia deed ons in deze twee compositie s van hare beste zijde kennen. Beschaafd, zuiver, met mooie piano's, pianonissino's, forto's en fortissimo's, kortom, mooi genuanceerd werden deze moeilijke werken vertolkt. In een drietal liederen maakten we kennis met Mej. v. d. Boor. Met haar sonore, be hoorlijke altstem heeft zij ons vooral voldaan in het lied „Mijn liefken is mijn Somer" van W. Nicolaï. Zeer schoon werd dit door haar voor gedragen. Vervolgens gaf ons Mej. Nienhuis en den heer v. d. Stap in een tweetal duetten, „Nun bist du worden mein eigen" van E. Hildach en duet uit „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart de gelegenheid van hun mooien beschaafden zang te genieten. Mej. Nienhuis, in het bezit van een bekoor lijke, lieve sopraanstem, waarmede zij zich in deze twee duetten als een zangeres van betee- kenis deed kennen en waardeeren. De heer Bram v. d. Stap, de sympathieke concertzan ger, heeft wederom met zijn mooi getimbreerd bariton-geluid aan zich doen verplichten, heer lijk schoon klonk zijn zang. Koor en solisten werden dan ook geestdriftig toegejuicht. Na de pauze werd „Psyche": schitf erend uit gevoerd. Koor en solisten wedijverdeh met el kaar om dit schoone werk naar behooren uit te voeren. Onder de bekwame, bezielende lei ding von den heer B. Jurgens kwam het bizon der tot zijn recht. Heerlijk schoon klonken de koren. Het werk der solisten droeg veel bij tot een degelijke vervolmaking van het geheel. Mej. Nienhuis als „Psyche"' den heer v. d. Stap als t,Eros" en Mej. v. d. Boor als „Pro serpina" hebben zich schitterend in de soli en duetten van hun moeilijke taak gekweten. Niets dan lof voor het koor en solisten voor deze schoone uitvoering. Mëvr. N. BerckFeltzer, de hoogst verdien stelijke, beschaafde pianiste, begeleidde alles kunstvol aan den vleugel. De HoogEerw. heer P. Potters, pastoor der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Breda, is benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. II. den Paus. Geboren: 15 Jan. Adriana Johanna Jacofea, d. v. M. J. Voogd en J. J. Abel, Broersveld. 16 Johan Hendrik, z. v. P. Triel en C, H- Bij ken, Polderstraat. Johanna Elisabeth, d. v. G. J. van den Heuvel en A. P. Versloot, Broers- vest. 17 Cornells, z. v. J. F. Putters en J. M. Hellemens, Heenvlietscbe straat. Elisabeth Wilhelmina, d. v. J. J. Klêinekoort en C. A- Feelders, Laan ons Genoegen. Ondertrouwd: 17 Jan. P. H. H. van de Ven 32 j. en P. M. K. Vrauwdeunt 34 j. - D. den Breeijen 21 j. en J. H van der Werff 17 j L. Plaskie 38 j. en C. W. Vervoort 26 j. - J. Bosman 29 j. en M. J A. L. HilleDhausen 26 J. J. Timmers 21 j en S. Gerkema 19 j. J. Blomsteel 20 j. en J. M. Oosterveer 19 j. K. van der Rfjl 22 j. en E. Bats 20 j. B. van der Zee 29 j en S. J. Geelhoed 26 j- Gehuwd: 17 Jan. M. A J. v. d. Lubben, 22 j. en J. v. d. Oosten, 20 j. J. J. den Uijl, 30 j. en J. Schoonakker, 34 j D. G v. d. Schalk, 22 j. en M N. v. d. Mo3t, 21 j. Overleden: 15 Jan. Abraham van Dijk, oud 24 j. en 9 mnd., Lange Singelsiraat. De „Tel." geeft de volgende sneeuw- idylle De drukke forensentreinen, die om 8 u. 8 min. en 8 u. 19 rn. uit Bussum moeten ver trekken, zijn niet te Amsterdam aangekomen, maar onderweg in de sneeuw blijven steken. De eerste trein bleef bij Weesp steken, de tweede tusschen Keverdijk en Weesp, waar over een lengte van 600 meter telegraafpalen over de rails waren gevallen. De meeste passagiers namen het geval nog al gemoedelijk op. In de achterste wagens, waar de verwar- 1 Concert, ming niet goed functioneerde, kwam men spoedig in beweging, men liep langzamerhand Gem. Zangver. „I o y ïy den trein uit, om naar de oorzaak van het In de zéér goed bezette Volksbondzaal gaf de oponthoud te informeeren. Enkele resolute pas- Gem. Zangver. „Polyhymnia" gisteravond het sagiers namen te voet langs den spoordijk den geanimeerde concert, onder leiding van haar di- terugtocht naar Bussum aan, welk voorbeeld 1 recteur, den heer B. Jurgens. BEURS VAN SCHIEDAM 18 Jam 1918. Moutwijn (46%). Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 15 Jan. f 89 3/4 16 Jan. f 89 3/4 17 Jan. f 89 3/4 18 Jan. f 89 3/4 pea Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de Noteering B. A. J- W1TTKAMPF. Bond van Distillateurs. 17 Jan.48 Jan. Jenever: 50 Spoeling: f 113.- f3.50.- f 113-- f3.50. Graanspiritus. Melasse-spi ritus Ruwe spiritus. Spiritus. 17 Jan. kt 1' 195 af- f97| af- 18 Jan. fAf1) 1' 195 k f-1) f97è k f-2) 1) per H.L. ad. 100% 2) per H.L. ad 50/o.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3