Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 41ste Jaargang, Dinsdag 22 Januari 1918. No. 12046 B'ai'toulftMëCft Meiiws. PEÜ1LL8TON. DE BERGHOEVE. Bnreau; Koemarkt 4. Telef. 85, ca kantoortijd no. 148. Postbus: 39. iboRaemsEtiis past 8 saaiyaésa f 1.50, pes weak 12 oeat, tevie«J p. post f 8.p, kwartaal MaiOiiisSrip» jrammers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advert entiön: 15 regels f 1.30 elke regel daar (.oven 25 ct. 3 raani plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alie advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij levenslange gehaele invaliditeit; bij verlies van een hand, voet of oog; bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande reu vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Mollandsch© Algemeeno Verzekeringsbank te Schiedam. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter kennis van de ingezetenen wordt ge bracht, dat het Kohier der Grondbelasting, over het jaar 1918, door den Directeur dei- directe belastingen te Rotterdam op den 18den Januari 1918 executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der directe belastingeh, ter invordering is overgebracht. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van drie maanden in gaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd Kohier voorko mende, behooren te worden ingediend. Schiedam, 22 Januari 1918, DE VREDESONDERHANDELINGEN. Volgens mededeelingen in de Duitsche pers is de vrede tuschen de Oekraine (Zuid-Rusland) en de Centralen aanstaande. De Rada te Kieff zal de te Brest-Litowsk getroffen schikkingen nog moeten ratifieeren. De „Berliner Morgenpost" schrijftNatuur lijk zullen zich nog tal van technische bezwa ren doen gelden, vooral ook omdat de omvang van den nieuwen staat nog niet bekend is, maar de eerste groote schrede om den vrede werkelijkheid te doen zijn, is gedaan. In het bijzonder kunnen wij ons verheugen over het feit, dat door het herstel van de economische relaties met Oekraine nieuwe bromnen voor de levensmiddelenvoorziening aangeboord kunnen worden. OOSTENRIJK. Het Korrespondenzbureau seint uit VVeenen Er zijn te Weenen vandaag geen couranten verschenen alleen de „Arbeiter Ztg." gaf een „Mitteilungsblatt an die Arbeiter" uit, hetwelk zich bepaalt tot mededeelingen betreffende de staking en de vredesonderhandelingen. Aan het hoofd van deze mededeelingen maakt het partijbestuur van de Duitsche socialisten in Oostenrijk .een oproeping tot de arbeiders en, arbeidsters, waarin gezegd wordt „Het partijbestuur neemt met voldoening kennis van de heden door graaf Gzernin afge legde verklaring betreffende den vrede en waar- 14 „Gij zijt werkelijk mijn goeden engel, hoe zal ik het u vergelden, Marie zei Jan. Jan had sinds gisteren avond werkelijk nog niets gegeten, de opgewondenheid, waarin hij verkeerde, had hem den honger doen vergeten. Nu ging hij graag op Marie's voorstel in. Toen Jan zijn honger gestild had bleven ze nog wat praten, doch eindelijk sloeg het scheidingsuur. Jan wilde voor den nacht nog in de stad zijn en moest, om niet voorhij de hoeve zijns vaders te komen, nog een omweg maken. Nogmaals een hartelijk vaarwel, nogmaals een hartelijk belofte van liefde en trouw, dan, scheidden zij van elkander. „Groet vader en Anna van mij zeide Jan, zich nog eenmaal omkeerende. Dan onttrok een kromming van den weg hem aan het heftig Weenende meisje. Ook Marie keerde huiswaarts. De avond viel meer en meer, haastig ver- vlogde zij haren weg. Zij kwam voorbij een stee- Den kruis, zooals men er meermalen bij het krui sen van wegen aantreft. Zij zette zich hier even neer en in gedachten verloren hoorde zij de voet stappen niet, die naderkwamen. Plotseling werd zij door iemand aangegrepen. Je geld deert haar beslistheid. Het partijbestuur acht het echter noodzakelijk, dat de arbeiders inge licht worden omtrent de h-ouding der regeering ten aanzien der concrete vraagstukken, welke het onderwerp uitmaken van de onderhande lingen te Brest-Litowsk. De besprekingen dien aangaande zullen morgen worden voortgezet. Ook de overige eischen der arbeiders waren he den het onderwerp van besprekingen met de regeering en ook deze zijn nog niet ten einde gebracht. De minister van de levensmiddelenvoor ziening heeft heden een talrijke deputatie van stakelide arbeiders en arbeidsters ontvangen en hun een en ander medegedeeld betreffende het levensmiddelenvraagstuk. De vertegen woordigers der arbeiders hadden gelegenheid, den minister vrijmoedig aangaande de stemming onder de arbeiders op de hoogte te brengen en hem in het bijzonder allen twijfel te ontnemen betreffende het feit, dat de eisch tot het sluiten van den vrede nog voor alle andere eischen gaat. Om zes uur in den avond verzamelden zich de uitvoerende comite's van alle Weensche districten in het vergaderlokaal der spoorweg beambten, waar de afgevaardigden Reitz rap port uitbracht over de onderhandelingen met de regeering. Hierop volgde een breedvoeriyg debat. Ten slotte werd het rapport van 't partijbestuur voor kennisgeving aangenomen. De vergadering besloot verder ook de ophef fing te eischen van de bepalingen van het „Kriegsleistunggezetz", die op het recht der arbeiders betrekking hebben en de club der sociaal-democratische afgevaardigden uit te noodigen, haar bemoeiingen voort te zetten, opdat de slachtoffers der uitzonderingsjustitie recht krijgen. Zaterdagavond om zes uur werden de, be raadslagingen in het verenigingslokaal der spoorwegbeamten voortgezet. Het spoor weg- en tramverkeer zal ook verder geregeld plaats vinden en ook de arberd in alle levens middelenindustrieën, mijnen, gasfabrieken, elec- trische centrales zal niet worden stopgezet. De arbeiders hebben in deze dagen van op winding een voorbeeldige tucht getoond. Het partijbestuur verwacht, dat zij ook voortaan, vertrouwend op hunne vertegenwoordigers, het resultaat van de onderhandelingen met de rë- geering waardig en kalm zullen afwachten." Hierop zette Toggenburg, de minister van binnenlandsche zaken, het standpunt van de regeering uiteen over de hervorming van het gemeentelijke kiesrecht. De regeering heeft vooral met het oog op de offervaardige houdingen eendrachtige samen werking van alle volkslagen gedurende den oor log ingezien, dat de democratische principes, die aan het kiesrecht voor den rijksraad ten grondslag zijn gelegd, een ruimere toepassing moeten vinden. Zij zal daarom zoo spoedig mogelijk bij de landdagen wetsontwerpen in- of.77" Marie's hulpgeroep weerklonk door de stilte des avonds, tegelijkertijd sprong van den weg weg een man met opgeheven stok tot voor heti angstig roepende meisje en liet dien meermalen hardhandig vallen op den rug van den bandiet. „Pak je weg, landlooper Onmiddellijk weg, anders geef ik je een herinnering mee, waaraan je je hecle leven geboeg hebtriep de redder. Die onverwachte slagen schenen den land looper niet best bekomen te zijn, het schéén echter, alsof hij zich op den aanvaller wilde werpen. Een blik echter op het gebiedend ge zicht en de dreigende houding zijn tegenstander gaven hem de overtuiging, dat hij het kortste eindje zou trekken, want met een rauwen vloek verdween hij on het zijwaarts liggend bosch. Marie stond nog steeds bevend over haar ge- heele lichaam, tegen het kruis geleund.De overval en de bedreiging waren zoo snel op elkander gevolgd, dat alles haar voorkwam als een droom. „Nu .meisje, kom en sta daar niet langer, ik loop een eind met je mee, ge kunt op mij ver trouwen. De gestalte en ook de stem kwamen het meisje bekend voor, zij trad nader. „Ei, dat is mijne nieuwe kennis van de ker mis zeide de vreemdeling, nu Marie herkennend nend. „Hoe komt gij zoo laat op dezen weg en alleen „Zij gaf voor, boodschappen te hebben ge daan, de mooie avond had haar verleid, om hier eenige oogenblikken te rusten. brans Wolker bood haar nu zijn geleide aan en onder zijn hoede bereikte zij de Berghoeve. dienen, welke geschikt zijn om deze gedachte naar gelang van de bijzondere nationale onstan- digheden in de afzonderlijke landen en door het evenredig kiesrecht aangevuld, werkelijkheid te doen worden. Eveneens beloofde zij alle ont werpen, die gemeenten of landen uit eigen ini tiatief zouden voorleggen, een welwillende ont vangst. Tegenover de hervormingen door landdagen van het gemeentekiesrecht, die, in beginsel rekening houdend met het kiesrecht voor den rijksraad, en in den zin van het evenredig kies recht zijn uitgewerkt en tegemoet komen aan den wensch deb vrouwen, om op grond van le medewerking tijdens den oorlog aan het open bare leven deel te nemen, verklaart de regeering geen principieele bezwaren te hebben. Gzapp de minister voor de landsverdedi ging, verklaarde Het is de regeering niet ont gaan, dat de door de "oorlogvoering vereischte militariseering der oorlogsindustrieën voor de arbeiders in menig opzicht, vooral wat hun organisaties betreft, niet zonder gevolgen is geweest. Daar de militaire autoriteiten in den grond der zaak slechts belang hebben bij een ongestoord werken der betrokken bedrijven en bedoelde maatregelen daarmede niet in onmid dellijk verband staan, is de regeering bereid, deze maatregelen door een wet op te heffen, die met de bijzondere toestanden bij dezen oor log rekening houdt en de arbeidersverhoudin gen op zuiver civielrechtelijken grondslag regelt Deze wet, die ook het militaire recht door het civiel strafrecht zal vervangen, zal binnenkort bij het Huis van Afgevaardigden worden in gediend. Nadat de arbeidersdeputatie verklaard had, het resultaat der besprekingen aan de vertegen woordigers der arbeiders te zullen mededeelen, gaf de minister-president ten slotte uiting aan den wensch, dat de arbeiders door het medege deelde gerustgesteld zouden zijn en den afge broken arbeid zouden hervatten. Het ging er om, door inspanning van alle krachten den oor log, waardoor de groote massa des volks zoozeer te lijden had en naar welks eervol einde allen evenzeer verlangden, te verkorten. Nadat dr. Adler de regeering voor haar be moeiingen bedankt en een spoedig antwoord van de arbeiders had toegezegd, begaf de depu tatie zich naar de bijeenkomst van vertegen woordigers der arbeiders, die na een referaat van Seitz en een kort debat, een motie aanna men, waarin met voldoening kennis genomen werd van de verklaring der regeering in zake het vredesvraagstuk en, waardeerend de con clusies der regeering in zake de volksvoeding, de democratiseering van het gemeentelijk kies recht, de invoering vhn het vrouwenkiesrecht en de verbetering van de positie der in de oor logsindustrie werkzame arbeiders, adviseert on middellijk het werk te hervatten. In dezen geest is dan ook een oproeping aan de arbeiders gepubliceerd. IV Toen Frans afscheid van Marie had genomen en deze de deur achter zich gesloten had, bleef hij nog even in gedachten verloren staan, toen keerde hij zich om, en keerde ook huiswaarts. Hij nam echter niet den grooten weg, doch dien, welken hij vroeger langs het bosch al'eens genomen had. Kom de mooie avond 1 't kon vermoeidheid zijn, kortom nij strekte zich in het mos onder de hoornen uit en haalde de beel den van vervlogen jaren voor zijn geest. Ze waren niet van de aangenaamste geweest, het lot had hem niet op rozen laten wandelen, toch is het verleden niet immer zoo erg, als het hem tegenwoordig e maar vol zonneschijn is. Frans Wolker had zijn vader niet gekend, daar deze kort na zijne geboorte stierf. De moe der probeerde het winkeltje, dat zij bezat, ook na haars mans dood, vflort te zetten, het ge lukte haar niet. Wellicht had zij daar te weinig verstand van, wellicht was het, wat zij haar kleinen jongen later vertelde, dat zij door de menschen bedrogen.Een feit was het, dat de zaak de weduwe werd uitverkocht en zij nauwelijks zoo veel overhield, om met een mars op den rug de dorpen af te loopen. Op deze manier kon zij den kleinen Frans niet feij zich houden, tegen een kleine vergoeding besteedde zij hem uit Nu nog, nu de kleine jongen een man geworden was,waren de bezoeken zijner moeder lichtpunten uit zijn kinderjaren, hoe duidelijk herinner de hij zich nog hare liefdevolle omhelzingen. De arme moeder had haar kind zeer lief, en Gisteren hadden te Weenen en in de pro vincie geen incidenten plaats. ZEEGEVECHT. In aansluiting met het bericht, van 20 Ja nuari zijn te Londen nog de volgende bijzonder heden ontvangen, inzake de „Goben" en de „Breslau". De „Goben" en de „Breslau" kwa men uit de Dardanellen in den vroegen mor gen van 20 dezer en vielen onze vlootkrach- ten aan ten Noorden van Imbros. De Raglan" en de „M. 28" werden zwaar getroffen en door kanonvuur tot zinken gebracht. De vijandelijke schepen koersten daarop ten Zuiden van Imbros, waar de „Breslau gedwongen werd in een onzer mijnenvelden te varen. De „Breslau" liep op een mijn en zonk. De „Goben" stoomde „full speed" weg en zette koers naar de Dardanellen. Turksche torpedobootvernielers, die ter assis tentie van de „Breslau waren, komen opdagen, werden door onze torpedojagers aangevallen en op de vlucht gedreven. De „Göben'' naderde den ingang der Darda nellen en liep ook op een mijn, welke haar min der snel deed loopen. Ten slotte zette zij zich zelf op het strand aan de westzijde van Kaap Nagara, waar zij thans voortdurend door onze vliegers bestookt wohdt. Wij redden 172 overlevenden van den „Bres lau", die gevangen werden genomen. De namen der overlevenden van de „Raglan" en de „M. 28" zijn nog niet békend. Er zijn tot nu toe 132 overlevenden gerapporteerd op een totaal van ongeveer 310 leden de bemanningen. DU1TSCHLAND. In den Pruisischen landdag heeft de minister van binnenlandsche zaken de volgende verkla ring afgelegd. Het denkbeeld om voor West-Pruisen en Posen een soort zelfbestuur in te voeren, kan in het geheel niet overwogen worden (instem ming). De regeering heeft zich bereid verklaard om jegens de Polen een grootere tegemoetkoming te toonen, op voorwaarde, dat de Polen elke gedachte aan losscheuring van Pruisen direct öf langs den weg de. autonomie, opzij zetten. De Poolsche bevolking heeft het zelf in de hand, welke wind er in de oostelijke provincies waait. Pruisen is een ondeelbare staat van Duitsch- land. Dat is de leus, waaronder de Polenpoli- tiek voortaan staat: (Bijval). ZWEDEN. i De Zweedsche, Noorsche en Deensche afge vaardigden, die het voorstel ter uitbreiding van den ruilhandel tusschen de drie landen uxoeten uitwerken, hebben wederom van 17 tot 20 Jan te Stockholm vergaderd, overeen komstig het besluit, genomen op de vorige conferentie, die van 4 tot 6 Jan. te Kristia- nia is gehouden. daar zij hem niet steeds om en bij zich kon houden, klaagde zij over het lot en in plaats van Godsvertrouwen, strooide zij bitterheid in het gemoed van den knaap. Als zij hem slechts vertelde van al het kwaad, dat booze menschen haar hadden aangedaan. Als dan de kleine wel eens sprak over wat hij in de school hoorde, van den lieven God, den vader aller menschen, bij zonder der weduwen en weezen, als de bestuur der van ons lot, dan lachte de moeder hem uit en ontnam hem door twijfelingen en bittere bemerkingen het vertrouwen op Gód, dat men hem in school had trachten in te boezemen. Zij spoorde hem wel tot vlijt aan, opdat hij latei groot geworden, veel geld zou kunnen verdienen en dan van zelf rijk en gelukkig zou worden. Zoolang zijn moeder leefde en voor hem zijn pleegouders betaalde, werd Frans goed behan deld, Toen zij echter stierf tengevolge eenei hevige kou, en dus geen kostgeld meer betaal werd, was hij zijn pleegouders tot last. Zij waren zelf arm aan geld en goed, doch rijk aan kinderen. Nu kwam Frans tot last der gemeente en wer dan hier en daar ondergebracht. Doch w;'al hij ook kwam, overal werd hij als een last e schouwd, waaraan iedereen zijn boos humeur meende te mogen botvieren. Hierdoor s ee0 zijne verbittering en begon hij naar den .ij<- <e verlangen, waarop hij zich kon ontdoen vanue drukkende ketenen en in zijn eigen onderhoud zou kunnen vóórzien. (Wordt vervolgd.) tt»-—'"""W"9" 'ij—'■iM.njHpin l ia uuuii Iju.iu mm»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1