Dagblad mor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. 41ste Jaargang Vrijdag 25 Januari 1918. No. 12049 Gratis Ongevallenverzekering DE BERGHüEVE. FEUILLETON. dlaitenlaiidscii Meuws. Binnenland. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Poatbu»: 39. Kbonaeiöe&tos jukt 8 ctassuten f 1.60, pee west 12 ©est traaoo p. pogt ƒ2.—. g. kwartaal &tzoa&«r^ce aammar* 3 cent. Incassokosten worden berekend. AdrertentiSn: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 et. 3 maa! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrags toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bü i^fSilfl bü levenslange 11 11 verlies van geheele f 1f11 een hand, invaliditeit1 £,U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een «Luim; by verlies van een wyevinger; by verlies van eiken ande ren vinger. Bij of Krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen eri Kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Maandag 4 Februari a.s. bij openbare inschrijving te verkoopen plm. 1300 bos mandcmakerstcen, pim. 2000 wilgen- en plm. 500 iepen takkebossen. Inlichtingen en voorwaarden verkrijgbaar ten kantore van den Hoofdopzichter der Plantsoe nen, Korte Haven 33, iederen werkdag tusschen 9 en 10 uur of bij den Boschwachter. Behoudens bijzondere toestemming van den Minister yan Landbouw, Nijverheid en Handel is het verboden I. Lupinsnzaad te verwerken of te doen verwerken of als grondstof voor de bereiding van levensmiddelen of voedermiddelen voor dieren te gebruiken of te doen gebruiken. II. Lupinenzaad voor een ander doel dan zaai te gebruiken of te doen gebruiken. De Burgemeester van Schiedam Gelet op art. 29, 4de lid van het Konink lijk besluit van den 5den September 1916 (Staatsblad no. 425) Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de stemming ter verkiezing van zeven werklieden-leden en zeven plaatsvervangende werklieden-leden voor de Commissie voor den havenarbeid te Rotterdam zal gehoudon wor den op Woensdag 30 Januari a.s. in het Raad huis, Groote Markt no. 1, te Schiedam, tus schen 12 uur des middags cn 3 uur des na middags en vestigt voorts de aandacht op art. 128 van het Wetboek van Strafreeht, dat luidt als volgti „Hij, die opzettelijk zich voor een ander nitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Schiedam. 25 Januari 1918. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 24 Januari 1918 is aan de N. V. Visch- conservenfabriek „Holland" J. M. van der Valk Co., onder intrekking -van de haar bij be sluit van 21 September 1916 en 18 Januari 1917 verleende vergunningen, een nieuwe ver gunning verleend tot het oprichten van een fabriek voor het bereiden van vischconserven in het pand Willemskade no. 19, kadaster Sectie L. nos 2211, 667 en 670, met een locomobiel van 20 P.K. en 18 M2 verwarmingsoppervlak en een electromotor van 2 P. K., drijvende 2 felsmachines, een gehaktmolen, een cirkelzaag en een luchtventilator. Schiedam, 25 Januari 1916. fri REDE VAN VON HERTLING. De Rijkskanselier graaf von Hertling heeft in de hoofdcommissie van den Rijksdag giste ren belangrijke verklaringen afgelegd. De kanselier erkende dat de onderhandelin gen te Brest-Litowsk met de bolsjewicki wei nig of geen vooruitzichten hadden. Daartegen over staan de besprekingen met de Oekraine een groote economische macht zeer gunstig. Wij staan, vervolgde rijkskanselier, sinds 4 Januari geheel vrij ten opzichte van de overi ge geallieerden. Von Hertling besprak daerna de redevoe ringen van Lloyd George en president Wilson. Hij gaf toe dat de toon gewijzigd is, maar een grondslag voorbesprekingen bieden de verklarin gen van den Engelschen minister-president niet. Inzake Elzas-Lotharingen verklaarde de kan selier dat Duitschland in 1871 had verwezen lijkt wat men nu desannexatie noemt. Rijksgebied zal de regeering te Berlijn nooit afstaan Veel gunstiger liet v. Hertling zich uit over de rede van president Wilson. Duitschland is bereid België en Noord- Frankrijk in ruil voor de Koloniën te ont ruimen. De kwestie van de bezette gebieden in 't Oosten moet echter zonder inmenging der geallieerden geregeld wordendit geldt ook voor Polen. Wat de eischen van Wilson betreffende den Balkan, Trentino en Turkije aangaat dit raakt op de eerste plaats de bondgenooten. Op hun antwoord wilde de kanselier niet anticipeeren. RUSLAND. 17 Rudolph hoorde nauwelijks wat de bergboer zeide, immer klonk hem in de ooren, dat Anna erfgename der hoeve zou worden. Slechts op de laatste rechtstreeksche vraag antwoordde hij, dat gehoorzaamheid boven alles ging. Anna kwam hem in een geheel ander licht voor, tot nu toe had hij haar voor den gek gehouden, nu zou hij het gaan gaan meenen, hij zou met de berghoeve trouwen en de dochter op den koop toe nemen. Toen hij van den boer scheidde was zijn besluit genomen. Op den terugweg bleef Rudolph staan en keerde zich om ten einde een blik te werpen op die bosschen, landerijen en weilanden. „Dit alles wordt mijn eigendom door met Anna te trouwen," dacht hij. „waarom zou ik het niet doen Ze is mooi en tamelijk beschaafd Bijna dagelijks kwam Rudolph nu op de Berg hoeve en zooals men denken fyan, tot groote Vïeugde van Anna. Ook Wolker kwam daar, zoo dikwijls hij er voorbij moest. Het was, of de boschbrand hun daartoe een zeker recht toegegeven had. lï Zoo vergingen eenige weken. De naam Jan werd nooit meer genoemd, wijl de boer dit ver boden had, doch aan hem denken kon niemand Uit St. Petersburg meldt men Dinsdagavond om vijf uur, waarop de ope ning van het congres der sowiëts was bepaald, nam inhet Taurische paleis een groot aantal afge vaardigden hun zetels in, ofschoon bekend wa3 geworden, dat de opening vermoedelijk enkele uren zou worden uitgesteld. Uit de vroegere keizerlijke loge hing een vaandel met de woorden „alle macht voor de sowiëts". Andere vaandels toonden dergelijke maximalistische woorden. Op éen galerij was verbieden. En zoo leefde dan het aandenken aan den verstootene in aller harten voort. Het feest van het inhalen van den oogst na derde en- zooa.ls altijd had de boer ook nu de buren uitgenoodigd, natuurlijk ook Rudolph en Wolker. Hoe had Marie zich hij het maaien daarop verheugd en nu De groote schuur was schoongemaakt en met kransen versierd. Koffié met koek, boter hammen met ham en bier was er volop. Nog meer dan alles verheugde zich het jonge volkje op den dans. De boer ging ijverig van den een naar den ander en spoorde allen tot feestvieren aan. Niemand kon vermoeden, hoe zeer aan den afwezigen zoon dacht, Hij hoopte nog altijd, dat Jan zijn ongelijk zou in zien en zijns vaders zin doen. Wolker zocht Marie te naderen, in de hoop haar zijn liefdes bekentenis te kunnen doen. Hij zag haar aan een tafel bezig de gasten te bedienen en wachtt tot zij klaar was om haar ten dans te voeren. Zij was in het geheel niet tot dansen geneigd, doch voldeed ^an zijn verzoek, voornamelijk uit dankbaarheid voor den dienst, dienhij haar dien Zondagavond op den landweg bewezen had. Marie," zei hij na den dans, „als ge nog vrij zijt, zoudt ge dan mij niet willen fk heb u innig lief, ik bezit een vriendelijk huis, zeg wilt ge de mijne worden?,' „Neen nooitantwoordde zij met treurige oogen, ze ontrukte hem haar hand en ijlde naar haar plaats aan de tafel terug. Verstoord over dit mislukte plan ging de afgewezene zich wat in de avondlucht verkoe len. Hij trad in den tuin en ging de manier na, alles voor een militaire muziekkapel in orde gebracht. De „Pravda" het orgaan der St. Petersburg- sche sowiët, die het congres als „het constitu- eerend congres der sowiët-republiek" ken schetst, zegt „het zal Rusland uitroepen tot een republiek der arbeiders en sowiëts en het consitutioneele wetten verleenen. De constitu- eerende vergadering van de bourgeoisie is dood." Trotzky's in uitzicht gestelde verklaring over de vredesonderhandélingen voor het congres wekt levendige belangstelling in zoover die de geallieerden betreft. De besprekingen over den vrede zijn opnieuw tien dagen geschorst cn Trotzky, benevens de andere Russische afge- vaardfgden, zijn te St. Petersburg. DUITSCHLAND. Gisteren zijn Hindenburg en Ludendorff te Berlijn aangekomen ten einde den keizer een militair rapport uit te brengen. ZWEDEN. Uit Stockholm Naar het Zweedsche tel. bureau meldt, zal de regeering in de zitting van den Rijksdag van Maandag met gesloten deuren mededee- lingen over de handelspolitiek verstrekken. Misschien zal de Aalands-kwestie behandeld worden. GRIEKENLAND. De bladen uit Athene vernemen uit offici- eele bron uit Saloniki, dat de Bulgaren in Oost-Macedonie Grieken bij het leger hebben Ingelijfd. Onder de onlangs door de Serviërs gemaakte gevangenen heeft men 138 Grieksch Macedo- niers aangetroffen, die een afvaardiging naar Venizelos hebben gezonden om deze te verzoe ken hen in het Grieksche leger op te nemen om tegen den erfvijand te kunnen strijdem ENGELAND. Reuter seint over de conferentie te Not tingham Gisteren heeft men de stemming, waarbij het naar verwachting op de arbeidersconferen tie het meest zou spannen, ter zijde gesteld. De motie, waarvoor de groote trom was ge roerd, en welke er op aandringt, dat de arbei ders-leden uit de regeering treden, is niet in stemming gekomen, daar de prealabele kwestie was gesteld en aangenomen met 1.885.000 tegen 722.000 (vertegenwoordigde) stemmen. Henderson drukte der conferentie op het hart, de resolutie niet aan te nemen, aangezien ze de regeering zou splijten en het zoo spoedig mogelijk tot stand brengen van den vrede vertragen. Hij voegde daarbij, nooit meer van een regeering deel te willen uitmaken, indien de arbeiderspartij daarin niet de overhand heeft. ZEEGEVECHT. De Spaansche gouverneur der Canarische eilanden meldt dd. 17 Jan. Twee Duitsche duikbooten en een Britsch oorlogsschip zijn ter hoogte van het eiland Hierro slaags geweest. Gendarmès vonden daarna twee Duitschers, die zeiden, dat ze tot de U 293 en U 295 behoorden. Het lot daarvan was hun onbekend. Een niet-officieel telegram meldt een Brit- sche torpedojager viel drie Duitsche duikboo ten aan. Twee Duitschers bereikten den wal. Zij deelden mee, tot de U 26 te hebben be hoord, die door het Britsche vuur in den grond was geboord. Over de twee andere duik booten wisten zij niets medp te deelen. ALLERLEI NIEUWS. Naar uit New-York wordt gemeldt, heeft Mc. Adou, de Amerikaansche secretaris der schatkist, aanbevolen nog langen tijd na het sluiten van den vrede de regeeringscontrole op de spoorwegen te handhaven. Reuter seint uit Washington Ten einde te maken dat er een ruim over schot aan meal ten uitvoer naar de geallieer den komt, overweegt het voedselbeheer op het oogenblik -een plan, dat den verkoop van meel in alle stadia van den molenaar af tot den verbruiker toe zal inkrimpen tot 75 procent der hoeveelheid, die nu wordt gebruikt. Uit Londen meldt Reuter Lord Rhondda, de voedselbeheerder, heeft in een rede te Londen gezegd, dat verplichte rantsoeneering binnen korter of langer tijd noodzakelijk is. Het is dringend noodig, dat vleesch nog afgezien van boter en margarine wordt gerantsoeneerd. Draadlooze verbinding met Indië. Uit Soerabaja wordt uit goede bron ver nomen, dat onlangs aldaar is aangebracht £en groote hoeveelheid regeeringsgoederen, waar onder een compleet draadloos station voor rechtstreeksche verbinding met Europa. (Java-Bode). waarop Marie haar weigering had uitgesproken „Heeft ze haar hart reeds weggegeven Aan wien Aan Jan? maar die is weg, verstooten door den vader. Als hij maar niet weerkwam, zou het meisje hem wel vergeten daarom moest men hem verre houden, zijn terugkeer onmoge lijk/maken. Maar waardoor Ook Marie moest Jan leeren verachten. Zou hij, Wolker, dan niet gelukkig zijn Hij zou het geluk dwingen," Plotseling zag hij aan het einde van den tuin een donkere gestalte, die over de heg sprong en behoedzaam verder ging. Wolker werd nieuvft gierig. Zou het een dief zijn Hij verborg zoch tusschen de boonstaken en zag toe. De gestalte naderde een venster aan den tuinkant gelegen, verzamelde kleine steentjesen wierp ze er tegen toen de indringer op den raandorpel springen wilde, pakte Wolker hem beet. „Wat, wilt ge hier inbreken? stelen?" riep Wolker. „Laat mij los," riep deze ontsteld, gij zijt zeker zelf een inbreker, want ik heb je hier nog nooit gezien, ik heb een recht hier te zijn, daar om laat mij los." „Zoo, zoo,, gij hebt hier een recht en sluipt als een dief hierheen? "spotte Wolker. „Je recht is niet erg groot, anders zoudt, ge, evenals ik, langs den grooten weg gekomen zijn." „Ik ken je niet," zeide de andere, toen hij zich vrij voelde. „lik heb u op de kermis in het dorp gezien «n weer overkwam hem dat gevoel van weer zin, doch dit moest hij onderdrukken, om zijn doel te bereiken. „Wees maar bedaard zeide hij nu kalm, Nieuwe moeilijkheden in de scheepvaart Naar het „Hbld." meldt is te Rotterdam bericht ontvangen van het voornemen der Duitsche regeering om alle Nederlandsche reederijen in verband met de af te sluiten overeenkomst met Amerika op de zwarte lijst te plaatsen. Hiervan zou het gevolg zijn, dat aan de schepen geen Duitsche bunkerkolen meer geleverd mogen worden, hetgeen, tenzij kolen van elders waren te betrekken, zou neerkomen op het stilleggen van eventuuel uitgaande schepen. „ik ben ze zoon des huizes, doch niet meer op hoeve, wijl ik met vader woorden heb gehad. Ik kan in de stad geen behoorlijk werk vinden en moet nu ergens anders mijn fortuin zoeken alvorens vérder te gaan, zou ik zoo graag mijne bruid, Marie even spreken. Wees voo goed en vraag haar even hier te komen. Zooals ik aan de 'muziek hoor, is het hier oogstfeest, men za 1 haar niet licht missen, als zij een kwartiretje weg is," „Ik zal het meisje uwe boodschap overbren gen, en als zij uwe bruid is, zooais gij beweert zal ze ook wel komen antwoordde Wolker huichelachtig. „Die kan lang wachten bromde hij zach tjes, terwijl hij den tuin verliet, ,,ik ware stape - gek, als ik deed wat hij vraagt." In de schuur zag Wolker Marie aan tafel bezig ze onderhield zich druk met de gasten. Ze kon niet vermoeden, dat een trouw, liefdevol har zoo zeer naar haar verlangde. Wolker zette zich naast den Bergboer neer, om een gesprek met dezen aan te knoopen hij hield Marie echter in het oog, om een moge lijke samenkomst der geliefden te verhin eren. Hij "begon toen over den boschbrand te pra en en vroeg den boer of hij heelemaal me oi vermoeden, hoe die brand ontstaan was, i het zijne meening niet was, dat m°e.,VV' in het spel was. De byér had natuurlijk »egen rijkdom vele benijders, van vijanden had j g „Halt va„ 1» toe,- men. iiiuuiinii ut w iii—iMH.nmi hhw—wiriimiiHiMyTrriiiiininiiiiiinmii^wi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1