Binnenland. in koel-realistische termen overgebracht, vvii dit alles zeggen, dat het moreel van het Engel- sche volk ontzaglijk is verbeterd, sinds Lloyd George, gelijk de Engelsche uitdrukking luidt, „zijn moed in beide handen heelt genomen" en de vredesvoorwaarden in beslist gematigden en democrat.ischen zin heel't uiteengezet. Er is intusschen een gewichtig punt, waarop de eerste-minister bij de democratische inzich ten, die opeens zoo den toon aangeven, is achter gebleven. Dat is in zijn uitspraken over Rus land. De zinsneden, waarin hij Rusland als het ware opgaf als een hopeloos geval en berustend vaststelde, dat hoe het ook liep, Duitschiand zich ten koste van Rusland zou versterken, werden eerst in blijde verrassing over de rest van de rede weinig opgemerkt. De Manchester Guardian intusschen protesteerde aanstonds en zoodra uit een telegram van Ransome, den Rus- sischen. correspondent de „Daily News", wiens berichten zoo belangrijk zijn, omdat hij op goe den voet staat met de bolzjewiki, zoodra daar uit bleek, dat Trotzky de rede uitlegde als een poging vzan de Westelijke bondgenooten om goede voorwaarden te krijgen voor zich door Rusland over te leveren aan de Duitschers, kwam er hier meer verzet. Trotzky's opvatting werd natuurlijk geen oogenblik aangenomen. Maar kon de regeering, zoo zuchtten de radica len, zich zelfs in hare nieuwe stemming niet een oogenblik 'verplaatsen in den Russischen ge- dachtenkring Kon zij niet inzien, dat er met de bolzjewiki gewerkt moest worden, dat het bovendien voor wie in een democratische rege ling van de toekomst gelooft, beter werken met hen moet zijn, dan met het regiem van den tsaar, waar men het toch wel mee had aangedurfcN? En velen waren met president Wilson's rede vooral ingenomen, omdat zij alle misverstand in Rusland, dat Lloyd George's uitspraak ge wekt had, moest wegnemen. Trouwens, van ochtend zegt de Washiugtonsche correspondent van de „Morning Post", dat Wilson zelf met die bedoeling zoo kort na den Engelschen eerste- minister heeft uitgesproken. En zoo blijft Wil son, in spijt van Lloyd George's bekeering, de man naar wien ook de Engelsche radicalen in de eerste plaats als naar een leider opzien. DUITSCHLAND. De groote staking, welke einde der vorige week door middel van pamfletten te Berlijn aangekondigd was, is niet uitgebroken. De daarop gerichte agitatie heeft slechts een zeer beperkt succes gehad, ofschoon nog gisterna- rniddag te Berlijn en in de voorsteden pamfletten van huis tot huis werden verspreid. De vakorganisaties hehben geen medewerking verleend. Te Berlijn is in de straten niets van een staking te bemerken. Alleen in enkele bedrijven heeft een deel der arbeiders heden den arbeid niet hervat. Nergens schijnt het werk geheel stopgezet te zijn. Tot df onder nemingen, waar het werk gedeeltelijk is neer gelegd, behooren* de Ludwig Loewe A. E. G. Borsig en Daimler. Een eensgezinde leiding voor de staking schijnt er niet te zijn. Aan de partieele stakingen, welke gister te Berlijn zijn uitgebroken, hebben in totaal on geveer 100.000 arbeiders tot in d« namiddag uren deelgenomen. Ook hebben geen optoch ten en demonstraties plaats gehad. Onder de stakers zijn zeer vele arbeidsters. De beweging schijnt zich vooral tegen het uitstellen van de kiesrechthervorming en tegen de agitatie der Vaderlandspartij te richten. Uit Berlijn wordt d.d. 28 Jan. gemeld Tot hedenavond is uit Berlijn en omstre ken geen enkel incident gemeld, dat met de staking in verband heeft gestaan, Het totale aantal arbeiders, dat heden niet op het werk is verschenen, hedraagt hoog stens 90.000, onder wie meest jeudige arbei ders en arbeidsters. In de meeste groote bedrijven was van de staking niets te bemerken. Het leven op straat te Berlijn vertoont geenerlei buitensporigheid. Met het oog op de opgewondenheid, die op het oogenblik in Duitschiand heerscht, heeft de Duitsche regeering overal openbare verga deringen verboden, o.a. een meeting, die gis ter te Leipzig zou plaat shebben en waar Schei- demann zou spreken. De uitvoerende comite's der Syndicaten heb: ben op Zaterdag te Berlijn gehouden vergade ring besloten, tot al hun leden een beroep te richten, ten gunste van den vrede zonder annexa ties. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat bij de ge vechten naar aanleiding van het openen der Constituante volgens de berichten 400 personen gedood zijn. Over de verkiezingsactie voor de Constituante in de dorpen schrijft het Kadettenblad „Nasj Wjek"heele dorpen gaven hetzelfde stem biljet af „in naam van allen", op last van de sociaal-revolutionnairen of bolsjewiki, Het af zonderlijk stemmen gold voor verraad en leidde tot een onderzoek omtrent aanhanke lijkheid aan de Kadetten. Den 9en en lOen Januari hadden te Jeka- terinoslof gevechten tusschen sociaal-revolutio nairen en de Roode Garde plaats, waarbij de laatste de overwinning behaalde. Uit Stockholm wordt gemeld De nationale Lettisehe Raad heeft als gedelegeerden naar Petrograd gezonden de heeren Senkis, direc teur van het departement van buitenlandsche zaken, Joseph Rancan, eere-kanunnik van Mo- hdef, doctor in de theologie, en Mirovics, leden van den nationalen Raad, die aan de verte- woordigers van de Entente-mogenheden een Verklaring hebben overgelegd, welke de uit eenzetting bevat van de nationale eischen van den Lettischen Raad en een protest tegen de annexatie van Koerland door Duitschiand. De nationale Raad bevestigt den wil der Lettische bevolkingen om een autonomen Staat te stich ten, samengesteld uit Lijfland, Koerland en Litauen en vraagt de bescherming der Entente voor het ^verwezenlijken van deze national# wenschen FINLAND. Volgens een bericht van.het Zweedsche Tel. Bur. is sedert gistermiddag de telegradische verbinding tusschen Stockholm en Petrograd verbroken. Het Finsche schakelstation Nystad seint, dat At Roode Garde de lijnen heeft doorgesneden. Ook met Finland bestaat geen verbinding. Via Petrograd en Haparanda verluidt, luidt, dat in Finland volslagen anarchie heerscht, welke ramp verergerd wordt doordat de Rus sische bolsjewiki-regeering verklaard heeft, dat zij genoodzaakt is om getrouw aan haar begin selen, de Finsche revolutionnairen in den strijd tegen de burgerij te steunen. ITALIË. Orlando, de Italiaansche minister-president, heeft in een interview aan een vertegenwoordi ger van de Morning Post Verklaard, dat hij sedert zijn komst te Londen Lloyd George, Balfour en en Lord Robert Cecil ontmoet heeft en de uit komsten der besprekingen uiterst bevredigend waren. Ik ben in alle belangrijke zaken het ge heel eens met de leidende leden van uw regee ring. Niet enkel wat betreft het beginsel, doch ook wat de uitvoering ervan betreft. Er is geen spoor van een misverstand tusschen de Itali aansche en de Engelsche regeeringen. Sedert Engelsche troepen aan onze zijde strijden, hoor ik slechts woorden van bewondering voor hunne schitterende deugden. Ik ben overtuigd, dat er geen betere soldaten der wereld zijn. In Italië worden ze even vereerd als bewon derd. Ik mag niet onvermeld laten, dat de En gelsche kroonprins aan het Italjaansche front grooten indruk heeft gemaakt op het Italiaan sche volk. Hij is het zinnebeeld van de vereeni- ging tusschen onze beide landen. Het groote Oostenrijksch-Duitsche offensief van verleden jaar leverde ontegenzeglijk een groot gevaar op voor de Geallieerden. Dank zij den heldenmoed der Italiaansche troepen wer.d het evenwicht hersteld. Wat nu verder zal gebeuren, is onmo- gelijkte voorzien, doch ik ben geneigd aan te nemen, dat de Centrale mogendheden nogmaals een wanhopigen aanval op het Italiaansche front zullen wagen. Zoo ik mij niet vergis, zal zelfs hun eerstvolgend groot offensief daar plaats vinden. De hulp, die van wij van Frankrijk en Enge land hebben verkregen, is een krachtige prik kel voor ins geweest. Ik ben vast overtuigd, dat indien de Geallieerden slechts volhouden, zij zeker mogen zijn van de zegepraal van hun zaak. SPANJE. Een Ilavas-telegram meldt De Madrileensche bladen melden, dat de linie schepen „Espano.' en „Alfons XIII" en de kruiser ,,Ri» de Janeiro" zeeklaar gemaakt wor den, om zoodra bevel gegeven wordt, onmid dellijk naar Barcelona, Vigo en Bilbao te kunnen vertrekken. DE DUIKBOOTOORLOG. Naar men meldt, zijn in de laatste helft van Jiet jaar 1917 door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht 27 troepentransportschepen en 265 schepen met oorlogsmateriaal, waarvan er 97 geladen waren met, munitie, die gereed was voor direct gebruik. De hiermede vernielde hoeveelheid munitie zou de behoeften van 10 divisies, ieder van 15.000 man, voor een maand gedekt hebben. ALLERLEI NIEUWS; Volgens een bericht uit Berlijn is de „Goe- ben", die tijdens het gevecht bij Imbros ge strand was, weder vlot gekomen en de Darda- nellen binnengeloopen. Bij speciaal besluit is aan de Fransche con suls in het buitenland opgedragen, over te gaan tot het opmaken van tellingstaten voor alle Franschen, die in 1899 geboren zijn. Dit werk moet op 1 Maart beëindigd zijn. De datum der oproeping van deze Franschen zal door een la tere wet worden vastgesteld. De Duitsche keizer heeft een Baltische af vaardiging ontvangen in het bijzijn van den staatssecretaris van buitenlansdche zaken. De „Nieuw Amsterdam." De „Nieuw Amsterdam", is volgens in Den Haag ontvangen bericht, Zaterdagavond 9 uur het lichtschip Doggersbank-Noord gepasseerd. S.s. „Folmina" getorpedeerd. Volgens telegram uit Sunderland van den kapitein van het stoomschip ,;Folmina" is dit stoomschip op de reis van Rotterdam npar Methil getorpedeerd en gezonken. Elf man, onder wie de kapitein, zijn te Sunderland geland. De donkey-man is gedood, de 1ste stuurman, de kok, 3 matrozen en 2 stokers worden vermist. Hpt st. Folmina, 1158 ton bruto, 673 ton netto, in 1915 bij Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf alhier gebouwd, is 22 dezer van Rotterdam naar Engeland vertrokken. Bij het departement vanbuitenlandsche zaken is bericht ontvangen van den Neder- landsche consul-generaal te Londen dat de Nederlandsche stoomboot „Folmina'', van de firma Jos. d# Poorter,- te Rotterdam, 25 dezer op de Noordzee gezonken is. De kapitein en 11 leden der bemanning zijn geland te Sun derland. Acht man van de bemanning worden ver mist. Wij vernemen nog, dat dit schip bij het onlangs uitgevaren convooi behoorde en naar Engeland uitvoer om kolen te halen. Nader méldt men ons, dat de eerste stuur man Balkom aan zijn echtgenoote heeft ge seind, dat ook hij te Sunderland is geland. Het stoomschip was voor f 500 per ton d.w. bij de regeering verzekerd. Een Nederlnudsch schip opgebracht. Eenige dagen geleden publiceerde wij een bericht, dat de Duitschers het Zweedsche schip „Luna" naar Swinemünde hadden opgebracht. Thans 'deelt hét Zweedsche blad „Dagens Nyheter" echter mede, dat het niet het Zweedsche, maar het Nederlandsche stoomschip „Luija" geweest is, dat met suiker op weg naar Zwedpn was. Het protest van de Zweedsche regeering bij de Duitsche, had dan ook alleen betrekking op de suiker en niet op het schip. De „Luna", 129 ton, behoort aan de Kon. Ned. Stoombootmij. Krijgsgevangenen. In het Engelsche Lagerhuis is medegedeeld, dat er in Februari vijf transporten van Engel sche krijgsgevangenen verwacht werden. Als alles zijn geregelden gang ging, hoopte men dat alle Engelsche krijgsgevangenen, die achttien maanden in gevangenschap zijn ge weest, in den loop van de eerstvolgende maan den in Nederland zouden aangekomen zijn. S.s. „Mars." Men meldt uit IJmuiden Naar het vuurschip Doggersi>ank-Zuid is na mens de directie van de Kon. Stoomboot Mij. geseind het stoomschip „Mars", Vrijdagavond naar Kopenhagen vertrokken te melden naar IJnuiden terug te keeren. De reden is nog on bekend. Nederlandsche spoorwegen. Naar aanleiding van een dezer dagen verspreid bericht betreffende het standpunt van den Mi nister van Waterstaat ten opzichte van de be- teekenis van het Neutraal Verbond voor het personeel der spoorwegen, wordt ons door het Corr. bureau toegezonden een manifest van dat verbond, waaron met klem tegen die bewering wordt opgekomen. Betoogd wordt dat Z. Exc., voorpo stellende dat eene vertegenwoordiging per richting onder het personeel steeds wensche- lijk is, zich nu voornamelijk op het standpunt van evenredige vertegenwoordiging moest stel len. De lijsten. Onder voorzitterschap van jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland heeft Zaterdagmiddag in Den Haag een vergadering plaats gehad van de besturen der R.-K. Kieskringen in Zuid- Holland ('s-Gravenhage, Dordrecht. Leiden en Rotterdam), ten einde te beraadslagen over samenwerking bij de candidaatstelling voor de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen. Besloten werd aan de leden de R.-K'. kies verenigingen in Zuid-^dolland te adviseeren in de vier kieskringen een gelijkluidende lijst in te dienen. Voedselvoorziening van kinderen beneden het jaar. Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Muralt, heeft 27 Dec. j.l. bij den minister van landbouw, nijverheid en handel de volgende vragen ingezonden. Is het juistlo. dat door de rijksdistri butie in het geheel geen rekening wordt ge houden met de bijzondere behoeften van kleine kinderen, vooral van die beneden het jaar? 2o. dat door het niet meetellen van kin deren beneden het jaar op de legitimatiekaarten, deze kinderen verstoken blijven zelfs van die distributieartikelen, welke voor hen nog meer noodig zijn dan voor ouderen 3o. is de minister ook van,meening, dat kinderen beneden het jaar verbruiker zijn van thans schaarsche of voor hen niet verkrijgbare noodzakelijke levensbehoeften Is de minister bereid ten spoedigst# alge meen geldende voorschriften te geven, waar door in deze leemten voorzien wordt De minister heeft hierop d.d. 35 dezer het volgende geantwoord Het. is niet geheel juist, dat door de rijks distributie in het geheel geen rekening wordt gehouden met de bijzondere behoeften van kleine kinderen, vooral van die beneden het jaar. Wat de kinderen boven den leeftijd van I jaar betreft, dezen komen n.l. in aanmerking voor het ontvangen van alle gerantsoeneerde goederen, op dezelfden voet als volwassenen, met uitzondering alleen vóór wat aangaat koffie en thee. Wat de kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar betreft, komen thans, ingevolge het be paalde bij beschikking d.d. 18 dezer in, aan merking voor het ontvangen van een aanvul- lings-broodkaart, ontdaan van 400 gram aan bon»; op al de bons van deze kaarten zalm plaats van brood ook bloem kunnen worden verkregen. De overige gerantsoeneerde goederen komen voor voeding van kinderen beneden het jaar in het algemeen niet in aanmerking. In verband hiermede kan nog worden mede gedeeld, dat hoewel thans geen rijst meer be schikbaar wordt gesteld desniettegenstaande aan fabrikanten van kindermeel rijst ia normale hoe veelheden wordt verstrekt tot vervaardiging van kindermeel. Zelfs zijn vorige maand verhoogde hoeveel heden grondstoffen geleverd, daar gebleken was dat in sommige plaatsen behoefte aan kinder meel bestond als gevolg van de omstandigheid, dat de volwassenen zich voor eigen voeding kindermeel hadden aangeschaft. De fabrikanten leveren thans behalve aan vereenigingen tot verpleging van zuigelingen en aan ziekenhuizen, ook aan organisaties van winkeliers en aan gemeentebesturen kindermeel af indien zekerheid wordt gegeven, det dit ar tikel alleen verstrekt zal worden aan gezinn#n met jengdige kinderen, Voorts zij er de aandacht op geveitigd, dat bij rondschrijven dat 3 Augustus j,l, aan ge meentebesturen is medegedeeld, dat aan kin deren beneden den leeftijd van 6 jaar, die ln hoofdzaak op melkvoeding zijn aangewezen melk tot den prijs van 11 ceut per liter kan worden verstrekt. Het is ondergeteekende bekend, dat in ge meenten waar rantsoeneeringsbepalingen zijn ingevoerd, maatregelen zijn genomen, ten eind# te verkrijgen, dat jeugdige kinderen voldoende hoeveelheden melk zullen kunnen ontvangen. Het komt ondergeteekende voor, dat op dit oogenblik in de voorziening van levensbehoef ten van kinderen beneden het jaar geen leem ten bestaan, waarin verder voorzien behoeft te worden. De zand- en grindkwestie. Reuter seint uit Londen De „Yorkshire Postzegt in een hoofdartikel over de correspondentie tusschen de Engelsche en Nederlandsche regeeringen betreffende de zand- en grindkwestie Wanneer de Nederlandsche regeering over tuigd kan worden, dat hat grind, hetwelk zij doorlaat op een certificaat van e«n meineedige regeering als de Duitsche, alleen voor werken des vredes wordt gebruikt, inderdaad voor „pillendoozen" en dergelijke gebruikt wordt, dan zal ze het aan haar eer verplicht zijn uit eerbied voor de international# wet dien door voer te veabieden. Wij twijfelen er niet aan, dat 420.000 ton per maand gedurende een hee- len tijd noodig is voor het herstel ven dé door de Duitschers aangerichte schade, maar maar wij zijn er ook zeker van, dat de Duit schers zich aan herstel niet veel gelegen zouden laten liggen, indien het niet voor militaire doel einden noodzakelijk of gewenscht was. Daarom wees hetr departement van buiten landsche zaken de Nederlandsche regeering er op, dat, al herstellen de Duitschers wegen en spoorlijnen, dit onder de huidige omstandig heden met een militair doel geschiedde en wij in geen geval den doorvoer daarvoor door Nederland konden gedogen. GeolQgen hebben bewezen, dat eenig# pillen doozen en andere belemmeringeu, die wij in Frankrijk en Vlaanderen tegenkwamen, ge maakt waren van grind uit Duitschiand. Bal four heeft er Nederland terecht op gewezen, dat het ten opzichte van de bezetting van België door Duitschiand zeer angstvallig moet zijn, daar het mede het beroemde „vodje pa pier" verdrag heeft onderteekend, waaadoor elke daad van Duitschiand in België van te voren onwettig is. Duitschiand en onze scheepvaart. Donderdag 1.1. bracht het „Hbld" een be richt uit Rotterdam, vermeldende aan de Duitsche regeering toegedichte voornemens om, in verband met de af te sluiten overeen komst met Amerika, alle Nederlandsche ree- derijen op de zwarte lijst te plaatsen. Waarvan het gevolg zou zijn, dat aan onzë scheepvaart geen Duitsche bunkerkolen meer zouden mo- gen geleverd worden, Het blad heeft thans bij verschillende groote scheepvaartmaatschappijen nader naar deze mogelijkheid geïnformeerd. Over 't algemeen werd niet waarscchijnlijk geacht, dat de Duitsche regeering haar eigen belang zóózeer zou .vergeten, dat tot dien maatregel werd overgegaan nóch in Den Haag, noch in een deze week gehouden reedersbijeen komst was daaromtrent iets bekend. Eén der reeders, wiens schepen reeds op de Duitsche zwarte lijst staan, was van meening, dat het gerucht in «enige kringen is verspreid naar aanleiding van onvriendschappelijke waarschu wingen door de „Kölnische Zeitung" aan ons adres gericht. Ook hij dacht niet, dat de Duitschers die onhandigheid zullen begaan. Zij zouden er hier kwaad bloed door zetten, wat tegen hun belang is. Zij kunnen eehter zooiets laten doorschemeren, om daardoor eenige economische concessies af te dwingen. Het effect van den maatreg«l, gesteld het kwam er toe, zou niet aan het doel beantwoor den men legt het schip niet op omdat het op de zwarte lijst staat. De schepen zouden, ge steld, dat gebeurdé, wat i* vermeld, geen Duit sche bunkerkolen kunnen krijgen. Den eersten tijd zou een enkel schip wellicht iets worden vertraagd in de uitvaart, maar er zijn Engel sche kolen en Limburgsche. D« laatste vormen gemengd met Engelsche, vrij goede stoomkolen. Een proefballon achtte hij 't gerucht. 't Had in scheepvaartkringen niet de minste ongerustheid gewekt, Kamerverkiezingen 1918. De vooruitstrevend Liberale Kiesvereeniging Rotterdam heelt met groote meerderheid van stemmen aangenomen het gewijzigd voorstel van den Verkiezingsraad om gelijkluidende can-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2