Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f .„«SU i onn f Qjjn rinn De Oorlog. Woensdag 30 Januari 1918. No. 12053 '41siü Jaafgkii^. B'ttffenJa&dscli Mïeam P E U 1L L E T O N. DE BERGHOEVE. W&T Ëi BureauKoemarkt i. iboBKemsataa post f g.~- o, kwartaal. Telef. 85, na fcantoorjtgd no. 148. ï*r 3 maaadwi £1.50, p«r mm 12 &f»<mèedf§ke nuininars 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 99. cent, fraM© p. Advertantiën: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor hernaaldeiijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle adverteotiën in het Zaterdagavondnummer 10 óorlogstoesiag. Incassokosten worden berekend. invaliditeiti 0 0 voet oï ^og1 £l|lj d°°d' I |[||j m daim; verzekering wordt gewaarborgd door de Hollaudsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en dndere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. hinderwet, Ingekomen is een verzoek van W. J. M. NOLET om vergunning tot uitbreiding van zijn stoombranderij in hel pand Nieuwe Haven nos. 141143 kadaster Sectie M no. 2418,,door bijplaatsing van een stoommachine van 60 P.K., ter vervanging van een stoommachine van 25 I .Iv. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter Visie gelegd. Op Woensdag 13 Februari a.s. des voormiddags 1.1% uur zal ten Raadhiuze gelegenheid worden gegeven <Jm bezwaren tegen het toestaan van dit ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Vol gen» de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 30 Januari 1918. de vredesonderhandelingen. b it Brest-Litofsk wordt gemeldt ||.In den loop van den dag van eergisteren zijn te Brest-Litofsk aangekomen 's middags de Oostenrijk-Hongaarsche minister van bui- tenlandsche zaken Czernin met de overige leden van dc Oostenrijk-Hongaarsche afvaar diging en 's avonds staatssecretaris von Kiihl- mann, de -Beierschc staatsminister en voor malige minister-president von Podewils met gevolg en verder de grootvizier Talaat Pasja, de minister van buitenlandsche zaken Hessim Bei, de gezant Hakki Pasja met enkele an dere Turksche heeren en eindelijk een deel dei Bulgaarschef aivaardiging met overste Grutsjog aan het hoofd. Gisterochtend tegen half twaalf is ook volks commissaris Trotsky te Brest aangekomen. Op een verzoek van Russische zijde is de op heden voorgenomen zitting van de politieke commissie tot morgen verdaagd. rv 21 Het scheen of na den val de koetsier zijne tegenwoordigheid van geest had weer gekre gen, hij stond op, liep haar het portier van het rijtuig en liet twee angstig schreiende vrouwen uitstijgen. „Mijn hemel, voor welk een ongeluk heeft God ons behoed riep een barer, eene elegant gekleede oude dame. „Hadden de boxen en steenhoop den wagen niet tegengehouden dan lagen wij allen daar onde^ 'in de diepte, llelp nu gauw dezen jongen man zeide ze tegen den koetsier. „Mijn God, als hij maar niet dood is Wat is hij bleek Leg hem op het gras Lina gauw verbind zijn wonde, hij bloedt. Alle drie stelden alles in het werk om den bewuste- looze tot het leven terug te roepen te vergeefs, hij bleef in onmacht. Toen Lina hem verbonden had, vroeg zij hare meesteres „Waar zullen we hem heten brengen, er is hier nergens een huis te zien „Waar denkt ge aan zei de dame op verwij tenden toon. De ongelukkige heeft moedig zon der schroom zijn leven voor ons op het spel ge zet, we nemén nem mee naar de stad om hem in het ziekenhuis te laten verplegen DUITSCIILAND. De berichten over de stakingsbeweging in Duitschland zijn schaarsch. Blijkbaar is de militaire censuur krachtig aan heb werk. Uit geen enkel deel van Duitschland, be halve Berlijn, zijn eenigë berichten ontvangen over een ernstige stakingsbeweging. Met name uit het Ruhrgebied wordt in alle bedrijven een volledige en ongestoorde arbeid gemeld. De stakingsbeweging van Groot-Bcrlijn heeft zich tot Dinsdag-middag slechts weinig uitge breid. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 1/8 gedeelte van alle arbeiders van Groot- Berlijn (ongeveer 800.000). Dc staking ont sproot spontaan uit de arbeidersstand, de sociaal-democratische partijleiding greep eerst later in de staking in om de beweging op den rechten weg te houden on haar zoo kalm mo gelijk te doen afloopen. Op straat is de sta king nauwelijks merkbaar. Het verkeer gaat zijn gewonen gang, Trams en stadssporen rij den als anders. Betoogingen en optochten haddan nergen» plaats. Rust heerscht overal. De bladen te Leipzig en Keulen melden De toestand is sedert gistermiddag over het algemeen niet veranderd. De schattingen over het aantal stakers loopen echter zeer uiteen. De burgerlijke bladen meenen, dat het aantal stakers meer dan 500.000 man bedraagt. Het uiterlijk van de straten te Berlijn is zoo goed als geheel niet veranderd. Op sommige plaat sen verzamelden de arbeiders zich voor de tegen den avond uitgeschreven vergaderingen, maar zij werden door de politie in zijstraten geleid, waar zij zich geleidelijk verstrooiden. De vertegenwoordigers van de-beide sociaal democratische groepen hebben heden den staatssecretaris van binnenlandsche'zaken om een onderhoud verzocht, waaraan ook afge vaardigden der stakende arbeiders zonden deelnemen. De staatssecretaris verklaarde, dat hij be reid was sociaal-democratische afgevaardigden te ontvangen. Met de arbeiders, die geen zitting hebben in de volksvertegenwoordiging, kon hij echter geen besprekingen voeren over vraagstukken van algemeen-politieken inhoud daar dergelijke besprekingen behooren veor het forum van den rijksdag. Het beraamde onderhoud heeft daarop niet plaats gehad. CONFERENTIE TE PARIJS. Lloyd George, de Engelsche premier, lord Milner, Engelsch staatsminister en lid van het Engelsche oorlogscomité, Orlando de Italiaan- sche minister-president, en Grespi, minister van voedselregeling in Italië, zijn te- Parijs aange komen. Glemenceau begaf zich naar het sta tion, om de Engelsche en Italiaansche minis ters te ontvangen. Na een vertrouwelijk on derhoud zijn de heeren Lloyd George, lord Milner, Orlando enCrespi in een auto gestapt en onmiddellijk met hun gevolg naar Versailles Lina en de koetsier legden Jan voorzichtig in den wagen neer. De beide vrouwen stegen in en de koetsier leidde de paarden bij den teugel den berg af en naar dezelfde stad, waarheen de Bergboor zijne dochter bracht. De redding door zoor zijn zoon had op hem boer een dieperen indruk gemaakt dan hij wel wilde bekennen, voortdurend kwam de gedachte boven, dat Jan toch wel onschuldig aan den brand zijn zou waal-om het hem niet ronduit gevraagd nog nooit had hij gelogen en zou dat nu ook niet gedaan hebben. Eerst bij het vallen van den avond bereikte hij met Anna de stad. Eenige uren later, toen de meeste bewoners in rust lagen, hoorde men het gedruisch van een langzaam naderenden wagen, die voor het zie kenhuis stilhield. Eene zuster verscheen en droeg met behulp van een dienaar een zieke voorzichtig het gebouw binnen. „Ik beveel de zieke aan uw bijzondere zorg, zuster," zeide een oude dame. Ik blijf eenigen tijd in mijn huis in de stad en kom eiken dag even naar hem kijken. Ge denkt dus, dat hij er hoven op zal komen „De arme jongen heeft wel ernstige wonden, mevrouw de gravin, als de wondkoorts niet te hevig wordt, hopen we, dat hij in het leven b ij it. Wij van onzen kant zullen ons uiterdte best voor hem doen." De gravin en hare dienstmaagd stegen in den wagen en en het gerol daarvan verstomde in de verte5 lerwijl Anna in dezen eersten nacht hare vertrokken. Sonnino, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, is Maandagavond via Rome naar Parijs vertrokken. Woensdag ochtend zal een conferentie plaats hebben, 's Namiddags zal Glemenceau het geïnteralli- eerde oorlogcomité te Versailles presideeren. FRANKRIJK. De heer Jonnart is tot gouverneur-generaal van Algiers benoemd. In den ministerraad van Dinsdag heeft de president der republiek een decreet onderteekend, waarbij Jonnart totgou-., verneur- generaal van Algiers wordt benoemd, als plaatsvervanger van Lutaud. Jonnart, die reeds verscheiden malen minister was (van openbare werken, buitenlandsche zaken en blókkade-minister) en die een beslissende rol speelde bij het regelen der zaken in Grieken land, was reeds gouverneur-generaal van Al giers van 19001910. De bladen zeggen, dat Lutaud belast zal worden met een belangrijke diplomatieke missie. ZWITSERLAND. De Neue Zürcher Zeit., volstrekt geen sen satieblad, schrijft, naar het Hbld. uit Zürich verneemt Er behoeft niet meer aan getwijfeld te wor den dat op het oogenblik in ons land een be weging gaande is, die met kracht werkt aan het omverwerpen der bestaande sociale orde. De voorteekenenen nemen toe met den dag, dat de revolutionnaire groepen en hun aanvoer ders den tijd gekomen achten, om van het woord tot de daad over te gaan. De Zwitsersche sociaal-democratie is het bol werk geworden van die klachten, welke het be staan des lands bedreigen. Sedert zij in haar vaandel het parool schreef „De arbeider heeft geen vaderland te verdedigen" (Ubi bene, ibi patria) is zij tot het anti-militarisine vervallen. Het artikel maakt dan gewag van bedenke lijke gevallen van rebellie in de laatste weken en van de toenemende ontevredenheid in het leger orh daaruit de gevolgtrekking te maken „sie wollen die Revolution a tout prix, sozusagen als Selbstzweck." En als bewijs, dat dit geen overdrijving is, citeert de sclir. dezen zin uit de Forderung (een der nieuwste anarchistische blaadjes.) „Und vor allemNieder mit der Partei- und Gewerkschaftbourgeoise', nieder mit dern roten Pfaffentum, hoch die proletarischen Sovjets." Aan het slot betoogt het artikel, dat men hier niet maar alleen voor holle frasen staat. Het droevige en bedenkelijke is, meent het, dat dergelijke lieden er in geslaagd zijn, de door kommer en zorgen gedrukte volksmassa voor hun wagen te spannen. De tijdsomstan digheden zijn gunstig geweest voor hun propa ganda, en zijn 'het nog. De socialistische lei ders van gisteren hebben de massa niet meer in handen instee van te schuiven worden zij zeiven geschoven. Het gaat afwaarts naar een politiek van het geweld. Videant consulesvermaant de schrijver toekomstdroomen droomde, lag haar broeder slechts weinige straten daarvandaan in hevige ijlkoortsen. Ook de Bergboer vond in dezen nacht geen rust. Eerst was het ongewone leven in de straten, dan was het zijn geweten, dat hem zijne handelwijze tegenover zijn zoon verweet. Toen hij in de stilte van den nacht het rollen van een wagen hoorde, stond hij op om te zien, wat er nu weer te doen was en het bleeke licht der gaslantaarn zag hij een rijtuig bespannen met een paar prachtige, doch zeer vermoeide paarden. Een ongekend vreemd en pijnlijk ge voel schokte den ouden man. Was het een voorgevoel dat daar in dien wa gen een edelmoedige dame zat die liefderijk hem opgenomen en verzorgd had, dien hij ver oordeeld en van zich afgestoten had Zoover mogelijk blikte hij den wagen na. VI Mevrouw Pfeifer was een deftige dame met' innemend uiterlijk. Haar gelaat droeg nog ken- teekenen van vroegere schoonheid. Als kind van rijke ouders had zij een uitstekende opvoe- ding genoten. Na den vroegen dood harer ouders kwam zij in het huis van haar voogd, een verre verwant die zelf een zoon had, echter veel ouder dan zijn pupil. Niemand verwonderde er zich over, dat de jonge Pfeifer met de pupil zijns vaders trouwde deze jonge man had veel geld noodig en daarvoor was de pupil zijns vaders goed. Er werden eenige dochters geboren er werd in weelde geleefd, wijl Pfeifer het zoo wilde hun, die het roer van staat in handen hebben. De ernst van den toestand eischt krachtige maatregelen. Maar men zij ook voorzichtig met zekere nieuwigheden als de burgerlijke dienstplicht, e. d. FINLAND. Uit Helsingfors is den 28en 's middags ge seind Het spoorwegverkeer is overal tot stilstand gekomen. Verscheidene openbare gebouwen, waaronder dat van den Senaat, zijn door de Boode Garde (bolsjewiki) bezet. De universiteit is gesloten en de bladen verschijnen niet meer. Het verkeer op de straten is zeer levendig. De Roode Gardes patrouilleeren overal. De telefoonverbindingen zijn in het geheele land verbroken. De zittingen van den Landdag zijn opgt- heven. De spoorbrug bij Koris-Baaparaiki is in d« lucht gevlogen. De leden van den senaat bevinden zich in veiligheid. De National Tidende verneemt nog uit Stockholm Met het uur wordt de toestand in Finland hachelijker. De wederzijdsche verbittering groeit steeds. Laatstleden Donderdag had er aan boord van een oorlogsschip te Helsingfors een bijeenkomst plaats tusschen de leden der re- geering en het socialistische comité der Oost- zeevloot. Men eischte van deu senaat uitleve ring van de wapens der burgergarde aan de Roode Garde, anders zou men Helsingfors met den grond gelijk maken. Toen om vier uur 's morgens de vergadering gesloten werd was het den voorzitter Svin Hufvud gelukt om van de aanwezigen een belofte te krijgen, dat zij zouden bijdragen tot geruststelling der gemoe deren. Van de bladen verschijnt nog alleen maar dat der Roode Garde. Vele leden der Roode Garde vertrokken naar Petrograd om daar ver sterkingen te gaan halen. At'tonblad verneemt uit Haparanda, dat de Roode Gardes den senaat te Helsingfors hebben ontbonden. De nieuwbenoemde Zweedsche ge zant is naar Tornea gevlucht en bevindt zich op weg naar Stockholm. Ook het districtshoofd Heikel is uit Wasa meteen bijzondere opdracht naar Zweden vertrokken. ALLERLEI NIEUWS. Lansing heeft zijn verrassing te kennen gegeven over de berichten, volgens welke men aan Wilson een afschrift heeft doen toeko men van Czernin's rede, voor dat deze werd uitgesproken. Lansing verklaart, dat er geen afschrift is ontvangen, noch vóór de publicatie van de rede, noch ook daarna.. De „Köjnische Zeitung" verneemt u:t en als onverwacht de dood een einde aan zijn leven maakte liet hij de vrouw en dochters zoo goed aK verarmd achter. De weduwe begon een jonge dames pension doch nam er niet meer dan 5 aan. Hier ook werd Anne opgenomen. In den voormiddag moesten de meisjes in de huishouding helpen, 's middags werd onderricht gegeven. Af en toe ging mevrouw met de jonge dames uit, of wel naar concerten, ofwel naar groote tuinen buiten de stad en ze leerde dan de jonge dames, hoe zich in de wereld te gedragen. Anna schikte zich aanstonds best in haar nieuw leven, terwijl zij des morgens door haar nieuw tehuis werd rondgeleid, ving de Bergboer zijne terugreis aan. Op den weg keek hij overal rond of hij Jan niet zag. Hij wilde ernstig en verstandig met hem redeneeren en zoo het kon hem mee naar huis nemen. Hij zag wel een paai steenkloppers, zijn zoon echter niet. Als hij aan de plaats kwam waar hij bijna verongelukt was, zag hij bloedvlekken op den steenhoop. Ontsteld sprong hij van den Wagen en vroeg zich af, of dat soms het bloed van zijn kind was. Uit zijn humeur kwam hij op de hoeve terug, hoe leeg was het nu hier Onder den spiege m de kamer hing het pertret van hem zelf, zqn vrouw, hun twee kinderen. Hij nam he s an den muur en een paar heete tranen yie en op de door den tijd en het licht verbleekte beeltenis. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1