L OVERZICHT van het accres der Katholieken te Schiedam. 1880 1890 1900 1908*) 23.585 25.347 26.716 31.409 voor het grootste gedeelte aan verscheidene anderen toevertrouwd en hunne belooning zoowel als het salaris van den jongeling werden door Goede op rekening der compagnieschap gebracht, die daardoor al te zwaar werd belast. Loke verhaalt dan verder „Ondergeteekende, zonder uit te weiden over zijne vermoeilijke reizen tweemaal 's weeks, dikwijls in het midden van den nacht, van en naar Schiedam, hield verschei den maanden lang een wakend oog op de politieke stof van de courant en zamelde mede alles in zijn vermogen tot deszelfs welzijn op, zonder er iets voor in rekening te brengen." Verder vertelt Locke dat Willem Goede en de jongeling tegen hem samenspanden, zoodat hij het raadzaam had gevonden „om aan de heimelijke begeerte van den heer Willem Goede te voldoen, door van de „Schied. Crt.", met zooveel kosten, gevaren, arbeid en zorg door hem in het licht gebragt en gehouden, af te zien en de compagnieschap te dissolveeren, hetwelk uit. Juny des verleden jaars (1806) ook geschied is". Adressant gaf verder te kennen: „dat meer- gemelde heer Willem Goede, invreedzaame bezit van alles welke hij naar haakte, met primo July 1.1. gekomen zijnde, den 1 en January deezes jaars tot het zonderling besluit (kwam) om de „Schied. Crt." te laten varen, 't welk inderdaad ook zou gebeurd zijn, zoo Willem Molenaar, eerst door adressant als directeur van de courant- drukkerij aangesteld, dit besluit door zijn tus- schenkomst niet had opgeschort, waardoor aan adressant de tijd verschaft werd om met ge- melde W. Molenaar gezamentlijk maatregelen te nemen om de „Schied. Crt." niet slechts in stand te houden, maar ook allengskens te ver- beteren en uit te breiden." Locke vraagt ten slotte aan het gemeente- bestuur, om Willem Molenaar en zijn zoon J. Locke het privilege voor het drukken der courant te willen toestaan met al de voorrechten die J. Locke Comp. en F. A. Goede Comp. voorheen bezaten. Het privilege werd 22 Januari 1807 door den Raad niet alleen toegestaan, maar Molenaar en Locke tevens vrijgesteld van het betalen der door de stad bedongen recognitie van f 200. In de „Schied. Crt." van 29 Januari 1807 werd aan de lezers mededeeling gedaan van de verandering van uitgever. Dit nummer droeg voor het laatst den naam F. H. Goede en Comp. Van 3 Febr. 1807 af vermeldt de kop der cou- rant J. Locke en W. Molenaar als uitgevers. Niettegenstaande de moeilijkheden sinds de uitgave der courant ondervonden, was de onder- nemingsgeest van Locke nog niet verflauwd. In Mei 1807 begonnen Locke en Molenaar met de uitgave van een nieuw blad, eigenlijk meer het karakter van tijdschrift dragend. Dit weekblad, Zaterdags vei schijnend, kreeg tot titel „de Bijenkorf". Het gaf uitsluitend ont- spannings- en wetenschappelijke lectuur van allerlei aard. Sommige artikelen waren geïllu- streerd. „De Bijenkorf", sinds 8 Januari 1809 door Molenaar alleen uitgegeven (doordat Locke zich uit de zaak had teruggetrokken) hield 28 April 1810 op. De „Nieuwe Bijenkorf" kwam daarvoor in de plaats. 5 In April 1810 zag op de drukkerij van Willem j Molenaar nog een ander blad het licht, nl. „De Gezellige". Dit blad, dat Dinsdags en Zaterdags ver scheen, was in 8° formaat. De Kon. Bibliotheek in Den Haag bezit er eenige exemplaren van uit de jaren 1810 en 1811. De kop van „De Bijenkorf" en van „De Gezellige" vindt men mede in ons Feestnummer verkleind afgedrukt. Voor de courantiers waren de jaren 1808-1811 allesbehalve aangenaam. De landsregeering zat de uitgevers geducht achterna om te voorkomen dat voor haar minder gunstige berichten zouden worden ge publiceerd. De vrijheid der drukpers werd steeds meer aan banden gelegd. 25 Juni 1808 gelastte de minister van justitie en politie dat voortaan alleen berichten uit de Koninglijke Courant", het officieele orgaan, mochten worden opgenomen. De uitgave van couranten werd door de steeds strenger wordende censuur vrijwel onmo gelijk gemaakt. Toen in 1810 bepalingen in het leven werden geroepen dat de uitgave van couranten voor korter of langer tijd kon worden geschorst, werd daarvan in tal van steden gretig gebruik ge maakt. De uitgifte der „Schied. Crt." werd den 22en Augustus 1809, op last van den minister van justitie en policie, van Hugenpoth, verboden, wegens het opnemen van berichten uit Frankrijk „strijdig met de bij herhaling gegeven verorde ningen van politie op de nieuwspapieren." 25 September 1809 werd Willem Molenaar ten stadhuize ontboden en hem mededeeling gedaan, dat het verbod van publicatie niet toe passelijk was „op berigten de tegenwoordige expeditie rakende uit de Engelsche tijdingen overgenomen, mits dezelve voor den koning of het gouvernement niets aanstotelijks behelzen (landing der Engelschen in Zeeland). 19 Dec. 1809 werden door koning Lo- dewijk uitgevaardigd „Bepalingen naar welke zich de courantiers en uitgevers van nieuws papieren, dagbladen, journalen en wat dies meer zij zullen hebben te gedragen". De couranten werden in dit stuk bedreigd met schorsing van 8 dagen, 6 weken of 3 maanden, ja zelfs met „finale suppressie." De hoofdofficier B. J. Pielat van Bulderen te Schiedam schorste reeds 20 Januari 1810 de uitgave der „Schiedamsche Courant" voor den tijd van 8 dagen. Aan denzelfden uitgever werd 10 October 1810 door van Bulderen voor den tijd van 3 weken het recht ontnomen om de „Nieuwe Bijenkorf", te doen verschijnen." In Februari 1811 moesten van „De Gezellige" alle exemplaren, in Dec. 1810 en Jan. 1811 verschenen, naar den commissaris-generaal van politie, Marivault, te Rotterdam, worden opge zonden, die tevens op diens verzoek bericht, ontving dat Adrianus van Waasdijk, te Rot terdam, redacteur van dit weekblad was. Zooals te verwachten was, volgde natuurlijk een verbod tot uitgifte van de „Bijenkorf" en „De Gezellige". 21 Febr. 1811 moest Molenaar zich zelfs schriftelijk verbinden de weekbladen niet meer te zullen drukken noch uitgeven. Toen de sous prefet te Rotterdam 6 Mei 1811 aan den maire te Schiedam schreef, om hem in te lichten welke couranten of periodie ken alhier verschenen, werd hem geantwoord dat „sedert de suppressie van de dagbladen „de Gezellige" en „Nieuwe Bijenkorf gedaan in de maand Februari op last van den com missaris-generaal van politie te Rotterdam, binnen deze stad geene dagbladen of periodieque werken gedrukt worden". Zoo eindigde dus in 1811 de verschijning van alle nieuwspapieren in Schiedam. Eerst in 1847 derhalve na een tijdsver- loop van zes en dertig jaren kreeg Schie- dam weer een courant. v Op Vrijdag 26 Februari 1847 deed P.J. van Dijk (die later secretaris, vervolgens burge- meester van Oud- en Nieuw-Matenesse en in 1866 burgemeester van Schiedam werd) een proefnummer van de „Schiedamsche Courant het levenslicht aanschouwen. Aan het hoofd der courant deelde hij mede, I dat zij „met goedkeuring van het Edelachtb. bestuur dezer stad" bij genoegzame deelname zou worden uitgegeven. 2 April 1847 verscheen no. 1 en van nu af i kwam de courant geregeld Vrijdags uit. Aan het plaatselijk nieuws werd meer aan- I dacht geschonken dan in de courant, die in I 18041810 hier ter plaatse verscheen. De firma H. A. M. Roelants deed 3 Januari 5 1853 hier ter stede no. 1 van „De Maasbode", nieuws- en advertentieblad voor Schiedam, i Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg, Brielle en Hellevoetsluis, verschijnen. Dit weekblad, hetwelk meer de liberale po- i) litiek voorstond, werd na de verschijning van no. 52 (28 Dec. 1853) opgeheven en krachtens een getroffen overeenkomst tusschen de beide uitgevers met de „Schied. Crt." samengesmolten. De „Schied. Crt." bleef bij P. J. van Dijk verschijnen. Den 13en Febr. 1862 werd de naam der uitgeverszaak veranderd in Van Dijk Comp. 1 Januari 1873 ging de „Schied. Crt." over aan J. Odé, die haar tot 1 Januari 1897 uit- gaf, op welken datum H. J. C. Roelants de uitgave ter hand nam. Onder J. Odé kwam dó „Schied. Courant" op alle werkdagen, behalve Dinsdags, uit. Na de wisseling van uitgever verscheen de courant voortaan ook op Dinsdagen, zoodat het van 1897 af volledig dagblad werd. Na de afschaffing van het dagblad-zegel in 1869 werden in tal van steden in ons land dagbladen opgericht. Ook in Schiedam werd de behoefte aan een i katholiek dagblad sterk geroeid. Men begreep meer en meer van welk een onberekenbaar gewicht het bezit van een eigen plaatselijk katholiek orgaan zou zijn. In verband met den strijd op politiek terrein de partijen begon- nen steeds feller tegenover elkander te staan beraamden de heeren Mr. W. IJ. Jansen, Louis J. Jansen en C. J. Wouterlood om- streeks 1878 plannen om tot de stichting van een katholiek dagblad alhier te komen. Door bizondere omstandigheden kon zeer tot hun leedwezen aan de plannen nog niet terstond uitvoering worden gegeven. Inmiddels werd de drukkersfirma Van Steen- berg Co. (firmanten J. C. Meelberg thans wonende te Haarlem en J. F.v. Steenbergen) door eenige Schiedamsche katholieken w.o. de hee- ren T. A. J. Siemes, J. Bomans en Willem van Gent, in staat gesteld hier ter stede een I katholiek dagblad uit te geven. Dat de verschijning van de „Nieuwe Schie damsche Courant" als dagblad in 1878 een feit van groote beteekenis mag genoemd worden, zal duidelijk zijn, indien men weet, dat in ge noemd jaar in Nederland slechts twee katholieke dagbladen bestonden, n.l. „De Tijd" (sedert Maart 1848 te Amsterdam) en „De Ge'derlan- der" (sinds 1874 te Nijmegen). Er bestonden wel eenige R. K. couranten in ons land, welke eens of meermalen per week uitkwamen, toen de „Nieuwe Schiedamsche Courant" als dagblad het levenslicht aan schouwde. „Het Centrum" en „De Maasbode" om eenige der grootere katholieke dagbladen te noemen verschenen respectievelijk eerst in 1884 en 1885 als dagblad. Schiedam's katholiek orgaan behoort dus tot de drie oudste katholieke dagbladen van ons land. Den 6en Januari 1878 verscheen een proef nummer van de „NieuweSchiedamsche Courant" en sedert 2 Februari 1878 kwam de courant des Zondags uitgezonderd dagelijks uit. Onze courant anti-dateerde, zoodat b.v. de courant, welke des Maandags gedrukt werd, Dinsdag als dag van verschijning vermeldde. Van de redactie van 1878 zijn thans nog in leven de heer M. J. Vincent alhier en de heer J. W. N. Melchers, die van 1878—1912 onder den pseudoniem „Fidelius" als Parijsch corre spondent werkzaam was. De 14-daagsche Pa- rijsche brieven werden hier altijd met graagte gelezen. Van de voorpagina van het eerste nummer der „Nieuwe Schiedamsche Courant" vindt men in onze courant van heden een reproductie. De firma Van Steenbergen Co. liquideerde 1 Mei 1879, waarna de heer J. C. Meelberg de zaak verder exploiteerde. De heeren Mr. W. H. Jansen,'Louis Jansen en C. J. Wouterlood namen 1 Juli 1879 de exploitatie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van den heer Meelberg over. Zeer veel hebben zij er toe bijgedragen dat de courant in haar eerste, levensjaren op de heeneü kon worden gehouden. Vrij spoedig nadat de heer Meelberg de exploitatie had neergelegd, werd de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ingebracht in de N.V. „Schiedamsche Boek- en Courantdrukkerij opgericht met bewilliging van Z. M. Koning Willem III, bij diens besluit van 22 Sept. 1879 no. 11. Den 26 Juli 1879 waren inmiddels drukkerij j en bureau van de „Nieuwe Schiedamsche Cou- rant" verplaatst naar Boterstraat E 46 (ter plaatse waar thans het bedrijf van den heer j Fontijne is gevestigd). i De huisvesting in bedoeld pand duurde slechts eenige jaren, aangezien het bij ernstige over weging wenschelijk bleek het drukken der cou rant niet in eigen beheer te houden, maar het drukken uit te besteden aan een der andere hier ter stede bestaande drukkerijen. Met de firma Gebr. van Noortwijk werd in 1883 een overeenkomst gesloten betreffende het drukken der courant. Sedert 1883behoudens een tusschenruimte van één jaar, toen de cou rant bij den heer Chr. Rebers ter perse werd gelegd is genoemde firma tot de grootste voldoening der opvolgende directies met het drukken onzer courant belast. Was onze courant in 1878 slechts een klein blaadje, de hoogere eischen, die gaandeweg aan het dagblad werden gesteld, noopten 2 Aug. I 1892 tot vergrooting der „Nieuwe Schiedamsche i Courant" over te gaan. Den 23en October 1904 was door den drang der tijdsomstandigheden S vergrooting van het formaat andermaal nood- zakelijk gebleken. Van laatst genoemden datum 5 af is zij in dezelfde grootte blijven verschijnen. Toen 1 October 1904 de „N. Schied. Crt." wederom van uitgever was veranderd, ging zij over aan de N.V. „Nieuwe Schiedamsche Courant" (goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 14 Januari 1908), die haar thans nog uitgeeft. Een eigenaardige bijzonderheid uit de ge- schiedenis onzer uitgeverszaak is wel deze De Leidenaars hadden in 1879 groote moeite om een geschikten drukker te vinden, waar het R. K. „Leidsch Weekblad" ter perse kon worden gelegd. Kapelaan Poelhekke te Leiden later pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie te Schiedam kwam in genoemd jaar op een avond, vergezeld van kapelaan Fit, alhier, onverwacht op het bureau der „Nieuwe Schied. Crt. die toen nog haar eigen drukkerij had. I De drukker, die het „Leidsch Weekblad zou drukken, had ter elfder ure de uitgevers in de steek gelaten. En nu stond kapelaan Poelhekke met de kopie in de hand voor den op uitstekende wijze voor het drukkersbedrijf ingericht. De ruime drukkerij, de goed verlichte zet terij en de daarbij aansluitende afdeeling voor de zetmachines zijn van de nieuwste werk tuigen voorzien. De verschillende machines worden daar thans door electriciteit gedreven, terwijl in alle lokalen electrische verlichting is aangebracht. De overbrenging van zetterij en drukkerij ging met velerlei technische moeilijkheden gepaard aangezien het dagelijks verschijnen van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" tijdens de verhuizing verzekerd moest zijn. Dank zij veler inspanning zijn die moeilijk heden glansrijk overwonnen. In het nieuwe pand zijn nu ook de ruim F/2 jaar in Engeland aan boord van het ss. „Maasstroom" vastgehouden zetmachines Monotypes welke eenigen tijd geleden met een Engelsch convoy zijn meegekomen, in werking gesteld. Hoewel deze nieuwe machines, welke met verbluffende snelheid de letters voortbrengen, die het zetsel vormen, hetwelk de lezers onzer courant thans dagelijks onder hun oogen I krijgen, nog niet geheel zijn „ingeloopen" j zullen zij binnen niet te langen tijd het vroeger verschijnen der courant des avonds mogelijk maken. De „Monotype", een der meest volmaakte zetmachines, heeft o.m. dit voordeel dat het I zetten op een afzonderlijke machine geschiedt. I (het toetsenbord) en een andere zeer gecompli- s ceerde machine de letters giet (de gietmachine). I Deze laatste machine vormt automatisch de regels op de gewenschte breedte. Het zetsel bestaat uit losse letters, waardoor bij correctie niet meer zooals totdusver bij de in gebruik geweest zijnde „Typograph"- zetmachines geheele regels behoeven te worden overgezet. Hieronder ziet men de „Monotype" afge- 1 beeld Het Toetsenbord. toenmaligen redacteur, den heer M. J. Vin- cent, verzoekend hem althans voorloopig uit de verlegenheid te helpen. Niet zonder moeite werd het reeds vertrok- ken personeel opgetrommeld een nachtje werd er aan gewaagd en... den volgenden dag kon het „Leidsch Weekblad" te Leiden wor- j den verspreid. Zoo hielp onze courantdrukkerij in 1879 de Katholieken der Sleutelstad aan hun orgaan, dat later (16 Augustus 1887) door „De Zuid- Llollander" werd vervangen. De Bibliotheek der gemeente Leiden bezit van het „Leidsch Weekblad", courant voor Leiden en omtreken, de nos. van 5 Juli 1879 (no. 1) tot 21 Maart 1885 (no. 299). De nos. van 5 Juli 1879 8 November 1879 zijn op onze drukkerij gedrukt. (Bibliotheek Leiden, inventaris no. 8741). De uitbreiding van Schiedam, alsmede de daarmee samenhangende stijging van abonne mentental en toename der advertentiën deed ons bedrijf in de laatste jaren belangrijk groeien. Het oude bureau in de Boterstraat no. 50 I voldeed al lang niet meer aan de matigste eischen, zoodat wij genoodzaakt werden naar i andere, meer in het centrum gelegen, kantoor- i lokalen om te zien. j Het vorig jaar kochten wij de panden Koe- j markt no. 4 en Lange Haven no. 2 aan. Naar i eerstgenoemd pand verplaatsten wij in Augustus S 1917 ons bureau, hetwelk in velerlei opzicht uitnemend aan de verwachtingen beantwoordt. Ook de drukkerij van de firma Gebr. van Noortwijk zocht voor haar bedrijf een gunsti- I ger gelegen perceel, vooral in verband met de opstelling van nieuwe machines, waarvoor vol- 5 doende ruimte in het pand Boterstraat 50 ont- brak. Zij kocht het fabriekspand Schie 21a en 21b, hoek Breede Marktsteeg achter de I firma Schlatmann en Co aan. Dit pand werd De Gietmachine. Zoo gaan wij dan, in de overtuiging dat veler steun en medewerking ook in de toe komst ons verzekerd zij, met nog grooter toewijding voor onze moeilijke, maar schoone taak een nieuw tiental jaren in. Het is zeker een hoopvol teeken deze nieuwe aera in te treden onder de omstan digheid dat Schiedam, wier lief en leed wij 40 jaren hebben meegemaakt, duidelijke ken merken draagt dat zij binnen afzienbaren tijd een groote, verjongde en bloeiende industrie stad zal worden. rss/s/s'/*""""" Totale be volking. 31 Dec. 31 31 31 Roomsch-katholieken. Mannen. 4561 4802 4861 5511 Vrouwen. Totaal. 5115 5448 5589 6086 9676 10.250 10.450 11.597 Sedert 1908 is geen statistiek van de bevolking naar de godsdien stige gezindten verschenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 12