De Oorlog. DE BERGHOEVE. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1918. Uit de Tweede Kamer. Buitenlandse^ Nieuws. FEUILLETON, ^«--"SÏÏSSSSSSSS^SÏSSSSSSSKSÏSSSSSS^^KÏSSSSSS^ÏSS^SS^TTTTT^ indt 0 zich genomen, om de belangen van Roem- De vermindering van bewapening. Nadat Hoofdstuk V Binnenlandsche Zaken met een ferm politieken reuzensis- ser was afgeloopen, waarover wellicht in dit blad dezer dagen eene aparte beschouwing zal geschreven worden, nadat dus de On derwijs-,,pacificatie" sombere toekomstdagen had voorspeld, kwam Hoofdstuk VIII aan de orde, de Defensie, welke begrooting weinig tegenstemmers zal ontmoeten, ofschoon zij in het teeken staat wat het debat betreft van de ontwapening. Zoo dwaas het im mers zoude zijn in volle zee een zeilschip in een stoomboot te willen ombouwen, zoo onmogelijk is de invoering der ontwapening, ook zelfs maar in eerste begin, bij deze begrooting te midden van een wereldoorlog en nog steeds militairistisch gedaver, waarin ons klein landje hooren en zien vergaat. Het mag ons, Katholieken, tot verheugenis strekken, dat bij deze beraadslagingen de Katholieke afgevaardigden dit onderwerp van onze dagen, de ontwapening, hoezeer probleem der toekomst, inleidden. Het spijt mij over mijzelf te moeten spreken, maar ik zelf was het toevallig die de ontwapening besprak op den breederen grondslag van theoretische be schouwing, gevolgd door een practisch exposé, geheel mij plaatsend op de gedachten van onzen Paus. Niet te verwonderen dat de geachte tegen standers dit kwalijk nemen. Wij gaan de uit latingen der liberale pers stilzwijgend voorbij, doch de heer Troelstra heeft getracht een scheiding van gedachten uit te vinden tusschen genoemden spreker eenerzijds en mgr. Nolens anderzijds. Dat zal niet lukken. Zij kunnen ge heel verschillende woorden gebezigd hebben bij de beschouwing der ontwapening, deze woorden ademen toch één en denzelfden geest in de „Handelingen" zijn er om dit te bewijzen. Ik heb mij mede geplaatst op den grondslag van ons Concept-Program, III, I en 2, en wie onzer zou deze alinea's vergeten Dat wij in deze programpunten ook een machtig propa gandamiddel zien komt op de allerlaatste plaats, de woorden zijn door ons gebezigd uit liefde voor de menschheid, welke in deze oorlogsjaren zoo wreed beproefd is. Wij snakken naar het einde den vrede. Maar ook naar blijvenden vrede door de ont wapening. Dat wij, als Christenmannen, de oorzaak van het bloedvergieten in het militairisme, zien in het stoffelijk winstbejag, dit behoeft geen ver wondering te baren. Deze gedachten moeten toch niet alleen uitgesproken worden in onze vergaderingen en niet in s lands vergaderzaal Het moge den tegenstander prikkelen, zij prik kelen ons voortdurend en deden het nog zoo pas bij het Onderwijs. Wij moeten onze schuchterheid afleggen. De twee millioen Katholieke Nederlanders zijn er niet alleen om te luisteren en te volgen, wij zijn er toch ook om iets te zeggen en zelfs leiding te geven in datgene waarin onze Heilige Vader is voorgegaan. En wij zullen ons de leiding over het toe komstprobleem, de ontwapening, niet laten ontnemen. Over al het andere gesprokene de vele desiderata kunnen wij wellicht de volgende week nog terugkomen. Deze week mag als een winste voor de Katholieke Staatspartij worden geboekt. Mr. Bomans. DE STAKINGEN IN DUITSCHLAND. Omtrent de ongeregeldheden te Berlijn ver neemt „De Tijd" nog van vertrouwbare zijde Een menschenmenigte, welke op een paar honderdduizend kan worden geschat bewoog zich vroeg in den voormiddag van eergisteren in de richting van Charlottenburg, waar heftig werd betoogd,oonder de kreten van „Vrede en brood" Het vallen van een schot op een oogenblik dat de samengetrokken sterke politie machten de stakers sommeerden, was oorzaak-, dat er een paniek ontstond bij een door de menigte aangehouden tramwagen. De politie chargeerde toen meL het blanke wapen en de menigte improviseerde onmiddellijk een straat opstand, de verkeerswegen versperrend met alles wat onder haar bereik viel rondom het onder ste boven gegooide tramwagens \verden barri caden opgericht, waarachter stakers zich op hoopten, die schoten afgaven of projeetielen tegen de politie slingerden, welke de beheer- sching der opgewonden menigte niet meer in de hand kon houden, toen deze het eerste bloed zag vloeien. Verscheidene gewonde stakers en nieuwsgierigen werden een naburige apotheek binnengedragen. Men zegt, dat er twee agenten zijn gedood en een tiental gewond een dertigtal zwaar- en lichtgewonde stakers zijn naar ziekenhuizen vervoerd. Den ganschen dag hadden er talrijke arresta ties en huiszoekingen plaats, terwijl de menigte nu hier, dan daar opstootjes poogde te verwek ken. X. Betrouwbare afdeelingen cavalerie en machi- negeweerafdeelingen worden in de nabijheid van Berlijn samengetrokken. Men meldt van andere zijde uit Berlijn In Beilijn is de verscherpte staat van beleg gisteren afgekondigd. Uitgebreide militaire maat regelen zijn genomen. In Hamburg is de staking in omvang toegenomen. De Duitsche avondbladen melden Het lid van de onafhankelijke soc.-dem. rijks- daggroep, Dittmann, heeft gisteren, in strijd met het verbod van de opperbevelhebber in de Marken, dat hem als lid van de stakingsleiding elke verdere werkzaamheid voor de stakingsbe weging ontzegde, gepoogd om in een niet ver oorloofde volksvergadering in Treptow de menig te toe te spreken. Ten gevolg^ daarvan is Dittmann gearre steerd en heeft gistermorgen het eerste ver hoor ondergaan. Wolff seinde gister uit Berlijn De troebelen, die gisteren zijn voorgekomen, hebben de regeering genoopt, de noodige maatregelen tegen verdere uitbreiding van de staking te nemen. Deze maatregelen hebben onmiddellijk resultaat gehad. De staking schijnt niet verder toe te nemen. Gisteravond werd door den wachthebbenden officier van dé paleiswacht onder trommelslag op het pa leisplein den verscherpten staat van beleg voor Groot-Berlijn en de instelling van een buitengewonen krijgsraad afgekondigd, terwijl gedreigd wordt met de scherpste maatregelen, indien de troebelen zich mochten herhalen. De opperbevelhebber van de Mark heeft tevens aan de bevolking een'waarschuwing gericht tegen verstoring van de openbare orde, wijl die met alle middelen zullen worden onderdrukt. In het bijzonder is deelneming aan vergaderingen verboden. De „Vorwaarts", die drie dagen verboden is geweest, mocht vandaag weer verschijnen. De trams en al het verder verkeer vindt plaats als gewoonlijk. Het uiterlijk voorko men van de straten biedt niets ongewoons. Gisteravond bedroeg het aantal stakers vol gens de opgaven 180.000, hetgeen 25 pet. is van de in Berlijn werkende arbeiders, Verder niets van belang te melden. De berichten uit Rijnland en Westfalen blijven voortdurend gunstig luiden. Te Dordmund is een gedeeltelijke staking spoedig geëindigd en werd het werk alge meen hervat. ENGELAND. - Een massavergadering van metaalbewerkers en arbeiders in aanverwante vakken te Lon den heeft een motie aangenomen, waarin de Britsche en de Geallieerde regeeringen worden uitgenoodigd onverwijld een wapenstilstand te sluiten op alle fronten en aan de Centrale mo gendheden een vredesaanbod te doen, op den grondslaggeen annexaties, geen schadever goedingen, zelfbeschikkingsrecht der nationali teiten.. De motie verklaart, dat ingeval de Engelsche regeering zal weigeren, aan de Centrale mo gendheden dit aanbod te doen, de vergadering zich verplicht aan de invoering van de bill of manpower een vastberaden tegenstand te bieden. Dergelijke moties zijn tegelijkertijd in andere centra van metaalbewerking aangenomen, in het bijzonder in de Clyde, de Tyne, in Shef field en Perrol. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Een telegram uit Brest-Litowsk meldt Trotzky verklaarde in de zitting van de terri toriale commissie, dat het bericht, volgens het welk hij te Petrograd zou hebben gezegd, dat de Russische delegatie geen afzonderlijken vrede zou sluiten, verzonnen is, en dat hij juist het tegendeel heeft beweerd. Het lid der Vredesconferentie te Brest Litofsk', Kamenef, vertrekt als buitengewoon vertegen woordiger van den Raad der Volkscommissa rissen naar Stockholm, Parijs en Londen, om de regeeringen der Entente over dec loop der on derhandelingen te onderrichten. 24 „Houd op boer," riep het angstige meisje en greep de opgerichte hand van den half razende. „Vloek uw zoon niet, uw zoon, die onschuldig is, de vloek zou op uw eigen hoofd terugvallen, in Gods naam dan! God alleen weet, wat het mij kost en hoe bitter zwaar het mij valt, ik zal dan trouwen met Wolker." Den volgenden dag was Marie alleen thuis, de boer was buiten bij de knechts daar naderde voetstappen de keuken en eerst als Wolker voor haar stond, zag ze, dat ze niet meer alleen was. „Marie, is het dan werkelijk waar De boer zei me zooeven, dat ge er in toestemt mijn vrouw te worden Zij verbleekte en antwoordde niets. Hij zeide op hartstochtelijken toon „Marie, mijne bruid ik geloof, ik ben het niet waard je te mogen bezitten, maar ik wil je op mijn handen dragen, opdat het je nooit berouwen zal, mijn vrouw te zijn geworden.' Marie gaf voor, nog veel te doen te hebben en zoo nam Wolker afscheid met het voor nemen, eiken dag terug te komen. De deur was nauwelijks achter Wolker ge- RUSLANÜ. In groven strijd met alle diplomatieke ge bruiken en hoffelijkheid, zoo meldt de j correspondent van de „Times uil St. Peters burg had Diamandy, de Roemeensche ge zant, maar tien uur tijd gekregen, om Rusland te verlaten. Ofschoon een van zijn collega's van een ander buitenlandsch gezantschap bij Tsjitsjerin, den .ondercommissaris van buiten- landsche zaken, tusschenbeide kwam, om een verlenging van dien termijn te bewerken, was de bolsjewiksche plaatsvervanger van Trotzky onverbiddelijk. Het vertrek geschiedde dus in de grootste haast en opwinding. De'Roemeen sche diplomaten hadden nauwelijks tijd, om hun bagage te pakken en van hun colleges af scheid te nemen. Hun vertrek aan het station leek meer op het vertrek van krijgsgevangenen dan van vertegenwoordigers van een buiten- landschen staat. Een cordon van roode gardes zette den toegang tot het perron af en slechts met de grootste moeite konden leden van het Fransche gezantschap en een aantal Roe meensche kennissen bij den trein komen, om goeden dag te zeggen. Een bijzondere commissaris vergezelde den gezant naar de Finsche grens en twee ge wapende matrozen werden in elk van de vier rijtuigen geplaatst, waaruit de extra trein bestond. Het Fransche gezantschap heeft voorloopig sloten, of Marie zonk met een zucht van ver lichting op een stoel neer. Zoo verging de tijd op de gewone wijze op de hoeve, tot er een brief van Anna kwam, die haren vader verzocht bij haar te komen. Toen de boer, die sedert geruimen tijd Anna niet terug had gezien, haar als een mooie dame weerzag, kwam zijn vadertrots boven en be ving hem de lust, in de stad eens met zijn dochter te pronken. Te dien einde verzocht hij mevrouw Pfeifer en de andere jonge dames met hem en met Anna naar een concert in den stadstuin te gaan. Dit werd met vreugde aangenomen. De bergboer trakteerde op de royaalste wijze, de jonge meisjes hadden soms genoeg te doen om het niet uit te schateren als ze de linksche manieren van den boer en Anna's verlegenheid daarover zagen. Na eenigen tijd stond de boer op en gaf zijn verlangen te ken nen, het mooie vee in gindsche weide te be zichtigen. Anna, die hem niet alleen wilde laten gaan, volgde hem. Toen ze een tijdtje weg waren, kwamen eenige jonge heeren voorbij de achtergebleven dames en zochten zich een lommer rijk plekje in hare nabijheid uit. „Wat een heerlijk plaatsje, als voor ons ge maakt," hoorde een der dames zeggen. „Waarom ben je toch zoo bang, Rudolph, er is hier in de buurt toch geen lastig schuld- eischer van je- je doet binnenkort toch een rijk huwelijk, bekommer je maar niet om het aardsche slijk op zich genomen, om de belangen van Roem- sche onderdanen te beschermen, Toen Diamandy uit de vesting ontslagen werd, seinde hij aan zijn regeering te Ja&sy, dat hij reden had om aan te nemen, dat de volkscommissarissen hem als gijzslaar wilden gebruiken voor de vrijlating van zekere bolsje wiksche drijvers die aan het Roemeensche front in hechtenis waren genomen wegens het opruien van Roemeensche troepen, daar men hem voor hij de gevangenis verliet, gevraagd had een stuk te teekenen. waarin hij beloofde de invrijheid- steiling van die drijvers te bewerken. Zoodoende kwam hij in de positie van een uitgewisselde krijgsgevangene, en hij weigerde natuurlijk aan het verzoek te voldoen. Hij vroeg daarom de Roemeensche regeering hem terug te roepen, maar hij kreeg heel geen antwoord. Diamandy gelooft, dat alle telegrammen door de Russische overheid onderschept zijn, Uit Sebastopol wordt gemeld, dat de steden Kertsj, Theodosia en Jolta in handen der Sovjet troepen gevallen zijn. Bij. Simferopol bebben 7000 Tartaarsche troepen tegenstand geboden. Ieder oogenblik worde de inneming van Oten- burg verwacht. De generaal der Kozakken Dutof is verslagen. De Sovjettroepen maakten zich ook meester van het station van Bachmatsj, in het gouver nement Tsjernof. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt aan de „Times" geseind De lang uitgestelde mobilisatie van het Grieksche leger is thans gaande. De toe stand is thans geweldig verbeterd als gevolg van het zenden van levensmiddelen en andere artikelen |door de geallieerden. Een heden on derteekend koninklijk besluit roept 11 lichtin gen reserve en uitgewekenen uit de nieuwe pro vincies van Griekenland en 6 lichtingen uit het oude Griekenland, met inbegrip van Attica, Beotië, Beoun, de Peleponnesos en de Jonische Eilanden onder de wapenen. De reservisten j moeten zich uiterlijk op 5 Februari aan de recruteeringsdepöts aanmelden. DE AANVAL OP PARIJS. Reuter seint d.d. 1 Februari De verliezen bij den aanval uit de lucht van gisteren bedragen36 dooden en 190 gekwet sten. onder wie een groot aantal vrouwen en kinderen. Er zijn drie ziekenhuizen door bom men getroffenin een ontstond brand. De reddingdienst werkte met opmerkelijke vlug heid. De brandweer is naar twee-en-dertig verschillende plaatsen opgeroepen. De hulp was uitstekend georganiseerd. Zestig van onze vliegtuigen zijn er uitgevlogen. Een vijandelijk vliegtuig is er als gevolg van een gevecht boven Ghelles neergelegd. De aanval heeft de waakzaamheid van onzen vliegdienst niet verrast. Een nader telegram meldt: De bomaanval van de Duitsche vliegtuigen op Parijs heeft geleid tot de volgende verlie zen Er zijn 45 dooden, van wie 31 in Parijs zelf en 14 in de buitenwijken. Verder 207 gewonden, waarvan in Parijs 131, en 76 in de buitenwijken. „O, sinds mijn verloving heb ik volop cre- driet. het is maar, dat ik bang ben, dat mijn bruid ook hier kon zijn, ze denkt, dat ik hier ver vandaan ben voor zoogenaamde landbouw studie „Als ze hier in de stad is, is het toch wel een beetje gevaarlijk voor je om hier te komen." „Ik heb het er op gewaagd! het is anders wat met zoo'n gansje verloofd te zijn „Een rare bruidegom voorwaar zeide een der jonge dames, die woord voor woord ver staan had, Ze luisterden verder. „Nu de kaarten Rudolph en spoedig hoor den de dames het rammelen der goudstukken. ,,'t Is prachtig hier," liet zich de stem van den raren bruidegom hooren, „kaartspel en eenzaamheid begeesteren mij altijd. Ja wel, spot nu maar, romantische natuurschoonheid heeft mij aan mijn bruid geholpen." Opgetogen over het mooie vee kwamen- de boer en Anna zich weer bij hun gezelschap voe gen. De spelers in hun buurt waren luidruch tiger geworden, Anna herkende Rudolphs op gewonden stem, de kleur steeg naar haar wan gen, toen ze haar vader zeide „Ik geloof: dat het Rudolphs stem is, vader, hoe is dat mogelijk „Praat toch geen onzin," zei de boer, „Ru dolph Harden is honderd mijlen hier van daan De boer luisterde blijkbaar even, sprong toen als geëlectriseerd op en verdween achter het hout. „Laat dat geld, nu is het quitte of dubbel," ALLERLEI NIEUWS. De „Morning Post" bevat van haar corres pondent te Washington een telegram dd. 30 Januari betreffende een beschrijving van de maatregelen, welke genomen zijn, om aan de voedselschaarschte tegemoet te komen, waar onder de geallieerden lijden. Die schaarschte is voor het grootste gedeelte toe te schrijven aan de opstopping op de spoorwegen en aan het abnormale weder, hetwelk dagen achtereen zeide de speler, toen zich plotseling een zware hand op zijn schouder legde. Verschrokken keek deze opwaarts en zag in het gezicht van den bergboer. Wat deze betreft, geheel verwonderd stond hij met open mond al dat geld aan te staren. „Is dat allemaal uw eigendom, Rudolph vroeg hij. „Het was van mij, ik heb het helaas alle maal verloren," antwoordde Harden onverschd- lig. „Mijn hemel, wat moet die rijk zijn," dacht de boer, „als hij zoo'n som kan verliezen. Ja, Rudolph is een gelijke van ons, wat geld betref ik ben wat blij, dat hij mijn schoonzoon wordt." „Heb je al je geld verspeeld? hoeveel wi je hebben vroeg de oude, zijn portefeuille y°or den dag halend. „Hier, hebt ge aan 100 gulden genoeg?" „Dat is te veel, vader, 50 gulden is ook ge noeg," antwoordde Rudolph, „als ik maar uis was, daar heb ik nog geld genoeg „Noodig zei fluisterend zijn buurman. Hoe trots was de bergboer op zijn rij en schoonzoon. Mn „Ik dank u vader, binnen een paar dag zend ik u het geld terug." „Wat terugzenden, of dat geld m uw of in de mijne is, dat is hetzelfde. Binnen paar maanden komt alles toch bijeen. Wordt vervolgd.) FEESTNUMMER VAN DE NIEUWE SCHIEDAMSÜQE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 13