HEPJES-D. 7.3. ONZE SCHOLEN. Binnenland. Gemeenteraad. Stads- era Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. Sport. Ingezouden. ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient Morgen twee uur Keclitzaken. Gemengd Nieuws. Btirgcrlyke &tand. Handelsberichten. het verkeer lam legde, en niet aan de duik- booten. Gisteren confereerden de vertegenwoordigers der geallieerden met Hoover, den Amerikaan- schen levensmiddelencontroleur, die reeds een plan had uitgewerkt, volgens hetwelk een aantal plaatsen als verzameldepóts van graan, vüesch en andere levensmiddelen worden aan gewezen. Als de voorraden daar zijn, zal hij Mac\doo waarschuwen, die dan treinen zal opvorderen, welke boven alle andere verkeer recht op gebruik der spoorlijnen zullen hebben, en welke dan naar deze steden zullen worden gezonden. Daar New-York het natuurlijke eindpunt is van alle spoorwegen in het Westen, moet alles wat voor Europa bestemd is, door dezen smal- len uitweg, hetgeen de verstopping nog ver meerdert. Thans zal deze toestand verbeterd worden, doordat een deel van het verkeer over andere havens zal worden geleid. Ter bespreking van dit plan werd heden een vergadering bijeengeroepen door Hurley, den voorzitter van de scheepvaartcommissie, be staande uit vooraanstaande personen uit scheep vaartkringen en chefs van de regeeringsde- partementen voor het verkeer, teneinde het geheele ontwerp voor het binnenlandsche en trans-oceanische vervoer nader te bespreken en de scheepvaart over verscheidene haven te ver deden. Sir Richard Crawford woonde deze confe rentie bij. Men verwacht van deze maatregelen, dat zij de schaarschte in Engeland spoedig tot het verleden zullen doen behooren. Onder voorbehoud volgt hier een bericht van den Romeinschen correspondent van de „Associated Press" Dé H. Stoel denkt door bemiddeling van een internationaal financieel consortium een groote leening te sluiten, waarop de Katholieken van de geheele wereld kunnen inschrijven. De finan- cieele toestand van den H. Stoel is zeer achter uitgegaan door de groote vermindering der in komsten uit Frankrijk, België, de Vereenigde Staten en Oostenrijk. Daartegen zijn de uitga ven geweldig gestegen door de uitbreiding van het hulpbetoon van den oorlog. De scheepvaart. Het correspondentiebureau seiht ons uit Den Haag Van betrouwbare zijde vernemen wij dat het tijdelijk verbod van uitvaren voor Neder- landsche schepen naar Scandinavië is opgehe ven, doch uitsluitend voor schepen beneden 500 ton. Verschillende kleine scheepjes hebben van de' opheffing gebruik gemaakt en zijn derwaarts vertrokken. Voor grootere schepen blijft het verbod nog van kracht. Maximumprijzen Margarine. Men meldt ons uit Den Haag Met ingang van 18 Februari e.k. zullen maximum-prijzen voor margarine worden inge voerd, terwijl de winkeliers steeds de goedkoo- pere soorten in voorraad zullen moeten hebben. De „Merwede' Het s.s. „Merwede", van Sliedrecht, welks zinken dezer dagen gemeld is, was van Leith op weg naar Nederland met steenkool. Duitsehe Passen. Het Duitsehe gezantschap vestigt er de aan dacht op dat volgens de bestaande voorschrif ten de Duitsehe passen-autoriteiten siechts die passen van een visum mogen voorzien, waarop de photographie den houder van den pas zonder hoofdbedekking voorstelt. Bovendien mogen de passenphotographiën van geen vroegere stempeling zijn voorzien. Lijnolie. Het weekblad Oliën en Vetten schrijft De houders van lijnolie zijn eindelijk met de Regeering tot overeenstemming gekomen en besloten hunne voorraden tot den prijs van f 75 aan de Regeering af te staan. Spoedig zal nu wel met de distributie dier olie een begin worden gemaakt. Als marktartikel heeft lijnolie echter al hare beteekenis verloren. Al leen de met ongeduld verwachtta vrede kan daarin weder verandering brengen. W a r a n d e. 4. Voorstel van B. en W. om een crediet van f24000 te verleenen tot verbetering van de Warande tusschen de Schoolstraat en de Westerkade. De heer Dinkelaar juicht de verbete ring van de bestrating der Warande toe. Spreker meent echter de aandacht te mpe- ten vestigen op de slechten toostand van het pad tusschen Nassaulaan en de brug. Door aanleg van een goedkoop klinkerpad zou men reeds een behoorlijken weg verkrijgen. Thans is het pad gedurende 9 maanden van het jaar onbegaanbaar, terwijl de school kinderen er druk gebruik van maken. Met j het oog op de uitvoering van het havenuit- i breidingsplan mag de aanleg van dit pad niet achterwege worden gelaten, Wethouder Houtman zegt, dat de door den heer Dinkelaar genoemde weg niet in j het voorgestelde plan begrepen is. Een vaste toezegging kan spreker niettloen, maar hij i is bereid de zaak in overweging te nemen, j S c h o°o 1 b o u w. 6. Voorstel van B. en W. tot stichten van een school aan het verlëngde van de Polder- en Oosterstraat. De heer Mr. Kavelaars vraagt, wan neer bedoelde school zal worden gebouwd. De heer Houtman merkt op, dat het bestek nog moet worden opgemaakt. Alleen de plaats wordt nu aangewezen. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de groei der schoolbevolking den bouw van een nieuwe school beslist-noodzakelijk maakt. De raad moet nu besluiteh, daar in die wijk zal de sehool komen: De heer m r. Kavelaars is niet vast overtuigd dat in de naaste toekomst een nieuwe school noodig is, daar nu een school in de Zwarte Waalschestraat is opgericht. Wethouder Van Westendorp verde digt de noodzakelijkheid van een nieuwe school nog eens met nadruk. De aanbesteding zou bijv. in# Mei kunnen geschieden. Dan zou de school toch eerst einde 1919 gereed zijn. De heer L a g e r w e y zegt dat het voorstel van B. en W. voor tweeërlei lezing vatbaar is. Spreker rrteent dat de Raad thans een principieele beslissing moet nemen. Wethouder Van Westendorp en de Voorzitter verduidelijken het voorstel van B. en W. nog eens. Wethouder Houtman wijst er op dat er rekening moet worden gehouden met het stra- tenaanlegplan. De plaats voor de school wordt vastgesteld. Eventueele bezwaren kunnen later nog te berde worden gebracht. De heer m r. Kavelaars kan zich zeer goed vereenigen met deze uiteenzetting van den heer Ploutman. Men is dus tot niets ge bonden wanneer later het crediet wordt aang'e- vraagd. De heer VandenTennpel wenscht dat de gemeente nu reeds zal uitzien of de voor schoolbouw benoodigde materialen te verkrijgen zijn. De heer R i s vestigt nog eens de aandacht op de samenhang met het straten-aanlegplan. In ieder geval wordt hier beslist dat op be doelde plek een school zal komen, anders wordt het bouwplan in de war gestuurd. Spreker kan het gevaar van een principieele beslissing niet inzien. Wethouder G o s 1 i n g a erkent dat hier in beginsel tot den bouw zal worden besloten. Het voorstel is afkomstig van de commissie voor het gemeentelijk grondbedrijf. De heer Wethouder Houtman verklaart de zienswijze van den heer v. d. Tempel inzake de bouwmaterialen te deelen. De heer mr. Kavelaars trekt zijn voor stel in, maar behoudt zich de beslissing bij de indiening van een-crediet voor, Nadat wethouder van Westendorp het voorstel nog eens had toegelicht, wordt het. z.h.s. goedgekeurd. 5bis Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een crediet van f 60.000,- en een van f 9000,- tot het doen uitvoeren van terreinophooging en ander grondwerk zooveel mogelijk door werkloozen. De heer mr. Kavelaars vraagt of het de bedoeling is een 7-urige arbeidsdag vast te stellen!. De heer. Houtman wijst er op dat het absoluut de bedoeling niet is de 7-urige werk dag voor het geheele jaar in te voeren. Bij de aanbesteding zal echter het beding worden gemaakt, dat de aannemer werkloozen in dienst zal nemen. De heer Dinkelaar acht het maximum weekloon f 12.60 voor de werkloozen te gering, wijl de hoogste steun-uitkeering f 15. bedraagt. Spreker zou het minimumloon daarom op f 15.willen zien vastgesteld. Wethouder Houtman zegt dat zich in de practijk wel een billijke regeling laat treffen. Werkloosheidverzekering. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van punt IV 2o. van het Raadsbesluit van 28 Sep tember 1915 (Gemeenteblad no. 36) inzake 1 Werkloosheidsverzekering. De noodregeling is door het Werkloosheids- besluit van 1917 vervangen en wordt op andere wijze steun verleend aan toegelaten werkloozen- kassen. De heer mr. Kavelaars Vraagt inlich-" tingen aangaande de werkloozenkassen. Spreker oppert enkele bedenkingen tegen de voorgestelde regeling, vooral in verband met art. 151 van de gemeentewot. Wethouder van Westendorp zegt dat de bedoeling is de oude regeling te continüeeren ten opzichte van die steunkassen die niet onder de rijksregeling vallen. P ontgeld. 7. Voorstel van B. en W. om, naar aanlei ding van een opmerking van Gedeputeerde Sta ten, de in de vergadering van 21 December 1917 vastgestelde verordening op de heffing van Pont- geld te wijzigen. Overeenkomstig het voorstel wordt aan de opmerking van Ged. Staten gevolg geven. Levensmiddelen. In de week van 49 Februari is verkrijgbaar op bon 178 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond Op bon 179 1/2 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 180 s ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Aardappelen. In de week van 4 tot 9 Februari verkrijgbaar op bon 181, 182, 183, 184 en 185 per persoon 1 kilo. Prijs 5.) cent per kilo. Maandag is bon 181 geldig. Woensdag 182 en zoo vervolgens. Goedkoope melk. De nieuwe bons worden in den loop der volgende week aan huis bezorgd. Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak loopt van 3 Februari tot en met 13 Februari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie. Bon no. 16 eener thee- en koffie- kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 iK.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1$ warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten f* 11 cent per portie verstrekt. Het comité tegen armoede. Oproep aan stadgenooten. Op ons herhaald verzoek om kleeren en geld, ontvingen wij zeer weinig kleeren en aan geld f22.50. Hoewel wij dankbaar zijn vooi het ontvangene, is het toch bitter weinig bij den heerschenden nood. Vandaag ontvingen wij, naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Van der Toorn., f25.voor kleeren van iemand die het met den heer v. d. Toorn volkomen eens was, dat men beginnen moest met zijn stadgenooten afdoende te helpen alvorens met geld vreem den het leven te veraangenamen, want tot andere hulp is geld hier immers overbodig. Als men eens wist hoe flinke, zorgzame ge zinnen gebrek aan dekking en kleeding hebben, zou men milder zijn. Het geld wordt goed besteed, een en ander wordt alleen verstrekt na deugdelijk onder zoek. Ook met het vermaken van gedragen kleeren, Mogen wij nog eens een beroep doen op onze stadgenooten Dames-Comité tegen Armoede. Korte Haven 10. Schiedam, 1 Febr. 1918. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s. v. p. een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijne op rechten dank Het ziet er hier ter stede met de Schoolvoe- ding nu juist niet uit zooals het wezen moet. Terwijl er huisgezinnen zijn met 20, 23 gulden, ja zelf met met nog meer per week, wier kin deren voor schoolvoeding in aanmerking ko men, heeft men aan den anderen kant weer inenschen die met minder dan twintig gul den rond moeten komen en het niet voor hunne kinderen kunnen krijgen. Nu vraag ik U, M. de Redacteur, als men 'n gulden of achttien verdient (wat zeker in normale tijden 'n goede verdienste is) en men 4, 5 en 6 kin deren heeft, kunnen dan die kinderen naar behooren gekleed worden Immers neen, daar men er nu van schrikt om 'n paar kousen te koopen, en men voor ondergoed ik weet niet hoeveel procent meer betalen moet. "t Is alles uitgerekend de man kan niet eens als hij van 't zware werk thuis komt 'n stukje vleesch hebben, dat kan er niet af. Moeder de vrouw staat 's morgens met hoofd pijn op en gaat 's avonds met hoofdpijn naar bed van 't prakkiseeren. Nu wil ik de Commissie niet beschuldigen, 't zij verre van mij, maar dat er in deze groote onbillijkheid bestaat is 'n vaste waarheid. Im mers, iemand die eerlijk zegt, dit en dat is de verdienste van den man, wordt afgescheept, terwijl iemand die het met de waarheid niet zoo nauw neemt, het gedaan krijgt om voor zijn kinderen schoolvoeding te bekomen. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend C. H. v. d. W. R. Hennes ID. V. S. I. A.s Zondag speelt Hermes een thuiswedstrijd tegen D.V.S. De ontmoeting in Vlaardingen had reeds plaats moeten hebben, doch is wegens de terrein-gesteldheid niet doorgegaan. Gezien de prestaties van beide vereenigingen op de vorige twee Zondagen, mag men een spannend en wedstrijd verwachten. Offerman, die wegens de Zondag j.l. bekomen enkel-breuk voorloopig wel niet voor Hermes zal uitkomen, wordt onder de lat vervangen door H. Spruyt. 582—4 De moord in de Tramremise. De officier van justitie te Rotterdam heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis der rechtbank aldaar waarbij dit college zich onbevoegd ver-' klaarde kennis te nemen van de zaak tegen de beide militairen verdacht van den moord op den nachtwaker J. v. d. V. in de tram remise te Rotterdam en mitsdien deze zaak verwees naar den krijgsraad ie 's-Gravenhage. De kwestie over de bevoegdheid tot be rechting dezer zaak zal dus eerlang voor het gerechtshof te 's-Gravenhage in behandeling moeten komen. Convooi-varen. In het Lagerhuis heeft, naar Reuter meldt, Dh. Chiozza Monoy namens den shipping controler verklaard, dat het stelsel van eonvooieering in het Oceaan-ver- keer blijft voldoen. Sedert dit stelsel in prac tijk werd gebracht in het midden van het vorige j. zijn binnenkomende Oceaanschepen ge- convooieerd met een totalen inhoud van 14.180.041 bruto register-ton. De ver liezen beliepen slechts 1.44 proc. Deze cijfers gaan tot 19 Januari en omvatten ook de ver hezen veroorzaakt doordat schepen werden ge torpedeerd nadat door slecht weer de con- vooien uit elkaar waren geraakt. Sterkeaardbeving. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, in de Bildt deelt, dd. gister, mede Aan het meteorologische instituut te de Bildt werd gisteravond 30 Januari om 9 u., 30 m. een sterke aardbeving opgeteekend. Afstand van den oorsprong 7700 K.M., waarschijnlijk in den Atlantischen Oceaan, nabij Brazilië, of in Mandsjoerije. Een politiecorps van Engel- sche militairen. Onder de te Scheve- ningen vertoevende militairen is een politie corps opgericht, bestemd om in de stad poli tietoezicht uit te oefenen op de daar gehuis veste Engelsche krijgsgevangenen. Dit corps bestaat uit 3 officieren en 14 man. Als her- kenningsteeken dragen zij om den linker-onder- arm een witten band, waarop de letters M.P. (Military Police) in rood zijn geborduurd. De leden van dit corps hebben vrij vervoer op de lijnen der Haagsche tram. Geboren: 30 Jan. Adrianus, z. v. W. J. Schot en G. den Held, Warande. 31 Jo hanna Maria, d. v. J. S. J. Braak en M. J. M. Scheffers, Nieuwe Maasstraat. Joris, z. v. A. L. Meijer en E. Hersbach, Van Smale- veltstraat. 1 Febr. Elizabeth, d. v. A. van der Kruijt en J. M. Mak, Zalmstraat Antonie, z. v. W. van Lienden en N. W. Touw, Hoofd straat. Overleden: 30 Jan. Adriana Maria Fre* derika Dolleman, oud 43 j. en 6 mnd., echt" genoot van Pieter de Bruin, Piet Heinstraat- 31 Helena Margaretha Hoogenboom, oud 14 j. en 7 mnd., Lange Achterweg. Spoeling. SCHIEDAM, 2 Peb. Noteering op heden f3.—. Overzicht van het aantal kinderen op de R. K. Scholen te Schiedam. Jaar Jongens Meisjes Totaal: 15 Oct. 1876*) 610 562 1172 31 Dec. 1886 591 551 1142 31 1896 774 932 1706 31 1906 903 903 1806 31 1916 1101 1054 2155 De cijfers van 1876 geven aan het aantal leerlingen op drie katholieke scholen en een christelijke school. (Buiten verantwoordelijkheiu t'er Redactie), .«r Van ingezonden stukken al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet fceraggegeven. /.ou menige vïuuw nog ieta kunnen verdienen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 14