Ons jubiieom. BULLER& C'. Complete woninginrichting. Heropend Meent 11, Botterdam. Müraai-enWindstaal. VERHUIZINGEN De Part Bank van Leening maar een reeële zaak, Behangerij. - Stoffeerderij. SPECIALE INRICHTING Lange Haven 11358150 het magazijn van behangselpapieren L. DE BRUIN. 11 o om EMANUEL DE GROOT. Binnenland. Staten-üeneraal. Uemengd Murw». Advertentie n. tot het maken yan diverse matrassen. dcxor geheel Nederland. J. BEUKULO, 131 Havenstraat, Tel. 12165. Dit nummer bestaat uit vier bladen en een „Geïllustreerd Zondagsblad". Het bevat o. m. Ons Jubileum. De Katholieke Scholen. Voor den bloei der Roomsche Pers, door Prof. J. V. DE GROOT, O.P. Na veertig jaren door M. J. J. RAM MERS. Toekomst, door H. J. MICKLING- HOFF, O.P. De Pers en de Politiek, door Mr. J. B. BOMANS. De Katholieken en het Stadsbestuur. Herinneringen uit de dagen mijner jeugd, door G. A. MEIJER, O.P. De geschiedenis der dagbladpers te Schiedam. Overzicht van het accres der Katholieken te Schiedam. Schiedam voorheen en thans. Illustraties: Een koopvaardijvaarder van de reederij De Groot, Roelants Co. .De houtboot „Adrana" stoomt de Oosterhaven binnen. De Dihgencetijd. De Watertoren. - De Voorhaven omstreeks 1890. 'Het voor malig Station Schiedam der H. IJ. S. M. (foto van Diggelen). Het Broersveld vóór de dem ping. (foto van Diggelen). Portretten der burgemeesters van Schiedam 18781918. Plattegronden van Schiedam 1870, 1915. Reproducties der koppen van de oudste cou ranten De eerste courant te Schiedam ge drukt. No. 1 van de „Nieuwe Schiedamsche Courant", 3 Februari 1878. De „Monotype"- zetmachine. Het nummer van de „Nieuwe Schiedamsche Courant", hetwelk heden de pers verlaat, sluit een 40-jarig tijdvak af in de geschiedenis van 't katholieke dagblad dezer stad. Aan ons staat het niet te beoordeelen in hoeverre de „Nieuwe Schiedamsche Courant" in de veertig jaren van haar bestaan haar gewichtige taak heeft vervuld, als orgaan van Katholiek Schiedam en als bevorderaarster der algeineene belangen van de stad onzer inwoning. Dat oordeel is aan anderen. Dat de oprichters dezer courant in 1878 goed gezien hebben dat naast de meer alge- meene R. K. dagbladen een plaatselijk R. K. dagblad van het grootste gewicht zou wor den voor de Roomsche zaak, wie kan het ontkennen Het streven is er dan ook altijd op ge richt geweest om te bestendigen wat de stich ters zich in 1878 hadden voorgesteld een dagblad te leveren, „om daarin onze za ken, onze plaats-el ij ke belangen te bespreken." In onze dagen beseft men méér nog dan vroeger dat in een stad van de grootte als Schiedam het bezit van een eigen katholiek dagblad onontbeerlijk is. Dit geldt zoowel voor de geestelijke als materieele belangen der katholieke bevolking. De macht van de pers is van geen geringe beteekenis en zal niet spoedig worden onderschat. De eischeii, welke in den tegenwoordigen tijd aan een dagblad vooral als nieuwsblad worden gesteld, zijn niet gering. De exploita tiekosten drukken in deze oorlogsjaren op het dagbladbedrijf zwaarder dan ooit. Krachtige steun en flinke medewerking van katbpliek Schiedam zijn noodzakelijk. Wij hopen beide in de naaste toekomst nog in meerdere mate te zullen mogen ondervin den. Zonder aller steun is het niet mogelijk aan de vele eischen, aan de courant gesteld, te blij ven voldoen. Het gaat immers niet alleen om de courant op 't peil te houden, waarop zij na veertig ja ren moeilijken arbeid is gekomen, maar het doel behoort te zijn de „Nieuwe Schiedamsche Courant" èn als partijorgaan èn als nieuwsblad bij voortduring hooger op te voeren. Wordt aan onze courant de veelzijdige steun en medewerking geschonken, waarop zij recht meent te mogen hebben, dan zal het mogelijk zijn den zeker niet lichtef gewor den strijd om het bestaan met gerustheid te kunnen volhouden. Op dezen feestdag is het ons een be hoefte om onzen hartgrondigen dank te bren gen aan hen, die ons in de lange reeks van jaren op velerlei wijze hebben gesteund. De een heeft in dit opzicht meer en grootere verdiensten dan de andere. Maar toch zon der de sympathie van de groote massa onzer katholieke bevolking zou het zeker niet mo gelijk zijn geweest dit blad veertig jaren in stand te houden. Dank vooral aan onze trouwe lezers, waar van vele van de stichting van dit blad af- abonné zijn, voor de voortdurende belang stelling voor onze courant betoond. Moge de „N. Schied. Crt." onder den zegen Gods en met den krachtigen steun van alle katholieken in de komende jaren zich verder ontwikkelen en de rijkste vruchten blijven voortbrengen heer Drion, dat wij na den vrede ons leger zouden moeten inrichten zonder op de kosten te letten. Vervolgens wijdt spr. nog eenige opmerkingen aan ons verdedigingstelsel, den militairen groet en de bewaking van munitie depóts. De heer M e n d e 1 s (S.D.A.P.) bespreekt, wat hij noemt, verschillende uitwassen van vrijheidsbeperking. Zoo verlangt hij verbetering van de straf- lokalen in de kazernes en wijst hij op ver schillende gevallen van ongemotiveerde aan randing van de persoonlijke vrijheid. Spr. dringt, in verband met de uitzetting van den heer Wijnkoop uit het territoir Zwolle, aan op maatregelen tégen belemmering van het vrije woord door militaire autoriteiten. De heer Gerhard (S.D.A.P.) klaagt over het onvoldoende onderzoek in de dienstwei- geringsgevallen en de kleingeestige behande ling van dienstweigeraars. Spreker laakt de behandeling die de dienst weigeraars overal moeten ondervinden. De hper van Hamel (U.L.) bespreekt de houding van het Roode Kruis bij de insche ping der krijgsgevangenen te Rotterdam en behandelt vervolgens de kwestie van het militaire saluut. Het beste ware dat de minister voorloopig het prikkelende van het saluutsysteem weg nam, bv. door te verbieden, dat daarvoor speciale patrouilles in de stad rondloopen. De heer Ter Laan (S.D.) kan zich met het beleid van den burger-minister van oorlog niet vereenigen en stelt daarom de volgende motie voor „De Kamer van oordeel dat de nieuwe voorstellen betreffende de motorvaartuigen en luchtvaartdienst vooruit loopen op geheel on bekende toestanden na den wereldoorlog noo- digt de regeering uit bedoelde post voorloo pig terug te nemen. De voorzitter stelt voor deze motie te behandelen bij de algemeëne beschouwingen waartoe aldus besloten. Spreker noemt verder het leger een school van luiheid. Het voortdurend op wacht staan versuft zelfs de intellectueelen. Ruimer toe staan van verloven is beslist noodzakelijk.1* Verder wijst spr. op eenige kazernetoestan den, welke eenvoudig schandelijk zijn, speciaal noemt spr. het kamp van Waalwijk, waar 4000 mannen liggen en nog geen gelegenheid is om een briefkaart te schrijven. En dan is men nog verwonderd, dat de geest in het leger niet deugt. Als een ergerlijk straflokaal noemt hij het militaire arrestlokaal Grave- steijn te Leiden. De heer v. Groenendaal (R.K.) dringt aan op gedeeltelijke demobilisatie, die vooral om economische en financieele redenen nood zakelijk is. De heer Drion (V.L.) zegt niet te kun nen gelooven aan de mogelijkheid van inter nationale ontwapening. Ons land mag zich door dit idealisme niet op een verkeerd pad laten brengen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot a.s. Dinsdag 11.30 uur v.m. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, 1 Februari. Besloten wordt Dinsdag eenige kleine wets- i ontwerpen te behandelen. Nadat de heer Hugenholtz (S.D.A.P.) aangedrongen heeft op een spoedige behande ling van het ontwerp-ouderdomsrente, worden algemeene beschouwingen gehouden, over de Oorlogsbegrooting. De heer Eland (Lib.) verklaart in zake de tafelrede van den minister zeer dicht te staan bij den heer Ruys de Beerenbrouck. Hij bespreekt onze positie tusschen de beide strijdende partijen en is het niet eens met den Het annuleeren der Russische leeningen. Vragen van den he er van Idsinga. Naar aanleiding van het bericht van den minister van Buitenlandsche Zaken dat door de zoogenaamde regeering te Petrograd alle Russische leeningen in het buitenland nietig zijn verklaard, heeft, naar wij vernemen het Tweede Kamerlid, de heer Van Idsinga, zich met de volgende vragen tot den minister van Buitenlandsche Zaken gewend le. Zijn onder de nietig verklaarde leeningen ook begrepen die welke door de Russische Regeering zijn gegarandeerd (voor spoorwegen bijv.) 2e. Welke maatregelen stelt de Nederland- sche regeering zich vóór te nemen, ten einde de belangen te beschermen en te bevorderen van Nederlandsche houders van obligatiën in zulke leeningen, en daardoor ook het belang van de Nederlandsche.schatkist 3e. Meent de regeering dat er termen zijn, om beslag te leggen op de eigendommen, toe- behoorende aan den voormaligen Russischen Staat, die zich in Nederland bevinden, ten einde daarmede voorloopig de houders van vermelde obligatiën eenigermate schadeloos te stellen en is de regeering hiertoe bereid 4e. Is de regeering in staat mede te deelen hoe groot de waarde is van de eigendommen in vraag no. 3 bedoeld Zoo ja, dan verzoekt ondergeteekende den minister die mededeeling te verstrekken. Recders binnenscheepvaart. Te Rotterdam is een vergadering gehouden i van Reeders der Binnenscheepvaart, welke een voortzetting was van de vergadering van 18 Januari. In die vergadering was een voorstel behan deld van eenige leden, dat strekte om de wen- schelijkheid te bespreken, de regeling der num- i mer-bevrachting uit te breiden over goederen, j die thans nog daarbuiten gehouden worden, i De besprekingen hadden in deze vergadering niet tot een bepaalde conclusie geleid. In de jongste vergadering werd echter na ampele be spreking, waaraan de heeren J. J. Meijer, J. Roelofs Azn., C. Van Kasteel, mr. G. H. B. Van den Boom. rechtskundig adviseur van de Vereeniging, T. N. Van Gemert en A. Ossen drijver, deelnamen, de volgende motie met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen De buitengewone vergadering van leden van de Vereeniging van Reeders der Binnenscheep vaart betuigt hare voldoening en geheele in stemming met den tot heden gevolgden weg van het bestuur, de rechten der Vereeniging verdedigende, daar, waar het zulks noodig en/of wenschelijk acht en gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter betuigde van zijn zijde dat, gesteund door deze motie, waarvan hij con stateerde dat zij zonder een stem tegen was aangenomen, het bestuur voort zou gaan op gepaste en waardige wijze de door de Regee ring aan de scheepvaart geheel noodeloos op gelegde regeling te bestrijden, een regeling die zoowel in de kringeji van den handel als van de reeders groote ontstemming heeft teweeg gebracht. Nadat de heer P. N, Van Gemert nog had medegedeeld dat ook in de kringen der schip pers verzet, tegen de willekeur, die thans op de bevrachtingsmarkt heerscht, groeiende was, sloot de voorzitter deze druk bezochte verga dering. Uitvoer van 5000 paarden. Maandag a.s. zal nu toch een aanvang ge maakt worden met den uitvoer van "5000 8 12-jarige paarden naar Duitschland. Men is aan de wenschen der handelaars tegemoet ge komen door de garantie tegenover de Neder landsche Bank te doen vervallen. Voor a.s Za terdag moet de leveringsgarantie van f 100 per paard gesteld zijn. Maximumprijzen jam of marmelade. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld de volgende maximum prijzen voor jam of marmelade. A. Groothandelprijs voor jam of marmelade, verpakt in emmers, tubs of kistjes ^pruimappel- jam f 0.70 per K.G., de andere poorten f 0.79 per K.G. De aflevering geschiedt franco laatste veer of spoorwegstation, plaats van bestemming, in verpakkingen (emmers, tubs, kistjes) van 5. of 10 K.G. netto inhoud. Bij aflevering eener bestelling van minder dan 12 verpakkingen mag door den fabrikant f 0.01 per K.G. meer, bij minder dan 6 verpak kingen f 0.02 per K.G. meer in rekening worden gebracht. Voor de verpakking mogen geen kosten in rekening worden gebracht. B. Kleinhandelprijs voor welken jam of mar melade uitgewogen zal mogen worden te koop aangeboden of verkochtpruimappeljam 85 cent per K.G., 9 cent per 1/10 K.G.frambozenjam, frambozen- en bessenjam; kersen jam, aardbeien- jam, roode bessenjam, reineclaudejam en oranje marmelade 95 cent per K.G., 10 cent per 1/10 K.G. C. De prijzen sub A en B zijn te verstaan voor jam of martnelades, welker samenstelling voldoet aan de voorwaarden van het z.g. Rot- terdamsch keur (voorgaarden vastgelegd door het college van directeuren van stedelijke keuringsdiensten). (St.ct.) De staking te Amstesdam. De afdeeling Amsterdam van den Nederl. Federa tieven Bond van Gemeentewerken heeft be sloten, Maandag niet aan de staking deel te nemen. In politiekringen ziet men de staking op Maandag niet zoo heel donker in. Men hoopt, dat alles zonder botsingen zal kunnen afloo- pen. Toch zullen tegen a.s. Maandag uitgebrei de politiemaatregelen worden genomen, om eventueele wanordelijkheden te voorkomen. Op de vergadering, welke a.s. Maandag in het Concertgebouw wordt gehouden, zullen als sprekers optreden de heeren D. Wijnkoop, B. Lansink Jr. en mevr. van Zelm. Het aan- vangsuur is bepaald op twee uur. De bij de A. B. B. aangesloten organisaties zullen aan de door het Plaatselijk Arbeidsse cretariaat geproclameerde staking op Maandag a.s. niet meedoen. Naar men verneemt, zal door het bestuur van den Amsterdamschen Bestuurdersbond een circulaire worden verspreid in 40.000 stuks, waarin de arbeiders der bij deze centrale aan gesloten organisaties uitdrukkelijk verboden wordt, aan deze staking deel te nemen. De Militaire slachter ij te Har de r w ij k. Men meldt uit Harderwijk aan „Dc Tel." Ingaande 1 April zal het vee, ten behoeve van de militairen te Harderwijk, in het ge meentelijk abattoir worden geslacht. Het con tract met „Trippenmaker" is opgezegd. De inventaris van dit slachthuis wordt door de gemeente overgenomen. Zooals men weet, heeft de heer Beumer in de vergadering van de Tweede Kamer van Woensdag j.l. de aandacht gevestigd op de zeer kostbare inrichting der militaire slachterij te Harderwijk, welke men tot dusver had ge ïnstalleerd in een boerderij van den heer Trippenmaker. De heer Beumer wees in het bijzonder op den z. i. veel te hoogen huur prijs. GEVRAAGD F. HOMMEL, Zaagmolen straat 168, beneden. Telef. 3120, Ti otterdam. MOEDER als Uw kind kinkhoest heeft, geeft het dan eens een paar keer PERTOLAN" het eenige zeker werkend middel tegen KINKHOEST. Ook wordt „Pertolan" met ucces aangewend tegen Asthma, Bronchitis, Hoest en Keelaan doeningen. „PERTOLAN" wordt om haren aangenamen smaak zeer gaarne ingenomen. Prijs per fiacon f 1.50. Wormpoeder „FERMITAN" beter dan Wormpatronen Worm boekjes torentjes, bonbons, ta bletten of andere Wormmidde- lon, daar al deze middelen niet de uitwerking hebben, die daar van verwacht wordt. Wormpoeders „FERMITAN' werken absoluut wormdoodend en voeren de wofmen, zooals spoel-, made-, maag- en alle andere ingewandswormen. langs den natuurlijken weg uit het lichaam. Deze Wormpoeders smaken lekker zoet. Prijs 60 cent per doos. WATERZUCHTKRUIDEN. Door deze Waterzuchtkrui den hebben reeds vele onget lukklgen baat gevonden, o.a. die dik of opgeblazen van he- water waren, moeilijk urinee- ren, waardoor pijnen ontston den, die koude gevat hadden op 't water, bij blaas- en jicht- bjden, enz. Prijs per pak f 1.25. Zending van bovenstaande artikelen geschiedt franco na cmrvangst van het bedrag door JACOBA MARIA WORTEL- BOER te Oude-Pekela en ver der verkrijgbaar bij vele Apo thekers, Drogisten en Winke liers. 303—47 eerft hooea prijzen op alle voor komende srtikelan. 14632 10 Delfshaven, Rotterdam. Telef. 11292. 467 30 Aanbevelend, I i OTTERI>^Sl iVI is geen gesloten huis, geen bovenhuis, niet hier en daar één van, maar honderden Klokcostuums, honderden Mantels, groote partij Zijden Mantels, Groote voorraad Trouw- en Gelegenheidscostuums, Pluche en Flu- weelen Mantels, Bonten, Schoenen en vele diverse artikelen. Alles voor spotprijzen in de alom bekende zaak van de 2de hands Dames- en Heerenkleeding. ^chietbaanstraat 15, Rotterdam. TE KOOP GEVRAAGDnette Dames- en Hceren- kleeding. 575—50. Schietbaanstraat 15,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2