1 Binnenland. Stads-en Gewestelijk Nieuws. Crisisinaatregeleu. de oorlogsraad der Entente te Versailles ge sproken over het voorbereiden van het voor jaarsoffensief en de noodzakelijke vermeerde ring van het troepencontingent der geallieer den. In verband daarmede zullen in alle Ententelanden binnenkort waarschijnlijk nieuwe lichtingen worden opgeroepen. VLIEGERS BOVEN LONDEN. Reuter seint uit Londen Uit officieele politie-rapporten blijkt, dat het totaal aantal slachtoffers van den luchtaanval in den nacht van 28 op 29 Jan. 58 dooden en 173 gewonden bedraagt. Hierbij zijn 30 perso nen, die gedood en 91 die gewond werden in éen enkel gebouw, dat als schuilplaats voor het geval van luchtaanvallen werd gebruikt. Het opruimen van de puinhoopen van dit gebouw wordt belangrijk belemmerd door den gevaar lijken staat van de constructie. Wellicht wor den er nog enkele lijken ontdekt. De politie is verwittigd, dat vier personen sedert den aanval vermist zijn en dat men hun lijken nog niet gevonden heeft. ALLERLEI NIEUWS. Volgens de „Bund" zal de Italiaansche grens 3 Februari voor eenigen tijd gesloten zijn. De „Daily Mail" meldt Het stoomschip „Montreal" is tengevolge van de aanvaring van de Canadian Pacific gezonken. De beman ning werd gered. Volgens een telegram uit Washington kunnen de Ford-Fabrieken zoo noodig een on derzeejager per dag afleveren. Het eerste schip kon in de vaart worden gebracht. Het gewapende Britsche enterschip „Lou- vain" is 21 Januari in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee getorpedeerd en gezonken zeven officieren en 217 man kwamen daarbij om. De werfarbeiders te Triest, alsmede de arbeiders der groote fabrieken hadden het werk neergelegd, Later sloten zich ook andere categorieën van werklieden, onder wie ook de zetters bij hen aan. Een deputatie uit de sta kers legde hierop den stadhouder de wenschen der arbeiders betreffende den vrede en de le vensmiddelenvoorziening voor. Op grond van het antwoord van den stadhouder, die in het bijzonder op de verklaring van graaf Czernin wees, werd op een bijeenkomst van de ver trouwensmannen der arbeiders besloten, het werk weder te hervatten. Dat is dan ook ge beurd. De beweging is volkomen rustig en zonder incidenten verloopen. Van de Belgische grens Gisteren hadden in het Noorden van Vlaan deren verscheidene aanvallen uit de luchtplaats. Dezen middag werd Zeebrugg^weer geweldig met bommen bestookt. Tal van aeroplanes na men aan dezen raid deel. Zij stonden aan zeer hevig afweergeschut bloot, maar vertoefden toch geruimen tijd boven de kust. Ook op de haven van Brugge vielen bommen. Engelsche kolen voor de onzijdigen. Reuter seint uit Londen De beheerder van de kolenmijnen heeft een herzien reglement opgesteld betreffende den verkoop van kolen aan de onzijdigen. De voornaamste verandering geldt de methode van betaling voor de verscheping naar Noor wegen, Zweden, Denemarken, Nederland en Spanje. De verkoopers aan deze landen moe ten voortaan den koopers in den vreemde de prijzen in de verschillende buitenlandsche koer sen noteeren en ze moeten zich voor de be taling wenden tot het departement van handel, dat den verkooper in ponden sterling zal be talen en de betaling op zijn beurt van de koopers in den vreemde in buitenlandsche koersen door middel van geakkrediteerde agen ten zal krijgen. In het geval van verschepingen op grond der bestaande kontrakten zijn overeenkomsten aangaande de betaling in den vreemde door middel van het departement van handel van toepassing, maar de buitenlandsche kooper moet de betaling tegen den loopenden wissel koers bewerkstelligen. Tegen de hooge vleesehprijzen. Men meldt uit Amsterdam In een druk bezochte vergadering van sla gerspatroons zijn de toestanden in het bedrijf uiteengezet. De prijsopdrijving, moet, naar de voorzit ter, de heer Hauber, uiteenzette, de kop wor den ingedrukt. De kettinghandel heeft op de markt het heft in handen. Daardoor moeten prijzen voor het vee betaald worden, waardoor door de slagers zoo goed als niets verdiend wordt. Spr. stelt voor op de veemarkt Maan dag a.s. geen hooger prijzen te besteden dan voor le kwaliteit f 1.80, 2e kwaliteit f 1.60 en 3e kwaliteit f 1.40 per K.G. Verschillende sprekers voeren het woord, waaruit blijkt, dat cr een strooming is om de winkels té sluiten. De voorzitter meent, dat dit alleen zou mo gen gebeuren als alle handel onmogelijk bleek. De vice-voorzitter van den Alg. Slagers- bond, de heer Dungelmans, uit Den Haag, deelt o. m. mee. dat het voorstel van den voorzitter in den geest is van de regeering en hij geeft in overweging een motie te zenden aan den Minister met het verzoek om steun ten slotte is een motie aangenomen inden geest van het gesprokenen. Een vernietigende aanklacht. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de vereeniging voor sociaal-anarchistische actie te Amsterdam heeft de heer Rijnders, een van de leiders der beweging, in verband met den anarchistischen aanslag op het kruit magazijn de vraag besprokenWie zijn de misdadigers en wie draagt de verantwoorde- lijkheid Uit het verslag, dat „Het Volk" geeft, lichten we de volgende alinea's „Heftig fulmineerde spr. tegen de verschil lende dagbladen, die in critischen zin over de zaak schreven. Speciaal richtte hij zich daar bij tot „De Courant", welk blad sprak van „jeugdige schurken". „Onder groote hilariteit deelt spr. dan mede, dat „De Courant" het vorig jaar bij de anar chistische beweging is gekomen en gezegd heeft,,H ier is geld, zorg nu maar dat er wat herrie korh t." Wie zijn nu, vraagt spr., de grootste schurken? (Da verend applau s.)" „De Courant" is de volkseditie van..... D e Telegraaf. Gedenkteeken President Steyn. De commissie, die gelden inzamelt, om te komen tot oprichting van een gedenkteeken voor President Steyn, heeft, naar men meldt, haar arbeid tot nu toe met succes bekroond gezien. Er is reeds ruim f 9000 aan giften bij haar ingekomen. Dit is, vooral in dezen tijd, geen onbelangrijk bedrag, doch het is nog niet genoeg, om tot uitvoering van het plan te kunnen overgaan. Er zijn nog een paar duizend gulden noodigmen rekent 12 13 duizend gulden te behoeven. Wij ontvingen het ver zoek, de commissie en haar plan, dat wij van den zomer reeds mochten aanbevelen, nog eens in de herinnering van onze lezers terug te brengen. „Wel wordt schrijft men ons tegen woordig veel geld gevraagd tot leniging van tal van nooden, maar als men aan de andere zijde nagaat, hoeveel nieuwe vermogens in de laatste jaren ontstaan zijn, dan moet het toch mogelijk zijn, die enkele duizenden gulden bijeen te krijgen." Dat gelooven wij ook, en daarom laten wij hier nog eens het adres van den penningmeester der commissie volgen. Het is den heer D. Immink te Deventer. Thee. De Minister van Landbouw, overwegende, dat het in verband met de uiterst geringe voor raden thee, hier' te lande nog aanwezig, en ten einde te trachten een regeling voor eenige verdere distributie van die voorraden te ont werpen, noodzakelijk is een overzicht te ver krijgen van het aantal bons no. 3, 5, 7, 9, 11 en 13 eener thee- en koffiekaart, waarop aan den verbruiker reeds thee is afgeleverd, doch waarop door den detaillist nog geen nieuwen voorraad van zijn leverancier werd ontvangen, heeft bepaald lo. de detaillisten van thee zijn verplicht vóór 10 Februari 1918 de nog in hun bezit zijnde bons no. 3, 5, 7, 9, 11 en 13 eener thee- en koffiekaart voor zoover zij daarop van hun leverancier nog geen thee ontvingen, bij hun leveranciers in te leveren f 2o. de leveranciers van thee aan detaillisten zijn verplicht, vóór 17 Februari 1918 aan het T. R. D. op een formulier, dat hun daartoe door genoemd kantoor zal worden toegezonden, een opgaaf te verstrekken van de hoeveelheden bons no. 3, 5, 7, 9, 11 en 13 eener thee- en koffiekaart, welke hun door detaillisten zijn opgezonden, zoomede van de namen en woon plaatsen dier detaillisten, echter alleen voor zoover door deze leveranciers op genoemde bons nog geen thee werd afgeleverd 3o. de bons waartegen reeds thee werd afge leverd (hetzij door detaillisten aan verbrui kers, hetzij door tusschenhandelaren aan de taillisten) zullen op de gebruikelijks wijze, be geleid van vérzamelstaten, moeten worden op gezonden aan het T. K. D. ter verantwoording van de afgeleverde hoeveelheden thee. Margarine. De Minister van Landbouw heeft bepaald I. dat het met ingang van 18 Februari 1918 verboden zal zijn, margarine in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voorhanden te hebben, te verknopen of af te leveren en in verband daarmede rond te brengen en rond te venten anders dan in stukjes van 1ft of 1/t in de oorspronkelijke verpakking van den fa brikant, waarop voor het publiek duidelijk zichtbaar zal moeten zijn aangebracht de prijs tegen welken bedoelde margarine aan koopers zal moeten worden afgeleverd II. dat margarine voor zoover deze naar haar qualiteit is onderscheiden door een der op de verpakking gedrukte letters A. B, C, D, E, H. K of L, in den kleinhandel niet zal mo gen worden te koop aangeboden of verkocht dan tot ten hoogste de navolgende op de sub 1 vermelde verpakking gedrukt aangegeven prijzen Letter A f 0,55 letter B f 0,60 letter C f 0,65 letter D f 0,70 letter E f 0,75 letter H f 0,80 letter K f 0,85; letter L. f 0,90 alles per 1/a K.G. III. dat de sub AL bedoelde qualiteiten, ter keuze van den verkooper, zullen moeten worden afgeleverd tegen ten hoogste der voor normaal-margarine vastgestelden maxi- mum-kleinhandelprijs van 50 ets per l/j K.G., voor het geval de kooper normaal-margarine wenscht te betrekken en de verkooper geen normaal-margarine in voorraad heeft IV. dat aan den verkooper door het R. D. K. (Rijks-centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen zullen worden vergoed, de uit het in 3 vermelde voortvloeiende kosten zoo door den verkoo per ten genoegen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en handel wordt aan getoond, dat hij buiten zijn schuld niet in staat was normaal-margarine af te leveren. Bond van Distillateurs. Zaterdagmorgen hield de Bond van Distil lateurs in Nederland een algemeene vergade ring in het restaurant „De Twee Steden". De voorzitter, de heer Simon A. Maas, opende de vergadering en wees met voldoe ning op het feit, dat thans alle distillateurs le klasse in den Bond zijn vereenigd. Hierna was het woord aan den heer mr. P. A. van Holthe tot Echten, die het onderwerp inleidde „Onderlinge Risico-Vereeniging van Distillateurs in verband met de Ongevallen wet". Hierna was het woord aan den secretaris mr. M. M. van Velzen ter inleiding van het onderwerp „Het ontwerp van wet tot in stelling van een Handelsregister". De voorzitter dankte mr. v. Velzen en wees op de belangrijkheid om dit onderwerp eens te bespreken. Hierna verkreeg de heer v. Hilst het woord en dankte den Bond van Distillateurs, dat hij is toegetreden tot den Bond van Ned. Fabri kanten-Vereenigingen en schetste hierna wat de Bond van Ned. Fa brikanten-Vereenigingen eigenlijk is. Leden kunnen alleen worden fabri kanten van zuiver Nederlandsche industriën, terwijl ook handelaren niet tot den Bond kun nen toetreden en deze definitie noemde spr. de kracht van den Bond. Uitvoerig zette hij uiteen, waarom de Bond geen lid is geworden van den Raad van Veree nigingen omdat handelsbelangen dikwijls in strijd komen met de belangen der industrieën, waardoor een organisatie van zuiver industriee- len noodzakelijk is. Principes moet men streng mogelijk formuleeren anders komt men tot een soort tweeslachtigheid. In verband hier mede wees spr. op den Economischen Bond, die geen jongen en geen meisje wil zijn, zoodat men niet precies weet wat men aan hem heeft. Organisaties in het belang van handel en nijverheid moeten niet aan politiek gaan doen. Het dichtst staat de Bond bij de Mij. van Nijverheid, maar deze is wat ouderwetsch en heeft dringend reorganisatie .noodig. Dit wil echter niet zeggen, dat de Bond uitsluitend exclusief wil optreden, integendeel met ver eenigingen, die de nijverheid willen behartigen, wil de Bond gaarne samenwerken. Congres der S. D. A. P. Op het congres der S. D. A. P. te Arnhem heeft het partijbestuur in zake de portefeuille- quaestie zich vereenigd met een motie-Bussum. In deze motie verklaart het congres, dat deel neming aan de regeering gewenscht kan zijn, wanneer met burgerlijke partijen op vastaccoord samengewerkt kan worden, zoodat voldoende waarborg voor de verwezenlijking van een aantal nader vast te stellen zaken aanwezig is en de vrijheid der partij in geen enkel op zicht wordt beperkt. Levensmiddelen. In de week van 49 februari is verkrijgbaar op bon 178 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond Op bon 179 7j ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 180 i 'ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Aardappelen. In de week van 4 tot 9 Februari verkrijgbaar op bon 181, 182, 183, 184 en 185 per persoon 1 kilo. Prijs 5.j cent per kilo. Maandag is bon 181 geldig. Woensdag 182 en zoo vervolgens. Goedkoope melk. De nieuwe bons worden in den loop der volgende week aan huis bezorgd. Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak loopt van 3 Februari tot en met 13 Februari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie. Bon no. 16 eener thee- en koffie kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1) warm eten te bekomen h 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op werkdagen 's middags van 1 tot 2 uur vuilnisemmers, sleutels, lorgnet in étui, R. K. kerkboekje, bontje. Bij vinderssleutel, v. Dijk, Westmolen straat 26 knipmes, Govaart Boterstraat 74 rozenkrans, v. Gogh Lange Haven 99 porte- monnaie met inh., wed. v. Gerven Leliestraat 51 hondje, Wolsky Korte Dam pet, v. d. Slot Geervlietschestraat 7 handdoeken, Roes Bubbermansticht 3410leesboek, van Lingen Mariastraat 17. De Engelsche zwarte lijst. Door de Engelsche regeering is volgens de „Tel." op hare .zwarte lijst geplaatst: M. van Emden, Hoofdstraat 15, Schiedam. R. Mees Zoonen. De firma R. Mees Zoonen, een der oudste bankierszaken te Rotterdam, begrijpend dat de zich sterk ontwikkelende industriestad Schie dam hoe langer hoe meer behoefte krijgt aan groote bankhuizen, heeft thans ook in onze stad een bijkantoor gevestigd. Dit bijkantoor is heden geopend in het in wendig voor het doel voortreffelijk ingerichte heerenhuis Nieuwe Haven no. 133, hoek Lau rens Knappertstraat. Vandaag uitgenoodigd in de ruime localitei- ten eens een kijkje te komen nemen, trof ons de bizonder doelmatige inrichting daarvan. De hoofdingang binnenkomend, heeft men links de kasafdeeling tegenover den ingang be vindt zich het privékantoor en daarbij aan sluitend kantoor voor het bureaupersoneel. De keurig gemeubileerde vertrekken doen zien dat geen kosten zijn gespaard om alles op de meest moderne wijze te installeeren. De kantoor-ameublementen, eikenhouten telefoon cel enz. zijn geleverd door de firma Benier te Rotterdam, terwijl door de firma Gebr. Beausar alhier ook een deel der stoffeering is uitge voerd. Naast het bediendenkantoor is een zeer ruim vertrek, bestemd voor wachtkamer en expe ditielokaal, gelegen. Het benedengedeelte van het groote pand is in hoofdzaak afzonderd voor safe-inrichting en zoogenaamde couponkamertjes. De safe-inrichting, ruimte biedend voor circa 1000 safes, is uitwendig geheel van gewapend beton. De zware kluisdeur en verdere safeinrich ting is uit de fabriek der firma Lips te Dor drecht. De electrische lichtinstallaties, in het geheele gebouw aanwezig, werd geleverd door de N.V. „Electra" te Vlissingen. Het betonwerk is uitgevoerd door de 's Gravenhaagsche Beton Mij., terwijl het met selwerk door den aannemer Bokhorst werd verricht. Het schilderwerk was opgedragen aan den heer J. Schreuder alhier. De geheele verbouwing werd uitgevoerd on der leiding van de architecten v. d. Heyden van Nieuwenhuyzen te Rotterdam. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 5 Februari 9.00 v.m., 10.10 n.m. H e d e n m o r g e n w e r d e n looddie ven ontdekt op het platte dak van een keu ken bij een woning op het Broersveld. Zich ontdekt ziende namen de dieven de vlucht on der medeneming van het ontyreemde lood. Donderdagmorgen werden door een tweetal 17-jarige jongens een heeren en een damesfiets gehuurd bij een rijwielverhuur der hier ter stede. Sindsdien zijn de rijwielen nog niet teruggebracht, zoodat zij vermoedelijk verduisterd zijn. UIT ROTTERDAM. Door een zestal Raadsleden is opnieuw ingediend de oorspronkelijke ontwerp-verorde- ning op de winkelsluiting. Zooals men weet, werd het ontwerp door den Raad afgestemd, nadat ten gevolge van het drijven van den heer Van Staal alle uitzonderingsbepalingen waren geschrapt. Deze uitzonderingen zijn thans weer in het ontwerp opgenomen. In het prae-advies op het voorstel tot be schikbaarstelling van cokes tegen goedkoopen prijs achten B. en W. het gewenscht in het op 31 Maart a.s. ten einde loopende brandstofjaar niet van gemeentewege in te grijpen, doch af te wachten, welke maatregelen door de regeering voor het op 1 April a.s. beginnend tijdvak worden genomen. Te Rotterdam zijn aangehouden twee kler ken van het gemeentelijk distributiebureau, werkzaam op de afdeeling broodkaarten, een koopman, een winkelbediende, een watersto ker en diens zoon. De klerken hadden 40 broodkaarten en 300 bonboekjes voor de eerstvolgende periode ont vreemd. De kaarten verkochten zij tegen 15 cent, de boekjes tegan 25 cent aan den koop man. Deze deed ze over aan den winkelbe diende voor resp. 30 en 30 ct. per stuk en toen de kaarten en boekjes, na door verschil lende handen te zijn gegaan, bij den water stoker kwamen, was de prijs opgeloopen tot f 0.75 f 1 voor de boekjes en f 0.45 voor de kaarten. De waterstoker had voor ruim f 100 boekjes gekocht, maar toen hij bemerkte, dat de politie de zaak in^anden had, verbrandde hij ze. De klerken zijn voorloopig geschorst. Een groot aantal boekjes is bij verschillende inge zetenen in beslag genomen. y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2