Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f no De Oorlog. 41ste Jaargang. Woensdag 6 Februari 1918. No. 12059 Gratis Ongevallen verzekering bjj rnnn b« giggl feuilleton. DE BERGHOEVE. Buitenlandse!! Nieuws. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no, 148. Abonnement®» per 8 Mande® f 1.60, per waak 12 kwartaal. ;4fsw>n<ierlp» aummera 3 cent. Incassokosten worden berekend. P<wt t %- Pontbus: St. teams* p Advertentiën: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden aaededeelmgen 50 ct. p. regel. •Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavond nummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 1111 verheo van geheele 11| een hand, invaliditeit; 1 U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene doo.I IUU een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennisr gevingen van het Gemeentebestuur. y HINDERWET, Ingekomen zijn verzoeken van le. de firma W. H a s e k a m p G o. om vergunning tot het oprichten van een Distil leerderij in het pand Havenstraat no. 13, ka daster Sectie N no. 248, met 3 electromotoren van resp. 5, 3, en I P.K., drijvende o.a. 3 pompen 2e. de N.V. W. A. H o e k' s Machine- en Zuurstoffabriek om vergunning tot het oprichten van een machinefabriek met ketelmakerij en metaalgieterij en van een zuurstoffabriek op het terrein aan de Havenstraat, kadaster Sectie N no. 309, met 17 electromotoren van totaal 360 P.K., drijvende diverse draai-, boor-, frais- en schaafbanken, pompen, ventilatoren, lucht- hamers, enz. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter Visie gelegd. Op Woensdag 20 Februari a.s. des voormiddags IH/ï uur Zfll ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die ver zoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Vol gens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 6 Februari 1918. 1 er kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat bij besluit van Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland d.d. 29 Januari j.l. n. 98 is bepaald lo. dat in het gedeelte dezer provincie, waar de jacht op waterwild open is a. het schieten, alsmede het vangen van een den en duikers, vallende onder art. 15 f en h der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), wordt besloten op Donderdag 28 Februari a.s.; b. de uitoefening der jacht op waterwild, voor zoover die niet begrepen is onder de voorafgaande bepaling, wordt gesloten op Vrij dag 15 Maart a.s. 2o. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, Ia e der bovengenoemde wet) is toegelaten van 23 April aanstaande tot en met 28 Juni daar aanvolgende, doch dat het vliegnet in geen 27 Wolker luisterde niet naar de woorden zijner vrouw, doch \brak in weeklagen uit. Hij nam het doode kind uit de wieg en liep er als een waanzinnige mee "door de kamer. Marie zocht hem te troosten en haar eigen smart te vergeten. Ze wees hem op den godsdienst en op den hemel. „Ge hadt geen hart voor het kind, even min als voor mij, daarom kunt ge nu zoo praten, houd je dwaze woorden voor je zelf!" Alles was voorbij, het kind was weggedra gen en op het stille kerhof ter ruste neer gelegd. Met het kind had men ook de laatste overblijfselen van Marie's hoop op geluk en vreugde begraven. Het was haar of zij een deel van zich zelf zag wegdragen, met droge oogen zag zij den lijkstoet na. Haar man had Zij nog niet leeren liefhebben, ze achtte hem als haar echtgenoot en als den vader van haar kind Sinds den dood van het kind had hij niet meer tegen haar gesproken, Eenige uren waren vergaan en nog was Wolker niet thuis. Ze voelde zich zoo alleen en verlaten. Ze had zoo'n behoefte haar har,t eens uit te storten, de onzettende eenzaamheid drukte geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt 3o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. De volgende maximum-kleinhandelprijs voor koffie is vastgesteld f 1.40 per x/2 K.G. en voor koffie-extract op f 0.20 per deciliter ex clusief flesch. Met ingang van 18 Februari 19 18 is het ver boden margarine in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoop plaats voorhanden te hebben, te verkoopen of af te leveren en in verband daarmede rond te venten anders dan in stukjes van 1/2 of 1/i K.G. in de oorspronkelijke verpakking van den fabrikant, waarop voor het publiek duidelijk zichtbaar zal moeten zijn aangebraeht de prijs, tegen welken bedoelde margarine aan Jroopers zal moeten worden afgeleverd dat margarine voor zoover deze naar hare qualiteit is onderscheiden' door een der op de verpakking gedrukte letters A, B, G, D, E, li, K of L, in den kleinhandel niet zal mogen worden te koop aangeboden of verkocht, dan tot ten hoogste de navolgende op de sub 1 vermelde verpakking gedrukt aangegeven prij zen Letter A. f 0.55 per x/2 K.G. Letter B. f 0.60 per V2 K.G. Letter G. f 0.65 per 1/l K.G. Let ter D. f 0.70 per l/8 K.G. Letter E. f 0.75 per 1/2 K.G. Letter H. f 0.80 per 1/a K.G. Letter K. f 0.85 per x/a K.G. Letter L. f0.90 per Va K.G. dat de sul». A. Lot L. bedoelde qualiteiten, ter keuze van den verkooper, zullen moeten worden afgeleverd tegen het hoogste den voor normaal magarine vastgestelden maximum- kleinhandelprijs van 50 ets. per Va K.G.. voor het geval de kooper normaal-margarine wenscht te betrekken 'en de verkooper geen normaal- margarine in voorraad heeft. Vastgesteld is de maximum-kleinhandelprijs voor versche kippeneieren op 14 ets per stuk. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat be halve de voor het oogstjaar 1918 in uitzicht gestelde premiën voor den verbouw van granen, peulvruchten en koolzaad, ook voor late aard appelen („Eigenheimers" inbegrepen), welke na 15 Augustus 1918 worden gerooid, verbouwd op in het tijdvak 1 Augustus 1917 tot 1 Juli 1918, gescheurd grasland, geen kunstweide of klaverland zijnde, éerjmaal eene premie zal worden uitgekeerd van 75 cent per 100 K.G. tot een maximum van f 150.per H.A. Landbouwers die voor het ontvangen dezer premie in aanmerking wenschen te komen, dienen ten minste 14 dagen vóór zij tot het scheuren van het grasland willen overgaan daarvan kennis te geven aan de cultuurcom missie hunner provincie van inwoning onder opgave van 1. naam en woonplaats van den aanvrager. 2. kadastrale nummers van de perceele» grasland, die hij wenscht te scheuren. 3. nauwkeurige grootte van elk perceel in H. A. en A. (Slooten, greppels en verdere niet bebouwbare gedeelten niet medegerekend, 4. zoo nauwkeurig mogelijk den datum, waarop tot scheuren zal worden overgegaan. Deze premie kan ook geldig worden ver klaard voor die perceelen welke door de cul- tuurcommissiën reeds voor eene andere scheur- premie werden in aanmerking gebracht. haar zoo terneer. Waar nu troost zoeken Zij had geen vrienden, doch jawel, de Vader daarboven had niet vergeefs gezegd „Komt tot mij die belast en beladen zijt en ik zal u verkwikken !"x Zij zocht en vond troost. Moedig stond zij op, bracht de ledige wieg naar den zolder, borg de kleertjes op om die droeve zaken niet voort durend onder hare en Wolkers oogen te zien, nam een handvol bloemen uit den tuin en ging daarmee naar het kerkhof om het nieuwe kleine graf op te sieren. Toen Marie daar aankwam was het schemer donker, lang knielde zij bij het grafheuveltje, dat haar liefsten schat verborg, zij weende, weende lang. Dit had haar goed gedaan. Nu stond ze op en keerde huiswaarts. Aan een kromming van den weg kwam zij een equipage tegen. De dravende paarden kwamen zoo dicht naast haar, dat het niet veel scheelde of ze was omvergeworpen. Uit den wagen klonk vroolijk gescherts en gelach, een haar bekende stem sprak „Wat een heer lijke middag was het toch, och, wat is het leven toch heerlijk 1" Marie drukte haar handen tegen het hart, als wilde zij daarin de smart terugdrijven, die deze stem te voorschijn riep. „Een heerlijke middag Men had haar kind begraven. In den wagen zat Anna van de berghoeve, zij had met haar logés uit de stad een rijtoer ge maakt. Toen Marie tbuis kwam was Wolker nog niet terug. Zij wachtte en wachtte, zette zijn avond- DE VREDESONDERHANDELINGEN. Staatssecretaris von Kuhlmann en graaf Czernin gaan hedenavond, ter voortzetting der onderhandelingeh, naar Brest-Litofsk terug. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, zul- lén heden in Sinaja, Roemenië, onderhande lingen tusschen den Vierbond en Roemenië over het sluiten van een wapenstilstand beginnen. RUSLAND. Een draadloos bericht uit Kiëf van 2 Febr. meldt, dat Mohilof, de standplaats van de Russische legerleiding, door de Poolsche leger macht bezet is en dat de opperbevelhebber, Krylenko, met den ganschen staf is gevangen genomen. Volgens ditzelfde bericht is de opstand der Bolsjewiki te Kiëf door de Oekrainers onder drukt. Aan het hoofd van het nieuw gekozen Oekrainsche ministerie is de voorzitter van de Oekrainsche vredesafvaardiging te Brest- Litofsk, Holoebowitsj, geplaatst. Alle Oekrainsche troepen hebben zich aan de zijde van de Kiëfsche Gentrale Rada ge steld. Troepenmachten der Bolsjewiki trekken zich ijlings uit de Oekraine terug. Bij Kiëf moet een half millioen Oekrainsche troepen verzameld zijn onder leiding van offi cieren. Ook de burgerlijke bevolking moet van wapens voorzien zijn. Naar de „Voss. Ztg." verneemt hebben de troepen- van de Rada Charkof bezet. Staatssecretaris Holoebowitsj heeft een nieuw ministerie gevormd, dat in tegenstelling met de neiging der Oekrainers tot op dit oogebiik, om zich met de maximalisten te verstaan, geen enkel Bolsjewikisch lid bevat. DUITSCHLAND Telegr. Union meldt De Rijksdag zal den 19en Febr. bijeenko- eten klaar en legde zich eindelijk ter ruste. Geen slaap kwam haar verkwikken, in koorts achtige onrust dacht ze aan haar man, die eerst lang na middernacht met onzekere tred de kamer binnenkwam. Op Marie's vraag of hij nog zaken had te doen gehad, antwoordde hij, dat hij den - waren trooster voor zijn smart gevonden had, in de herberg had hij zijn verdriet vergeten. Van af dezen dag werd de klove tusschen de echtgenooten hoe langer hoe dieper. Ieder ging zijn eigen weg deze echter waren zeer verschillend. Marie zocht en vond troost in trouwe plichtsvervulling en gebed, Wolker zocht zijn troost in den drank. Hoeveel moeite Marie ook deed, hem voor zich te winnen en op het goede pad terug te voeren, hij wees haar honend terug. Het eerste ge volg zijner ongeregelde levenswijze was, dat hij zijn knechts niet meer naging en het werk niet meer ging als vroeger. De bepaalde tijd voor aflevering der steenen voor den hoogoven was voorbij gegaan, zonder dat Wolker zich zijne verplichtingen herin nerde. Het gevolg was, dat Wolker een aan zienlijke som als schadevergoeding moest be talen. In plaats van te trachten de geleden schade goed te maken, ging hij nog meer naar de herberg om ook zijn zorg te verdrin ken. De zaak, vroeger zoo bloeiend, ging achteruit en of Marie hem al met betraande oogen bezwoer, het werk als vroeger na te gaan, het baatte niets, ze kreeg als ant woord spot en hoon. men ter bespreking van den toestand. Volgens het „Berliner Tagebl." zijn de „Deut sche Tageszeitung", de „Po3t", de „Deutsche Zeitung", de „Deutsche Courier", ds Reichsbote en het „Berliner Tagebl", voor drie dagen ver boden, wegens het niet in acht nemen van het door den censor uitgevaardigde voorschrift. WESTELIJK FRONT. Op den derden Februari hebben de Fransche jachtvliegtuigen, gebruik makend van bet fraaie weer, geslaagde werkzaamheid ontwik keld. Er zijn ware veldslagen in de lucht ge leverd en wel voorbij de Duitsche linies. Acht Duitsche toestellen werden geveld. Vijf andere zijn beschadigd gevallen, vermoedelijk ver woest. De Duitsche staf meldde gister Legergroep kroonprins RupprechtVan de kust tot de Leie vuurstrijd, die tegen den avond aan den weg Boesinghe-Staden bij het afslaan van een Engelschcn aanval, alsmede tusschen Paschendaele en Becelaere aanmerke lijk in kracht toenam. Ook ten zuiden van de Leie, aan het kanaa van La Bassée aan de Scarpe is de vuuractie tijdelijk opgeleefd. PORTUGAL. Het Bernsche nieuwsagentschap verneemt uit Madrid, dat daar in den loop van den nacht geruchten over nieuwe ernstige gebeur tenissen in Portngal Ingekomen zijn. Reiziger» uit Vigo melden, dat zij in grooten haast ver trekken moesten, omdat het treinverkeer als gevolg van onlusten stop gezet werd. DE RAAD VAN VERSAILLES. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bonar Law, in antwoord op een desbetreffende vraag van Asquith, verklaard, dat, met het oog op de daarbij betrokken militaire belangen, het niet mogelijk was om, zonder kostbare inlichtingen aan den vijand te verstrekken, nadere bijzon derheden mede te deelen of uitlegging te geven over de uitbreiding van de bevoegdheden van den raad van Versailles. Bonar Law voegde hieraan toej dat er geen opperbevelhebber is benoemd. ALLERLEI NIEUWS. Uit Jalta wordt gemeld, dat de pestepidemie in Zuid-Rusland een gevaarlijke uitbreiding aanneemt. Ook in den Kaukasus moeten pe» - gevallen voorgekomen zijn. Het Roode Tuis heeft een trein gezonden met desinfectiema e riaal. Te Warschau en te Lublin zijn groote po litieke werkstakingen uitgebroken. Bijeen roe ping van den Poolschen Landdag werd dooi e betoogers verlangd. Uit Tokio De „Nippon Yusen Kaïsha heeft besloten den stoomvaartdienst door „Denk je soms dat ik een kind ben, dat gij aan den leiband loopen spotte ij- en heb ik je bemind, maar je koelheid gaf mij al lang den doodsteek. Ge vraagt rmj ao s waarvan we verder leven moeten, 3 31 doorga. Ik leef van drinken, en g'J Ic maar naar den ouden bergboer, die is rij g noeg Hier in huis wil ik dat geheim den boer niet meer hebben, a ge - meer om je, toch ben je mijn vrouw met geen anderen man te praten als ik dat ""Lrie w.s doodsbleek, sij hoe minder tegenspraak hoe beter, dac Bij het volgende bezoek van den boer bad zij hem met beklemd gemoed, maar gelden te willen komen, wijl haar man die bezoe ken niet wenschte. Diep geroerd zeide de oude man „Rad ik me niet door den duivel van den hoogmoed laten beheerschen, het ware beter voor u, mijn kind, voor mij zelf en voor de Berghoeve. Ook deze gaat, bij het leventje dat mqn schoonzoon voert, ten gronde, Had ik toch Jan zij geseven, hoe zou alles nu zooveel beter zijn. En u, Marie, wat een harteleed heb je ni veroorzaakt. Kunt ge het mij vergeven in hoogmoed tegen u zondigde getuig., ik meende het geed m=^e aan Wolker tot vrouw gaf. nei wb mijn trots een arm meisje als scho°lfI'10C hebben, toch wenschte ik m plaats van J zoon je een anderen rijken man te geven. Wordt vervolgd.) tis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1