Staten-CGeneraal. (Gemeenteraad. Binnenland. iStads- en (Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Middellandsche zee in begin Maart te, hervat ten met drie SGhepen. In Engeland zijn de rantsoenen voor alle troepen, met uitzondering van die welke voor het front worden afgericht, met ongeveer een derde verminderd. Een telegram van de Associated Press uit Washington meldt dat generaal Peyton March tot hoofd van den generalen staf van het Amerikaansche leger is benoemd. Generaal Blitz blijft militair vertegenwoordiger in den oppersten oorlogsraad der entente te Versailles. Het Helleensche agentschap verneemt uit Rome, dat de (Servische) Skoepsjtina 13 dezer op Korfoe voor een korte zitting Samen komt. Pasjits zal een uitvoerige verklaring geven over de buitenlandsche politiek van Servië en vooral over den toestand, door de redevoeringen van Lloyd George en Wilson geschapen. De „Frf. Ztg." ontleent aan de „Nowaja Sjisn", dat Rusland 42,000 kerken telt en 1000 kloosters, met een grondbezit van meer dan drie millioen desjatin bij elkaar, welk grondbezit tot staatseigendom wordt verklaard. Sinds Zaterdagochtend is een afdeeling geniesoldaten bezig, het Louvre met zandzakken tegen luchtaanvallen te beschermen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Februari. Aan de orde zijn verschillende wetsontwerpen. Bij de voortzetting van de behandeling van de oorlogsbegrooting protesteert de heer D u y s (S.D.A.P.) tegen het niet bewaken van muni- magazijnen en vraagt inlichtingen over het bouwen van een fabriek voor ontplofbare stof fen bij de Hembrug op het terrein noodig voor dé verbreeding van het Noordzeekanaal. Spreker dringt aan op vei dubbeling van het menagegeld en vraagt welke verbeteringen zijn aangebracht in den intendancedienst. Ook dringt hij aan op aanneming van de motie betreffende herziening van de voorschriften betreffende het brengen van den militairen groet. Het militaire saluut is een zinledig gebaar. De heer Kleerekosp er (S.D.A.P.) sluit zich bij dit betoog aan, maar de heer Dres- selhuis (V.L.) verklaart dat de discipline ge handhaafd moet blijven. De minister van oorlog, de heer d e J o n g e, begint met de kwestie der ontwapening en meent dat er nog een misverstand omtrent hem ten deze opzichte bestaat. Ook hij gevoelt veel voor een ontwapening, maar hij acht deze niet waarschijnlijk. De demobilisatie door den heer Ter Laan ge vraagd, heeft twee zijden een politieke en een militair technische. Over de politieke zijde kan hij kort zijn nu in het Oosten de strijd uit is en deze zich daardoor in het Westen toespitst, zullen wij meer dan ooit in het gedrang komen. Nu te demobiliseeren zou gelijk staan met te zeggen, wij hebben 3V2 jaar voor niets gemobi liseerd. i De militair technische demobilisatie is intus- schen reeds geregeld en waar men intusschen reeds aan het demobiliseeren is,zal deze zaak geene moeilijkheden leveren. De minister bespreekt daarna de uitzetting van den heer Wijnkoop uit Overijssel en enkele klachten over militaire wantoestanden. De verplichting om passen te toonen aan soldaten op stations kan echter niet worden opgeheven. Die soldaten staan daar met als minderen maar als vertegenwoordigers van het gezag. Ook ter verbetering der rechts positie valt nog heel wat te doen. Dienstweigeraars hooren niet thuis in de kazerne. De minister gaat alle dienstweige raars uit het leger halen en ze samenbren gen in een fort in de stelling Amsterdam Over het militaire saluut zegt spreker Het gaat om een vorm die niet zonder beteekenis is. Men ziet te weinig het onper soonlijke in' den groet. Daarom wi! spr. den groet niet bepalen tot de onmiddellijke chefs. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Ter Laan (S.D.) stelt een motie voor om drie lichtingen naar huis te zenden. De heeren Knobel (V.L.), D u y m a e r van Twist (A.R.), A 1 b a r d a (S.D.), die een motie indient dat de geinterneerde arbei ders vrij moeten zijn om zich bij de organi satie aan te sluiten, de heer B e u m e r (A.R.), Eland (U. L.) en Ruys de B er en- fa rouck (R.K.) repliceeren, waarna de Mi nister nog even dupliceerde. Hij verklaarde de motie-Ter Laan onaannemelijk; De beslissing over de motie-Albarda laat hij aan de Kamer over. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, verklaart nogmaals dat het onmogelijk is te demobili seeren, nu de strijd zich in het Westen con centreert. De politieke gevolgen van de aan neming van de motie-Ter Laan zullen later worden overwogen. Deze Regeering zal de motie niet uitvoeren. Woensdag voortzetting. Zitting van Vrijdag 1 Februari. (Slot). Reductie kolenprijzen. (Vervolg). Wethouder De Bruin zegt dat hij het niet eens is met het voorstel van B. en W. Het eene gedeelte van het voorstel, nl. de gasprijsverlaging, heeft niets te maken met de brandstoffen. Hij zal dan ook vóór het voorstel-Van Pelt stemmen. Het komt spr. vreemd voor dat men het voorstel-Van Pelt wil bestrijden op grond van bezwaren in de uitvoering. Hij betoogt verder dat nu het Rijk ach terwege is gebleven, de gemeente voor goed- koopere brandstoffen dient te zorgen. Spr. beschrijft den toestand der arbeidende klasse en zegt verder dat er ondervoeding bij de kinderen kan worden geconstateerd. De heer R i s zegt dat hij en andere me dici hier ter stede nog niets hebben bemerkt van ondervoeding. (Wethouder de Bruin interrumpeert dat er wel ondervoeding is, hij weet dit van een medicus, wiens naam hij den heer Ris wel wil noemen). Het heeft juist de aandacht getrokken, dat er zoo wei nig patiënten zijn en het sterftecijfer ook niet hoog is. Er is onlangs wel een stuk van een Amsterdamschen specialist verschenen over on dervoeding, maar dat is zeer overdreven. De heer Ris betoogt verder dat hij het on billijk vindt om één categorie der ingezetenen bij de distributie te bevoordeelen, terwijl straks de middenstand en de beter gesitueerden nog bovendien de kosten daarvan zullen hebben te betalen. Dit geldt ook voor de brandstof fen. Niet alleen moeten zij, die volgens het voorstel-Van Pelt niet in de termen vallen, de kolen duur betalen, maar ook de goedkoope kolen van anderen. Met de melkverstrekking gaat het precies zoo, de een betaalt 17 cent en de andere 11 cent. Het zou vrij wat sym pathieker zijn als de regelingen voor de ge heele burgerij zouden gelden en tevens zou het willekeur uitsluiten. Wethouder Houtman gelooft dat het voorstel-Evers geen doel treft. De heer Evers verdedigt nader zijn voor stel, dat velen neringdoenden, groote gezinnen enz. ten goede zal komen. Spr. kan niet aanne men dat hij die recht heeft op 17 11.L. steenkool 100 pet. daarvan zou ontvangen, terwijl de gene die gerechtigd is tot 12 eenheden niet zijn volle rantsoen zou krijgen. De heer Maas wenscht te vernemen of de kosten van het voorstel-Van Pelt c.s. bestre den zullen worden uit het Grisisfonds. De V oorzitter antwoordt Uit de ge meentekas niet, want daar is niets in. Wethouder de Bruin bespreekt het Am- sterdamsche distributie-stelsel. Spreker wijst er op dat de melkdistributie volgens een rijksregeling geschiedt. Recht op goedkoope melk hebben zieken en zwakken, onverschillig of zij arm of gefortu neerd zijn. Spreker kan> zich echter wel voor stellen dat het gezeur om melkattesten enz. bij een dokter weerzin wekt. Een betere regeling mag echter om admi nistratieve bezwaren niet achterwege blijven. De kosten moeten op het crisisfonds gebracht worden. Spreker polemiseert vervolgens met den heer Evers over de financieele moeilijkheden in deze zaak. De klompen-distributie is door het rijk overgenomen: het is daarom geen financieele waaghalzerij nu tot reductie der kolenprijzen voor mingegoeden over te gaan. Wethouder v. Westendorp verklaart het niet eens te zijn met het betoog van den heer Ris. Er wordt in Schiedam veel koude en gebrek geleden. Wat de financieele zijde van deze kwestie betreft, onze schatkist is leeg, maar de gemeente Schiedam heeft toch nog crediet. In Arnhem heeft men f 25000 ter be strijding van den Brandstoffennood gevoteerd. Weth. wil dat de Raad hier ook een bepaalde som voor dat doel beschikbaar zal stellen. Wethouder De Bruin wil een onbepaald crediet zien gevoteerd. De heer v. d. Hoek zegt dat er enkelen zijn, die 10 eenheden hebben gehad. Hij wil op 3 mud cokes reductie toepassen en dit op f 0.70 per H.L. bepaald zien. Dat kan toch zooveel moeilijkheden niet meebrengen. Wethouder Goslinga: Laten wij het geld op de Koemarkt gaan uitdeelen, dat is nog gemakkelijker. De Voorzitter sluit alsnu de discussie en brengt het voorstel-van Pelt in stemming. Het voorstel-van Pelt wordt verworpen met 11 stemmen tegen en 8 stemmen vóór. Tegen stemmen de heeren Evers, Ris, Hout man, Goslinga, Beukers, v. d. Tempel, Lager- wey, Kavelaars, Melchers, Scheffers en v. d. Schalk. Wethouder De Bruin noodigt thans den heer Ris uit om een voorstel te doen om de regeling, als door# den heer v. Pelt bedoeld, algemeen te maken. De heer R i s verwacht maatregelen van den wethouder van sociale aangelegenheden (hila riteit). Spr. wenscht thans geen voorstel te doen. Het voorstel van B. en W. (tot afwijzing van het voorstel-v. Pelt) wordt thans zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. De heer mr. Kavelaars vraagt of B. en W. bereid zijn advies uit te brengen op het ingekomen verzoek van de Kamer van Koophandel, inzake den gasprijs voor winkels. De Voorzitter zegt dat B. en W. hierop advies zullen uitbrengen. De heer E v r s geeft B. en W. in over weging ook zijn voorstel nog eens te willen bezien. De g a s p r ij 8. 12. Voorstel van B. en W. tot regeling van de gasprijzen. Dit voorstel wordt z. h. st. en zonder debat goedgekeurd. De Achtersingel. 13. Verzoeken van de Nederlandsche Isoleer- Maatschappij en den heer J. J. C. van Staaij uit Rotterdam, om afvoering van den Achter singel van den Legger van Wegen en voetpaden, met advies van B. en W. B. en W. zeggen na de discussie in de verga dering van 25 Sept. j.l. en in verband met de nader ingekomen adressen, werden met den ver zoeker onderhandelingen gevoerd over een wij ziging van het uitbreidingsplan waardoor het mogelijk zou worden het verzoek toe staan. De Voorzitter deelt mede dat dit voor stel van de agenda wordt afgevoerd. Bewaarscholen, 14. Definitieve vaststelling van de voorstel len inzake subsidieering van het bewaarschool- onderwijs en den opleidingscursus voor bewaar schoolonderwijzeressen uitgaande van Direc teuren der Departementale Bewaarscholen het stellen van regelen voor het verleenen van steun ter bevordering van de oprichting van aan de eischen des tijds voldoende nieuwe bewaar scholen wijziging der bestaande regeling met verhoo ging der subsidies verstrekking van een hypothecair voorschot aan Directeuren der Departementale Bewaar scholen tot dekking van het exploitatietekort hunner scholen van begin 1917 tot de opening der nieuwe school, met een maximum van f 6000.met inachtneming van de aangeno men amendementen. In behandeling komt de wijziging der veror dening, regelende de voorwaarden, waarop sub sidie kan worden verleend, De heer Maas betoogt bij art. 2bis dat de bepaling onbillijk is, volgens welke indien een der helpsters, den opleidingscursus voor bewaar- schoolhouderes volgend, één jaar niet overgaat, het schoolbestuur geen subsidie voor die help ster krijgt. Hij stelt een amendement voor om althans mogelijk te maken dat voor den eersten keer van het niet overgaan de subsidie niet komt te vervallen. Wethouder Goslinga bestrijdt dit amen dement. Het amendement,Instemming gebracht, wordt aangenomen met 12 tegen 1 stem, die van den heer Goslinga. Na verder debat, waarbij enkele kleine wij zigingen werden aangenomen, werd de verorde ning in haar geheel goedgekeurd. De vaststelling der „Regelen voor het ver leenen van geldelijken steun ter bevordering van den bouw en verbouw van bijzondere bewaar scholen" ontlokte een zeer uitgebreid debat over allerlei details. f Ten slotte werden ook de „Regelen", nadat verschillende wijzigingen in de door B. en W. ontworpen redactie waren aangebracht, aange nomen. De Voorzitter stelde nu het voorstel MaasKoopmans inzake de subsidieering aan de orde, maar deze konden niet afgehandeld worden. Er ontstond een heftige woordenwisseling tusschen den heer Maas en wethouder G o s- 1 i n g a over de houding van de directeuren der N utsbewaarscholen De Raad was reeds lang onvoltallig toen de Voorzitter om 672 uur de zitting ophief. Alle verdere voorstellen en de interpellatie hinkelaar werden aangehouden tot de volgende zitting. Dc zes Duitsche schepen. Het N. I. P. A. seint uit Batavia, dd. 26 Januari, dat de commissie tot overneming van de Duitsche schepen (in de plaats van de zes getorpedeerde) thans gereed gekomen is met haar arbeid. Zij adviseert de Silesia te nemen in plaats van de Scandia. Beide zijn, volgens het „Hbld"., schepen van de Hamburg-Amerika-lijn, groot resp. 4489 en 4506 ton. Het eerste ligt sinds 1914 te Tandjong Priok, het andere te Sabang. Diplomaten. De Nederlandsche gezant bij de Scandina vische Rijden, jhr. dr. Van Vredenburch, die, zooals gemeld, korten tijd te Christiania heeft vertoefd, is den 4en dezer weder op zijn stand plaats Stockholm teruggekeerd. Gelijk eenigen tijd geleden is gemeld is de Spaansche gezant bij het Nederlandsche Hof, de heer F, Gutierrez de Agueray Bayo be noemd tot ambassadeur van zijn land te St. Petersburg. Naar wij thans vernemen is tot zijn opvol ger bij het Nederlandsche Hof bestemd de heer Mendez de Vigo, ambassade-secretaris aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te Madrid. v Fusie Spoorwegmaatschappijen. Naar wij vernemen is door de directies van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen besloten de Hoofdad ministraties van beide Maatschappijen te ver eenigen en te Utrecht te vestigen. In verband hiermede zal een groot aantal thans bij de ad ministratie in Amsterdam werkzame ambte naren naar Utrecht worden overgeplaatst. Krijgsgevangenen. Naar wij vernemen komt Woensdagavond 9 uur weer een contingent Engelsche krijgs-- gevangen uit Duitschland te Scheveningen aan. De zeevisscherij. De Kamer van Koophandel en Fabrieken j te Vlaardingen heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel verzocht, het mogelijk te maken, dat de visschersschepen uitvaren ter beugvaart en later ter haring vaart. Thee en koffie. De minister van landbouw, nijverheid en handel gezien zijn beschikking van 26 Janu ari Crisiszaken no. 6 bureau A,Z., heeft be paald, dat hetgeen in die beschikkingen wordt voorgeschreven voor hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke," mede van toepassing is op „sociëteiten." (Stct.) Ouderhandelingen met de Entente. Zooals men weet, is de voorloopige overeen komst tusschen onze regeering en Amerika, betreffende het uitvaren onzer schepen, tot stand gekomen. De hoop, dat die voorloopige overeenkomst zeer spoedig door een definitieve zou worden gevolgd, is wel wat voorbarig geweest. Zijn we wel ingelicht, dan worden voor de definitieve overeenkomst van de zijde der Entente de eischen gesteld, dat wij onze grenzen voor den uitvoer naar Duitschland volkomen zullen sluiten en dat wij de Entente crediet zullen verleenen voor de vaderlandsehe en koloniale producten. Tegen deze eischen nu is de Nederlandsche regeering ten zeerste gekant. Naar wij vernemen, is in het concept-voorstel nopens de a.s. handelsovereenkomst tusschen Nederland en de Entente geen plaats ingeruimd voor een hervatting van den export van karwij-, mosterd- en maailzaad. Zouaven. Den 3en Februari vergaderde te Utrecht het Bondsbestuur en de Afdeelingen van den Alg. Ned. Zouavenbond. Aanwezig waren Am sterdam, Den Bosch, Eindhoven, Gouda, Hel mond, Nijmegen, Tilburg (Fidei et virtuti) en Utrecht. Een schrijven van luitenant Wils werd onder luid applaus voorgelezen. Zelfs gingen er stemmen op, om een volgende vergadering te Dordrecht te houden, ten einde nog eens in tegenwoordigheid van den beminden luitenant en voorzitter te kunnen zijn. Na het verslag vanden secretaris en de goedkeuring der rekening en verantwoording van den penningmeester* volgde de installatie van den nieuwbenoemden Bondsadviseur, den weleerw. heer B. van Leeuwen kapelaan van het Bagijnhof te Amsterdam. De voorzitter bracht hem o.m. dank voor alles wat hij reeds vooral voor de hulpbehoevenden onder de oud-zouaven heeft gedaan. De adviseur sprak daarna o.a. »Wij waren op een zinkend schip het jon gere geslacht ik zeg dat, na de staten der donateurs van verschillende jaren te hebben nagegaan heeft voor u niet meer die be- belangstelling, welke hunne vaders hadden. Het getal hulpbehoevenden neemt steeds toe verschillenden van uw strijdmakkers lijden ge brek. Na een verslag der Broederschap van Basse Motte, kwamen de afdeelingen aan het woord. Ook zij getuigden, dat er veel hulp door de oud-zouaven werd gevraagd. De afdeeling Nij megen had daarom een gift van f 50 meege geven. Verschillende voorstellen, alle de on dersteuning van de oud-zouaven beoogend wer den gedaan. Ten glotte werd besloten, binnen kort nogmaals een poging te wagen, ten einde de Nederlandsche Katholieken ertoe te be- wegen, de oud-zouaven, die behoeftig zijn, meer te steunen. Levensmiddelen. In de week van 49 Februari is verkrijgbaar op bon 178 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond Op bon 179 7a ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 180 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Aardappelen. In de week van 4 tot 9 Februari verkrijgbaar op: bon 181, 182, 183, 184 en 185 per persoon 1 kilo. Prijs 5} cent per kilo. Maandag is bon 181 geldig. Woensdag 182 en zoo vervolgens. Goedkoope melk. De nieuwe bons worden in den loop der volgende week aan huis bezorgd. Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak loopt van 3 Februari tot en met 13 Februari. Broodkaarten. Op vertoon van Domiciliekaart zullen Zaterdag 9 Februari a.s. van 241/a uur de nieuwe broodkaarten wor den uitgereikt. Ook de aanvullingsbroodkaarten voor kinderen beneden 1 jaar worden alsdan afgegeven. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie. Bon no. 16 eener thee- en koffie» kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G, koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, Ir

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2