Abonnementen op II blad MENU's Sneldraai- en Wiudstaal. iQ w Exira Voorstalll. KOOPJES L. SL1 Gemengd Nieuws. Correspondentie. itfuijfcw M.md Laatste Berichten. Telegrammen. Handelsberichten. Advertentie n. SCHIEDAM. Schiedamschedijk dl, VS Domiciliekaart zullen Zaterdag 9 Februari a.s. j van 241/2 uur de nieuwe broodkaarten wor- j den uitgereikt. Ook de aanvuliingsbroodkaarten j voor kinderen beneden 1 jaar worden alsdan j afgegeven. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie. Boa no. 16 eener thee- enkoffie- kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1* warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten h 11 cent per portie verstrekt. Telegrafisch weerbericht. Naar waarnemingen verricht in den morgen van den 8en Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt Hoogste barometerstand 765 te Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 752.4 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot westelijken wind, meest betrok ken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Lezing over Indië Gisterenavond hield de heer L. E. Dom yan Rombeek, gep. O. I. Hoofd-ambtenaar, m ,,Odeon" eene causerie over de Indische bestuurscarrière. Deze lezing werd gehouden op initiatief van den directeur der H. B. S. alhier en werd door scholieren en leeraren en enkele belangstellenden bijgewoond. Be heer Dom van Rombeek wees aller eerst op de betere verkeersmiddelen die Neder- landsch Indië uit zijn isolement verlost hebben, eo op de groote economische beteekenis van dit eilanden-rijk, vooral na den wereldoorlog. In de laatste dertig jaar is niet alleen de mlandsche landbouw, (rijst, mais en casave) vooruitgegaan maar ook de Indo-Europeesche cultures (suiker, koffie, thee, rubber) hebben enorme beteekenis gekregen. Dit geldt niet slechts voor Java maar ook voor de buitenbezittingen. Ten opzichte van mijnbouw en petroleum- winning is Indië nog een land der onbegrensde Mogelijkheden. Na deze uiteenzetting ging spreker óver tot een omschrijving der bestuursloopbaan bij het Europeeseh binnenlandsch bestuur in Indië. Spreker schetste de verhouding der leidende ambtenaren tot de regenten, en den inland- schen adel en de politiek ten opzichte van de inheemsche bevolking. Vervolgens ging de heer Dom van Rombeek die zelf 25 jaar bestuurs-ambtenaar was geweest, na welke taak in economisch op zicht den ambtenaar wacht. Spreker wees ten slotte op de materieele voordeden aan ambten en betrekkingen zooals b.v. administrateur op een suikerplantage of estate verbonden en betoogde dat ook voor de gehuwde vrouwen de schaduwzijden niet zoo erg zijn. In het tweede gedeelte van zijn causerie ver duidelijkte spreker zijn betoog met prachtige lichtbeelden van bevloeiingswerken op Java, aanplantingen, inlandsche woningen, landschap pen; de vulcaan Bromo. e.d. Directeur Horn dankte den heer Dom van Hombeek voor zijn zeer belangwekkende voor dracht. De aanwezigen stemden door een hartelijk applaus met deze dankbetuiging in. De door de Rijksveldwacht al- hier aangehouden personen, K. T. en A. K., Verdacht van diefstal van lood ten nadeele van de firma A. Houtman en Co., aan de West- frankelandsche straat, zijn, na opgemaakt proresverbaal, op vrije voeten gesteld. Omstreks half een hedenmid dag is uit de Schie even voorbij de spoorweg brug het lijk van een manspersoon opgevischt. Daar het lijk door de schroef van een boot erg gehavend was, kon de identiteit nog niet worden vastgesteld. Het lijk is naar het dren kelingenhuisje vervoerd. Een gra'naat ontploft. In de leger plaats Harskamp heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij een oefening in het werpen van granaten. Een granaat had driemaal ge weigerd en toen reserve-2e-luitenant Velt- meyer, van het 1ste regiment infanterie, de granaat nogmaals wilde probeeren, sprong deze plotseling uit elkaar, met het noodlottig ge volg, dat de luitenant zóo ernstig gewond werd aan den rechterarm, dat de hand totaal werd weggeslagan. Ook twee onderofficieren, die bij de oefening tegenwoordig waren, werden gewond en wel milicien-sergeant H. Wenter aan den buik en den rechterpols en sergeant De Groot aan den rechterarm. Na verbonden te zijn, werden de drie ver wonden naar het hospitaal te Arnhem overge bracht, waar de luitenant en sergeant H. ter verpleging zijn opgenomen, terwijl sergeant De G., na verbonden te zijn, naar Harskamp kon terugkeeren. De toestand der verwonden was gistermorgen bevredigend. De prijsdaling der eieren. Het hoofdbestuur der V. P. N. heeft zich tot den minister van Landbouw gewend met het drin gend verzoek, maatregelen te nemen, waardoor aan de onverwachte en voor de pluimveehou ders zeer nadeelige prijsdaling der versche eieren een einde komt. De thans op de mark ten geldende prijzen zijn niet toereikend tot dekking der hooge productieprijzen. Tevens is bij den minister aangedrongen op beschikbaarstelling van voer voor het opfokken van kuikens, en van petroleum voor het ver warmen van broedmachines en kunstmoeders, uitdrukkelijk noodig, wil de hoenderstapel in stand kunnen blijven. De vergiftige gassen. Men meldt iut Genève Het Internationale Roode Kruis-comité heeft gister besloten, aan alle oorlogvoerenden mo gendheden een energieken oproep te richten tegen 't gebruik maken van vergiftige gassen. Deze oproep zal worden gepubliceerd. Staking. Honderd werklieden van de Meubelfabriek Gebroeders van Rooven, te IJsselstein, hebben het werk neergelegd. De eischen der werklieden zijn vrijheid van organisatie en het weder in dienst nemen van de ontslagenen. Op het politie-bureau is te be vragen een hond (reu) met zwarten bek en lange ooren. Hoogwater te S c h i edam Zaterdag 9 Februari 2.25 v.m., 2.45 n.m. UIT VLAARDINGEN. Men maakt zich hier ernstig bezorgd over het lot van den vrachtlogger Eendracht VIII van de reederij de Eendracht (dir. H. de Korver). Het schip vertrok 17 Januari uit den Nieuwen Waterweg naar StaVanger, Sinds dien datum werd bij de reederij De Eendracht nog elders hier ter lande eenig teeken meer van Eendracht VIII vernomen. Later vertrokken sohepen zijn als aangekomen- te Stavanger ge rapporteerd. Verduistering. Te Haarlem is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een klerk van het Levensmiddelenbureau wegings verduistering van broodkaarten en petroleumbons. Bij zijn aanhouding werd een aantal van deze bons op hem gevonden en bij een huiszoeking werd ook een aantal bons aangetroffen. Tegen een tweede persoon is procesverbaal opgemaakt wegens heling. B e 1 a n g r ij k e d i e f s t a 1. Op het bureau der genie te Zevenbergen is, naar aan de ,,'s-H. Ct." wordt gemeld, f 18.400 gestolen. Spoorwegongeluk. MAAGDENBURG, 7 Febr. (Officieel). Heden heeft bij Maagdenburg een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij een conducteur en 15 soldaten werden gedood en 36 soldaten werden gewond, waarvan 21 zwaar. R. Aan uw verzoek kan niet worden vol daan. Het komt ons niet wenschelijk voor daaraan een bizondere bespreking te wijden. D. R. L. Wend u tot den secretaris der Huurcommissie. Noodlottig schot. Te Roermond wist Dinsdagavond een Duitscher, die wegens ver boden terugkeer in het hem ontzegde gebied over de grens zou gezet worden, aan de handen van den hem begeleidenden mare chaussee te ontkomen. Deze loste in de niet verlichte Munsterstraat twee schoten op den vluchteling, met het gevolg, dat het daar pas- seerende acht-jarige dochtertje van den koper slager W. door een schot ernstig in den buik werd getroffen. De toestand van het kind, dat naar het hospitaal werd overgebracht, is bedenkelijk. De vluchtende Duitscher werd op het Munsterplein door twee militairen aangehouden. Diefstal van goud. Men meldt uit Amsterdam De vorige week werd een kist met ongeveer een waarde van f 18.000 aan goud gestolen. Een reiziger van een firma uit Hoorn had, toen hij zijn laatste klant in de Boomdwars straat had bezocht, den kruier met de kist naar een bepaald adres gezonden. Deze, een man van 80 jaar, die al meer dan 20 jaar den reiziger vergezeld, verwijderde zich enkele oogenblikken, waarvan men gebruik wist te maken om de kar met de kist weg te nemen Gisteravond heeft de politie in een café in de Jordaan eenige der vermoedelijke daders aangehouden. Twaalf rechercheurs met een inspecteur trokken er op uit, maar zij, die gezocht werden waren er niet. In den loop van den avond zijn toen 5 verdachten gear resteerd en is bij hen huiszoeking gedaan. De vermoedelijke hoofddader woont in de Lindestraat, dus in de onmiddelijke nabij heid van de plaats, waar de kist werd weg genomen. Bij de huiszoekingen is veel geld gevonden en ook verschillende gouden voorwerpen. De meeste gouden sieraden waren verkocht aan een uitdrager, die ze echter alweer aan vele anderen van de hand heeft gedaan. Bij de moeder van de hoofdverdachte werd een be langrijke som gelds in beslag genomen. De gearresteerden zijn bekenden van de justitie twee van hen zijn buitendien deserteurs. Nader meldt men ons, dat een der gearre steerden den diefstal bekend heeft. Russen. Te Nijmegen zijn twee Russen aangehouden, die verdacht worden van inbraak met diefstal, te Malden gepleegd. Bijna 1 ton voedsel »geham- sterd". Volgens de ))Times" van 29 Ja nuari heeft de weduwe Jessie Klaber zich voor den rechter te verantwoorden gehad ter zake van «hamsteren" van levensmiddelen. In haar woning had men ten naaste bij 1 ton voedsel gvonden, waarbij onder meer waren 47 blikjes meel37 pond rijst 96 blikjes vleesch144 pond suiker 336 pakjes ge droogde groenten 84 pond beschuit61 pak ken chocolade 138 blikjes visch 182 pakken vruchten29 pakjes gelei59 blikjes ge condenseerde melk 27 Kerstpuddingen123 pakjes ingrediënten om pudding te maken 192 pond stroop. De geheele voorraad woog bijna 2000 pond Het bleek, dat de dame al deze levens middelen pond voor pond en blikje na blikje bijeen had gebracht. Hoewel zij 47 blikjes meel in huis had, was zij er toch op uitge gaan om nog meer te koopen. Ook kocht zij er voortdurend stroop bij en had zelfs suiker op haar kaart laten halen, ondanks het feit, dat zij 144 pond in haar huis had De rech ter veroordeelde haar tot een boete van f 1420. Geboren: 5 Febr. Petronella Christina, d. v. G. van der Zee en S. Kloos, Van Smale- veltstraat. 6 Lodevicus Petrus, z. v. L. P. Roeters en C. Zwarts, Boterstraat. Jo hannes Antonius Josephus, z. v. L. J. van Deventer en M. M. van Veen, Breedstraat. Hillegonda, d. v. M. van Nielen en J. de Bruin, Groenelaan. Ondertrouwd: 7 Febr. J. van dei- Kolk 27 j. en A. Hendriks 23 j. P. P. M. Offorman 32 j. en K. Krommenhoek 21 j. Th. van der Most 22 j. en H. M. de K. 21 j. Gehuwd: 7 Febr. J. Blomsteel 20 j. en J. M. Oosterveer 19 j.G. van Buuren25j. en J. J. van Wijk 22 j. Th. Schipper 28 j. en M. W. Kemper 29 j. W. P. Schot 24 j. en Th. M. E. van Gogh 20 j. B. G. van Beek 29 j. en M. van der Ree 23 j. Bcchizaktm. De rechtbank te Amsterdam heeft gister een revue-artist veroordeeld tot een geldboete van f 500 of 50 dagen hechtenis, wegens onjuiste aangifte voor de Rijksinkomstenbelas ting. Hij had op zijn biljet zijn inkomen aan gegeven als ongeveer f 1200, terwijl het f 8000 moest zijn. Het O. M. had f 250 boete of 50 dagen hechtenis geëischt. De Dordtsche paardentram is stopgezet, omdat de beesten ziek zijn en de Rijksveearts geboden heeft de beesten op stal te houden. Er schijnt onder de paarden een soort schurft voor te komen. Bruinkool. De heeren Steegh en Arntz te Maastricht hebben aan de Ged. Staten van Limburg concessie verzocht tot het ontginnen van bruinkool op het landgoed Bouwberg, ge legen in de gemeente Schinveld (L.), ter grootte van 100 Hectaren. De eerste beugvisch. Na een lang durig binnenliggen is gisteren de eerste zeilbeu- ger te IJmuiden aan de markt gekomen, n.l. VL 169 .Eendracht X" van de Visscherij-Maat- schappij De Eendracht te Vlaardingen. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit, heeft de directeur, de heer H. de Korver, de eerste krimpkabeljouw aan H. M. da Koningin aan geboden. Schip getorpedeerd. Hedenmorgen zijn te Terschelling twee boo ten met 29 schipbreukelingen van Zweedsche nationaliteit aangekomen. Hun schip is waar schijnlijk getorpedeerd. De geredden zijn op Oost-Terschelling overgebracht. Het Kabinet Seidler afgetreden. WEENEN, 8 Febr. Het Kabinet Seidler is afgetreden. Het huis van afgevaardigden is verdaagd. De volgende zitting zal schriftelijk worden aan gekondigd. In parlementaire kringen verluidt, dat het aftreden van het Kabinet is toe te schrijven aan het besluit van de Polenclub om geen deel te nemen aan de speciale debatten en tegen de 2-maandelijksche voorloopige begroo ting te stemmen, waardoor de meerderheid voor de begrooting twijfelachtig werd. De rechtbank te Rotterdam heeft gister veroordeeld T. v. d. K., 26 jaar, en Y. E. v. d. K., 34 jaar, beiden koopman te Rotterdam, wegens het opzettelijk een onjuiste aangifte doen voor de rijksinkomstenbelasting en het opzettelijk een onjuiste aangifte doen voor de oorlogswinstbelasting, uit welke onjuiste aangiften nadeel voor het rijk kan ontstaan, ieder tot f 1000 boete, subs. 50 dagen hech tenis en tien dagen gevangenisstraf. BEURS VAN SCHIEDAM 8 Feb. 1918. Moutwijn (46%). Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 5 Jan. f 89 3/4 6 Feb. f 89 3/4 7 Feb. 1' 89 3/4 8 Feb. f 89 3/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de Noteering B. A. J. W1TTKA-MPF. Bond van Distillateurs. 7 Feb. 8 Feb. Jenever: 50% fll5%. f 115%. Graanspiritus. Melasse-spiritus Ruwe spiritus. Spiritus. 7 Feb. af 1) f195 af1) f97i a f1) 8 Feb. ff1) f 195 A f1) f97i af1) ~1) per H.L. ad. 100% 2) per H.L. ad 50%. over de week van 11 t/in. 16 Febr. 1918: Aan den dood ontsnapt. De in IJmuiden aangekomen stoomtrawler „Johanna Cornelia" rapporteert, dat het vischtuig op 12 mijlen noordoost van het lichtschip Terschel- lingerbank achter een mijn bleef vastzitten. Men slaagde er in, voor de mijn tot ontploffing tot ontploffing kwam, het vischtuig te kappen om zoodoende aan een érnstig ongeval te ontko men. (Hbld.) MAANDAG erwtensoep met varkensvleesch, ver krijgbaar op erwtenbon. DINSDAG stamppot aard appelen met knolrapen en spek, verkrijgb. op aard appelbon. WOENSDAG gortsoep met rundvleesch, ver krijgbaar op aardappelb. DONDERDAG hutspot, met rundvleesch, ver krijgb. op aardappelbon. VRIJDAG gort met karnemelk en siroop, ver krijgbaar op gortbon. ZATERDAG stamppot aardappelen zuurkool en spek verkrijgb. op aard- i appelbon. 646 35 GEVRAAGD F. HOMMEL, Zaagmolen straat 168, beneden. Telef. 3120, Rotterdam. 6 Wereldsuccesftlni Zaterdag-middag 2 uur Entree f0.40, 0.30 en 0.20. Entree kinderen f 0.25, 0.15 en 0.10. KAARTEN verkrijgbaar vanaf 1 uur. Opening der zaal l%uur. 647 20 Zw. G. Cachetring f 17.50 Goud Zenith Horloge -50. G. Savonnet Horloge - 60. Zw. Goud remontoir - 30. Groote fraaie zilv. Beurs met breeden beugel - 75.— Een alpacca - 15-70 Kristallen gebaksmand met zilveren hengsel -18. Zw. g. mass. dubb. Heerenketting -100.- Inkoop en ruiling van Goud Zilver, Juwcelen, oude Kunst tanden en Gebitten. hoek Sleutelsteeg, Telefoon 11872. ROTTERDAM. worden dagelijks aan settemen na» het -il Koemarkt 4, door de cour an ten bezorgers, den boekhandelenz. Centrale Keuken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3