Dagblad Ivoor Schiedam en Omstreken. t2(JÜ~ fiOO -ST ÜO De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 41ste jaargang Zaterdag 9 Februari I9!8 No. 12062 DE BERGHOEVE. JSiriteulasuiBCli Meaws. FEUILLETON, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kanteortqd no. 148. lbons«m$Btii por 3 maanden £1.60, per weak 12 post f 3.- - s. wartaal Afaoaieriijke anmmerü 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus; 10. Srancio p. Advertentiön: 15 regeis fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrags* toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 4 9 j j j I verlies van geheele I 8 11 een hand, invaliditeit1 LUU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. ifit nummer bestaat uit twe<* bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van Antlionius Bournan om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorgedeelte van het pand Noordmolenstraat no. 52. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 Februari 1918. Van Maandag 11 Februari a.s. zal tot nadere aankondiging de üranjebrug voor het Verkeer met rij- en voertuigen gesloten zijn en zal tevens de scheepvaart aldaar gestremd zijn. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Staatssecretaris von Kühlmann en de'minis ter van buitenlandsche zaken graal' Czernin zijn gisteravond weer te Brest-Litofsk aange komen. De besprekingen liepen eerst over de terri- toiale vraagstukken en daarna over vervalsching van draadlooze telegrammen. Onverkwikkelijke discussus over de vertegenwoordiging van Polen op de Conferentie vormden liet slot der besprekingen. De officieuse „Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" wijst er op, dat een nienwe phase van onderhandelen te Brest-Litowsk is aangebro ken. De gedelegeerden der Centralen kunnen geen verdere concessies doen en zich met de voor stellen van Trotzky omtrent de ontruiming der bezette gebieden met vereenigen. Verdere compromissen' schijnen het blad niet denkbaar. RUSLAND. Ook gisteren en eergisteren zijn op Nossos- 29 „Ge kunt wel eerst de koffers verder uitpak ken, Lina, als het strak wat frisscher is, gaan we samen naar de zieke vrouw." „Is mevrouw de gravin niet te vermoeid 't Is een heel eind, van morgen is u al zoo ver naar buiten geweest." „Ge hebt gelijk, ik zal liever rijden." „Zal Jan mennen?" vroeg het,meisje met het onschuldigste gezicht der wereld. „Maar Lina, hoe komt ge er aan Dat kan Hendrik toch wel." „Ik meende dait mevrouw de gravin Jan tot haar bijzonderen koetsier had benoemd." „Jawel, vroeger, doch sinds ik heb ingezien, dat hij wat meer kan dan paarden mennen, sinds ik in hem heb ontdekt hoe ervaren hij is in den landbouw, heb ik hem het bestuur van dit landgoed opgedragen, dat wist ge toch al Zeg dus aan Hendrik dat hij om zeven uur voor moet zijn en zorg ook gij dan klaar te zijn." Door een handbeweging der gravin begreep zij, dat zij gaan moest. Zij ging eerst verderde koffers uitpakken. Ze had daar echter weinig geduld voor, dikwijls liep ze naar het venster en zag naar alle zijden rond. Zij werd niet in sonski Prospekt te Petrograd weer winkels ge plunderd. Bij de zich hierbij ontwikkelde vuur gevechten tusschen de militairen en de plun deraars zijn enkele tientallen personen gedood of gewond. Bij de poging om een clubgebouw te ver meesteren zijn Prins Engelytsje en een ander gedood. In tal van stadswijken hebben vrouwen de levensmiddelenwinkels overvallen en ge plunderd. Volgens berichten uit Petrograd bevindt zich thans het geheele schiereiland Krim in het bezit der holsjewikische sovjet. Naar aan de Köln. Ztg. van de Zwitsersche grens wordt geseind, duren de bloedige bot singen tusschen Roemenen' en maximalisten voort. De maximalisten trekken hunne troepen van het front terug, en concentreeren deze in de Boekowina en de Oekraine. De Poolsche troepen, die de stad Smolensk ingenomen hebben, staan onder het commando van generaal Debkow Musnacki en tellen 100.000 man, waaronder 12 regimenten infanterie, een groot vliegkamp, zeer veel artillerie onder het bevel van generaal Loswienaki. Zij hebben aan de bestorming van Smolensk deelgenomen. De nieuwe republiek Silberië, welke in Tomsk zetelt, heeft besloten diplomatieke betrek kingen met de sovjetregeering te Petrograd en met het Oekranische secretariaat generaal te Kief aan te knoopen. In beide steden zullen Siberische gezantschappen worden ingericht. Verder zal een Siberisch consul in Petrograd worden benoemd, die de belangen van de Siberische onderdanen behartigt. De regeering te Petrograd hoopt door het regelen de, diplomatieke betrekkingen den uitvoer van levensmiddelen uit Siberië naar Rusland mo gelijk te maken, voor zoover hiertoe spoor wegen voorhanden zijn. Het Staatsdepartement te Washington, heeft door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant te Stockholm het niet-bevestigd bericht ontvangen, dat de holsjewiki allen missies der geallieerden te Petersburg het verblijf hebben ontzegd. Zij zijn thans op weg naar de Zweed- sche grens. Volgens nog onbevestigde geruchten te Petrograd hebben de 30.000 kozakken over bevel van Alexejef, die zich van Kaledin heeft afgescheiden, reeds verscheidene stations aan de spoorlijn naar Moskou bezet, zoodat de trei nen vandaar niet verder dan tot Vorodeze kun nen rijden de tweespalt tusschen de kozakken neemt hand over hand toe. FINLAND. In h inland duren de gevechten tusschen Russen en Finnen voort. De Russische mi litaire commissie te Helsingfors heeft aan de binsche Witte Garde officieel den oorlog ver klaard. Trotsky seinde uit Brest-Litofsk een groet aan de Finsche omwentelingscommissie. hare verwachtingen bedrogen, en zag den lang verwachte op de boerderij toegaan. Lina wilde nu eerst maar liever het rijtuig gaan bestellen. Zij ijlde naar buiten en verdween achter dezelfde deur, waarin ook Jan gegaan was. Ze vond dezen niet, wel den koetsier. Toen ze hem hare boodschap had gebracht vroeg zij naar den bouwmeester. „Hebt ge ook voor hem een boodschap vroeg hij Snibbig antwoordde zij „wat ik hem te zeggen heb, gaat je niets aan." Het personeel wist maar al te goed, hoe hoog Lina bij de gravin stond aangeschreven en dat zij' meer als gezelschapsjuffrouw dan als kamermeisje behandeld werd, derhalve onder drukte ook Hendrik een heftig antwoord en zeide „De heer bouwmeester is juist door die zijdeur gegaan." Lina ging ook die deur uit, van hier voerde een pad naar den moestuin. Ook daar was hij niet, dien zij zocht, nu den bloementuin in en ja, daar stond Jan bij den tuinman. Lina ëlng naar hen toe en zei den tuinman, dat hij een bouquet zou maken voor de waranda, Bij de eerste woorden, die zij sprak, wendde Jan zich tot haar en groette vriendelijk. Hij was het meisje nog zeer dankbaar, dat zij hem op den grooten weg, waar hij eens bloedend neerlag, barmhartigheid bewezen had. „De gravin heeft u erg geprezen, mijnheer de bouwmeester," zei Lina, „toen we gisteren langs het veld reden, vond de gravin dat de landerijen er :n geen jaren zoo goed uitge zien hadden als nu." Het centrale comité der matrozen te Hel singfors heeft toebereidselen getroffen om torpedobooten en een modern slagschip van Sveaborg naar de Bothnische golf te zenden. Hierdoor moet de toevoer van wapenen voor de Finsche troepen in Noordwestelijk Finland worden verhinderd. Volgens Zweedsche berichten gebruiken de Russische holsjewiki in den burgeroorlog in Finland alle middelen van het schrikbewind. Te Helsingfors zijn meer dan 20 aanzienlijke personen vermoord. De Witte Garde te Wasa deelt mede, dat men den uit Tammerfors komenden trein van 38 wagons met Roodc Gardisten en Russische matrozen, in de lucht heeft laten vliegen. In de omgeving van Björneborg plunderen de Roode Gardes en de matrozen. De Finsche Witte Garde beheerscht Tornea thans onvoorwaardelijk. Een deel der Russi sche militairen is te Tornea gevangen geno men, de rest is gevlucht. De Russische commissaris, die met het Roe- meensche gezantschapspersoneel naar Hapa- randa trachtte te vluchten, werd ontdekt en op staanden voet doodgeschoten. Kemi moet door de Russische soldaten ont ruimd zijn. Noord-Finland bevindt zich thans weer in Finsche handen. De spoorweg tusschen Tornea en Haparanda is gereed voor het ver keer. DUITSCHLAND. In het huishoudelijk comité van het Prui sische Huis van Afgevaardigden heeft de mi nister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat bij de stakingen te Berlijn van de 300.000 arbeiders er „slechts" 180.000 den arbeid hadden neergelegd. In de provincies was de staking veel minder uitgebreid. GRIEKENLAND. Men meldt uit SalonikiDe koning van Griekenland is met zijn gevolg gisterenochtend per extra-trein aangekomen. Hij werd ont vangen door generaal Guillaum:: t, de generaals Niller en Bojevicq, admiraal Du Vignaul en dóór de civiele en militaire autoriteiten van Griekenland. Een bataljon Fransche en Griek- sche, Engelsche, Italiaansche en Servische af- deelingen bewees militaire eer. Achter de haag, door de troepen gevormd, heeft de menigte een geestdriftige ovatie aan den koning ge bracht, die de revue hield over de Grieksche en geallieerde legerafdeelingen in gezelschap van generaal Guillaumat en de overige hoofd officieren. De koning heeft zich naar het paleis begeven en de geallieerde militaire autoriteiten ont vangen. De koning vertrok heden naar het front en zal te Saloniki terugkeeren, om daar eenige dagen te blijven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De „Wiener Zeitung" van heden zal den in houd van den volgenden brief bevatten, door dan keizer zelf geschreven Waarde ridder von Seidler. In Overeenstem ming met de andere leden van het ministerie hebt u mij met het oog op den parlemen tairen toestand om ontslag van het heele ka binet gevraagd. Daar ik er bijzondere waarde aan hecht, dat het ministerie, hetgeen mijn onbeperkt vertrouwen geniet en in de moei lijkste omstandigheden toonde, wat het waard was, aan het bewind blijft, kan ik het ver zoek niet inwilligen. „Het doet me genoegen, dat de gravin over mij tevreden is, doch nu moet ik verder en gaan zien naar de nieuwe waterleiding, die ze aan het maken zijn. Tot later dus, juffrouw Lina De bouwmeester stapte verder. Lina had grooten lust met hem mee te gaan om het on derhoud voort te zetten, doch de tuinman riep haar toe „vergeet gij nu het bouquet „Ach ja, het bouquet 1" ze had dat gevraagd, doch had het heelemaal niet noodig. Ze moest er toch op wachten. „Zie toch eens, Lina, wat ten mooie bloe men, doch het mooiste bloempje zijt gij," zei de tuinman. „En gij zijt de naarste der distelen," zei Lina. „Lina, waarom zijt gij in den laatsten tijd zoo onvriendelijk tegen mij, er was toch eens een tijd, dat ik van een heerlijke toekomst aan uwe zijde droomde, doch sedert de bouwmeester hier in dienst is, zijt ge heelemaal veranderd tegenover mij." „Wat jij je al niet inbeeldt, als men eens een vriendelijk woord tegen jou spreekt, trekt ge aanstonds gevolgtrekkingen, en of ik met den bouwmeester spreken wil, zal je wel niets aangaan." ',Ik wil je dit zeggen, laat de bouwmeester tóch loopen, denk je soms, dat hij wat om je geeft Heelemaal niet." „Wat Frits moet ge me ook nog beleedi- gen door te zeggen, dat ik den bouwmeester naloop I" „Denk je dan, Lina, dat ook anderen dat ZWEDEN. Een gedeelte van de naar Finland uitgezon den schepen zijn 's nachts in de haven van Stockholm teruggekeerd het andere deel wordt heden verwacht. Het totale aantal Zweden, die zij meegebracht hebben, bedraagt 427 personen. Ook bevinden zich ook drie Russische holsjewiki aan boord. Dagbladcorrespondenten schetsen de reis als rijk aan gruwelijke wederwaardigheden. Een douane-ambtenaar werd bijkans voor de oogen der reizigers zonder de geringste aanleiding door de roode garde doodgeschoten. ALLERLEI NIEUWS. De Bond van Grieksche uitgewekenen van Drama, heeft aan het Internationaal So cialistisch Congres te Stockholm een telegram gezonden, waarin hij uit naam van 50.000 Grieksche uitgewekenen uit Oostelijk Macedonië een krachtigste protesteert tegen de aanvaar ding van den imperalistischen eisch der Bul- gaarsche socialisten, betreffende den afstand van genoemd gebied aan Bulgarije, daar het aantal Bulgaren onder de 220.000 inwoners van het prefectuur van Drama zeker moet meer dan 6900 bedraagt. De afstand van Oostelijk Macedonië, uit naam van een onbeduidende minderheid van Bulgarije, zou een flagrante inbreuk zijn op het beginsel van het zelfbe schikkingsrecht, en nimmer door de Grieksche inwoners, die er de overweldigende meerder heid vormen, worden geduld* De „Kolnische Zeitung" verneemt uit Fürth dato 7 December Alhier werden twee leiders der onafhanke lijke sociaal-democratische partij gearresteerd, onder wie dr. Hopf, Zij worden beschuldigd van landverraad, in verband met de jongste stakingen. In den nacht van 2 Februari is te Solin- gen gearresteerd Hermann Merkel, politiek re dacteur van de „Bergische Arbeiterstimme' het plaatselijke orgaan der onafhankelijke so ciaal-democraten In 1917 heeft Amerika door het optre den der onderzeeërs 69 schepen verloren, waarbij 300 personen om het leven kwamen. niet gemerkt hebben. Geloof mij, onze bouw meester is een vrouwenhater en spreekt nooit met haar, als wanneer en zooveel het hoog- noodig is. Het is mij lang niet onverschillig, wat ze van jou zeggen." 't Kan mij niet schelen wat ze zeggen sprak ze trots, „ik neem het je echter met kwalijk, dat ge mij al deze dingen zegt, ge zijt altijd vriendelijk tegen mij geweest, ge meent het goed met mij." ,Zoo, 'zoo, nog tezamenNa de lange scheiding is altijd wat meer te zeggen, jullie waart altijd zoo'n goede maatjes!" „Daar hebt ge het nu", zei Lina, „waarom moest ge me zoo lang ophouden. Wat moet de bouwmeester nu wel denken?" „Hij kan tenminste niet denken, dat ge om hem in den tuin kwaamt zei Frits, har telijk lachend. Een uur later reed gravin Ehrenburg met Lina naar de zieke vrouw. Op den terugweg reden ze nog een eindje om en de gravin w®r(* getroffen döor den weemoedigen trek op het gezicht van haar vertrouwd kamermeisje. De gravin was steeds hartelijk tegenover Lina en vroeg haar naar haar kommer, het duurde met lang of de gravin kende de stille neiging, i Lina gevoelde voor den bouwmeester. De gravin was hierover met verrast tm zou niets liever zien, dan een lmwehj d t twee. Ze troostte Lina met de woorden, dat alles misschien beter zou afloopen, dan ze Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1