Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flO De Oorlog. 41ste Jaargang. Maandag 11 Februari 1918 No. 12063 Gratis Ongevallenverzekering f Augustinus Joseplms Hallier, Buitenlandse!! Nieuws, BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. S bon nemen t se per 8 ïnaaadea l1.50, pear week 18 past f g.j kwartaal. Af&oaderlike aummens 3 ceat. Incassokosten worden berekend. Postbus39. franco p. Advertentie»: 15 ragels f 1.30 slke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededelingen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertantiën in het Zaterdagavondnuaimer 40 °/B oorlogstoftslag. Incassokosten worden berekend. bij verlies van levenslange 4 ®J 1111 verlies van geheele /I||| een hand, u uvvu, invaliditeit1 U U voet of 0ogi L tJ II 1 y y ®en duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent-Bisschop bij den Pauselijken troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom Zaligheid in den Heer. Heeds ten vierden male zenden Wij U Onzen Vastenbrief sinds het uitbreken van den moord- dadigen krijg en nog. altijd houdt de vreeselijke verwoesting en het ontzettend bloedvergieten aan, nog altijd blijft de vrede uit, waarnaar toch alle volkeren zoo hevig verlangenen waar over den vrede wordt onderhandeld, daar gaat de volkeren-oorlog over in omwenteling en burgerkrijg, met al de ellende daaraan ver bonden, met hongersnood en algemeene ver zwakking. En bij dezen algemeenen wereld-nood hekeerde zich, naar uit alles blijkt, de mensch- heid over het algemeen niet tot hoogeren levens ernst. ja zelfs is de inkeer, welke in de eerste dagen van den oorlog viel waar te nemen, weder sinds lang verdwenen. Luisterde toen althans de katholieke wereld nog naar de vermanende stem van den Paus, die als de giootste, neen, als de eenige oorzaak van den oorlog aanwees de zonde, en als het eenig afdoende middel, om den vrede op aarde terug te brengen, den terugkeer tot de christelijke deugdsinds heeft de verblinde wereld een ander middel gevonden, waarvan alle heil te verwachten is. een middel, dat zooals altijd, wanneer men zijn heil niet zoekt bij God blijken zal, en nu reeds blijkt, een groot zelfbedrog te zijn, al wordt het ook onder nog zoo schoonen naam aan de wereld voorgehouden en aanbevolen. Democratie, volksregeering heet het geneesmiddel voor alle kwalen, die de menschheid ongelukkig maken alsof het volk zich nipt altijd heeft laten meeslepen, ook in dezen alles verwoestenden oorlog, en niet altijd zal blijven gehoor geven aan schoone leuzen van weinigen, en meenende zelf te regeeren, zich niet altijd zal laten regeeren döor degenen, die handig genoeg zijn om de in ieder volk sluimerende harts tochten -- en dikwijls niet de edelste harts tochten op te wekken en te vleien. Die zoogenaamde volksregeering en zelfbestemming heeft waarlijk bij het volk, waarheen zich thans alle oogen richten, aan het bloedblad geen einde gemaakt, maar het slechts van de grenzen des rijks over het geheele rijk ver spreid, zooals een gevaarlijk geneesmiddel, dat zonder de oorzaak van het bederf weg te nemen, slechts het naar-buiten-uitbreken belet, geheel het lichaam ziek maakt en ten verderve voert. Wij zouden, beminde Geloovigen, in dit ge beuren, verre van onze grenzen, geen aanlei- ding gevonden hebben om U daarop met zoo- zooveel ernst te wijzen, als de zonde, die de oorzaak van dezen ontzettenden oorlog was, ook niet onder ons leefde en werkte, zooals Wij in Onze vorige vastenbrieven aanwezen, en als Wij niet tot Onze diepe droefheid waarnamen, dat als ongemerkt ook onder ons de dwaling meer en meer ingang vindt en zich vast zet in de hoofden, de dwaalleer dat niet bestuurd-te-worden maar zelf-te-besturen het redmiddel is tegen alle kwalen der maat schappij. Hoeveel huisgezinnen, ook katholieke, zien wij niet reeds, waar dientengevolge niet' meer de ouders maar de kinderen regeeren, hun wil doordrijvende zich aan de leiding der ouders onttrekken, en dan in jeugdige onberadenheid zich aan allerlei gevaren blootstellen, waarin maar al te velen hun geestelijken ondergane vinden. D Bij hoevele katholieken doen Wij niet de treurige ervaring op, dat zij, zoo niet door woorden dan althans door daden, een dergelijk zelfbestemmingsrecht voor zich opvorderen tegenover de H. Kerk, naar welke zij toch luisteren moesten, volgens het woord van Christus„Die U hoort, hoort Mij die U versmaadt, versmaadt Mij." En wij denken hierbij niet in de eerste plaats aan hen, die somtijds onder betuiging van eerbied en gehoorzaamheid aan de H. Kerk en aan haar Bestuurders willens en wetens heimelijk werken om de leiding der H. Kerk te verzwakken en krachteloos te maken dezulken vermanen Wij hier niet, omdat zij uit zelfzuch tige beweegredenen handelende naar dergelijke vermaningen niet luisteren zouden. Maar Wij hopen met Onze vermaning hen te bereiken, die waarschijnlijk zonder dat zij het zelf bemerken of vermoeden, reeds zijn aangetast door die rond hen heerschende dwaling, welke zij als het ware met de lucht inademen, en die dientengevolge bij elke gelegenheid, waarbij hun neigingen op de leiding der Kerk stuiten, zich terstond de vraag stellen, of de Kerk wel het recht heeft hun te verbieden wat zij meenden te doen. Zij zouden dan wel willen, dat de li, Kerk eerst eens bewees en afdoende bewees, ais met beslissende wets-artikelen, dat juist dit wel en dat niet geoorloofd is en zoolang dit niet is gedaan, willen zij hun volle vrijheid behouden, en natuurlijk toonen zij dan hun vrijheid niet door v r ij w i 11 i g te gehoor zamen, maar door juist te doen wat hun ver boden werd. Zij spreken nog en Wij willen gelooven te goeder trouw van onze Moeder de H. Kerk, maar zij doen als de kinderen van die huisgezinnen, waarover Wij hierboven spraken, die hunne ouders eer biedigen en gehoorzamen, zoolang deze zich niet verzetten tegen hun wil, maar dien eer bied vergeten, en de gehoorzaamheid opzeg gen, wanneer de wil der der ouders met den hunne in strijd komt. Alleen dit onderscheid bestaat in de behandeling dier kinderen en van de zoo-even geschetste katholieken, dat zulke eigenzinnige en zich-zelf regeerende kin deren aldus geworden zijn gewoonlijk door de schuldige zwakheid der ouders terwijl de ka tholieken, waarop Wij hier doelen, aan hunne Moeder, de 14. Kerk, waarlijk niet verwijten kunnen Gij hebt onder ons de tucht niet gehandhaafd, aan Uw zwakke opvoeding heb ben wij te wijten de verwording van ons kinderlijk plichtsgevoel. Reeds Onze zalige Voorganger schreef in zijn .Vasten-Mandement, waarin hij uitlegging gaf van het vierde gebod „Het zou geen goedgeaard, maar een waanwijs kind zijn, dat zeggen zou, ik wil mijne ouders gehoorzamen, voorzooverre zij recht hebben mij iets voor te schrijven en verder „onder den naam van vader en moeder worden in wijderen zin verstaan allen, die als overheden met gezag zijn bekleed En in een lateren Vastenbrief vermaande Hij U, naar aanleiding van het vjjh-igjarig bestaan der Hiërarchie in ons va derland „Op U rust een plicht van stipte en blijde gehoorzaamheid aan Uw Bisschop." En ria eraan herinnerd te hebben, dat de levensdagen eens Bisschops zoo zeldzaam bevrijd zijn van droefheid en zorgen, ging hij voort„Verlicht Gij dien last, lenigt Gij die droefheid door trouwe en kinderlijke volgzaamheid, gehoor zaamt en iaat U geleiden niet alleen, wanneer u verplichtende voorschriften worden gegeven in zake van geloof en zeden, maar ook volgt uw Bisschop gewillig, wanneer hij raad geeft en aanwijzingen doet voor het bijzonder en maatschappelijk leven." En Wij zeiven hebben in Onzen eersten brief, waarin Wij U Onze aanstaande Bisschopswijding aankondigden, U herinnerd aan de woorden van den H. Bisschop Augustinus, die zijne geloovigen vermaande „Maakt G ij onze bediening vruchtbaar, G ij moet mij helpen door Uwe volgzaamheid, opdat ik.... de vreugde smake, niet dat i k over U geste ld, maar dat ik U van nut ben: Ons Episcopaat zal vruchtbaarder zijn voor U, naarmate W ij geruster kunnen zeggen, wat Gij doen moet, en G ij getrouwer doet, wat Wij U zeggen." Sedert die verma ning, U gegeven met de woorden van den H. Kerkleeraar, hebben Wij niet opgehouden U te herinneren aan hetgeen Gij als kinderen der Katholieke Kerk verplicht zijt, doch oprecht gesproken, niet altijd hebben Wij de vreugde gesmaakt, dat Wij U aldus van nut waren, omdat men van Ons recht op het geven van leiding niet genoeg overtuigd schijnt, om er zich naar te regelen. En dan, hoe groot is niet onder ons het getal van hen, die wel niet redeneeren over het recht der 14. Kerk om hare kinderen te besturen en te leiden, maar die hare vermaningen, Wij zeggen nieteenvoudig naast zich neer leggen, dat zou een daad zijn, die hen tot de meest ongehoorzamen zou stempelen, maar die hare vermaningen zelfs niet booren. Door een zeei onkatholieke zelfgenoegzaamheid maken zij zeiven uit. wat mag en wat moet' en het j schijnt niet in hun hoofd op te komen, dat alleen God daarover te beslissen heeft, en dat llij die beslissing niet aan hun eigen oor deel en bevinding heeft overgelaten, maar aan Zijne Kerk heeft opgedragen, te leeren al wat Hij bevolen heeft. Is het bij dat alles te verwonderen, dat onder ons bij zoovelen het ware godsdienstige leven, de ware heiligheid zooverre achter blijft bij wat men gewoonlijk, maar zeer ten onrechte, kerksch- heid noemt Wij zeggen zeer ten onrechte, want eigenlijk zou alleen hij kerksch mogen heeten, die voor zijn uitwendig zoowel als voor zijn inwendig leven de leiding der H. Kerk volgt. Veel ter kerke gaan, zelf de H.H. Sacramenten veelvuldig ontvangen, kan niet goedmaken, dat men overigens zijn gang gaat, omdat men aldus, tegen de bedoeling van de H. Kerk, en dus ook tegen de bedoeling van Christus, tot doel maakt, wat de Kerk slechts als mid de 1, als genademiddel kan aanbieden om de ware, de eigenlijke heiligheid te bereiken. Nog eens dus, is het bij dat alies te verwonderen, dat het leven derzulken die zoogenaamde kerkschheid dan uitgezonderd Zoo weinig verschilt van het leven dergenen, welke van geen Kerk willen weten. Wij zeiden hierboven te meenen, dat dergelijk on-kerksch, on-katholiek handelen, waarschijn lijk ontstaan is, omdat men, zonder het te be merken of zelfs te vermoeden, langzamerhand werd aangetast door een verderfelijke dwaling, welke men ais met de lucht schijnt in-te-ademen. Ontneemt Ons, beminde Geloovigen, deze troos tende meening niet, door ook na deze ern stige vermaning op dien dwaalweg te blij ven voortwandelen verschaft Ons de vreugde U meer kerksch, in den waren zin van het woord, te zien worden en op vele Katholieken, die Gode zij dank nog in den goeden zin van het woord kerksch zijn, en zich waarlijk door de H. Kerk laten leiden in hun leven, doen Wij bij dezen een ernstig beroep, om dit niet stil en als ter sluiks te doen maar, zoo dikwijls dit pas geeft, er rond voor uit te ko men, dat zij als goede en ware katholieken, er geen schande in zien „aan den leiband te loo- pen" als die leiband door God zeiven liun in de hand is gegeven, en dat zij als waarlijk ver standige menschen handelen, wanneer zij de door God gegeven vrijheid gebruiken, om vrij willig tc gehoorzamen aan Hem en aan degenen die Hij gesteld heeft om te leeren, wat hun ten eeuwigen heil verstrekt. God de Zoon zelf heeft zich niet geschaamd de gestalte van een dienstknecht aan te nemen, en gehoorzaam te worden zelfs tot den dood des kruises,, U een voorbeeld nalatende, opdat Gij Zijne voetstap pen zoudt volgen. Laten Wij allen in den aanstaanden Vasten tijd, waarin Wij meer bijzonder dat H. Lijden des Ileeren, die grenzenlooze gehoorzaamheid van Christus overwegen, ons voortdurend eraan herinneren, dat Hij dit niet voor Zich zeiven noodig had, maar het deed voor ons, om ons door Zijn voorbeeld te doen zien, welke de weg is naar de eeuwige heerlijkheid, niet de weg der zelfgenoegzaamheid en der zelfbestem ming, maar der zelfversterving en der gehoor zaamheid. En als dit soms moeilijk valt voor onze zwakheid, weten wij immers, waar wij de kracht er toe kunnen verkrijgen, namelijk bij Hem, Die ons gaarne met Zijne sterkte bijstaat, als wij ernstig er om vragen door een aanhou dend vurig gebedbidden wij daarvoor, niet slechts in den Vasten-tijd, maar laten wij daar voor altijd blijven bidden, want de behoefte aan die sterkte, en dus ook aan zulk een gebed, is een blijvende behoefte van geheel ons leven. Als naar gewoonte vragen Wij bij deze ge legenheid uw gebed voor de H. Kerk en voor ons vaderland, opdat God, de Vorst des vredes, ons in Vrede blijve bewaren, en aan de overige wereld spoedig den vrede hergeve een Hartelijk gebed ook voor onze geestelijke en wereldlijke overheden, voor onzen H, Vader den Paus, voor Hare Majesteit onze geëer biedigde en geliefde Koningin en voor heel haar Koninklijk Huis. En zal dit Ons herderlijk schrijven op den Zondag Quinquagesima in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen Waarover een Rector is aangesteld, op de ge bruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den lOden Februari 1918. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, L. Westerwoudt, Secretaris. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Het verdrag. Het totstandkomen van het vredesverdrag met de Oekraïne geschiedde gelijk reeds gemeld in een nachtelijke zitting. De gezanten der Zuid-Russische volksrepubliek en de gedelegeer den der verhonden mogendheden warnn allen aanwezig. Woorden van vrede en vriendschap werden na de onderteekening der tractaten ge wisseld. De voornaamste verdragpunten zijn wel die, waarin bepaald wordt, dat de ontruiming van het bezette gebied onmiddellijk na de ratifi catie van het verdrag plaats vindt, dat afge zien wordt van alle vergoeding van oorlogs kosten en oorlogsschade en dat terstond eco nomische betrekkingen aangeknoopt en consuls benoemd moeten worden. De grenzen. De grenzen tusschen de Oekraine en Oos- tenrijksch Galicië zullen ongewijzigd als vóór den oorlog blijven. Meer naar het Noorden zal de grens der Oekrainische volksrepubliek van Tarnogiad be ginnen en over het algemeen volgens de linie Bilgeray Sroezebrzszijn Krasnostam - Pugaszow Radin Meshiretschie Sarnaki Melnik Brest-Litowsk Ivame- nietz Litowsk Pruschany Wydozows- kijesce verloopen. In bijzonderheden zal deze grens volgens den aardrijkskundigen toestand en met inachtneming van de wenschen der be volking door een gemengde commissie worden vastgesteld. Door deze grensregeling valt de Oekraine een niet onbelangrijk gedeelte van het voor malige Russisch Polen toe. In het zuiden zal waarschijnlijk de grens gevormd worden door de rivier de Wappach, terwijl dc Bug thans tot Melnik door Oekrainisch gebied zal stroo men. Van de belangrijkste plaatsen, welke door deze grensregeling hij de Oekraine zijn getrok ken vermelden wij het katholieke district Chelm, Kowel, Lutzk, Brest-Litowsk, Kobrin en Pinsk. Persstemmen. De vrede, door de Centraien met de Oekraine gesloten, heeft heel wat pennen in beweging gebracht. De Duitscbe bladen geven weinig nieuws, hetgeen ook moeilijk het geval kan zijn aan gezien men de gebeurtenis reeds weken lang heeft zien aankomen. De „Berl. Ztg. am Mittag" verwacht van het sluiten van dezen vrede een groote terug werking op het overige Rusland en zelfs op de Geallieerde landen. Het maximalisnie moge aanstekelijk werken, ook het woord vrede werkt aanstekelijk, meent het blad. Dit is inderdaad de overweging, welke velen bezighoudt en zelfs misschien bij Trotsky, in een oogenblik van practisclie bespiegelingen, zijn theoretische, heeft achteruit gedrongen. Immers, wij wezen er reeds vaak op, de maximalisti- sche regeering won haar groote macht omdat zij het sluiten van den onmiddeliijken vrede als hoofdpunt op haar programma plaatste. Dat deed millioenen zich aan haar zijde scha ren. De onderhandelingen te Brest-Litoisk hebben er stellig niet toe bijgedragen hun hoop op het sluiten van een spoedigen vrede te doen toenemen en het feit, dat de later aan gekomen afvaardiging der Rada eerder tot een vrede komt zal bij velen het vertrouwen in Trotsky en Lenin doen verminderen, dat dooi de uitspattingen der Roode Gardes en van matrozen en soldaten ook reeds danig ge schokt is. Over de economische voordeelen, die de vre de met de Oekraine den middenrijken ver schaft, schrijft de „Berl. Zcitung a. M. nog In het gebied van Tsjernihof is de geheele suikerindustrie van Rusland vereenigd. Poltawa bezit de grootsten rijkdom rijkdom aan vee in geheel Rusland. De bodem van Zuidelijk Rusland kan alles voortbrengen zelis rijst, katoen en haver. Dc economische huifder middelrijken zal den landbouw der 0ekra™ een grooten opbloei verschaffen. Het z werkelijke „broodvrede" voor de deelnemers van het verdrag zijn. De tekst van het vredesverdrag met de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1