Rusland verklaart den oorlog voor geëindigd. Biimenlaiid. Stads- eu (*ewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Oekraine heeft ons nog -oiet bereikt, schrijft het Duitsche blad, doch stellig zullen er ook de betrekkingen van eco- nomischen aard tusschen de verschillende j contracteerende landen in geregeld worden. Het vredesverdrag zal in allerlei opzichten eenigszins vaag moeten zijn, daar de Oekraine met Polen de eigenschap bezit van een onaf hankelijke staat te zijn zonder vaststaande grenzen. De grensregeling der beide staten zal stellig nog tal van moeilijkheden geven en van deze regeling zal het afhangen, welke staatskundige en economische positie zij tegen over de Gentralen kunnen innemen. Het Wolff bureau seint heden uit Berlijn Op de conferentie te Brest Litowsk heeft Trotsky namens de Russische delegatie ver klaard, dat Rusland den oorlog met Duitsch- land, Oostenrijk—Hongarije, Bulgarije en Turkije voor geëindigd verklaart. Rusland gaf bevel tot onmiddellijke de mobilisatie der Russische legers aan alle fronten. RUSLAND. Te Kief zijn, Volgens de „Zwestia", de troe pen der Bolsjewiki uit het centrum der stad verdreven. Thans wordt nog in de buiten wijken gestreden. WESTELIJK FRONT. Van Engelsche zijde bericht men, dat een Duitsch offensief bij Verdun wordt verwacht. De „Matin" schat, dat de Duitschers bij hun aanstaand offensief aan het Westelijk front de beschikking zullen hebben over 220 divisies. EEN SPAANSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Spaansche ministerie van marine deelt mede In den ochtend van 8 Februari zijn twee booten, die de geheele bemanning van het s.s. Sebastian" bevatten, te Santa Gruz aangekomen. De ,;Sebastian", die zout van Spanje naar New-York vervoerde, werd door een Duitsche duikboot getorpedeerd, welker gezagvoerder verklaarde dat zout contrabande was. De minister van marine heeft voorts den autoriteiten van Valencia om inlichtingen verzocht omtrent het als getorpedeerd ge melde Italiaansche s.s. „Duca di Genova" uit Sagunto. De minister-president heeft medegedeeld dat den autoriteiten der Ganarische eilanden is verzocht om met spoed bizonderheden te ver schaffen over het torpedeeren van de „Sebas tian". Zoodra dezen zullen zijn ontvangen zal de regeering zich met den nieuwen aanval op de Spaansche koopvaardijvloot bezighouden. Reuter seint nog uit Madrid Alle bladen bespreken uitvoerig het torpe deeren van de „Sebastian" en uiten hun ver ontwaardiging. De „Imparcial" schrijft Wij willen niet denken, al hoewel de feiten ons aanleidiug geven om het te gelooven, dat de aanvallen der Duitschers worden verricht volgens het vooropgezette denkbeeld om onze belangen en onze eer te treffen. De volharding der duikbooten doet ons geduld uitgeput ra ken. Wanneer een Spaansch schip op klande- stiene wijze de scheepvaart uitoefent, moet Duitschland ons dit geval kenbaar maken. De bestraffing zal dan uitsluitend aan Spanje staan. Wij ondergaan, ondanks de dankbaar heid, die men ons verschuldigd is, dezelfde behandeling als Duitschland's vijanden. De „Liberal" zegt De zeeschuimers hebben een ander schip van ons tot zinken gebracht. De Duitschers kunnen niet zeggen dat de ..Sebastian" con trabande vervoerde, daar hij slechts een la ding nederig Spaansch zout naar een Ameri- kaansche haven overbracht. Wij staan tegen over een nieuwe schending van het interna tionale recht, een nieuwe misdaad, die onze belangen en onze eer treft. Deze misdadige en ruwe handelwijze verdient een krachtig protest van het geheele land. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Naar uit Weenen geseind wordt, zet de minister-president Seidler de besprekingen over den binnenlandschen toestand met de partij leiders voort. De hervatting van de zittin gen van den rijksraad zijn afhankelijk van den uitslag dezer besprekingen, waarbij de regeering, naar de avondbladen in overeen stemming melden, de regeering de gewone be grooting wil behandelen en slechts in de tweede plaats de nieuwe voorloopige begroo ting. Volgens mededeelingen uit parlementaire kringen bestaat bij de regeering niet het voor nemen, om eenige wijziging in het kabinet te doen plaats hebben. GRIEKENLAND. Hit Saloniki wordt gemeld De Grieksche Koning heeft Donderdag de vliegkampen van den Franschen luchtdienst van het Oostelijk leger bezocht, waar hij werd ontvangen door Generaal Guillaumat. Vliegers hebben stoutmoedige tochten gedaan. 'sAvonds heeft de Koning een diner gegeven ter eere van de Grieksche civiele en militaire autori teiten. Den volgenden dag heeft hij het Grieksche kamp van Saloniki bezocht eh 's avonds een diner gegeven ter eere van de bevelhebbers van de Geallieerde legers. ZWITSERLAND. Men meldt dat in Zwitserland een revolutie in voorbereiding schijnt te zijn. Er wordt in het leger ijverig propaganda- voor de revolutionairen gemaakt, Vooral tegen den dienstplicht wordt een felle actie gevoerd. ROEMENIë. De „Zwestia" verneemt uit Badagag De Roemeensche vloot heeft bevel ontvan gen om de door de Russische revolutionnairen in beslag genomen Roemeensche schepen te bevrijden. Den len Februari zouden de commandant en twee matrozen van den Roemeenschen kruiser „Elisabeth" wegens deelneming aan revolutionnaire samenzweringen gearresteerd en ter dood veroordeeld zijn. Volgens een bericht uit Bazel heeft von Mackensen Roemenie een ultimatum gezonden, waarin verlangd wordt, dat de Roemeensche regeering bmnen vier dagen vredesonderhande lingen opent. DE „TUSCANIA". De Britsche admiraliteit heeft de volgende herziene getallen meegedeeld, die betrekking hebben op de torpedeering van de „Tuscania". In totaal zijn gered 2235 menschen, w. o. 113 Amerikaansche officieren en 1917 Ameri- kaansche manschappen, 16 scheepsofficieren en 181 mindere'schepelingen. Verder zes passa giers en twee marine passagiers. Van de geredden zijn er 148 aan wal ge bracht op een punt van de Schotsche kust. Daaronder waren 134 Amerikaansche militai ren, van wie zeven officieren verder 10 leden van de bemanning en vier passagiers. De katholieken en de politiek. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland brengen bij deze ter kennis van alle Katholieke Sociale organi saties, dat het overeenkomstig het meer malen uitgedrukt verlangen der Pausen hun ernstige en uitdrukkelijke wensch is, dat de Sociale organisaties in het algemeen de zuiver politieke actie steeds zullen houden buiten hunne sociale werkzaamheid. In het bijzonder zullen zij zorg dragen, dat in en door de sociale organisaties nimmer over te stellen candidaten voor de vertegenwoordigende li chamen worde beraadslaagd noch in welk verwijderd verband ook op candidaatslel- lingen of op het verkiezen van bepaalde can didaten eenige invloed worde geoefend dat in de Katholieke Kiesvereenigingen de leden der sociale organisaties zich niet gedragen als leden dier organisaties maar als Katholieke Staatsburgers, met allen medewerkend tot be reiking van het doel, dat de Kiesvereenigingen zich hebben gesteld dat de leden der sociale organisaties aldaar niet er naar streven op welke wijze en met welke middelen dan ook zelf z.g. Standscandidaten te stellen, noch zullen eischen, dat door anderen bij het stellen van candidaten met het ledental der sociale organsaties worde rekening gehouden, maar onder leiding der politieke besturen zullen mede werken die personen te brengen in de verte genwoordigende lichamen, welke ongeacht tot welke stand zij behooren den meesten waarborg bieden, de door de Katholieken, al daar de vervullen taak te zullen volbrengen. Utrecht, den 5 Februari 1918. H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. W. VAN DE VEN, Bisschop van 's Bosch. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. L, J, A. PI. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, P. HOPMANS, Bisschop van Breda. De onderhandelingen met de Entente. Naar wij vernemen zullen de onderhande lingen met de geallieerden gevoerd worden door een commissie, bestaande uit de Londensche delegatie, nl. dc heeren jhr. Snouck Hurgronje, Valstar en Broekema, aan wie zijn toegevoegd de heeren G. J. K. van Aalst, A. G. Kröller en La Gro. De heer Kröller is benoemd op aandringen in het bijzonder van den minister van Land bouw. Deze achtte diens opneming- noodza kelijk, ten einde de economische onderhande lingen, welke met Duitschland naar aanleiding van de tusschen Nederland en de geassoci eerde mogendheden te sluiten overeenkomst gevoerd worden, te vergemakkelijken. De heer Snouck Hurgronje leidt hoofdzake lijk de onderhandelingen, terwijl de andere heeren adviseerend optreden. Voorts vernemen wij, dat Duitschland te genover onze toestemming aan Amerika, om onze schepen voor short trips buiten de oorlogs zone te gebruiken, een tegen-eisch voor scheeps- ruimte nh den oorlog, heeft gesteld. (Tel). Het vleesch. Naar wij uit betrouwbare bron vernemens zullen met ingang van Woensdag, 20 Februari maximumprijzen voor rundvleesch in werking treden, gebaseerd op den prijs van f 1.25 per per Kg. slachtgewicht. Petroleum voor Nederland. Een telegram uit Weenen aan de „Berl. Börser Courier" meldt, dat vertegenwoordigers der Oostenrijksche petroleumnijverheid naar Nederland zijn gereisd om onderhandelingen te voeren met betrekking tot petroleumleve- ring uit Galicië, in verband met het afsluiten van een nieuwe handels- en credietovereen- komst met ons land. Telegrafisch verkeer. (Officieel). Het Ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat, blijkens in den avond van 9 dezer ontvangen telegrafisch be richt van Harer Majesteits gezant te Londen, de Britsche Regeering hem heeft verwittigd, dat het telegrafisch verkeer voor handelsdoel einden onverwijld hersteld wordt. De „Nieuw Amsterdam". Reuter seint uit een Amerikaansche haven aan de Atlantischen Oceaan Alleen aan den gouverneur en regeerings- ambtenaren is 't toegestaan aan boord te gaan van de „Nieuw-Amsterdam" die onder de strengste bewaking blijft. De „Matin" deelt mede, dat 33 mannelijke en 7 vrouwelijke passagiers van de „Nieuw Amsterdam" door de Amerikaansche autoritei ten na een streng onderzoek zijn aangehouden Huisbrand. Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Ten einde misverstand daaromtrent te voor komen heeft de Rijkskolendistributie aan de brandstoffencommissies medegedeeld, dat de huisbrandstoffen, die op 1 April a.s. bij de verbruikers nog in voorraad mochten zijn als overschot van de rantsoenen voor het stook- seizoen 1917/1918, niet in mindering zullen worden gebracht op de voor het stookseizoen 1918/1919 toe te kennen rantsoenen. Dit geldt zoowel voor alle klassen van groep A, als voor de groepen B, G en D. Demonstratie op 18 Februari. De burgemeester van Amsterdam brengt onder de aandacht van de ingezetenen, dat 't verboden is zonder vergunning van den burgemeester optochten te houden. Voor het geval door hem in de naaste toekomst op aanvragen tot het houden van optochten in ruimere mate dan in de laatste maanden het geval is geweest, gunstig zal worden beschikt, moet hieruit niet worden afgeleid, dat het houden van geïmproviseerde optochten het z.g. strekken" weder zal worden toegelaten. Dit strekken" 7,ala daarentegen met gestreng heid en beslistheid worden tegengegaan. Voorts deelt de burgemeester mede, dat aan vragen van deputaties om door den burge meester te worden ontvangen, moeten geschie den schriftelijk en met duidelijke omschrijving van het verlangde onderwerp van bespreking, zullende hij na ontvangst van een dergelijke aanvrage beslissen, of het verzoek zal wor den ingewilligd en j_zoo ja, op welke dag en uur het onderhoud zal plaats vinden. Naar aanleiding van bovenstaand commu- qué kan de»Tei."nog mededeelen, dat het in het voornemen van den burgemeester ligt, in dien althans de omstandigheden zich niet in ongunstigen zin wijzigen, op een aanvrage tot het houden van een optocht ten einde te de- monstreeren, in zake de in de naaste toe komst te volgen levensmiddelenpolitiek gunstig te beschikken. De voorwaarde zal worden gesteld, dat in verband met den steenkolennood op de spoor wegen de demon«tratie een uitsluitend plaat selijk karakter zal dragen. Haarlemsche Katholiekendag. Naar wij vernemen, zal op een nader te bepalen datum in September van dit jaar te Alkmaar een diocesane Katholiekendag worden gehouden, waar in behandeling zal komen het onderwerp „De Vrouw". De S. D. P. Het gisteren te Amsterdam gehouden con gres der S. D. P. heeft het verkiezingsprogram voor 1918 vastgesteld. Het partijbestuur werd gemachtigd samenwerking met de Christen- socialisten te zoeken. Ruiterstandbeeld van Stadhouder Willem III. Op advies van de commissie uit de jury voor het Ruiterstandbeeld van Stadhouder Willem III te 's Hage, heeft het hoofdcomité in zijn algemeene vergadering van 7 Februari j.l. met algemeene stemmen besloten de ver vaardiging van dat standbeeld op te dragen aan Toon Dupuis Manufacturen. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt In een der bladen wordt door een manufac- turier de vraag gesteld, waarom het rijksbu reau voor manufacturen voor het afgeven van een geleidebiljet voor het vervoer van een grootere hoeveelheid dan 10 K.G. 10 cent vor dert, en wat er met de in beslag genomen goe deren gebeurt. Voorts klaagt hij, dat in het begin dezer week groen en rijp, reeele en ket tinghandelaars dergelijke geleidebiljetten kon den ontvangen. Hierover kan het volgende worden medege deeld Door het Rijksbureau voor Manufacturen worden alle manufacturiers in ons land, groote en kleine, geregistreerd. Reeds zijn er 21 a 30 duizend ingeschreven. Dezen worden geschift in bona-fide en niet bona-fide manufacturiers, opdat alleen de reeele handelaars door tusschen- komst van het bureau zullen worden geholpen. De heffing van 12V2 cent (niet 10 cent zoo als in de klacht staat) per geleidebiljet ge schiedt ter goedmaking van de kosten van het bureau, dat overigens geenerlei inkomsten heeft. De in beslag genomen goederen worden eerst aan het Kon. Nat. steuncomité aangeboden. Wenscht dit de goederen niet aan te koopen, dan worden zij aan andere vereenigingen, con- fectie-fabrieken of grossiers. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens gisteren bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. „Ms. Zeeland" onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Rambonnet van San Francisco vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland. Onze gezant te Washington. Bij het departement van Buitenlandsche Za ken is een telegram ontvangen van onzen nieuwen gezant in de Vereenigde Staten, mr. Philips, meldende dat hij te Washington is aangekomen. Levensmiddelen. In de week van 1116 Februari is verkrijgbaar: op bon 186 1 ons zeep per persoon, 14 ct. per pond. op bon 187 1 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 1 ons capucijners per persoon, 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper. op bon 188 l/aons g°rt Per persoon, 13 cent per pond. Op bon 189 1/2 ons vet per persoon, 40 cent per pond. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Aardappelen. In de week van 11 tot 16 Februari verkrijgbaar op bon 190, 191, 192, 193 en 194 per persoon 1 kilo. Prijs 5x/a cent per kilo. Maandag is bon 190 geldig. Dinsdag 191, Woensdag 192, Vrijdag 193 en Zaterdag 194. Op bon 190 worden kleiaardappelen ver kocht a 6Va Per K.G. Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak loopt van 3 Februari tot en met 13 Februari. Broodkaarten. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Koffie. Bon no. 16 eener thee- enkoffie- kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. Postdienst. Bij de Kamer van Koophandel en fabrieken te Schiedam is in het begin van Februari in gekomen een aan harer voorzitter gericht schrijven van den directeur van het Postkan toor alhier d.d. Februari 1918 van den na volgenden inhoud Naar aanleiding van Uw mondeling verzoek d.d 31 Januari j.l., inzake de afgifte van de correspondentie van trein XI Amster dam Rotterdam om 10.53a, t e Schiedam, heb ik de eer U mede te deelen, dat met ingang van 5 Februari a.s. deze correspondentie wederom denzelfden avond ten postkantore zal worden aange bracht, en dat zij in de le. bestelling van den volgenden dag zal worden opgenomen. Openbaar onderwijs. Onderstaand adres, vergezeld van eene uit voerige Memorie van Toelichting met twee bijlagen, is aan den Gemeenteraad verzonden Namens en in opdracht van de Afd. Schie dam van den Bond van Nederlandsche on derwijzers nemen ondergeteekenden beleefd de vrijheid UEA. mee te deelen, en dat zij met groote belangstelling kennis ge nomen hebben van het voorstel, door den Edelachtb. heer W. van der Hoek ingediend, om lo. het aanvangssalaris van de Schiedamsehe onderwijzers met f 200 te verhoogen en 2o. het aantal periodieke verhoogingen met twee te verminderen dat zij uw College verzoeken het ingediend voorstel te willen aannemen, voorzooveel betreft het eerste deel, doch in geen geval Uwe medewerking te verleenen om het tweede deel van het voorstel te bekrachtigen en dus het aantal periodieke verhoogingen on gewijzigd te laten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2