Binneuland. Stads- ea tie westelijk Nieuws Crisismaatregelen. Gemengd Nieuws. regelen genomen om groote maisvoorraden aan de markt te brengen, vóór het voorjaar den toestand van die voorraden bedreigt. Verder is er voor gezorgd, dat de meelfabrieken van voldoenden toevoer worden voorzien. Duizen den goederenwagens zijn bestemd voor het vervoer van voedingsmiddelen. Reeds is er een groote bespoediging in het transport ge komen. De pers en sprekers in openbare ver gaderingen wekken de landbouwers er toe op, hun graan te brengen bij de spoorwegen. De order om voorkeurrechten voor graanvervoer toe te staan, zal van kracht blijven, totdat de noodtoestand voorbij zal zijn. Het regee- ringsprogram omvat de standaardiseering van locomotieven, spoorwegwagen en ander spoor- wegmaterieel. De maatregel is er op bedoeld om van blijvende waarde te zijn, en men be looft er zich spoedig nut van. De voortduring van den gunstigen weers- toestand helpt mede tot het verminderen van de opstopping in het vervoer, speciaal op de spoorwegen in het Oosten van de Unie. De vooruitzichten worden gunstig geacht, indien er geen herhaling intreedt van het stormweer met groote koude. De Oostelijk spoorwegen hebben een toeneming van 14.000 gemeld, wat betreft het aantal wagons, dat de laatste twee dagen is verplaats, terwijl ook uit het Middel- Westen, waar gevreesd werd voor hoog water, geruststellende rapporten inkomen want het smelten der groote sneeuwmassa's geschiedt geleidelijk. Waarschijnlijk zal nog maar één steenkool- besparings-Maandag worden gehouden, buiten de zuidelijke Staten, waar de steenkoolveror dening ingetrokken is. Wat New-York (stad) aangaat is de veror dening ingetrokken ten behoeve-van 80.000 arbeiders in het kleermakersvak, die nu Maan dag aan den arbeid kunnen blijven. WESTELIJK FRONT. De aankomst van troepen, die geforceerde marschen hebben gehouden, de voortdurende aanvals-manoeuvres en de herhaalde raids van vliegtuigen worden door de bladen opgevat als een bewijs, dat het Duitsch offensief aan het Westelijk front aanstaande is. De Matin" schat, dat de Franschen en Engelschen tegen 220 divisies, met ongeveer 1.600.000 bajonet ten zullen moeten strijden. Het blad neemt aan, dat dit offensief den vijand is staat zal stellen in verscheidene breede sectoren aan te vallen. dering plaats gehad van den Kieskring Dordrecht van de Liberale Unie. De navolgende candidaten werden gesteld 1. Prof. Heer es 2. P. de Kanter 3. Van der Hout; 4. Van Schouwen 5. Prof. Eerdmans 6. Jhr. R. de Muralt7. Smeenge8. Rood- huyzen 9. mr. Fock 10. D. de Klerk. Op de vorige groslijst was de heer de Kanter als no. 1 geplaatst. Deze heeft thans zijn plaats moeten afstaan aan den heer Heeres. De Katholieke Universiteit. Op de jongste gehouden Prosynodale Ver gadering is bepaald zoo deelt Mgr. Gallier in ,,St. Bavo" mee dat voortaan op den 2en Zondag der maand Maart, onder al de H.H. Missen, een collecte zal worden gehou den ten bate der St. Radboud-Stichting. In de binnenkort verschijnende Acta van de Prosynodus wordt deze bepaling nader toe gelicht. De getorpedeerde Zweedsche Reliefboot. Men meldt uit Harlingen Hier zijn per stoomboot „Prinses Juliana" van Terschelling aangekomen 29 man der equipage, waaronde? de kapitein en een ge wonde van de bij Terschelling getorpedeerde Zweedsche reliefboot „Fridland", geladen met graan bestemd naar Rotterdam, bij welke torpedeering 6 der opvarenden het leven heb ben gelaten. De bemanning zal naar Rotterdam vertrekken. ALLERLEI NIEUWS. Reuter seint uit Londen De Britsché torpedojager „Boxer" is in den nacht van 8 Februari na een botsing in het Kanaal gezonken. De „Boxer" behoorde tot een der torpedo jagers, die van 285 tot 355 ton meten en een bemanning hebben van 45 tot 50 koppen. Lord Reading, de hooge Britsche gevol machtigde en gezant met bijzondere opdracht in de Ver. Staten, is aldaar aangekomen. Van September 1914 tot einde 1917 heeft het postkantoor van Bazel 3,603,471,238 postzendingen voor de Duitsche, Belgische, Fransche, Engelsche, Italiaansche, Oostenrijk- sche en Servische krijgsgevangenen behandeld. Van Zwitserland uit werden in dat tijdvak 10,079,298 K.G. brood aan de krijgsgevangenen in verschillende landen en 5,591,752 paketten verzonden. Nederland cn de Entente. De Londensche berichtgever van het »Hbld." seint De Daily Mail" zegt dat aan het eind van de vorige week verstrekkende diplomatieke en economische schikkingen zijn tot stand ge komen tusschen Groot-Brittannië en Neder land en de geallieerden en Nederland. Zaterdag hebben de Britsche en Nederlandsche regee ringen de zand- en grindquaestie opgelost. De belemmering van het Nederlandsche telegraaf- verkeer is Zaterdag hervat. In Nederlandsche officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat de «voorloopige" opheffing weldra blijvend zal worden, naar aanleiding van de onderzoe kingen die de Nederlandsche autoriteiten on verwijld zullen instellen naar oorsprong en be- stemming van het zand en grint. Het is zeer waarschijnlijk dat voor Groot-Brittannië zeer bevredigende voorwaarden zullen worden ver kregen. De Nederlandsche gezant te Londen, Van Swinderen, sprak zijn zeer levendige .voldoe- J ning uit over de beëindiging van het geschil. Te Londen zijn de heer Van Vollenhoven bijzonder gedelegeerde voor Nederland en de heer Thernl die alle geallieerden vertegenwoor- woordigt, bezig met de voltooiing en bijzon- derheden van een Nederlandsch-geallieerde overeenkomst, betreffende de Nederlandsche scheepvaart voor de geallieerden en de leve ring van levensmiddelen en andere benoodigd- heden door de geallieerden aan Nederland. Nederland zal een «rantsoen" levensmiddelen en industrieel materieel ontvangen, gebaseerd op de bekende behoeften van het land in ver band gebracht met de wereldschaarschte aan levensmiddelen en grondstoffen. De benoo- digdheden zullen in Nederlandsche schepen worden vervoerd. Het overschot van de Ne derlandsche handelsvloot zal komen ter be schikking der geallieerden echter buiten de oorlogszone. Onbepaald klein verlof. De navolgende dienstplichtigen zullen op de hieronder genoemde data met onbepaald klein verlof worden gezonden 20 Februari a.s. de korporaals en manschap pen, lichting 1914, van de najaarsploeg der vesting-artillerie. 1 Maart de onderofficieren, lichting 1913, van de onbereden wapens de korporaals en minderen der militielichting 1914, die omstreeks 15 Januari 1915 werden ingelijfd als telegra fist en telefonist. De centrale Keukens. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht Van verschillende zijden is mij door gemeen tebesturen gevraagd of het noodzakelijk is, dat voor de afgifte van maaltijden uit centra le keukens levensmiddelenbons worden inge nomen. Naar aanleiding daarvan heb ik de eer u het volgende mede te deelen Levensmiddelen, in het bijzonder strekkende ten hehoeve van centrale keukens, zullen van Regeeringswege niet aan de gemeentebesturen worden geleverd boven het gewone gemeente lijke rantsoen. Voor zoover zulk een rantsoen derhalve toereikend is voor de gemeentelijke behoefte, zal het aan het bestuur der gemeente niet mogelijk zijn toe te staan, dat uit de centrale keuken maaltijden worden verstrekt, zonder dat daartegenover bons worden geëischt. Door verschillende oorzaken kan het echter voorkomen, dat het gewone gemeentelijke rant soen van eenig goed blijkt een overschot te laten, bijv. doordat niet alle inwoners van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt tegen af gifte van een bon het hun toekomende gedeelte daaruit op te nemen. Bij mij bestaat geen bezwaar, dat zoodanige overschotten aan de centrale keukens kunnen worden afgestaan en de daaruit te bereiden maaltijden worden uitgereikt zonder dat daar voor de afgifte van een bon of onderbon, gelijk hier en daar gebruikelijk, wordt voorgeschreven. De Indische Volksraad. Een telegram uit Batavia meldt Wekelijks neemt het verzet toe tegen het feit, dat verschillende reorganisaties door de regeering worden doorgezet zonder dat men nog in de gelegenheid is den Indischen Volks raad te hooren. Herhaaldelijk wordt verzocht met de reorganisatieplannen te wachten, tot dat de Indische Volksraad die zal hebben be handeld. geworden. Dit surrogaat heeft waarschijnlijk bestaan uit vermalen .gebrande hyacinthen- bollen, waarvan voorshands zelfs nog niet vaststaat, dat zij voor vee geheel onschade lijk zijn. Elders weer zijn het gebrande en vermalen aardappelschillen, die als een zeer aanbevelenswaardig surrogaat voor koffie wor den aanbevolen en dien overeenkomstig ge prijsd zijn. Hangende de overweging, op welke wijze tegen misstanden van vorenbedoelden aard op meer afdoende wijze kan worden opgetreden heb ik de eer u op te dragen in de eerste plaats een beroep te doen op de medewerking van de plaatselijke bladen in uwe gemeente om daarin de bevolking met den meesten nadruk te doen wijzen zoowel op de gevaren welke het gebruik van de thans in den han del komende koffie-surrogaten oplevert, als op het feit, dat voor die surrogaten prijzen wor den gevraagd, welke in geenerlei verhouding staan tot de werkelijke waarde van het ar tikel. In de tweede plaats draag ik u op bij hen, van wie het bekend wordt dat zij in uwe gemeente, hetzij koffie-surrogaat fabriceeren hetzij artikelen verkoopen, op hetwelk de qualificatie „vervalscht en schadelijk" toepas- salijk schijnt, opgave der voorraden te vor- deren en die voorraden in bezit te nemen op grond van art. 9 Distributiewet 1916. U ge lieve mij van inbezitnemingen van dezen aard mededeeling pe doen, waarna u zal worden medegedeeld waarheen die voorraden moeten worden opgezonden teneinde onderzocht en getaxeerd te worden. Bij dit onderzoek zal ervan worden uitge gaan dit zal wel nauwelijks behoeven te worden opgemerkt dat het artikel werd aangediend als „koffie-surrogaat" is het als zoedanig waardeloos dan is te verwachten dat dienovereenkomstig de waardebepaling zal luiden. Ten slotte zal ik gaarne van u de namen vernemen, van hen, die hunne fabrieken be zigen tot het drogen van producten, waarvan waardelooze surrogaten worden gemaakt. Het ligt in mijn voornemen die fabrieken van het verkrijgen van brandstoffen uit te sluiten. Hetgeen hiervoor werd opgemerkt van koffie zal, naar te vreezen is, binnen korten tijd ook met thee het geval zijn ook op thee-surro gaten zijn vorenbedoelde opdrachten derhalve van toepassing. In het belang van de volksgezondheid en ter voorkoming van financieele schade, vooral bij het minder ontwikkelde publiek, doe ik een ernstig beroep op uwe medewerking in dezen. Malaise in de Schoenindustrie. De productie-beperking aan de schoenindus trie dóór het rijksdistributie-bureau opgelegd dreigt een beperking van den werktijd mede te brengen tot circa 45 weekuren, waarvan wederom beduidende loonderving het gevolg zou zijn. Door den Ned. Bond van Schoenfa brikanten zal evenwel gepoogd worden deze beperking te vertragen en middelen te vinden om de loonderving zoo gering mogelijk te maken. Haver. i Naar de »N.O." meldt, zijn de van ver schillende zijden ingestelde pogingen, welke van Regeeringswege werden gesteund, tot invoer van Svalofs origineele haver, wederom mislukt. Hoewel onze Regeering alle faciliteiten toezegde, is de invoer afgestuit op bezwaren van den Zweedschen kant. Daaronder valt in de eerste 1 plaats te noemen het gebrek aan goed zaai- koren daar ter plaatse. Woningcongres Nationale Woningraad. Gister is te Amsterdam het woningcongres 1 van den Nationalen Woningraad geopend, onder leiding van den heer H. G. J. Bloemers. De belangstelling was zeer groot. Ss. „Luna". Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat het stoomschip „Luna" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, 'dat, zooals men weet onlangs door de Duitschers is aangehouden en naar Swinemünde werd opgebracht, thans is vrijgelaten en dat dit schip heden uit Swinemünde zou vertrekken ter voortzetting van de reis naar Gothenburg. De Kamerverkiezingen. Blijkens mededeeling van mr. J. R. H. van Schaik in de Vergadering der Centrale Kies vereniging in den Rijkskieskring Arnhem en Nijmegen, zal de heer Duynstee, afgevaardigde voor het Tweede Kamerdistrict Druten, zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar stellen. Kieskring Dordrecht. Dezer dagen heeft te Rotterdam de verga- Koffie-surrogaten. De Minister van Landbouw heeft de vol gende circulaire gericht tot de gemeentebe sturen Het zal ook u niet onbekend zijn geble ven, dat in den laatsten tijd het aantal soorten koffie-surrogaat in zeer bekendelijke mate toeneemt, vooral bedenkelijk, omdat er onder die surrogaten vele zijn, die schade lijk voor de gezondheid blijken. Nog dezer dagen gewerd mij het bericht dat in een kleine gemeente, waar juist een nieuw koffie- surrogaat was ingevoerd en veel aftrek had gevonden, de- gebruikers ernstig ongesteld zijn Bakkerskaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht j Met verwijzing naar art. 11 6de en 7de j lid der Distributie-regeling van brood, bloem, meel, en rog;ge van 27 December 1916 ge wijzigd bij mijn beschikking van 11 October 1917, heb ik de eer u mede te deelen, dat in opdracht met het Gentraal-Broodkantoor een nieuw model verzamelstaten voor W.- B.- en R.-bons aan de gemeentebesturen, ter uitrei king aan de bakkers, word toegezonden. Naast opgave van het aantal ingeleverde bons dienen de bakkers op deze nieuwe ver zamelstaten in de daarvoor bestemde kolom tevens opgave te doen van de hoeveelheid in het betrokken tijdvak verbruikte grond stoffen, zoomede van den begin- en eindvoor- raad voor hetzelfde tijdvak. De invoering van vorenbedoelde nieuwe verzamelstaten wordt verplicht gesteld met 25 dezer, aanvangsdatum van het 42 tijdvak, op welk tijdstip eveneens voor alle bakkers kaarten dienen te worden aangelegd ter aan- teekening van voorraad en verbruik van regeeringsbloem, regeeringsmeel en rogge of roggemeel, afzonderlijk, zoomede van ingele verde bons en overeenkomstig gewicht der grondstoffen. Evenbedoelde bakkerskaarten, in verschillende kleuren voor de verschillende grondstoffen, zullen u door het Centraal Broodkantoor wor den toegezonden. Tevens zullen u worden ver strekt staten, welke moeten dienen ter begelei ding van de verzamelstaten der bakkers, door u aan den regeeringscommissaris na afloop van ieder tijdvak toe te zenden. Met behulp van de bakkerskaarten zal het mogelijk worden een nauwkeurige en afdoende controle te verkrijgen op het werkelijk verbruik en de voorraden bij de bakkers. Ik doe een ernstig beroep op uw medewerking om tot onmiddellijke invoering van de bakkers kaarten in uw gemeente te dzen overgaan en voor geregelde bijhouding te doen zorgen. Tevens dring ik er bij u met klem op aan, dat geregeld steekproeven worden genomen bij de bakkers, om na te gaan, of de aanwezige voorraden ©p het einde der tijdvakken overeen stemmen met de opgaven door hen op de inge diende verzamelstaten gedaan. Aanvragen voor toezending van nieuw mate riaal, staten zoowel als bakkerskaarten, gelieve u bij het Centraal-Broodkantoor in te dienen. (St.ct.) Levensmiddelen. In de week van 1116 Februari is verkrijgbaar: op bon 186 1 ons zeep per persoon, 14 ct. per pond. op bon 187 1 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 1 ons capucijners per persoon, 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper. op bon 188 1/2 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Op bon 189 1/i ons vet per persoon, 40 cent per pond. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Aardappelen. In de week van 11 tot 16 Februari verkrijgbaar op bon 190, 191, 192, 193 en 194 per persoon 1 kilo. Prijs 5V2 cent per kilo. Maandag is bon 190 geldig. Dinsdag 191, Woensdag 192, Vrijdag 193 en Zaterdag 194. Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak loopt van 3 Februari tot en met 13 Februari. Broodkaarten. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Koffie. Bon no. 16 eener thee- en koffie- kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en Ij warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Regeeringsschoene n.— Wij verwyze naar de advertentie in ons blad van heden, betreffende de verkrijgbaarstelling van bons voor Regeeringsschoenen. Kindermeel. In een advertentie in ons blad van heden wordt de uitgifte aange kondigd van bons voor kindermeel. Gisteren is een 7 tal jongens door de politie aangehouden die looden af voerbuizen van een pand aan de Lange Haven hadden ontvreemd. Bij een opkooper in de Beierlandsche straat hadden zij het gestolene te koop aangeboden. Het 7 tal jongens is in bewaring gesteld. Van een handwagen die een oogenblik onbeheerd stond, zijn 10 K.G. erwten ontvreemd. In verband met dezen diefstal zijn 2 jongens aangehouden, alsmede hun vader die de erwten, waarvan hij de herkomst kende, in ontvangst had genomen. Van een pand aan den Rotter- damschen Dijk is een looden afvoerbuis, en van een pand in het Doelenhofje een lap zink ontvreemd. Onderzoek is ingesteld. Hoogwater t eS c hiedam Woensdag 13 Februari 5.20 v.m., 5.50 n.m. UIT ROTTERDAM. Op het terrein van de voetbalvereeniging Sparta, in den Spangeschepolder is ingebroken in de lokaliteiten onder de overdekte tribune. Er is 60 kilogram chocolade uit een koffer ge stolen. UIT VLAARDINGEN. Tengevolge van het ministerieele verbod tot gebruik van olie moet de fabriek van geoliede goederen van den heer Jb. van Toor te Vlaar- dingen, worden stop gezet. Weer een inbraak in een goud smidswinkel. Wederom heeft in Den Haag in het hartje van de stad een brutale inbraak in een goudsmidswinkel plaats gehad. Ditmaal hebben de inbrekers want blijk baar is het 't werk van meer dan een persoon geweest hun bezoek gebracht in het ma gazijn van gouden en 'zilveren werken van den juwelier den heer M. J. Goudsmit, aan de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2