Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering t De Oorlog. ÏST, c 41ste Jaargang Woensdag 13 Februari 1918. No. 12065 DE BERGHOEVE. FEUILLETON. llsütenlamlscli Nieuws. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortgd no. 148. Postbus: 39. Ibooaemecittis p®r 8 nomaden f 1.50. pee week 12 cant, franco p. post fi.~~ g. kwartaal Afzonderlijke aummw 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertenties: i5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 ina plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. reg.4 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, Tarieven worden op aanvrat toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoesla,,. Incassokosten worden berekend. levenslange 4 0[||| verlies van geheele #1111 een hand, invaliditeit; B I. U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bij verlies van bij dood, i E 1111 een duim; Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. L. van Pelt om vergunning tot uitbreiding van zijn groentendrooginrichting in het pand Noordvest 123/125, kadaster Sectie A no. 1616, door bijplaatsing van een stoomketel van 45 M2. verwarmingsoppervlak 2e. J. Hulsman om vergunning tot uitbrei ding van zijn rijvvielfabriek in liet pand Haga- straat no. 69, kadaster Sectie L no. 647, 635 en 1628, door vervanging van een gasmotor door een electromotor van 15 P.K. en bijplaatsing van 2 trekbanken en een oven 3e. Daniel Maltha Lzn. om vergunning tot het oprichten van een koffiebranderij in het pand Broersveld no. 25, kadaster Sectie B no. 1899 met een electromotor van 1/i P.K., drij vende een olienoten- en koffiebrander 4e. H. Scüellekens te Tilburg om vergun ning tot het oprichten van een wasscherij en ververij tot het wasschen en verven van boven- kleeding, in het pand Kinderbuurt no. 14, kadaster Sectie A no. 471 met een stoomma chine van 10 P.K. en een stoomketel van 6 M2 verwarmingsoppervlak, drijvende een centrifuge en een appreteermachine 5e. de Nederlandsche Distilleerderij en Flesschenfabrlek voorheen de firma Herman Jansen om vergunning tot uitbreiding van de Glasfabriek „Uto" aan den Noordvest- singel no. 37, kadaster Sectie H. no. 782, door het bijplaatsen van a. een electromotor van 3 P.K. en het verplaatsen van een van 5 P.K. b. een dinamo van 16 P.K. 110 Volt. c. een steenpers, gedreven door de bestaande zuiggasmotor van 45 P.K. d. een draaibank, gedreven door de be staande stoommachine van 60 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 27 Februari a.s. des voormiddags IU/2 uur za^ ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen die ter zake moch ten mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver- 31 Daar de oogsttijd naderde, had bouwmeester Bergmeyer veel 'handen noodig, te dien einde nam hij eenige losse arbeiders aan. Dezen middag was hij uitgegaan om opzicht over die nieuwe arbeiders te houden en hen tot haast aan te sporen. Hij was er niet op tegen, dat ze met elkaar druk spraken, het werk moest toch zijn gang gaan, de vaste knechts wisten graag nieuws van de pas aangeko- menen, en deze vertelden graag waar ze vandaan kwamen. Een vooral was een goede prater, hij vertelde van een groote ijzergieterij, in wier nabijheid zich groote steenovens be vonden, woarin hij ook gewerkt had, hij ver telde van zijn vroegeren baas Wolker en zijn knappe vrouw. Reeds lang stond ook Jan toe te luisteren. Bij den naam Wolker spitste hij de ooren, die ijzergieterij en die steenovens kende hij. Toen hij echter den gehaten naam Wolker hoorde, steeg hem het bloed naar de wangen. Slechts een kort oogenblik duurde zijn ont steltenis. Hier onder vreemden had hij zich weten te heheerschen, geen trek meer op zijn gezicht verraadde den mwendigen storm in zijn gemoed, schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 13 Februari 1918. e opinie in ylIlJiÉÉasi ,,;,.._RUSLAND. •L mê soiiÜIÉiÉiiE n 8 e 1 a n d. De Ëngelsche pers houdt zich bezig met de verklaring, betreffende het einde van den oorlog tusschen Rusland en de Centralen. De „Daily Telegraph", schrijvende over de demobilisatie in Rusland, zegt dat Duitschland een vreemde positie inneemthet blijft het Russische gebied bezet houden, maar zijn posi tie zal niet steunen op eenigerlei internationale sanctie. Er zal geen schikking zijn, geen her vatting van verkeer. Rusland zal geen econo mische of andere overeenkomsten aangaan. Het staat tegenover Duitschland met de moeilijke vraag „wat ga je er mee doen En daar Duitschland niet in een positie is om den on- verdedigden Russischen staat te veroveren, te annexeeren, te reorganiseeren en te besturen, heeft Duitschland geen afdoend antwoord. Het blad zegt voorts, dat het feit, dat de vijand in het oosten zijn handen vrij krijgt, de bondge- nooten in het westen geenszins met de nederlaag bedreigt. De „Times" vindt, dat de vernedering der. bolsjewiki te Brest-Litowsk de heilzaamste les is voor de idealisten, die nog droomen van een goeden vrede door onderhandeling. De bolsje wiki hebben weliswaar geen Duitschen vrede geteekend, maar den centralen alles gegeven, wat dezen verlangen immers een algemeene demobilisatie van de Russische troepen op alle fronten is bevolen. De „Times" gelooft niet, dat dit bevel van groote militaire beteekenis is.De geallieerden had den reeds lang ingezien, dat Rusland feitelijk aan den oorlog niet meer meedeed. De beteeke nis van de mislukking der bolsjewiksche diplo matie is politiek, niet militair. Het blad betoogt dan verder, dat Trotzky cs. zich de uitverkoren kampioeneh waanden van een nieuw idealisme, dat de menschheid zou verlossen. I e Brest-Litowsk hebben zij al hun vernuft en welsprekendheid uitgeput, maar het heelt bun land of hun zaak niet gebaat. De militaristen en jonkers hebben hen in het stof getreden. Wilson is ook een idealist en in zijn rede tot liet Congres heeft hij gister van zijn idealen met de liooge welsprekendheid en de kernachtigheid, die hem eigen zijn, nogmaals getuigd. Hij heeft echter nooit geleden aan de bolsjewiksche illusie, dat het Pruisische militarisme door rhetoriek „Bij welke bekende stad ligt die ijzergie terij vroeg Jan, schijnbaar met de grootste kalmte. De jongen noemde de stad. „Dan kent ge zeker ook wel de grootste boerderij daar in den omtrek, daar ben ik ook een tijdtje geweest." „Ik heb den naam wel hooren noemen, ook heb ik meermalen den ouden bergboer gezien. Hij kwam nog wel eens bij mijn vroegeren baas, wiens vrouw een pleegdochter van hem is. Toen de jongen over zijn ouden vader sprak, begonnen Jan's knieën te knikken, hij zocht een steun om zich staande te houden. „De vrouw van je baas de pleegdochter van den boer,, mensch je bent gek Hoe heet je vroegere baas vroeg Jan, verblee- kend. ,,'t ls toch zooals ik zeg, mijnheer de bouwmeester," antwoordde de jongen min of meer uit het .veld geslagen, „zijn vrouw Marie is de pleegdochter van den bergboer, een knap vrouwtje met roode wangen, zwarte oogen en donker haar. De oude is nog wel peet van hun kleinen jongen. Toen ik daar weg ging, was die eenige maanden oud." Sprakeloos staarde Jan den arbeider aan, hij veegde het zweet van zijn voorhoofd. Het kostte hem bovenmenschelijke inspanning om zich niet te verraden. Het was een ge luk, dat de arbeiders druk bezig waren, om naar hem te zien. Na een poosje zeide hij „Het doet me toch pleizier nog iets over die kan ondergaan. Hij is vast overtuigd, dat slechts de overwinning er de wereld van kan verlossen. Vóór die overwinning zijn onderhan delingen met een gewapend en berouwloos militarisme erger dan nutteloos, want zjj leiden aaar het jammerlijke en smadelijke einde, waar toe de bolsjewiki nu zijn gekomen. De „Daily Chronicle" schrijft De klinkende verklaringen van Trotzky en zijn vrienden zijn verstomd. Indien de oorlog niet eindigt met e«n groote uitbreiding van Duitschland naar het oosten, dan zullen het niet de revolutionairen te St. Petersburg, maar de georganiseerde democratiën van Engeland, Frankrijk. Italië en de Ver. Staten zijn, die zulk een rampspoedigfeinde beletten. De „Daily Express" zegt Zoolang in geheel Rusland wanorde blijft heerschen, behoeven wij niet te vreezen dat het aanzienlijke voorraden naar Duitschland en O.- H. zal zenden. Als de onderhandelingen te Brest- Litowsk w.erkelijk vruchten zullen dragen, dan staat Duitschland thans voor de taak, orde te scheppen in het groote gebied, dat zich nu in anarchie wentelt, en er een bestendige regeering te vestigen. De bolsjewiki hebben binnen vier maanden Rusland's kansen, een ordelijke een vooruit strevende democratie te worden, vernietigd zij hebben het oude keizerrijk in een dozijn stuk ken gebroken en de deur, die Duitschland slechts met vrees en beven kan binnengaan, wijd opengezet. De „Daily Mail" schrijft in een bespreking van het Oekrainisch vredesverdrag De Duitschers verbeelden zich blijkbaar, dat de andere naties zullen genoopt worden ook zulke jammerlijke voorwaarden te aan vaarden. Men denkt in Duitschland, dat wij zijn op den rand van de een of andere nood- lattige revolutie of hongersnood. Een meer fantastische illusie bestaat er niet. Hoewel eenigen de vrijheid hebben vergeten en ande ren haar hebben verraden, de Ëngelsche vol ken staan heden nog even vast als zij een eeuw geleden tegenover Napoleon stonden. Franse he persstemmen. Havas seint uit Parijs De Russische demobilisatie, die niet onvoor bereid is gekomen, omdat zij, gelijk het „Petit Journal" opmerkt, sedert maanden spontaan werd uitgevoerd, is thans alleen officieel er kend. Misschien is de toestand er eenigszins ernstiger door geworden. Duitschland's positie is eveneens weinig veranderd, want, terwijl het sedert lang strijdkrachten aan het Oostelijk front heeft onttrokken, zal het de thans in Rusland vertoevende troepen daar moeten laten zoolang de orde niet is hersteld. Het „Petit Journal" gelooft, dat de levensmiddelenvoor ziening langzaam en moeilijk zijn zal, en dat de rol, welke zekere militaire elementen zullen spelen, zooals het Poolsche leger, welks vader landstreek gehoord te hebben, later moet ge er nog meer van vertellen Daarop ging Jan heen en sloeg den weg naar het bosch in. Hemel wat stormde het in zijn ziel, wat een namelooze smart Alles te vergeefs, vergeefs, dat ik zonder vaderhuis ben, zonder vader, zonder zuster, een vreem deling ben ik onder de menschen Ik heb me tegen mijns vaders wil verzet om.... een droombeeld En nu zij de gelukkige vrouw van een welvarenden bezitter van een steenoven dat geluk bekroond door het bezit van een kind Men zou er om kunnen lachen als het niet te gek was. Is er dan geen trouw op de wereld Neen, als Marie die trouw kan breken, neen, dan kan men van niemand trouw verwachtenZij, die hij zoo verre boven elk ander schepsel had ge steld, zij zonk terug tot de minste der wezens, en hoe gaarne had hij naar haar liefdeseed ge luisterd Uit berekening had ze hem opgegeven, daar zij inzag, dat zij niet de rijke boerin der berghoeve kon worden. Uit berekening alweer, had zij zich aan Wolker weggegeven, om bij hem een zorgeloos leven te kunnen hebben. Waarom zou ik morren Doen ze allemaal niet zoo Ik heb het onlangs nog aan Lina gezien. Zij beminde Frits, en toch zoekt ze mij te be- tooveren, niet om mijn persoon, doch om mijne goede betrekking. Overal trouweloosheid en be rekening Waarom zou ik niet evenzoo doen Ik ben toch piet beter dan anderen Er stond nu toch niets meer in den weg om ook een eigen huishouden te stichten. De gravin had land de middelrijken nog eens hebben verdeeld door er drie wingewesten voor de Oekraine aan te ontrukken, nog niet is afgeloopen. De „Homme Libre" schrijft Wij verbazen ons niet meer over den vrede met de maximalisten. Na de comedie van het afbreken der onderhandelingen hebben zij die der verzoening gespeeld, en dat zal de laatste niet zijn. Vele bladen, zooals de „Matin", „Petit Pari- sien" en „Humanité", zien in het feit, dat de bolsjewiki weigeren een formeelen vrede te tee kenen, het bewijs dat zij niet verkiezen zich neer te leggen bij de annexionistische bedoelin gen van het Pruisisch militarisme. De toestand. Naar verluidt, heeft de Russische opperbe velhebber Krylenko, wiens vermeende gevan genneming door de Poolsche troepen niet waar gebleken is, gemeenschappelijk met het lid van den oppersten raad, Florowski, in een draadloos bericht aan alle Russische soldaten mededeeling van het bevel tot demobilisatie gedaan. Het bericht besluit met de aansporing om de tucht te bewaren en niet door wanor delijkheden het vieren van den vrede te verstoren. Drie uur na het bekend maken van dit bericht, gaf een nieuw bevel van Flo rowski order om de verspreiding te staken. Wolff seint uit Berlijn Graaf Hertiing, de rijkskanselier en staats secretaris von Kuehlmann begeven zich heden naar het groote hoofdkwartier om bij den Kei zer ter audiëntie te gaan. Volgens de «Kölniscrte Zeitung" staat men in de leidende kringen der Rijksdaggroepen zeer sceptisch tegenover Trotzky's verklaringen. De huidige onduidelijke toestand is voor Duitschland niet te aanvaarden. Men ziet met groote spanning de verklaring der Duitsche regeering tegemoet, welke stelling in overleg met de bondgenooten zal worden afgelegd. Kühlmann, die te Berlijn komt, zal aan stonds met den rijkskanselier een bespreking houden en zich vervolgens naar den keizer begeven zoodat aan te nemen is, dat deze bin nenkort zal plaats vinden. Het optreden van enkele Berlijnsche bla de n, die in bijzondere edities van een vrede met Rusland hebben gesproken en daardoor onjuiste opvattingen in de wereld hebben ge bracht, wordt scherp veroordeeld. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering zich niet verplicht acht om den vrede, gesloten tusschen de Oostenrijkers en Duitschers eenei- en degenen, die hem uit naam van de Oekiaine onderteekend hebben, anderzijds te erkennen. REVOLUTIE IN FINLAND. Schrikkelijke toe standen. Het Zweedsche gezantschap te Helsingfors deelt mede, dat de roode garde, volgens een hem het voordeeiigste aanbod gedaan, waarom nog dralen Lina is tóch een aardig vrien delijk meisje. Zij beminde hem misschien evenveel als Marie hem vroeger had liefge had. Ik moest maar dadelijk die zaak m orde maken en dan van avend nog Lina als mijn bruid aan de gravin voorstellen, Neen, neen, duizendmaal neenlaat anderen trou weloos zijn, ik stel mij niet op één rij met hen 1 Neen, neen, ik zal Mane toonen hoe hoog ik boven haar sta, ik heb mijn woord gehouden, dat zij zoo schandelijk verbroken Plotseling voelde Jan zich door een duize ling en een groote zwakte overvallen, hij zette zich neer op een omgehouwen boom stam, hij sidderde over geheel zijn lichaam, borg zijn gezicht in de handen en begon te schreien als een kind. Hoe lang hij daar gezeten had. wist hij niet, zijne tranen waren gedroogd. Was Marie wer kelijk zoo trouweloos als hij zooeven gemeend had Wat kon haar bewogen hebben haar eed te verbreken? Had vader haar misschien hard behandeld? Maar dan had zij van berghoeve kunnen weg gaan en erg®"s dienst aannemen. Dat w?s waarom trouweloosheid. Waarom met gevw "uefdT» "Ingerekend. E„ nu.... alles vooibij (Wordt vervolgd W -aki j ,-f'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1