Dagblad mor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 41ste Jaargang. Donderdag 14 Februari 1918, No. 12066 DE BERGHOEVE. Buitenlandse!* Manws. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Poatbus: 39. Ïbonnemefitfeï? per 8 niMffldeti f 1.ÖQ, per weak 13 oaat, traffics p. pout f 3.— kwartaal. Atzondorlpte ffiumineis 3 cent. Incassokosten worden berekend. Adverteniiën: 1-5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 et..3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 50 ct. p. re - Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op - 8 toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoesiag. Incassokosten worden berekend. levenslange i 0 j I f) verlie, van geheele 1111 een hand, w w w invaliditeiti Lw w voel o! oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndsche bij verlies van een Algemeene Verzekeringsbank te duim; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. WESTELIJK FRONT. Aan het Westelijk front is weer wat meer bedrijvigheid gekomen. Een telegram uit Parijs meldt Na een korte geschutvoorbereiding hebben de Franschen in Champagne, in de streek ten Zuidwesten van de Butte du Mesnil, een uit- gebreiden overval gedaan. Over een front van ongeveer 1200 meter zijn de Fransche afdeelingen de Duitsche stellingen tot de derde linie binnengedrongen, hebben de vijandelijke verdedigingswerken overhoop gehaald en talrijke schuilplaatsen vernield. Het aantal gevangenen bedraagt meer dan houderd man. De oorlogscorrespondent Gibbs seint uit het Engelsche hoofdkwartier uit Frankrijk .Bij onze overrompelingen in den laatsten tijd zijn wij erin geslaagd de goede soort van gevangenen mes te brengen. Van eeni- gen hunner heeft men aanwijzingen kunnen krijgen over hetgeen er achter de Duitsche linies gaande is. Bij een overval door de Australiërs, twee nachten geleden, bij Warneton is zeer ver woed gevochten. Er werd 37 gevangenen te- teruggebracht en den vijand werd een verlies van ten minste honderd man toegebracht door een beschieting die aan den aanval voor afging en door een gevecht in zijn loopgra ven en schuilplaatsen. De Duitschers hielden dat gedeelte van de linie sterk bezet en ont vingen onze stormtroepen met een hevig vuur van machinegeweren, zoodat zij eenige ver liezen leden, ofschoon in de verste verte niet zoo groot als die welke zij den vijand toe brachten. De vijand is bijzonder zenuwachtig, Wat ook blijkt uit zijn kwistig gebruik van vuurpijlen 's nachts en zijn plotselinge kramp achtige salvo s van machinegeweervuur, als een van zijn schildwachten in het terrein tus- schen de linies vizioenen heeft. Intusschen lossen de Duitsche kanonnen schoten op verschillende punten langs de ge heele linie om de samentrekking van batte rijen op een punt te maskeeren. Een van hun laatste gewoonten is, om er op los te knallen als zij een van onze werkende afdeelingen of een kleine verplaatsing van manschappen in het oog krijgen. Zij schieten dan een groot aantal artiilerieprojectielen, honderd of meer, tegelijk af op een klein terrein, maar dit vuur is onregelmatig en stelselloos de eenige me thode die er in zit, is zijn onregelmatigheid. Afgescheiden hiervan, is er niet veel artil lerievuur langs het lront, en op sommige ge deelten van onze linie is het doodstil. Het i£ een onheilspellende stilte, waarin gevaar op de loer ligt. De stilte is te gewild, om iets goeds te beduiden. Als de vijand zijn vuur bedwingt wanneer onze manschappen in het volle gezicht van zijn lmi® zich verplaatsen, zooals ik hen heb zien doen en zelf heb ge daan, geschiedt dat niet uit goedertierenheid des harten. f De achtelooze wijze, waarop de Duitsche schildwachten heen en weer slenteren onder de oogen van onze waarnemingsofficieren, eVen buiten het bereik van een geweerschot, is geen teeken van wapenstilstand en broeder schap. Het is alles een goed overdachte mis leiding, om werkeloosheid en vreedzaamheid te veinzen, welke spoedig verbroken zullen wor den door een poging om op een monsteiachtige schaal een aanval bij verrassing te onder nemen. Ik geloof dat de vijand zulk een aanval bij verrassing voorbereidt en hoopt ons te kunnen verrassen. Wat den tijd en de plaats betreft rekent hij, ondanks de reclame die voor het komende offensief wordt gemaakt, om ons te demoraliseeren, rekent hij op onze onwetend heid. Hij gelooft dat hij onze waakzaamheid zal verschalken en onze linies zal kunnen op rollen door snel en krachtig toe te slaan. Ik denk niet, dat die verrassing hem zal geluk ken, ondanks al zijn geheime toebereidselen ver achter het front en zijn oefencentra en zijn troepenbewegingen bij nacht en de dagen dat hij in de bosschen verstopt houdt. Wij weten meer dan hij denkt, dat wij weten. En ofschoon wij zijn strijdkrachten die hij tegen ons samentrekt, niet onderschatten even min als de groote versterking van zijn artillerie- materieel en de bekwaamheid van zijn aan voering zijn onze eigen toebereidselen erop be rekend, om den schok van den veldslag op te vangen, die misschien over het lot van Eurrpa en ons eigen leven of dood zal beslissen. In mijn gesprekken met officieren en man schappen is mij gebleken, dat zij voi vertrou wen zijn, dat de uiterste poging van dea vijand zal mislukken. 32 Jan streek met de vlakke hand over zijn gezicht en keek rond. Daar stond dicht bij hem een üïrme vrouw in afgedragen kleeding met een klein meisje aan de hand. Ziekte en ellende hadden haren stempel op beider ge zicht gedrukt. Ze hadden daar waarschijnlijk al even gestaan, misschien ook al iets tot hem gezegd. Ze keken hem aan alsof ze op antwoord wachtten. Hij meende dat ze een aalmoes gevraagd hadden. De vrouw was hem onbekend, hij had haar nooit in de buurt gezien. Zijn medelijdend hart had deernis met haar, er was veel ellende in de wereld, doch deze arme vrouw meende hij op 't oogen- blik wel te kunnen helpen. Jan trok zijn beurs uit den zak en schudde den niet on- beduidenden inhoud in de hand der verbaasde vrouw uit. Deze gaf hem een klein, toe gevouwen papiertje, dat Jan machinaal aan nam en in zijn zak stak, zonder te zien wat het was. De dank en zegenwenschen der arme klonken hem nog lang in het oor, vooral de woorden ,,God loone u werden meermalen herhaald. E)at „God loone u 1" had hij zoo dikwijls POLEN. De toevoeging van het katholiek en gedeel telijk Poolsch-sprekende district Gholm aan de Oekraïne heeft groote verbittering te Warschau gewekt. Het herstel van Polen Linnen de grenzen vastgesteld door het Congres van Weenen, was gelijk bekend de minimum-eisch. In politieke kringen te Weenen verwacht men, dat de poolsche regentschapsraad en het Poolsche ministerie zullen aftreden naar aan leiding van de toevoeging van Cholm aan de Oekraine. ie Krakau zijn alle winkels gesloten en van vele huizen is de zwarte vlag uitgestoken. De Polenclub te Weenen, die Zaterdag vol tallig vergadert, zal een verklaring tegen Czernin en de regeering publiceeren. uit den mond der armen gehoord, doch zoo'n indruk als nu maakte die woorden vroeger nooit op hem. Op de dorpskermis, toen hij aan Marie's zijde den armen bedelaar een aalmoes gaf, had ook deze hem nageroepen,.God loone u 1" In nameloos geluk wilde hij toen ook anderen gelukkig zien. Nu trachtte hij het ongeluk van anderen te lenigen. Droomend zag hij vrouw en kind na, tot ze aehter het hout verdwenen waren, toen stond ook hij op en richtte zijne schreden naar het landgoed. Toen Frits later voorbij de kamer van Jan kwam, hoorde hij daar binnen gedempt steu nen. De tuinman trad binnen en zag Jan doodsbleek met gesloten oogen in den leun stoel liggen, Een hevige koorts had zich van hem messter gemaakt, welke hem geruimen tijd zonder bezinning op het bed zou kluis teren. De onderhandelingen over de met het Pool sche vraagstuk nauwsamenhangende Littausche kwestie duren voort. De Bisschop von Grodno confereerde met von Ludendorff en met den kardinaal Hart- mann inzake het vraagstuk-Litauen. De Weener bladen meldenOok de Poolsche leden van het Heerenhuis hebben verklaard, dat zij zich, wegens de grenzen die in het vredestractaat aan de Oekraïne zijn toegestaan, bij de oppositie van de Polenclub in het Huis van Afgevaardigden hebben aangesloten. DUITSCI1LAND y De Germania schrijft De vrede met de Oekraine moet, voordat hij geratificeerd kan worden, nog de grondwettelijke toestemming van den Rijksdag hebben. Het verdrag zal j op 18 Februari bij den Rijksdag komen. Op 21 Febr. zal het plenum er zich waarschijnlijk mede vereenigen. Men verwacht, dat de kei zer bij deze gelegenheid een rede zal houden. RUSLAND. Een Wolff telegram uit Kopenhagen luidt Over den vrede tusschen Rusland en Duitsch- and heeft Kaminof, de afgezant der Russische regeering, tegen den Stockholmsche correspon dent van Socialdemokraten gezegd Van Russischen kant is de vrede verklaard. Rusland heeft bij monde van zijn onderhande laars meegedeeld, dat het den oorlog niet wil en kan voortzetten. In dat besluit ligt echter geen afwijking van onze vredesbeginselen be sloten en ook geen erkenning van het Duit sche standpunt. Wij hebbens ons vrijheid voor behouden om op het algemeen vredescongres, dat toch eens moet komen, voor onze begin selen op te komen, Verder zeide Kaminof dat Duitschland al zijn troepen aan het Oostelijk front we me zal terugtrekken. Het zal een grenswacht ach terlaten. Ten slotte verklaarde Kaminof dat Trotzky niet eigenmachtig heeft gehandeld. Het besluit over de vredesverklaring en de demobilisatie is in de laatste vergadering van den algemeenen Raad van Arbeiders en Sol daten genomen. Trotzky is daarbij tegenwoor dig geweest. op den vice-president van den landdag, Ing- mann, een bij uitstek afschuwelijk karakter. Het terrorisme van roode garde in de hoofd stad schijnt steeds toe te nemen. Van andere zijde wordt beweerd, zonder dat dit bericht gecontroleerd kan worden, dat de minister ven buitenlandsclie zaken, Sirola, en de minister van binnenlandsche zaken, Ilaapa lainen, door tot vertwijfeling gebrachte witte gardisten zijn vermoord. „Aftonbladet" verneemt nader uit Haparan- da',' dat het schrikbewind van de roode garde in zuidelijk Finland onverzwakt aanhoudt. Da gelijks worden er mepschen vermoord. Te Kervo bij Helsingfors, waar een afdeeling van de witte garde werd overvallen, verhinderde de roode garde de aankomst van ambulances, die de gewonden wilden redden. Generaal Manner- heim vaardigde een proclamatie uit, behelzend, dat voor iederen vermoorden Fin drie Russen 1 zullen worden terechtgesteld. Iedere soldaat in burgerkleeren zal als spion worden gefusilleerd. Te Helsingfors werd een revolutionnaire recht bank ingesteld, die de ambtenaren met de doodstraf bedreigde, die hun ambt met willen vervullen. ROEMENIë. Naar het Wolffbureau verneemt, is generaal veldmaarschalk Mackensen in onderhandelin gen getreden met het Roemeensche legerbe stuur, teneinde een beslissing te krijgen over het al of niet voortzetten 'van den indertijd met generaal Tsjerbatsjef gesloten w apen» stand, die toen zoowel de Russen als de Roe- nen gold. De huidige betrekkingen tusschen de üekrai- ners en de Roemenen, hebben het noodig ge maakt, dat deze kwestie tot klaarheid wordt gebracht. De Morning Post" verneemt uit Jassy dat de voor 15 Februari uitgeschreven bevelen tot het in dienst treden van. de in Januari toege ruste Roemeensche dienstplichtigen, ïngetrok- ^Generaal Averescu heeft naast het mimster- presidentschap ook de post van opper ev hebber aanvaard. FINLAND. Het Zweedsche Telegraaf Bureau meldt De witte garde in Wasa seinde 11 dezer dat er een hevig gevecht is geleverd tusschen Maenhyarju en St. André. De vijand deed een heftigen aanval op de stelling van de wi e garde. Duizend roode gardisten hebben Tam- merfors verlaten en trekken in de richting van Roemoeset. Zij plunderen op ongelooflijke schaal alle boerenhofsteden en vermoorden en kwellen de inwoners. Onder de moorden, die door de roode gardes zijn bedreven, droeg die, welke gepleegd wer DENEMARKEN. De »Lokal Anzeiger" verneemt uit Kopen- hagen, dat een groot aantal jong-socialiste en syndikalisten gisteren, na een vergadering, ongeregeldheden hebben veroorzaakt. De ne- toogers trokken met roode vaandels en onde het lossen van revolverschoten door de bin stad, bestormden de beurs en sloegere stokken te midden der beursbezoeker» op los De politie en de brandweer grepen in en e werden bloedige gevechten geleverd. andere stadswijken hadden kioppamjen plaats. De militairen werden binnen de kazernes g houden. De sociaal-democratische partij heeft de betooging deelgenomen. Het niet aan Zooals we vroeger zeiden, trok Marie de wereld in, om een dienst te zoeken. Toen Wolker in het dorp terugkeerde, vond hij het huis gesloten en zijn vrouw vertrokken. Nie mand kon hem eenige aanwijzing geven, waar ze zijn kon. Als een echte speurhond zou Wolker ze wel vinden meende hij, Te dien einde trok hij naar de naastbij gelegen stad en na lang vergeefs zoeken, vond hij haar onder den naam van Anna als dienstmeid in een boekwinkel, De eigenaar en diens vrouw waren buitengewoon tevreden over haar en wilden den woest uitzienden en verloopen man met gelooven, toen hij hun verzekerde, dat Anna zijn weggeloopen vrouw was. Hoe ook de goede lieden hun best deden om Anna daar te laten, hij eischte zijn vrouw als zijn rechtmatig eigendom op en zoo ging de arme Marie mee met iemand, van wien ze voorzag, dat hij haar zou mishandelen en weer aan de bitterste ellende zou prijsgeven. Ze dankte den heer en de vrouw des huizes, dat ze voor haar zoo goed waren ge weest en met een zucht„O God red mij schreed ze aan Wolkers zijde over den w haar ongeluk en kommer te gemoet. In de nabijheid der stad. niet ver vaa Berghoeve werd een zeer groot ge ouw p getrokken waar honderden arbei ers iun levensonderhoud verdienden. Sinds een paar maanden behoort ook Wolker tot deze ar beiders. Sinds hij zijn huis had verkoc had hij een zwerend leven gevoerd. Toen ij het geld verdronken en verbrast had, m°e® hij de handen uit de mouwen steken, wi e hij niet van honger omkomen. De drank was zijn gewoonte geworden toch bleef hij weJ"~ ken, want om te bedelen was hij te trotsch. In een der vele kleine arbeiderswoningen in de buurt van het nieuwe gebouw woonde nu Wolker met zijn vrouw in een kleine achter kamer. Terwijl dat Wolker overdag werkte en 's avonds in de herberg doorbracht, hield hij daar zijn vrouw gevangen, en wilde niet dat ze met iemand buiten hem in aanraking kwam daar hij dikwijls in verscheidene dagen niet thuiskwam, moest ze vaak honger lijden. Als hij na dagen afwezigheid weer terug keerde was hij zeer drbnken, beschimpte en hpsnntte haar op de brutaalste wijze en ver- Seurfe OP moedwilligs wij» de ifpn die zii versteld had en Maiie ïdietoe door jammeren en klagen zou ze hem nog woedender gemaakt hebben Ze bad Cnd om kracht en geduld, hulp en ledding. OnTen morgen, na een zeer kouden nacht vond men Wolker half gekleed langs den v\eg ^Natuurlijk1 voelde Marie zijn dood niet als een imp. Zij was van plan naar haar vorige dienst in de stad terug te keeren, ze had ech ter een groot heimwee naar de Berghoeve en wilde daar eerst heen, om haar pleegvader te bezoeken. Jaren waren voorbijgegaan dat ze niet op de Berghoeve was geweest, want sin - haar huwelijk had ze er geen voet meer gezet. Een zekere angst beklemde haie ois zou ze het daar vinden? De hoop Jan ooit weer te zien, had ze al lang opgegeven. De vorst had opgebonden de sneeuw m»lt en het werd zachter weer. Het was nai S toen Marie op de Berghoeve aankwa. stormde het in haar binnensteWat inneringen kvvanwnl'OrtO; buitengewoon In huis was h«'J'"ud"8Harden logeer- stil. Mijnheer en Mevro den in de stad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1