Dagblad jtvoor Schiedam en Sratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 41st© Jaargang. Zaterdag 16 Februari 1918 No. 12068 Buitenlaiidtsch $f|efcwg» Binnenland. 135 309 181 240 15 571 146 151 401 342 164 318 BureauKoemarkt 4. Teief. A bonuemantes per 8 JMWt ƒ2.— g, kwartaal. Ah&öüö&rhp» aummoits 3 cent. Incassokosten worden berekend. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39 jaaanden f 1.50, por week 18 ©est, franc» p, Advertantiën: 15 regels fl.3ü alka regai daarboven 25 ct. tna.il plaatsen wordt 2 maat berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrag* toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagsvondnuminer 10 °/a oorlogstoeslagv Incassokosten worden berekend. bij levenslange geheele bij verhes van een hand, bij vsrlies van VuU invaliditeit; 1 L I# U voet 0f ogjj; 1 LUU I U U een duim; Algemeene Verzekeringsbankte Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bcstant uit twee bladen en een Geïl lust werd Zondagsblad Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. KOFFIE- EN THEESURROGAAT. De Burgemeester van Schiedam, gezien de desbetreffende uitnoodiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, wijst e ingezetenen, zoowel op de gevaren, welke het gebruik van de thans in den handel ko mende koffiesurrogaten oplevert, als op het dat voor die surrogaten prijzen worden gevraag welke in geenerlei verhouding staan tot de werkelijke waarde van het artikel reng voorts ter kennis, dat bij hen, van wie net bekend wordt, dat zij, hetzij koffiesurro- gaat fabnceeren, hetzij artikelen verkoopen, °P e.^®, de 9uahficatie „vervalscht en sc ia e ij - toepasselijk schijnt, opgave van de voorraad zal worden gevorderd en die voorraad mbezitgenomen, op grond van art. 9 der Dis- tnbutiewet 1916. Schiedam, 16 Februari 1918, ik\r°r e.X?(01 o geschikt lijnzaad, waarvoor vóór Maart 1918 geen vervoerbewijs is afgegeven, moet onmiddellijk worden ingeleverd aan den Hegeeringscommissaris der Provincie, waarin genoemd lijnzaad zich bevindt tegen een prijs, geschat met inachtneming van den maximum prijs, vastgesteld voor slagzaad, bij Mimsterieele beschikking van 6 October 1917 if 40— Der 100 K.G.). 1 Het verbod van vervoer van Nederlandsche bronzen of nikkelen pasmunt bij hoeveelheden van meer dan 21/a K.G., is in dien zin gewijzigd dat het verbod niet van toepassing zal zijn op vervoer binnen de grenzen eener Gemeente, zoolang althans van deze uitzondei ingsbepaiing geen misbruik zal blijken te worden gemaakt. 252 RUSLAND. De Russische opperbevelhebber van het W. en Z. W. front, Njasnikof, heeft door een draadloos telegram het volgende bevel uitge vaardigd 1. De demobilisatie van het leger zal snel worden ten uitvoer gebracht, waarbij de rust en orde moeten bewaard blijven. De tegen woordige toestand onzer spoorwegen eischt, dat wij spaarzaam met het ijzermateriaal om gaan. 2. Teneinde de demobilisatie beter te doen plaats hebben, zijn bij de troepenafdeehngen bijzondere organen met comité's en raden aan het hoofd gesteld. Het gebruiken van betaalde arbeidskrachten is ten zeerste noodig. 3. Gelijktijdig met de demobilisatie moet de organisatie van het roode leger plaats hab- ben, waarbij op meer praetische wijze moet worden te werk gegaan. 4. De comité's en de raden van de bestuurs organen der troepenafdeehngen moeten tot de laatste minuut op hun post blijven. Kameraden De vervulling dezer voorwaar den zal het ons mogelijk maken om de ge volgen van den oorlog definitief weg te nemen en tot een gezonden vorm van verdediging van het' volk, het land en de revolutie tegen hare vijanden over te gaan. Een Wolf telegram uit Berlijn meldt De werkzaamheid der Duitsche naar St. Petersburg gezonden commissie stuit den laat- sten tijd op telkens grooter moeilijkheden. Besprekingen met den toonaangevende per sonen, zonder welke overeenkomstig den toe stand van het oogenblik te St.Petersburg de onderhandelingen niet kunnen opschieten, worden den leden der Duitsche commissie onmogelijk gemaakt, doordat de Russische volkscommissarissen, inzonderheid Lenin en Trotzky, voorgeven andere dringende zaken onderhanden te hebben. Nu eens doen deze dan die redenen dienst om de onderhande lingen slepende te houden. Nadat zich in de laatste dagen ook nog het ingrijpende feit heeft voorgedaan, dat de Russische regeering in een aangelegenheid nopens een Duitschen burgergevangene een door haar verstrekte belofte Aen volgenden dag herriep, rijst de klemmende vraag, of het blijven der Duit sche commissie te St. Petersburg onder de huidige omstandigheden nog ergens toe dient. Volgens te Weenen uit Berlijn ontvangen berichten zouden de laatste besprekingen in het Duitsche hoofdkwartier tot het vast stellen van het feit hebben geleid, dat de verklaring der St. Petersburgsche regeering alleen, volgens welke de oorlogstoestand ge ëindigd is, op Duitschlands volle, ook de militaire, vrijheid van beweging geen inbreuk maakt. Gelijk het Korr-bureau van wel ingelichte zijde verneemt, is dit tot nu toe niet beves tigd. Mochten de onderhavige berichten waar blijken en Duitschlend het krijgsbedrijf her vatten, dan zou waaromtrent volkomen eensgezindheid met de bondgenooten heerscht de houding van Oostenrijk-Hongarije op dit punt buiten invloed daarop blijven. DE POSITIE VAN DEN PAUS. In het Engelsche Lagerhuis maakte Mac Kean (van de Onafhankelijke Iersche Partij) bij de debatten over de troonrede aanmerking op het uitblijven van een gedetailleerd ant« woord op de vredesnota van den Paus en be toogde, dat dit voor den Paus beleedigend was. Spreker schreef deze houding van de Engelsche regeering toe aan het bestaan van een geheim verdrag met Italië, waarvan de inhoud te Pe- trograd was gepubliceerd. Lord Cecil ontkende nadrukkelijk, dat de daad van de regeering, die slechts de ontvangst bevestigde van de Pauselijke nota zonder meer, een gebrek aan eerbied jegens den Paus ver ried of als zoodanig bedoeld was. Hij ontkende eveneens, dat het verdrag met Italië eenigen invloed had uitgeoefend op het al dan niet zenden van een gedetailleerd antwoord. De be slissing der regcering was gegrond op de mee- ning, dat niets behoefde te worden toegevoegd aan het antwoord van president Wilson. Lord Cecil bracht hulde aan den Paus voor diens hulp tijdens den oorlog in verschillende zaken verleend en verklaarde, dat het eenige, wat in de clausule in het verdrag was bepaald, was, dat indien Italië bezwaar er tegen maakte, dat de 1 aus een vertegenwoordiger naar het vredescongres zendt, Engeland dit bezwaar zal steunen Dit vvas alles. Het beteekende niets, omdat de vredesconferentie zal worden gehou den door de oorlogvoerende landen, die alleen het recht zullen hebben er aan deel te nemen. BELGIë. „Vrij Belgie" meldt dat de volgende wij zigingen zijn aangebracht in de grenzen der Belgische provinciën. Worden van de provincie Henegouw afge scheiden, de volgende Vlaamsche gemeenten 1 Bever, Edingen, Lettelingen, Mark en Sint Pieters-Kappelle zij worden bij de pro vincie Brabant (arrondissement Brussel) inge deeld de gemeenten Everbeek en Twee Akkers zij worden bij de provincie Oost-Vlaanderen (arrondissement Aalst) ingedeeld. Worden van de provincie Luik afgeschei den de gemeenten Attenhoven, Elisem, Laar, Landen, Neerhespen, Neerlanden, Neerwinden, Overhespen, Overwinden, Rumsdorp, Waas- mond, Wals-Houthem, Walsbets, Wange en Wezeren zij worden bij de provincie Limburg (arrondissement Hasselt) ingedeeld. DENEMARKEN. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, heb ben de Deensche syndicalisten vergaderingen en optochten georganiseerd, waarbij zoodanige ongeregeldheden voorkwamen, dat revolver schoten vielen en men handgemeen werd. De betoogende menigte drong het Beursgebouw bmnen en werd daaruit weer door de politie veidreven. Er zijn verscheidene menschen ge wond, FINLAND. Op verzoek van de Zweedsche regeering ver trekt heden de vertegenwoordiger van de bolsjewikiregeering Norowsky, aan boord van een Zweedsch oorlogsschip naar de Alandsei- landen, ten einde de zich daar bevindende Russische troepen te bewegen zich van geweld dadigheden te onthouden en Aland, eventueel op Zweedsche schepen te verlaten. De tweede Zweedsche expeditie naar Finland verliet Mantyiuote op de terugreis naar Zwe den in den namiddag van 14 Febr. met 639 passagiers. De leider van de reddingsexpeditie naar Aland seint, dat de geheele expeditie op Ko- herö, een der grootste der Alandseilanden, is aangekomen hier is alles wel. Het s.s. Rune- berg heeft 29 bewoners van Koherö mede ge nomen. ALLERLEI NIEUWS. De houders van Russische fondsen zulien een gevoelig verlies te lijden krijgen. Alle scheepvaartondernemingen, die eigen dom zijn van naamlooze vefinootschappen, han delshuizen en groote onnernemers, worden bij decreet van den volksraad tot nationaal eigen dom van de republiek verklaard. Een uitzon dering vormen nader aangeduide kleinere vaar tuigen. Voorts wordt het ontwerp gepubliceerd van een decreet betreffende de confiscatie van de aandeelenkapitalen der vroegere particu liere banken. Volgens dit decreet zullen al deze kapitalen in vollen omvang geconfisceerd en aan de volksbank der Russische republiek overgedragen worden. Alle bankaandeelen wor den geannuleerd en iedere dividend-betaling stopgezet. Een telegram uit Bern luidt De regeeringen der geallieerden hebben den Bondsraad het verlangen te kennen gegeven dat deze een wijziging zal doen aanbrengen in de bepalingen der S. S. S. (De Zwitsersche in- en uitvoer-centrale) ten einde den uitvoer van katoen naar de middelrijken nog meer te be perken, Er hebben daarover te Bern bespre kingen tusschen handelsvertegenwoordigers der geallieerden en door het Zwitsersche economi sche departement aangewezen ZwitsersVhe ge delegeerden plaats. De Amerikaansche posterijen hebben vijf vliegtuigen aangevraagd om een luchtpostdienst te onderhouden tusschen Washington en New- York via Philadelphia. Verscheidene Berlijnsche bladen en ook de Frapkf. Ztg. berichten, dat de onder-kan selier in plaats van den kanselier, Dinsdag in den Rijksdag het woord zal voeren. Droevige cijfers. Het «Weekblad van het Rechts deelt een en ander mede uit de Jaarcijfers voor het Koninkrijk der Nederlanden over. 1916. Daar in komen zegt het blad ook enkele cijfers voor ontleend aan de tot dusver nog niet openbaar gemaakte justitieele statis tiek. Zij leeren ons, dat terwijl in 1914 het aantal door de Rechtbank en in eersten aan leg gewezen vonnissen bedroeg 16.418, dit getal in 1915 tot 26.332 gestegen is, en in 1916 opnieuw is geklommen en wel tot 38.174. Het aantal beklaagden was in 1914, 1915 en 1916 resp. 18.461, 32.169, 52,229, het aantal ver oordeelden 16.050, 28.446, 47.693. Het cijfer der veroordeelden is dus met bijna 200 pGt. gestegen. Aanmerkelijk groot is het aantal der afwezig gebleven beklaagdenin 1915 15.487 van de 32,169, in 1916: 29.326 van de 52.229. Deze verhouding wijst er wel op, dat een groot getal der veroordeelden vermoedelijk aan de grens wonende vreemdelingen waren, die als smokkelaars een kortdurend bezoek aan ons land hadden gebracht. De vetdistributic. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt thans de laatste hand gelegd aan de voorberei dende maatregelen, welke in verband staan met de straks eindelijk in werking tredende vetdistributie. Den burgemeesters is door het Vetdistributie- bureau verzocht namen en nauwkeurige adres sen op te geven van degenen, die in aanmer king kunnen komen slachtingen van runderen, kalveren, schapen, varkens of nader te noemen andere dieren te verrichten en die daarvoor van de burgemeesters te bestemder tijd vergunning zullen ontvangen. Aan andere dan op die lijst voorkomende personen, firma's of instellingen, worden de burgemeesters verzocht geen slachtvergunning te geven zonder tegelijkertijd mededeeling te doen aan het Vetdistributiebureau. Nederl. Slagershond. Te Utrecht is een vergadering gehouden van den Nederl. Slagershond, ter bespreking van de door den Minister gestelde maximum prijzen. Meer dan 500 slagers uit alie deelen des lands woonden haar bij. Na inleiding van den voorzitter, den heer Dungelman uit Den Haag, liep dc gedach- tenwisseling hoofdzakelijk over den grooten afstand in prijs tusschen het zgn. grove en fijne vleesch, verder over het feit, dat in de dorpen weinig fijn vleesch wordt verkocht, in afwijking van de stad voorts over het ont breken van maximum-inkoopprijs in verband met de vraag hoe men aan vee moet komen om vleesch ta kunnen verkoopen tegen de door den minister genoemde prijzen, en over de wenschelijkheid om een maximum-inkoop prijs te bepalen naar het z.g. doode gewicht. Er werden verschillende moties ingediend. Ten slotte werd een motie aangenomen, waar in de Bond verklaart te willen medewerken aan de door den minister voorgestelde maxi mum-prijzen, indien de organisatie de gele genheid krijgt het rundvee in te koopen tegen den prijs van f 1.25, waarop de verkoopprijs is gebaseerd. Mocht dit niet lukken, dan zal de geheele slagerij in ons land gedurende 8 dagen worden stopgezet, teneinde de regeering gelegen heid te bieden maatregelen ten deze te nemen. De A.-R. Partij. In de Ceciliazaal van het gebouw van K. en W'. is gisteren het centrale Convent der A.-R. Partij bijeengekomen. De bijeenkomst, die een zeer streng huis houdelijk karakter droeg, was met voor de pers toegankelijk. Diocesaan Vakgilde Melkhandelaars. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zijn de statuten van het Diocesaan Vakgilde van Melkhandelaars in het Bisdom Haarlem goedgekeurd en is tot geestelijk adviseur be noemd de Weleerw. heer P. J- P. Kok, kape laan te Delft. Wijziging Posttarieven. Naar de »Msb.« verneemt is binnenkort te verwachten een wijziging in de posttarieven voor drukwerken en kwitantie». N. U. M. Naar wij vernemen zal de N. U. M. een bedrag van f40.000.000 3 schuldbrieven pari uitgeven de looptijd bedraagt 31/2 jaar. Kleinere broodkaarten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt In verband met de stijgende papierprijzen en de toenemende schaarschte aan karton, heeft-Jde Centrale Broodcommissie de moge lijkheid onderzocht het formaat der brood kaarten aanmerkelijk te verkleinen. Men is daarin zeer wel geslaagd, zoodat men rekent niet alleen een groote papierbesparing te zullen verkrijgen, maar ook de kosten der broodkaarten met ongeveer f 25.000 per periode van vier weken te kunnen verminderen. Dc Maximum-vleeschprijzen, Over de vastgestelde maximum-vleeschprij zen heerscht in verband met den duren in koop op de veemarkten, in slagerkringen groote beroering. Algemeen wordt in slagerskringen verwacht, dat a.s. Maandag, wanneer de inkoopen voor de volgende week moeten worden gedaan, e boeren hun vee niet tegen den vastgestelden regeeringsprijs f 1.25 per K.G. zullen geven. Bij informatie in Den Haag is den slagers gebleken, dat de regeering hun verbiedt, boven de f 1.25 te gaan. Onder deze omstandigheden heelt ro.gens het »Hbld.", een Woensdagavond te Amster- w b it h n - b i «i uauu, a I B i f uuuu5 Stall J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1