Binnenland. Stads-ei tfetre* tel ijk N euws Crisismaatregelen. De volkscommissarissen van Petrograd, die de belangen van Oekraine, Polen, Koerland, en andere streken slechts met krachtige woor den hebben verdedigd, hebben in Brest-Litowsk met een schoon gebaar de rest van het Russi sche leger van het front teruggeroepen, om ze in 't geheim voor hun doel tegen de Oekraine aan te werven teneinde ons te berooven, de korenvoorraden naar het Noorden te voeren' en ons land te onderwerpen. De „Germania" schrijft„Van een groot grondbezitter, die zooeven uit de Oekraine over Warschau naar Berliju is gekomen, ver nemen wij, dat de Bolsjewiki in de Oekraine de voorhanden graanvoorraden in vlammen doen opgaan. Op het erf van dezen grootgrond bezitter werden zes met graan gevulde schu ren in brand gestoken. Voorts vernielden de Bolsjewiki het herfstzaaisel door uitploegen. POLEN. Naar uit Warschau gemeld wordt, heeft de Poolsche Regentschapsraad een afvaardi ging van den commandant van het Poolsche leger in Rusland ontvangen. De officieren zijn uit Brest-Litowsk als parlementairen aan gekomen, om den Regentschapsraad rapport uit te brengen en instructies te ontvangen. De voorstellingen in de theaters en bioscoop theaters zijn geschorst. De vertegenwoordiger van het Oostenrijk- Hongaarsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Warschau verlaten. Naar uit Weenen gemeld wordt, hebben in Lemberg verscheidene protestvergaderingen plaats gehad. In Warschau heerscht groote opwinding. Geruchten zijn in omloop over demonstraties, welke de studenten en de arbeiders van plan zijn te houden. Door de straten patrouilleeren militaire afdeelingen te voet en te paard. Voorts wordt bericht, dat ook de directeur voor politieke aangelegenheden te Warschau, graaf Rostworowski, ontslag heeft genomen. De bladen zijn, wegens het sluiten van het vredesverdrag met de Oekraine, in rouwrand verschenen. Te Krakau publiceeren alle bladen de oproep van het door alle Poolsche partijen opgerichte comité, waarinals teeken van protest tegen den afstand van het Gholm-gebied een alge- meene staking op heden, 18 Febr., wordt ge- eischt, eveneens als teeken van protest. FINLAND. Daar een te Uleaborg verschijnend blad ge meld heeft, dat de Finscbe Senaat het aan bod der Zweedsche regeering om bemiddelend tusschen den senaat en de revolutionnairen op te treden, met stelligheid van de hand heeft gewezen, vestigt «Dagens Nyheter« de j aandacht er op, dat de Zweedsch regeering I geen formeel voorstel tot interventie heeft i gedaan, maar slechts te verstaan gaf, dat zij bereid was tot een vergelijk mede te werken. IIET VERDRAG VAN LONDEN. In antwoord op een desbetreffende interpel latie verklaarde Sonnino op het einde der zitting van de Italiaansche Kamer de lezing van art. 15 van het verdrag van Londen, zoo als het orgaan der Petrograder soviets, de „Izvestia", die publiceerde, voor vervalscht hij gaf voorts te kennen, dat de Italiaansche regeering er geen oogenblik aan denkt, de rech ten, de vrijheid en de onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel ook maar in het minst te I besnoeien. In de pubiicatie van art. 15 door de ,,Iz- I vestia" schemert duidelijk het doel door, zeide j de minister, wantrouwen en vijandschap jegens i de Italiaansche regeering in verband met de Pauselijke vredesnota te verwekken. De geallieerde mogendheden hebben geoor deeld, door hun spontane en gemeenschappe lijk genomen besluiten en niet tengevolge van eenige verplichting, welke uit vroegere over eenkomsten zou voortvloeien of als uitvloeisel van een of ander initiatief van onze zijde, dat het niet raadzaam was, antwoord te geven op de Pauselijke nota, nadat president Wilson dit reeds gedaan had. Christelijk-Historische Unie. In de algemeene vergadering van de Chr.- Hist. Unie is, naar de „Nederl.", meldt, ook een bespreking gehouden over de te volgen politieke gedragslijn bij de verkiezingen. Als conclusie van dit debat werd vastgesteld, dat de vergadering zich ten volle vereenigt met I de strekking van de onlangs door-het hoofd bestuur afgelegde verklaring dat bij de invoe ring van de evenredige vertegenwoordiging geen coalitie wordt bestendigd of voorbereid, en dat de G. H. Unie haar zelfstandigheid handhaaft. Overvloed van Candidaten. Het aantal Vrijzinnig-democraten, die zich voor een Kamerzetel hebhen beschikbaar ge steld, is reeds gestegen tot 73. Van eenige voorloopig gestelden zijn nog geen antwoorden ontvangen. Als deze gekomen zijn, zal het aantal wel niet ver van de 100 zijn. En dan behoeft Nederland nog niet te wan hopen. Het heeft dan maar te grijpen in 't honderd en de Tweede Kamer is vol WESTELIJK FRONT. Volgens een bericht uit Genève aan de «Frankfurter Zeitung» bevatten de provinciale bladen in P'rankrijk in de laatste weken her haaldelijk gelijkluidende mededeelmgen, die blijkbaar uit het persbureau van het mini sterie van oorlog afkomstig zijn en waarin op een aanstaand offensief der entente gezinspeeld wordt. De plaatselijke aanvallen der Franschen in de afgeloopen week zouden slechts de in leiding zijn tot het algemeen offensief. De „Matin" deed reeds in een bericht over de aanstaande gebeurtenissen vermoeden, dat de datum van het offensief met dien van den tweeden jaardag van den slag bij Verdun, den 20sten Februari, samenvallen zal. VLIEGERACTIES. Ongeveer zes vijandelijke vliegtuigen ver schenen gisteravond circa 9 uur 45 bij de monding van de Thames en trachten een aan val op Londen te ondernemen. Allen werden teruggedreven behalve een, die langs de rivier de hoofdstad binnendrong en om 11 uur 50 een enkele bom in een Zuid-Oostelijk district wierp. Deze bom vernielde een huis, onder welks puinhoopen een invaliede officier, diens echtgenoote en twee kinderen bedolven wer den. Verscheidene andere bommen werden door dezen aviateur geworpen in Oostelijke buitenwijken, doch hier werden geen ernstige verliezen of schade toegebracht. Een vlieger aanval, die om 10 u. 45 m. op Dover onder nomen werd, werd afgeslagen. Enkele bommen vielen in het vrije veld. Verscheidene onzer vliegers bonden den strijd met den vijand aan. Een hunner was boven Kent in een gevecht gewikkeld en kort daarop zag men een groot vijandelijk vliegtuig dicht bij de kust in zee neerstorten. Berichten over verliezen en scha de zijn nog niet ontvangen, doch blijkbaar zijn deze gering. Duitsch stafbericht. Onze vliegers hebben in den afgeloopen nacht Londen, Dover Duinkerken en vijandelijke oorlogsschepen bij de Noordkust van Frankrijk met bommen aangevallen. Van de Belgische grens verneemt de „Tel" Zondagavond, bij stil weer en heldere mane schijn, hebben weer geweldige luchtaanvallen plaats op de haven van Brugge en Zeebrugge. Hevig klinkt het afweergeschut en daartuschen hoort men de slagen van bommen. De gra naatkartetsen ziet men springen, terwijl de Duitschers aan de kust druk met seinen en zoeklichten werden. WAT AMERIKA DOET. Reuter seint uit Washington In het Huis van Afgevaardigden is een gunstig advies uitgebracht omtrent de wet, waarbij 1.000.000.000 dollars wordt uitgetrok ken, bestemd voor de uitgaven van den mi nister van Oorlog en van Marine en van andere departementen. Deze enorme bedragen zijn vereischt voor verschillende militaire doeleinden, o.a. 81.000.000 dollars voor berg-, veld-, en belegeringsgeschut boven 't bedrag van 1.000.000.000 dollars, dat reeds is uitgegeven. Uit de rapporten blijkt, dat vastgesteld is in Frankrijk een fabriek op te richten voor de vervaardiging van vergiftige gassen. Meer dan 277.000.000 dollars is aangevraagd voor het vervaardigen van bommen voor de vliegmachines. De rapporten toonen aan, dat 1.290.000 vreemdelingen, behalve de vijandelijke onder danen, tusschen de 21 en 30 jaar in de Ver- eenigde Staten zijn geregistreerd. ALLERLEI NIEUWS. Volgens berichten van de grens bij Roer mond zouden te Verviers 30,000 Turken en Bulgaren zijn aangekomen. Da „Daily News" verneemt uit Melbourne, dat de verliezen van het door Australië naar Europa gezonden hulpcorps, tot dusver be draagt 43 000 dooden 67.000 invaliden. 115.000 andere gewonden en 4000 gevangenen en ver misten. Volgens het „Giornale d' Italia" zou de Italiaansche minister van buitenlandsche za ken, Sonnino, voornemens zijn om in de Ka mer een verklaring af te leggen, waarin hij een wijziging in de oorlogsdoeleinden van Italië bekend zal maken. Reuter Sir William Robertson is afgetreden. Sir Henry Wilson volgt hem op als chef van 's rijks generalen staf. De opcenten der stad Keulen op de be lasting zullen dit jaar tot over de 200% ver hoogd worden. Hervé deelt in de „Victoire" mede, dan het Engelsche legerbestuur in Frankrijk de bij het begin van den oorlog voor drie jaar af gesloten huurcontracten met zes maanden ver lengd heeft, daar het ervan overtuigd is, dat de oorlog binnen een half jaar zal zijn ge ëindigd. Uit Genéve wordt gemeld „Die Zeit" bericht, dat inhet goederensta tion te Weenen een vreeselijke brand heeft ge-" woed. Groote hoeveelheden linnen, papier, groenten, aardappelen enz. zijn verloren gegaan. De „Vossische Ztg." verneemt uit GenèveJ Volgens eens bericht uit Parijs zouden de Entente-mogendheden overeengekomen zijn, ge neraal Foch, zonder hem den titel van gene ralissimus te verleenen, de verantwoordelijke opperste leiding van de militaire operaties op alle fronten toe te vertrouwen. Tweede Kamerverkiezing. De (alfabetische) beperkte groslijst van van candidaten voor de Tweede Kamer in den kieskring 's-Gravenhage, samengesteld door de R. K. kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage, vermeld, de volgende namen M. v. d. Beek te Utrecht, mr. M. J. C. M. Kolkman te 's-Gravenhage, C. J. Kuiper te Utrecht, F. A. Moerel te Oudewater, mr. J. A. Veraart te 's-Gravenhage, mr. T. J. Verschuur te 's-Gravenhage, C. D. Wesseling te 's-Gra- venhage en mr. A. I. M. J. baron van Wijn gen te Arnhem. Het Manufacturcnbedrijf. Aan den Minister van Landbouw enz. is een telegram verzonden door de vereeniging van werkgevers omvattende de textiel- en dames confectiebedrijf, waarin wordt verzocht onmid dellijke voorziening in de geregelde toezending van geleibiljetten of stopzetting van het ver- voerverbod voor manufacturen, totdat de or ganisatie gereed is. Java-thee. Volgens door het departement van landbouw van den consul-generaal der Nederlanden te Melbourne ontvangen telegram zal de hoeveel heid Java-thee, waarvoor waarschijnlijk een consent voor invoer in Australië zal worden verleend, ongeveer 500.000 pond bedragen. Revolutionaire actie. De federatie van revolutionnaire socialisten heeft, zoo meldt men ons, besloten, de revolu tionnaire actie in ons land krachtiger dan ooit ter hand te nemen. De federatie heeft daarvoor ook met het buitenland verbinding gekregen. (N. R. Gt.) De Demonstratie uitgesteld. Naar de „Tel." verneemt zal de levensmid delendemonstratie van dei S.D.A.P. en het N.V.V., die Maandag zou plaats hebben, niet doorgaan. Zijn we wel ingelicht, dan wil men, alvorens te demonstreeren, den loop van het levensmid delen-debat in de Kamer afwachten. Met den trein kwamen mede 25 officieren, onder wie 20 officieren van gezondheid en een paar veldpredikers. Een van de andere officieren was ernstig gewond. Verder 31 zwaar gewonde onderofficieren en soldaten 5 krank zinnigen en 163 minderen onder wie 53 hospi taalsoldaten. Van de loopende patiënten missen de meesten een been. Het waren soldaten van verschillende regimenten, ook enkele Cana- deezen en Australiërs. In één uur tijd hadden allen een rustig plaatsje in de hospitaalloods Holland gevonden, waar zij tot Dinsdag vertoeven om dan met de hospitaalschepen, die verwacht worden, naar hun vaderland te vertrekken. Prins Hendirk heeft, na eerst in den trein een bezoek aan de gewonden gebracht te heb ben, zich in de loods Holland geruimen tijd met de Engelsche officieren onderhouden en het hospitaal geïnspecteerd. Naar rften verneemt, zullen er wederkeerig door Duitschland en de geallieerden 16,000 ge vangenen worden uitgewisseld, terwijl over 1600 nog onderhandeld wordt. Die uitwisseling moet vóór Mei afgeloopen zijn. De crisis in het slagersbedrijf. Naar aanleiding van de te verwachten uit breiding van de malaise in het slagersbedrijf heeft tusschen de hoofdbesturen van de arbei dersorganisaties, nl. de Nederlandsche, R. K. en Christelijke Slagersgezellenbonden, een be spreking plaats gehad over de door hen te treffen maatregelen. Als gevolg van deze be sprekingen is besloten tot het verzenden van onderstaand telegram aan den Minister van Landbouw „De reeds heerschende werkloosheid in het slagersbedrijf als gevolg van de stagnatie in de varkensvleeschvoorziening dreigt zich aan merkelijk uit te breiden door vastgestelde maximumprijzen van rundvleesch. Verwachten, stopzetting van verschillende bedrijven en daardoor massa-ontslag. Besturen van de Ned., R. K. en Christelijke Slagersgezellenbonden verzoeken in verband daarmee Uwe Exc. om een onderhoud ten einde maatregelen te be spreken". Fusie spoorwegmaatschappijen. Wij vernemen, dat, behalve de administratie van de H. S. M. ook die van de N. G. S. met die van de S. S. wordt samengevoegd. Mr. Fr. Janssen. Mr. Fr. Janssen, afgevaardigde voor Maas tricht, wenscht, naar het Vaderl. meldt, in verband met zijn benoeming tot redhter in de rechtbank aldaar, geen vernieuwing van zijn candidatuur. II. Colijn. Naar de „Stand" verneemt zal de heer II. Colijn wegens bijzonder drukke werkzaamheden, niet in de gelegenheid zijn een eventueele candi datuur te aanvaarden. DE ALANDEILANDEN. Het „Hainb. Fremdenblatt" verneemt uit Stockholm Volgens een bericht van de Alandseilanden heeft het Zweedsche pantserschip »Thor« bij het eiland Eckerö het anker uitgeworpen. De commandant deed een dringend beroep op de Russische troepen om de Alandeilanden te ont ruimen. De Russen lieten toen de munitie stapels in de lucht vliegen staken de militaire gebouwen zoomede het seinstation in brand, wat als een teeken daarvoor werd uitgelegd, dat ze bereid zijn om daaraan gehoor te geven. De vroegere Hongaarsche minister-pre sident graaf Khuen-Hedervary, president van de nationale arbeiderspartij, is Zaterdagmorgen te Boedapest gestorven. Dragende runderen. Het hoofdbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw heeft, naar het „Landb. j Weekbl. meldt, het volgende telegram aan den minister van landbouw nijverheid en han del gezonden Het is het hoofdbestuur gebleken, dat in de laatste weken een zoodanig groot aantal zicht baar dragende runderen wordt geslacht dat dit een dreigend gevaar wordt voor onzen vee stapel. Het hoofdbestuur veroorlooft zich daarom uwe excellentie dringend in overweging te geven, zoodanige maatregelen te treffen, dat zoo spoedig doenlijk het slachten van kennelijk dragende runderen worde verboden. Levensmiddelen. In de week van 1823 Februari is verkrijgbaar: op bon 195 1 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 1 ons witte boonen per persoon, 23 ct. per pond, naar keuze van den kooper. op bon 196 ons Havermout 16 cent per pond. Op bon 197 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. Op bon 198 1 ons bruine boonen per per soon, 11 cent per pond. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Havermout alleen op Vrijdag en Zaterdag- Bruine boonen op Zaterdag. Kindermeel op bon no. 1, voor kinderen be neden 1 jaar, van Dinsdag af te bekomen. Aardappelen. In de week van 18 tot 23 Februari verkrijgbaar opbon 199, 200, 201 en 202 per persoon 1 kilo. Prijs 5% cent per kilo. Maandag is bon 199 geldig. Dinsdag 200, Woensdag 201, Vrijdag 202. Op bon 203 is Zaterdag 23 dezer 1 kilo kleiaardappelen te bekomen 6l/g cent per kilo. Broodkaart. De broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 Februari tot en met 24 Februari. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Koffie. Bon no. 18 eener thee- en koffie- kaart zal van 16 Februari 1918 tot 28 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. De Duitsche Bondsraad keurde het wets ontwerp goed betreffende de nieuwe samen stelling van den Rijksdag, waardoor het leden tal met ruim 40 tot 441 verhoogd wordt, ten behoeve waarvan een geheel nieuwe indeeling 1 der kiesdistricten zal plaats vinden. Afgevaardigde van Cauwelaert zal niet in officieele functie een bedoek aan het front en te Havre brengen. Krijgsgevangenen. Te 4 uren Zaterdagmiddag is de hospi- taaltrein met de uitgewisselde Engelschen aan de Lloydkade te Rotterdam aangekomen, waar Prins Hendrik met zijn adjudent de invaliden opwachtte. Lady Susan Townley de echtgenoote van den Engelschen gezant, mej. Vulliamy, dr. Bosman en de heer D. Ruys van de Rotter- damsche Lloyd, kwamen met den trein mede. Het Rotterdamsche comité van het Roode Kruis, een aantal zusters, de dragers van het Roode Kruis en anderen waren reeds vroeg tijdig ter plaatse. Het geschenk aan Rotterdam. In de gehouden Raadsvergadering te Maas sluis herinnerde de voorzitter er aan, dat het nieuwe stadhuis te Rotterdam zijn voltooiing nadert en om uiting te geven aan hun ge voelen tegenover de centrale gemeente Rot terdam, hebben B. en W. van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gemeend aan ge noemde gemeente een blijvend gedenkteeken aan te bieden. Spreker stelde voor, hiervoor een crediet toe te staan van f1000. De heer Luijpen vroeg welk voordeel hier aan verbonden is. De voorzitter wees er op, dat alle gemeen ten, die aan den Waterweg gelegen zijn, be lang hebben bij den bloei van Rotterdam. Zulks niet uit het oogpunt van annexatie, maar van samenwerking. Daarom hebben B. en W. gemeend, deze gelegenheid te moeten aangrijpen als een be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2