Ueineeuteraad. Kerknieuws. yeoiengd Meuw», Sport. Telegrammen. Posterijen en Telegrafie. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. wijs vangroote sympathie jegens de koopstad, Rotterdam, die in deze benarde tijdsomstan digheden den durf heeft gehad om zoo'n ge- houw neer te zetten. De heer Boog voelde geen verplichting om zooiets te geven. De tijd is voor Maassluis te slecht om ons, aldus spr., de weelde van ca- deaux te veroorloven. De heeren Prins en Dirkzwager wezen op enkele punten, waarbij Maassluis veel aan Rot terdam te danken heeft. In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer Boog stemde tegen. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris D. Boddeüs. Geveild Vrijdag 15 Februari. I. Heerenhuis, Lange Kerkstraat no. 36, m veiling voor f 10.600, niet verkocht. IR Pand, verdeeld in café, met ruime wo- afz. bovenwoning, erf en open grond, Hoogstraat no. 196, met een gang uitkomende aan de Nieuwstraat, in veiling voor f 9000, verkocht voor f 9.200. Hl. Een woonhuis, verdeeld in beneden- en bovenwoning, Brugmanstraat no. 23, in veiling voor f 4450, niet verkocht. IV. Woonhuis, met open gl'ond en erf, Strijenschestraat no. 25, in veiling voor f 2075, niet verkocht. V. Woonhuis en erf, met open plaats en gang, Leliestraat no. 14, in veiling voor I 1780, niet verkocht. VI/VII. Twee woningen met erven en open grond, Louronstraat nos. 9 en 7, in veiling voor respect, f 705 en f 705, daarvoor verkocht, v VlII. Woning en erf, Prinsensteeg no. 14, 'n veiling voor f605, daarvoor verkocht. Diefstallen. Langs de spoorlijn tusschen Schiedam en Vlaardinger-Ambacht, is 450 meter koper tele foondraad ontvreemd. Voor een kantoor aan de Nieuwe Haven ls Vrijdagmiddag een heerenrijwiel gestolen. Uit het huisje van de pontverhaalster aan e Noordvest, werd een paar waterlaarzen ontvreemd. De laarzen zijn bij een opkooper 'O beslag genomen. Uit een winkel aan de Broersvest is Vrij dagavond een zoetemelksche kaas van 5 K.G. ontvreemd. Van de Huishoudschool aan de Prins Fre- derik Hendrikstraat is lood van het dak °ntvreemd. Bevolking. Het maandelijks bevolkingscijfer geeft aan dat op 31 December 1917 het zielental van deze gemeente bestond uit 37874 personen. Dit vermeerderde in Januari door geboorte *uet 95 en vestiging 157 personen en vermin derden door overlijden met 53 en vertrek met 195 personen. Zoodat over Januari een vermeerdering van 4 personen werd ingeschreven en daarmede het zielenaantal kwam op 37878. Id Januari werden 18 huwelijken voltrokken. Brand. Gisteravond kwart voor vier uur werd een begin van brand ontdekt in het gebouw der Centrale Keuken in de St. Anna Zusterstraat. Rij onderzoek bleek dat een stapel turven in de machinekamer brandde. Waarschijnlijk was de brand door broeiing ontstaan. Met emmers water werd het vuur spoedig gebluscht. moedelijk ontstaan doordat brandende vonken uit een fabrieksschoorsteen op de rieten dak bedekking waren gevallen. Een agent van politie, die zijn vrijen dag had, bevond zich op het perron D. P. te Rotterdam, om zich naar den Haag te bege ven. Onder het publiek merkte hij een Pool en een Belg op, die zich op verdachte wijze bij de wachtenden ophielden. Toen de trein binnenkwam en er een gedrang ontstond, zag hij dat de Pool zijn hand stak in een binnen zak van een boer en een portefeuille rolde. De Pool en de Belg zijn gearresteerd, de Pool had de portefeuille, waarin eenig geld en een schuldbeteekenis van een student groot f 2000, weggeworpen. Bij fouilleering, is op den Belg een bedrag van f 1200 aan bankpapier gevon den. UIT DELFT. Bij de Vrijdagavond gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging te Delft werden op de groslijst als voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer voor den kieskring Dordrecht slechts twee candidaten gesteld n.l. de heeren mr. Kolkman, oud-minister en J. A. M. van Kampen, te Poeldijk. Zaterdagavond werd de brandweer gealar meerd, daar brand ontdekt was in de brande rij van de firma Dirkzwager, aan de Vellevest. Het bleek dat de zolder boven de distilleer ketels had vlam gevat. De brandweer rukte Diet al het materiaal uit en slaagde erin uit breiding van den brand te voorkomen. Om half een was men het vuur meester en konden de spuiten inrukken. De brand was waarschijnlijk door vonken veroorzaakt daar veel hout gestookt werd. De voren waren echter den vorigen avond al gedoofd. De Bond van Land- en Tuin- bouwbelangen heeft den heer T. S. Goslinga, alhier, voorzitter van de rijkscommissie van toezicht op de vereeniging Fruit- en Groenten- centrale, aangezocht, een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. De Rijksveldwacht is voorzien van een nieuw model repeteerkarabijn met losse bajonet. Bij een veehouder in de Over- s°hieschestraat zijn door de politie 32 zakken arwtenmeel voor veevoeder bestemd in beslag genomen. Het meel was van elders aange voerd. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 19 Februari 10.10 v.m., 11.n.m. UIT ROTTERDAM. Zaterdagnamiddag ontstond brand in de kap Van den watermolen van den Bergpolder aan de Schie (Vleggemanskade), toebehoorende aan net waterschap Schieland. Aangewakkerd door den feilen Oostenwind greep het vuur snel om zich heen. Aan het blusschingswerk werd deelgenomen door het Personeel der houtfirma van Stolk met eigen niaterieel en door een viertal spuiten. De ■tooien brandde geheel uit. De brand is ver- UIT VLAARDINGEN. In de „Hollandsche Tuin" vergaderde de R. K. Kiesvereeniging „Grondwet". Deze ver gadering was in hoofdzaak belegd ter herzie ning van het reglement. Het door Het bestuur voorgestelde concept-reglement werd op enkele wijzigingen na aangenomen. Besloten werd de vereeniging een specifiek katholieken naam te geven en ze daarom te noemen R. K. Kiesvereeniging ,.Dr. Schaep- man". Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren J. F; van Blokland, P. L. Eibers, C. J. Nijs, G. Vrïens, C. J. G. Winkes, L. IJzermans en A. G. van Vliet. Als voorzitter werd hieruit door de leden gekozen de heer L. IJzermans, die zijne be noeming als zoodanig echter niet aanvaardde, zoodat in de volgende ledenvergadering een andere voorzitter uit de bestuursleden zal worden gekozen. Besloten werd nog Dinsdag a.s. eene ver gadering te houden in den Ned. R. K. Volks bond, waarin het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging zal worden uiteengezet. Deze vergadering is toegankelijk gesteld voor alle R. K. mannen. Zitting van Vrijdag 15 Februari. (Vervolg). Subsidie Bewaarscholen. De V oorzitter stelt thans aan de orde het volgende door de heeren M a a-s en Koop mans voorgestelde besluit „De Raad besluit Voor de thans bestaande, maar wegens ge brekkige inrichting niet gesubsidieerde bewaar scholen, voor zoover de bestuurders zich, ten genoege van Burgemeester en Wethouders verbinden in den loop van 1918 (behoudens overmacht) door nieuw- of verbouw een .aan de eischen des tijds beantwoordende school in te richten 1 a. voorloopig over 1918 een subsidie te verleenen als bedoeld bij de Verordening, laat- stelijk gewijzigd in Februari 1918, regelende de voorwaarden, waarop aan Besturen van Bewaarscholen te Schiedam subsidie uit den Gemeentekas kan worden verleend b. voor de bovenbedoelde bewaarscholen, onder het sub a genoemde beding, over de jaren 1916 en 1917 alsnog uit te keeren een subsidie, zooals die school in die jaren, ware zij voor subsidie in aanmerking gekomen, 'krach tens de destijds geldende regelen zou hebben genoten." De heer Maas verdedigt het besluit. Hij wijst op de rekening en verantwoording der Nutsbewaarscholen over 1917. De scholen wer ken met een tekort van f6921. Indien de nieuwe subsidieering van kracht wordt, blijft er toch nog, bij behoorlijke exploitatie, een tekort van f4700. Volgens de nieuwe regeling zou de school slechts f 400 vrij krijgen voor de exploitatie. Dit acht spr. te weinig. De leerkrachten dienen beter gesalarieerd te wor den. Spreker bepleit terugwerkende kracht te geven aan de subsidieering. Wordt zulks ge daan. dan krijgt het bestuur der Nutsscholen wat ze noodig heeft. De heer v. d. Zee stelt eenige vragen. Hij wil weten of tegenover de ongedekte schuld de waarde der gebouwen niet gerekend is. Dan vraagt hij of de directeuren der Dep. Bewaar scholen zelf niet weinig hebben mede gewerkt tot de verwording der school. Wethouder De Bruin merkt op, dat de heer Maas heeft doen uitkomen, dat het on derwijzend personeel de dupe zal worden als hij zijn zin niet krijgt. Het Nut is evenwel als werkgever verplicht de beste salarieering te treffen. Hoewel spr. zijn vroeger standpunt n°g geheel handhaaft, moet hij toch opmerken, dat van particuliere zijde slechts een luttel bedrag voor de Nutsscholen wordt bijgedragen. De 'christelijke bewaarscholen geven het Nut een beschamend voorbeeld. Spr. is van rnee- ning, dat door tegen het voorstel-MaasKoop- mans te stemmen men zich niet de verant woordelijkheid van de te lage salarieering op de schouders laadt. Wethouder G o s 1 i n g'a wijst er op, dat de minima der salarissen in de verordening zijn geregeld. Verder stelt weth. in het licht, dat onder het wethouderschap van den heer Honnerlage Grete de subsidieering voor de Bewaarscholen is ingevoerd. De subsidie werd bepaald op f 1 per kind en per jaar. Er werden zekere eischen gesteld, waaraan de scholen moesten voldoen, om in aanmerking te komen voor subsidie. Subsidie werd van de zijde der bewaarscho len nooit gevraagd. Van katholieke zijde is eerst in 1912, ongeveer 11 jaar nadat de mogelijkheid tot verkrijging van subsidie was geopend om sub sidie gevraagd. Jaren lang hadden de katho lieken dus geheel uit eigen middelen de scholen in stand gehouden. Wat de Nutsbewaarscholen aangaat, krijgt de Alida-bewaarschool die goed werkt, subsidie, terwijl de Mariabewaarschool niet aan de eischen voldoet en dus geen subsidie bekomt. Het Nut heeft de tekorten, welke geheel ont staan zijn door de Mariabewaarschool, stdletjes laten oploopen. Nu het tekort zeer groot is geworden, wil men dit door een hoogere sub sidie dekken. B. en W. willen die hooge subsidie, welke feitelijk een teruggave voor gederfde subsidie beteekent niet geven. Wel willen zij het tekort dekken, maar door het geld te geven onder hypothecair verband. De Raad zal nu hebben te beoordeelen of het geld gegeven zal worden h fonds perdus of op de bezittingen. Spr. ont raadt den Raad aan de subsidieregeling terug werkende kracht te geven. Wethouder Houtman wil ook geen te rugwerkende kracht aan de subsidieering geven. Met het eerste lid van het besluit Maas Koopmans zou hij mee kunnen gaan, indien de woorden „behoudens overmacht" vervallen. (Wordt vervolgd). Brieven Bjnnenland. Steen kolenmijnen, Heerlen. W. v. Vliet, Veld leger. Briekaarten Binnenland. Arnoldussen, Stadkanaal. Mej. G. Dannijs, Rotterdam. J. van Dijk, Haarlem, Mej. W. Fijnaard, Rotterdam. Mej. M. Meerwijk, Idem. Mej. M. Verzijde, Idem. A. van Witsenburg, Schiedam. Briefkaarten Buitenland. - G. Quader, Essen Ruhr. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. Sajet. Te Dinxperlo stelt de distributie sajet (voor ieder persoon 2 H.G.) beschikbaar. Om smokkelarij te voorkomen moet bij een nieuwe aanvrage worden getoond wat met de oude sajet is bewerkt. Mijnwerkersactie Volgens een bereke ning van deskundigen vordert de door de direc ties der Staats- en particuliere mijnen j.l. Maandag toegezegde loonsverhooging eene meerdere' jaarlijksche uitgave van f 1,900,000. Gearresteerd. Aan 3e Matin" wordt uit New-York dd. 10 Februari gemeld, dat de hofmeester van de Nieuw Amsterdam" gear resteerd is, onder verdenking van spionnage. Men heeft op hem een brief in cijferschrift ge vonden, blijkbaar bestemd voor Duitsche agenten in de Vereenigde Staten. Onder andere mededeelingen behelsde deze brief details betreffende de Amerlkaansche troepentransporten. De man werd gearresteerd, op het oogenblik, dat hij een brief wilde verbergen, achter een stoompijp van het schip. (»Tel") Bommen. Gisteravond omstreeks 8 uur zijn uit een vliegtuig vijf bommen geworpen bij de hofstede van den landbouwer J. D. Defey- ter in de buurt Mauritsfort, gemeente Hoek bij Temeuzen. Drie telefoonpalen zijn vernield, terwijl de tramlijn der Zeeuwsch-Vlaamsche is beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tot prefect aan het gymnasium te Venraay is benoemd, de zeereerw. pater Regalus Haze- broek O.F.M., thans rector in het klooster en pensionaat der eerw. zusters Ur°ulinen aldaar. S. V. V. IFeijenoord 11. Onder begunstiging van het heerlijke winter weer had gisteren deze wedstrijd plaat9. Feijenoord wint den opgooi en verkiest eerst met de zon in het gezicht te spelen. Direkt ontwikkelt zich een levendig, vlug spel. Het gaat vrijwel gelijk op in deze pe riode waren de achterhoeden de voorwaartsen de baas. Uit een snelle doorbraak weet Feijen oord haar eerste punt te maken. S. V. V. zet er alles op om gelijk te maken, zij weet verscheidene corners te forceeren die echter door talmen geen succes leverden. Een prachtschot van Oosterholt dat juist over den lat scheerde, had een beter lot verdiend. Eens ontsnapte het Feijenoord-doel aan een zekere doorboring doordat de keeper een schui ver al vallende schitterend weet te keeren. Tal van spannende momenten volgden elkaar nu op tot aan de rust. Als er weer begonnen wordt, blijkt S. V. V. er alles op te zetten om gelijk te maken, doch succes bleef uit o.i. door te ver doorgevoerd samenspel. Bij een aanval op Feijenoord's doel maakt een der spelers hands, de penalty werd door Oosterholt op den keeper geplaatst, zoodat deze gemakkelijk werk had. Gevaarlijk zijn de uitvallen van Feijenoord, zoodat er ook voor S. V. V.'s achterhoede ge noeg werk was. Tal van kansen gaan door buitenspel verloren. Plotseling weer een aanval van S. V. V. en voor dat de Feijenoord-achterhoede zich her steld heeft ligt de bal in het net. Er ontstond nu een waren strijd om het winnende puntje, zonder dat het echter aan een der partijen mocht gelukken het te ver overen, voordat er werd afgeblazen. Bouwmeester leidde dezen spannenden wed strijd uitstekend. Oosterholt en Hoorman wa ren bij S. V. V. de besten, de verdediging van j Feijenoord sloot als een bus terwijl Petterson als rechtsbuiten keurig werk leverde. Beide partijen kunnen met dezen uitslag te vreden zijn. Tegen het smokk e 1 en. Op verzoek van de belasting-inspectie zullen de treinen der Geldersche Stoomtram de grens niet meer pas- seeren. De passagiers zullen moeten overstappen in een gereedstaande tram op Duitsch gebied, en omgekeerd. Deze maatregel is genomen om het meevoeren van smokkelwaren door publiek en personeel tegen te gaan. Daling van den sigarenprijs? Naar aan het Gorr. Bureau gemeld wordt uit bij den tabakshandel betrokken kringen, wordt in verband met het door de Regeering uitge vaardigd verbod van aflevering, vervoer en verkoop van ruwe tabak en mede als gevolg vad de reeds door de N. O. T. genomen maat regelen tot het tegengaan van den ketting- handel in tabak verwacht, dat niet alleen aan de voortdurende prijsstijging van de sigaren een einde zal komen, maar zelfs de mogelijk heid niet is buitengesloten dat de sigarenprij- zen weder zullen dalen. LUGANO, 18 Febr. De „Secoio" meldt Men verwacht in Engelsche en Fransche po litieke kringen in de eerstvolgende dagen be sliste gebeurtenissen te Jassy en Boekarest. Men houdt het aftreden van Koning Ferdi nand voor onvermijdelijk. Of de Koning ten gunste van zijn zoon of van zijn broeder af stand zal doen, staat nog niet vast. LONDEN, 18 Febr. Naar uit Buenos-Aires aan de „Daily Mail geseind wordt, werd op eergisterenmorgen de spoorwegstaking afgekon digd, die het sein tot het uitbreken van ern stige ongeregeldheden was over het geheele grondgebied der Republiek. De stakers vernielden op verschillende plaat sen de spoorlijnen en verbrandden treinen met graan. Kegelen. Gisteren had op da banen van het Café Restaurant «De Vereeniging» de eerste ont moeting in de vijfde ronde der competitie van den Rotterdamschen Kegelbond plaats. Er werd geworpen als volgt1. Anti Poedel 294. 2. Klein Hamburg 277. 3. Val Om 270. 4. N.O.T. 248. 5. Courzand 244. 6. Unknown 240. 7. Vrije Kegelbroeders 238. 8. T.T. 236. 9. Prins Hendrik 235. 10. T. O. N. 234. 11. R. O. L. I. 223. 12. D. I. K. 221. 13. Overal Thuis 200. u De beslissingswedstrijden in deze ronde heeft plaats a.s. Zondag op dezelfde baan. Alsdan moeten werpen Recht naar 't Doel, Tivoli, Vers la Victoire, Alle Neune, Tous les Neuf, D.O.S., Pschorr, D. O. K. en de Krans. Geboren: 15 Feb. Hendrik, z. v. A. van der Wiel, en J. Oostveen, Breedstraat. 16 i Uatharina Carolina, d. v. C. W. Hoogveen en M. L. van Zuideren. Eendrachtsstraat. Overleden: 15 Feb. Neeltje Verloop, oud 78 j. en 11 mnd., echtgenoot van Mat- theus Antoniu3 Jonas, Singel. BEURS VAN SCHIEDAM 18 Feb. 1918. Moutwijn (46%)« Officieele noteering van de Commissie uit de 13 Jan. 14 Feb. 15 Feb. f 89 3/4 f 89 3/4 f 89 3/4 18 Feb. f 89 3/4 Namens de Commissie voor de Noteering B. A. J. W1TTKAMPF. Bond van Distillateurs. Jenever: 50% 15 Feb.5 18 Feb. f 115V2- 1115Va- Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten van hier verzonden gedurende de la helft van de maand Februari 1918. Spoeling: Graanspiritus. Melasse-spiritus Ruwe spiritus. f3.—.— f3.—.— Spiritus. 15 Feb. af 1) f195 hf1) f974 af1) 18 Feb. fbi1) f 195 k f1) £97è a f1) 1) per H.L. ad. 100% 2) per H.L. ad 50%. per riecionter zuuuci i»» v*. o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3