Dagblad^jpoor Schiedam en Omstreken. fcntU De Oorlog. 41ste Jaargang. Woensdag 20 Februari 1918. No. 12069 Gratis Ongevallenverzekering f Rusland verlangt vrede. FEUILLETON. DE BERGHOEVE. Bmtenlandsch Nieuws. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kanteortyd no. 148. Poatbus39. ""(onaementaa fxar 8 maaadiwi £1.60, per week 12 cieat, fcmaoa p. P«st f 8.— p kwartaal, iöïoaèeriike aummere 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie»: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maa! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange Qfift verlig van - www invaliditeit1 |J vwt of"Jogv kW i ww Dejverzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een duim; I UU wijevinger; 11| bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET, Ingekomen zijn verzoeken van le. de Nederlandsche Isoleermaatschappij, Directeur C. VAN DEN DOOL, om vergun ning tot verbouw, herbouw en vergrooting van hare fabriek tot vervaardiging van isoleerma teriaal in het pand St. Anna Zusterstraat no. 24/26, kadaster Sectie A. no. 1575 2e. S. A. COHEN Co om vergunning tot het oprichten van een opslagplaats van lompen en beenderen in pand Boterstraat no. 71, ka daster Sectie B no. 604 Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 6 Maart a.s. des voormiddags ll1/2 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen die ter zake moch ten mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier wet voor liet Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 20 Februari 1918. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat het kohier van de Personeele Belasting no. 15, over het belastingjaar door den Directeur der Directe belastingen op den 16en Februari 1918 executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriiten tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. Schiedam, 19 Februari 1918. De maximum-kleinhandelprijs voor julienne is bepaald op 15 cent per H.G. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de thee- en koffiesurrogatenrege- ling, voorkomende in Staatscourant no. 42 van 1918, waarbij het verboden is koffie- en thee- surrogaten af te leveren, van fabrikanten wier fabrikaat niet voldoet aan nader te stellen eischen, 36 Aldaar waren reeds vele wagens met ge wonden aangekomen en in kerken, scholen en andere groote gebouwen ondergebracht. Hier lagen op stroo naast elkaar vriend en vijand. Nauwelijks had Jan den drempel van de school overschreden, of hij zonk bewus teloos neer. Toen hij uit zijn onmacht ontwaakte, lag hij uitgestrekt op een strooleger. De zwakke schijn van een klein olielampje aan den muur liet hem toe, zijn omgeving wat nauw keuriger op te nemen. Waarheen hij ook zijn blikken wendde, overal bleeke, door pijn vertrokken gezichten overal steunen en ker men van gewonden en stervenden bereikten zijn óor. Nu vernam hij in zijne onmidde- iijke nabijheid luidere klaagtoonen. Hij merkte nu eerst, dat zijn buurman met verscheidene wonden aan den rug op zijn gezicht lag, niet in staat zich te verroeren. Hij klaagde erg over dorst. De verplegers waren op het oogenblik met anderen bezig en niemand was in de buurt. Jan stond op om buiten naar drinkwater te zoeken. Aan een pomp aldaar hing een brandende lantaarn, waardoor hij KENNISGEVING. Het Hoofd van het Gemeentebestuur varr Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan art. 28 der Woningwet op heden ter Gemeente-Secretarie, Afdeeling Algemeene Zaken is nedergelegd, ten einde aldaar tot en met den 21sten Maart aanstaande voor een ieder ter inzage te liggen het ontwerp van een plan van uitbreiding voor het Oostelijk deel der Gemeente ten Noorden van de spoorbaan, ter wijziging van dat, vastgesteld bij Raadsbesluit van 8 Octo ber 1912, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland den 3den Maart 1913, met uitvoerige kaarten en grond- teekeningen. En zal deze kennisgeving worden geplaatst in de Schiedamsche en Nieuwe Schiedamsche Couranten en verder door aanplakking op de gebruikelijke plaatsen worden afgekondigd. Schiedam, 20 Februari. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam. M. L. HONNERLAGE GRETE. Gelijk reeds gemeld, heelt de Duitsche opmarseh tengevolge gehad dat Luck en Dünaburg zonder tegenstand bezet zijn. Onder den indruk van dezen opmarseh heeft tePetrograd een conferentie van den Raad van Volkscommissarissen plaats gehad. üe Raad besloot op voorstel van Lenin en Trotzky aan de Duitsche regeering een mededeeling te doen toekomen, waarin verklaard wordt dat de revolutionaire re- geeriug zich in de huidige _omstan dig heden gedwongen acht, het vredesverdrag te Brest- Litowsk voorgesteld, overeenkomstig de voorwaarden van de Centrale Mogendheden» formeel te teekenen. DE TOESTAND IN RUSLAND. In de voorsteden van Regatsjef is een ver bitterde strijd ontbrand. Op zich zelf staande groepen van legioensoldaten verschansten zich in de versterkingen. Den 12en Februari werd Regatsjef van het oosten uit genomen. De legioensoldaten lieten op drie punten de brug gen over de Dnjepr in de lucht springen. De krijgsverrichtingen worden voortgezet. Een telegram uit Stockholm meldt": De ontbinding der Russische vloot, ook on een weinig in den omtrek zien kon. Een fijne regen verkoelde zijn voorhoofd. De linkerarm hing in een doek en in de rechterhand een bakje water houdend, kwam hij terug bij de lijdende, leschte diens dorst en verfrischte zijn brandende wonden. Vermoeid legde Jan zich weer nederde vermoeienis van den vorigen dag, de opwinding van het gevecht, de verwondingen ook, hadden zijn krachtig lichaam verslapt. Onrustig wendde hij zich heen en weer, den slaap kon hij niet vatten, sluimerde hij even, dan had hij zware, pijn lijke droomen. Jan meende op zijn sterfbed te liggen en zijn vader stond bij hem. Jan wilde hem de hand rijken, doch evenals bij den wagen, toen Jan hem de laatste maal had gezien, blikte hij hem toarnig aan en trok zijn hand terug De saamgeperste mond van den onden man opende zich een weinig en het siste van diens lippen „Brand stichter Met den uitroep „Vader, ik heb het bosch niet in brand gestoken werd de droomende wakker. Weer hoorde Jan zijn buurman smartelijk steunen, nogmaals ging hij water voor hem halen en verkoelde zijne wonden. Na eenige dagen werden de gewonden verder Duitschland in gebracht. Jan, wiens hand langzaam beterde, hielp hier en daar mee een verwonde verplegen buitengewoon bezorgd was hij echter voor den armen ge wonde, naast wien hij gelegen had. Er waren er echter ook met lichtere wonden, daar onder trof hij een ouden bekende, een jongen der het gezag der bolsjewiki, neemt snel toe. Naar thans bekend is geworden, heeft de be- manning van het linieschip „Republiek" eenige i dagen geleden in een bijeenkomst besloten om het oppercommando der Oostzeevloot niet meer als het hoogste gezag te erkennen. De beman ning van de overige schepen der Oostzeevloot is aangespoord om zich bij deze besluiten aan te sluiten. Een telegram uit Parijs meldt Trotzky heeft aan het centrale uitvoerende comité rapport uitgebracht over de onderhan delingen te Brest-Litofsk. Allereerst resumeerde hij de bizonderheden, die al bekend zijn. Maar hij voegde er aan toe, dat de Duitschers een gemaskerde schade vergoeding van zes tot acht milliard hadden geëischt. Hij zeide dat de arbeidersbeweging een matigenden invloed op de imperialistische eischen van de Duitschers oefende. Zij hebben alle concessies geweigerd op het stuk van hun territoriale eischen, maar zij hebben op economisch gebied zeer ingebonden. Zoo hebben zij er in toegestemd, dat de oor logsschatting tot 3 milliard werd beperkt. DE OEKRAÏNE. Volgens een bericht van de „Nowaja Dzjizn" hebben de troepen de bolsjewiki op den acht sten Februari de stad Kief voor de tweede maal genomen. De nacht te voren waren van het Zuidwes telijk front versterkingen aangekomen, bestaan de uit zes regimenten infanterie met cavalerie en twee divisies artillerie. Het kordon van Oekrainsche troepen buiten de stad werd door broken; zoodat de toegang tot de stad geopend was. De bolsjewiki verspreidden zich daarop in verscheiden colones. Tegen zes uur rukte een divisie artillerie met cavalerie op naar het Pet- sjorski-klooster, waar Oekrainsche troepen ko zakken en kadetten ingekwartierd waren. De bolsjewiki openden het vuur en schoten de buitenste gebouwen van het klooster in puin. Gedurende eenige minuten werd geantwoord met geweervuur, daarop trad stilte in. De bols jewiki drongen het klooster binnen en namen het garnizoen gevangen. Middelerwijl was een andere afdeeling der bolsjewiki bezig, aan den anderen kant van Kief Oekrainsche troepen te bombardeeren. Nadat deze hun voorraad mu nitie verschoten hadden, trokken zij zich in het centrum van de stad terug. Daar werden zij evenwel ontvangen door vuur van een andere bosjewicksche groep. Zij gaven zich, na verliezen te hebben geleden, over. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Minister-president von Seidler heeft in de zitting van het Oostenrijksche huis van afge vaardigden belangrijke verklaringen afgelegd. De minister wees er allereerst op dat de Oekrainische republiek zich verbonden heeft graan te leveren. Er is in Zuid-Rusland nog. die vroeger op de Berghoeve gewerkt had. Eindetijk kon hij dan wat over zijn ge boorteplaats vernemen, kon hij wat hooren over alles, wat hem zoo na ter harte lag. Niets was natuurlijker, dan dat Jan het gèsprek zoo stuurde, dat over Marie gespro ken werd. Helaas, de man kon slechts be vestigen, dat zij met Wolker was getrouwd wat later voorviel was hem niet bekend, wijl hij juist na de dubbele bruiloft soldaat had moeten worden en sinds niet meer op de Berghoeve of daar in de buurt was ge weest. Die gesprekken vonden gewoonlijk plaats voor de legerstede van de zwaar ge wonde. Deze lag meestal te steunen. Een maal slechts, toen Jan vroeg, of men daar nog altijd dacht, dat door hem de bosch- brand was ontstaan, blikte de gewonde luis terend en in spanning beiden aan. ,,Ik heb toen wel gehoord, dat dit u ten laste werd gelegd," antwoordde de vroegere arbeider, niemand wilde het echter gelooven, niemand heeft u ooit daarvan beschuldigd. Wie het deed, weet nog niemand." Daarover kan ik uitkomst geven," zei opeens de gewonde met zwakke stem. Verwonderd keken de beide sprekers elkan der aan. ,,Ik heb naar uw gesprek over uw ge boorteplaats geluisterd voor jaren kwam ik daar voorbij en werkte in de stad, die gij zooeven genoemd hebt. Ik had eens ruzie met den baas, deze joeg mij weg, Ik ging in de kroeg mijn ergernis verdrinken. Het was een groote voorraad graan. De leveringen zul len zoo spoedig mogelijk beginnen. Het andere belangrijke punt van het ver drag, vervolgde de minister, is de clausule van Cholm. Door de vertegenwoordigers van de Rada en van de Oostenrijksch-Hongaarsche Regeering is gisteren een aanvullende en uit- leggevende verklaring bij het vredesverdrag opgesteld, volgens hetwelk het gouvernement van Cholm niet aandeOekraine komt, doch een gemengde commissie op ethnografischen grondslag en na den wensch der bevolking te hebben aangehoord over het lot van' het gouvernement Cholm zal beslissen. De desbetreffende passage luidt Ter vermijding van misverstanden bij uit legging van punt 2 van het op 9 b*ebr. te Brest-Litofsk gesloten vredesverdrag tusschen Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije eenerzijds en de Oekrainsche volks republiek anderzijds, wordt vastgesteld, dat de gemengde commissie, welke voorzien is in de tweede alinea van deze bepaling, by de bepa ling der grens niet gebonden is om de grens lijn te trekken door Bjelgorai, Schtsche brischin, Krasnostaw, Bugatzow, Radyn, Meshirjetsche en Sarnalie, doch het recht heeft om op grond van art. 2 van dit vredesverdrag de uit de ethnografische verhoudingen en de wenschen der bevolking voortspruitende grens ook Oost waarts van genoemde linie te leggen. ROEMENIë. Het Weensche Korr. B. verneemt dat de Roemeensche regeering den wensch heeft te kennen gegeven met de vertegenwoordigers der mogendheden van het Viervoudig Verbond in voorloopige besprekingen te treden aan gaande een eventueel te sluiten vrede. Met dit doel zal in de eerstkomende dagen graaf Czernin zich naar Roemenie begeven, waarheen ook de vertegenwoordigers der ove rige bondgenooten zullen gaan. In bevoegde kringen is men evenwel zeer pessimistisch gestemd wat betreft de voor uitzichten voor een vrede, daar men te dier plaatse kennis heeft van berichten, die aan- toonen, dat Roemenie geenzins rijp is voor vrede, maar nog verreikende verlangens koestert, naar welke het land besloten schijnt ook in de toekomst met wapengeweld te zullen dingen, in het geval dat zij de onderhandelingen niet mocht kunnen teneinde voeien. ZWEDEN EN DE ALANDSEILANDEN. De ijsbreker No. 2 en het s.s. Ileind zijn met bewakingsmanschappen naar Aland ver trokken, om eventueel „de Finsche Garde en de Russische troepen van de eilanden weg te halen." De derne expeditie naar Mantyluoto is der- halve uitgesteld. Het geweervuur op Aland is gestaakt. op een Zondagavond, toen ik die stad ver liet. Bij het warme weer van toen vond ik het prettiger, overdag te slapen en zette dan 's nachts mijn weg voort. Niet ver van het eerste dorp vond ik een jong meisje, dat even zat uit te rusten, het was bij een kruis langs den weg Mijn dronkenschap maakte mij overmoedig. Ik wilde haar bestelen, het meisje had mij niet zien aankomen. „Op eens pakte ik haar beet. Ze schrok natuurlijk en begon uit alle macht om hulp te roepen. Kort daarna sprong een man op mij aan en begon mij zoodanig met zijn stok te bewerken, dat ik verstand genoeg terugkreeg, om me zoo gauw mogelijk uit de voeten te maken. Ik vluchte het bosch in, legde mij in het gras neer en stak» mijn pijpje op. Waarschijnlijk ben ik kort daarna ingeslapen en is mijn pijp uit mijn mond gevallen, deze althans lag naast mij en het gras stond in brand. Ik trapte dat brandend gras zooveel mogelijk uit en ging naar den grooten weg terug om mijn reis te hervatten. Den vol- genden dag hoorde ik van een boschbran spreken en dat deze na veel moeite geblusch was. Ik moet het vuur niet goed uitgetrap hebben, zoodat het toch nog kon voortwoe keren. Dit alles was ik sinds lang vergeten, toen gij echter den eersten morgen na uwe komst in het schoolgebouw in uw droom uit- riept„Vader ik heb het bosch met in brand gestoken toen kwam die geschiedenis weer ',0Ven' (W'ordl vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1