Dagblad $oor Schiedam en Omstreken. iskfMöslgfïfllI'2' f100 IC tBOStlS De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 41ste Jaargang. Donderdag 21 Februari 1918. No. 12070 DE BERGHOEVE. Bnitenlandsch Nieaws. FEUILLETON. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. Ibomewsotis pw* 8 nuuuwteB ƒ1.50, per poet ft E. kwartaal. Afzonderlijke aummars 3 cent. Incassokosten worden berekend. 148. - Postbus39. 12 c*»L irsnc© p. Advertentiën: 1—5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. rege.. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandeche Algemeene Yarzekeringabank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De maximumkleinhandelprijs voor glaasjes voor schemerlichten is bepaald op f 0.15 per stuk. De verkoopprijs van paardenbrood te leve ren door de bakkers, die daartoe doof de 1 oewijzingscommissie voor veevoeder zijn in staat gesteld, is bepaald op f 18.50 per 100 K.G. af fabriek, excl. zak. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt nogmaals onder de aandacht van de landbouwers in de weiderijstreken, dat zij er op moeten rekenen, dat voor de voeding van hun vee in den winter 1918/1919, zij ge heel zullen zijn aangewezen op den verbouw van veevoeder in eigen bedrijf. Tengevolge van de zeer lage prijzen die voor voederbieten, koolrapen en peen zijn vastge steld, is het niet te verwachten, dat deze arti kelen in hoeveelheden van eenige beteekenis voor den handel zullen worden geteeld. Boven dien zal het vervoer van genoemde artikelen niet zijn toegestaan. Een veehouder, die van een landbouwer el ders een stuk land zoude pachten om daarop voederbieten te verbouwen, zal derhave geen gelegenheid hebben deze bieten naar zijn be drijf te vervoeren. De eenige mogelijkheid om voldoende veevoeder te hebben, bestaat dus in het verbouwen in eigen bedrijf. Het best kan dat geschieden door eenige perceelen gras land te scheuren, RUSLAND EN DE VREDE. Rede van Von Kühlmann. In den Duitschen Rijksdag heeft Von Kühl mann een rede gehouden over den Oekraine- vrede, de onderhandelingen met de. bolsjewiki en de Cholmer-kwestie. De staatssecretaris zeide o.a. Wat de vraag etreft, of het sluiten van het Oekrainische verdrag het sluiten van den vrede met de bolsjewiki-regeering te Petrogrado kan beinvloeden, heb ik den indruk gekregen, dat dit niet het geval is. Als er een middel was om Trotzky tot de onderteekening van het vredesverdrag te bewegen, zoo was het juist de vrede met Oekraine en ik lioup het sluiten van dezen vrede ook nu nog voor het juiste middel om ook met de Petrogradosche regee ring een vóór beide partijen dragelijken vrede te sluiten. De gebeurtenissen, welke met het verbreken der onderhandelingen verbonden zijn, zijn het huis voldoende bekend. Ik kan daarom bij het historisch overzicht zeer kort zijn, want ondertusschen hebben zich nieuwe feiten voorgedaan, welke op de be trekkingen met het bolsjewiki-kabinet van buitengewonen invloed zullen zijn. Na den hernieuwden opmarsch der Duitsche regeering richtte gisteren het volkscommissa riaat het volgende draadlooze telegram aan de Duitsche regeering „Aan de Duitsche regeering De raad van volkscommissarissen ziet zich genoopt in ver band met den geschapen toestand zijn bereid willigheid te verklaren om den vrede te teeke nen onder de voorwaarden, welke door de delegaties van den vierbond in Brest-Litowsk zijn gesteld (hoort, hoort, op alle banken). De raad der volkscommissarissen verklaart dat het antwoord op de door Duitsche regee ring gestelde nadere voorwaarden onverwijld gegeven zal worden (hoort, hoort, levendige beweging in het heele huis.") Dit draadlooze telegram, ging von Kühlmann voort, vormt voor ons, na de ervaringen, welke wij met dergelijke draadlooze telegrammen, -welker officieel karakter vaak geloochend werd, gemaakt hebben, absoluut geen bindend docu ment. Wij deelden daarop de regeering te Petrogrado mede, dat wij het draadlooze telegram ontvan gen hadden en verzochten om een schriftelijke bevestiging. Daarop antwoorde de regeering te Petrogrado, dat de regeering der volkscom missarissen per omgaande een schriftelijke be vestiging zou zenden. Na de ervaring van onze onderhandelingen met Trotzky en zijn kabinet zou ik niet gaarne willen, dat hij het publiek den indruk ont stond, dat alles nu in orde was en dat wij den vrede reeds in den zak hadden (zeer waar). Ik zeg dit voornamelijk, wijl ik de eerlijke, oprechte liefde voor den viede van het Duitsche volk, welke ook door de regeering ten volle gedeeld wordt, ontgoochelingen wil besparen. De gebeurtenissen zullen nu betrekkelijk snel verloopen. Wij zijn met onze bondgenooten onderhandelingen begonnen. Zoo snel mogelijk zullen deze onderhandelingen ten einde gevoerd worden. Een wezenlijke wijziging van de basis der onderhandelingen zal, voor zooverre de toe stand tot nu toe overzien kan worden, niet plaats grijpen. Von Kühlmann besloot Wanneer ik den thans geschapen toestand preciseeren, meen ik te kunnen zeggen, dat de vooruitzichten op het sluiten van den vrede met de regeering van volkscommissa rissen, aanmerkelijk beter zijn geworden door het sluiten van vrede met Oekraine, door den door ons uitgeoefenden militairen druk en door het mislukken van zekere verwachtingen te Petrogrado. (Zeer juist). Er bestaat thans hoop, dat wij tot het doel zullen kunnen geraken, maar aan de vreugde over de groote gebeurtenis, die het sluiten van vrede met Rusland zijn zou, kunnen wij ons eerst overgeven, wanneer de inkt op het document droog is. De indruk dien ik ginds had, was, dat de openbare meening het sluiten van vrede met Oekraine met groote vreugde opnam en als .een eerste schrede tot een betere toekomst en het tot standbrengen van een algemeenen vrede, begroette. Dezen hopen wij allen en wij zullen hem ook bij vastberaden doorvoeren onzer buiten- landsche politiek, binnen afzienbaren tijd be reiken (levendige bijval). OOSTELIJK FRONT. Duitsch communiqué Ter weerzijden van den spoorweg Riga Petrograd trokken onze troepen over een breedte van 20 K.M. over de voormalige Rus sische frontlinie De tegenstand van den vij and hij Ipzcem, ten noorden van den spoor weg, werd gebroken. Via Dwinsk rukten onze troepen in noord oostelijke en oostelijke richting voorttusschen laatstgenoemde plaats en Leick geschiedde de opmarsch over breede sectoren, de onzen drongen Rowno binnen, namen 2500 man ge vangen en maakten 100 stukken geschut en veel oorlogsmateriaal buit. Duitsch stafbericht van 20 Febr. In het oosten gaan de bewegingen voorwaarts. Duit sche troepen, zijn in Estland binnengetrokken. Wij zijn in oostelijke richting door Wenden getrokken Oostenrijk-Hongaarsch stafbericht. De troepen van de legergroep van generaal von Linsingen zijn verder opgerukt in de richting van Rowno. beschikt. En zoo is het recht van zelfbeschik king der volken, dat recht, dat zoo herhaal delijk en zoo plechtig werd toegezegd door Duitsche en Oostenrijksche diplomaten, ten opzichte van Polen met voeten getreden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De «Wiener Ztg.» publiceert het keizerlijk schrijven aan den minister-president Seidler en den minister van onderwijs Cwiklinski en mi nister Twardowski, volgens hetwelk de keizer in overeenstemming met de voorstellen van den minister-president de aanvragen om ont slag uit hun ambt van den Poolschen minister van Onderwijs Cwiklinski en minister Twar dowski niet inwilligt. De keizer verzekert hier bij de beide ministers van zijn voortdurend vertrouwen. 37 Zoo juist hoorde ik ook, dat men u van die daad beschuldigde, nu ben ik blij u voor uwe liefderijke verpleging te kunnen beloonen, daar ik u geheel van schuld kan en moet vrijpleiten. Ik bid er u dringend om," zoo wendde hij zich tot den gewezen arbeider, „vertel daar alles wat ge van mij gehoord hebt, zeg, dat de boschbrand door mijn schuld is ontstaan en dat deze jonge man onschuldig daaraan is." Zwijgend had Jan deze veelvuldig onder broken vertelling aangehoord. Wat had hij er nu nog aan of men thuis wist, dat hij onschuldig was. Hij was toch vast besloten, nooit in zijn geboorttplaats terug keeren, ten einde elke ontmoeting met Marie te ver mijden. Zoo vurig hij vroeger had verlangd, dat zijn onschuld aan het licht zou komen, nu kon het hem niets meer schelen, nu was het toch te laat, daar Marie nu, als de vrouw van een ander, voor hem verloren was. En behalve dat, wie vroeg ginds nog naar hem, ze hadden hem daar al lang vergeten. Zijn bruid was hem ontrouw geworden, zijn zuster had zijn erfgoed in bezit genomen, vader hem kan POLEN. De Poolsche regentschapsraad heeft een ma nifest aan het Poolsche volk uitgevaardigd waarin geprotesteerd wordt tegen de voorge nomen regeling der Cholmer-kwestie. De regenten merken o.a. op. Het gebied, dat thans aan de Oekraïne is toegewezen, is grootendeels Poolsch en Katholiek. Met zijn bloed heeft het volk, dat er woont, tijdens de weerzinwekkende geloofsvervolging van 1884 bewezen, dat het werkelijk tot Polen behoort. Men heeft die bevolking niet afge vraagd tot welken staat zij wilde behooren. Met een enkelen pennekras is over haar lot WESTELIJK FRONT. Havas seint uit Parijs De correspondenten aan het front maken melding van de voortzetting der toebereidse len voor het offensief, hetwelk ontzaglijk zal zijn volgens de verklaringen der ondervraagde deserteurs en krijgsgevangenen. Maar de offi cieren en soldaten der Entente herinneren zich, dat sedert drie jaren de aanvallen der Duit- schers overal mislukt zijn, en dal zij moesten wijken bij Verdun, aan de Aisne, in Champagne, bij Kamerijk. Nooit is het moreel der Entente-troepen zoo voortreffelijk geweest als in deze ure van af wachting vun den aanval, en in de vaste over tuiging, dat zij dien zullen weten te breken. n PALESTINA. Reuter seint: In den morgen van 19 Febr. gingen onze troepen ten O. van Jeruzalem over tot een aanval over een frontbreedte van 15 mijl. 's Avonds waren alle doelen bereikt tot een gemiddelde diepte van 2 mijl. Reuter verneemt nader, dat na een stilstand, veroorzaakt door regens, generaal Allenby gisteren zijn opmarsch hervat heeft in de rio ting van Jericho. Hij houdt thans de laats e en voornaamste hoogte bezet, die het da an den Jordaan beheerscht. PORTUGAL. Naar de »Germania« uit Rome verneemt, bereidt de Portugeesche regeering een wets ontwerp voor om de wet betreffende de schei ding van Kerk en Staat in eenige punten te veranderen, opdat de rust en vrede in het land eerder zal terugkeeren. uit zijn hart en huis verbannen. Bij de her innering aan zijn vader trad diens beeld hem levendig voor den geest. Hij dacht zich als kind, als jongeling, hoe de vader toch steeds goed en liefdevol voor hem was, neen het kon vader niet onverschillig zijn te weten, dat hij het bosch niet in brand had gezet, vader ten minste moest zijne onschuld daaraan weten. Hij vroeg daarom dringend aan den vroe- geren arbeider, of hij, zoodra hij vrij van Neen, neen, dat zal niet gebeuren. De hoeve dienst en genezen verklaard was, naar de was diens rechtmatig eigendom geweestjm Berghoeve wou gaan en daar vertellen, wat lettersPublieke, gerechtelijke verkoop van de Berghoeve.". Binnen veertien dagen zou dat plaats hebben. Zoover is het aldus gekomen Die mooie hoeve, sinds zooveel geslachten het bezit zijner voorouders, die zou in vreemde handen overgaan! Waar was vader? Leefde hij niet meer Zou hij het verdragen hebben zijnen naam zoo aan de kaak gesteld te zien hij zooeven vernomen had. Jan gaf hem geld om op zijn weg in zijne behoeften te kunnen voor-zien. Na korten tijd stierf de zwaargewonde. De arbeider kon spoedig daarna vertrekken. Jan moest nog wat blijven, daar zijn hand nog niet genezen was. Hij werd gezonden naar het hospitaal in de stad, niet ver gelegen van de Berghoeve. Jan kwam dus dichter en dichter bij zijn geboortehuis. Om toch wat te doen te hebben, lazen de herstellenden kranten uit de omgeving. Jan had het liefst de krant uit de stad. Die las hij door van het begin tot het eind. Zoo zat hij ook eens in zijn lectuur verdiept, toen plotseling zijn oog op een bericht bleef staren het bloed steeg hem naar het hoofd, een siddering doorliep hem. Een zware zucht ont snapte aan zijn borst. Hij las en las nog eens, hij kon zijn oogen niet gelooven. Op den achterkant van het blad stond in groote hem ontnomen, nu, nu die hoeve verkocht werd, zou zij zijn rechtmatig eigendom wor den. Nog nooit.had Jan, zooals nu, bemerkt, hoe zeer hij van het oude vaderhuis hield, nu het zou verkocht, publiek verkocht worden. Hij keek nogmaals op welken dag de ver koop zou plaats hebben en stak de krant bij zich. Brieven werden heen en weer gezonden om het benoodigde geld ;n handen te hebben. Wat was hij nu blij met dien prijs uit de ALLERLEI NIEUWS. Uit. Oost-Zwitserland komen, naar uit Lugano aan de „Köln. Volksztg." wordt geseind, over eenstemmende berichten binnen, volgens welke sedert Zondag het grensverkeer naar Oostenrijk js onderbroken. stapHriöpRTzïjn hart sneller, een nooit gekend gelukkig gevoel overmeesterde hem, toen hij de Berghoeve en het daarachter liggend bost h, dat zich als een ijsinantel uitstrekte, voor Hoe ^geheel anders betrad hij deze grond dan hij dien verlaten had. Arm als een bede laar had hij ze verlaten, rijk, onafhankelijk, als redder keerde hij weder, Toen Jan op de plaats der Berghoeve aan kwam, waren daar reeds vwseheiden mensoun bijeen, deels kooplustigen, deels nieuwsgie rigen. Jan was sedert zijn vertrek van hier zeer veranderd. Het meest veranderd was hij door een dichten langen baard tn de bleek heid van zijn gelaat. Daarom kende hem geen der aanwezigen. Jan herkende eenige boeren uit de buurt en ging er heen om ze te be groeten. Met ongekunstelde vreugde schudde ieder zijn hand en verzekerden ze, dat ze hem immer hadden liefgehad en steeds naar zijn terugkeer hadden verlangd. Ze vertelden ook hoe blij ze geweest waren van een vrij wat was hij nu blij met dien prijs uit ue oun T ö-tem te hebben loterij, Het zegenwoord der bedelares had i gelaten soldaat berichten ove hem toch geluk gebracht. Eenige dagen voor den verkoop verzocht Jan aan den dokter of hij vertrekken mocht hij zou verder zelf wel voor zijn hand laten zorgen. Dit wérd des te eerder toegestaan, daar er nog zeer velen te verplegen waren. j De geheele, met sneeuw bedekte landschap pen schitterden in de zon, overal lichtte en spiegelde het rondom, toen Jan hoe langer hoe meer de Berghoeve naderde. Met eiken mogen ontvangen, hoeve Waart gij maar hier meester op de geweest, dan zou die nu met verkocht.wor den, zooals het er hier heen gmg, het m.t blijven!" vertelden deTbuurhe de^, Jans eerste vraag go schikte nog leefde, hoe ij zie en den zwager, ook vroeg hij naar de zustei [Wordt vervoigd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1