Dagblad Ivoor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. De Smokkelaarsbende. 41ste Jaargang Donderdag 28 Februari 1918 No. 12076 Gratis Ongevallenverzekering f jj (j j] Buitenlandsch Nieuws. F EU ILL E f O N. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Poatbua: 59. b o n a e m ent»® per S maaadsa f 1.50, por week 12 <mt fmnm p. post fg.~ j» kwartaal. Afaonderifke aranmws 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie»: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. mau- plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regei. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. van biJ f* II fbij levenslange #111! verliea van geheele ff 1111 een hand, - invaliditeits (L «J voet cl oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollr ndsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen ^voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. MANUFACTUREN. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde marktkooplieden en venters in manufacturen, dat zij zich, tot het bekomen van een voor- loopig vervoerbiljet voor manufacturen, moeten wenden tot het Distributiebureau, Oude Kerk hof 4, vóór 5 Maart a.s. DE VREDESONDERHANDELINGEN. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Balfour dat over het lot van Roemenië, Armenië en het bezette gebied in Rusland, niettegenstaande welk afgedwongen vredesverdrag ook, op de algemeene vredesconferentie beslist zal worden. JAPAN. Burggraaf Motono zeide Zondag in het Japan- sche huis van afgevaardigden te Tokio, in ant woord op een interpellatie betreffende de Duitsch Russische vredesonderhandelingen Zou de vrede inderdaad worden gesloten, dan spreekt het van zelf, dat Japan stappen zal doen van zeer heslist en doelmatig, karakter in overeen stemming met de omstandigheden. Betreffende de vraag, van den afzonderlijken vrede van Rusland bestaat de volledigste over eenstemming met Groot-Brittannië. Amerika en de overige tondgenooten. Beuter seint uit Londen: Terwijl in invloedrijke Japansche kringen niets bekend-is van 'wat in Frankrijk geopperd werd aan gaande Japans mogelijk optreden met het oog op de Russische ineenstorting, het vaststaat, dat de jongste gebeurtenissen in Rusland niet aan Japan's aandacht zijn ontsnapt. De Duitsche op- inarsch in Rusland heeft een gloednieuwen toe stand geschapen voor alle geallieerden, die bij het Oosten in het algemeen belang hebben. De jongste ontwikkeling van den toestand in Rusland, die een Diuitsche uitbreiding Oostwaarts Rusland in en naar Azië omvat, is een allerernstigst ge vaar voor Japan. De regeering te Tokio zoowel als het Japansche volk in het algemeen, moeten daar ten ernstigste rekening mee houden. Men. be- 3 Hij ging weer naar zijn plaats, schonk twee glazen in, een voor zichzelven, het andere voor kapitein Josserand, die met een strak gelaat het tooneel had aanschouwd. Grainde- mer ging; over de onderdeur liggen, en schreeuw de in de duisternis „He, jongens!" „Wat is er?" „Komt een oogenblik binnen." „Waarom?" „De oude Drack wil niet" „De oude Drack is niet alleen baas," ant woordden de smokkelaars. „Deze man Heeft reeds te veel gezien. „De eerste man, die de hand aan hem durft slaan, zal er mij rekenschap van geven," zeide de verschrikkelijke Bruno, terwijl hij1 de ver molmde trap van het huis weder aft] om. „Ha. neemt gij het zóó op?" riep- Pied-Noir, na Bruno, de sterkste der vier schurken, zich met «en lang jachtmes wapenende. De deserteur maakte zich uit de handen van de smokkelaars los, en vloog de hut in; de an deren volgden hem, en toen zij voor" de lamp stonden, !had Kerkaidioj de schoolmeester, te seft, dat de (bezetting van St. Petersburg thans zou beteekenen, dat Duitsehland op zijn laatst in vijl of zes weken zijn macht over heel Siberië z,ou uitbreiden, benevens de rijke voedsel- en andere voorraden, munitie en alle Siberische spoorlij nen zou inpikken. Deze overwegingen kunnen aantoonen, dat de nieuwe toestand voor Japai: van 't meest tnögelijke belang is. De „Times" haalt een artikel uit de „Münchner Neueste Nachrichten" aan, dat kritiek oefent op .Ie luidruchtige school van publicisten te Berlijn, die ijveren voor de oprichting van een vertrouwe lijk E-uropeesch-Aziatisch verbond van Berlijn tot Tokio, Om te verhinderen, dat dë wereld Angelsak siseli wordt. „Het uit de school klappen in het Beiersche blad brengt aan het licht zegt de „Times*' -- wat de staatslieden der geallieerden al lang wis ten, namelijk dat het een van de oogmerker van de Duitsche politiek is, een plan te ver wezenlijken, dat Japan met de ereenigde Stater, en de Westersche mogendheden in botsing: zov brengen. Duitsehland weet misschien niet, wal alle voorname staatslieden van de geallieerden weten, namelijk dat de toestand, die in Rusland geschapen zal worden door het sluiten van eer afzonderlijken vrede, de Japansche regeering nie: overrompeld heeft. De mogelijkheid, dat Duitsch gezinde stroomingen in het keizerlijke Ruslarn een afzonderlijken Russisch-Duitschen vrede zou den btewerken, heeft de verantwoordelijke leiders van de Japansche politiek er al meer dan eer jaar geleden toe gebracht te overwegen, web optreden in het Verre Oosten gebiedend zou kun nen worden, indien Rusland aan zijn verbintenis sen ontrouw werd. Tenzij wij ons in het Ja pansche karakter deerlijk vergissen, zal de thans geschapen toestand niet minder dringend de aan dacht van de staatslieden te Tokio vragen. Men kan van Japan als trouwe en hulpvaardige hond- genoot verwachten, dat het onwrikbaar den toe stand onder de oogen zal zien, en het oogenblik is misschien voor zijn bondgenooten aanstaande om het te steunen bij alle maatregelen, die het zich verplicht mocht achten voor de bescher mingen van zijn belangen te nemen." WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht: Aan den Yser werden eenige Belgen gevangen genomen. f Aan hel Vlaamsche front, aan heide zijden van de Scarpf., in Champagne, en op den O. Maas- over leefde 's avonds de artillerie-actie op. Herhaaldelijk kwam het tot hevige luchtgevech ten. Een aanval van Engelsdie vliegers tusschen Oise en Aisne mislukte. Wij schoten 15 vliegtui gen en 3 kaelballons naar beneden. Macedonisch front. Een Engelsche afdeeling, tromp van zijn karabijn op de borst van den vreemdeling gericht, Bruno legde op Kerlondic aan,,en Pied-Noir dreigde Graindemer met zijn mes. Bij het zien van dit gezicht stond Drack van de tafel op, en als heer" des huizes het woord nemende, zeide hiji: „Legt de wapens die ten -ft. van Boetkova een aanval tegen de Bulgaarsche stellingen ondernam, werd onder zwa re verliezen afgeslagen. Italiaansch front: Toestand onveranderd. OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht van gister: Legergroep Eichhorn: Ten N. van Dorpat na men wij 2 Russische regimenten hij hun terug tocht gevangen. Legergroep LinsingenIn de Oekraïna werd een vijandelijk bataljon, dat bij Korpsstisjef (30 KAT ten O. van Zjitomir) tegenstand bood, ge vangen genomen. Ten Z. van Zjitomir drongen onze troepen Berditsjeh binnen. In Kremenits, ten Z. van Dubno, namen wij den staf van het Rusisisch generaal-com'mando een divisiestaf en 200 man gevangen. RUSLAND. Volgens de „Temps" heeft Lenin allen Sov jets draadloos geseind, onmiddellijk krachtige maatregelen te nemen, ten einde den stroom van vluchtelingen te keeren, die naar Petersburg trekt en naar het Noordelijke district, waar hongers nood heersc-ht. Zij, die naar de hoofdstad ko men, waarschuwt Lenin, krijgen geen brood en zullen van honger omkomen. Het broodrantsoen, dat men eerst, dank zij den laatsten meelzondin- gen, had kunnen verhoogen, is opnieuw terugge bracht op 100 gram per dag en per hoofd. Ten einde den aanvoer van levensmiddelen mogelijk te maken, is het. geheele reizigersverkeer op de spoorwegen stoipgezet; alleen de posttreinen mo gen nog loo-pen. De correspondent van de „Daily News" te St. Petersburg seint dd. Maandag Zelfs de militante elementen onder de bolzje- wiki gaan nu inzien hoe dwaas het is ge- St. Peteraburg ter wille van rhetorische frazes op te offeren. Men begint nu in te zien hoe ernstig de cetastrofe was, die Rusland be dreigde. De troepen weigerden bijna zonder uitzondering glad weg om te vechten. Een divisie, waarvan men aannam, dat zij Narwa verdedigde, dook te Gatzjina dicht bij St. Peterburg op. Krylenko protesteerde en de soldaten antwoordden hem, dat zij niet van zins waren om te vechten. Zoodra de eerste Duitsche troepen verschenen trokken de Rus sische boerensoldaten, die er alleen maar be lang bij hadden om land te krijgen, in ooste lijke richting in een vloedgolf, die men niet kon bedwingen. Zij dreigde alle steden op hun weg te plunderen. De ramp zou nog erger geweest zijn, als niet vele duizenden soldaten reeds huis toe waren gegaan. Het Russische leger was Duitsehland s sterkste wapen. Toen zij dit naar St. Petersburg dreven, dreven zij een wanordelijke kudde vee voort, die alles op haar weg onder den voet liep. Daartegen hadden de revolutionaire werklieden een guerrila tegen de Duitschers kunnen voeren. Zij vermochten echter niets tegen het Russische leger, dat moet ver dwijnen voor de revolutie kon beginnen met voor zichzelf een werkelijke strijdmacht te vormen. De werklui in de steden zijn strijd lustig en de comité's van bolsjewiki te St. Petersburg en Moskou waren gekant tegen het teekenen van een vrede. Niemand kan meenen, dat Rusland geen factor meer in den oorlog zal vormen. De voorwaarden, die Duitsehland oplegt, zijn van dien aard, dat geen land. onverschillig of het kapitalistisch dan wel socialistisch is, er onder kan leven. Zij zijn van dien aard, dat Rusland opnieuw tot oorlog gedreven wordt. Rusland zal vele voorwaarden onmogelijk kunnen naleven. Duitsehland heeft aan zijn gebied een gedeelte van de meest revolutio naire bevolking van Rusland toegevoegd. Het zal gedwongen zijn, een aantal manschappen te verspillen om de Polen, Esthen, Letten en Lithauers rustig te houden. Men moet bedenken, dat de catastrofe van deze week samen is gevallen met den zege praal van d# revolutie in geheel Rusland. Dt bewegingen van de kozakken, de Rada en de tegenstanders van de soviëts zijn door de revolutionaire troepen overal onderdrukt. Als het leger eenmaal bevrijd is van alle onge- wenschte elementen zullen de soviëts, of zij willen of niet, bemerken dat zij tegen Duitsehland oorlog zullen moeten voeren. UITHALEN. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Dresden ge meld, dat het mogelijk is, dat een Saksischen prins tot vorst van Lithauen wordt benoemd. Ver moedelijk wordt hiermede de tweede zoion van den koning van Saksen bedoeld, prins triediich Christiaan, die 24 jaar oud is en zich tegen woordig aan het R-oemeensche front bevindt. De Saksische Staatscourant meldt dienaangaan de Het in de „Deutsche Zeitung" van, .den 23stcn vermelde bericht, dat het koninkrijk Saksen in den "Bondsraad een voorstel tot samengaan van Lithauen met het KoninkrijkSaksen heeft voorge steld, is onjuist. De overwegingen over de toe komst van Lithauen zijn ter bevoegden plaatse nog aanhangig. Zou in het verdere verloop deze overwegingen een nauwere verbinding r an Lit hauen met het koninkrijk Saksen van belang-voor de Rijkspolitiek'en den Lithauschen Staat zijn en zou dientengevolge een daarmee overeenkomen den voorslag aan de koninklijke staatsregeenng gedaan worden," zoo zou overwogen moeten wor den, of een dergelijke verbinding m het belang van het koninkrijk Saksen en van het rijk zou zijn. - af De smokkelaars zagen elkander aan, en sche nen de kansen van het gevecht te berekenen. „Pied-Noir! laat uw wapen zakken," v-oegde de sergeant er bij, terwijl hij! krampachtig1 zijn geweer in zijn hand sloot." „Gij wilt dus Voor mijn vrouw en dochter een Moord begaa* in mijn huis; dan zult gij mij eerst moeten afma ken. Zult gij 'gehoorzamen?" Pied-Noir haastte zich niet erg, daar hij vrees de, den schoolmeester zonder verdediging aan de wraak van Bruno bloot te stellen, maar deze liet dadelijk zijn karabijn zakken; ieder volgde zijn voorbeeld; men sloot thans wederom' de deur; Jenny begaf zich bevende naar haar bed, en nadat de smokkelaars rondom een tafel plaats genomen hadden, terwijl hun gast zijn kleederen droogde, vulden en ledigden zij! eenige flesschen gedurende het overige van den nacht. De banneling. Drie maanden na dit tooneel in dë pachthoeve van ïretneven; op den avond va» een warmen Julidag, wandelden twee personen op' het zand van de kaap van Lactudy. De een droeg het schilderachtige gewaad der Bretonsche lan lieden: een roode katoenen doek sloot om zijn middel het benedeneinde van zijn fluweelen vest en de band van zijn wijde broek af; een wijde jas met kap bedekte zijn schouders, en de lokken van zijn zwart haar gingen onder een blauwe gebreide muts uit. Deze persoon was niemand anders dan de deserteur van Quimper, de geheimzinnige passagier van de „Zwerver," toen in het gehucht Lactudy alge meen bekend onder den naam' van .Jozef Ke vyllis. Waarom bleef hij' zoo lang te Tremeven? Misschien uit liefde voor de dochter van den ouden sergeant? In dat geval, wee hem! want zij' was de verloofde van den verschnkkelijken Graindemer; misschien uit armoede, of uit be rouw over een misdaad? Wat kwam hij eiken avond op het zeestrand dloen, terwijl hij zijne oogen naar het zuiden wendde, zwijgende en blijkbaar gebukt onder zware droefheid Onge twijfeld de schoone ster beschouwen, die men ook in zijn land ziet, en wanneer de wind gunstig is, in den adem' daarvan een kreet van wraak ofwel de herinnering van een verleden geluk opvangen. Jenny, den vreemdeling vergezellende, gaf zich aan een van die vertrouwelijke gesprek ken over, waarin het hart zooveel bekoring vindt, wanneer men liefheeft. Zijl vernieuwde haar dringend verzoek aan den jongenman, om zijn levensgeschiedenis te mogen kennen, en ue oorzaak van de diepe droefheid, die hem ver teerde. „Waartoe zou dat dienen?" antwoordde Kt- ryilis met droevige stem'. „Wanneer de zee meeuw met zijn groote vleugels het water aan raakt, vraagt gij hem dan, Jenny! door welke i stormen de wind hem' heeft heengevoerd I „Ik 'begrijp u." zei de dochter van don -ouden I rack Zij bereikten langzaam den oostelijken, hoek van de kaap van Lactudy. Daar stak een ont zaglijke rots over den afgrond Tëte-de-fer, die in de geschiedenis van de kust beroemd is ge- i worden, en die met eenige bosjes brem be groeid is. De onbekende drukte een bosje op i den grond neder, deed er zijn gezellin op zit- ten, en zette zich eveneens neder, j „'indien ik mij aan een misdaad» had schuldig. 1 gemaakt, indien er bloedvlekken op mijn hana kleefden, zoudt gij' mij niet meer beminnen, me waar, Jenny?" v i „Gij!" riep het artne meisje uit, me „O „een, dat is ,Tomde. „Oordeel er zelve over, zeiue ling op emstigen toon. Wordt vervolgd). 1 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1