Binnenland. Uit de Tweede Kamer. Staten-Beneraal. Naar aanleiding ran het gerticht, dat een Sak sische prins op de Lithausche troon geplaatst zal worden, deelt het „Beft. Tagebl." nog; mede, dat reeds vroeger pogingen gedaan zijn Saksen in engere verbinding met het Oosten te brengen. Reeds onder Rijkskanselier von Bethmann Holl- weg werd Prins Johann George, broeder van den Saksischen koning den Poolschen konings kroon aangeboden, die dit echter van de hand wees, daar hij zich met het politieke leven niet bemoeide en zich alleen op de wetenschap toe legt. ROEMENIë. Naar uit Weenen aan de „Germania" gemeld wordt, heeft Generaal Avarescu in Boekarest reeds onderhandelingen met Mackensen geopend. Deze onderhandelingen schijnen echter tot geen bevre digend resultaat geleid te hebben. Het is daarbij niet uitgesloten, dat met het Ministerie Avarescu geen overeenstemkning te verkrijgen is, daar deze zich misschien in Jassy te veel gebonden heeft. De einduitslag heeft daardoor toch echter niet te veel beinvlóed te worden, daar Roemenië toch op een vrede door overeenkomst is aangewezen. In ieder geval zullen de Centralen zich niet door lange onderhandelingen laten ophouden. DE „GLENART CASTLE" GETORPEDEERD. Hét hospitaalschip; „Glenart Castle," dat met alle lichten op de haven van Bristol verliet, is gisterenmorgen tot zinken gebracht. Er waren geen zieken aan boord. De overleven den zijn ontscheept door een Amerikaanschen tor pedojager. Acht booten zijn weggedreven. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk ge meld worden. Hel hospitaalschip „Glenart Castle", dat onge veer 6000 ton mat, is 20 mijlen bezuiden het Lnndyeiland getorpedeerd. Het schip brandde op dat oogenblik alle voorgeschreven lichten. Een van de redd'ingbooten met 21 overlevenden is op gepikt door het Fransche s.s. „Fech"; zij zijn te Swansea aan wal gebracht. Een andere boot met negen schepelingen is te Milford aangekomen. Behalve deze is echter niets bekend aangaande het lot van de andere opvarenden, ten getale van twee honderd. Het schip had bestemming naar Frankrjjlk en zou daar gewonden opnemen. ALLERLEI NIEUWS. Uit Neu-Strelitz seint Wolff: Groothertog Frederik Frans van Mecklenburg- Scrnverin heeft heden, door een afkondiin, op grond van de verdragen der heide vorstenhuizen, het staatsgezag in het groothertogdom MeckJen- burg-Strelitz overgenomen. Uit Stockholm meldt men: De „Vineta", een van de Zweedsche schepen van de reddings-expeditie naar Finland, is door het ijs verpletterd en gezonken. Passagiers en be manning zijn door andere schepen gered. Het ongeluk is ten zuidwesten van Mantylucie ge beurd. 1 1 1 De Staat heffel-, voorbrenger en uitdeeler aller goederen. De Staat almachtig. Ons heilig ideaal. De dageraad der S. D. A. P. heerlijkheid. Welnu. Wij zijn nog pas aan 't allereerste begin van dat gedoe. De Staat nog geen pro ducent, maar slechts voor 'n deeltje distribuent De Staat pas regelende in enkele noodgeval len, en voilé, wat een ellende reeds Moge elk Nederlander die de Handelingen leest, elk Nederlander die zijn land, zijn vrij heid, blijheid en eer liefheeft, deze gevolgtrek kingen uit de debatten dezer dagen naar zich toehalen: De richting die de S. D. A. P. in wil slaan in Staatsbeleid is niet de onze, kan en mag niet de onze zijn, zal niet de onze zijn in 1918. In 1918 zal het volk over deze Staatssocia listische neigingen richten. Elke man die zijn stembillet niet misbruikt en zijn verstand ge bruikt zal de stembus in sonore klanken laten gongen als een alarmklok tegen de roode brand die Nederland wil omvatten, achter latend velden van ellende. Ik voor mij geloof niet aan veel effect uit de debatten over de levensmiddelen, maar deze enkele, genoemde Conclusie is reeds van zoovéél waarde dat wij niets verder behoeven om hoopvol gestemd te zijn over des volks beslissing in 1918. Deze proef en les was wel wat honger waard. Haarlem. Mr. Bomans. Graanaanbieding van Duitsche zijde. Omtrent de mogelijkheid dat onze brood voorziening zal worden bevorderd dooir het af staan van belangrijke partijen graan van Duit sche zijde, verneemt het „Hbld." nader, dat dit denkbeeld reeds geopperd is toen de Centralen het voordeel hadden te kunnen beschikken over graan van het bezette deel van Roemenië. Het lag in de bedoeling dit te bezigen als een massa-artikel, waarmee van ons land an dere ©economische voordeelen zouden kunnen worden vefkregen. Nu de vrede tusschen de Centralen en het aan granen zoo rijke Oekraine is gesloten, waardoor ook Duitschland in staat zal zijn belangrijke graanhoeveelheden te ontvangen, wordt het, naar wij van doorgaans goed inge lichte zijde vernemen, zeer waarschijnlijk ge acht, dat ook de graanaanbieding een belang rijke rol zal vervullen bij de onderhandelin gen, ter verlenging van de einde Maart afloo- pende economische overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland. De nieuwe Tweede Kamer. Het blijkt dat de Tweede Kamer er na Juni zeer stellig anders zal uitzien dan nu. Van de thans zitting hebbende leden heeft reeds een elftal voor een herkiezing bedankt. Het zijn van de Tib. partij de heeren mr. Patijn, de Jong en mr. de Beufort, van de sociaal-demlocraten dr. van Leeuwen, van de Anti-revolutionairen de hee ren Birummelkam, van Vliet, Colijn en mr. van de Velde en van d'e Katholieke Partij de heeren mr. Buijnstee, mr. Janssen en van Vlijmen. Er worden nog meerdere bedankjes verwacht, waar bij dan allicht nog eenige komen zullen, die dtoor hun eigen partijgenooten door anderen zullen wor den vervangen. Op die wijze zal stellig het aan schijn der Tweede Kamer een heel ander zijn dan het huidige. (Tijd.) l L Na den eersten dag. Alzoo kwam Jhr. Mr. Dr. van Beresteyn als eerste lancier van de garde aan bod, sprak vier uren, eindigde noodgedwongen om half vijf „wegens het vergevorderd uur" zeggende dat hij juist op de helft was, niet-tegenstaande de helft van 's mans betoog, onuitgesproken, als staten in de Handelingen werd opgenomen. Alles liep leeg, Kamer, Tribunes, Binnenhof. De verlokkende afwisseling der marechaussée is alweer voorbij. Wat heeft Berensteyn nu eigenlijk in elkaar gedraaid. Zeker de substantie was stevig, het mate riaal prima, er kwam ten slotte iets van, iets vormeloos met bonten inhoud een bal gehakt. Piéce de résistance. De Socialisten, zoo hopen wij, zullen de droogte wegnemen door er wat „jus" bij te doen. De Katholieken zullen, als zorgzame koks, het zaakje om en om draaien, overal moet het gaar worden, prik er eens in, be dachtzaam, zij zullen geen stukken maken. Moge de A.-R. afgevaardigde van Kampen voor een prikkelend uitje zorgen en moge hij, met zijn gewone geestigheid, het snufje zout niet vergeten. Daarna, ais de boel bijna gaar is en reeds op kookpunt raakte, zal Posthuma er een koud- waterstraaltje ingieten en zullen Nolens' „zeer wijze mannen" de pot van het vuur zetten. Ja. zoo zal het wel gaan. Bon appétit. Wij zijn immers geen kannibalen, wij eten geen ministers. Een dergelijke maaltijd zou ons zwaar op de maag liggen. Vier maanden lang smarten. Neen, 't is moeilijk. Vooral om een plaats- i vervanger te vinden. j De geharnaste ridder Berensteijn zal toch niet willen Hij, die zelf erkende dat Posthu ma voor een schier bovenmenscheiijke taak staat j Is er dan heel geen conclusie te trekken uit het debat van den eersten dag Wat zegt men wel over de vermindering van onze productie Wat van de kaasaffaire, van de Peulvruchten- historie, van de Rijsttaxaties, van al dat ge- wurm en „bijna" corruptief gescharrel Er is reeds een geweldige conclusie te trek ken. Deze stand van zaken toch is slechts een 1 neiging, een beweging, een evolutie, welke wij Staatssocialistische tendenz noemen. Zie, de Staat producent, wat een ideaal 1 Gezonken. Het Engelsche stoomschip „Amsterdam" van Leith naar Rotterdam' met een lading stukgoed, is op de Ootkusst van Engeland gezonken. De be manning is gered. i Het ss. „Amsterdam" ex „Azon" was 806 bruto en 39 i netto tons groot, in 1877 gebouwd en behoorde aan Rankinelyn Ltd., te Glasgow. Rijst. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat tot na der onder aan het leger geen rijst meer mag wor den verstrekt. Enquête gevraagd. Het bestuur van de Kaasvereeniging heeft bij bij Tweede Kamer aangedrongen op het instellen van een enquête naar de gestie van de Kaasver eeniging, speciaal van haar béstuur. Suriname. (Officieel.) Blijkens van den Gouverneur van Suriname ontvangen draadb ericht hebben alle po- gingen om de kolonie van rijst te voorzien, tot aanvulling van den binnenlands geteelden voor raad gefaald. De Gouverneur doet thans mais aanvoeren uit Curacao en Venezuela; hij noemt den toe stand, waarin de voedselvoorziening der kolo nie verkeert, ernstig. Bijl de Koloniale Staten is een onlwerp-verordening. aanhangig gemaakt ten doel hebbende om1 lediggangers te dwingen tot landarbeid in het belang van dé voedsel voorziening. In verband met het telegram van den Gou verneur van Suriname, dat aldaarr gebrek aan graan Tieerschte, is het stoomschip „Vulcanus' van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., thans te Cu raeao liggende, bestemd om uit Argentinië graan of meel te halen en dit naar Suriname te bren- gen. De Amerikaansche Regeering maakte aanvan kelijk bezwaar tegen het levéren van de voor de reis benoodigde kolen. Zij stemde echter, op aandringen van onzen gezant daarin toe, op voor waarde dat de „Vulcanus" ha het volbrengen der reis naar New-York zou komen om eene reis te maken onder de bepalingen van de voor- loopige overeenkomst. Waar een tweede telegram van den Gouverneur den toestand in Suriname ernstig noemde, heeft de Minister van Landbouw in deze voorwaarde toegestemd. die direct naar Zeebrugge koersten. Ongeveer 14 mijl N. W. van den Waterweg werd schip en sleepboot aangevallen door 5 Duitsche vliegtui- gen, welke bommen wierpen en voortdurend de schepen beschoten. De verbinding tusschen schip en sleepboot ewrd verbroken. Een HoJlandschc kajuitsjongen sprong van de sleepboot -overboord, doch werd door de bemanning der bark weer gered. De bark koerste daarop weer naar de Hollandsche kust. Het vliegtuig dat het Eng. stoomschip „Princess Irma" bestookte bevond zich binnen het territoriaal gebied. De bom viel tus schen de loodsboot, het Ned. s.s. „Oxtis Tetras" én de „Princess Irma." Neder meldt men nog: Een van de bemanning der „Maorilands", een Rus, is verdronken. Gisteravond te zes uur lagen de „Maorilands" en „Lady Camrichael" wederom aan de Uel- grimskade te Rotterdam gemeerd. Steenkool. Van Rotterdam zijn naar Delfzijl, volgens daar ingekomen berichten, meer dan twee honderd lichterschepen met steenkool en cokes onderweg. Er wordt -op gerekend, dat er elke maand 60.000 ton steenkolen van Delfzijl naar Zweden worden verscheept. t Levensmiddelen. Met ingang van) 1 Maart is aan de in Duitsch land werkende Nederlandsche arbeiders het mee nemen van levensmiddelen verboden. Peulvruchten. Het Bureau v-oor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt oor de eerstvolgende vierweeksche periode is het rantsoen peulvruchten weder bepaald ,op 1 K.G. per hoofd der bevolking; Het staat nog niet vast, dat voor de daarop vólgende perioden -ook het volle K.G. zal kun nen gegeven worden. Daarom is het wellicht goed, als de gemeentebesturen, zooals trouwens Verschillende reeds doen, eenige reserve maken. Voor Nederlanders in België. Daar de Minister van Landbouw besloten heeft, dat de pakketten voor Nederlanders in België geen vet meer mogen bevatten, wegens de onvol doende voorraden in Nederland zelf, heeft de Commissie tot regeling van de voorziening; van nootzakelijke levensbehoeften in Belgische ge meenten vergunning bekomen, bet pond vet te ver vangen door een pond boter, zoodat de pakket ten tot nader order zullen bevatten1 pond kaas, 1 pond ftpékf 1 (kilogram1 btottefr ea 1 bus geconden seerde melk. Vleesch. Naar aanleiding van het feit, dat de vorige week op de markt te Rotterdam een koe is gekocht voor f 440, die, nadat zij aan de be lastingambtenaren was aangegeven voor f 480, toch benaderd is en uitbetaald met ruim f 513^ hebben de Rotterdamsche slagers een onder houd gehad met den heer R. U. Mesdag, di recteur van de directe belastingen, enz. aldaar; wien zij de vraag hebben gesteld, hoe zij bij de aangifte moesten handelen. De heer Mesdag heeft te kennen gegeven, dat zij moesten aangeven op de prijsnoteering van 14 dagen geleden, d.i. tegen f2.10 per K G., hetgeen beteekend, dat de bovenbedoelde koe, die een slachtgewicht van 680 pond schoon had, voor ongeveer f 714 aangegeven had moeten worden. Verder hebben de slagers gesproken over de inbeslagneming op de markt van Maandag j.l. door den étappendienst. Toen is o.a. een koe van 300 K.G. gekocht voor f 630 de étappen- dienst betaalt daarvoor slechts f450 uit. Had nu de kooper getracht, met deze koe de be lastingambtenaren te bereiken en het beest aangegeven voor f 550, teneinde zeker te zijn, dat het benaderd zou worden, dan zou daar voor f 550 plus 7 pet. of ongeveer f 588 zijn betaald. Hieruit blijkt het gebrek aan samen werking tusschen de diensten, die met de vleeschvoorziening verband houden, en daarbij komt nog dat, de door de ambtenaren benaderde koeien toch alle hun weg vinden naar den étappen dienst. De slagers zijn voorts van meening, dat, indien de étappen-dienst voortgaat met het in beslag nemen van melkvee, zooals dit te Over- schie is geschied, het met de melkvoorziening spoedig spaak zal loopen. (N.R.Ct.) De „Willem Cornelis." Gistermiddag is met het Engelsche stoom schip „Kirkham Abbey" uit Engeland te Rotterdam aangekomen de bemanning van den vischlogger „Willem Cornelis" gemerkt K.W. 16, bestaande uit schipper D. den Haas uit Katwijk en vijf man. De logger is 4 December op 30 mijlen uit de kust, oost ten noord van IJmuiden, door een Engelsche tor pedoboot aangehouden en naar Harwich op gebracht. Motorsehoener „Dollar" Met het Engelsche stoomschip „Kirkham Ab bey" zijn gistermiddag te Rotterdam aangekomen, de eerste stuurman G. Baker uit Groningen en de eerste machinist J. Schut uit Uithuizen van den driemast motorsehoener de „Dollard" ree derij Bestevaar te Amsterdam. Deze schoener is 15 November 1917 op tien mijl uit de kust van Spanje door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De kapitein en 2 matrozen werden ge dood, zes man hadden zich in een sloep gered, werden door een Spaansch kustvaartuig opge pikt en z'ij-n te Vigo geland. Drie andere geredden zijn met het stoomschip „Rea," uit Engeland naar Amsterdam vertrokken. De zesde geredde, een Finsch matroos, monsterde te Vigo af. Te Leiderdorp hebben eergisteren militaire autoriteiten 60 runderen onteigend tegen den prijs van f 1.20 tot f 1.35 per K.G. slacht gewicht. Beschoten. Men meldt uit Hoek van Holland: #l>e gis teren-morgen per Eng. sleepboot naar zee vertrokken bark „Maorilands", dezelfde die bij Domburg °P het fetrand heeft gezeten, werd bij het vuurschip Maas door twee Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt. De bemanning verliet in 2 booten het schip, terwijl de sleepboot naar den Waterweg vluchtte. Een boot met 3 man ging later weer aan. "boord, terwijl een boot met 7 man op zee dreef. Deze zijn later door dén torpedojager G 7 opgepikt en hier geland. Het inkomende Eng. stoomschip „Princess Irma" werd eveneens bestookt, doch deze kwam veilig binnen. De „Maorilands" werd later door de sleepboot „Blankenburg" binnen gebracht Een later bericht meldt: De Zweedsche bark „Maorilands", tehuis be- hoorend te Landscrone, gesleept dioor de Eng. sleepboot „Lady of Carmichael" passeerde buiten het territoriale gebied twee Duitsche vliegtuigen Onze economische betrekkingen met de Centrale Mogendheden. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren op zijn Departement een commissie geïnstalleerd, aan welke is verzocht een onder zoek in te stellen naar de basis waarop onze economische betrekkingen met de Centrale Mogendheden dienen te worden geregeld wanneer op 31 Maart a.s. de bestaande schik king met Duitschland afloopt. Het ligt in de bedoeling, dat in de toe komst het advies van deze commissie zal worden gevraagd over alle regelingen van economischen aard, die met hét buitenland worden getroffen. Voorloopig zal zij zich even wel niet bezig houden met de voorbereiding der regeling met de geassocieerde regeeringen, aangezien dit onderwerp, gelijk in de bladen is bekend gemaakt reeds eenigen tijd geleden door een andere commissie is ter hand ge nomen. De thans geïnstalleerde commissie bestaat uit de volgende heerenjhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, referendaris aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, voorzitter C. J. K. van Aalst, president van de N. O. 1.; mr. J. C. A. Everwijn, administrateur, chef der afdeeling Handel van het Departe ment van Landbouw; mr dr. W. J. F. Frouwein, directeur der Rijks-kolendistributie F. H. Fentener van Vlissingen, lid van de commissie van advies van de Kolendistributie J. A. M. Goudriaan, lid van het bestuur der Nederl. Reedersvereeniging E. Heldring, lid van het bestuur der Vereeniging van Nederl. Stoomvaartlijnen in de groote vaartP. van Hoek, directeur-generaal van den Landbouw A. G. Kröller, lid van de commissie van bij stand voor de uitvoering van de Distributie- wet 1916 J. L. La Cro, president directeur der N. U. M. prof. L. A. van Roijen, voor zitter van het Munitiebureau mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal mr. G. Vissering! president der Nederl. Bank; Th. van Voort- huijsen, referendaris, chef der vierde afdeeling van het Departement van Koloniën dr. F. G°. Waller, voorzitter van de Vereeniging tot re geling van het ijzervervoer en van het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen. Aan de commissie is als secretaris toege voegd de heer H. A. Crommelin. Waarschijnlijk zullen aan de commissie nog een of meer leden worden toegevoegd, TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, 27 Februari. De algemeene beschouwingen over de wets ontwerpen in zake de beschikbaarstel ling van levensmiddelen worden voortgezet, De heer van Beresteyn (v.-d.), zet zijn gisteren afgebroken rede voort. Spr. zal nu het beleid van den minister bespreken en wel allereerst de vraag, over welke gegevens de heer Posthuma bij de or ganisatie van de distributie beschikt. Hij meent, dat de minister niet voldoende in de zaken is ingewerkt en daardoor herhaaldelijk met zijn maatregelen te Iaat komt. Ook aan financieel inzicht ontbreekt het hem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2