Uit de Tweede Kamer. StaïoïHUeneraal. Binnenland. ïpöoïWegeft 20» ernstig heeh gestremd, teil ge volge van het zachte weer allengs begon te smul len. Er waren reeds eenige treinen met tarwe uit het. Westen aangekomen, en als het weer niet cnmlaat, zal het verkeer spoedig normaal zijn. Men vreest echter, dat er in Maart, als gewoon lijk, in het Westen nog heel wat sneeuw zal val len, waardoor het verkeer op de spoorwegen an dermaal ernstig zou worden gestremd, te meer daar alle spoorwegen overbelast zijn en er ge trek aan personeel is. Dit zou dan een nieuwe stagnatie in den tarweaanvoer ten gevolge heb ben, weshalve zuinigheid in het broodverbruik voorshands een eerste vereischte blijft, De Fransche generaal Foch, de chef van den generalen staf heeft in een persgesprek over het verwacht Duitsch offensief verklaard: De Duit- schers zullen ons front niet verbreken. Al liun vorige pogingen zijn mislukt, en wij zijn thans beter georganiseerd dan te voren; wij hebben betere maatregelen getroffen. Onze reserves kun nen meer afdoende gehanteerd worden en zijn belangrijker dan ze .ooit waren. Wij hebben een overvloed van kanonnen en munitie. Onze superio riteit in artillerie op den vijand is onbetwistbaar. Tenslotte is onze geest beter dan ooit, terwijl die van de Duitsche troepen sedert 1914 achter uit gaat. De „National Tidende" meldt uit Stockholm: Het Zweedsche jagerbataljon, bestaande uit Zweedsche vrijwilligers Onder Zweedsche aanvoe ring, is naar Finland vertrokken tam dar aan de gevechten deel te nemen. Het bataljon zal tot de Finsohe keurtroepen behooren, daar het is sainengesteld uit uitgezochte manschappen, die onder goede leiding staan en met. voortreffelijke wapenen zijn toegerust. Het totaal aantal" geredden van het hospitaal schip de „Glenart Castle" bedraagt 29; het totaal aantal vermisten 153. Volgens een telegram uit Petersurg aan de „Corriere della Sera" heeft de doodstrijd der bolsjewieksche partij een aanvang genomen. In de „Prawdaheeft Lenin een scherpe campagne tegen Trotzky ten gunste van den vrede geveerd. De revolutionair-socialistische partij en de maxi malisten beschimpen elkaar als verraders en hui chelaars en beschuldigen elkaar de ineenstorting van Rusland te hebben veroorzaakt. Men meldt uit Rome Lazzari, de algemeene secretaris van de so cialistische partij en Bombacci, de tweede secre taris dier partij, zijn veroordeeld tot 35 en 25 maanden gevangenisstraf, en bovendien beboet voor het maken van pacifistische propaganda. - Volgens een telegram uit San Francisco, heeft in het proces tegen de Indische samen zweerders, de procureur-generaal verklaard, dat er 'betrekkingen werden onderhouden tus- schen een bekend Indisch schrijver en hoogge plaatste ambtenaren van de Duitsche regee ring om een revolutie in Indië te ontketenen. Telegrammen, die voor dat doel zijn gewisseld, werden ter terechtzitting voorgelezen. Het wordt eiken dag beter. Beresteijn, bewonderenswaardig door zijn kennis van het zoo lastige onderwerp had den tweeden dag „zijn vorm gevonden", zooals de voetballers zeggen en werd daardoor indrukwekkend. Hij schroomde niet niet ontzaglijk van leer te trekken tegen Nederland's modern trium viraat, de Commissie van Bijstand, Schim v. d. Loef, Reitsma en Krölier. Verraadt, dit reeds durf, o hij bleek een held toen hij den onderkoning van Zeeland, der keerlen god, onttroonde Collot d' Escury, burgemeester Van Kloosterzande, op wiens ontslagbrief wij wachten. Ook het geval de Jong werd door Beresteijn Bcherp belicht. De praktijken van de N. U. M. en de Schatzscheine werden ons bekend, Tal van détails dropen van narigheid. Millioenen gul dens bleken weggesmeten. Al zal dit debat Ook geen ander resultaat hebben dan het groote, gisteren omschreven, de voorzichtigheid zal de heertjes bevangen. „Commi3sielid"blijkt geen vrijbrief voor allerlei practijken te zijn. Hier moeten wij even een punt zetten naar aanleiding van drie puntjes. Heb ik mij al tallooze malen verbaasd over de negatie, ja, de bestrijding der Katholieken in heel de Levensmiddelenhistorie en het rijk der Com mission, thans heb ik den sleutel van het ge heim gevonden. Neen, zeer bevoegde kop stukken verklaarden het er bestaat geen anti-papisme meer in Nederland. Dit kon het dus niet zijn. Toeval, te frappant, was het ook niet. En Gods voorzienigheid kan toch niet willen dat wij overal buitengehouden of Uitgetrapt worden. Neen, anti-papisme is het niet. Veeleer pro-drie puntjes. En het effect blijkt lood om oud ijzer. Hoe toch zoo'n knus klein beetje menschen ons, 2 millioen Katholieken, kunnen ringelooren. De kinderen der duisternis zijn, als van ouds en nog steeds, voorzichtiger in hunne handelingen dan de kinderen des lichts. Maar dat hun prestige in deze dagen alweder een klap gekregen heeft, dat lijkt mij buiten kijf. Wellicht niet bedoeld, toeh, brave Beresteijn Vervolgens spraken Wijekerslooth de W e e r d e s t e ij n, R. K., Bogaardt, R. K., én Colijn, A. R. weinig poeha, maar heel veel wol. In een sombere opsomming geeselde de sympathieke afgevaardigde uit het ütreohtsche de praktijken van vele ambtenaren. De zoo kalme baron werd kwaad bij de herdenking van al het gescharrel, één citaat zij gememo reerd uit het kort Verslag. Hij zeide „Spreker is niet gewend zich kras uit te „drukken. Er komt eens een einde aan het „geduld van den landbouwer. Dat einde is „dichtbij. Men heeft cr genoeg van geringe- „loord te worden door ambtenaren, die „hadden behooren te blijven in de onbe- „duidendheid waarin zij verkeerden, „Deze ambtenaren hebben niet het „talent te regeerenzij moeten zelf „geregeerd worden Krasse woorden, maar allerminst van onpas. Denk aan de geschiedenis van de Bieta De heer Bogaardt slingerde een motie in het debat. Hij had de noodzakelijkheid van die motie aan den lijve gevoeld. Dat zei hij niet, dat zeg ik. Hij is zwaar ziek geweest, en juist de goede voedingsmiddelen ontbraken hem. Hij werd ziek van den inhoud der spij zen, van het brood. Het kan dus geen verwondering baren dat onze hooggeachte bruine broeder deze motie formuleerde „De Kamer, van oordeel, dat de ver strekking van zuiver tarwemeel en z.g.n. „havervlokken voor zieken wenschelijk is, „gaat over tot de orde van den dag. De he'er Bogaardt heeft de smaak van moties te pakken. Zooeven had hij er succes mede bij de Indische begrooting. Wij juichen zijn daad toe. De heer C o 1 ij n, laatste spreker van Woens dag, gaf in een nuchter glashelder betoog als ervarensman zoo'n schat van waardevolle uit spraken dat zijn rede alleszins lezenswaard en leerrijk is. Waarlijk, die „mannen van de klei" hebben grond onder de voeten. Zijn sobere trekjes moeten den minister en zijn ambtenaren als zwaardstooten door het hart gaan. Zijn optreden in de Kamer was gelukki ger dan zijn rede te 's Gravenhage, waarbij wij ons hart vasthielden. Terwijl ik dit schrijf is de Kan ter, U.L. uit Dordt aan het woord. Hij komt ons saai en te algemeen voor. Maar hij is pas aan het begin van zijn rede. Schorten wij dus ons oordeel op. Na hem zal zeker amusant Scha per aan het woord komen. Hij zal drie uren noodig hebben. Ter Spill daarna ook „enkele" uren. De heer Gerhard zal het korter maken. Ook Duys, ook Mendels, ook Sannes, ook Troelstra(?) zullen spreken. Wie der Socialisten zal zwijgen en luisteren Van luisteren zijn zij geheel niet thui3. Van onze zijde zullen nog „voor het voetlicht" komen Tleskens, Kooien, van Best. Engels, en Juten; als er zich een terugtrekt, zal er wel een an der bijkomen. Gij zietde Kath. Staatspartij, veel versmaad, staat bij alle begrootingen en dedatten op de bres. De reclame moge haar vreemd zijn zij doet zaken. En zal dat blijven doen. Zij verdient het vertrouwen en zal dat straks ook verkrijgen. De ééndaagschë staking moge de S.D.A. P. verheugenis bren gen, ons zal tot blijdschap strekken de één daagschë uitspraak der kiezers. Mr. Boman». Krijgsgevangenen, die vergeten worden. Wij lezen in ,,Dë Tijd" Naar wij vernemen, is onze regeering niet voornemens, pogingen in het werk te stellen, om te verkrijgen, dat ook Belgische krijgsge vangenen, die thans in Duitschland vertoe ven, hier te lande worden geïnterneerd. Zij beroept zich op de geldende overeen komst, waarvan alleen Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen profiteeren Oostenrijkers en Franschen vallen er buiten en evenzoo de Belgische krijgsgevangenen. Alleen indien de Belgische regeering een dergelijke overeenkomst met de Duitsche trof als de Engelsche, zouden wij onze hulp aan bieden en aan de Belgische soldaten oaze gast vrijheid verleenen. Dit standpunt is ongetwijfeld correct, ijzig correct zelfs. De regeering is ook hier de eerlijke makelaar, en tevens de onaandoenlijke. Ware zij dit laatste minder besefte zij, dat men desnoods pro- of anti-Duitsch of En- gelsch kon zijn, maar nooit anti-Belgisch dat ons geheele volk voelt met onze stamver wanten, en dat, hoezeer wij hier te lande te kort komen, wij toch gaarne ons brood zou den deelen met een paar duizend Belgische pa triotten, dan zou zij wellicht een andere hou ding hebben aangenomen. Of de Belgische regeering een overeenkomst zal sluiten met de Duitsche is ons onbekend waarschijnlijk zal dit op vele moeilijkheden stuiten, daar er niet veel Duitsche soldaten de krijgsgevangenen zijn van België en in elk geval zal er veel tijd mee zijn gemoeid. Juist daarom zouden wij het hebben toe gejuicht, als de Nederlandsche regeering haar gastvrijheid aan de Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen slechts hadde verleend op voorwaarde, dat ook de Belgen ervan moch ten genieten en nu dat is verzuimd, dat zij ook thans nog daartoe pogingen deed. Maar daartegen schijnt zich weer wie weet welke diplomatieke regel te verzetten. Twee Crisismmisteries. De „Zuivelcourant" betoogt, in een hoofd- artike' dat niet meer distributie, maar de pro ductie de voorname zorg moet zijn van de regeering. Daarom dringt dit officieele orgaan van de Ver. van Zuivelfabrikanten in Neder land er op aan, dat ten spoedigste worde over gegaan tot de instelling van niet één, maar van twee crisisdepartementen, één voor de pro ductie en één voor de verdeeling der waren. Wat de productie betreft, is de moeilijkheid vooral gelegen in het verkrijgen van de mede werking der landelijke bevolking, in het bij zonder van de boeren. Dit vraagstuk eischt de volle belangstelling. Bijde departementen, meent de „Zuivel Ct." moeten los staan van het tegenwoordige de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel. zeep; in prijs zijn gedaald koterdie en basterd suiker, resp. met 1 en 2 pet., als gevolg van het iets lager noteerim van deze artikelen door een der 6 coöperaties. Het verhoudingscijfer van de gemiddelde prij zen van cokes hij 8 gemeentelijke gasfabrieken, in 1913 100 gesteld, beliep in de groote ge meenten in 1914 95.58 en steeg vervolgens tot 123.73 in 1915, 152.10 in 1916, 224.06 in 1917 en 269.32 in December 1917. Boter. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond heeft den uitvoer van boter naar Pruisen tijdelijk ge staakt; voorloopig zijn er geen consenten voor Pruisen beschikbaar. Enquête onrechtmatige bevoordeeling. De Tweede Kamer heeft heden-ochtend elf uur in 3e afdeel ingen onderzocht: Voorstel van de heeren Van Raalte, Van Hamel en Heeres tot het houden eener enquête omtrent gevallen van onrechtmatige bevoor- deeling enz., gepleegd in verband met de werkzaamheid van commissies enz., op het ge bied van de publieke zorg voor de levensbe hoeften. Exporteurs van pluimvee. De Rijkscommissie van Toezicht op de Eier- vereeniging en Pluimveevereeniging maakt be kend, Tlat van af heden tot nadere bekendma king de bij haar inkomende verzoeken om te worden ingeschreven in de lijst van exporteurs van pluimvee, van wild, van tamme konijnen en van jonge ganzen, niet meer in behandeling zullen worden genomen en mitsdien voorloopig geene inschrijvingen in bedoelde lijsten meer zullen plaats hebben. Geen uitvoer van versche eieren. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt ter kennis van belanghebbenden, dat althans in de eerste maanden geen uitvoer van versche eieren zal plaats hebben. De Overstrooming van Batavia. Het N. I. P. A. seint ons uit Batavia dd. 21 Februari: Het water is te Batavia vallende. De N. O. T. en de eentraie mogendheden. Besprekingen tusschen vertegenwoordigers der centrale mogendheden en bestuurders van de N. O. T, hebben tot het resultaat geleid, dat nu ook door Duitschland en Oostenrjjk-Hongarije 'de N. O. T. wordt erkend als de neutrale handelsinstel ling, in staat te garandeeren, dat uit die landen hier geïmporteerae goederen in Nederland ble ven. De zending machineolie uit Oostenrijk, bin nenkort hier te wachten, zal aan de N. O. T. wor- dep geadresseerd. Ook met een aantal andere zendingen uit Duitschland en de Donaulanden zal dat 't geval zjjn. R. K. Volksbond, De voordracht ter benoeming van een secre taris van den arbeid voor den Nederl. R.. K. Volksond in het bisdoem Haarlem luidt als volgt: 1. Th. ('i. C Hooij te Schoten; 2. L. H. Boom- gaard te Amsterdam; 3. J. W. Pasaeloup te Gin- ncken. Op 2en Paaschdag zal in de vergadering van den Centralen Raad de keuze worden gedaan. Bedankt. Naar wij vernemen hebben: Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Mr. W. U. L. Th. v. Basten 'Batenburg, jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede ICaimer der Staten- Generaal, B. A. de Wit, deken pn pastoor der St. Martinuskerk te Utrecht, en Chr. Smit, pen ningmeester, allen te Utrecht, rle verschillende betrekkingen, die zq in het „Verein zur Pflegp Deutscher Kinder" bekleeden, nedergelegd en hun lidmaatschap 'beëindigd, omdat zjj zich niet meer konden vereenigen met de handelingen van het hoofdbestuur \en aanzien der Roomsch Katho lieke kinderen. Zij zullen verder geen giften meer in ontvangst nemen. (Tijd.) Het s.s. „Merwede". Het Engelsche stoomschip Purfleet Belle heeft gistenniddag te Rotterdam aangebracht, kapitein A. Smit uit Haarlem1 en de uit zestien leden be staande bemanning van het Nederlandsche stoom schip „Mermede," groot 1000 ton, reederij M. J. van der Eb te Rotterdam; Volgens verklaring van kapitein Smit is de „Merwede" in den ochtend van den 26sten Ja nuari, omstreeks zes uur, vijf mijl ten oosten van Longstone op een mijn geloopen of getorpe deerd. Men was, met een lading van 850 ton steenkolen voor de Nederlandsche regeering, stoo mende van Leith naar Rotterdam. Het stoomschip weid aan stuurboordzijde ter hoogte van ruim één in het voorschip getroffen en zonk in zes minuten. Het was nog donker en niemand van de bemanning kon iets redden, terwijl allen op één scheepstoot aangewezen wa ren, daar de andere door de ontploffing vernield was. De geheele bemanning haa reeds geruimen tijd in de scheepsboot rondgedreven, voor zij door den bewapenden Engelschen treiler Patapiko opgepikt en te North Shields geland weld. Prijzen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publi ceert in afl. 1, 1918, van zijn Maandschrift ver- houdingscijfers van de prijzen van eenige door 6 coöperaties verkochte artikelen, waarvoor vergelij king met vroegere perioden mogelijk was. De prijzen van 1893 zijn gelijk 100 gesteld. Deze verhoudingscijferis waren voorgrauwe erwten 139 in 1914, 232 in 1917. Goudsche kaas resp 125 en 127, Leidsöhe kaas 139 en 221, koffie 88 en 118, margarine 99 en 122, boek- weitmeel 110 en 314, tarwemeel 129 en 212, boekweifmeel 110 en 314, tarwemeel 129 en 212. boterolie 97 en 232, patentolie 142 en 2885, raapolie 137 en 311, stijfsel 107 en 320, stroop 100 en 179, basterd-suiker 91 en 116, suiker (melis) 889 en 100, thee 113 en 127 en zout 880 en 110. In December 1917 waren de ver- houdingscijfers voor koffie 149, margarine 132, boterolie 208, stitoop 182, basterd-suiker 116, sui ker (melis) 103, thee 117 en voor zout 140. Uit een vergelijking van de prijzen van een aantal artikelen in November en December 1917 blijkt, dat Goudsche kaas steeg met 18 pet., kof- i fie met 17 pet., margarine met 5 pet., raapolie met 2 pet., stijfsel met 3 pet. en zout met 8 pet. De volgende artikelen werden niet in prijs verhoogdbruine botonen, grauwe erwten, groene erwten, gort, havergort, meel, patentolie, rijst, 1 soda, stroop, Buiker (melis), thee, vermicelli en TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag, 28 Februari. Na eenige met de behandeling van de Indische begroeting verband houdende stemmingen wor den de algemeene beschouwingen over de wets ontwerpen inzake de beschikbaarstelling van le vensmiddelen met dé motie-Bogaardt betreffende de verstrekking van tarwemeel en havervlokken voor zieken hervat. De heer de Kanter (u.-l.) acht het onoor deelkundig, dat men door betogingen op de stem ming der Kamer tij dit levensmiddelendebat in vloed heeft willen oefenen. Hij vindt de taak der Kamer, die den moeilijken arbeid van den minis ter heeft te Teoordeelen en tevens verbetaringn moet aangeven in de distributie, zwaar. Spr. zal eerst de distributie behandelen en daarna de organisatie van den dienst. Door in haar stelsel vast te houden aan de prijzen van vóór den oorlog, heeft de regeering 'buitengewone eischen aan de schatkist gesteld. Zij moet bevorderen, dat de jaarwedden en laonen verhoogd worden. Tijdiger en krachtiger had de regeering moeten optreden tegen den kettinghan- del en rantsoeneering moeten invoeren met maxi mum-prijzen. Spr. verwijt den minister, dat deze in Vele gevallen te laat heeft ingegrepen om de prijsstij ging en de moeilijkheden te voorkomen. Zoo ten aanzien van de manufacturen, lveesch en melk. Hij critiseert ook de maatregelen van den minis ter betreffende kaas, vet en brandstoffen. Het stellen van een welstandgrens acht spr. niet mogelijk. Wel wil hij vrijheid voor meer welgestelden Omi geen gebruik te maken van de distributieartikelen. Voorts moet meer partij wor den getrokken van de hulp van de gemeentebestu ren. i Wat de organisatie van de distributie betreft, te dien aanzien meent spr. dat de oommissies van toezicht te veel invloed hebben .op de uit voering, terwijl de commissie van advies en de commissie van bijstand, die geen wettelijke ge regelde positie inneemt, zelfstandige bestuursda den verricht. Verbetering is alleen mogelijk doior overbren ging van de geheele distributie-regeling naar het departement van landbouw en sterk doorgevoer de decentralisatie. Van een crisis-departement is spir. een tegen stander. Een enquête naar speciale gevallen van malversatie acht spreker goed. Hjj óverweegt de indiening van een motie ter vastlegging van zijn wenschen. De heer Schaper (s.d.a.p;wjjst er op dat er thans tweeërlei oppositie bestaat n.l. van de bour geoisie en 't proletariaat. Van de bourgeoisie verwacht spreker niets. Minister Treub, de oud vrijzinnig democraat die al 'menige evolutie heeft doorgemaakt staat thans aan het hoofd der reactie en tracht met allerlei financieele schrikaanjagende cjjfers het Nederlandsche volk in het harnas te jagen te gen de goedkoop ere beschikbaarstelling van le vensmiddelen. Als argument moet ook steedfc gelden, dat theaters en bioscopen steeds over vol zijn, miaar men vergeet dan te bewijzen wie de fciosooopbeaoekens zqjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2