De Smokkelaarsbende. Zaterdag 2 Maart 1918. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. TWEEDE BLAD Min ueu land. Bijzondere maatregelen lichting 1919. De Minister van Oorlog heeft een circulaire tot de burgemeesters gericht, waarbij wordt medegedeeld dat bij de Tweede Kamer thans aanhangig is eerr wetsontwerp, houdende bij zondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1919. Het doel van dit ontwerp is bepalingen in bet leven jte roepen in hoofdzaak van gelijke -Strekking als met betrekking tot de lichting 1918 zijn vastgesteld bij de wet van 22 Jan. 1917. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen verschillende vrijstellingen, evenals ten aanzien van de lichting 1918 is geschied, eerst ingaan op een nader te bepalen tijdstip. Ook zal dan de militieraad waarschijnlijk eerst zitting houden na de zitting van den keuringsraad. Regeeringsschoenen en weistandsgrens. De „Echo van het Zuiden" deelt mede, dat de Minister van Landbouw, op advies van het Rijksdistributie-bureau voor Huiden en Leer, zou besloten hebben binnenkort bij de distri butie van de bons voor regeeringsschoenen de weistandsgrens te doen vervallen, zoodat deze dan beschikbaar zullen worden gesteld voor allen die er gebruik van wenschen te maken. Distributie van Margarine. Naar het „Vad." verneemt, is bij de regee ring een geheel nieuw plan in bewerking voor de distributie van margarine, waarbij het bak en braadvet, waarmede naar luidt tal van misbruiken zijn voorgekomen, geheel zal komen te vervallen. Ook moet het in de bedoeling van de regee- rmg liggen een mengsel van margarine en boter op groote schaal in het verkeer te brengen, waardoor het noodig zal zijn de be paling van de Boterwet, waarbij het vermen gen van boter en margarine boven een zeker percentage is verboden voor dit nieuwe regee- ringsartikel tijdelijk buiten werking te stellen. Petroleumdistributie gestaakt. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer u hierbij afdruk aan te bieden van mijn bekendmaking d.d. heden in de Staatscourant betreffende beschikbaarstelling van 2 liter petroleum tegen inlevering van dc petroleumdistributiekaart met de daaraan nog gehechte bons no. 10, 11 en 12. Ik maak er u uitdrukkelijk op attent, dat deze verstrekking slechts mag plaats vinden tegen inlevering van de geheele kaart met daaraan nog gehechte 3 bons, terwijl omtrent de verder te verstrekken hoeveelheid petroleum in verband met den be perkten voorraad en de absolute onzekerheid omtrent verderen aanvoer nog geen enkele toezegging kan worden gedaan. De vleeschvoorziening. De R. K. Diocesane Veehouders en Land- bouwersbond heeft te Haarlem een buitenge wone algemeene ledenvergadering gehouden, ter bespreking van de door de regeering vast gestelde maximumprijzen voor slachtvee. Na uitvoerige discussies werd, mede met het oog op de gevaren, welke onzen veestapel beloopen, door het afslachten van fokvee en drachtige schapen, en het tot stilstand brengen van onze wolproductie, met bijna algemeene stem men besloten, het volgende adres aan de re geering te zenden De Vakbond, enz., la. Verzoekt een geheel nieuwe inventari satie te doen plaats hebben, in samenwerking uEstebanl heb medelijden met ons!" Men heeft onze ioogen geblinddoekt, men heeft ons doen nederknielen en deze verschrikkelijke woorden gezegd: „gijl mloet sterven!" Ach, red onzen vader: tien moordenaars hebben hunne geweren op ons gefield. Estebian, Esteban! ^én woord van u, onze beul heeft het beloofd, en wij zullen vergiffenis krijgen." Jaga, mijn liefde voor Carmel kennende, had haar aan den voet van het fort laten brengen, °m op onze beraadslaging eenigen invloed uit te oefenen. Zijl richtte tot mij: hare oogen vol tranen ,op en trekte hare armen naar mij ui Is die blauw werden onder de boeien. Hare schoo- ne lokken golfden over hare schouders, hare kleeren hingen |ömi hare schoone gestalte, als die der maagden van Murillo. Mijn vrienden weenden. „Gij naar Jago," zeiden zij mij. „Laten wij allen sterven; indien het zijn mioet; maar genade voor de grijsaards en de kinderen." Ik weet niet, welk een dwaze, zelfzuchtige vreugde zich op dat pogenblik van mij meester maakte. Het leven van deze tweehonderd man nen, die zich voor het leven van mjjn vader en Caisnel opofferden, nam ik zonder bedenken, met de twee groote plaatselijke landbouwver- eenigingen en voor rlchtige uitvoering der maatregelen een plaatselijke commissie, be staande uit een lid van iedere vereeniging met den burgemeester, en haar de uitvoering op te dragen b. de inventarisatie te doen nemen gespeci ficeerd in fokvee, vaarskoeien, slachtbare koeien en schapen 2. met het oog op de geringe voorraad slachtbaar vee, distributies en rantsoeneering in te voeren 3a. dat prijzen voor de overneming van vee worden vastgesteld tot ten minste December 1918 en deze te bepalen voor eerste kwaliteit op 1.60, tweede op 1.40, derde op .25 en vierde op 1.10 per K.G. b. dat de accijns op het geslacht wordt op geheven en dit bedrag alsnog ten goede komt aan den producent 4. een slachtverbod uit te vaardigen voor drachtige koeien en koeien, welke binnen te stellen tijd ten minste drie maanden gekalfd hebben b. idem voor drachtige schapen 5. dat de inbeslagneming geschiedt door de ingestelde commissie, welke den veehouder een bewijs verstrekt, vermeldende kwaliteit en ge schat gewicht 6. dat met het oog op den thans geldenden vleeschprijs voor de nog komende leveringen van bieten door de N.V. „Bieta" en het te verstrekken regeeringsvoeder in dit seizoen de prijs wordt gereduceerd 7. dringt er op aan, dat de regeering binnen veertien dagen na in beslagneming den vee handel uitbetaalt 8. acht het wenschelijk, dat het rijk de ri sico ten opzichte van de in beslag genomen dieren geheel overneemtuit den wensch, dat bij staking, zooals bij de Plantanboterfabriek te Amsterdam, maatregelen worden genomen, opdat de verzending van veevoeder door blijlt gaan protesteert tegen het in beslag nemen van drachtige of pas gekalfd hebbende koeien en gaat over tot de orde van den dag. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is er spoedig een nieuwe regeling der vleeschprijzen te verwachten. Er zijn n.l. Donderdag verschil lende vergaderingen gehouden van de belang hebbende organisaties. Zoo vergaderden o.a. het dagelijksch bestuur van het Ned. Land- bouwcomité met de voorzitters der verschil lende landbouworganisaties en ook is overleg gepleegd met de Rundveevereeniging, welke, zooals wij reeds bericht hebben, van den Mi nister van Landbouw in opdracht had, een nieuwe regeling te ontwerpen. De Rundvee vereeniging heelt nu haar taak volbracht en de nieuwe regeling der vleeschprijzen is gereed. Deze regeling, die, naar wij meenen te weten, in overeenstemming is gebracht met het ont- werp-vleeschvoorziening van den Bond van Veehandelaren, zal wel spoedig openbaar ge maakt worden door de Begeering, zoodat ver wacht mag worden, dat er binnen korten tijd een einde komt aan de stagnatie in veehandel en slagersbedrijf. Visseherij-benoodigdlieden. Het Bureau voor Mededeehngen in zake de Voedselvoorziening meldt Het Rijksbureau voor Visscherijbenoodigd- heden heeft ter kennis van de visschers van het Zuiderzee- en Waddendistrict, de rivieren en binnenwateren gebracht, dat, met het oog op de zeer beperkte voorraden katoenen garens en de geringe kans op nieuwe aanvoeren in de naaste toekomst, zuinigheid in het verbruik van materiaal, strikt noodzakelijk is. Binnenkort zullen katoenen garens beschik baar worden gesteld bij de ingeschreven han delaars en Visscherijvereenigingen tegen den prijs van: zonder naberouw aan. Ik begreep het geluk a an alleen aan irichzelven te denken, van al leen voor zichzèlven te handelen. Ik vloog naar mijn zuster, die door hare bewakers terugge voerd werdBandeira veirscheen. Toen ik hem onder mijn bereik zag, even aarde in 'mij: de wraak, de vrees. Hij! giste dit. Gelijk de stier -en de toreador, welke door den slagboom gescheiden zijnz, bedreigde ieder on zer zijnen vijland. Onze handen Omklemden het gevest van onze dolken, en wij rilden, omdat wij er geen gebruik van konden maken." „Jago! gij' zijt de sterkste. Wat oischt gij?" „Gij zult dit nest verlaten in uw hemd, onge schoeid, en met den stitop om den hals, en gij zult een eerlijke boete vopir uw opstand doen." „Nooit, nooit!" zeide ik, terwijl ik op de top pen mijner vingers beet. Ilij' deze woorden keerde Bandeira zich naar zijn heulen. Cartael lag weder op hare knieën voor hem. Het monster gaf een toeken, ik *«a;g de geweren aanleggen. „Houd op, houd op!" riep ik, als zinneloos op knijp knieën vpor den ellendige nedervallen- ce, „Jago; ik haat u; dood mij, maar spaar dezen zwakken grijsaard en dit arm meisje. Bij de zie van uw vader, heb medelijden met hem, heb medelijden, met mijl." „Ha!" zeide bijl, de tanden op elkaar geklemd en -met bevende lippen, „gtjj: zijt dus bevreesd, ontembare Estelan." Zjjn vingers krompen ineen. Met een gebogen f 7.per K.G. v. garennummer 30/12 t/m 30/72. f7.10 30/9 f7.20 30/6 Ten einde een zoo zuinig mogelijk verbruik van katoenen garens te bevorderen is het volgende bepaald De visschers geven vóór 7 Maart a.s. op aan hun gewonen handelaar of aan hun Vis- scherijvereeniging (indien zij door middel van hun vereeniging betrekken), mits de handelaar of vereeniging is ingeschreven bij het Bureau, hoeveel kilo garen en van welk nummer zij wenschen te bestellen voor hun behoefte in de maanden Maart en April en onder nauw keurige opgave voor welk doel zij het garen denken te gebruiken (herstellen, breien, op- simmen, enz.). Zij kunnen, voor zoover hun bestellingen door het Bureau worden goedgekeurd, de garens in den loop van deze maanden van hun han delaar of vereeniging ontvangen. Bestellingen nè 7 Maart worden niet goed gekeurd en mogen ook door de handelaars niet worden aangenomen. Einde April zal weder gelegenheid worden gegeven te bestellen voor de maanden Mei en Juni. Inbraak. Men schrijft uit Domburg Zooals reeds in het kort gemeld, heeft alhier een brutale inbraak plaats gehad. De villa van den heer J. H. Blum, lid van Ged. Staten van Zeeland en oud-afgevaardigde voor Middelburg naar de Tweede Kamer, staat aan den weg tusschen deze gemeente en Oostkapelle op een eenzame plek. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben tot nu toe onbekende personen een bezoek gebracht aan deze be woonde villa. Door het uitsnijden van een raam hebben zij zich toegang verschaft tot de woning en uit het vertrek grenzende aan de slaapkamer van den heer en mevrouw Blum, die thuis waren, hebben zij tal van zeer kost bare voorwerpen weggenomen, als colliers, broches, aimbanden, tafelgereedschap enz., te zamen voor duizenden guldens aan waarde. Bij hun vertrek namen de mannen nog een dames- rijwiel van een der dienstboden mede. Nadat de politie uit den omtrek reeds een voorioopig onderzoek had ingesteld kwam Donderdagmid dag de justitie uit Middelburg met een inspec teur van politie uit die gemeente om nogmaals met de gemeente- en rijkspolitie een onder zoek ter plaatse in te stellen. EenVliegongeluk. Eergistermiddag 2 uur 15 is nabij Eist (Betuwe) een vliegon geluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgeloo- pen. Een vliegtuig, bemand door den len lui tenant Schlinncr en den 2en luitenant-waar nemer J. W. Wijn, was op weg van Soesterberg naar Gilse-Rijen. Boven Eist gekomen, kreeg de machine, vermoedelijk door het slechte weer, een defect, zoodat de inzittenden genoodzaakt waren te landen zij kwamen neer in den Rijn, nabij de veerpont Elst-Ingen. Eén van hen wist zich zwemmende te red den de ander werd door den veerman gered en bewusteloos aan land gebracht. Beiden wa ren aan het hoofd verwond. Het toestel bleef in den Rijn drijven. („Hbld") No. 12078. en is op buitenlandsch papier tot een waarde van vele millioenen beslag gelegd. Rankpapier-smok k ela ars. Men bericht ons van de Duitsche grens, dat 3 bank- notensmokkelaars, waarbij 2 Nederlanders bij Bentheim zijn gearresteerd. De derde, een Duitscher, poogde roebelbiljetten tot een waarde van 3i/a millioen over de grens te brengen. Het geld is in beslag genomen. Tengevolge van de eenige dagen geleden afgekondigde nieuwe strengg controle-bepaling ter verhinde ring van het smokkelen in bankpapier, zijn reeds een^&antal personen gevangen genomen hoofd, den glimlach op zijn lippen, zag hij mij met halfgesloten oog, met een hittere uitdruk king van beleeding en hoon aan. „Geef hun genade, Jago!" vervolgde ik, „en ik zal uw broeder, uw vriend, uw slaaf zijn. Wij zullen voortaan één dak, één bed, éen ge voelen hébben. Mijn God! voor deze beide we zens, die gij wilt dooden, zou ik u duizeznd'maal mijn leven geven." „Gij miijh vriend!.gij mijn broeder. Het bloed der Bandeira's bloost reeds op het gezicht, van u in mijn aderen, verachtelijke telg der Calvina's. Ik wist, dat gij1 een eerlooze waartmaar thans herken ik in u een lafaard Toen ging een dof gemompel in de vijandelijke legerplaats op-, hetwelk zich zelfs onder mijn soldaten verbreidde. Mijn vader had zijn han den vei'broken, den doek van zijn oogen afge rukt, zijn dochter in zijn armen genomen, en bracht mij, om haar te verdedigen en te réd den. Ik liep naar' hem toe. „Vuur!" brulde Bandeira. Twaalf kogels seisden door de lucht. De held haftige Pedro boog zich onder zijn last en kroop over den grond tot voor nnKjm voeten. „Neem haar, neem haar. EstebanIk sterf. wreek mijl" Ik had ze beiden opgenomen,; en vlug, als een 'bonze geest, die een vrouw ontvoert, legde ik weinig minuten later mijn dierbaren last in liet midden mijner vrienden neder. „Aan het werk, mijne kinderen!" zeide inijn De avonturen van de ,,W o If". Over den tocht van den hulpkruiser „Wolf' wordt nog het volgende gemeld Zonder herkend te worden bereikte de „Wolf" in 1916 den Atlantischen Oceaan en wendde den steven naar het zuiden. Van Zuid-Afrika uit koerste de „Wolf" naar den Indischen Oceaan, kruiste voor Ceylon, alsook langs de westkust van voor- Indië. Aan de vervolging van den hulpkruiser namen voornamelijk Japansche schepen deel. Terwijl de „Wolf" naar het zuiden stoomde werd het vierde werelddeel opgezocht en de scheepvaart van Australië, Nieuw-Zeeland en Westelijk Amerika op den Stillen Oceaan afbreuk gedaan. Op dezen tocht stuitte de hulpkruiser op een Engelsch stoomschip, waarvan een kostbare post werd buitgemaakt en een voor een geroofde Duitsche zuidzee kolonie bestemde gouverneur werd gevangen genomen. Heel goede diensten heeft een meegevoerd vliegtuig de „Wolf" bewezen. Eens, toen de „Wolf" te midden van met palmen begroeide atollen den'scheepsromp reinigde en dus niet tot vechten in staat was, voer zeer dicht bij het Koraaleiland een Engelsch stoomschip. Het vliegtuig bracht door middel van een op het dek geworpen pakje het Engelsche schip het bevel over zich onmiddelijk zonder van zijn draadlooze telegrafie gebruik te maken, naar den Duitschen hulpkruiser te begeven. De Engelschman gehoorzaamde en werd op slag in den grond geboord. Het was moeilijk de kolen aan te vullen. Elf maanden heeft de „Wolf" van zijn eigen voorraad moeten leven. Slecht weer verhin derde vaak het innemen van kolen uit de op gebrachte schepen. Het tot zinken brengen van de opgebrachte schepen verliep over het algemeen zonder incidenten. Alleen tegen het Japansche passa- gier=chip Hitachimaru moest een kort vuur gevecht geleverd worden. Eenige salvo's bra ken zijn tegenstand, stichten echter op het dek van den Japanner groote verwarring. Bij het onbekookte te water werpen der reddingsbooten verloren verscheidenen het leven. Het stoomschip werd een tijdlang ge bruikt als begeleidingsschip en zijn lading, ter waarde van verscheidene millioenen marken, op den hulpkruiser overgebracht. De kajuits inrichtingen van het Japansche vaartuig wer den overgebracht, zoodat een onderkomen werd geschapen voor 60 passagiers van beteren huize, waaronder acht dames en verscheidene kinderen. Over de terugreis valt 't volgende te melden. Zonder belangrijke incidenten kwamen de beide schepen in Europeesche wateren, waar de Japansche gezagvoerder zelfmoord beging, zooals uit achter gelaten brieven blijkt, uit wroeging over het lot van het vaartuig en over den dood der bij de aanhouding omge komen menschen. Bij zeer zwaar weer verloor de „Wolf" in de Noord-Europeesche wateren het begelei dende vaartuig uit zicht. Dit heeft de reis naar Duitschland zelfstandig voortgezet, doch is enkele dagen geleden bij een sterken noord westen storm bij Skagen gestrand. Het heeft daar een deel zijner passagiers, vooral vrouwen en kinderen en onzijdigen aan land gezet. De gezondheidstoestand der bemanning en der 417 gevangenen was over het algemeen goed, Slechts op het laatst deed zich het gebrek aan versch proviand zeer gevoelen. Ernstige teekenen van scheurbuik ontstonden. Welke buitengewone schade de „Wolf aan de vijandelijke scheepsruimte heeft toegebracht is inmiddels reeds bekend-gemaakt. luitenant» „Verspert de poort, ieder op zijn post, Dioiod aan de moordenaars leve de con stitutie!" 'Twee kogels hadden mijn vader iu de zijde getroffen; het bloed verstikte hem. Bij: élke hart klopping werd hp Meeker, zijn lippen werden steeds blauwer, zijn blikken zwakker. Canncl. bleek als een manneren beeld, bleef !jcweging- loos naast hem liggen. Maar het leven stierf langzaam bij1 den eenen weg, het zou weldra in de andere herleven. Al mijn wenschen, al mijn vrees bepaalden zich bij' den iongelukkigen Pedro. „Is zij gewond? lispelde hij. „Neen vader 1" hernam ik, „gij hebt haar ge red." 1 Toen verhelderde een straal van geluk zijn gelaat, dat opnieuw door de smart van don doodstrijd misvormd werd. Zijn hoofd viel neer op mijn aim. Wat is het. verlies van een ge liefd .voorwerp toch smartelijk! Hoe deinst dc mensch terug, als hij dien laats ten adem ziet uitblazen, waarvan de werking in ons omhgl sel de warmte en liet leven doet shopmen. Men zou de leden van den zieltogende zoo gaarne willen verwart-nen; ten koste van zijn eigen leven, dat leven willen opwekken, helvve.k ui- dooft, en dat den. dood verwacht, aoodat men weldra een koud overblijfsel, een ontzield lichaam voor zich heeft. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5