Dagblad^coor Schiedam en Omstreken. rnn b*veruee ric 13 De Oorlog. De Smokkeïaarsbende. 41ste Jaargang. Dinsdag 5 Maart 1918. No. 12080 Gratis Ongevallenverzekering f FEÜÏILETOK, Bniteiilandscii Nieuws. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. SbonaementSR per 5 ma&adea f 1.50, per week 18 cent. traace p. P*»t ft— p. kwartaal, Aixonderlpio nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiön: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 ooriogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij verlies vsn levenslange 4 00 0 verlies van geheele jf j f een hand invaliditeit; I ft. UU voet of oog; I LUU 1|UU een duim! Be verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van den 4en Maart 1918 is de beslissing op de aanvrage van de Maatschappij voor Han del en Industrie te Rotterdam om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van olie, vet, en voederartikelen in het pand Noordvestsingel no. 57, kadaster Sectie H. no. 738, met een stoommachine van 15 P.K. en een electromotor van 25 P.K., drijvende diverse machines, verdaagd aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is, Schiedam, 5 Maart 1918, DRANKWET. Burgemeester en Wethouder van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van G. van der Zee en P. van der Vlies namens de Vereeniging tot bevordering van de belangen der Ned. Herv. Kerk te Schiedam om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank in de benedenlocaliteit van het perceel Groote Markt no. 12. Schiedam, 5 Maart 1918. DE VREDE MET RUSLAND. Buitsche persstemmen. Over het sluiten van den vrede met Rusland schrijft het „Berliner Tageblatt" Wij begroeten den vrede met blijdschap en denken met trouwe dankbaarheid aan het leger en zijn daden, welke- tot den vrede genoodzaakt hebben. Be „Vossische Ztg." zegt: Dc overmachtige coalitie, die tegenover ons stond, is verbroken, Be Duitsche legers zullen niet meer in het Oos ten behoeven te strijden en als; ook Roemenië tot den vrede gedwongen wordt, dan staat voor Buitschland de vijand nog alleen in het Westen. Be verdere strijd is vereenvoudigd. Be „Kreuzzeitung" schrijft: Er zijn1 gewel dige gevechten nqodig geweest voor dat het tot Ik ten van de algemeene kwijtschelding uit gesloten, ter dood veroordeeld, aan alle hoven van Europa kenbaar gemaakt, opdat ik oip geen plaats der beschaafde wereld meer een sehnuil- hoek zou kunnen vinden. Een smokkelaar nam mij te Villa-Védas op, en onder begunstiging van den storm en den nacht, zette hij mij pp de kust van Lactudy aan land. „Bat, is een verschrikkelijke geschiedenis", lispelde Jenny, toen Esteban zijn verhaal ge- einigd had. I „En zoudt gij dezen man, met bloed bezoe deld, nog willen beminnen!" „Ik bemin u, mijn vriendVoor altijd1, om u te helpen lijden en te teeren vergeten." III. De huiszoeking. Op denzelfden avond van dien dag, dat Cal- vina zijn lotgevallen aan Jenny verhaald had, terwijl de nacht donker en stormachtig was, he^tschte er op de pachthoeve Tremeven en op- de.steile afhelling! der rotsen van Penmarck een geheimzinnige beweging. Mannen met ba ten hun schouders slopen in da duisternis deze gebeurtenis van wereldhistorische beteeke- nis kon komen. Wanneer naar mensohelijke be rekening het ons uit het Oosten bedreigende ge vaar als opgeheven beschouwd kan worden, heb ben wij dit te danken aan de schitterende wa penfeiten van onze troepen onder de geniale lei ding van Hindenburg, wiens naam aan het over winnen van onzen Oostelijken tegenstander op zeer bijzondere wijlze. verbonden is. De „Tjokal Anzeiger" zegt: Wij richten met dankbaarheid onzen blik naar het hoofdkwar tier, op den keizer, die Hindenburg en Luden- doi'ff de vrije hand ev>, fjs os ce«e Hei ie cen'fafe. krachtdadige mannen zelf. Maar ook aan graaf Hertling en. staatssecretaris v. Kühlmann betui gen wij- onzen dank. Onze wapenen hebben schit terend den voorafgaanden arbeid verricht, maar zij vervulden hun taak met vastheid en volhar ding. De „Post" schrijft: Hindenburg' en zijn troe pen hebben in het Oosten het doel, waarvoor zij streden, volkomen bereikt. Een vrede, welke met de behoeften der Centrale mogendheden in haar huldigen toestand ten volle rekening houdt is met de tegenwoordige machthebbers in Rus land gesloten. Het licht is nu ondanks alle wolken uit het Oosten gekomen, schrijft de „Volkszeitung." He vrede met Rusland is in de eerste plaats een beyrijdingsvredeOns vernieuwd militaire optre den Beoogde geen veroveringen. Het moest ons in ue eerste plaats den vrede verschaffen en aen vrede, die reeds met Oekraina gesloten was, in zekerheid stellen. Het lot heeft beschikt, dat de Buitsche opmarheh terzelfdertijd de belang rijkste steun voor den strijd ter bevrijding van de OekPajiners en Finnen werd. De vrede in het Oosten maakt een onzer handen vrijl en wij kunnen thans onze geheele 'kracht tegen het Wes ten richten. De „Kolnische Zeitung" zegt over het sluiten van de vrede met Rusland De oorlog op twee fronten is nu ook for meel afgeloopen, want ook de onderteekening van de vrede met Roemenië kan men eiken dag verwachten. Wij hebben in de strijd niet meer één arm, maar beide armen vrij tegen onze vijanden in het Westen, die nog niet geneigd zijn tot den vrede. Wat dat betee- kent, zullen ze weldra gewaar worden. De voorwaarden. De vredesvoorwaarden die de Russische delegatie te Brest-Litowsk moest ondertee kenen, zijn nog 'niet in bijzonderheden bekend. Overeengekomen is echter het volgende Rusland ontruimt de Kaukasische provincies Iinwan, Kars en Batoem, Ethland en Lijfland. Verder ziet Rusland af van alle aanspraken voort, lieten een ogenblik op1 de kust hun schaduw zien, en verdwenen weldra op kron kelende paden. Het waren Brack, mét zijn vrouw, KerioudiC en de andere bondgenooten van Lactudy, die hun waren opt éten veilige plaats brachten, juist daar, waar zijl veertien dagen vroeger -onder het zeewier drie tolbe ambten van Piovan hadden begraven, die in een hardnekkig gevecht, dat de sergeant met hen had geleverd, waren gevallen. De politie zocht zeer ijverig naar cle tedrijl; vers dezer misdaad; maar behalve deze be weegredenen tot het doen van huiszoekingen, had men er nog een, die misschien belangrijker was en zorgvuldiger geheim gehouden werd, namelijkde opsporing van den moordenaar van kolonel Jago de Bandeifa. De politie wist, dat een smokkelaar hem1 op de kusten van Bretagne aan land had gezet, en zijt legde een buitengewone waakzaamheid aan den dag, om zijn verblijf op te sporen. De afgezant van zijn katholieke Majesteit, wien men niets weigerde, eischte met nadruk zijn uitlevering. Na verschillende vruchteloo-ze nasporingen in de nabijgelegen dorpen, begonnen de procureur- generaal en zijn agenten tegenover Lactudy een dreigende houding aan te nemen. Mattheus Kerloudic, had, hoewel aangesteld om Oen geest te beschaven en het hart te vor men van de kinderen van dit laatstgenoemde dorp, niettemin den koning op zijn galeien ge diend! Een oude vriendschap verbond hem met zekere politiemannen, kortelings uit Parijs aan- op Littauen, Polen en Wit-Rusland, bewesten een lijn aangegeven op een kaart die bij het vredesverdrag als Intregeerend bestand deel gevoegd is. Duitsohland en Oostenrijk zullen het gebied beoosten, die lijn dat hun troepen bezet hou den ontruimen, zoodra de Russische demo bilisatie geheel is afgeloopen. In Lijfland en Esthland zal een Duitsche politie-macht blijven. Finland zal door de Roode gardes worden ontruimd en de kwestie der Alandseilanden zal worden geregeld op een conferentie waar aan ook Zweden zal deelnemen, gï De Russische troepen zullen het gebied der Oekrajinsche republiek onmiddellijk ontruimen. De Russische revolutionairen zullen geen propaganda in de Randstaten voeren en de daar te vestigen regeeringen erkennen. De wederzijdsche krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten. Oorlogsschattingen of schadevergoedingen zullen niet geheven worden. De diplomatieke consulaire en economische betrekkingen zullen op nader overeen te komen voorwaarden hervat worden. Het vredesverdrag zal binnen 14 dagen geratifieerd worden. De Sovjets. •Een 'gedeelte van de Russische Soviets wil den Duitschen vrede niet aanvaarden, doch wenscht een massaal verzet tegen het Duitsche imperialisme. Er zal 12 Maart te Moscou een algemeene vergadering van Soviets worden ge houden om tot overeenstemming te kornen. 2o. Hongarije wenscht enkele strategische wij zigingen te brengen in de streek van die IJzeren Poert, de bovenvalei van de Gin en de boven- vailei van de Bistritza. De clausules, die op economische voorwaar den betrekking hebben, handelen voornamelijk over koren en over petroleum. Grootvizier Talaat pasja is naar Boekarest ver- j trokken, om aan de vredesonderhandelingen met Roemenië deel te nemen. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Met Roemenië, Een telegram uit Jassy meldt: i <ten Sen Maart heeft een kroonraad plaats ge had onder voorzitterschap van den koning, om te antwoorden op- het ultimatum, den vorigen nacht ontvangen. Het antwoord luidde: „De regeering geeft aan de vertegenwoordi gers der Centrale mogendheden het besluit te kennen de vredesonderhandelingen te openen." De 'besprekingen zullen te Boekarest plaats heb ben en weldra beginnen. De Duitsche bladen melden: De onderhande lingen te Boekarest hebben een effen beloop', men kan rekenen op een spoedige gunstige uit komst van de vredesbesprekingen De Fransehe b'laden melden: De vredesvoorwaarden, die graaf Czernin aan koning Ferdinand heeft meegedeeld, zijn de vol gende: lo. De Dlobroedsja moet aan het Viervoudig Ver bond worden afgestaan. gekomen, om het onderwijs na te gaan. Hij vermoedde het geheim hunner zending, en meende onder het uiterlijk van den gewaanden KyriRis, den veroordeelde te zien, dien men zocht; ook bevestigden de manieren van aen vreemdeling1, zijn onrustige houding, zijn vreem de uitspraak, den schoolmeester in zijn ver- moelens. Hij deelde zijn ontdekking aan Grain- rtemer mede, den gezworen vijand van Este ban, sinds de Spanjaard hem het hart van Jen ny ontroofd hadl Beiden vormen na een rijpe overweging het volgende plan. Bruno zou de dochter van Drack onder vragen, aan wie de vreemdeling ongetwijfeld zÜ'a geschiedenis had medegedeelden Ker loudic, zou, na de noodigie inlichtingen verkregen te hebben, door list den vreemdeling op een veilige plaats btrenigen en hem overleveren in de plaats der smokkelaars. Dg' öenzelfden dag, dat men de koopwaren dóór Josserand verkocht, overbracht, bracht Graindemer zijn schuit te water. Jenny verlge- zeioe hem tij het vissehen. De oude Drack haa haar laten gaan, om haai' de beslommering der verhuizing te besparen. De nacht was donker; Bruno zag er somber uit. De wind blies met hevigheid; de maan kwam op, maar bewolkt; en hoe later het werd, hoe meer de duisternis toenam, hoe meer de wind opstak. De rimpels op het voorhoofd van Bruno werden zwaarder, zijn blik scheen in de duisternis te fonkelen. Jenny was koud en bang. INTERVENTIE VAN JAPAN. De „Kolnische Zeitung" verneemt uit Zwit- seriand, dat volgens de bladen te Rome de oor- ergs verklaring van Japan aan de maximalistische regeering ieder oogenblik verwacht kan worden. WESTELIJK FRONT. i Fransehe stafbericht van mister-avond Beoosten de Maas hebben de Franschen on- danks een sneeuwstorm een overval op gerote schaal gedaan op- de Duitsche werken hij de Tran- chée de Calonne. De Fransehe troepen drongen tot de vierde linie van de Duitschers op een front van 1200 meter en een diepte van op eenige I punten 500 meter. Daarbij1 werd een Duitsche tegenaanval, op de linkerflank der Franschen ge daan, teruggeworpen na een heet gevecht, dat den Duitschers op geduchte verliezen kwam te staan. Het aantal gevangenen, tot nu toe geteld, gaat de t 150 te boven. De Franschen brachten eveneens materiaal mee. De verliezen der Franschen zijn uiterst licht. Benoorden en bewesten Bezonvaux mislukte een overval der Duitschers in het Fransehe vuur. In den bioven Elzas in enkele sectoren tame lijk drukke bedrijvigheid van het geschut. De Franschen stuitten een Duitsche aanvalspoging op hun schansen beoosten Largitzen. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat het mi nisterie van handel den uitvoer .van mais voorloopig heeft verboden, om den uitvoer van tarwe te bespoedigen en de belofte, om Zwitserland van voedsel te voorzien, te kun nen vervullen. De uitvoer van graan voor de bondgenooten zal voortgaan zooals tot dusver geschied is. Reuter seint uit Washington: Dc Senaatscommissie van buitenlandsche za ken beveelt de indiening van een wet aan, waarbij de president wordt gemachtigd het I cheer van de hout-industrie over te nemen, ten einde voor leger en vloot, de scheepsbouw en dc luchtvaart een voldoenden voorraad grondstoffen te verzeke ren. Het voorstel beoogt in de eerste plaats ge houden wij niet liever tenigkeeren, Bruno?" vroeg zij. Zonder antwoord te geven, haalde de j ange ling zijn zinknet op, wierp eenige vissehen voor de voeten van Jenny, ging naast haar zihen, en wendde den steven naar het land, Jenny borg de vangst van haar verloofde in een mand, en zich van hem1 verwijderende, ging zij voor op zitten. Daar het water de schuit naar het strand dreef, behoefde hij slechts te sturen. „Hoor, Jenny!" zeide hij, na eenige «ogen blikken gezwegen te hebben, „ik zal u aan iets herinneren, dat vóór drie maanden te Ireme- ven is voorgevallen. De wind huilde, de regen viel hij stroomen uit den hemel. Een vreemde ling' klopte aan de deur van uw vader, en deze vreemdeling moest sterVen, want hij: had ons geheim ontdekt. Drack veroordeelde hem, en..." „Genoeg, genoeg!" viel Jennv hem in de rede, „waarom herinner* gij mij dat tooneei „Waarom?" hernam de visscher op een toon vari woedende drift, terwijl hij elk zijner woor den met verschrikkelijke gebaren vertelde, „om dat 'ik dezen gelukzoeker redde, om u te behagen, en gij mij om hem verlaten hebt. Bruno heeft hem verdedigd en gered, opdat "J zou komen, rtn'u aan mij te ontrooven Gtf helt mj. vofxr u beiden lafhartig' en bslachelflK ge maakt, maar gij zult ervoor tóeten." (Wordt mreohjd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1