Binnenland. S luien-b enuraal. Stads-eu Gewestelijk JNseuws Crisismaatregelen. noeg pijnhout Voor ■Vliegtuigen te krijgen. De maatregel zal den president de bevoegdheid geven örïi overal in den lande beslag te leggen op on bewerkt en bewerkt hout en zagerijen en schave- rijen voor den staat te laten werken, ten einde een voldoenden voorTaad hout van elke afme ting te verzekeren. President Wilson heeft een wet bekrachtigd franriijj 50 millioen dollar beschikbaar wordt gesteld voor het onder dak brengen van werk lieden in den scheepsbouw. Het bedrag zal ter beschikking worden gesteld van de United States Emergency Fleit Corporation. De wet heeft machtiging tot den bouw van nieuwe woningen en tot het opvorderen van particuliere huizen, hotels enz., om het personeel van werven in de nabijheid van hun werfc onder dak te brengen. De werklieden zullen zoodoende worden gevrij waard tegen het betalen van te hooge huishu ren. De laatste zes maanden van 1917 zijn aan de koopvaardijvloot der Ver. Staten 399 schepen toe gevoegd, d. i. gemiddeld meer dan 2 per dag. Onder deze schepen zijn vele in de Ver. Staten gebouwd, andere van buitenlandsche staten ver kregen en sommige zijn geïnterneerde Duitsche schepen. De grootste daarvan, zooals de „Va- terland", zijn door de oorlogsvloot overgenomen. PALESTINA. Een Engelsch stafbericht meldt: Van 1 tot 3 Maart hadden verscheidene ont moetingen tusschen bereden patrouilles plaats ten 0. en N. van Jericho. Tusschen 2 en 3 Maart rukten onze trrepen in Noordelijke richting op tot een inaximum- niepte van 3000 meter en over een front van 12 mijlen aan weerskanten en ten W. van den weg Jeruzalem-Nublus. Wij stuitten op weinig tegenstand. F.en vijandelijk vliegtuig weid bij Rantilh, tien mijlen ten 0. van Jaffa, binnen onze linies neergeschoten. Waarnemer en bestuurder waren beide gewond en werden gevangen genomen. ALLERLEI NIEUWS. Reuter verneemt, dat de staf van het Britsche gezantschap uit St. Petersburg be houden te Helsingfors is aangekomen. Levensmiddelenn ood. Te Rotterdam, Amsterdam, Leiden en eenige andere steden jjn gister hetoogingen gehouden voor een betere levensmiddelenvooiziening. Incidenten van eengie beteekenis deden zich niet voor. vigen aanblik. Ditmaal was er geen enkele koe aangevoerd. De aanvoer van schapen was zeer gering en het aantal varkens was ook niet groot. De slagers waren in hun handel boven dien slechts aangewezen op de paar honderd nuchtere kalveren, aangezien zij de schapen en varkens niet meer mochten slachten zon der toestemming van den burgemeester. De nuchtere kalveren golden f20 tot f45 per stuk. Uit Leiden De gezamenlijke Leidsche slagers hebben be sloten, ook deze week hunne winkels gesloten te houden. Een der slagers zal vleesch voor de Joodsche bevolking beschikbaar mogen stellen twee anderen mogen leveren voor ho tels, coöperatieve keuken en ziekeninrichtingen, maar aan particulieren zal niet worden geleverd. Een nieuw Wetboek van Strafvordering. Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding omtrent het wetsontwerp tot vaststelling van een Wetboek van Straf vordering. De minister van Landbouw enz. heeft be paald dat, indien bij het tot stand komen van een bevrachtingsovereenkomst de den scheeps bevrachter toekomende provisie niet door den schipper wordt betaald, de vracht van den Bchipper wordt verminderd met een bedrag, hetwelk overeenkomt met bedoelde provisie. Dienstweigeraars. Een dezer dagen, heeft de Minister van Oor log de oommsisie ter beoordeeling van de ge wetensbezwaren van dienstweigeraars, biji den a'anvang harer werkzaamheden, geinstalJeerd. De commissie bestaat uit Jhr. Mr. P. A. J. van den Brandeler, procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, voorzitter; Mr. J. Woltman, Hoofd van de 1ste afdeeling aan het Departement van Oorlog en als wisselend lid, den commandant van den dienstweigeraar, wiens bezwaren worden onderzocht, terwijl als secre taris optreedt, Mr. A. C. Josephus Jitta. De commissie heeft de bezwaren van drie der lier, in hare eerste vergadering gehoorde dienst weigeraars als ernstig gemeende gewetensbezwa ren erkend en den Minister van Oorlog daar om voorgesteld er zooveel mogelijk aan tege moet te komen. De vierde dienstweigeraar trok voor de com missie zijne bezwaren in en verklaarde, dat hjj voortaan alle militaire diensten zal vervullen. Men seint uit Batavia d.d. 19 en 20 Febr. Te Batavia heerscht nog steeds een zeer hooge waterstand. De inlandsche slachtoffers van de overstroo mingen zijn ondergebracht in bioscopen en loodsen. Trenggalek (Kediri) krijgt de bevolking nu rijst tegen- den kostenden prijs, mais op cre- diet. j De Kali Ramboet heeft tusschen Soeradadi (district Maribaja, afd. Tegal, residentie Peka- longan) en Pemalang (district en afd. Pema- lang, residentie Pekalongan) een uitgestrekt terrein onder water gezet. In Duitschland werkende arbeiders. De Minister van Financiën deelt naar aan leiding eener missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel mede, dat met wijziging van de desbetreffende voorschrif ten, vanaf 3 Maart 1918 ten behoeve van weekarbeiders, die naar Duitschland gaan wer ken, geen andere of meerdere levensmiddelen ten uitvoer mogen worden toegelaten dan be legde boterhammen van bruin of roggebrood, benoodigd voor de behoefte van 1 dag. De weekarbeiders zullen dus op gelijken voet be handeld moeten worden als de dagelijks de grens passeerende werklieden. De vergunning tot het medenemen van een stukje zeep wordt, zoowel voor dag- als weekarbeiders ingetrok ken. De aan de weekarbeiders afgegeven zooge naamde broodkaarten behooren te worden in genomen en voorloopig te worden bewaard. Daarop voorkomende aanteekeningen nopens kleeding enz. moeten op de passen worden overgeschreven, opdat fraude zoo mogelijk al- doende wordt verhinderd. Maximum-prijzen voor Rundvee. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldti De oplossing der moeilijkheden, die zich voordoen bij de voorziening van rundervleesch wordt niet, zooals verschillende bladen meen- j den te weten, gezocht in verandering der i maximumprijzen op rundvleesch, maar wel in het vaststellen van maximumprijzen op vee. Daarvoor is, met met medewerking der Rund- veevereeniging een plan opgemaakt. Er komen verschillende maximumprijzen voor verschillen de qualiteiten vee en ook wordt een onder scheid gemaakt tusschen vee op stal en op de markt, zoodat het voor de boeren voordeeli- ger zal zijn met hun beesten op de markt te komen. De prijzen zullen berekend worden naar levend hewicht en zullen den slagers een voldoende winstmarge laten. Het ligt in de bedoeling, dat ook de voorziening voor leger- behoeften onder de regeling valt. Wat de eenheidsworst betreft, ook daarvoor heeft men moeilijkheden ondervonden door het gebrek aan slachten, maar men hoopt toch in de week van 11 Maart met de aflevering te kunnen "beginnen. De nieuwe spoorwegdienstregeling. Ten aanzien van de nieuwe spoorwegdienst regeling, verneemt men, dat deze wellicht nog vóór 1 Juni wordt ingevoerd en dat voor de maatschappijen één gemeenschappelijke dienst regelingsbiljet, bestaande uit 2 vellen zal worden gedrukt. De uitvoer van thee uit Indië. N. I. P. A. seint uit Batavia De thee-uitvoer uit Java heeft gedurende de maand Januari bedragen 34.000 Neder- landsche pond naar Australië. 4.448,000 pd. naar Amerika, 58.000 pd. naar Singapore en 12.000 pd. naar andere bestemmingen, j De uitvoer van Sumatra-thee heeft gedu rende December 1917 bedragen 420.000 Ned. ponden. I Het vee. Men meldt uit Harderwijk Door de eerst dezer dagen alhier opgerichte Landbouwersorganisatie is een telegram aan den minister van Landbouw Nijverheid en Handel gezonden, waarin deze wordt verzocht te beletten, dat ook melkvee door de mili taire autoriteiten in beslag genomen wordt. Het is voorgekomen, dat voor het internee- ringsdepót en het garnizoen te Harderwijk niet alleen melkgevende koeien, doch zelfs drachtig vee werd opgeëischt. Ook in Nunspeet worden runderen voor de militairen te Harderwijk in beslag genomen. Men meldt uit Alkmaar De veemarkt leverde gistermorgen een droe- Wat een geld Blijkens een door den Minister van Land- houw aan de Tweede Kamer medegedeelde staat zijn er thans 50 commissiën in het ge touw voor de uitvoering van de Distributie- wet. Goed geteld is het aantal personen, dat in deze commissiën zit, ongeveer 300. Gelukkig functioneeren die commissieleden niet allen tegelijk, daar er ook plaatsvervangers onder zitten. Maar tochwat een geld, wat een geld (Tijd.) De Luna. Het stoomschip Luna van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam, dat 21 December van IJmuiden via Kopenhagen naar Gothenburg vertrok met een lading suiker voor laatstgenoemde haven, werd eenige dagen later door Duitsche strijdkrachten in de Sont aan gehouden en voor onderzoek naar Swinemünde medegevoerd. Toen na onderhandelingen met de Zweedsche regeering voldoende zekerheid was verkkregen, werd de lading vrijgegeven en mocht het schip, na eenige weken oponthoud, de onderbroken reis voorzetten. De Luna is hedenmorgen van Gothenburg te IJmuiden geariveerd met een lading stukgoederen, voor Amsterdam bestemd. Hbl). Roode kool. Men deelt het volgende mede De verbruikers van roode kool zullen be merkt hebben, dat in den laatsten tijd meer kool van kleinere afmeting wordt aangeboden dan voorheen het geval was. Dit verschijnsel moet worden toegeschreven aan de betrekkelijk geringe beschikbare hoe veelheden roode bewaarkool; in verband waar van Yj K.G. is stop gezet. Waar ook deze roode kool van uitstekende qualiteit is, verdient het alleszins aanbeveling zc niet te weigeren, wegens haar geringe afme ting of gewicht. Zooals bekend is, wordt de kool per gewicht verkocht, zoodat men er in geen geval schade van heeft in sommige gevallen kleine kooltjes te koopen in plaats van de grootere. Smeerolie. Gister-Voormiddag heeft een bespreking plaats gevonden tusschen de Directie van de N.U.M. afdeeling olie en vetten, over de aan te voe ren smeerolie uit Oostenrijk-Hongarije. Wanneer de olie in het land zal zijn, zal de N.O.T. de distributie ter hand nemen en zal te zijner tijd bekend maken, wanneer de bestellingen ingewacht kunnen worden, onder mededeeling van qualiteit en prijs. Rekening zal worden gehouden met de bij de gebruikers aanwezige voorraden. TWEEDE KAMER. Vluchtelingen. In de Nota naar aanleiding van het Verslag betr. het w.o. tot verhooging van het Ve Hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1917 deelt de Minister van Binnenl. Zaken mede, dat de Regeering reeds vroeger gepoogd heeft de hier te lande vertoevende Poolsche en Rus sische vluchtelingen over zee naar Rusland te doen terugvoeren. Dit is evenwel onmogelijk gebleken. De Regeering is er op bedacht zoodra de verhouding tusschen Duitsch land en Rusland zal zijn gewijzigd, zooveel in haar vermogen is de terugkeer van bedoelde vluchtelingen naar hun land te bevorderen. De plicht der gastvrijheid wordt tegenover deze lieden beperkt tot het strikt noodzakelijke. De Min. betreurt het ten zeerste, dat dit nood zakelijk zoo belangrijke offers van het Neder- landsche volk vraagt, maar hij ziet in de ge geven omstandigheden geen anderen uitweg, i Dat de toestrooming van de vreemdelingen ongewenschte gevolgen heeft in menig op zicht is den Minister reeds lang bekend. De quarantainestations aan de Oostgrens getuigen van voorzorg, voor zoover die mogelijk was. De geslachtsziekten bieden in dit opzicht de allergrootste m o e i 1 ij k h e i d. De Centrale Gezondheids- raad heeft reeds eenigen tijd geleden de be strijding van die ziekten tot een voorwerp van onderzoek en studie gemaakt. De Min. heeft het oordeel van den lands- advocaat omtrent de quaestie van de gebon denheid van het Rijk tegenover de S n ij - groen-Mij. nog niet ingewonnen. Naar aan leiding van een verzoek van die maatschappij is het geheele contract en alles wat daarmede samenhangt onderworpen aan het oordeel van een door den Minister benoemde commissie van vijf heeren. Het rapport van die commis sie dient te worden afgewacht. i De Minister heeft thans de beschikking ge kregen over een deskundige, die het beheer van alle vluchtoorden grondig zal nagaan. 42ste tijdvak loopt van 25 Februari tot- en inet 7 Maart. Op Pon 20 der thee- en koffielcaart zal van 1 Maart 1918 tot 15 Maart verkrijgbaar zijjni 1 |ons koffie; van 1631 Maart op bon 22: 1 i/a ons koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en If warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie vsrstrekt. Ter benoeming als rector aan het gymnasium te Apeldoorn zijn op de voor dracht geplaatst de heeren Dr. A. Hengel- veld, rector aan het gymnasium te Schiedam en Dr. J. W. T. van Konijnenberg rector aan het gymnasium te Hengelo. Gisteren boden twee jongens een konijnenvel te koop aan dat zij beweer den gevonden te hebben. Daar vermoeden bestond dat het vel van dieftal afkomstig was, is het door de politie in beslag genomen. Door een Belg is bij de poltie aangifte gedaan dat hij in zijn kosthuis, waar ook nog andere personen inwonen, 129 francs vermiste. Een onderzoek is ingesteld. Gisteren werd onraad bespeurd in een pand aan den Buitenhavenweg. Bij onderzoek bleek dat twee personen bezig waren daklood te stelen. Enkele stukken hadden de dieven reeds op straat geworpen. De dieven werden aangehouden. Een meisje dat onder toezicht van den voogdijraad stond en dat de inrich ting waar zij verbleef ontloopen was, is giste ren aangehouden en overgebracht naar haar gesticht. Van een wagen in de Zwarte waalsche straat is gister een zak met hout ontvreemd. Hoogwater te Schiedam: Woens dag 6 Maart 9.10 v.m., 9.55 n.m. UIT VLAARDINGEN. Sedert de vorige opgave zijn aangegeven de vol gende aantallen typhusgevallen, Woensdag 16, Diondei'dag 8, Vrijdag 7, en Zaterdag 2. Het geheele getal bedraagt thans 131. Er zijn in de afgeloopen week 3 lijders aan typhus overleden. UIT DELFT. De commissie van controle op1 de teeltregeling voor sla heeft bij haar onderzoek verschillende overtredingen geconstateerd. Tal van tuinders ble ken meer planten te hebben gezet dan door de gioep-veüingvereemgmgen was bepaald. Op grond van die bepalingen heeft het bestuur van do Delftsehe groentenveiling aan die tuinders bericht gezonden, die sla onmiddellijk te verwijderen. Oost-Indlë. In Kediri ernstige overstroomingen. De dijken van rivieren Konto zijn nabij Djombang op vier plaatsen doorgebroken. De brug van de Kediri Stoomtrammaatschappij is vernield het verkeer is gestremd. Verder zijn door die overstroomingen 300 bouws rijstaanplanting vernield. V a r k e n s v 1 e e s c.h. - Vanaf Woensdag1-., ochtend is Ibjjl de slagers op' bon 221 'verkrijgbaar 1/2 >ons varkensvleesch per persoion. E evensmid del e.n. In de week van 2 Maart9 Maart is verkrijgbaar op* Ion 215 I1/2 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 11/2 'Mis capucijners per persoon, 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper. Op bon 213 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. Op ton 214 1 ons bruine boonen per per soon, 11 cent per pond. Op ton 216 i/j) ons havermouth per persoon, h 16 ct. per pond. s Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Kindermeel op l>on no. 2 en 3, voor kinde ren henden 1 jaar, van 1 Maart af te beko men. A ct en piruine Boonen verkrijgbaar op Maan dag en volgende dagen, Groene Erwten of Capu cijners op Woensdag enz. en Havermout op Donderdag. Aardappelen. In de week van 29 Maart verkrijgbaar op: bon 217, 218, 219, 220 per persoon 1 kilo. Prijs 51/2 cent per kilo. Maandag is bon 217 geldig, Dinsdag 218, Don derdag 219, Zaterdag 220. KI ei aardappelen 61/2 cent per kilo. Broodkaart. De broodkaart ran het UIT MAASSLUIS. Te Maassiuis zijn 71 personen als lijdende aan typhus aangegeven. Een sterfgeval heeft dezer dagen plaats gehad. Het Was een lijder, die uit Maassluis naar de ziekeninrichting aldaar was overgebracht. Aan de verpleging wordt de meeste zorg be steed. Meerdere hulp is verkregen. UIT OVERSCHIE. Van de verleden week door luitenant-kwar tiermeester Quack voor de militairen in Den Haag gevorderderde runderen in de gemeente Overschie zijn er reeds verscheidene aan de eigenaars teruggegeven. Daar deze runderen, meest melkvee, door het vervoer in schuiten, het brengen in een andere omgeving en het geven van ander soort voedsel zeer achteruit zijn gegaan, zoowel in gewicht als in het geven van melk, hebben belanghebbenden van den minister schadevergoeding gevraagd en wel van f 1.25 per K.G. voor het verschil tusschen het geschatte gewicht bij de opvor dering en toen zij weer terugnwamen bij de eigenaars. Eenige veehouders in Overschie hebben aan den minister van oorlog het verzoek gericht om aan hen te betalen het volle bedrag, waarop zij volgens het bij de vordering op gegeven gewicht recht hebban, maar niet, zooals thans gebeurd is, na aftrek van de verschuldigde accijns. Daar de beesten zijn opgevorderd en dus van de plaats van vorde ring af voor rekening van het rijk zijn, zijn zij van meening, dat ook de accijns voor rekening van het rijk komt en niet van de veehouders. UIT ROTTERDAM. De melkbezorger M. K. uit de Doede- straat alhier is aangehouden als verdacht van zware mishandeling van zijn 7 jarig zoontje, welke mishandeling van dien aard is geweest, dat de dood er op volgde. Het kind is door den ontaarden vader gegooid, op het hoofd getrapt en in een kelder geworpen. In be- wusteloozen toestand naar het ziekenhuis ge bracht, overleed het daar enkele uren later. Ook zijn beide andere kinderen, waaronder een meisje van 10 jaren, vertoonen aan hun lichaam overal de sporen van de mishande lingen, die zij van hun vader ondervinden. De moeder der kinderen is everleden. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2