8iaien-(ieneraal. Stads- eu (jrewestelyk Nieuws Binnenland. geschillen lussohen Italië en Servië thans terug gebracht zijn tot enkele zeer bepaalde punten, welke niet te moeilijk zijin oon door een vriend schappelijk overleg uit den weg te worden ge ruimd. De correspondent zegt, dat de grond slag voor de bespreking zullen vormen ter eene zijde het memorandum, dat de Italiaansche so- cialistentond heeft voorgelegd aan het arbeiders congres te Londen, ter andere zijde de kaart door Arthur Evans gepubliceerd in het laatste num mer van New Europe. Er zou alleen nog' moe ten worden beschikt over een smalle strook irots- achtigen grond van de Dalmatische kust, welke geen economische waarde voor een der beide partijen heeft. In een hoofdartikel bespreekt de „Manches ter Guardian" het bericht van den correspon dent en zegt, dat er weldra een conferentie te Londen gehouden zal worden tusschen de En- geisch-Italiaansche liga en 3 andere vereenigin- gen, die bijzonder belangstellen in de toekomst van den Balkan, te weten: de Anglo-Servische, de Angio-Helleensche en de Anglo-Roemeense he. De ze conferetie zal haar best doen om een over eenstemming te vinden in zake de toekomst van ae landen, gelegen aan de Oostkust der Adriati- sche Zee. Het hoofdartikel meent, dat verre van onverzoenlijk te zijn de belangen van Servië en Italië met goeden wil best te schik ken zijn, met inachtneming van de nationale aanspraken eenerzijds en de dringende behoeften van de nationale verdediging anderzijds. POLEN. Een afvaardiging van het legerkorps van ge neraal Musnicki heeft, te Warschau, in over eenstemming met den gouverneur-generaal, beraadslaagover de vraag, hoe het Poolsehe corps na het sluiten van den vrede dienen zal tot kader voor het toekomstige Poolsehe leger. Deze beraadslagingen berusten ep een verdrag, aangegaan op 25 en 26 Febr. tusschen gene raal Musnicki en den gevolmachtigde van den opperbevelhebber der Duitsche troepen in het Oosten, volgens welke het Poolsehe corps een onzijdige macht is, waaraan een nader te om schrijven terrein wordt toegewezen ter bescher ming tegen aanvallen der bolsjewiki, en in dit geval staat het corps onder Duitsch opper bevel, indien Duitsche troepen deelnemen aan de verdediging. Op het slagveld heeft de Duit sche of Poolsehe officier, die de oudste in dienstjaren is, de leiding. Het doornikken van Duitsche troepen door het gebied is ten allen tijde veroorlooofd. Minsk wordt voor 27 Febr. door de Pool sche troepen antruimd. Het Poolsehe corps bezet met een behoorlijke legermacht het spoorwegknooppunt van Slobin en Mohilef. De terugkeer van Duitsche gevangenen naar Duitschland moet met alle middelen gesteund worden. Het verdrag wordt terstond van kracht. ALLERLEI NIEUWS. De liherale afgevaardigde van Antwerpen Louis Frank en de schepen Straus zijn gearres teerd, omdat zij gepoogd hebben werkwilligen over te halen den arbeid neer te leggen. Volgens Zwitsersche berichten zou de en tente voornemens zijn om onmiddellijk nk de be krachtiging van het Duitsch-Russische vredesver- rdag alle Russische kusten te biokkeeren. Pij fesluit van het departement van v >ks- ecmomie zijn de aardappelvoorraden in Zwit- iserland alle in beslag gen >men. Men ontvangt per hoofd en per maand 7 kilogram. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, 6 |Maart. De algemeene beraadslaging over de wetsont werp cn inzake de beschikbaarstelling van levens middelen wordt voortgezet. De heer Gerhard (S. A. P.) bespreekt uit sluitend de broodvoorziening in verband met de alcoholindustrie. De indruk is gewekt, dat niet meer graan werd verstrekt dan onafwijsbaar noo- dig was voor de gistfabricage. De Schiedarnsche branders ontvingen voortdurend graan. Alle graan en 'melasse dienen echter gebruikt te worden tot voedsel voor den mensch; melasse indirect als veevoeder. Spr. heeft gegronde vermoedens, dat de meeste gist wordt bereid niet uit graan, doch uit me lasse, een afvalproduct dus; doch hoe dit zij, voor brood-bereiding is geen gist uit graan noo- dig. Proeven en onderzoekingen hebben spr. be wezen, dat gist zeer goed te vervangen is door een hoppreparaat, dat trouwens reeds geruimen tjjd in Indië en op de vloot wordt gebruikt. De heer van den Tempel (S. D A. P.) ver wijt den minister, dat deze ontrouw is gewor den aan zijn toezeggingen betreffende de steen- kolënvoorziening, en betoogt, dat de veranderde tijdsomstandigheden daarvoor geen voldoende ver ontschuldiging vormen. De prijs-egalisatie der kolen heeft haar voordeel gehad, doch was het noodzakelijk dit systeem afs uitgangspunt te nemen? De buitenlandsche en iinneniandsche kolen werden er beide in getrokken en de oommissie ging veel te ver. De ölgeiheenó egalisatie werd toegepast en er was juist aanleiding geweest voor tweeërlei egalisa tie; een lage kostprijs voor het minimum-huis- t rundrantsoen, een hoogere prijs voor de aan vulling en een nog hoogere voor de industrie. Thans is op siinksche wijze geld geklopt uit de itnkem van de rmnknum-gunmteoenwrdon. Utt Ge cijfers Van den Minister is niets wij? te vvéjjó> den; alleen weet spr., dat maandelijks 4 a 5 millioen wordt opgebracht door die gerantsoe- neerüen ten bate van de groot-industrie. Spr. keurt het sterk af dat de Regeering haar belofte niet is nagekomen. "In December is het Rijksbureau voor manu facturen ingesteld. De prijzen van de ma nufacturen loopen nu nog even lustig op als vóór de instelling van het bureau. Niet min der dan 36 duizend handelaren moeten geclas sificeerd worden. Wie zijn echter de kona-fide handelaren? Ze hebben bijna allen meegedaan aan den kettinghandel. De kettinghandel floreert en maar steeds laat de regeering na die eene „poo- tige" daad te doen, die daaraan een einde zal maken. Inbeslagneming van gnoate voorraden te gen redelijke prijken is dringend noodig. Spr. heeft niet het vertrouwen dat dë Minister1 orde zal weten te brengen in den chaos. De heer F1 e s k e n s (R.-K.) bespreekt de be langen van de zandboeren. De Minister heeft .angs omwegen getracht den graanbouw te be vorderen, met het gevolg echter dat de bebouw de oppervlakte is achteruitgegaan. Iu plaats van die lapmiddeltjes had de Minister de prijzen be hoorlijk moeten opvoeren tot het bedrijf winst gevend was geworden. Hij klaagt er over dat de boeren bij de vast stelling van de prijzen niet zijn gehoord. Voor het scheuren van grasland wenscht hij behoorlijke schadeloosstelling en men geve den loer ook het recht om een gelijk deel te scheu ren voor den bouw van tuinbouwgewassen. Alle systeem ontbreekt daarbij en vooral op treden tegen speculanten is noodzakelijk. De heer Engels schetst 's ministers taak als bovenmenschelijlk en critiseert het werksy- steem der regeering. Voortdurend worden com missies opgericht in plaats van gebruik te maken van de bestaande organisaties, speciaal op land- boumgebied, middenstandsgehied en van de ar beiders. Doordat alle maatschappelijke organisa ties zijn ter zijde geschoven, laat het zich be grijpen, dat de commissies hun weik niet aan kunnen. Ook wgnscht spr. dat de hoeren en tuinders een deel van hun producten voor eigen gebruik mogen behouden. Verder beveelt hij aan het garandeeren van behoorlijke prijzen aan de land bouwers. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag- namiddag. het •NedëHandsch Ruttdveë-Staih'büek zijn ingë- schreven. De autoriteit, met de vordering belast, moet zich bij de vordering door een deskundige doen voorlichten. Ook bij vordering van vee krachtens art. 33 der Inkwartieringswet moet zooveel mogelijk voor af overleg met de burgemeesters worden ge pleegd. Reparatielcdcr. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voed selvoorziening meldt Ten einde misbruiken tegen te gaan, die bij den veritoop van gedistribueerd leder voorkwa men, is met ingang van 21 Januari 1.1., op de verkoopers de verplichting gelegd al het distri butieleder, dat uitgesneden wordt verkocht, te voorzien van het stempel der firma, die het af levert. Zoodoende kan, in geval van fraude, wor den nagegaan van wien het leder afkomstig is. Verschillende lederhandelaren echter voldoen nog niet aan deze verplichting. Het voorne men bestaat nu daartegen strenge maatregelen te nemen. Het publiek zal intusschen, in zijn eigen belang, goed doen geen ongestempeld re paratieleder aan te nemen. Tabak en sigaren. De Minister van Landbouw noodigt de fa brikanten van sigaren, cigaretten en/of gekor ven tabak, uit vóór den 15 Maart 1918 schrif telijke opgaaf te verstrekken van hunne ver moedelijke productie dezer artikelen geduren de het tijdperk, loopende vanl Maart 1918 tot 31 December 1918 en van de hoeveelheden dezer producten en onverwerkte tabak, .welke zij op 1 Maart 1918 in voorraad hadden. Al deze hoeveelheden zullen moeten wor den verstrekt in Kg. De „Heenvliet". Lit nadere inlichtingen, van den consul-generaal te Londen, dten heer Maas, bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen omtrent dë vernieling van het Nederlandsche stoomschip „Heenvliet," blijkt, dat het tot zinken is gebracht door kanonvuur van een Duitsche onderzeeboot, op 28 Februari jl., ten 10 ure voormiddags, op 15 mijlen ten Zuiden van Swarte Bank. Len lichte scheepshoof met 7 man* werd, na dat de inzittenden 50 uren lang aan weer en wina hadden blootgestaan, te Southend geland; een andere boot met kapitein Roos, den 2en stuurman Dierndonk, den machinist v. d. Velde, de matrozen Kroegman en van der Plas, den kok Gerla, en den donkeyman Cassa worden vermist; er bestaat weinig hoop op hun behoud. 0 >k de scheepspapieren gingen verloren. De messroom-bediende ligt met een gezwollen voet in het hospitaal te Southend. De bemanning bestond uit de volgende per sonen: kapitein A. Roos; 2e id. J. A. v. Dieren donck, Vlissingen; matrozen C. J. Kroegman, Rot teraam, en A. C. Pons, Maasssluis; lichtmatrozen J(. v. d. Plas, Maassluis, en M. van Leeuwen, id.; kok L. Geria, Rotterdam; bediende H. C. Srnol id.; Ie machinist J. v. d. Velde, Delft; 2e id. C. A. Kienstra, Rotterdam; stokers C. Wagenaar, en F. M. v. d. Gaag, heiden Maassluis; don keyman C. Cassa, Rotterdam. Neutrale scheepsruimte. Wolff seint uit Berlijn: ■De „Nordd. Allgem. Zeit." schrijft onder het hoofd„Neutrale scheepsruimte" M ij weten, dat hij de thans gevoerde onder handelingen de regeeringen van Nederland en de Scandinavische landen direct medewerken, maar ook zonder dit feit, is het sluiten van een overeenkomst omtrent scheepsruimte een staats actie, dus een pjolitieke en geen economische han deling. Het afstaan van scheepsruimte staat gelijk met directe deelneming der neutralen aan den econo mischer: oorlog tegen Duitschland aan de zijde zijner vijanden. Afgezien daarvan levert deze deel neming ernstig gevaar voor verwikkelingen op, zooals uit de geschiedenis der V, S. gedurende den oorlog duidelijk blijkt. Neutrale regeeringen, die scheepsruimte af staan, begaan dus een daad, die met de neutra liteit moeilijk overeen te brengen is." Vordering van rundvee voor het leger. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat voor het leger geen vorde ring mag plaats hebben van melk-, fok- of drach tig rundvee, doch uitsmitend van slachtvee. Ook mogen geen runderen gevorderd worden, welke m Kröller in het Lagerhuis. Reuter seint ons uit Londen dd. 5 Maart: In het Lagerhuis vroeg Croft: l-o. Of Kröller de voornaamste raadgever is op het Nederlandsche ministerie van handel en landbouw inzake de distributie van levensmid delen in Nederland; 2o.. Of hij grootendeels verantwoordelijk is voor de Nederlandsche opbrengst van den landbouw, welke naar Duitschland gaat; 3o. Of hij hij den o-orlog groote verdiensten heeft gemaakt; io. Of niet herhaaldelijk in verscheidene Neder landsche bladen is veiklaard, dat hij1 openlijk aan Engeland vijandig is gezind. In verband hiermede vroeg: Croft, of Kröller den invoer van steenkool heeft geregeld en of aan de Nederlandsche regeering is verzocht om Kröller van zijn tegenwoordige positie te onthef fen. f Cecil antwoordde: Naar mij bekend is, neemt Kröller de aangeduide positie in cn ik neem aan, dat hij tengevolge daarvan geraadpleegd wordt in alle aangelegenheden betreffende den uitvoer van Nederlandsche voortbrengselen. Wat den uitvoer van aardappelen aangaat, verneem ik, dat de hoeveelheid, door Nederland in het afgeloopen jaar naar Engeland gezonden, grooter was dan die, welke naar Duitschland werd ge zonden. Wat de andere ter sprake gebrachte punten aangaat, moet ik Croft er op wijzen, dat het in aigemeen gesproken, niet wenschelijk is, ijver zulke aangelegenheden vragen te stellen aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Reuter seint ons verder: In het Lagerhuis vroeg Croft, of Kröller's stoom schepen van de Batavierlijn langen tijd verhin derd zijn om naar Engeland te varen en of in deze aangelegenheid eenige stappen zullen wor den gedaan. I L j j Cecil antwoordde: Enkele schepen van de ge noemde lijn zijn opgelegd, vermoedelijk uit vrees voor het oorlogsrisico. Het geheele vraagstuk van de Nederlandsche scheepvaart wordt thans over wogen. 1 Schadevergoeding voor de Reliefcommissie. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat van de Duitsche Regeering vergoeding is ontvangen voor de schade gele den door de Reliefcommissie („Commission for Relief in Belgium") tengevolge van den aan val op het Nederlandsch s.s. „Rijndijk", door een Duitsche duikboot op 7 April 1911. Eenigen tijd geleden was de Duitsche Regeering reeds overgegaan tot uitbetaling van de vergoeding voor de schade, door den aanval aan genoemd vaartuig zelf toegebracht. Beide bedragen waren vastgesteld door twee commissarissen, van wie de Nederlandsche en de Duitsche Ftegeering er ieder een hadden aangewezen. Voor de Nederlandsche regeering is opgetreden Dr. A. Plate te Rotterdam. Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 43ste tijdvak geldig is van 8 tot en met 18 dezer- (St.ct.) De Brandstoffenregcling. De Rijkskolendistrib-utie is thans reeds bezig een regeling te treffen voor de brandstoffen- voorziening in het volgend jaar. Geleerd door de ondervinding zal men thans met verschil lende factoren rekening houden; zoo zal een aparte regeling worden getroffen voor hen, die noch op gas noch door middel van electrid- teit kunnen koken. Het ligt voorts in de bedoeling om ook nog in de maand April brandstoffen ter beschik king te stellen. Men behoeft zich dus niet on gerust te maken, dat op dë gure dagen, die April kan brengen, de haardstede koud moet blijven. Ln ooik .zijl, die alleen op hel fornuis eten koken worden geholpen. Nadere en uit voerige mededeelingen omtrent de regeling nel' Sen- 1 (HM.) Klein verlof, Naar wij vernemen zal deZer dagen aan de 36 oudste dienstplichtige reserve-luitenants gelegen heid worden gegeven met klein reriof te gaan. Levensmiddelen. Men meldt ons Vrijdag 1.1. vergaderde de Commissie uit de burgerij voor de levensmiddelenvoorziening. Allereerst werd verslag uitgebracht door de deputatie uit de Commissie welke Zaterdag 23 Febr. een onderhoud had gehad met den Di recteur v.h. Levensmiddelenbedrijf aangaande de vleeschvoorziemng. Dit varslag werd goedgekeurd. Maandag 25 Febr. had de Commissie even eens een spoedvergadering belegd welke even wel door de verschillende omstandigheden door een paar leden niet bij kon worden gewoond. In deze vergadering werd mededeeling ge daan door een paar leden der Commissie die telegrafisch overleg hadden gepleegd met de inkoopcombinatie in Den Haag, dat uit het onderhoud is gebleken dat Schiedam geen toe slag betaalt op het varkensvleesch. Dit was de oorzaak dat deze gemeente 5 weken zonder varkensvleesch heeft gezeten. Door den bur gemeester werd aan de vergadering telefonisch de mededeeling gedaan dat in den loop der week nog vleesch beschikbaar zou komen (dit berustte evenwel op een misverstand). Aangedrongen werd op een betere regeling bij het uitgeven der melkbons. Dit werd door den directeur toegezegd. In de vergadering van Vrijdag 1 Maart werd deze kwestie nog herhaald voor de leden, die niet aanwezig konden zijn. Deze konden zich hiermede vereenigen. Nogmaals werd door de Commissie aange drongen inzake de vleeschregeling maatregelen te treffen. Door eenige leden werd op inbeslagname van vee aangedrongen als de eenige oplossing. Door eenige leden werd uitbreiding van het rantsoen voor kraamvrouwen bepleit. Door den directeur werd overweging toegezegd en zal indien het mogelijk is uitvoering aan dit verzoek gegeven worden. Voorts werd er op gewezen dat de beschik baarstelling van zachte zeep nogal te wenschen overlaataangedrongen werd op betere rege ling in deze. Door den directeur werd mededeeling gedaan dat voor de eerste vier weken de bestelling geannuleerd is. Wat betreft de lichtlooze gezin nen werd verzocht, indien de verstrekking van petroleum wordt stopgezet, voor dezen kaarsen disponibel te stellen. Door verschillende ieden werd er op gewe zen dat er aan sommige bureaux niet vlug gewerkt wordt, waardoor bij de burgerij zich de meening verstigt dat hier moedwil in 't spel is om zoo weinig mogelijk te geven. Door den directeur werd dit tegengesproken. Er mag hier niet de bedoeling voor zitten zoo weinig mogelijk te geven, doch het publiek werkt ook niet altijd mede. Aangedrongen werd, gezien de vleeschnood, op meer beschikbaarstelling van visch, Medegedeeld werd dat de vischbestellingen meestal maar ten halve worden uitgevoerd. Namens de Commissie was een schrijven verzonden aan het Steun-Comité alhier met de volgende verzoeken a. een andere regeling te treffen bij het uitgeven der schoenenbons. b. de morgenuren te doen vervallen en hier voor in de plaats te brengen de avonduren, daar van ieder persoon geeischt wordt zelf te komen en dit voor arbeiders zeer bezwaarlijk i®» met het oog op werkverzuim. c. de middaguren disponibel te stellen voor vrouwen en kinderen en de avonduren voor personen boven de 16 jaar. Volksbadhuis. In de week van 24 Febr.—2 Maart 1918 weiden genomen 443 baden. lste Klas Kuipbaden 14 Regenbaden 57. 2de Klas Kuipbaden 21Regenbaden 347. Kinderbaden 4. Gedurende de maand Februari 1918 werden genomen 1769 baden. lste Klas Kuipbaden 80Regenbaden 221 2de Klas Kuipbaden 75Regenbaden 1370. Kinderbaden 23. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor-, en Winkelbedienden „St. Franeiscu* van AssisiS" afd. Schiedam. Gisterenavond hield de afdeeling van boven- genoemden bond haar propaganda-vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering met den Christ, groet had geopend, verkreeg de heer Haver, bondssecretaris, het woord. Spreker schetste de grondwet der vakorganisatie, neergelegd in de Encycliek „Rerum Novarum", weidde uit over het nut der organisatie onder de R. K. bedienden en stelde hea voer i i I I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2