Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. De Smokkelaarsbende. 41ste Jaargang. Dinsdag 12 Maart 1918. No. 12086 Gratis Ongevallenverzekering Buitenlandsch Nieuws. FEUIL LETOK. Stalen-Ueneraal. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortgd no. 148. Postbus: 89. Ebouuementua per 8 maanden jf 1.6Q, per weak 12 ceat, franco p, peat f 8.if. kwartaal. Afzoaderlfke uummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. De maximumhandelprijs voor calcium-carbid bedraagt f 1.65 per K.G. netto excl. verpakking. Ten kantore van het Distributiekantoor, Oude Kerkhof 4, ligt voor belanghebbenden ter inzage een Ministerieele beschikking, houdende aanwijzing van lompensoorten, voor welke grenzen van prijzen zullen worden vast gesteld. Met ingang van 25 Maart 1918 is voor alle worstsoorten de navolgende maximum- kleinhandelprijs vastgesteld f 1.10 per K.G. De maximum-kleinhandelprijs voor kalk- eieren bedraagt nog steeds 10% cent per stuk. Advertentiën: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnnmmer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. .verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht van gister: Te geschut- en mi/nwerp ersactie vlamde gis teren tegen den avond op vele punten op. De drukke verkenmngsarbeid duurde voort. Duitsche afdeelingen zijn op verscheidene pun ten van het front in Vlaanderen, in de streek van Armentières en op den Westelijken Maas oever de vijandelijke schansen binnengedrongen en hebben gevangenen en machinegeweren terug gebracht. Bij een Duitsche onderneming ten N.O. van Reims kwam' een den laatsten tijd herhaaldelijk waargenomen, opi de kathedraal van Reims in gerichte waarnemingspost wederom' in werking. Kapitein ridder van Tutschek en luitenant West- hoff hébben hun 27e, eerste-luitenant Bethge zijn 20e overwinning in de luoht behaald. Fransch stafberlcht Niets te melden, tamelijk levendige artille- riestrijd op eenige punten benoorden den Chemin des Dames en in de Vogezen bij den Hartmannsweilerkopf daargelaten. Engelsch stafbericht van gisteravond Hedenochtend heeft de vijand, na een hevige beschieting van onze loopgraven, in de nabijheid van Armentières drie overvallen gedaan op de in dit vak door ons bezette posten. In een der plaatsen werd een vijan delijke overvalsafdeeling verdreven. In de beide anderen werd hij met verliezen terug geworpen, na een gevecht, na afloop waarvan vijf van onze mannen werden vermist. Wij vermeesterden één machine-geweer. Vanochtend poogde de vijand een overval op groote schaal te doen in het vak van Yperen. Vijandelijke infanterie-afdeelingen deden een aanval op onze linies noordweste lijk van Passchendaele op een front van 1000 yards en werden overal met verliezen terug gedreven. Wij maakten eenige gevangenen. Gedurende den nacht drong een vijandelijke 12 f De brigadier, de chef van het rot, bood zich aan, terwijl hij! zich achter het oor krab de. Men ging in een nabijgelegen pachthoeve een lange en sterke plank halen en men legde deze d'wars over den afgrond. Croisette en do soldaat gingen erop' staan, met de pistool in de hand, en waagden onverschrokken den tocht. Bij hoog water zou voor een goed zwem mer de overtocht minder gëvaaMglk geweest zijnmaar toen de twee achtbare vertegen woordigers der openbare macht midden op deze vrij sterk doorbuigende brug gekomen waren, greep een verschrikkelijke angst hen aan; een duizeling benevelde hun gezicht. Zij gingen echter voorwaartsmaar zij hielden steeds hun oog gevestigd op den afgrond, die hun blik als geboeid hield. Eensklaps trof een luid gelach hunne ooren, zij hieven versla gen staan; daarna hoorden zij in de duisternis hard loopen; Bruno kwam te voorschijn, zijn oogen fonkelden, hij greep met beide handen het oene einde van de plank, dat op den kant overvalsafdeeling een onzer posten bezuiden vruchten zou plukken van den vrede met de het bosch van Houthulst binnen, welke ech- 1 Oekraine. ter onmiddelijk door ons heroverd werd. Er worden vier man vermist. Het vijandelijk geschut toonde zich overdag bedrijvig bezuiden St. Quentin en benoorden de Scarpe, alsmede langs ons front tusschen heuvel 70, noordelijk van Lens en Festubert, ten zuidoosten en oosten van Meessen en ten Oosten en Noordoosten van Yperen. FINLAND. Duitsche troepen zijn in overleg met de Zweed- sohe bezetting en onder goedkeuring van de bur gerlijke Finsche regeering op de Alandseilanden, geland. De regeering te Wasa heeft in een proclamatie de Duitsche interventie in Zuid Finland goedge keurd. Uit Wasa meldt het Finsche hoofdkwartier op 9 dezer Aan het Sarakunta-front heftige strijd. De bbisj.ewicki hebben troepen uit Börneborgi aan het Karelen-front saamgetrokken. De bloe dige gevechten bij Ahore duren dag en nacht zon- Ten opzichte van den vrede met Groot-Rusland, zoo zeide de diplomaat, was het onverschillig, of de heerschappij van de bMsjewiki bleef be staan of niet, want elke volgende regeering zou den vrede moeten erkennen, en de schuld daar van op de bolsjewiki kunnen schuiven. Alle Russische partijen weten, dat de voortzetting' van den oorlog de ontbinding van Rusland zou ten gevolge hebben. De onderhandelingen te'Boekarest loopen vlot van stapel. De geruchten dat Roemenië weder aansluiting zoekt hij een van de groepen van groote mogendheden, ten einde niet geïsoleerd j te blijven, zijn vermoedelijk niet ongegrond. Voor j liet 'overige, als er binnen den vastgestelden lijd i geen vrede met Roemenië mocht komen, dan w.ot- I den onverwijld doeltreffende militaire operaties ingeleid. De 'berichten, dat er in de landen van de i entente een vredesbeweging tot uiting komt, zijn f juist, maar men moet er niet te veel heteekenis der ophouden voort. Ondanks de geweldige ver aan ^cc'lten' !'aar staatslieden van de en- tcntemog'endheden aan hun oorlogspolitiek vast houden en er voorshands geen uitzicht is, dat zij zullen vallen, laat staan, dat zij van meening MAINZ GEBOMBARDEERD. Uit Frankfort a. d. Main: Zaterdag-middag werd te Frankfort hét alamv- sein gegeven. Vijandelijke vliegerswaren, gesig naleerd uit de richting Darmstadt. Een aanval op Frankfort had echter niet plaats, maar daar- liezen werpen de Russen steeds nieuwe troepen' I: in het vuur. PALESTINA. Generaal Allenby meldt, dat in den vroegen ochtend van den 9den zijn troepen ten Wes ten vim het Jordaan-dal den algemeenen op- mars oh in noordelijke' richting' voortgezet hete- entegen werd Mainz met hommen bestrooid. Dank j ten z» staken> tegen lichten tegenstand in, de zij het afweergeschut gelukte het, militaire scha- j Wadi Audzja over'en vielen de Turksche stel ling te Chel Beijioedat en Aboe Teil el Foei de te voorkomen. Particuliere schade is niet ver meld, maar er zijn 8 d.ooden te betreuren, waan onder 3 militairen, 4 vrouwen en 1 kind. Eff zijn eenige gekwetsten. IN MESOPOTAMIE. Over den Britschen opmarsch langs den Eufraat wordt gemeld: De Turken zetten van Hit uit hun terugtocht voort. Op het qogenbirk is Bagdadijë, aan den Eufraat, 22 mijl ten N. van Hit, Ibezet. Vliegtuigen bestookten ae Turken op hun te-, ïugtocbt en brachten hun daarbij ernstige ver liezen toe. (2754 voet) op het hooge terrein ongeveer 8 K.M. ten W. van den Jordaan, aan. De vijand hield die stelling sterk 'bezet, maar zij werd tegen 3 uur 's middags genomen. Aan weerskanten van den weg Jeruzalem-Na- dat de politieke toestand van China zich snel tot een nieuwe crisis toespitst. De president wenscht af te treden ten gevolge van zijn on houdbare positie. De militaire bevelhebber van Moekden zendt troepen ran beslag te leggen op een gedeelte der Japansche wapens, die te Chinwangtoa zijn ontscheept en de centrale regeering dirigeert troepen in de richting van Takoe, waarschijn lijk met de bedoeling het overige gedeelte te nemen. Er loopen geruchten, dat Toean Sji Joel den post van premier zal aanvaarden. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat China, door inwendige oneenigheden in vieren verdeeld, weinig vooruitzicht biedt voor een doeltreffende samenwerking met Japan in Si berië. ALLERLEI NIEUWS. Naar het „Hamburger Freindenbatt" verneemt zijn de in de Oekraine optrekkende Duitsche troe pen Odessa tot 9 mijl genaderd. De Bolsjewi'ksche troepen trekken langs den spoorweg terug. De Amerikaansche handelsattaché te To kio meldt, naar de „Daily Mail" uit Washing ton verneemt, dat de Japansche invoer voor het eerst de 100 milliden pd. st. overschreed en dat de uitvoer een bedrag van 160 millioen pd. bereikte. Japan heeft aan de V. Staten 150.000 ton scheepsruimte onvoorwaardelijk voor gebruik Op den Atlantischen Oceaan geleverd. De Duitsche bladen vernemen, dat de Land-, raad van KKoerland den hertogshoed wil aan bieden-aan den koning van Pruisen. Officieel is hiervan te Berlijn niets bekend. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag, 41 Maart. Na voorlezing van een schrijven van den heer boes werden! vorderingen gemaakt .oveh een front Van Bereseyn in zake zijn beschuldiging van va<n 21 K.M. tot een gemiddelde diepte van -3200 tot 4800 M. In het Oosten hebben onze troepen Kefr Malik, t el Asoer en Selwad bezet. In den loop van den dag; deed de vijand her den heer Collot d'Escury wordt het-levensmidde lendebat voortgezet. De heer Beiimer (a. r.) hervat zijn Vrijdag afgebroken rede en bespreekt, na eenige woor den gewijd te 'hebben aan de op den minister OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hoofdredacteur van de „Mittagszeitung" heeft een onderhoud gehad met „een öp> den voor grond trèdcndej'diplojmatieke persoonlijkheid, die aan de gewichtige gebeurtenissen van den laatsten .konvooien eer-nikt weiden tijd intensief en onmiddellijk deel heeft gehad." 8 Deze persoonlijkheid verklaarde, dat de Habs- j burgsche monarchie binnenkort in de praktijk de haalde mislukte tegenaanvallen, om. Tel Asoer te geoefende kritiek, het egalisatie-vraagstuk der ko- heroveren. De troepen ten Wésten van den weg naar Nabloes bereikten de lijn B,oerj—Bardawil—At- taéa Adzjoel—Deir es Soedan met weinig ver zet. Het Engelsche vliegercorps deed geslaagde bom; aanvallen bij Lubban, aan den groeten weg Je- Hizalem-Nabloes. Men nam waar dat troepen en De CHINA. „Morning Rost" verneemt uit Tientsin, l'H" waar zIoh bevond, en schreeuwde hun braken der verschrikkelijkste vloeken, met een verschrikkelijke stem toe: „Terug!" Een kwariter later, bracht Croisette hem te „Help. helpl riep de gendarme, terwijl hij' Lactudy. zijn makker -om zijh middel greep. Bruno schommelde zijin vervolgers hoven den afgrond; rondom hen was niets dan de ieegte, zwakke brem en rotspunten, waarin de nagels niet kunnen grijpen; en beneden hen de strandkeien, en het schuimende water. Het dreigende gevaar gaf Croisette al zijn bedaardheid weder. Hij boog- zich naar Ertu- no, legde zijn pistool aan, en schreeuwde hem toe: „Geef u over, ellendeling! of gij zijt een man des doods." Ieder hield1 zich stil; het was een verschrik kelijk tooneel, waarbij drie menschenlevens betrokken waren, en de kans van leven co dood stond gelijk, toen Bruno, zijn hoofd op- lichtende, drie karabijnen zag die op. hein ge richt werden. „Duizend donders gendarmen." j Al gelukte het hem nu ook het pistool van van Croisette te ontwijken, dan moest hij toch val len, en hij begreep, dus dat bet beter ware zich over te geven, dan twee moorden te be gaan. De visscher légde de plank weder ne der. „Ik geef mij over," zeide hij, onder het uit- mompelde hij; ,.n,og meer Ben half uur ten Noordoosten van Treme- Yen> op een steil bergje, dat de zee en het omliggend land bestreek, verrees de ranke en bevallige kapel van Onze Lieve Vrouw der zeelieden. Het was een zindelijk gewit huis, met een rood dak, gedekt, en voorzien met een toren, waarin een klok hing. Het schilderachtige huis maakte een vriendelijken inaruk. 'Esteban, aoor Kerloudic bang' gemaakt, en een landing der politie vreezende, had deze kapel van Onze Lieve Vrouw der zeelieden tot schuif.]laats gekozen. Hij btevond er zich m veiligheid, tengevolge der zorgen van den goeden kluizenaar, die hem gastvrij opgeno men had. Deze kluizenaar, Anselmus, was een dik, kort man, van blakende gezondheid, die alleen van linzen en erwten scheen te leven. Zijn bezigheid bestond in den doortocht der trans portschepen te seinen en door klokgeklep de reizigers te waarschuwen zich te haasten. Het voorrecht, wekelijks tweemaal oen collec te te ®doen, beloonde hem voor dezen kleinen dienst, welke hjj den kustbewoners bewees. len. 1 Spr. acht ernstige ktezwaren aanwezig tegen de samenstelling van het centraal-verrekenkan- toor'voor brandstoffen en vraagt, of de egalisatie van de prijzen der brandstoffen kan worden over gelaten1 aan een particuliere naamlöoze vennoot schap. Spr. oefent nog meer kritiek op de uil voering van de 'hrandstoffenregeling en wijst op. de bestaande ontevredenheid over verschillende punten. De Kamer moet heter worden ingelicht .om trent den crisisdienst. Maar de man oefende in stilte een veel voor- deeliger bedrijf uit, dat namelijk van heler der smokkelaars. De tolbeambten veroorzaak ten hem welinwaar soms eenige onrust, maar hij had zich nog altijd met eere uit alle moei lijkheden weten te redden. Een week was er sedert de inhechtenisne ming van Bruno veriaopen, en nog niets an ders was er verricht, toen op een fraaien ochtend tegen drie uur, een vaartuig, van Tremeven komende, langzaam naar des klui zenaars woning voer. De dochter van Dxack zal bij het roer, in treurige en nadenkende houding. Een lichte bries deed het zeil zwellen en stuwde het voort. Na een uur zeilens, hield het beneden de woning van Anselmus stil. Jenny maakte haar vaartuig vast, en dep,- zoo snel zij 'kon, het eerste voetpad, dat zfl' zag, op'. f Aan de deur van den kluizenaar gekomen, klopte zij zacht aan, en wachtte met inspan ning dat men haar antwoord gaf. Anselmus stond op.. Hij; opende zijn traUeVenrtertje toen hg zag wier er was, deur te openen. en haastte hij zich de (Wordt vervolgd). :Ésf200.B%»-f100::£: flü 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1