Binnenland. 8tads- en (*ewestelijk Nieuws Crisismaatregekn. Hei lidmaatschap der commissies voor de Ka-s merleden is niet gewenscht. Er moeten komen ambtelijke commissies, met gelegenheid tot be roep vopr de betrokkenen. Op de administratie moet worden bezuinigd. Aan tal van maatregelen moet een wettelijke ba sis worden gegeven. De minister moet in het oog houden, dat hij de medewerking der boeren niet kan dnissen. De heer Teenstra (v.-d.) wijst op het gruo te belang van de productie. Er moet daarin met omzichtigheid en deskundigheid worden in gegrepen. Spr. komt met nadruk op tegen het afgeven op de boeren, vooral door den heel' Scha per. i j Spr. meent dat het met de productie niet gun stig is gesteld tengevolge van vele ondeskundige maatregelen, genomen onder verantwoordelijkheid van de commissie van bijstand. Spr. behoort tot hen, die meenen dat ernstig dienst te worden overwogen of de minister niet door een ander dient te worden vervangen. De heer Snoeck Henkeman.s (c.-h.) be toogt dat zoolang de buitengewone omstandig heden voortduren, niet dient te worden gebro ken met het stelsel van den minister, dat goede resultaten opleverde. Het moet evenwel zoo spoe dig mogelijk worden verlaten, als de toestanden weer meer normaal geworden zijn. Spr. waarschuwt tegen dwang ten aanzien van landbouwers en is tegenstander van een afzonder lijk crisis-departement. Beter is den minister te ontlasten door instelling van een departement I van arbeid. De minister kan dan meer zelfstand dig en direct leidend optraden. Er .moet meer overleg worden gepleegd met arbeidersorganisaties en de minister moet krach- I tiger worden gesteund door zijn ambtgenooten. i De heer Nierstrasz (v.-l.) maakt enkele opmerkingen over de motie-Bogaardt en in ver band daarmede oVer de regelingen voor zieken. Vervolgens gaat spr. de gestie van de com missie van bijstand na. De ongekroonde ko ning, die vooral de oommissie regeert, is de heer Kröller. Hij gaat zijn eigen weg, hoe de minister er ook over denkt, en zoo doen ook de kleine koninkjes. De zaak is juist omgekeerd als zij zou moe ten zijn: „Le roi Kröller gouverne; le ministre Posthuma règne." Dit alles acht spreker een gevolg van *de overlading van den minister. Diens taak is inderdaad te zwaar. Ook de regeering erkent, dat, getuige het be sluit van den ministerraad inzake de benoe ming van een crisis-minister. Wie zijn voor de vervulling van die taak aangezocht? Het is wel zonderling, dat men wel een distributie koning, maar geen distributie-minister kan vinden. Spreker is benieuwd of men den heer Kröller heeft gevraagd, wiens geniaal orga nisatievermogen hij' bewondert, en hij meent hem genoeg te kennen, om te durven zeggen, nen vast te stellen, waarin onze eooonamische nen vast te stellen, waarin onze economische buitenlandsche politiek zal worden geleid. Hier geldt het: „Du denkst zu Schicken, aber wirdst Geschohen" niet* De heer Kröller drijft een politiek, waar mede spr. het niet eens kan zijn. Als de re geering zjjn beleid wel goedkeurt, en zjjta politiek ondersteunt, dan dient zij den heer Kröller ook te vragen als minister op te tre den. Hg zou dit niet mogen weigeren. Spreker wenscht nauwkeurige inlichtingen, want hjj heeft reden te gelooven, dat de heer Kröller niet gevraagd is. Dat betreurt spir. ten zeerste. Thans wordt een onhoudbare toe stand gehandhaafd. De welvaartspolitiek, die gevolgd is, heeft niet Sprekers sympathie. Spr. wijst er op hoe ver keerd de Minister deea met zjjn circulaire aan de Kamerleden. Zij was gericht tot minder ka raktervolle persoonlijkheden. De Voorzitter acht deze uitdrukking on-, toelaatbaar. Zjf is een beleediging van de Kamer leden, De heer Nierstrasz (v.-l.) zegt, aat in het land een geest van Verdenking bestaat tegen de gestie van de distributie. Aan dezen geest moet een einde gemaakt worden. Z. i. door middel van een enquête. De heer De Monte Ver lore.n (a. r.) acht den financieelen kant van de distributie zeer ernstig. De heer Van der Voort van Zijp (a. !r.) betoogt dat het aftreden van dezen Minister niet noodig is, mits hy een groote daad verricht, nl. rekening houden met de ingebrachte bezwarend' en grieven tegen zijn stelsel en zijn organisatie. De heer Rutgers (a.-r.) bestrijdt verschil- lende critieken op den Minister. Wil men den Minister weg hebben dan dient men het duide lijker zeggen. De grieven die geuit zijn, spre ken elkaar herhaaldelijk tegen. Het landsbelang te dienen zij de eerste taak en zij die zoo scherp critiseerden moeten zich goed rekenschap geven van hun daad als zij den Minister kwjjt willen. li*) heer De Jong (u.-I.) zegt dat het zjjh bedoeling was geweest de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te bespreken. Hij zal echter na de enquête gelegenheid hebben te zien wat hjj doet. Hij hftfft zich teruggetrokken als Kamerlid omdat hij meende dit te moeten omdat een b aam Op hem geworpen was. Hij erkent de juistheid 'vap de critiek op het L. ü.-rapport, maar de weinige ervaring deed spr. de voorzichtigheid uit het oog verliezen. Hij weet zich vrij1 van cor ruptie of oneerlijkheid. De Minister van Landbouw, de heer Posthuma begint zijn rede en uit een woord van waardee ring voor den ijver van den heer Van Beresteyn. Helaas was deze afgevaardigde niet even ob jectief als ijverig; en ook te veel vooringenomen. De Min. breekt zijn rede af. De vergadering wordt, verdaagd tot Dinsdag 12Va uur. Opgebracht. Bij het departement van buitenlandsche za ken is bericht ontvangen, dat de Nederlandsche schoener „Anny" den 23sten Februari door de Duitschers naar llorkum is opgebracht. Het schip was bevracht met een lading ijzer naar IJmui- den en kwam vermoedelijk van Zweden. Zcevisch. Het bureau voor mededeelingen inzake de voed selvoorziening meldt Aangezien er nog steeds geen uitzicht bestaat, dat de stoomvisschersvLaot binnen korten tijd de visscherij kan hervatten, mogen over de maand Maart nog geen aanvoeren van zeeviseh worden verwacht, die voldoende zullen zijn om aan de hinnenlandsche vraag geheel te kunnen voldoen. Tengevolge echter van betrekkelijk groote deel neming aan de treilvisscherij door de zeiltreilers en de bijzonder ruime vangsten, welke door de ze schepen worden gemaakt, zal op aanmerkelijk ruimer schaal dan te voren zeeviseh beschikbaar kunnen worden gesteld, en wel voornamelijk klei ne schelvisch, wijting en gul. Bij geschikt weer voor de uitoefening van de kustvisscheriji is een betrekkelijk groote aanvoer van schol te verwachten. De Zuiderzeevisscherij zal over de maand Maart vermoedelijk nog spiering opleveren, ter wijl de kans bestaat, dat de vangst van haring van dien aard wordt, flat in den loop der maand begonnen kan worden met de beschikbaarstelling van Zuiderzeeharing (bakbokking.) De distributie van Noordzeeharing kan we gens gebrek aan voorraad als ajgeloopen wor den beschouwd. baut, wethouder van Amsterdam, in deze com- missie zitting hebben. J Kieskring Dordrecht. In de buitengewone vergadering Van de It. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Delft wer den Zondag-middag op de groslijtst van candi- aaten voor de Tweede Kamer geplaatst de hee- ren mr. Kolkman, Kuiper, v. Kampen, v. Lin- gen, Suring en Marrewijlk. De afgevaardigden naar de Kringvergadering te Rotterdam' op a.s. Dins dag kregen in dit opzicht echter vrjjj! mandaat. In een gehouden vergadering van de R. K. Kies vereeniging te Dordrecht, weiden bezwaren in gebracht tegen de candidatuur van den heer G. van Kampen van Poeldijk, wiens naam als derde op de voorloopige groslijlst was geplaatst. Besloten weid voor te stellen, dat diens naam- van de lijst zou worden afgevoerd. Duitsche beslagneming op onze Rijnsehepcn. Men meldt aan de „Tel." uit Rotterdam: Naar wij vernemen, heeft de minister van Land bouw den eigenaars van Rij'nschepen in overwe- glng gegeven, hun vaartuigen, die in het buiten land zijn, zoo spoedig mogelijk terug te doen ko men, hetzij geladen of ongeladen. Naar belanghebbenden ons mededeelen moet het in de bedoeling van Duitschland liggen, beslag °P deze vaartuigen te leggen, hetgeen in stryd is met de Rqnvaartakte. De woningnood. Men meldt uit 's-Gravenhage Daar de woningnood steeds" dringender om voorziening vraagt en deze met Oen dag meer temoéilijkt wordt, door de schaarschte en bui-| tensporige prijzen van schier alle bouwmate rialen. zijn Bi. en W,., toen afdoende maatrege len van regeering en rijkscommissiën uitble ven, in overleg getreden met de dagelijksohe besturen van enkele andere gemeenten, om, zoo mogeljjk, te bomen tot gemeenschappe lijke voorziening in de behoefte aan materia len voor woningbouw. Het meerendeel der gevormde ooileges is omtrent het beginsel en den vorm van samen- werking tot oereenstemming gekomen, ter-v wijl het departement van Waterstaat en de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in beginsel bereid zijn gebleken tot toetreding. Het plan is nu op te richten een N.V. Cen trale Bouwmaterialenvoorziening (C. B. V.), waar van de zetel zal worden gevestigd te 's-Graven hage. Volgens een voorioopig opgemaakt plan kan het dadelijk te plaatsen aandeelenkapi taal, groot f 1.500.000.waarvan 10 moet wor den gestort, komen ten laste van de gemeen ten Amsterdam' en 's-Gravenhage, het rjjk en de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten elk f350.000— en voor de gemeente Utrecht f 100.000 Waterweg van Dordreeht naar zee. Pij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp" tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor den waterweg van Dordrecht naar Zee. De bedoelde eigendommen zijn gelegen in de gemeenten Dordrecht, 's Gravendeel, Put- tershoek, Hcenenoo;d, Oud-Bejj'erland, Hekelin gen, Spijkbnisse, Zwijndrecht, Heerjansdam, Oost en West-Biarendrecht, Rhoon, Poortugaai en Hoog vliet. Als grens voor onteigening is over het alge meen aangehouden de lijn op 200 M. uit de nieu we normaallijn der verbeterde rivier. Nabij den bocht van Heerjansdam is de onteigening op den Zuidelijken oever ruimer ontworpen, in verband met het plan tot verflauwing van den bocht. Soldatenbond. Te Soerataja is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt een soldatenbond te stichten. directie de duurtetoeslagen, gelijk die sinds 1 Augustus j.l. worden gegeven aan haar perso neel, niet zal intrekken. Wordt dit voorstel door den Raad aange nomen, dan zal de R.E.T.M., naar men ver neemt, het tarief RotterdamSchiedam op 11 cent per rit brengen, wapfdoor tevens een eind wordt gemaakt, aan wax tot nu vaak gebeurt, dat n.i. passagiers een overstapkaartje nemen, in de hoop, daff de conducteur in de tweede helft van de rit hen wel vergeten zal. De reis naar Overschie, die nu retour 20 ets. kost, zal dan 25 cents kosten. De boekjes met 6% ct.-kaartjes blijven bestaan. En de abonnementen worden met ingang van 1 April, met 10% verhooging weder inge voerd. De R.E.T.M. verwacht van de tariefverhoo- ging een bate van f 217.500. Zoodra intusschen de totaalopbrengst van het reizigersvervoer bo ven f 3.300.000 per jaar stijgen zal, vervalt, volgens dit voorstel aan den Raad, de tarief- verhooging. Leesinrichting. Naar het „Vad." verneemt, is de Leesinrich ting in de Oude Molstraat in Den Haag, welke instelling reeds lang niet meer beantwoordde aan het doel, bij de oprichting gesteld en waarvan het ledental dan ook steeds meer afnam' ver kocht aan het Venduhuis. "De economische overeenkomst. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn de onderhan delingen. over de economische overeenkomst met ae geassocieerde landen (Entente en de Vereeni- de Staten van Amerika) zoo goed als beëindigd, zonder dat tot dusver onze Regeering met deze landen tot overeenstemming is kunnen komen. Beperking der distributiekosten. Minister Posthuma heeft gevolg gegeven aan zjjn voornemen, in de Memorie van Antwoord hjj het levensmiddelen-ontwerp geuit, om een ly het levensmiddelen-ontwerp geuit, om een com missie te benoemen, die hem binnen korten tijd van advies zal hebben te dienen over de vraag, in hoeverre de kosten van distributie kunnen worden beperkt door individualiseering of groe peering'. Naar het „Hbld." meldt, zal o.a. de heer Wi- Levensmiddelen. In de week van 11 Maart16 Maart is verkrijgbaar: Op Eon 222 1/2 ons Vet per persoon 40 ct. per pond. r~ Op bon 223 I1/2 ons Groene Erwten per per koon 11 ct. per pond of R/2 ons Capucijners per persoon 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper, voor zoover voorradig. Op bon 224 1 ons Zeep per persoon 14 ct. per pond. Op' bon 225 1 ons Bruine boonen per persoon 11 ct. per pond. Op bon 226 1/2 ons Gort per persoon 13 ct. per pond. Bon 222 en 223 zjjh geldig op Dinsdag en volgende dagen, 225 op Donderdag en 226 op Zaterdag. s Maandags worden geen Regeering3artikelen verkocht, uitgezonderd zeep. Aardappelen. In de week van 11 16 Maart verkrijgbaar op: bon 227 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen; bon 228 per persoon 1 kilo Zandaardappelenbon 229 per persoon 1 kiio Zandaardappelen; bon 230 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen. Zandaardappelen Cent per kilo. Kleiaard appelen 61/2 Cent per Kilo. Bon 227 geldig op Maandag, 228 op Woensdag, 229 op: Vrijdag, 230 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 43ste tijdvak loopt van 8 Maart tot en met 18 Maart. Koffie. Op ton 20 der thee- en koffiekaart zal van 1 Maart 1918 tot 15 Maart verkrijgbaar zijn; 1 ons koffie; van 1631 Maart op bon 22: IV® ons koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1» warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskok rij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Sajet. Dinsdag 12 Maart van 'smorgens 9 12 en s namiddags van li/j5 uur, worden in het v.m. Volksbadhuis Bons voir Sajet afgege ven aan hen die ze nog niet ontvingen. Domiciliekaart en Belastingbiljet van de plaat selijke inkomstenbelasting meebrengen. De eleetrische tram. WB. en w. van Rotterdam stellen den Raad aldaar voor om de R.E.T.M. toe te staan den prijs van het overstapkaartje op 121/» ct. te brengen, mits deze tariefverhooging slechts du ren zal gedurende de moeilijke tijden en de Vergunningsrecht. Door de afdeeling Schiedam van den Neder- Iandschen Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, is een adres aan B. en W. gezonden, waarin gezegd wordt dat weldra door Uw College weer zullen worden vastgesteld de aanslagen in het ver gunningsrecht 1918/1919 dat adressante in dit verband de vrijheid neemt Uw College te wijzen op den ernstigen toestand, waarin de bedrijven harer leden reeds verkeeren een toestand die waarschijn lijk nog drukkender zal worden dat toch de verkoop van bier zéér sterk is aehteruitgegaan door de zéér hooge in- en verkoopsprijzen, alsmede door de veel min dere kwaliteit dat het gedistilleerd niet anders verkrijgbaar is dan tot op ongeveer de helft van het vroeger in de zaak verkochte en waarschijn lijk binnenkort nog veel minder van den leverancier betrokken zal kunnen worden dan 50 pCt. ja, te vreezen is, dat niet meer dan een derde van het normale kwantum zal kunnen worden betrokken en verkocht dat koffie ook slechts tot op de helft door het Rijksdistributie-bureau beschikbaar wordt gesteld en thee in het geheel niet meerci troenen óf in het geheel niet óf slechts tegen fantasieprijzen te koop zijn zeffi vermoedelijk ook de fabricage van limonades aan ernstige bezwaren onderhevig zal worden en de prij zen hiervan zeer zullen moeten stijgen, hetgeen reeds met wijnen van allerlei soort het geval is dat de verkoopsprijzen der spijzen lang niet verhoogd kunnen worden in verhouding tot de verhooging die de inkoopsprijzen der levensmiddelen hebben ondergaan dat het vergunningsrecht betaald wordt over het jaar, dat tot en met 30 April 1919 zal strekken en het dus onbillijk zou worden over dit komende tijdsverloop, dat ontegen zeggelijk veel minder winstgevend voor de exploitanten der hiergenoemde bedrijven zal zijn dan het afgeloopen tijdvak, een aanslag uit te reiken, berekend over een vorig jaar dat in normale tijden zulk een maatstaf wel kan dienen, maar Uw College thans wel reke ning zal willen houden met den gestadigen teruggang van het koffiehuis-, restaurant- en slijtersbedrijf redenen waarom adressante Uw College eerbiedig verzoekt aan haar wenschen tegemoet te willen komen, De Tweede Kamerverkiezing. Gisteravond hielde de R. ,K. kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" een spoedeischende vergadering ter bespreking van de definitieve vaststelling des groslijst. Na uitvoerige discussies werd besloten de lijst aldus samen te stellen no. 1 Mr. M. J. C. M. Kolkman, oud-minister van Financiën, 2. C. J. Kuiper, terwijl ten aanzien van de daarop volgende candidaten aan de afgevaar digden een blanco mandaat werd gegeven. Heden, 12 Maart, wordt te Rotterdam een vergadering van den kieskring Dordrecht gehouden, waarin de lijst definitief zal worden samengesteld. Daarna gaat de lijst naar de op 16 Maart te Utrecht te houden vergadering van voorzitters en secretarissen der kiesver- eenigingen, waar de lijsten voor het geheele land worden vastgesteld. De heeren Lagerwey, v. d. Toorn en v. Welie werden benoemd tot afgevaardigden te Rotterdam. De nieuwe kiezerslijst zal van heden af in den R. K. Volksbond, Lange Haven, ter in zage liggen. Onze R. K. kiezers dus in het algemeen zij, die den leeftijd van 25 jaren bereikt heb- ^en> zullen goed doen zich te vergewissen of hun naam op de kiezerslijst voorkomt. Er zal iemand aanwezig zijn om eventueele i'outen in de kiezerslijst te noteeren. Lot 15 April a.s. 4)estaat gelegenheid veibe- tering van de lijst aan te vragen. De nieuwe Brandstoffenregeling 19181919, Het Bureau voor mededeelingen inzake de le- vensmiddelenvoiorziening meldt: De RykskolendiB- tributie heeft voor het tjJdYak van 1 April 1918 toft 1 'April 1919 de rantsoeneering vastgesteld. De distributie zal over het algemeen hetzelfde sy steem als in de voorafgaande periode zyn. Enkele wijzigingen zijn er echter in gebracht. De distri- fcutie betreft thans een geheel jaar in tegenstelling van het vorige jaar, dat van November tot April

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2