gtaieii-Geiieraal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws^. Crisismaatregel© n. slaat, hóe hij gedurfd een Beresteyn verwijt bewust te liegen, hoe hij dien afgevaardigde toedicht „een eigenaardige wijze van geschied schrijven", phanlasieljes(herhaaldelijk gebruikt Posthuma dit scherpe woord) mystificaties hoor, hoe hij Beresteyn peulvruchten en kaas onthullingen belacht zoodat wij, toehoor ders, geneigd zouden zijn aan Beresteyn te vragen Lust ge nog kaas Oflust ge nog peultjes Telkens flitst door de Kamer Posthuma's vernietigend voordeel „Van dit alles is geen woord waar". Het kan mij spijten dat hij he denmiddag dit terrein van schermkunst verlaat om den principieelen bodem te betreden waar op de debatten moeten rusten lo. Is het huidige stelsel goed of moet het vervangen door een ander 2o Indien het niet vervangen mag of kan worden, deugt dan de huidige organisatie in dit stelsel De beantwoording dezer twee vragen beslist over Posthuma's lot. Wij wanhopen niet aan zijn vaardigheid en aanblijven. Als Cortvan der Linden maar verder ge- lievet te zwijgen. Haarlem.Mr. Bqmans. TWEEDE KAMER. Zitting van 13 Maart. Aan de orde is de levensmiddelen- voorzien in g. Minister Posthuma zet zijn Maandag afge broken rede voort. Het betoog van Beresteyn, getuigde van gebrek aan zin voor onpartijdigheid en objectiviteit. Spr. komt op tegen de bewering van den heer Van Beresteyn, dat spr. niet op de hoogte is van den toestand en de Kamer onjuist zou inlichten. Hij Kan alleen niet een volledig overzicht geven van aen tegenwoordi- gen staat van zaken, omdat hij de aaarvoor noo- dige ambtenaren niet kan onttrekken aan meer noodzakelijk werk. De minister is niet in de kooi waarvoor de commissie van bijstand op schildwacht staat, neemt kennis van alie stukken voorzoover noodig, zooals ook aan alle departementen gdeschiedt en ook vóór de crisis geschiedde. Ook de bewe ringen van den heer Buys omtrent onjuiste me- dedeelingen zijn onwaar. Naar aanleiding van de opmerking van aen heer van Beresteyn om trent de onjuiste mededeelingen over de schattin gen van den oogst 1916 en 1917 merkt de mi nister op dat geen mededeeling kon worden ge daan omtrent vermoedelijk achter te houden hoe veelheden. De inlevering is meegevallen. Daardoor is de broodvoorziening verzekerd tot 1 Juli. De laatste korrel moet echter ingeleverd worden. Ieder die graan achterhoudt, begaat een mis daad jegens zijh land. De heer Sannes verdient den dank def sabo teurs voor de openlijke mededeeling hoe distri butievoorschriften zijn te ontduiken, op grond van het ontbreken van rechtelijken grondslag. Onjuist zijn de mededeelingen van den heer van Beresteyn, omtrent de rijsttaxaties. Na de pauze behandelt de minister de vragen of met dit distributiestelsel kan en mag, worden voortgegaan. Spr. verwijst naar zijn uitvoerige Memorie van Antwoord. De financieele kwestie is natuurlijk van belang'. De commissie te dier zake zal spoe dig aan het werk gaan. Toch blijft spr. zelf nog zoeken naar middelen tot bezuiniging. Spr. dacht over de indeeling .van het land in groepen en classificatie van prijzen. De boven alle grenzen uitstekenden zouden zelf de kosten hebben te betalen. De groepee ring zou spr. zich denken in groote steden, mid- ileisteden en platteland. De classificatie zal natuur lijk daarmede verband houden. Bij uitwerking van dit stelsel is spr. al dadelijk teruggeschrikt voor de honderden moeilijkheden. Vindt de Commissie een uitweg voor de moei lijkheden van een weistandsgrens, dan zal hij die gaarne zien. Spr. gevoelt zich objectief staan tegenover deze viagen en hij is altijd bereid zijn opvat tingen te wijzigen, maar doen alsof er geen kwalen bestaan, dat wenscht hij' niet. Hij wens ebt de ziekten nauwkeurig te bestudeeren en ernstig te bestrijden met de hem ten dien ste staande middelen. Maan een wonderdokter is hjj niet. A In de naaste toekomst zal de toestand nog on gunstiger worden en ex mag geen sprake zjjin van reactie, hoe zwaar ook de financieele be zwaren drukken. Zelfs zal hij niet voor distributie uitbreiding terugdeinzen. Nu de vet-nood dreigt, zal hij zelfs een distributie van boter moeten overwegen, om hen, die deze niet kunnen be talen, te helpen. De Minister komt thans tot deze conclusies: lo. Wü kunnen verschillen ten opzichte van de vraag, of er thans ondervoeding is. Doch wjj zijn hot zeker allen er over eens, dat alles moet worden gedaan, wat met geld te betalen is, om die ondervoeding^ niet noodig te maken of. te voorkomen. 2o. Bij de financieele overwegingen moet men twee factoren tegenover elkaar wegen: 1. de schade, die de volkskracht kan onder vinden door de beperking der distributie; 2. schade, die de volkskracht kan ondervin den door vergnooting der financieele lasten. De Minister gaat Voort „Ook voor de laatste vraag sluit ik aller minst het oog, doch indien ik tegenover elkaar stei de zekerheid in het eene geval en de moge- lijkhveid in het tweede geval, dan is, wat mij betreft, de keuze niet moeilijk. Ik vertrouw dat zij dat ook voor de Kamer niet zal zijn. „Tot nog toe heeft de Volksvertegenwoordi ging zich op het standpunt geplaatst, dat de genomen maatregelen inderdaad in het belang der gemeenschap noodig waren. Beschikbaar stelling beneden kostprijs is herhaaldelijk door de Staten-Generaal gevraagd en wordt nu, zelfs meer dan ooit, als noodzakelijk beschouwd. „Welk oordeel men moge hebben, ik hoop, dat de Kamer zal weten te onderscheiden de zaak en den persoon en dat men om myn persoon niet weigeren zal de gelden toe te staan, die noodig zijn voor het waarachtig volksbelang." Thans komt de Minister tot de tweede hoofd vraag: Is de organisatie van het stelsel zoodanig dat verdere uitvoering aan andere handen moet worden toevertrouwd? Spr. dankt enkele sprekers die hem1 steunden. De taak van spr. is een bovenmenschelijbe taak; gesproken is zelfs van een hondenbaantje! Beide woordden getuigen van waardeering. (Ge lach) Trots dat alles klonken de aanklachten te gen den Minister. Als hij de lijst daarvan op maakt, vraagt hij zich .af hoe het mogelijk' is zoo finaal te mislukken. (Gelach). Als hij het alles overziet, moest hij' zich doodschamen en een veilig hoekje zoeken om zich het veege lijf te dekken. De. Minister is hopeloos optimist, smijt met geld, regeert mondeling, is slap, protegeert, staat niet juist tegenover de N. U. M., hij schendt zijh beloften, zorgt niet voor de zie ken, enz. Niettegenstaande dit alles heeft hij den moed niet verloren Spr. is niet van plan voetstoots te capitu- leeren; hij1 wil eerst de critiek nagaan en be spreken. De geuite bezwaren kan de Minister als volgt indeelen lo. Bezwaren tegen het beleid van den Mi nister als zoodanig. 2ö. Bezwaren tegen de organisatie als zooda nig. 3o. Bezwaren tegen de werking der organisa tie. Achtereenvolgens hoopt spr. met betrekking tot deze punten te bespreken: de graan- en broodvoorziening, de vet- en vleeschvoorzie- ning, de voorziening van kleeding en schoei sel, de steenkolendistributie, het optreden in persoonlijke aangelegenheden, het systeem en de organisatie in het algemeen, thans en in de toekomst. Spreker behandelt allereerst de productie- politiek Aan de uitvoering er van haperde er heel wat; er zijn nl. 200.000 boeren die de vragen lijst moeten invullen. Maar uit de cijfers blijkt dat de verbouw der handelsgewassen zeer is beperkt. De prijzen zijn zóó gesteld dat de verbouw flink loonend is. De prijs der rogge is iets hooger gesteld dan die der tarwe om het ver schil in bouw op klei en zand weg te nemen. Spreker ontkent dat de boeren reusachtige winsten gemaakt hebben en weerlegt invoerig de cijfers door den heer van Beresteijn genoemd. De boeren geven U lage cijfers op over het bouwland. In één gemeente werd vroeger opgegeven 5400 Hectarenu was het 3100 H.A. De ontbrekende heeten nu woeste gronden. Dat het oppervlak braak land is toegeno men, ontkent de Minister ten stelligste. De rijkslandbouwleeraren ontkennen ook dat dit het geval is. De verstrekte opgaven houden ten nauwste verband met de belangen der betrokkenen. Spreker verdedigt zijn politiek in zake de handelsgewassen, waarbij men ook rekening moest houden met het buitenland. Vervolgens gaat de Min. de beteekenis van enkele gewassen na. De strenge winter van 191617 deed veel graan doodvriezen. Ook in dit opzicht heeft spr. thans betere ver wachtingen. Verschillende afgevaardigden dron gen aan op meer graanbouw, Geef 25 gulden, zegt de heer Colijn, voor de tarwe en de boeren verbouwen tarwe. Wanneer de diverse commissies thans 21 gld. genoeg vinden, dan kan de Min. geen 25 gld. gaan geven. In Zwitserland heeft men de gemeenten verplicht te waarborgen dat in haar omstre ken een bepaalde hoeveelheid graan wordt verbouwd. De militaire overheid voert daar de leiding. Maar wat de resultaten daar zijn weet niemand. Spr. ziet er geen heil in voor ons land en hij vraagt hoe Amsterdam bijv. voor zoo iets zou kunnen zorgen. In zake de zaai-zaden heeft de minister niet ingegrepen en dit heeft geen nadeel opgeleverd. Spreker breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Donder dagmorgen elf uur. Bewegingsvrijheid gedurende de Paaschdagefi. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft uitgevaardigd de volgende order voor de landmacht geiegenheid van de a,s. feestdagen (Goede Vrijdag en de Paaschdagen) wordt aan de com pagnies-, eskadrons-, batterij1- en detachements- commandenten machtiging verleend om de be wegingsvrijheid, bedoeld in punt 4 en in punt 6 mijner verlofsorder van 14 September j.l. No. O.V.I. 97781, BiV. 3492, B.L.C. 2686, rn die. mate uit te breiden als met de eischen van den dienst en der veiligheid, alsmede met de rich- tige vervulling van gegeven opdrachten vereenig- baar is. Bedoelde uitbreiding zal, wegens het doen loo- pen van eenige zgn. voor- en volgtreinen, voor hen, die per spoor reizen, in dier voege be- hooren te geschieden, dat de aantallen der aldus reizenden gelijkelijk over den Goeden Vrijdag en de beide Paaschdagen worden verdeeld. Daarbij mag deze bewegingsvrijheid per keer niet hoo ger komen dan 20 pet. van de presente sterkte. De beide Paaschdagen worden samen voor een gerekend, terwijl voor de hierbedoelde per spoor reizenden uitsluitend in aanmerking worden gebracht degenen, die in het tijdperk van 23 resp. 26 Maart, tot en met 1 April niet voor periodiek verlof aan de beurt komen. Aan hen, die ver af wonen, kunnen facili teiten worden verleend ten opzichte van het tijdig vertrek daags te voren en terugkomst per eerste gelegenheid van den dag na den be trokken Zon- of feestdag. De korpscommandanten en overeenkomstige autoriteiten zullen op de richtige uitvoering van het vorenbepaalde toezien. Voor de leerlingen van de militaire onderwijs inrichtingen, de cursussen der infanterie en de scholen der genie voor zooveel zij1 niet bij de korpsen zij!n gedetacheerd en voor het daarbij1 dienstdoende personeel, zal, voor zoo ver de belangen van den dienst zulks toelaten, het verlof worden geregeld volgens de ter zake bestaande reglementen en voorschriften. Voor de leerlingen van de scholen voor ver lofsofficieren en verdere opleidingen, alsmede voor het daarbij! dienstdoende personeel kan verlof worden verleend van Donderdag 28 Maart 12 uur 's middags tot Dinsdag 2 April d. a. v. terugkomst per eerste reisgelegenheid. Dit verlof komt niet in vervanging van het te genieten periodiek verlof. Dorpsslagers De Algemeene Bond van Dorpsslagers heeft gistemamiddag te Leiden vergaderd en besloten aan de regeering te verzoeken, ook voor de dor pen slachtvee beschikbaar te stellen, of, indien dit niet kan geschieden, de maximum-prij'zen voor rundvleesch tijdelijk op te heffen. Verder zal zij aan de regeering verzoeken den prijs van het in te leveren vet te verhoogen. Schurft. De minister van Binncnlandsche zaken heeft de tusschenkomst van de burgemeesters ingeroe pen om met ernst op de voortwoekering van de scabies te wijzen en op den invloed, dien de arrestantenlokalen daarin kunnen hebben. Zoo noodig kan de medewerking worden ingeroepen van den medischen inspecteur van volksgezond heid. Aflossing. Bij rje Tweede Kamer is ingekomen een missive van den minister van oorlog ten geleide van 5 exemplaren van een overzicht van den duur van het verblijf onder de wapenen van afgelosten en eerlang af te lossen groepen. Centrale Bouwmaterialenverzorging. B. en W. van Amsterdam vragen den gemeente raad machtiging om mede te werken aan de op richting van de naamil. vennootschap Centrale Bouwmaterialenvoorziening en goed te keuren, dat de gemeente in het kapitaal van die vennoot schap participeert met 35 aandeelen van f 10.000. Landstorm. Bepaald is, dat aienstplichtieen bij den land storm, die tevoren gedurende twee jaren of lan ger hebben deel uitgemaakt van den vrijwilli- gen landstorm, in aanmerking kunnen komen voor bijzonder verlof, zoodira zij ter beoordeeling door hun korpscommandant, hebben aangetoond, vod- doende geoefend te zijh in hun positie of rang, c.q. hun opleiding tot kader is volbracht, en zij tenminste één maand in den eventueel door hen bekleeden rang! bij een korps hebben gediend. Kamerontbinding in 't zicht. Uit parlementairen kiring verneemt „Het Vad." dat minister Cort van der Linden zich zeer stel lig heeft uitgelaten in dezen zin dat hij1, in dien de Tweede Kamer bij het levensmiddelende bat aan een voorstel of motie haar goedkeuring mocht schenken, welke den minister van landbouw tot aftreden zou nopen, voornemens is de kor ningin in overweging te geven de Kamer te ont binden. Dat zou algemeene verkiezingen geven onder zeer buitengewone, ja men mag zeggen won derlijke omstandigheden. „De Atlas." Met het stoomschip „Ella" is gistermiddag uit Engeland te Rotterdam aangekomen de geheele bemanning, 26 personen, van het getorpedeerde stoomschip „Atlas" van de Koninklijke Ned. Stoomboot-Maatschappij" uit Amsterdam kapitein Th. G. Schenk. De „Amsterdam." Het stoomschip „Quentin" heeft gisteren te Rot terdam aangebracht twee matrozen en drie sto kers van het op 24 Februari jl. door "onbeken de oorzaak op 7 mijlen van de Engelsche kust gezonken Engelsche stoomschip „Amsterdam." Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Blijkens gisteren bij het Departement van Mu rine ontvangen bericht is H. M. „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein ter zee de Joncheere gisteren van Kongshavn vertrokken naar Ber gen, gesleept door de sleepboaten „Witte Zee" en „Themis." Maximumprijzen voor slachtvee. De minister van landbouw heeft met ingang van heden voor slachtvee vastgesteld de navolgende maximumprijzen in den groothandel en den tus- schenhandel I. klasse A, maximuïmprijis op markt per K.G. levend gewicht; óssen en vaarzen 96 ets., koeien en stieren 93 ets.; maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewicht: ossen en vaarzen 93 ets.; koeien en stieren 90 ets.; klasse B, maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht: ossen en vaarzen 77 ets., koeien en stieren 74 ets.; maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewicht: ossen en vaarzen 74 ets., koeien en stieren 71 ets.; klasse C, maximumprijls op markt per K.G- levend gewicht: ossen en vaarzen 63 ets., koeien en stieren 60 ets.; maximumprijs op stal pef K.G. geschat levend gewicht: ossen en vaarzen 60 ets., koeien en stieren 57 ets.; klasse D, maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht: ossen en vaarzen 50 ets., koeien en stieren 50 ets.; maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewicht: ossen en vaarzen 50 ets.; koeien en stieren 50 ets.; II. a. bepaald, dat onder slachtvee der klasse A is te verstaan slachtvee, waarvan de verhou ding van levend gewicht tot slachtgewicht is als 100 K.G. tot ongeveer 60 K.G. b. bepaald, dat onder slachtvee der klasse B is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als 100 K.G. tot ongeveer 55 K.G. c. bepaald, dat onder slachtvee der klasse C is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot ongeveer 50 K.G.; d. bepaald, dat onder slachtvee der klasse D is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot ongeveer 45 K.G e. bepaald, dat de maximumprijzen op staf per K.G. geschat levend gewicht voor de klas sen A, B en C zullen worden betaald onder af trek van de gebruikelijke korting. (Stct.) Prins Hendrik. Het „Hgz." meldt, dat Prins Hendrik 6 ApiM a.s. een bezoek zal brengen aan 's-Hertogen- bosch. Dit bezoek geldt voornamelijk de padvin ders. De Prins zal oefeningen van de padvinders bijwonen den lunch gebruiken bij den burgemeester en dineeren bij het hoofd der Bossche padvin ders, den heer E. v. d. Mortel. Waarschijnlijk zal de Prins ook eenige industrieën daar te1 stede bezoeken. Huizen in Den Hang. Naar wij vernemen zijn de huizen in de Lan ge Poten, waarin gevestigd zijn de firma's Sprecher en Brackel en Broerman, voor een kwart millioen in handen van den Staat over gegaan. Zjj zullen dienen voor uitbreiding van het Departement van Oorlog. (Vad). Engelsch eonvooi. Het gisteren uit Engelana te Rotterdam aange" komen eonvooi heeft een kalme reis gehad. Be halve door "Engelsche torpedo-booten, is het door Engelsche en Fransche vliegtuigen bege leid. Met het heden van hier naar Engeland ver trokken eonvooi maken ook de reis mede een 160 uitgeweken Belgen en een 70-tal Franschen, uit krijgsgevangenschap in Duitschland gevlucht- Melkeentrale. Te Utrecht heeft een groot aantal melkverkoo- pers een melkeentrale opgericht. Het bestuur de' zer nieuwe instelling N. V. Utrechtsche Melk' centrale Het Sticht heeft reeds aan de Ade' laarstraat aldaar een terrein met fabrieksgebou' wen aangekocht en hoopt begin Mei de inricht^!? in werking te doen treden. Levensmiddelen. In de wedt Maart16 Maart is verkrjjgbaar Op Eon 222 1/2 ons Vet per persoon 40 c*' per pond. Op bon 223 D/z ons Groene Erwten per P^' koon 11 ct, per pond of ons CefHjejfod*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2