Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 4aSu. fGÜI-3 J1S De Oorlog. De Smokkelaarsbende. 41ste Jaargang. Vrijdag 15 Maart 1918. No. 12089 Gratis Ongevallenverzekering f bv r n ito Buitenlandsch ftiewre. FEUILLETON. Uit de Tweede Kamer. Bureau: Koemarkt 4. Telef, 85, na kantoortijd no. 148. Poatbus38. Sboaae*EentBi5 p®r 8 ntasaad»a f 1.50, per wenk 12 fraeaQ f 2.— kwartaal. Ab&oeAarilpi* summers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertenties: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. tnaa! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 ooriogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange H f verii^ TU> geheele S 11 een hand invaliditeit; I 1 U IJ voet of - verzekering wordt gewaarborgd door de Hollaa-^he Algemeene by verlies ven een duim Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van den 14 Maart 1918 is aan de firma W. Hasekamp Co. vergunning verleend tot het oprichten van een distilleerderij in het pand Havenstraat no 13, kadaster Sectie N. no. 248, met 3 electromotoren van resp, 5, 3 en 1 P.K. drijvende o.a. 3 pompen. Schiedam, 15 Maart 1918. Eindexamen Burgeravondschool. De Directeur de Burgeravondschool brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat het eindexamen dit jaar gehouden zal worden op Maandag 18 en Dinsdag 19 Maart e.k. des avonds half zeven in het gebouw der Ambacht school, St. Liduinastraat, alhier. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, hebben zich schriftelijk bij hem aan te melden, vóór 13 Maart. Schiedam, 15 Maart 1918. De Directeur voornoemd, P. H. POMES. Gedurende het tijdvak aanvangende 16 Maart en eindigende op 31 Maart 1918, zal aan de verbruikers mogen worden geleverd 0.15 K.G. koffie De Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, maakt bekend, dat met de distributie van regeeringskalkeieren nog «leehts gedurende eenige weken kan worden voortgegaan. Aan alle vóór 24 Maart a.s. inkomende aan vragen zal ten volle worden voldaan. Bakkerijen en daarvoor in aaamarking ko mende industrieën wordt mitsdien de raad gegeven vóór dien datum en liefst reeds dadelijk de benoodigde kalkeieren aan te vragen. INTERVENTIE VAN JAPAN. Uit Tientsin wordt d.d. 11 Maart aan de „Daily Mail" geseind: De Chineesche gezant te Tokio bericht, dat hij tot dusverre niet bij machte was, zich te vergewissen van Japan's voornemens betreffen de Siberië. Vrijdag 1.1. werd een bijzondere bijeenkomst in de officieele woning van den premier ge houden, die vier uren duurde en waaraan de Japansche minister-president, de minister van 14 „En dat laatste kon wel gebeuren," voegde Anselmus er bij; „pas op zijb dolk, mijn brave jongen! en tot meerdere voorzong, zou ik u aam-aden, de bajonet van een dezer heeren onder uw hemd te verbergen." Bruno meende dezen raad niet te moeten verachten, trok zijn ruime jas uit en daalde ioip het strand af. Inderdaad bereikten de jonge lieden weldra den archipel van Glenan, door de hulp van zeil en riemen. Beiden zwegen, totdat het gezicht van een vreemd voorwerp1 hun eenige afleiding gaf. - „Jenny! zie daarginds eens,' zeide Esteban; „het is of een man ons al zwemmende achter na komt." „Hemel 1" antwoordde het meisje, „het is Bruno 1" „Oho, oho!" riep! de zwemmet. „Hij roept om hulp, dunkt m|." „Laat ons vluchten, laat ww vtuchtë*. Hij Oorlog en de chef van den groeten generalen staf deelnamen. De Chineesche regeering heeft haren ge zant opgedragen, aan de Japansche regeering mede te deelen, dat China zal medewerken aan de maatregelen tot -oplossing van het Russi sche vraagstuk en haar d? regeling van de bijzonderheden zal overlaten, totdat rle Japan sche gezant in, China naar Peking is terugge keerd. Wegens de voortdurende politieke wrijving tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken in China, heeft generaal Suam-Sji-Lu met groote moeilijkheden te kampen hij het zenden van voldoende versterkingen naar de verschillende gevaarlijke punten aan de Siberische grens. Uit Peking komt het bericht, dat de Japan sche gezant aldaar definitieve instructies van zijne regeering heeft ontvangen, om als bemid delaar op te treden tusschen de tegenstrijdige Chineesche elementen, daar deze onlusten na- deelig moeten inwerken op den algemeenen vre de in het verre Oosten. Vorst Koedasjef, de Russische gezant in China, heeft een hartstochtelijk beroep op de regeering gedaan, waarin hij de verraders van Rusland brandmerkt en verklaart, dat, de hulp der geallieerden noodzakelijk is, om het Duit- sche imperialisme te bestrijden. Hier heerseht de vaste overtuiging, dat duizenden Russen, vooral voormalige officieren, slechts wachten op Japan's' tusschenkomst oin een strijdmacht te vormen, met behulp waarvan zij willen hel pen, om de orde te herstellen, nu Japan alom bekend heeft gemaakt, dat het goen gebieds uitbreiding nastreeft. Een Japansch blad meldt, dat er pantser auto's en vliegtuigen van Petrograd te Ir- koetsk zijn aangekomen en meent, dat deze be stemd 'zijta, ojm tegen een Siberisch expeditie corps te worden gebruikt. De recruteering van krijgsgevangenen als Roode Gardes duuit te Irfcoetsk voort. Naar Parijsche bladen melden, verzocht de legercommissie der Fransche Kamer, op voor stel van Renaudel Clemenceau om mededeelin gen over het militaire en politieke ingrijpen in Japan. Uit Tokio wordt aan de „Times" gemeld: De internationale aangelegenheden zijn op het oogenblik ten achter gesteld bij de binnen* landsche politiek. Het kabinet is betrokken hij een partij-intrige en de jongste gebeurtenissen in het industrieel schandaal zullen zijn aftre den wel bespoedigen. ROEMENIë. Uit Weenen meldt men: De Roemenen hebben thans ook de laatste strij ken van het door hen nog bezette gebied van Oostenrijk-Hongarije ontruimd. Het Oosten der monarchie is thans na drie en een half jaar zwa ren oorlogslast weer volkomen vrij1. wil zijn vrijheid herkrijgen, door u over te everen. Hij vervolgt ons." „Hij 1 antwoordde Calvina, zijn riem verla tende. „Dan wacht ik hem, Maar wanneer hij waarlijk onze hulp noodig heeft, zoodat gij hem dan aan zijn eigen lot .overlaten, Jenny „Wat gaat mij het leven van dezen man aan, Esteban I u bemin ik, u, dien ik moet redden, O, laat ons vluchten, om Cnrmel, om uwe zus ter, wier eenigste steun gij zijt." En den banneling bij de hand nemende, leg de zij deze weder op den riem, terwijl hij het meisje met een oog, waaruit liefde sprak, aan zag, want hij vergat elke verdenking, toen hjj bespeurde, dat zij om zijnentwil beangst was. „Duizend duivelskinderen! men moet zijn ar men uit de mouwen steken, om u in te halen," zeide Graindemer, in het vacrtuig springende, ben ik er eindelijk..." Hij zette zich neder, druipende van het watei... „Verbeeld u dat ik sedert gister-avond met vier gendarmen wegkruipertje speel. Laat ons deze klip aan doen. Geef mij den rien;!... Die kerels zullen my1 ^geker van de kust nazien. Wij zullen den nacht hier afwachten.'' „Zoo als het u belieft, meester Bruno!" zei de Oalvina. Naar verluidt, hebben de commissie-ondcrhan- j delingen met Roemenië een gunstig verloop ge- hal. De algemeene zittingen zullen, nadat de Roe- mcensche onderhandelaars in Boekarest zijn te ruggekeerd, weer hervat worden. ZWEDEN. Svcnska Bagbladet te Maknö schrijft: Rij de vergadering, die in Gothenburg tusschen verscheidene bekende reeders en vertegenwoor digers der regeering heeft plaats gevonden, heeft, naar Göteborgs MoTgenpost verneemt, de regeering om afstand van 400.000 ton ZweedscJie scheeps- ruimte aan de Entente verzocht. Die vertegenwoor digers der reederij staan hier natuurlijk beden kelijk tegenover. Het schijnt intusschen, dat de regeering haar handen reeds biji voorbaat gebon den heeft en de handelsvloot van Zweden heeft weggegeven, zonder het haar bezitters te vragen. Er is aangekondigd, dat dé regeering, voor het geval dat de reeders in deze niet tegemoet komen, van bet recht tot onteigening zal gebruik maken en de seheepsruimte door middel van dwang zal opeischen. DE GUILFORD CASTLE. te Engelsche admiraliteit deelt mede: Het hos pitaalschip Guildford Castle" is op 10 Maart te 5 uur 35 's namiddags bij den mond van het Rristolkanaal vergeefs door een vijandelijke duik boot aangevallen. Het vaartuig voerde de vlaggen van het Roode Kruis en was verlicht. Nader bericht: Twee torpedo's werden op de „Guilfrrt Castle" afgeschoten; de eerste miste maar de tweede trof do boeg. Hoewel zwaar beschadigd kon het vaar- tuig de haven bereiken waar de vele zieken on gewonden, die zich aan boord bevonden, naar een hospitaal werden overgebracht. SER VIE. De Servische legatie te Londen spreekt ten stelligste de geruchten tegen, die in zeker ge deelte van de pers de ronde doen, betreffende vredesonderhandelingen tusschen Servië en zijn vijanden. De legatie verklaart, dat deze geruch ten klaarblijkelijk van den vijand afkomstig zijn. Servië blijft getrouw aan zijn idealen en zijn vrienden. RUSLAND. De St. PetersburgSche dagbladen bevestigen, dat een sterke Duitsche troepenafdeeling in den nacht van 12 Maart Abo bezet heeft, en verder 'lpt binnenland in rukte. 'De Duitsch-Oekrainische troepen zetten hun ne operaties in Zuidelijk Rusland voort en heb- ben Tsjernigof bezet. Ook wordt bericht, dat de urken de geheele streek van Bakoe hebben be zet. Re. „Daily Express" verneemt uit Petrograd: Het grootste gedeelte van de Zwarte Zeevloot bleef te Odessa, doch aile handelsvaartuigen zijn naar Sebastopol overgebracht. Bij stond op en ging naast Jenny zitten, wier hand hij vrijelijk in de zijne legde. Be vluchtelingen zijn op een zandbank aan geland, welke de smokkelaar aanwees. Jenny bespeurde weldra een vaartuig, dat op hen aanhield. Twee boeren bestuurden het; geen ander mensch kon men zien. Echter schitterde bij elke beweging ervan een smalle strook wit licht en eenige terugkaatsing van vuur op de oppervlakte, alsof zich daarachter eenige sol daten verborgen hielden. Jenny wil zich ver wijderen ,Bah!" zeide Graindemer, „die gendarmen zoe ken «rij nog en zullen mij lang zoeken." >'k zie gewapende mannen," herhaalde Jen- nN „Laten wij naar de eilanden van Glenan varen." „En ik zeg u, dat wij niets wagen," hernam smokkelaar op onbeschoften toon. „De eilan- 1 en van Glenan zijn nog verre van hier, en de gendarmen zouden ons van de kust zien vluch ten, Bovendien, dat gaat mij aan... Gij weet Zepr goed, dat men mij alleen vervolgt." Dit wreede spottende woord deed eiken twij- bij de dochter van Drack verdwijnen. „Blijf, Graindemer 1" Hernam zij; „dat staat u wijl. Ik vertrek. Këryliesl volgt gij mij?" ZWITSERLAND. De „Times" verneemt uit Bern: De president van de Zwitsersche republiek heeft bij de opening van de zitting van den Bondsraad gezegd, dat de zoogenaamde garan- deerende mogendheden, die de verdragen van Weenen en Parijs van 1815 onderteekend heb ben, nooit het recht kunnen eischen, Zwitser land tegen den wil van de bevolking binnen te vallen en er een protectoraatover uit te oefenen. Indien het Zwitsersche volk ooit z.ou worden aangevallen aan een of andere zijde zou on getwijfeld het gevolg hiervan zijn, «lat het zich zou wenden tot den vijand van den aanvaller en met hem een bondgenootschap zou sluiten. De Zwitsers zouden dan getneene raak maken met den vijand van hun aanvaller en in veree- niging met hem vechten, niet onder zijn be scherming maar als zijn bondgenoot. Dit is het groote verschil, dat niet uit het oog mag worden verloren. De president voegde er aan toe» dat Zwitser land het recht zou hebben de hulp in te roe pen van de niet-garandeerende mogendheden, zooals Italië, in geval de Entente het protest van Zwitserland onbeantwoord zou laten. De president was van oordeel, dat de landen der Entente met het standpunt van Zwitserland zouden instemmen en beschouwde daarom de zaak als afgedaan. ALLERLEI NIEUWS. Prins Leopold van Beieren ligt ernstig ziek aan een longontsteking. Graaf Luxluip, Puitschknds voormalige gezant in Argentinië, is te Valparaiso aangeko men. De Chileensche regeering heeft hem te ver staan gegeven, dat zijn aanwezigheid aldaar niet op prijs wordt gesteld. Posthuma op volle kracht. HfWezenlijk, het moet gezegd, hij is krachtig. Hij vecht met een mitrailleur krakend talloo- ze projectielen van ambtelijke gegevens tegen de arme Kamerlidjes, gewapend met houten sabeltjes. Beresteijn, Sannes, Duys, zij worden gekraakt Vergis u niet, lezer. Zóo meent de tribune, ik schreef dit reeds, maar een kalm Kamerlid deint niet dusdanig op de baren. Ik geloof kalm te zijn. Bewonderde Posthuma niet in zijn beleid. Maar acht een Duys te dol in zijn aanvallen. Ik bewonder Posthuma nu nog niet. Zijn rede is goed en gespierd. Maar zijn rede kan gemakkelijk goed zijn. Daarvoor hebben wij ambtenaren. Een Kamerlid staal geweldig zwak tegenover het duistere doolhof der distributie, en, wanneer nu Nederland Post huma om zijn rede bewondert, na hem twee dagen geleden te hebben belacht, dan hecht ik er aan nu te zeggen eere aan Beresteijn, die als Kamerlid zich enorme moeite getroost heeft althans iets te omvatten van het reus- „Overal!" antwoordde Esteban. „En des te eer, daar een tweede vaartuig op ons jacht maakt, en dit met soldaten bemand is. Brunoik laiait u aan hen over; zij zijn om u gekomen. „En om u misschien ook," hernam de vis- scher. „Maar gij zult hen niet ontsnappen, se- nor Esteban! Moordenaar van den kolonel Jago! Eer gij dit strand verlaat zult gij t met mijn bloed rood verven... 0, het is nu tus schen ons beiden, ongelukkige! tusschen ons beiden." En met zijn bajonet schermende, richtte Gram- denier zich voor den banneling op, om hem den weg af te sluiten. Esteban trad achteruit. Hij bracht zijn hand aan zijn voorhoofd, zeggende: Altijd bloed. Toch is mijn wraak bevredigd, o, mijn God!" „Welnu," hernam Bruno, „,gij: aarzelt, e e c Spanjaard. Pied uwen arm aan dit hoont meisje en ga naast haar zitten, op het vaar tuig, dat u wacht." „Ik zal altijd te vroeg voor u gaan, ant woordde Esteban. (Wordt vervolgd). f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1