Dagblad mor Schiedam en Omstreken Gratis Ongevallen verzekering De Oorlog. 41ste jaargang Zaterdag 16 Maart 1918. No. 12090 „UU hlSfttt; I ZUUvSt I Z.UU I IUU - Hmteuiannsch Miettws. Binnenland. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Poatbus89. |bois«tueiittË p-er 8 maanden f 1.6C, p«r weak 18 swat, fraaos p. pmt f%.— kwartaal. Alzoaèerïti» summer* 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie*: 1—5 regeis fl.30 elks regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoealag. Incassokosten worden berekend. bij veriiee van levenslange H 0 fl verlies van De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij veriiee van een wijsvinger; bij veriiee van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. WESTELIJK FRONT. Reuter's correspondent bij het Fransche leger seint d.d. 14 Maart Ongeveer 190 Duitsche divisies staan aan het front in Frankrijk en België en versche troepen uit Rusland en Óuitschland kunnen nog worden aangevoerd. Maanden geleden waren de-voorbereidingen der Duitschers reeds voltooid en de vraag, waarom de vijand de eene week na de andere laat voorbijgaan zonder op te rukken, kan mogelijk worden verklaard uit zijn verlangen, óm te weten hoe veel divisies hij uit Rusland kan krijgen, alvo rens zich aan het meest gewaagde avontuur van dezen oorlog bloot stelten. Onze voorbereiding is minstens even enorm als die van de Duitschers. Vele maanden on ophoudelijke arbeid hebben het front mensche- lijkerwijs gesproken ondoordringbaar gemaakt. Waar ook de Duitschers mogen aanvallen, zullen zij linie na linie vinden, om hen te ont vangen. De Duitschers zullen ongetwijfeld een gering numeriek overwicht hebben, daartegenover zullen wij in staat zijn betere soldaten en be tere kanonnen te plaatsen en een organisatie, die op elk punt aan die van den vijand gelijk is. Fransch avond-stafbericht Vrij hevige geschutstrijd aan het geheele front, vooral op den rechter Maasoever, bij Bezonvaux en bij Vacheronville. In Lotha ringen ten westen van Sorville is na een hevige beschieting een Duitsche overval onder het Fransche vuur gestuit en met verliezen uiteengeslagen. Vijfhonderd en veertig bommen zijn gewor pen op talrijke fabrieken in de Duitsche zone. Britsch stafbericht Onze overvalsafdeelingen zijn gisteravond ten westen van Villers-Guislain de vijandelijke loopgraven binnengedrongen en hebben ecnige gevangenen mee teruggebracht In de nabijheid van Passchendaele en Poelcapelle hebben wij vijandelijke overvallen verijdeld. Wederzijdsche artilleriebedrijvigheid ten zuidwesten en ten westen van Kamerijk, ten zuiden van Armen- tières en /in de vakken van Meessen en Meenen. De Amerikaansche troepen in den sector bij Luneville zijn thans genesteld in de loop graven ten noordoosten van Badonvillers, waaruit de Duitschers verdreven zijn door een aanval van kort geleden en door gecon centreerd artillerievuur. Dit is de eerste, zij het dan ook nog kleine, duurzame stap voor uit van het Amerikaansche leger in Frankrijk. De Amerikaansche en de Fransche troepen zijn er door in staat gesteld van af een hoo- ger gelegen terrein dan te voren te opereeren. De Duitschers deden een zwakke poging om de positie te herwinnen, maar werden afge slagen. Een officieel telegram uit Berlijn meldt. Legergroep kroonprins RupprechtDe ge- schutactie die gisteren den geheelen dag zwak was geweest, steeg tegen het vallen van den avond in enkele vakken in kracht en vlamde 's nachts in aansluiting met wederzijdsche verkenningsaanvallen van tijd tot tijd op. Legergroep Duitsche kroonprins Het licht seinstation der Fransehen op de kathedraal van Reims is opnieuw in werking gezien Hevig vernielingsvuur lag gisteren van 's middags af op onze stellingen ten noorden en N.O. van Prosnes. Sterke Fransche afdeelingen die tegen den avond op een breed front aanvielen konden alleen ten westen van den weg Thuizy— Nauroy voet krijgen in onze voorste schansen overal elders zijn zij in gevechten van man tegen man teruggedreven. Op den bostelijken Maasoever heeft de ra kracht toegenomen vuuractie den geheelen dag aangehouden. Havas seintGisteren, om half één, hebben de Franschen in Champagne ten Westen van den Cornillet den vijand verjaagd uit de loop graven, waar hij zich sedert den eersten Maart gehandhaafd had. De operatie is ten volle geslaagd, de Franschen hebben 42 ge vangenen gemaakt, onder wie een officier en vier onderofficieren. Zij hebben 2 machine geweren en mijnwerpers buitgemaakt Tegelij kertijd is een afdeeling binnengedrongen in de Duitsche linies op den Mont Blond en heeft gevangenen mede teruggebracht, 's Ochtends is een overval van den vijand op een Fran sche gevechtsgroep bij de Mam de Massiges volkomen mislukt. Ook Woensdag is het aan het Westelijk front van Duitsche zijde in de lucht weer heet toegegaan. Verkenningsvluchten opende de mogelijkheid zich van maatregelen achter het front van de geallieerden op de hoogte te stellen. Het spoorwegkruispunt bij Ghalons moest het ontgelden. In het geheel verloren de Franschen en Ëngelschen 17 vliegtuigen en 3 kabelballons, de Duitschers vijf vliegtuigen. Wolff vestigd dan de aandacht op het draad- looze telegram uit Lyon, waarin generaal Pershing, de opperbevelhebber van de Ameri kaansche troepen in Frankrijk, in tegenstelling met de cijfers, daaromtrent van entente-kant verspreid, zelf openlijk zegt, dat de Ameri kaansche hulp nog maar begint en de Ame rikaansche afdeelingen nog niet zeer aanzien lijk zijn. Wolff schat hun aantal ten hoogste op 200.000, van wie het grootste deel nog de drilkampen is. JAPAN. Central News verneemt Donderdag uit Was" hington De bekendmaking van Japan's plannen in Siberië wordt verwacht na de verdaging van het soviët-congres. De regeering heeft tot dusver niet medegedeeld of Wilson's mede- deeling Moskou heeft nereikt. Trotzky's front verandering wordt echter als bemoedigend be schouwd. Een Exchange-bericht uit Peking meldt Donderdag dat de toestand in Wladiwostok ernstiger wordt, daar de bolsjewiki op alles contröle uitoefenen. Middelerwijl zond de Japansche regeering een nota' naar China, waarin ze den politie- ken tegenstanders ried, hun geschillen wegens den gevaarlijken toestand te laten rusten. Een Exchange telegram, heden te Washing ton uit iokio ontvangen, behelst, dat men, ofschoon de Japansche overheid de politiek ten aanzien van Siberië nog niet hseft bloot gesteld, gelooft, dat de Japansche tusschen- komst louter een kwestie van tijd is. Japan beoogt tusschen het noorden en het zuiden van China te bemiddelen ten einde het land één te maken om het voor te bereiden op de uitwerking van de Russische crisis. handelingen te beginnen, opdat het niet te laat zij. Den tweeden Januari toen de vredesonderhan delingen met Rusland te Brest Litofsk begonnen, waarschuwde ik Bratianus regeering door middel van een memorandum, dat ik door toedoen van Arion verzond. Men sloeg .mijn woorden evenwel in den wind, ofschoon het logisch was gemoti veerd, te meer, daar Rusland, op wiens aanspo- rins wij den wapenstilstand hadden gesloten vre desonderhandelingen begon. De gevolgen blaken uit den vrede met de Oekraïne, dat de meest mogelijke voordeelen verwierf, omdat het in die dagen onderhandelde. De „Reichspost" betoogt in een hoofdartikel met betrekking tot het binnentrekken der Oos- ternïjksch-Hongaarsch-Duitsche troepen in Odes- j sa, dat het wel zonder voorbeeld in de geschiede- I nis der vooxioopige vredesbesprekingen zal zijn, dat een tegenstander nog vóór het sluiten van den vrede de linies van den ander mag overschrij- j den om niejiwe krijgsverrichtingen te kunnen ondernemen. Het vredesverdrag' tusschen de mid- denrijken en Roemenië zal na deze gebeurtenis slechts een uit een rechtsoogpunt noodzakelijke bezegeling zijn van den reeds inderdaad ingetre- j den vredestoestand. Over het bericht uit Boekarest nopens de waar schijnlijke vorming van een kabinet-Marghiloman zegt de „Reichspost"er bestaat in Roemenië geen 1 naam, die een beteren klank heeft dan die van 1 dezen conservatieven staatsman. In de meest be wogen. tijden is Marghilotnan geen haarbreed van rijn overtuigingen afgeweken. Hij was een oprecht aanhanger van het bondgenootschap met de mid denrijken en zijn naam is een beteren waarborg dan een verdrag. Marghiloman is de vertegenwoor diger van het Roemenië dat onschuldig is aan den oorlog en den trouwbreuk van Bratianu. Een vrede met een Roemenië, dat door MarghiL> man wordt geleid, zal een werkelijke vrede door ergeljjk wezen. In Parijs en Londen moet men ROEMENIë. Na het bezoek van Marghiloman bij graaf Czer- nin wordt van de mogelijkheid van het ministerie Marghiloman gesproken, waardoor reeds thans een toenadering van Roemenië tot de Centralen zou pjaats hebben. De „Neue Freie Presse" en de „Reichspost" bevatten particuliere telegrammen -uit Boekarest volgens welke in welingelichte kringen alclaai het bericht wordt verspreid, dat het ministerie-Ave- rescu weldra voor het minis terie-Marghilornan plaats maken zal. In dit verband wordt het lange bezoek, dat Marghiloman gisteren aan den mi nister van buitenlandsche zaken, Czernin, heeft gebracht, druk besproken. Men gelooft dat bier door de politiek van toenadering van Roemenië tot de middenrijken welke door Czernin wordt gevoerd, zal worden ingeleid. Wolff seint uit Boekarest: Marghilotnan, de leider der conservatieve par tij, die naar men weet in het bezette gebied is ge bleven, is gisternacht van een kort vertoef te Jassy, waar koning Ferdinand hem ontboden had, teruggekeerd. Daar zei hij tegen een medewer- j ker van het blad „Actiiuna Romana" over de i kwestie van den vrede o.a. het volgende: i Hoe langer we wachten met vrede te sluiten, des te lastiger wordt de toestand. Van meet af aan heb ik mijn meening over den toestand geuit. Nochtans werd de oorlog bewerkstelligd. Wij moeten het oogenblik zoeken lOtmi de vredesonder- de hoop laten varen, dat men den vrede in het Oosten nogmaals zou kunnen revideeren tof wjjizi- gen. Er ontwikkelen zich thans in het oosten en zuidoosten staatkundige betrekkingen, die hech ter zijn dan die, Welke het der Engelsche en Fransche politiek gelukt is om te verbreken. De beste toenadering tusschen de middenzeen en Roemenië wordt gevormd door de ervaringen, die de bondgenooten der entente hebben -opgedaan. De militaire overwinningen der middenrijken wor den thans omgezet in een vreedzaam herstel der betrekkingen met Finland, de Oekraïne en Roeme nië. Daarmede vervalt steeds meer de politieke isoleering, wadi' de entente poogde -óm de mid denrijken heen te dringen. KOERLAND. Bij' de ontvangst van de Koerlandsche afvaar diging, die te Berlijn plaats vond, heeft staats secretaris v. Kühlmann op het bekende besluit van den Koerlandschen Landraad geantwoord. Zijne Majesteit heeft kennis genomen van het tot hem gerichte verzoek, de hertogskroon van Koerland aan te nemen. Zijn beslissing zal na raadpleging der tot medewerking bevoegde orga nen genomen en den Landraad meegedeeld wor den. Met levendige voldoening heeft Zijne Majes teit verder gezien, dat de wensch van den Land raad -uitgaat naar een nauwe verbinding van het hertogdom met het Duitsche rijk. Aan de uitvoering van dezen wensch staat niets meer in den weg. Zijne Majesteit heeft mij opdracht gegeven uit naam van het Duitsche rijk1 het nieuw opgerichte hertogdom Koerland als een vrij1, -onafhankelijk hertogdom te erkennen, het bescherming en hulp van het Duitsche rijk hij den ophouw van zijn constitutie toe te zeggen, waarbij ook gezorgd moet gorden de vertegenwoordiging van het land op breeden grondslag te verzekeren en voorts al het verdere te doen om het besluit van den Landraad voor een engere verbinding met het Duitsche rijk te verzekéren en te formuleeren. Een compagnie der Götagarde heelt zich heden morgen vroeg ingescheept om naar btockhoim terug te keeren. SPANJE. Blijkens een bericht in de „Preuss. Ztg." wordt uit Parijs gemeld, dat het blad van Clemenceau, „Homme libre" in een lang arti kel den afstand verlangt der gezameniijke Spaansche bezittingen in Marokko aan Frank rijk. Engeland zal dan Gibraltar aan Spanje afstaan en Ceuta, als vergoeding ontvangen. Het artikel laat doorschemeren, dat onderhen- delingen daarover gaande zijn en dat Londen officieel zijn instemming ermede heeft betuigd. Deze laatste onderstelling geeft het blad aan leiding tot twijfel. DE „GLENART CASTLE". Het Reuter-bureau verneemt dat de Britsehe regeering, door bemiddeling van de Spaansche regeering, een formeel protest tot üuitschland heeft gericht tegen het torpedeeren van het Britsehe hospitaalschip „Glenart Cast le, op Februari, door een Duitsche duikboot. FINLAND. Het hoofdkwartier te Wasa deelt mede Aan het Lasakundafront hadden in den nacht van 13 dezer voorpostgevechten plaats ten zuiden van Lavia, waarbij de vijand man verloor. Onze verliezen zijn onbeteeke- nend. Op het Tavastland-front is na een strijd van drie dagen een vijandelijke aanval uit Vaskwesi gestuit en de vijand teruggedreven. Aan het Saviak-front hebben onze troepen na een gevecht, dat drie uren duurde, Loesi ge nomen. Zij vermeesterden twee machinege weren. ALLERLEI NIEUWS. De Madrileensche bladen melden, dat het Spaansche schip ..Christina" is getorpedeerd. ZWEDEN. Ny Daglicht Allehande verneemt uit Eckerö, dat de Zweedsche troepen bea-onnen de Alands- eilanden weer te ontruimen. NEDERLAND EN DE ENTENTE. De Duitsche bladen bespreken het Engel sche ultimatum aan Nederland. De „Vossische Ztg." zegtDe ongehoorde daad van geweld, waarmede de Engelsche regeering Nederland bedreigt, sluit zich waar- dig aan bij de behandeling van Griekenland. Het „Berliner Tageblatt" Natuurlijk komt Nederland door deze voorbeeldelooze gewelde narij in neteligen toestand. Het loopt eener- zijds gevaar, dat zijn toch al zeer beperkte volksvoeding nog meer ra den druk komt en dat zijn in Amerika liggende handelsvloot zonder schadevergoeding verloren gaat, ander zijds dat een gedwongen besluit tot een on neutrale houding tegenover de middenrijken tot vanzelfsprekende ekonomische en politieke gevolgen leidt. Op ekonomisch gebied zou Nederland dat geval natuurlijk geen steenkool en grond stoffen meer van Duitschland kunnen betrek ken en dat de Entente die niet ra voldoende mate kan leveren, is uit de f beur^ms^ voldoende gebleken. De gevolgen daarvan zouden voor Nederland's nijverheid en sociale toestanden hoogst ernstig zijn. Ook de poli tieke gevolgen eener verlamming van Neoer- land's weerstandskracht tegen den druk Entente' liggen voor de hand, want de vnen schappelijke verstandhouding tusschen ons en onzen buurstaat zou daardoor een gevoelige» slag krijgen. De waardigheid van het Neder- landsche volk zou, als het zich zonder tegen stand aan de voorwaarden van het ultima un onderwierp, deerlijk worden gekrenkt. Men mag mitsdien verwachten, dat de tente op haar ultimatum uit Den Haag antwoord krijgt, waaruit duidelijk blijk men het daar met de opvatting over scherming der kleine volken niet eens »s. De „Kreuiztg." zegt, d.t Nederland zijn scheepsruimte met J afstaat, ze gaat r°ovem lang ge- De „Germania Engelan Nederian(i wacht voor het ten a Men mag tot dezen uitersten stap begint te nijpen" I^Tederiandsche regeering heeft alles gedaan om haar onzijdigheid eerlijk te hand haven Zij staat nu voor een zwarè keuze. flS ra

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1