Stads-en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. Toegeven aan Engeland's eisehen zou Neder land geheel dienstbaar maken aan Engeland's oorlogsoogmerken. Men zal in Nederland in zien, dat wij Duitschers er ons niet bij kun nen neerleggen dat de Nederlandsche scheeps- ruimte in dienst wordt gesteld van onze vijanden. De „Vorwarts" Duitschland kan voor zijn gedragslijn, ook van het standpunt van zelf verdediging slechts één vorm van onzijdigheid als onpartijdig en eerlijk beschouwen, d.w.z., die welke Nederland tot dusver moedig heeft gehandhaafd. De „Lokal Anzeiger" antwoordt op de vraagwaarom de entente juist dit oogenblik heeft gekozen voor haar optreden, dat zij dwazelijk hoopt hierdoor de offensieve plan nen van Duitschland in het Westen te storen. Naar het blad in diplomatieke kringen zegt te hebben gehoord, acht men het daar uitge sloten dat Nederland de eisehen der entente zal inwilligen. Het zou daardoor de zaak van Duitschland een zoo groot nadeel berokkenen, dat geen voordeelen op ander gebied daartegen zouden kunnen opwegen. De „Nordd. AUgem. Ztg." schrijft: Thans voert A ederland naar Duitschland en Engeland zijn producten uit en het ontvangt daarvoor van beide landen de voor Nederland noodige goe deren en grondstoffen. Voor dit goederentrans- port gebruikt men aan den eenen kant. dikwijls Nederlandsche scheepsruimte, aan den anderen kant Nederlandsche spoorwegen en Nederland sche rivierschepen. Dat de Nederlandsche zee schepen hierbij: blootgesteld zijn aan het ge vaar van tot zinken gebracht te worden, ter wijl de spoorwegen en rivierschepen dergelijke gevaren niet kennen, ligt aan den algemeenen oorlogstoestand. De scheepsruimte echter, welke de HoLandsche reeders aan de entente ter be schikking hebben gesteld, is in geenen deele alleen daartoe bestemd, Nederlandsche goederen, die worden uitegvoerd, naar Engeland over te bren gen, maar enkel de eigenlijke belangen en den handel Onzer vijianden te dienen. Bovendien wordt daardoor de scheepsruimte, die Neder land zelf voor zijn overzeesche verzorging no> dig zal heSben, verminderd. Het afstaan van scheepsruimte aan de entente brengt een groot nadeel voor de Uuitsche oorlogsleiding en daar mede voor Duitschland, wat in geen enkel op zicht gecompenseerd wordt door een voordeel voor Duitschland. De „Daily Telegraph" schrijft over het bericht aangaande de Nederlandsche schepen: De geallieerden hebben dringend scheepsruimte noodig en de Nederlanders, die door de Duit- schers grof zijn beetgenomen, hebben graan noo- I dig. Er kan een overeenkomst, die voor beide partijen bevredigend is, worden getroffen. Wij hebben nooit een geheim gemaakt van onze sympathie met het Nederlandsche volk, dat tus- schen hamer en aambeeld is geraakt, en die sympathie is thans niet minder groot dan vroe ger. i I Gelukkig zijn de Nederlanders zakenlui en zij zijn nooit in grooter mate onschuldige slachtof fers van den oorlog geweest, dan sedert Duitsch land zijn zeerooverspraktijken zoowel tegen vijan delijke als onzijdige schepen ging toepassen. Daar om dienen alle schepen, die de Nederlanders niet noodig hebben, aan de geallieerden worden ge leend. r minister antwoordde, dat omtrent de deelne- ming van militairen aan de stemming nog overleg gepleegd wordt met de Ministers van Oorlog en van Marine. Naar een door den Opperbevelhebber gemaakte berekening, zullen, ongerekend de officieren ongeveer 43 pCt. van dc onder de wapenen zijnde manschappen kiesgerechtigd zijn. Een bijzondere regeling van de verloven en wat daarmede samenhangt zal 't vermoedelijk mogelijk maken, dat on geveer 83 pCt. van de kiesgerechtigde onder- officieren en 73 pCt van de kiesgerechtigde j minderen in de gelegenheid worden gesteld hun stemrecht uit te oefenen. Van de officie ren zal dit percentage waarschijnlijk ongeveer 77 kunnen beloopen. |>e zwarte lijst der Engelsche regeering. Volgens den Londenschen correspondent van de „Tel." komen onder de namen der op de En- gelsche zwarte lijst geplaatste, in Nederland ge vestigde firma's voor: W. J. en J. G. van Dusseldorp, Lange Nieuw- straat 83, Schiedam. Stoomzeepfabriek „Iris" voorh. Spoorenberg, Schiedam. Koninklijk Bezoek. Naar wij vernemen, ligt het in het voorne men van H. M. de Koningin in de eerste week van April eenige dagen in de hoofdstad te ver- toeven. Voor de ontvangst van autoriteiten en het afleggen van eenige bezoeken. Nederland en de entente. Naar wij vernemen, mogen van heden af geen Nederlandsche schepen naar Engeland uitvaren. Opgebracht. Het opbrengen naar Swinemünde van het Ne derlandsche vaartuig „Nooit Volmaakt", dat mét stukgoederen onderweg was van Rotterdam naar Gothenburg, zou, naar verluidt, hebben plaats ge had. omdat aan boord van dit vartuig geen Buit- sche licentie aanwezig was. Uit Oost-Indië. Men seint uit Batavia: Ce gouverneur-generaal en de heeren Lovink, De Kruyff, Engel en Zeilinga, alsmede- reeders, bespreken de maatregelen, die in Indië zouden moeten genomen worden als gevolg van de eooi- notnische eisehen in verband met de overeenkomst tusschen Nederland en de Entente. Men is van gevoelen, dat men zich In handels kringen tegen de instelling van een exporheen- trale kant. 1 i Het stoomschip „Wilis" wordt te Batavia op- ehouden. Een nieuw station te Utrecht. Naar de „Tel." verneemt is in den raad van commissarissen der Maatschappij tot Exploitatie xan Staatsspoorwegen besloten tot den bouw van een nieuw station te Utrecht, op de plaats waar thans het Centraalstation staat. Men is reeds aangevangen met de ontruiming van de archie ven van het C. S. Binnen afzienbaren tijd zal men met den bouw Van het nieuwe station een aanvang maken. Bet tijdstip der verkiezingen. In verband met het verzoek van den heer \an Doorn dm Minister Gort van der Linden te mogen intcrpelleeren over het tijdstip der verkiezingen, verneemt de „Tel.", dat bij deze interpellatie zeer vermoedelijk aan de regeering zal worden gevraagd, of het mogelijk is de ver kiezingen nog enkele maanden uit te stellen, zoodat zij eerst tegen 't najaar zouden plaats hebben. Ue opvatting, dat dit wenschelijk is, zou ge grond zijn op de overweging, dat de voorbe reiding der verkiezingen in verband met het nieuwe kiesstelsel administratief nog niet zoo ver is gevorderd, dat zjf zonder bezwaar in Juni gehouden zouden kunnen worden. j Onder de Kamerleden liep gisteren het gerucht, dat een dergelijk verzoek bij de behandeling der interpellatie zal worden gedaan. De mogelijkheid van Kamer-ontbinding bij een eventueel votum tegen Minister Posthuma wordt in zekere parlementaire kringen betwist. Een ver kiezing op forten termijn zou nl. technisch tot de onmogelijkheden behooren. Deelneming van militairen aan dc stemming. Verschillende uitingen van ontstemming werden vernomen over de verklaring van mi nister Cort van der Linden vorige week be treffende het niet stemmen door militairen. Thans heeft het Kamerlid inr Kooien daaromtrent een vraag gericht tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en de Het Goudsche vluchtoordschandaal. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den minister van Binnenlandsche Zaken, houdende mededeeling, dat het hem wenschelijk voorkomt de voldoening aan het verzoek der Kamer om inlichtingen te ont vangen op het adres van L. IJssel de Schepper op te schorten, totdat de commissie in zake de verhouding van het Rijk tegenover de Snij- groenkweekerij rapport zal hebben uitgebracht. Levensmiddelen. In de week van 18 Maart—23 Maart is verkrijgbaar: Op bon 231 li/2 ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond. Op bon 23(2 1 ons Groene Erwten per persoon 11 ct. per pond. Op bon 233 1 ons Vet per persoon 40 ct. per pond. Deze week zijn de Regeeringsartikelen op bon 231 en 233 ook op Maandag verkrijgbaarbon 232 vanaf Donderdag. Voor rechthebbenden zijn Woensdag nam. 2— 4' uur Kaarsen verkrijgbaar bij den portier. Op bon 238 per persoon 1 ions Eenheidsworst (kookworst), 55 cent per pond. Te koop bij de slagersen in enkele vleeschwinkels. Een deel dezer worst is ontvangen. Rest kan spoedig vol gen. Zoo nowdig is bon 238 ook volgende week I nog geldig. Regeeringskalkeieren kosten 10V2 cent per stuk. Kindermeel. Op bon 3 is vanaf 16 Maart ver krijgbaar 21/2 ons Kindermeel, prijs 21 cent. Aardappelen. In de week van 18 23 Maart verkrijgbaar op: bon 234 per persoon 1 kilo Kleiaardappelenbon 235 per persoon 1 kilo Zandaardappelen ;v bon 236 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 237 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen. Zandaardappelen 51/2 Cent per kilo. Kleiaard appelen 61/2 Cent per Kilo. Bon 234 geldig op Maandag, 235 op Woensdag, 236 op Vrijdag, 237 op Zaterdag. i Broodkaart. De broodkaart van het 43ste tijdvak loopt van 8 Maart tot en met 18 Maait. Koffie. Op bon 22 der thee- en koffiekaart zal van 16 31 Maart op bon 22U/2 ons koffie verkrijg baar zijn. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 1.1 en 1* warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskok rij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 5 11 cent per portie varttrekt. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare yergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 22 Maart, des n.m. 2 iu,ur, staan o.a, de volgende voorstellen 1. Benoeming van een Lid van het College van Curatoren v,an het Gymnasium, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan ooor het overlij den van aen heer II. J. A. Coppens. Aanbevolen worden de heeren1. Mr. M. M. van Velzen; 2. Mr J. H Weicker. 2. W ijziging van de Gemeentebegrooting, dienst I 1918. 3. Besluiten tot wijziging van de begrootin gen voor de Gasfabriek, ae Drinkwaterleiding en het E1 ectrici tei tsbed rijf, dienst 1917. 4. Vaststelling van de primitieve kohieren 1, 2 en 3 der Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen, dienst 1917—18. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan P Sanders qq. van een perceel grond, gelegen op den hoek van de West-Frankelandschestraat en de Huijsinansstraat. 1 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe rooilijn voor de Oostzijde van de Hoofdstraat,, tusschen de Nieuwe Haven en de Buitensiuis. 7. Voorstel van B. en Wtot het gteven van namen aan de geprojecteerde en nieuw aange legde straten in de omgeving van de Nassaustraat en de Stadhouderslaan. 8. Verzoek van de Schiedamsche Z wemclub om gebruik te mogen maken van de Gemeentelijke Zweminrichting des Zondagsnamiddags van 2—5 uur met advies van Bt en W. 9. Voorstel van B. en W. om' aan de Onder-Af- deeling Schiedam: van de „V. P. N." een bij di-.age van flOO.— te verkenen in het tekort van de door die OMer-Afdeeling in het laatst j van het vorig jaar gehóuden tentoonstelling van j konijnen. 10. Eindstemming over de nieuwe Bouw- en Woningverordening. 11. Voorstel van R. en Wi. om1 de aanbieding van het Bestuur van het Volkshuis te -aanvaar den en een crediet van f20.000— toe te staan voor verbouwing van het aangeboden pand tot openbare leeszaal. 12. Voorstel van B. en W. om in beginsel' te besluiten tot stichting van een Gemeentelijken Woningdienst en hun College te machtigen tot oproeping van een Directeur voor dien dienst op een salaris van f3500.f4000.—. 13. Voorstel van B. en Wi. tot vaststelling van een verordening regelenae de heffing en in vordering van schoolgeld op de openbare school voor Buitengewoon Onderwijs. 14. Advies van B.. en Wr. op het adres1 van de afd. Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om verhooging van de aanvangs- jaarwedde der onderwijzers tot f800—, en van de belooning voor het Herhalingsonderwijs tot minstens fl.50 per lesuur- en het daarmede ver band houdend voorstel van het Raadslid dén heer W. v. d. Hoek. 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening betreffende de levering van gas voor verlichting en andere doeleinden en van voorschriften voor den aameg, het onder houd en het gebruik van gasleidingen en -instal- sleuteldomiciliekaart t. n. G. Marcus Raam 8 ring met sleutels (achtergelaten in het post kantoor) afvoerpijp insigne kindertasje met inh. Bij vinders beursje inh. 5 cent, Postkan toor Huissleutel, Huizer Hendrinas straat 17 reticule met inh. Plettenburg Mariastraat 9 gouden ring, Schiedamsche Berlitzschool, Tuin- singel 24dameshandschoen, Wieleman Sta tionsstraat 3 keeshond, v. d. Meijden Broers- veld 6310 portemonaie met eenig held, v. d. Tempel Ged. Baansloot 103 schoentje, v. d. Borden Hoflaanstraat 13 rozenkrans, Goud appel Emmastraat 15 rozenkrans, v. 't Hof Maasstraat. De Huuropzeggingswet. De Tweede Kamer heeft het ontwerp-Huur- opzeggingswet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het ontwerp werd tijdens het debat gewij zigd in den geest van de amendementen dei Commissie van Rapporteurs. Dit was van be lang. Immers, in de eerste plaats werd daar door beslist, dat uit de reeds vroeger aange nomen Huurcommissiewet de huurgrens zal worden geschrapt, zoodat die wet voortaan betrekking heeft op alle woningen, en in de tweede plaats zal nu de behandeling van ver zoekschriften om verlenging van huur, inge diend op grond van de nieuwe wet, moeten geschieden door de Huurcommissies. Eerst in hooger beroep zal de kantonrechter moeten beslissen. Men houde dit in 't oog. Alle verzoeken om verlenging van het huur contract moeten dus door belanghebbenden worden gericht tot de Huurcommissie in hun ressort. Voorts is nog aangenomen een amendement- Van Hamel, waardoor het mogelijk is het aan tal leden der huurcommissies, dat tot dusver imperatief op 5 was gesteld, te verminderen, en een amendement-De Geer, waardoor de Huurcommissie de bevoegdheid kreeg om alle huurders te helpen die (wanneer dan ook) zelf de huur hunner woning hebben opge zegd omdat zij een nieuwe woning zouden gaan betrekken. Als deze nieuwe woning vol gens beslissing der commissie door den ouden bewoner blijft ingenomen, kan de nieuwe huur der verzoeken in zijn oude woning gehand haafd te blijven. laties. Tólkaarten Vijfsluizen. Schiedamsche handswerklieden kunnen zich, on der overlegging van eene patroonsverklaring, waar uit blijkt, dat zij geregeld te Vlaardingen wer ken, aanmelden bij den Directeure der Gemeente lijke Arbeidsbeurs, alhier, ter verkrijging van eene abonnementskaart voorr den tol nabij de Vijf- sluizen voor de maand April a.s. tegen beta ling van f0.50. Aanmeldingen moeten geschie den uiterlijk 22 Maar '18. Rotterdamsche Bankvereeniging. -Naar wij vernemen zal de directie der Rotter damsche Bankvereeniging voorstellen het divi dend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 10 pet. (als v. j.) WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 16en Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bildt: Hoogste barometerstand 775 te Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 761.3 te Helder en Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Gevonden voorwerpen. Te bevragen op het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van I tot 2 uur 'smid- dags kousjes haarpen zilveren rozenkrans Volkszang. Men meldt ons Voor de laatste maal in dit winterseizoen komt a.s. Dinsdag, 19 Maart, de Heer Oostveen weer uit Amsterdam om op den Zangavond van „Volkszang" in het gebouw van den R. K. Volksbond als leider op te treden. Aan den heer Oostveen is de Schiedamsche afdeeling van „Volkszang" veel verplicht. De wijze, waarop hij de zangavonden heeft geleid en populair gemaakt in onze stad, is boven lof verheven. Zeker zullen a.s. Dinsdag alle leden van de jonge vereeniging aanwezig zijn, om daarmee den leider te bewijzen, hoe zijn werk wordt op prijs gesteld. Nu, als alle leden komen, is de groote zaal uitstekend bezet. Want sedert den zangavond in b ebruari zijn weer ongeveer 100 personen als lid toegetreden, zoodat het ledental nu de 500 nadert. Dat de zangsters en zangers alleugs meer ver trouwd raken met de liederen en hun wijze van uitvoering, viel op den laatsten repetitie-avond ieder op. Het was een lust groot en klein te hooren inzetten, gaaf en vol van klank en de liederen kernachtig te hooren inzetten. En het is moeilijk te zeggen, wie zich het gelukkigst gevoelde de heer Oostveen, die glansde van genoegdoening of zijn zangersschaar, die het er zoo flink afbracht. Maar dat is zeker, die prettige samenwerking belooft heel wat voor de laatste repetitie. Zooals reeds werd meegedeeld, zal de be loofde verrassing voor de leden bestaan in de opvoering van een Volkszangspel in 3 bedrij ven 't Kan verkeeren Als datum van uitvoering is vastgesteld Dins dag 9 April a.s. Onder de leden van Volkszang zijn er mo gelijk nog enkelen die aan dit zangspel willen meewerken en zich nog niet bij het bestuur hebben aangemeld. Nog altijd bestaat daartoe de gelegenheid. Daar echter slechtg een be perkt aantal executanten noodig is, dóet men verstandig zich spoedig bij een der bestuurs leden op te geven. A.s. Dinsdag kan dit ook gebeuren. Bij een Volkszangspel zal begrijpelijkerwijze ook het publiek een taak hebben. Er zal heel wat gezongen moeten worden. Daarom Dinsdag nog eens flink gestudeerd, opdat de avond in April een waardig slot van de wintercampagne. en een triomf voor Volkszang zal zijn De vergadering van den R. K. Volksbond zal niet gelijk gemeld om kwartier voor drie uur, maar om kwart voor één uur gehouden worden. Gisteren is doordepolitieeen jongen aangehouden, die lood vervoerde dat ontvreemd was van de Kaarsenfabriek. Nog is aangehouden een jongen die een plank gestolen had van een bruggetje in het Sterrebosch. Van een schip in deSchieislö meter manilla-touw ontvreemd. Onderzoek geschiedt. In de plaats van den heer J» Bitter is tot voorzitter van de commissie i 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2