Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. 41ste Jaargang Dinsdag 19 Maart 1918 No. 12092 Gratis Ongevallenverzekering FEUILLETON. Het geheim Philippe de Rainvillier, Bhiteftiandseh h lew m. BureauKoemarkt 4. 1 b o a a em a t ft s post ft.— kwartaal. Afsoaderlfka Telef. 85, na kantoortijd no. 148. par 3 maaadaa f 1.60, per weak 18 anirnnwrs 3 cent. Incassokosten worden berekend. - Postbus: SO. eeat, francs Advertentiöa: 1-^-5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange t'OHfj verlig van invaliditeitI L U U vït of''Jog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandache bij dood, E i 1111 dnim Algemeene Verzekeringsbank te Sehiedam. bij verliee van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- !en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders van 18 Maart 1918 is de besliising op de aanvrage van de N. V. W. A. Hoe k's Machine- en Zuurstoffenfabriek om vergunning tot het oprichten van een machinefabriek met ketelmakerij en metaalgieterij en van een zuurstoffenfabriek op het terrein aan de Havenstraat kadaster Sectie N. no. 309, met 17 electromotoren van totaal 360 P.K., drij vende diverse draai-, boor-, frais- en schaaf banken, pompen, ventilatoren, luchthamers enz. verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 19 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad, no. 85j, regelende de samenstelling, inrichting en be voegdheid der gemeentebesturen Gelet op de bepalingen jder wet van den 8sten November 1815 (Staatsblad no. 51) Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer ge meente, het dienstjaar 1917 betreffende, vóór den eersten Juli aanstaande moeten zijn inge diend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden worden voor ver jaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen teri spoedigste, en dus niet op het einde van den vorenstaanden termijn in te leveren. En is hiervan'afkondiging geschied waar het behoort, den 19 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis 1 dat ook uit de nabijheid van Vlaardingen waar typhus heerscht melk wordt aangevoerd en het praktisch niet mogelijk is verdachte en onverdachte melk voldoende gescheiden te houden, verzoeken de ingezetenen in aller be lang alle melk onverschillig van waar be trokken behoorlijk te koken. Schiedam, 19 Maart 1918. B. en W. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK. L.S. Een onverwacht oponthoud. Het in nu vijf jaar g;eleden, dat ik op een tnooien September-avond van een uitstapje naar Parijs terugkeerde; het was niet erg naar mijn zin, dat ik mijne dagelijksche bezigheden weer ♦hoest gaan hervatten, want het seizoen pindig- de prachtig1, en heerlijk was het aan de kust der zee. Ik stapte uit mijn rijtuig vooa' mijn huis deur in de Rue de Rome, toen aanstonds de portier met een strak gezicht mij tegemoet trad en mij een brief overhandigde met breede, zwar te rouwranden. ■k" Hif is van mijnheer Rainvillier, sprak hij op zachten toon, die Is hij dood? onderbrak ik hem. Helaas, ja, mijnheer, ziehier de kennisge ving. De bediende van mijnheer Rainvillier heeft hèm nog geen tien minuten geleden afgegeven. Üc wilde hem juist op uw* kamer bréngen, toen ik Uw Fjjtuig hoorde aanrollen. Ik voelde een koude rilling door mijn leden geen en werktuigelijk herhaalde ik Rainvillier dood I mijinheer. Ter kennis van het publiek wordt gebracht dat detaillisten in kaas, verplicht zijn bij het aansnijden van kaas er zorg voor te dragen i dat het gedeelte, dat het kenteeken van het vetgehalte draagt, steeds het laatste stuk is dat wordt verkocht. WESTELIJK FRONT. Officieel Fransch avondbei icht: Twee Duitsche overvallen, onderscheidenlijk be zuiden Juvincourt en ten Z. O. Van Corbóny ge daan, zijd teruggeslagen na een levendig gevecht, dat den aanvallers op zware verliezen kwam te staan. D<e Franschen maakten gevangenen. De vuurwisseling van het geschut is nog ai heftig gebleven, vooral bij Sumogneux en bij Be zonvaux alsmede in Lotharingen tusschen Bures en Badonviller. De Britsche staf meldt: Heden-ochtend vroeg hebben vijandelijke afdee- lingen overvallen op twee onzer posten ten noord oosten van Ppelcapelle gedaan. Vier mannen van ons ivorden vermist. In den afgeloopen nacht hebben onze pa troel - jes eenige gevangenen binnen gebracht als resul taat van de in het ochtendbericht gemelde ontmoe tingen. Het vijandelijk geschut was hedenochtend werk zaam in de nabijheid van den weg B:apaume-Ka- rnerijk en heeft overdag een verhoogde bedrijvig heid getoond, zoowel in het vóór- en achterter rein van de vakken van Aimentières en Yperen. REDE VAN VON HERTLING. De rijkskanselier heeft gisteren in den Duit- schen rijksdag een rede gehouden over den vrede die op het Oostfront bewerkstelligd is. Over de beoiordeeling welke het vredesverdrag van Brest-Litowsk bij de vijandelijke regeeringen heeft gevonden, wilde de kanselier zich niet uit laten. j Vaar het huichelen tot een tweede natuur go- worden is en de onoprechtheid tot aan de bru taliteit is gestegen, waar men op het tijdstip, dat men op het punt is, de zware hand pip een on zijdig land te leggen, van de volkomen onbaat zuchtigheid van de gevoerde politiek weet te spre ken, moet elke poging tot een rustige uiteenzet ting, elke zakelijke overweging schipbreuk lijden, meende von Ilertling. Die kanselier besprak vervolgens de toekomst van E sthl ana en Lijfland en deelde medé dat Weet ge ook wanneer? Gisteravond, mijhheer. 1 .Waaraan dan toch stierf hij? Nog geen week geleden heb ik hem gezond en frisch ach tergelaten. Wat jtjeeft hem dan toch gescheeld? Men zegt bloedvergiftiging, mijnheer. Bloedvergiftiging? Onmogelijk! Toch wel, mijnheer, ik vernam het van Char les, den kamerdienaar. Gedachteloos hield ik het couvert in mijn hand, eindelijk opende ik het en las: Mevrouw Cécile de Rainvillier, hajre djoch- »ter Noémie benevens haar vader en mioe- „der. de Heer en Mevrou w Dupuis Van Hé-' „ronne, melden aan hunne vrienden en ken nissen het smartelijk verlies, dat hen trof „door 't overlijden van den Heer Philippe Rainvillier,ridder van hel Legioen van Eer, „mijningenieur, overleden gisteravond in zijn wo ning, Avenue d'Autin 15. „Hij bereikte den leeftijd van 46 jaar." Twee-, driemaal herlas ik deze regelen, voor dat zij tot mijn verstand doordrongen. Onderaan stond nog eene uitnoodiging tot het bijwonen van begrafenis en uitvaart. W erktuigelijk vouwde ik het. biljet in tweeën, toen in vieren, in achten, mijn oogen gevestigd op den concierge, die zich gereedmaakte om de lichten te gaan ontsteken. Zes uur, mompelde ik, terwijl ik op mijn horloge Keek, te laat, om1 nog een condoleance- bezoek bij de familie te brengen; arme vriendI Ik heb u niet levend weer gezien. Wlat is de dood binnenkort Littauen onafhankelijk zou worden ver klaard. Vernederend waren naar de meening van den rijkskanselier de aan Rusland gestelde eischen niet. Kars, Batoem en Erdahan werden bo vendien eerst tijdens de tweede vredesbesprekin gen door ons opgeëischt. Wat Koerland betreft, de keizer zal op den wensch van den landraad ingaan, wanneer een op breeden grondslag ge kozen volksvertegenwoordiging dat verlangen be krachtigd. Duitschland is ongaarne tot interventie in Fin land overgegaan, bet had verwacht dat het stam verwante Zweden zich biermede zou hebben be last. Finland zal later weer ontfuimd worden. Over de toekomst van Polen wordt nog onderhandeld. De 'kanselier wijdde vervolgjens uit over dé nood zakelijke grensverbeteringen, die wel degelijk on derscheiden zijin van annexaties, waarvan Duitsch land nog steeds afkeerig blijft. RUSLAND. De Russische volkscommissaris voor buitan- landsche aangelegenheden heeft den departe menten van buitenlandsche zaken te Berlijn en Wéenen het volgende draadlooze telegram gestuurd Den 16den Maart 1918 heeft het buitenge wone congres uit heel Rusland der sowiëts van de arbeiders-, soldaten-, boeren- en ko- zakkenafgevaardigden in de stad Moskou het vredesverdrag, dat Rusland 2 Maart te Brest Litofsk met de mogendheden van het vier voudig verbond heeft gesloten bekrachtigd. De „Daily Telegraph" dd. Zondag uit St. Petersburg Van de week zullen de betrekkingen tus- sohen Duitschland en Rusland worden hervat, Volgens een gerucht zal Rozenberg als Duitsch gezant naar Moskou gaan. Eveneens doen ge ruchten de ronde, dat de Duitschers com missies van toezicht zullen aanwijzen nopens de uitvoering van de voorwaarden van het vredesverdrag. Ballin en Lanzhof worden van de week hier verwacht om de financieele en handelsbesprekingen te openen. Het is moeilijk 'om de uitwerking van den nieuwen toestand °p de sowietregeering te voorspellen. ErJ doen zich verschijnselen voor van innerlijke onstand vastigheid. De ministers, die tot den linker vleugel der,sociaal-revolutionairen behooren, zijn afgetreden daar ze het met de vredespolitiek niet eens zijn, maar of dit ontslag onherroe pelijk is, staat te bezien. Ook wordt bericht, dat twee bolsjewiki, de matroos Dybenko en en mevrouw Kolomtai, om dezelfde reden hebben bedankt. De wijzigingen zijn van min der belang, zoolang Lenin en Trotzky aan het roer blijven. Trotsky was tegen Lenin's vre despolitiek, maar hij protesteerde niet open- toch wreed. Ik vroeg den portien of hij soms nog iets naders wist, doch hij antwoordde mij, dat Char- les té bewogen en tevens tè gehaast was ge weest, om veel te spreken. Doch, voegde hjj erbij, mijnheer moet een telegram hebben ontvangen. Dadelijk na het over lijden heeft mevrouw Rainvillier u getelegrafeerd naar uw verblijf in Brétagne, doch het heeft u zeker niet tijdig genoeg bereikt. Neen, ik was al afgereisd waarschijnlijk. De portier wist, dat banden van hechte vriend schap mij* aan Phillippe de Rainvillier bonden. Hoe dikwijls had hij geen wederzijdsche schrif telijke en mondelinge uitnoodigingen tot diners °f soupers overgebracht. Zijin droefheid was dan ook niet geveinsd, doch hartelijk gemeend. Reeds twaalf jaar was hij mijn Portier, vandaar dat hij een weinig vertrouwelijk met 'mij! omging. Langzaam liep ik de trap op, diep geschokt door het droeve bericht, dat ik zoo juist ontvan gen had. Ik had de avondbladen gekocht toen ik het perron veriiet. Ik opende er één... zocht en ja, daar viel mijn oog op eenige regelen, die den dood meldden van mijn besten vriend- Hit dit bericht evenwel vernam' ik enkele bij1- zonderheden. De ongelukkige ingenieur was eenige dagen ge leden uit zijn automobiel geslingerd, hij had aan zijne handen eenige lichte kwetsuren bekomen, die aanleiding waren geweest tot bloedvergifti ging. In den korten tijd Van drie dagen heeft lijk, ofschoon hij van het congres van Moskou is weggebleven. Hij is nu tot minister van oorlog benoemd en kondigt het voornemen aan, het verzet tegen nieuwe aanrandingen, van de Duitschers of de Japanners, te organiseeren. Met het op de been brengen van het roode leger vordert het maar slap. Te St. Peters burg zijn geen soldaten, hetgeen een gevoel van rust geeft. Roode gardisten hebben in de twee afgeloopen nachten het overschot der garde regimenten ontwapend omdat ze niet uiteen wilden gaan of omdat de bolsjewiki een samenspanning vreesden. Daaromtrent tast men in het duister. Volgens het telkens onder het volk weer opduikende gerucht rukken de Duitschers met man en macht op om St. Pe tersburg morgen te bezetten. JAPAN. De Japansche minister van oorlog deelt mee dat 94,000 Duitsche gevangenen in Siberië beoosten het Baikalmeer staan en 6000 ten westen daarvan. Die in het oosten staan niet onder toezicht en doen ai hun best om wa pens machtig te worden. Eenige duizenden ge matigden onder Semiof verzetten zich tegen de maximalisten. De entente kan Seminoi steunen. Er zijn ook wat gematigden te Wla- diwostok en Blagowestsjensk. De macht der maximalisten wast. Zouden de Duitsche ge vangenen georganiseerd worden en de maxi malisten steunen, dan zal een ernstige toestand intreden. Honderdduizend Duitsche gevangenen, overeenkomende, met vijf divisies met munitie, zouden een ernstige bedreiging zijn. De „Hosji Sjamboen" meldt De maximalisten vielen Blagowestsjensk 12 dezer voor de derde maal aan. De anti-maxi malisten boden hun het hoofd, maar dolven het onderspit. Het meerendeel der Japanners, die niet konden wegkomen werd afgemaakt. ZWEDEN. Te Stockholm verschijnende bladen bevat ten een adres aan den koning, door de leiders van zeer groöte Zweedschc nijverheidsonder nemingen onderteekend, dat verzoekt, verder geen schepen meer aan de entente af te staan. „Stockholms Tidningen" meent, dat de Duit sche duikbooten een deel der schepen met gebruiksartikelen zullen torpe.leeren. Een an der bedenkelijk punt in de ontworpen over eenkomst betreft de vermindering van den ijzerertsuitvoer naar Duitschland, maar van Zweedsch standpunt belooft bet niet veel zich tot verandering op bet stuk der beschikking over de eigen artikelen te laten dwingen'. En- gelana's optreden tegen Nederland is van dien aard om daaromtrent nog meer bezorgd te maken. de ziekte haar werk gedaan. Onder hevige pij nen is het slachtoffer gisteren overleden. Arme vriend I mompelde ik. Tranen vloeiden langs mijn wangen. En zijn aitne gade! En Noémie, zijn geliefde eenige dochter I Ree zal ik ze vinden, wanneer ik morgenochtend het sterfhuis bezoek l Arme Philippe! Te sterven op zes-en-veertig jarigen leeftijd. Sedert zijn jongelingsjaren woon de hij te Parijs. Hij had daar zijta studiën ge ëindigd, die hij in 'het lyseurn te Amiens had aan gevangen. De moeilijke examens, die de Parijsche boogeschool voor mijningeneur stelt, had hij met. glans gedaan, en terstond was hem, hoe jeugdig ook, de. schitterende betrekking aangeboden van directeur bij een Algerijnsche mijnexploitatie. Hij was toen zeven-en-twintig jaar, dit was het tijdstip waarop hij zijne jeugddroomen zou zien verwezenlijken; hij zou huwen met mejuffrouw Dupuis, de eenige dochter van een industrieel uit Péronne. Juffrouw Louise was even oud als hij. bracht een grooten bruidschat -mee ton huwelijk, maar Philippe- behoorde niet tot die jongelieden, die rekenen op de bruidschat hunner aanstaan Ie VTtouw. Hij beminde zijn verlooide har Int <- lijk, ze kenden elkander reeds versclaudene ja ren, doch de, ouders van Louise wilden van geen huwelijk weten, alvorens Philippe c.en aan stelling had in zijn betrekking als ingenieur. Sri (Wordt vervolgd). f100:£ f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1