Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f GO 33; f 15 De Oorlog. Woensdag 20 Maart 1918. No. 13093 Gratis Ongevallenverzekering 41ste Jaargang. FEUIL L ETON. Het geheim y.ui Philippe (ie ltaiiivillier. Bttitenlandseh Nieuwe. Binnenland. Bureau: Koemarkt 4. Telef. S5„ na kantoortijd no. 148. Poutbua: 39. Iboitiemeetea per 3 mzznian. f 1,50, pex irnak 13 epssi, tts&w p. post ƒ8.-- g.: kwartaal, Afzoaêérifk» nummere 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertenties: 1-^5 regels fUd elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel Speciale conditiën voor herbaaldel ijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiön in het Zaterdagavondnummer 10 ooriogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holla® iache Algomeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- ïen aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van Ie. B. Rosenboom om vergunning tot uitbreiding van zijn steenbrekerij in het pand Noordvest 30/32, kadaster Sectie A nos. 1024 en 1025 door bijplaatsing van een electromo tor van 10 P.K., drijvende breek maal-, en zinwerktuigen W. Soomersen G. Prein om ver gunning tot het oprichten van een rijwielfa- briek in het pand van Beverenstraat no. 1, kadaster Sectie M no. 2043 3e. E. D. H i b b e 1 e r om vergunning tot het oprichten van een parfumeriefabriek in de panden Korte Haven nos. 15 en 17, kadaster Sectie G nos nos. 1052 en 4053. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 3 April a.s, des voormiddags 11V2 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling ol schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hierboven genoemd kan op de Secretarie der Gemeente va» de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 20 Maart 1918. De heffing van schoolgeld voor het Buiten gewoon Onderwijs school voor zwakzinnige en achterlijke kinderen die eerstdaags ge opend zal worden, door Burgemeester en Wet houders in een verordening neergelegd en den Raad ter goedkeuring aangeboden; bedraagt, te rekenen vanaf 1 April, voor den tijd van het schoolbezoek, per leerling een bijdrage van f 60.per jaar. Zij die, hoewel niet tot de minvermogenden behoorende, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders niet in staat zijn dit schoolgeld geheel te betalen, zijn ver schuldigd f 30.per jaar. Voor kinderen van minvermogenden bedraagt het schoolgeld f 15.per jaar. Diegenen, onder de minvermogenden, die Toen Philippe als directeur was .aangesteld, wachtten ze niet langer, en de .beide verroofden sloten na eenige maanden het lang verheide hu- tneljjk. Hun echt was gelukkig. God schonk hun één dochter, Nicémie, aan welk kind de beide Ouders hun grootste liefde schonken. Zeven jaar lang hadden ze .te Algiers gewoond op het terrein der exploitatie; toen werd het werk uitgebreid. Meerdere beambten werden aan gesteld en Philippe benoemd tot algemeen direc teur. Nu kon liiji wonen waar hij wilde en vanuit zijn woonplaats en door inspectiereizen toezicht houden o.p het reuzenwerk. Hij! vestigde zich te Parijs. Met welk een vreugde zag ik hem terugkee- renZijn bekoorlijke vrouw met de zachte kin- dcróogén was als een bloedverwante voor mij1 en van begin af noemde rnijl de kleine Noémie dan ook „oom" zonder dat iemand zich er tegen Verzette. Philippe werd uitstekend gehonoreerd. Zijn post als directeur van de Algerijnsche exploitatie bracht hem dertig duizend francs op. Bovendien was hij nog geïnteresseerd bij eenige kopermijnen, die hem een flinke winst opleverden. De Fransche regeering had, om zijne verdien sten te erkennen, hem. de ridderorde van het Le- naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders niet in staat zijn dit schoolgeld ge heel te betalen, zijn verschuldigd 10 cents per week. Voor bedeelden en voor hen die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is de bijdrage niet verschuldigd. WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht: Legergroep kroonprins Rupprecht: Stormtroe pen van Pruisische, Beiersche en Saksische divi sies nebben in Vlaanderen gedaagde verkennin gen gedaan en daarbij meer dan 300 Belgen ge vangen genomen. Van de kust tot 'het kanaal van La Bassée zwol de vuur strijd gisteravond aan; aan het overi ge front bleef hij binnen matige grenzen. Legergroepen Duitsche kroonprins en v. GaJl- witz: Bij Juvincourt hebben Brandenburgsche stormtroepen na hevigen strijd 20 gevangenen uit de vijandelijke schansen gehaald. De vuurwisseling leefde aan weerszoden van Reims en in Champagne tijdelijk op; aan het noorderfront van Verdun nam zij in kracht toe. Wij hebben onze verkenningen voortgezet. Sak sische troepen hebben op den oostelijken .oever Legergroep hertog Alhrecht: Op vele punten van het front in Lotharingen, in de Vogezen en in de Sundgau zijn de Franschen erg bedrijvig. Wij hebben gisteren iu luchtgevechtenen van den beganen grond 23 -^vliegtuigen en 2 kabel ballons neergeschoten, Duitsch avondbericht: Regen heeft de gevechtswerkzaamheid inge perkt. Aan het noordelijke front van Verdun en in het Parroy-bosch bleef het geschutvuur leven- big- F ransch stafbericht van gister-middag In de streek van Reims is, tegen het vallen van den avond, een Fransche afdeeling tot een diepte van 1 kilometer in de Duitsche stellingen doorgedrongen. Zijl heeft talrijke schuilholen ver nield en 9 gevangenen mee teruggebracht. Tegen middernacht heeft de vijiand, na een plotseling bombardement, ten Noordwesten van Silleriy een overval gedaan, die onder het vuur der Fran schen is gefnuikt. Rechts van de Maas hevige ai tilletiesMjd, in het bizonder bij heuvel 344. gioeii van F.er aangeboden. Deze onderscheiding was hem ongeveer een jaar geleden te beurt ge vallen: Ik bracht eén slapeloozen nacht door, Den volgenden morgen om negen uur belde ik aan bij het sterfhuis. De beide dames boden mij zwijgend de hand. De droefheid belette haar het spreken. Dezwarte rouwkleederen en de bleeke gelaatstint, het gevolg van een slapeloos doorgebrachten nacht, gaf aan de verschijningen iets spookachtigs. Mijn ontroering in hare tegenwoordigheid be dwingend, begaf ik mij naar de kamer, waar het stoffelijk .overschot van mijn armen vriend rust te. Daar- alléén met hem', brak ik in hartstochte lijk snikken uit. Geruimen tijd lag' ik geknield bij hem, dien ik zoo innig had liefgehad. Om half elf zou de stoet het sterfhuis ver laten. Ais in een droom hoorde ik rijtuigen al en aanrollen, zag ik heeren in 't zwart de kamer binnentreden. Werktuigelijk groette ik nu en dan een bloedverwant of bekende. Tuist naderden de dragers' om' de prachtige eiken kist, die het stoffelijk overschot van den overledene bevatte, voorzichtig op te tillen, toen twee in het zwart gekleede heeren plotseling bin nenbaden en een van hen op gedempten toon tot den heer Dupuis deze woorden sprak Mijnheer, ik ben commissaris van politie; in naam der Wet verklaar ik, dat de begrafenis niet mag doorgaan. II. De begrafenis uitgesteld. De uiterste verbazing teekenae zich af óp de Fransch avondbericht Tamelijk levendige acties van het geschut op den rechteroever van de Maas, in Lotharingen tusschen Bores en Badonviller en .op eenige pun ten van den boven Elzas. Engelsch stafbericht van gister; Een vijandelijke afdeeling heeft heden-ochtend gepoogd .om onze linies ten noordoosten van Ar- mentières te naderen, doch werd met verliezen verdreven. De werkzaamheid van het vijandelijk oeschut zoowel op het vóór- als achterterrein van den sector van Yperen houdt aan. Het vijande lijke geschut was eveneens bedrijvig ten zuidoosten van Kamerijk, in de nabijheid van Vertnelles en op een aantal plaatsen tusschen het Labassée- Kanaal en Aimentières. OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht van gisteren: In het Zuidelijk gedeelte van Oekrajina is Niko- lajew bezet. ROEMENIë. Margbiloman is tot Roemeensch minister-presi dent benoemd. Alle leden der nieuwe regeering zijn aanhan gers der Centrale mogendheden. De Mir en de Prepöfetz, de organen van de Bulgaarsche volkspartij en de democratie, behan delen de economische vraagstukken, die tusschen Bulgarije en Roemenië geregeld moeten worden, met name den bouw van een spoorbrug over1 den Donau, waardoor de sp»rwegnetten van Bul garije cn Roemenië verbonden zullen wooden. De Preporetz wijst er op, dat de Hongaren vermoedelijk een brug bij Korabia zullen wen- schen, terwijl de Duitschers dén voorkeur zullen geven aan eene bij Roetsjoek. De Mir, die dit vraagstuk grondig .ontleedt, verzet zich tegen een brug bij Roetsj oek en wijst op do groote v wrdeelen van een brug bij Kora bia of Niokol, waardoor Roemenië via Sofia ver bonden zou worden met Kavalla en de Adriatische Zee en aldus een gedeelte van den Hongaars-dien handel zou aantrekken, zonder welke de ver binding slechts een belang van den tweeden rang zou hebben. AMERIKA. Men nicicit uit Washington De minister van Marine der Vereenigde Sta ten Daniels, heeft het Congres nog 180.000.000 oollar, d.i. het dubbele van het .oorspronkelijk voorgestelde bedrag, aangevraagd voor den -i gezichten der aanwezigen. Niemand vroeg ook 'maar een enkel woord naar de reden van de han delwijze van den magistraat.. Langzamerhand ging het stilzwijgen over in een zacht gemompel van afkeuring en terwijl hier en daar fluisterende stemmen de stilte verbraken, doorflitste mij de gedachte, dat ik de boidé arme vrouwen daar boven dit onaangename to meel moest besparen. Met twee trappen tegelijk sprong ik jgeruisch- loos over de zware, traploop era. Te laat! Men had de ongelukkige tijding reeds gemeld. De commissaris van politie verzet zich te gen de begrafenis, maai' maarom V steunde ver schrikt de arme echtgenoote. 'tls onbegrijpelijk Dat moet eene vergissing zijn. Gauw, lieve vriend, laat ons naar beneden gaan, de commissaris heeft waarschijnlijk zijn order verkeerd begrepen; stellig is het een vergissing. 0, wat moeten de menschen niet denken I Wat een schanddaa!Men 2al denken, dat we een misdaad hebben be gaan O mama! snikte de zachte Noémie, wat zou dit alles toch beduiden? Wie kan een derge lijk bevel gegeven hebben? Wat een beleedi- ging! Natuurlijk is het een wraakoefening. Maar van wien? Mijn arme vader had geen enkelen vijand. Het was mij' gelukt, de beide dames tegen te houden, en terwijl de heer en mevrouw Dupuis het vertrek binnentraden, beloofde fle bj} den commissaris inlichtingen in ta winnen. U hebt ónze volledige toestemming, (om te handelen zooals u goeddunkt, u, onze eeni- scheeps- en luchtvaartdienst voor dit belasting jaar. Hij verklaarde, dat de jongste ooriogs- evohities een grootere som veréischten. JAPAN. In den Japansdien Kroonraad werd het on waarschijnlijk geacht, dat Japan tot een militaire actie in Siberië zal overgaan vóór de verdaging van den Landdag aan liet einde dei' maand. In 't oppositie-orgaan „Asahit" avoidt de mee ning uitgesproken, dat minister Mot on o, die een krachtig voorstander van dc interventie is, waar schijnlijk zal aftreden, omdat hij zich den steun van zijn ambtgenooten niet heeft kunnen verze keren. Do minister van Oorlog herinnert aan het ge vaar van een mogelijk bewapenen van de 100.000 gevangenen, die zich in Siberië bevinden. Een Exchange-bericht uit Washington, dd. Maan dag, méldt uit betrouwbare bron dat de Ver. Staten geen nieuwe hinderpaal aan de Japansche interventie in Siberië in den weg zullen stellen. Er heerscht hier groote voldoening .over de vriend schappelijke wijze, waarop Japan de onderhande lingen voert. SPANJE. Op 18 Maart is te Madrid de Cortes heropend. De noodige credieten voor de militiebegrooting zijn hierbij behandeld. Het leger moet met 60.000 man worden uitgebreid en eene mnanduitgave van 200.000.000 positas is in het komende jaar aardig. Nederland en Düitsehhmd. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de Duitsche regeering, tan de voorziening van Nederland met levensmiddelen en grondstoffen in de liand te wer ken, zich er mee vereenigd, dat de Nederland- sche in Nederland liggëhde scheepsruimte onder de volgende voorwaarden in de vaart komt: De Duitsche regeering geeft den uitvarenden schepen vrijgeleide. Om hiermee dadelijk eén practiscli begin te maken, zuilen, binnen kort 15.000 ton scheepsruimte, in Nederland liggende, uitvaren. Daartegenover moet Nederlandsche scheepsruimte, die nu in niet-Europeesche havens ligt, in de vaart gebracht woxxlen. Duitschland stemt ei' in toe, dat deze uitwisse ling op den grondslag van wederzijdschc final clearance plaats heeft, d.w.z. van Duitsche zij de wordt er niet op gestaan, dat de NederJand- sehe schepen uit de havens van de entente éeist in Nederland moeten zijn aangekomen, voordat een ge vriend. O, verlaat ons niet. Dioe wat ge kunt, om dit misverstand op te helderen. Wil u Zoo goed Zijn, om de genoodigden heen zenden en hun te zeggen, dat de plechtigheid Is uitge steld tot morgen... overmorgen.Wanneer? Ik denk, dat dit onaangenaam voorval txh spoe dig zal opgehelderd worden. En u, mijnheer Djef, wil u zoolang ons gezelschap houden? De aangesprokene boog ten teeken van toe stemming. Het was een jonge Amerikaan, Djef Morrison gebeelen. Hij was niet ouder dan twintig jaar. Zijn vader, een grootindustrieel te NewYoric, had hem naai' Parijs gezonden om hem te jaten stu- deeren voor mijningenieur, Een vriend had hem geïntroduceerd bij de familie Rainvilliei". Verw al de heer des huizes had een warme genegenheid opgevat voor den vrooljjken jonkman. En Djef koesterde een eerbiedige hoogachting voor de schoone Noémie, een gevoel, dat weldra veran derde in wederzijdsche sympathie, zóó zelfs, dat vóór mijn laatste uitstapje mijn arme vriend, nog had gezinspeeld op een mogelijke ophanden zijn de bruiloft. Toen ik zag, dat Djef bij: de dames achterbleef, haaste ik mij naai' beneden. De èommis»ans zocht juist naar iemand, tot wien hij het wou zou richten. Wordt verrold). ran tic Mono 66 gevangenen gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1