Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwij! „DE PHOENIX", telef. 15, ii even goed en vlug bedient kerknieuws. Rechtzaken. Stads- en (*ewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Laatste Berichten. «en del- beide partijen. Spr. zou gaarne zien, dat de regeering alles mededeelde, om den achijn zelfs weg te nemen, dat de regeering in dezen de groote beginselen niet was getrouw gebleven, al zal het moeilijk zijn dezen in druk thans bij het volk nog weg te nemen. Spr. erkent, dat voor het behoud onzer koloniënveel moet worden gedaan. In onze koloniën liggen onze belangen, maar hier aan de boorden van den Rijn is °ns land, hier klopt en leeft ons hart. En vriend en vreemdeling roept hij toe, dat Nederland, zich niet langer laat krenken. Verder vraagt spr., of de regeering, alvorens baar antwoord te "geven, inlichtingen heeft gewonnen bij de Duitsche regeering, omtrent baar standpunt in deze. Komende tot de economische onderhande lingen met Duitschland, herinnert hij er aan, dat deze met 31 Maart afloopen. Is men bezig met nienwe onderhandelingen vraagt spr., opdat we niet zonder kolen ko- ^en te zitten Ook meent hij, dat het nog mogelijk zal zijn graan uit de Oekraine te bekomen. Spr. vreest, dat Duitschland wel eens zou kun nen meenen, dat de uitlevering van een groot deel onzer handelsvloot een zijdeliugSche hulp nan de geassocieerden is. He heer Van R a al te (0. L.) zegt dat zich nu wreekt het standpunt der regeering om de Kamer in deze belangrijke beslissing geheel uit te schakelen en betoogt, dat na alles wat nu ge daan is, de Kamfer geen andere houding kan en mag aannemen dan als één man achter de Re geering te staan. De heer Visser van IJzendoor.n (v. 1.) merkt op, dat de oorlogvoerende volkeren geen andere belangen meer kennen dan hun eigen be hingen. Steeds duidelijker wordt het voor de klei ne naties dat zij1 niets meer te verwachten heb ben Van hen, die zich opwerpen hun beschermers te zijh. Spr. kan de handeling der Regeering noch goed- noch afkeuren, want hij' is van alle details niet op de hoogte. De heer Van der Voort Van Zij!p (a. r.) had ook gaarne gezien, dat de Regeering voor het beantwoorden der nota de Kamer had ge kend. De president der Amerikaanscke republiek maakt onderscheid tusschen regeering en volk van een naburig1 lang, maar hij zou in deze de zelfde scheiding1 willen toepassen op Amerika. Ondanks aile moeite die men in Amerika doet °»n dezen maatregel goed te praten, gelooft spr. vast, dat het Amerikaansohe volk dezen maatre gel niet zal goedkeuren. De beantwoording der nota acht spr. niet in overeenkomst met de roem rijke traditie, welke ons klein land heeft de handhaven en hij gelooft dat de naam, dien ons volk had in de landen van Europa, veel heeft ingeboet. Spr. vraagt of de beslissing onder pressie genomen is, en hij ondersteunt het betoog van den heer Troelstra, dat de Regeering alsnog po gingen aanwendt om graan te krijgen uit de Oekraine. Verder vraagt hij of Duitschland zal toelaten, dat graan uit Amerika wordt ingevoerd en welke waarborgen zij1 heeft, dat de geassocieerde regee, ringen de haar gestelde voorwaarden nakomt. De heer Van Doorn (u. 1.) zegt, dat de verklaring der Regeering op hem een pijlnlijken indruk heeft gemaakt. Spr. betreurt het, dat de Regeering niet eerder de Kamer heeft ge raadpleegd, zoadat wij nu staan voor een fait accompli. Hij is het niet eens met den heer Patijn, dat wij thans achter de Regeering moeten staan, omdat deze alleen verantwoordelijk is. Neen, zegt spr., ook de Kamer is verantwoorde lijk voor dit schandelijk antwoord en indien de Regeering verder dezen weg van Griekenland op gaat, dan wil hij deze Regeering niet langer steunen. De heer Nolens (r. k.) wenscht de verkie zingen af te wachten alvorens te beslissen over dit Kabinet en deren Minister Yan Buitenland- sche Zaken. De positie van de Kamer is moeilijk bij het vernemen van een verklaring van de Regeering als gisteren is gegeven. Zoodia er algemeene instemming bestaat, is alles in orde. Hier "had de Regeering kunnen inzien dat een tnededee- ling als deze niet op algemeene instemming kon rekenen .Zij is niet in kennis: gesteld met de motieven, al valt er uit de verklaring van beden-middag mei iets te leeren. De Regeering heeft Zaterdag alles kunnen overwegen maair gebleken is dat de voedsel-voorziening het hoofdmotief is. Waren alle motieven vervallen geweest als Duitschland had toegezegd ons graan te zullen leveren? Spr. dringt aan op meer mededeelingen van de Regeering. Wellicht zou dat de Kamer aan leiding geven tot een uitspraak. De heer Mar chant (v. d.) meent dat deze discussie de noodzakelijkheid heeft bewezen van een commissie, die in zake buitenland sche aangelegenheden tusschen Kamer en Re- geering staat. Hij betreurt het ook, dat geen overleg is gepleegd. De positie der Regeering was uiterst moeilijk en zij deed dan -ook liet «iterate, allicht dit misschien wat heel ver. In qualificaties van de eischen zal hij met tre den. Liever had hij gezien dat de Regeering an ders had gehandeld. Nu de zaak zóo ligt lijkt het hein het beste de Regeering niet af te vallen. De vergadering wordt verdaagd tot hedenavond 8 uur. Avondvergadering van Dinsdag 19.Maart. Aan de orde is het wetsontwerp tot tijdelijke ontginning van bruinkoolconcessies. De algemeene beraadslagingen worden ge opend en na korte bespreking wordt het wets ontwerp z. h. s. aangenomen. Aan de orde is de voortzetting van de behan deling van het wetsontwerp tot afsluiting en D r o O g' m a k i n g van d.e Zuider zee. en daarbij een viertal moties. De Minister van Waterstaat, de heer Lely, zet zijn afgebroken rede voort. Hij behandelt de kwestie van aanslibben en opslibben. Duizend jaar zijn noodig geweest om' de sliblaag 1 meter te verhoogen, zoadat 10.000 jaar noodig zouden zijn voor de demping. Wat het denkbeeld aan gaat om een dijk te maken van Wieringeu naar Friesland, werd het bezwaar geopperd dat daardoor de IJsel zou worden opgesloten en het IJselmeer op sommige plaatsen worden op- geslibt. Er, zouden daarvoor echter 3000 jaren noodig zijp. De minister treedt daarna in technische bij zonderheden over den afsluitdijk en de inpolde ringen. De Minister van Oorlog, de heer De .Ionge, bespreekt het wetsontwerp uit een oogpunt van defensie. Het ontwerp is toegejuicht. Maar als Minister van Oorlog kan hij daaraan niet hard mededoen. Uit defensie-oogpunt heeft uit ont werp groote bezwaren. Door den afsluitdijk wordt een acces gemaakt naar het uit strate gisch oogpunt tot dusverre meest veilig1 deel vaj^ Nederland, het hart, de voorraadschuur van Holland in oorlogstijd. Het spreekt vanzelf dat de Regeering maat regelen heeft gemeend te moeten nemen om onze landsverdediging zeker te stellen. Daar om moeten volgens art. 6 defensiewetten ge maakt worden alvorens met de droogmaking kan warden begonnen. 1 Replieken volgen, de Minister repliceert. De algemeene beschouwingen worden daarna gesloten en de vergadering verdaagd. staat des Zondags-avonds ten 10.30 nog een trein naar Amsterdam te Schiedam te "doen stilhou den. 1 i 1 i Hoogwater te Schiedam: Donder dag 21 Maart 11.20 v.m., n.m. Van panden aan den Rotter- damschen Dijk en de Piet-Hein-straat zijn gisteren looden buizen en een vergaarbak ontvreemd. Gisteren is van een handwa gen in de Groenelaan een hand-bascule ont vreemd, Ten nadeele vaneen juffrouw is vermoedelijk in een winkel op de Hoog straat een portemonnaie gerold. Twee per sonen die het gewicht getaxeerd hadden van een paar zakjes in haar boodschappen-mand, zijn waarschijnlijk de schuldigen. Door de politie z ij n in den al- gelóopen nacht twee personen aangehouden die jenever bij zich hadden die zij beweerden gekregen tc hebben van een brandersknecht op de Noordvest. Le politia stelde in de aan gewezen branderij een nader onderzoek in en troffen daar een man aan, die zich onledig hield met jenever uit een grondvat in een emmer te pompen. Een vaatje met 53 liter jenever stond reeds gereed om medegenomen te worden. Het drietal werd door de politie in bewaring gesteld. De zeereerw. heer H. C. J. Sondaal, rector van de Mariastichting te Haarlem is gisterenna middag van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. Zijn toestand is zorgelijk. Bonboekjes. Nieuwe Bonboekjes zul len 10 cent worden uitgereikt op Zaterdag 23 Maart a.s. van des namiddags half 2 tot half 5. Deze uitreiking zal geschieden op vertoon der Domicilikaart met de thans in omloop zijnde bonboekjes. Men is verplicht zich op genoemden datum te vervoegen aan den post die op de Domicilie- kaart staat gestempeld ergens anders wordt men niet geholpen. Bij ontvangst kan ieder zich onmiddellijk overtuigen of hij het juiste aantal bonboekjes heeft gekregen. Na den dag van uitreiking worden reclames beslist niet meer aangenomen. Levensmiddelen. In de week van 18 Maart23 Maart is verkrijgbaar: Op bon 231 li/s ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond. Op bon 232 1 ons Groene Erwten per persoon 11 ct. per pond. Op bon 233 1 ons Vet per persoon 40 ct. per pond. Deze week zijin de Regeeringsartikelen op bon 231 en 233 ook op Maandag verkrijgbaar; bon 232 vanaf Donderdag, Voor rechthebbenden zijn Woensdag nam. 2— 4 uur Kaarsen verkrijgbaar bij den portier. Op bon 238 per persoon 1 ions Eenheidsworst (kookworst), 55 cent per pond. Te koop bij de slagers en in enkele vleeschwinkels. Een deel dezer worst is ontvangen. Rest kan spoedig vol gen. Zoo noodig is bon 238 ook volgende week nog geldig. Regeeringskalkeieren kosten 10i/2 cent per stuk. Kindermeel. Op bon 3 is vanaf 16 Maart ver krijgbaar 21/2 ons Kindermeel, prijs 21 cent. Aardappelen. Ia de week van 18 23 Maart verkrijgbaar op: bon 234 per persoon 1 kilo Kleiaardappelenbon 235 per persoon 1 kilo Zandaardappelenbon 236 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 237 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen. Zandaardappelen 51/2 Cent per kilo. Kleiaard appelen 61/2 Cent per Kilo. Bon 234 geldig op Maandag, 235 op Woensdag, 236 op Vrijdag, 237 op Zaterdag. Broodkaart. Do btoodkaart van het 44ste tijdvak loopt van 19 Maart tot en met 29 Maart. Dienstregeling II. IJ. S. M. De Kamer van Koophandel ontving het volgend schrijven van de H. IJ. S, M. In antwoord op nevenaangehaald schrijven heb ben wij de eer Uwe Kamer te berichten, dat in verband met de brandstoffenschaarschte bij1 de in bewerking zijnde nieuwe dienstregeling het aantal af te leggen treinkilometers niet kan wor den uitgebreid, zoodat van het inleggen van meer j treinen, waardoor het verkeer van Schiedam1 ge baat zoude kunnen worden, geen sprake kan zijn. Wijl zijn echter bereid bij het vaststellen dier dienstregeling zooveel mogelijk met de wenschen van Uwe kamer rekening te houden en hebben bereids in het ontwerp een stopping voor de trei- i nen 148 ten 10.00 voortra. en 90 ten 12.05 nam. 1 opgekomen, terwijl bovendien het voornemen be* Kantongerecht. Voor het Kantongerecht alhier werden heden de volgende zaken behandeld De logementhouder J. U. had perceel Schie 116 in huur. Op 1 Januari 1916 bedroeg de huurprijs f 5.35 per week. Dit huis werd ge kocht door den 68-jarigen J. B. te Rotterdam. Deze nieuwe huiseigenaar had dadelijk den huurprijs verhoogd. Den eersten keer werd f 8. huur per week gevraagd, daarna f 7.50 per week. Deze verhooging moest door den huur der worden betaald, onder bedreiging dat hij uit de woning moest. De huurder bracht de zaak voor de Huur- commi8sie. Volgens uitspraak der commissie mocht geen hoogere huur gevorderd worden dan f 5 90. De eigenaar stoorde zich niet aan die uitspraak en vorderde een huurprijs van f 6.50. De huiseigenaar had zich thans voor den Kantonrechter te verantwoorden, ter zake het eischen van een hoogeren huur dan door de Huurcommissie wa3 bepaald. De ambt van het O. M., van oordeel dat 't hier een ernstig feit geldt en het noodig is dat door een flinke straf voor anderen een voorbeeld wordt gesteld, eischte f 100 boete, subs 5 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Dfe keurmeester A. v. d. Berg alhier, als ge tuige gehoord in de zaak tegen den niet versche nen hakkei' F. R„ beklaagd ter -zake het in voorraad hebben van bedorven boter, verklaarde °P 26 November in de bakkerijl van bekl. een monster door zeewatet! bedorven N. Zeclandsche boter te hebben gezien. Op 26 Januari d.a.v. had bekl., tegen wien get. had' gezegd, dat die boter noodt goed kon wiorden, de gebeele partij van de bewuste boter in zijyn bakkerij aanwezig. Op een vraag van get. verklaarde bekl., dat hij koek jes, welke uit den oven waren gekomen, met de bedorven boter had gebakken. De boter was doorwoekerd door schimmel en verspreidde een ondïiagelijken stank. De ambt. van het O. M., wijzend op het ge vaar voor de volksgezondheid, achtte ben geld boete voor het feit niet op z'n plaats en eischte derhalve 6 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Ret O. Mi. heeft gister geëischt tegen: J- W. de N., te Schiedam, niet-verschenen, wegens diefstal van een vaatje zeep: 6 weken ge vangenisstraf. J- C. L., 19 jaar, zonder beroep, te Schiedam wegens diefetaJ van koperen voorwerpen uit een machinefabriek aldaar; f20 boete subs. 10 da gen hechtenis. R. V., niet-verschenen en L. v. G., 18 jaar, ijzerwerkelr, beiden te Schiedam, resp. wegens poging tot diefstal van een looden buis en mede plichtigheid aan dit misdrijf6 weken gevangenis straf. Uitspraken 26 dezer. verzonden aan 'den minister van Buitenlandsche Zakert Excellentie, wijf verzoeken dringend bij onder handelingen toet 't Buitenland te bedingen dat aan Neneriandsche zeelieden, die meenen te moeten weigeren, op schepen te varen aie zijn afgestaan, op verlangen vrije overtocht naar Nederland wordt gewaarborgd. Zulks om te verhoeden dut die zeelieden door' economische afhankelijkheid worden gedwongen te var-en of gevaar laapen na enkele maanden verblijf voor het Amerika ari sche leger te worden geregistreerd. Verklaring minister Loudon. Men seint ons uit Den Haag: De Minister van buitenlandsche zaken Jhr. Lou don verklaarde heden in de 2de Kamer. De regeering was aanvankelijk voornemens te weigeren, doch met, 't oog op de voedselvoorzie ning, de handelsvloot, de koloniale vaart en bel verkeer met de koloniën, is de regeering tot de genomen beslissing gekomen, waarbij het ant woord van Duitschland inzake de graanverschaf- fing groeten invloed had. De reeders zijn in vertrouwen genomen, omdat hun advies onmisbaar was. De regeering veil rouwt dat Duitschland geen moeilijkheden in den weg zal leggen aan den toe voer van graan uit Amerika. De vaargeul blijft voor genoemde schepen open. De regeering denkt er niet aan tusschen beide partijen te kiezen; zij zal geen duimbreed verder gaan dan zij nu deed. Geboren: 18 Maart. Elisabeth, d. v. C. Houtman en J. A. van Buijsen, Plein Een- dragt. Jaspert, z. v. L. J. M. Lansbergen en A. van Leeuwen, Hoofdstraat. 19. Willem Jacob Ferdinand, z. v. W. J. F. Ploos van Amstel en G. Bremer, Brugmanstraat. Overleden: 16 Maart. Pleun Verboon, oud 17 mnd. Fabristraat. 17. Dirkje Slin- geland, oud 17 j. en 11 mnd. Beierlandsehe straat. 18. Een levenloos kind van C. Hout man en J. A. van Buijsen, Plein Eendracht. Berdina Cornelia Maria van Gerven, oud 2 j. en 5 mnd. Zalmstraat. Pieter Kerssen, oud 56 j. en 5 mnd. Willemshofje. Hen- dricus Alexander Meerburg, oud 1 j. en 11 mnd. Warande. Arend Nieuwstraten, oud 66 j. en 11 mnd. Lange Achterweg. iy. Een levenloos kind van Jh. v. Kruimngen en P. van Noordennen, Nieuwe Haven. BEUFIS VAN SCHIEDAM 20 Mrt. 1918. Moutwijn (46%). Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 15 Mrt. f 89 3/4 18 Mrt. 19 Mrt. 20 Mrt. £89 3/4 I f89 3/4 f 89 3/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de Noteering B. A. J- W1TTKAMPF. Bond van Distillateurs. 19 Mrt. 20 Mrt. Jenever: 50% f1157,. Spoeling: Graanspiritus. Melasse-spiritus Ruwe spiritus. f 1157,. f3.—- f3— Spiritus. 19 Mrt. èf f195 kf f97i èf •1) -1) -1) 20 Mrt. I1) f195 ht1) f97è kt1) Nederland en de Geassoeieerden. Men seint uit Rotterdam Het Hoofdbestuur van den centralan bond van trans portar bei decs heeft het volgende telegram 1) per H.L. ad. 100°/o 2) per FI.L. ad 508/,. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 19 Mrt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 162 paarden, 3 veulens, 8/1 magere runderen, 50 vette runderen 140 vette kalveren, 1386 nuchtere kalveren, 127 graskal veren, 16 schapen of lammeren, 143 varkens en 17 bokken of geiten. Prijzen per K.G. Ka veren 80—100—125 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f250- 600, kalfkoeieo f 225550, pinken f 150200, vaarzen, 240 paarden f 400-700, biggen (overloopers) 3(j70 slachtpaarden f 100250, biggen p. week f 3.3.30, hitten f 200 —400, fok- nuch tere kalveren f 28-45, slacht- nuchtere kal veren f 12—22. Op de vette markt was bijna geen aan voer en ook geen handel. Stieren met klei nen aanvoer an ook geen handel. Vete kalve ren waren gewoon aangevoerd. De handel was langzaam en de prijzen waren iets lager. 00 een puik best kalf werd nog 5 cent boven no teering besteed. De aanvoer van melk- en kalfkoeien op de magere markt was behoorlijk. Eerst was er een weinig handel, maar later, toen op order van hooger hand geen vee de markt moe 1 verlaten, stopte de handel geheel. De prij zen ondergingen bijna geen verandering. Ue militaire autoriteiten zijn tegen half twaan begonnen met beslag te leggen op enkele bees ten voor het leger. Jong vee met redelijken aanvoer, tragan handel en bijna onveran er prijzan. Graskalveren met beperkten aanvoel en zoo goed als geen handel. Nuchtere o en slachtkalveren warén ruim aangevoero 1 handel was vlug en de prijzen waren me Werk- en slachtpaarden en hitten m ken aanvoer en tamelijken handel. De prijzen waren alleen voor slachtpaar en" Dclian- Biggen waren minder aangevoerd Uc nan del was vlug en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. De aanvoer bestond weer uitsluitend uit overloopers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3