Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f e f f z:tfis De Oorlog. 41ste Jaargang. Zaterdag 23 Maart 1918. No. 12096 Buitenlandsch Nieuwe. Uit de Tweede Kamer. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, ca kantoortijd no. 148. ïbea a om® a tag 3 maasdea f 1.50, per week 12 /2,— kwartaal, ifeonOeriSke aummars 3 cent. Poatbua39. frases f>. Incassokosten worden berekend. bij verlies van levenslange 'Mijl TOl5 v»n b&UfeK; I S IUU - **»i De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. Advertentiëa 15 rageis fl.30 elke rage! daarboven 25 ct. 3 msri plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeeüngen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aasvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnunamer 10 oorlogsteeslag. Incassokosten worden berekend, bij verlies van eiken ande ren vinger i ÜU wijsvinger; §y Ï*U iiunuiirr bestaat uit twee «laden en een Geïlliis,' ncrd Gaining fiblad. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis- gevingen van het Gemeentebestuur. Ier algemeene kennis wordt gebracht, dat ingevolge raadsbesluit van 22 Maart j.l. aan eenige nieuw geprojecteerde straten, gelegen tusschen de Nassaustraat, de Prins Maurits- straat, de Stadhouderslaan en het terrein bestemd voor het R.K. Ziekenhuis, de navol gende benamingen zijn gegeven Juliana van Stolbergstraat. Charlotte de Bourbonstraat. Louise de Colignystraat. Nassau Dillenburgstraat. Anna van Burenstraat. Willem de Zwijgerlaan. Amalia van Solmstraat. Schiedam, 23 Maart 1918. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de openbare vergadering van de Gezondheids- Commissie zal gehouden worden op Maandag 25 Maart a.s. des namiddags 4 uur, in het gebouw Lange Nieuwstraat no. 26 (Kamer 9). WESTELIJK FRONT. Het Duitsche offensief. tn het veelomstreden heuvelland tusschen Atrecht en La Fèi'e hebben de Duitsche storm troepen belangrijke successen weten te bevech ten. Van Duitsche zijde wordt hierover gemeld: De resultaten van den bedfijvigen gevechtsdag tusschen Atrecht-La Fère worden, naarmate on ze aanval vordert, grooter. Tot dusverre zijn, naai' gemeld wordt, 16.000 gevangenen en 200 stu.kk.en geschut in onze handen gev allen. Voor Verdun blijft de vuurstrijd hevig aan houden. Volgens het Engelsdie stafbericht bieden de Britten hardnekkig tegenstand en zijn de Duitsche verliezen zeer zwaar. Het vechten heeft tot laat in den nacht voort geduurd over het geheele front tusschen de Oise en de Sensée. Onze troepen gaan Voort met den vijancl binnen zijn gevechtsstellingen te houden. Gedurende 's vijands aanvallen van gisteren heb- Den zijn infanterie-massa's goede doelen gebo den voor ons machinegeweervuur en ons geschut, waarvan onze troepen ten volle hebben gebruik gemaakt. Alle rapporten getuigen van de buiten gemeen zware verliezen van den vijand. Vanoch tend had zich nog geen ernstige aanval ontwikkeld, maar zware gevechten staan wel te wachten. Het Fransche stafcommuniqué meldt: De vrij giioote geschutbedrijvigheid gedurende het eerste gedeelte van den dag is des namiddags heriger geworden, vooral op verschillende pun ten ten N. van den Chemin des Dames, bij Co-ur- cy, bij La Pompelle en in de Champagne ten Z. van Moron Villers. Drie Duitsche aanvallen ten N. van Souain en ten O. van den Têton leverden geen resultaat op. Van het overige front niets te melden. In den loop van 21 dezer zijn twee Duitsche vliegtuigen vernield en vier zwaar beschadigd ten gevolge van gevechten met Fransche vliegers. Bovendien zijn drie Duitsche vliegtuigen d,0|Oir het fransche afweergeschut geveld. De „Times" en de „Daily News" vernamen Vrijdag uit het hoofdkwartierDe kracht, waar mede de aanval is ondernomen, kan worden be oordeeld uit het feit dat reeds de herkomst van bijkans 40 Duitsche divisies, waaronder vier gar dedivisies op het Britsche front is vastgesteld. In één sector van het front werden in den Loop van den dag 17 Duitsche divisies tegen 5 Brit sche divisies ingezet. De kracht van den aanval concentreert zich in het bizonder in de vakken, die onder den sec tor bezuiden Gr-cdsilles is gelegen; oostelijk daar van werden 17 divisies op een front van ongeveer 20.000 yards in den strijd geworpen. De aanval was veel minder hevig bezuiden het voornaamste front van Kamerijk. Wederom werd een ontzag lijk troepenaantal gebïuift. Tesamen waren z.oo- ii.-ts als één derde van alle formaties in het Duitsche leger over een front van 50 mijl in den strijd gemengd. De Temps" merkt op dat het Duitsche op percommando door een aanval in het Westen, op zijn minst een bepaald politiek succes kan verkrijgen, waardoor het aan de andere zijde van den Oceaan duidelijk zal worden hoezeer de Duit sche aanval een Japansche interventie rechtvaar digt. ITALIAANSCHE FRONT. Italiaansch stafbericht van gisteren: Gisteren heeft op het geheele front een groote gevechtsactie geheerscht. Vijandelijke patrouilles zijn op de viucht gejaagd ten W. van het Co-nce- dal en aan de Piave. In den sector van het Fronze- ladal-Brent.a is een vijandelijke afdeeling er jn geslaagd, in. een onzer vooruitgeschoven posten te dringen. Zij is echter tegengehouden door ons spervuur, dat onmiddellijk geopend werd en don- onze tegenaanvallen. De vijand werd gedwóngen op zijn uitgangsstellingen terug te trekken. ROEMENIë. De bladen van Jassy melden, dat de Roemeen- sche kamer ontbonden zal worden en nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. JAPAN. Volgens de „Köln. Ztg." heeft de Japansche gezant te Bern, MuiTa, de voormalige gouver neur van Korea, welke zijn medewerking aan het „Berner Tageblatt" verleent, verklaard: Interventie in Siberië is zeer onwaarschijnlijk daar Japan geen veroveringsoorlog wil. Met de inneming van Kiautsjau, dat als Duitsche machts basis tegenover Japan heeft gegolden, is Japan bevredigd. Het kent geen haat tegen welke natie ook en hoopt na den oorlog met allen in goede betrekkingen te leven. Het heeft dus niet beoogd zich in de Europeescho zaken in te mengen. Ook in de kamer bestaat geen gib-ate interventie- party. De Fransche bladen melden nog eenige bij zonderheden o-ver do geweldige ontploffing van munitieopslagplaatsen te Coumeuve, ten Noorden van Parijs, nabij St. Denis en Le Bourgët. Toen de Parij'zenaafó de beide elkaar snel opvolgen de ontploffingen hoorden, welke de geheele stad' deden trillen, dacht een ieder, dat een nieuw luchtbombardement was begonnen, maar er was seen enkele vlieger in de lucht te zien, (het was 's middags te 1.45) en spoedig hield de reeds aangevangen uittocht naar de „onderkomens" op. De luchtdruk is zoo geweldig geweest, dat zelfs in de Zuidelijke banlieux van Parijs ruiten zijn stukgesprongen. Legio is trouwens het aantal rui ten hetwelk in de stad is vernield. Met buitengewone snelheid was de reddings dienst geregeld en in werking. Behalve de 30 dooden zijn er talLooze gewonden, de meesten ten gevolge van de scherven, neervallende stee- nen, enz. Van de wacht bij het magazijn van 25 man wer den er 13 gewond, 12 worden vermist, vermoe delijk zijn de meesten gevlucht, naar de omlig gende dórpen. Generaal Dubai], gouverneur van Parijs, heeft een onderzoek gelast naar de oorzaak van de ramp, welke waarschijnlijk veroorzaakt is, door dat de arbeiders een munitiekist, welke zij1 moes ten verladen, hebben laten vallen. Men meldt uit Washington: Nurly, de voorzitter van de Scheepvaart- commissie, heelt den bouw aanbevolen van tien schepen van 50.000 ton ieder, die dan verreweg de grootste Vrachtschepen van de Amerikaan sdie handelsvloot zullen zijn. Er is reeds een begin gemaakt met, het teekenen der ontwer pen. DENEMARKEN. Aaar de „Germania" uit Kopenhagen verneemt heeft de Deensdhe regeering een wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat uitgewerkt, waarbij de wettelijke erkenning van hen, die tot geen godsdienst behooren, de -opheffing van het kerke lijk huwelijk en van het godsdienstonderwijs in de scholen wordt bepaald. Volgens het nieuwe decreet worden religieuze gemeenten in de toekomst met privaatrechtelijke vereenigingen gelijk gesteld, doch zij kunnen geen aanspraak maken op juridische persoonlijkheid of bezit verwerven. Het vermogen der kerken en kloosters en van alle kerkelijke vereenigingen gaat aan den Staat over. Met het toezicht op het vermogen der' religieuze genreenten wordt het gemeentebestuur belast. ZWITSERLAND. Naar de „Bund" omtrent de Zwit- sersche economische onderhandelingen nret Engeland verneemt, is de houding van Engeland ten Opzichte van een ecorw- misehe overeenkomst met Zwiterland weinig te gemoetkomend; een financieele overeenkomst daarentegen schijnt tot stand te komen, die economische bepalingen zal bevatten. ALLERLEI NIEUWS. Reuter seint uit Washington dd. 21 Maart: Het departement van marine maakt bekend, dat bij het ondergaan van den torpedojager Man- loy, die 19 Maart getroffen werd en in de lucht sprong, één officier en drie man gedood werden. Een aantal zeelieden, is gewond. Trcub, Cort, Loudon, Lely. T r e u b. Het is steeds buitengewoon lastig in do politiek eenige voorspelling te doen en wij huiverden voor de onze toen wij een v. d. Tempel en Troelstra hoorden en meen den dat wij de Schiedammers verkeerd hadden gepaaid met de handhaving van Posthuma en den val van Treub. Edoeh, men prijze den dag niet vóór de avond gevallen is het is nu wel zekerTreub valt. Wie er over moge treuren, zeker niet de katholieke fractie, zeker niet de katholieke arbeider, die zich bij den aanvang der levens middelendebatten reeds merkwaardig scherp heeft uitgesprokenpro Posthuma, contra Treub. De geldman ontwikkelde dan zijn bezwaren... Aandachtig hebben wij hem aanhoord en geen spot of glimlach zij onze critiek, neen, er is veel waars in de beschouwing onzer duistere finantieele positie, zelfs in de naaste toekomst, al willen wij niet vergeten dat o.i. Treub te veel absoluut, te weinig relatief be toogde. Is nog niet steeds in het land der blinden één oog koning Onze geldelijke toe komst is grauw, maar is die van overig Europa niet roetzwart En beduidt dit niets Wat zijn positief 9telsel aangaat, Treub verdient de waardeering althans getracht te hebban opbouwende critiek te leveren, en al weder, er waren momenten ook in dit deel van zijn betoog die aangrepen als overduidelijk klaar en waar, b.v. bij zijn adhaesiebetuiging met Engels' organisatiewezen, doch over het geheel kan het Treubsche stelsel ons niet dat vertrouwen schenken, hetwelk wij behoeven om althans een proefneming te wagen. En dan staat en blijft staan als derde feit de oneenigheid der ministers in één kabinet dan moei de Kamer in 's lands belang hieraan een einde maken en vóór Paschen kan dit geschied zijn. Gort van der Linden, de grijze, maar voor mij sympathieke premier, die zijn frissehe kijk op vele dingen nog niet verloren heeft, hoezeer de last der jaren hem dreigt te over weldigen, hij mengde zich in het debat met de zeer juiste bedoeling de algemeene lijnen van stelsel en richting aan te geven, een deel van het debat, hetwelk onmisbaar is en wij tot dan daarom zoo noode misten. Hoe of hij net deed moge eenigszins onvoldaan aandoen, mj dééd het, en ook hij scheen zich (einde lijk bewust te zyn dat er een einde moest komen aan het Treub-Posthumaansche ge scharrel en gekijf, niet aldus dat „een derde er ras meê heenloopt", maar op de-wijze die de Kamer schijnt te willen en waarvan ook Gort niet afkeerig blijkt t.e zijn. Moge Treub ook zijn wensch ten volle verwezenlijkt zien 1 meer bewegingsvrijheid in zijn Econom. Bond. Loudon verscheen ten tooneele. Immer j imponeert deze verschijning in het decor der bange dagen en door zijn persoonlijkheid zelve, j als drager der vitale belangen onzer, natie die beslissen over leven en dood. Zonder twijfel was Dinsdag 19 Maart een spannende en bui tengewone dag in onze parlementaire geschie denis. Niet lang geleden was er in de lie Kamer (vooral van rechts) nog veel verzet tegen méér openbaarheid in het buitenlandsch beleid, thans hoorden wij éénstemmig een ander geluid Loudon was in gebreke doordat hij bij zijn „capitulatie" de Kamer, althans de kopstukken der Kamer niet gehoord had. Deze in gebreke stelling was feitelijk het eenige punt waarover alle sprekers het ten volle eens waren. Er was Dinsdagmorgen nevens waardigheid ook bedrijvigheid (op het kantje van nervo siteit) in de Kamer te bespeuren. De clubs vergaderden. Tijdens de pauze confereerden de Seniores. De volksvertegenwoordiging sprak in laaiend eergevoel, wetend het Nederlandsche Volk achter zich te hebben, mitsgaders de Pers, met uitzondering van dat blad waarvan meen ik Posthuma zei, dat het eenig Holland- sch« is dat het in het Hollandsch geschreven wordt De Kath.-fractie mag op deze bezielde de batten met trots en vreugde terugzien. Want ook in haar boezem was, hoe kan het anders, geen zelfde maatslag van liarteklop. Ook zij voelde de beleediging der Geassocieerden als een kaakslag, maar, aan het zoete juk gewend, en negentien eeuwen gewend aan kaakslagen, hervond de club der 25 het evenwicht en de kalmte sneller en juister dan anderen. Alweder werkte zij zoodanig in 's lands belang dat heel het Nederlandsche volk zijn Katholieke broe ders dank kan brengen. Want, o zeker, er is „zoo iets" als natio-' naai eergevoel, en hij liegt die zou beweren dat de Katholieke Hollander Neerland's eer niet hoog wil houden, maar er is ook nog „zoo iets" als oorlog Spaar ons Heer In 24 uren herkreeg geheel de Kamer hoar evenwicht en herbond de solidariteit met Loudon, in 24 uren stond men op het stand punt van Nolens. Wat wij voor Nederland hopen is immar het vertrouwen te kunnen blijven behouden in Loudon, zijn belofte „de Kamer meer te hoo- ren" zal hem ons nog nader brengen. Wat wij voor Loudon verhopen is „iets" meer begrip hoe men mei een Kamer omspringt. Een weinigje méér tactiek op Maandag en heel de Dinsdag zou overbodig geweest zijn Zoo ziet men men kan een scherpziend bui tenlandsch diplomaat zijn en toch een blinde in de diplomatie der Binnenlandsche, neen der „Binnenhof" zaken. Deze les moge beter schap brengen. Wat de zaak zelve aangaat zijn wij (geenszins pro-Entente, dat weten de •lezers) in onze ziel overtuigd dat Loudon ook thans den juisten weg bewandeld heelt. Maar steeds nauwer worden alle wegen. Zij worden uitwegen die, God weet het weldra zullen wer ken als een slop bij het opgejaagde angstig voorthollende hijgende en verwonde hert. Doch moge Nederland alsdan ook óver zich vaardig voelen worden de machtige majesteit, welke het hert in zijn laatste ure kenmerkt en veredelt. Lely ondertusschen, rustig te midden der Zuiderzee-golven, werkt staag door aan het grootste waterstaatswerk onzer landen, zoo niet van alle landen. Loudon vaagt weg de bangheid der huidige dagen, Lely verjaagt de angst der toekomst door de aanwinst der 200.000 bunders welke Nederland behoeft voor hare economische onafhankelijkheid. Lely wordt verdreven naar de avondvergaderingen. Ongelooflijk En toch was het juist. Want Dinsdagmiddag gaf ons 9 ministers en 90 Ka merleden „om en hij" Loudon en wezenlij Leiy was no. twee en behoorde dien dag e trekkelijk naar den avond verplaatst te vyoi den. Dat neemt niet weg dot het volle licht zal schijnen over zijn arbeid, dien c amei aanvaarden zal (na Bongaerts teiug re ing) zij het ook met enkele garantiemoties voor ne- venbelangen, welke zeer zeker bij de Staten Generaal een willig oor zullen vinden. Een grootsche week, deze, van Treub, Gort, Loudon, Lely.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1