Binnenland. Stads- en Gewestelyk Nieuws Crisismaatregelen, Liturgie. I itgezoiideu M.ededeeliiigeiL Sport. CJemettgd Nieuws. Het schip van Staat vaart immer nog on geschokt te midden der stormen van Europa mi zelfs na „brand aan boord". Wij zijn gezegend boven vele natiën. Moge God met Nederland blijven a^s tot heden. Ora et labora. Mr. Bomans. Onze schepen. Van reederszijde vernemen wij, dat de ge associeerde regeeringen voor het gebruik van de gcrequireerde Nederlandsche schepen be talen 40 shilling per maand en per ton (de Engelsche reeders krijgen 12 shilling per maand en per ton) Voor het verlies van een schip wordt 250 per ton vergoed. (N.R.Crt.) De vleeschvoorziening. Op de Leidsche veemarkt zijn gister door een daarvoor aangewezen commissie voor militaire doeleinden 25 runderen in beslag ge nomen. In den omtrek van Leiden zijn heden door onze commissie nog 200 stuks slachtvee opgevorderd. De Levensmiddelencommissie te Almelo heeft besloten om van gemeentewege te doen slachten. Getracht zal worden dit in samen werking met de slagers te doen. HollandAmerika-Lijn. Naar men verneemt, is in de gistermiddag gehouden commissarisvergadering der Holland Amerika-Lijn besloten, het dividend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 25% (vorig jaar 55%). De Duitsche kolen. Het „Hbld." verneemt van Duitsche zijde Het is vrijwel zeker, dat 31 Maart a.s. de aanvoer van kolen uit Duitschland zal worden gestaakt. Niet omdat men in Duitschland tegen verdere levering principieel bezwaar zou hebben. Er is integendeel reden om te mee- nen, dat men in Duitschland thans niet min der dan ooit te voren geneigd is, tot het sluiten cener transactie met Nederland, waarin de be langen van beide partijen elkaar ontmoeten. Men stelt zich echter op het standpunt, dat na 31 Maart geen basis meer bestaat, waarop de levering van kolen aan Nederland kan ge schieden. Immers, het bekende „Wirtschafts- Abkommen", op grond waarvan thans de kolen door Duitschland worden geleverd, loopt 31 Maart af, en in dit „Abkommen" is nadruk kelijk gestipuleerd, dat het van kracht is tot 31 Maart, tenzij het voor dien tijd door een der partijen zou worden opgezegd. Men zou waarschijnlijk een stilzwijgende verlenging niet begeeren, daar thans de omstandigheden zoo danig afwijken van die van October 1917, dat een overeenkomst van nu wel verschillende, geheel andere bepalingen en voorwaarden zou moeten bevatten als de in October 1917 geslolene. Waar nu de Minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamerzitting van Woensdag op een vraag van den heer Troelstra nog niet meer kon mcde'deelen, dan dat hij een des kundige commissie had benoemd, om de onder handelingen over een nieuw „Abkommen" te voeren. waaruit, en mede uit van andere zijde ontvangen inlichtingen, te concludeeren valt, dat die onderhandelingen nog niet zijn aangevangen, - daar is men van meening, dat de nog resteerende tijd van ruim een week, waarin bovendien de Goede Vrijdag en de Paaschdagen vallen, veel te kort is om een nieuwe overeenkomst tot stand te brengen. Zoodat zeer waarschijnlijk de aanvoer van kolen uit Duitschland na 31 Maart weder ge- ruimen tijd stop zal staan. Zaak-Van Best. Men deelt uit Den Haag aan het «Dgbl. v. N.-Brabant» mede, dat de heer Van Best voornemens is zijn zaak in de Tweede Kamer ter sprake te brengen en daar mede te deelen, dat hij zijn mandaat als lid der Tweede Kamer ter beschikking der kiezers stelt, opdat dezen Uitspraak zullen doen. Begrijpen wij dit bericht goed, dan wil de heer Van Best nog onder de vigueur der oude Kieswet herkozen worden of vervangen en legt hij zich niet neer bij de uitspraak der verga dering te Utrecht, die unaniem van oordeel was, dat de heer Van Best onder de huidige omstandigheden het best deed, zich terug te trekken van de lijst, waarop hij als voorloopig candidaat was gezet. Derde Nederlandsche Jaarbeurs. In de gehouden algemeene ledenvergadering der Vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland is aan den raad van beheer machtiging verleend tot het voorbereiden van een derde Nederlandsche Jaarbeurs, welke te Utrecht zal gehouden worden in het voor jaar van 1919. 'Ss. „Nieuw-Amsterdam". Naar men uit goede bron verneemt, zal het ss. „Nieuw-Amsterdam", waarschijnlijk binnen 14 dagen van New-York naar hier vertrekken. Broodkaarten. Op vertoon der Domi- eihekaart zullen de broodkaarten voor de vol gende 4 tijdvakken worden uitgereikt op Woensdag 27 Maart a.s., van des middags half 2 tot half 5. Tegelijk met de gewone broodkaaften worden ook de aanvullingsbroodkaarten uitgereikt van 400 gram Wittebrood voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar. Aanvullingsbroodkaarten en kaarten voor zien van stempel „zuigeling" worden inge ruild in het v.m. Volksbadhuis Broersvest van 26 April, 's morgens van 912 uur en n. m. van 1%5 uur. Levensmiddelen. In de week van 25 Maart30 Maart is verkrijgbaar Op bon2?8 1 ons Eenheidsworst per persoon, 55 ct. per pond. j Op bon 240 1% ons Groene Erwten per persoon, 11 ct. per pond. (Nieuwe Bonboekje). Op bon 1 1 ons Groene Erwten per persoon, 11 ct. per pond. Op bon 2 V, ons Havermout!» per persoon, 16 ct. per pond. Op bon 3 1 ons Vet per persoon, 40 ct. per pond. Maandag worden geen Regeeringsartikelen verkocht Bon 1 alleen geldig vanaf Woensdag, bon 2 vanaf Vrijdag. J Voor de lichtlooze gezinnen op Bon 9 (voor Kaarsen en Schemerlichten) 150 gram Kaarsen of Schemerlichten verkrijgbaar tegen betaling van 25 cent, en wel Dinsdag 26 Maart 's voorm, 9—12 en 's nam. 1%5 uur in den Doele. 's morgens de letters A—L. 's nam. MZ. Ook het Gymnastieklokaal Dwarsstraat is op dien zelfden dag 's nam. 1%5 uur voor dat doel geopend. Bon no. 3 Kindermeel is tot 31 Maart geldig voor 2% ons Kindermeel. Donderdag 28 Maart 's voorm. 9—12 en 's nam. 1%5 uur uitreiking van nieuwe bons voor Kindermeel voor kinderen beneden 't half jaar. Zaterdag 30 Maart voor kinderen van 1 jaar beide malen in 't voormalig Volks badhuis. Aardappelen. In de week van 2530 Maart verkrijgbaar op bon 4 per persoon 1 kilo Kleiaardappelenbon 5 per persoon 1 kilo Zandaardappelen bon 6 per persoon 1 kilo Zandaardappelen bon 7 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen. Zandaardappelen 5% Cent per kilo, Klei aardappelen 6% Cent per kilo. Bon 4 geldig op Maandag, 5 op Woensdag, 6 op Vrijdag, 7 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 44ste tijdvak loopt van 19 Maart tot en met 29 Maart. Koffie. Op bon 22 der thee- en koffiekaart zal van 16—31 Maart op bon 22: H/a ons koffie verkrijg baar zijn. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 14 warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskok rij. Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg Het eten moet daags te voren besteld, worden. Het menu wordt wekelijks per; advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie var» trekt. Gemeenteraad. In de gister gehouden vergadering van den Gemeenteraad is het voorstel om in beginsel te besluiten tot verkoop van grond op den hoek van de Westfrankelandsche straat en Huijsmansstraat met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Over den prijs van den grond bestond verschil van meening. Door B. en W. was voorgesteld f 10 per M2. Met 10 tegen 5 stemmen werd dit voorstel verworpen. Een voorstel-Evcrs om den prijs van den grond te bepalen op f 11. per M* werd met 10 tegen 6 stemmen aangenomen. De voorstellen in zake de rooilijn aan de Hoofdstraat, nieuwe straatnamen, het gunstig advies op het verzoek van de zwemclub en van de V. P. N. werden goedgekeurd. De eindstemming over de Bouw- en woning verordening werd nog aangehouden. Eveneens werd aangehouden het voorstel tot stichting van een gemeentelijken woningdienst. De schenking van het v. m. Volkshuis voor een openbare leeszaal met bibliotheek werd met 11 tegen 8 stemmen aanvaard, terwijl tevens een crediet van f 20.000 werd toege staan om het Volkshuis voor het beoogde doel te verbouwen. De verordening betreffende schoolgeld voor de openb. school voor B. L. O. werd goed gekeurd. Punt 14 van de agenda belooning onder wijzend personeel bij het Herhalingsonderwijs werd van de agenda afgevoerd, daar B. en W. deze regeling bij de samenstelling der begroo- tiDg 1919 opnieuw in overweging zullen nemen. De Raad hechte verder nog zijn goedkeu- aan de verhooging der taiieven voor aanslui ting a an de waterleiding. Th. de Boer. -j- Men schrijft ons Een verdienstelijk stadgenoot, die in een kort leven veel voor de Katholieke zaak alhier heeft gedaan, werd gisteren op 34-jarigen leeftijd ten grave gebracht, de heer Th. de Boer, onderwijzer van de St. Joseph-scholen. Met zijn zwakke krachten en groote talenten heeft hij gewoekerd zoolang het dag was, tot zijn ziekte hem tot rust. dwong. Als jong onderwijzer uit Friesland naar Schiedam geko- men, nam hij spoedig werkzaam deel aan het Roomsche leven onzer stad zijn vrije avond uren gaf hij aan het herhalingsonderwijs van het jongens-patronaat, van de R. K. Kiesvereeni- ging was hij de ijverige secretaris, terwijl hij mede bestuurslid was van het zangkoor in de Singel-parochie. Daarom werd de begrafenis een eenvoudige hulde aan zijn naam De zangers van het Singel-koor droegen hem naar zijn laatste rustplaats, onder het zingen der psalm „miserere". Talrijke vrienden volgden in den stoet. Voorop de jongens van de klas, waarvoor meester de Boer onderricht gaf, dan volgden de jongelingen van het Sint Joseph-patronaat met omfloerst vaandelook merkten wij op deputaties der besturen van de R. K. Kies- vereeniging, de Sint Willibrordu3-Stiehting en het Sint Joseph-patronaatalle heeren onder wijzers en vele eerw. broeders. Zacht goot de vroege lente-zon haar stralen over het graf. Moge Gods eeuwige zon hem reeds beschijnen als loon voor zijn werk onder ons. Zijne nagedachtenis zij in vrede! Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags notitieboekje inh. o.a. portret bewijs van goed gedrag; alsmede een hond. Bij vinders armbandje met slotje, Gunne- weg, Laan ons genoegen 6handschoen en zilveren oorknop, de Gruyter, Hoogstraat 1 heerenhandschoen, Berkelaar, Veenlandstraat 14R. K kerkboekje, Verhaar Nieuwst.cht N. Z. 20 handschoen, v. Baas Groenelaan 10 broche met portret, Zonneveld, Heerenseraat 41b. geldstukken, f^rne, Oostsingei 40hor loge, Huigen, Broersveld 110; bontje; de Weert, Steenstraat 1 Rozenkrans, Tettelaar, Nieuwsticht Z.Z. 41 schortje en zakdoek, Scholte, Boterstraat 76 Door de schilderspatroons-ver- eeniging Onderlinge Steun alhier, is besloten met ingang van 1 April het uurloon aan ge zellen te bepalen op 35 cent. De R. K.TooneelvereenigingAl- berdingk Thijm, onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond is voornemens op Zondag 7 April a.s. een uitvoering te geven, waarbij zal worden opgevoerd „Piet in Gala" Klucht spel in vier bedrijven door 1. L. G. Wahlen, voorafgegaan door „Het Bekroonde Treur spel", tooneelspel in een bedrijf naar het Hoog Duitsch door Joh E. T. van Pellecom. Deze uitvoering zal toegangkelijk worden gesteld voor iedereen. Hoogwater te Schiedam: Zon dag 24 Maart 2.40 v.m., 2.50 nan. UIT DELFT. B. en W. hebben den gemeenteraad doen toekomen het ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeente Delft, Schipluiden en Pijnacker en spheffing der gemeenten Hof- van-Delft en Vrijenban, welk ontwerp het col lege van B. en W. door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is aangeboden. UIT ROTTERDAM. Onder de bons voor levensmiddelen, in de laatste maanden door winkeliers op het distri butiekantoor alhier ingeleverd, bleken onge veer 4000 valsche bons voor te komen en wel hoofdzakelijk bons waarop vet ver krijgbaar gesteld is. Nadat men te weten was gekomen, dat een winkelier op de Schiedam- schendijk in een enveloppe 250 bons voor levensmiddelen, die valsch waren, had ontvan gen om daarop een vat vet te verkoopen, toog de politie op onderzoek uit en ontdekte in den kantoorbediende de J. den leverancier van deze bons. De kantoorbediende verklaarde de bons te hebben ontvangen van den commis sionair J. de R. uit de Scheveningschestraat, die er hem duizend leverde voor f 30 en gaf verder te kennen, dat hij 750 van deze bons heeft vernietigd, toen hij te weten kwam, dat eat naar de herkomst een onderzoek werd ingesteld. De commissionnair J. de R., die baweert de bons van onbekenden betrokken te hebben, is aangehouden als verdacht van het doen drukken en verkoopen van valsche levensmiddelenbons en wordt ter beschikking der justitie gesteid. DE GOEDE WEEK. Een enkel kort woord over de Goede week in haar geheelDaar zou zooveel te zeggen zijn als we de afzonderlijke plechtigheden wil den behandelen, dat we, beperkt in de plaats ruimte, werkelijk niet zouden weten waaraan we de voorkeur moesten geven Al» we daarom algemeen moeten blijven dan zeggen we kort en goed tot iederen lezer tua res agitur, uwe zaak is het, die deze week wordt bepleitAls het dus voor ons zaak zou zijn een wereldsch proces mee te maken, als onze belangen op het spel stonden, hoeveel te meer zullen wij be langstelling moeten toonen nu het proces ge voerd wordt over onze ziel 1 Dat moet toch vooropstaan bij onze lijdensbeschouwingen, dat voor ieder afzonderlijk de Christus lijdt en voor mij dus, met uitsluiting van ieder ander, alles geschiedt wat de liturgie ons voor de oogen- stelt. We kunnen jaloersch zijn zoo nu en dan op de Apostelen, de heilige vrouwen, de bekeer lingen, Simon en den goeden moordenaar, om dat zij zoo van nabij hebben mogen gadeslaan dat mysterie van vernedering en lijden, den zoon Gods verworpen en vertreden door zijn eigen volk. Maar als we naar vermogen trachten de liturgie te doorleven van deze genadenvolle week, dan is er voor jaloesie niet de minste reden, wijl we evenzeer „aL voor onze oogen", zooals St. Paulus zegt, den Chris tus zullen zien lijdenmaar bovendien door den overvloed der genaden, die de vernieuwing van het lijden opnieuw verdient, evenzeer be keerd, gerechtvaardigd en geheiligd kunnen worden. Hoofdzaak is hier alwederom de goede wil om door te dringen in het begrip der ge heimen, die ons worden voorgesteld. En daartoe zal veel meewerken het volgen dier plechtig heden uit een missale of handleiding voor de goede week. Maar dat veronderstelt reeds dat we persoonlijk komen deelnemen aan die heer lijke plechtigheden. De allertreurigste omstan digheden waarin wij leven, stellen wel meer deren dan anders in staat een uurtje aan hun kantoor of werkplaats zich te onttrekken. En al zou 't een offertje kosten de groote ver meerdering van zielevruchten zullen ruim schoots tpwegen tegen de kleine ongemakken die we on3 getroosten Bovenal zal noodig zijn dat we met hartelijke bede den „Man van Smarten" zelf bidden dat Hij zich onzer ont- ferme dat Hij zelf spreke tot onze ziele en ze bevruchte met zijn allerkostbaarst bloed. Zoo wordt het voor ons in waarheid een „goede" week. Zoo gaan we met Christus in den dood van de zonde en zullen ook alleen zoo met Hem tot nieuwheid van leven verrijzen. Waarom zoudl ge uw stoom- en verlgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PD O ES IX", teler. 15, even goed en vlug bedient Hermes IConcordia I. Concordia I uit Delft, met Thomée in de voorhoede, is morgen de gast van Hermes I. Wij twijfelen er niet aan, of Hermes zal zich hebben hersteld na haar laatste nederlaag tegen D. V. S., toen de achter- en midden spelers elkander niet schenen te begrijpen, terwijl de midden-speler J. Vischer weder in staat zal blijken te zijn Thomée, dengene waar bij "Concordia alles om draait, op de hem eigen vastberaden wijze te houden. Tegen de bekende overrompelingstactiek der voorhoede van Concordia, vooral in de aanvang van den wedstrijd, lijkt ons het beste middel, dat het systeem van een achter- en voor-back wordt toegepast. Voorts komt het ons gewenscht voor, dat de spelers elkander gedurende den wedstrijd minder aanvuren. Dit maakt in de meeste gevallen de menschen prikkelbaar en heeft een ongunstigen invloed op do spelkwa- liteit. Vooral uit de achterhoede worden deze klanken, hoe goed zij ook bedoeld zijn, te vaak vernomen. S. V. V, I zal Zondag a.s. te Rotterdam ten 10% uur v.m. een oefenwedstrijd gaan spelen tegen V. O. C. Wegen3 de typhus-epidemie te Vlaardingen zal alhier Zondag te 1 uur de Vereeniging Fortuna I op S. V. V.-terrein voor de 2e Klasse N. V, B. spelen tegen Unitas I uit Gorcum. Wil Fortuna haar kampioenskans behouden dan moet zij Zondag haar onge slagenheid niet laten schenden, dus 't zal spannen. Direct na dezen wedstrijd speelt S. V. V. 2 H. B. S. 3, waarvan onze stadgenooten moeten winnen willen zij haar laatste kansen op de le plaats der reserve 2e klasse A. behouden. Ken spel vat 't lot. Naar wij vernemen wordt in Den Haag het Centraal magazijn van de Eenheidsworst gevestigd in een perceel hier ter stede dat jarenlang in gebruik geweest is als bewaarplaats van lompen, hazen-, konijnen- en kattenvellen 1 Om in de lijn te blijven zouden hooze tongen kunnen beweren(Vad), R e t o o g i n g. Eenige Delftsche studenten, die gisteravond den dies van hun ctoifps vierden, hebben omstreeks 9 unr aan het legatie- gebouw v(an het Amerikaansche gezantschap te 's-Gravenhage aangescheld en verzocht den ge zant te mogen spreken. Hun werd echter mede gedeeld, dat de gezant afwezig was. Daarop heb ben zij voer de letagie vaderlandsche liederen gezongen en door fluiten, joelen en sissen ge- manifesteeru. Zij vervolgden na eenige minuten hun weg, spotliederen zingende op Amerika en Engelsche geïnterneerden, die zjj ontmoetten, ho> nende. Voor. het paleis van H. M. de Koningin hebben zij daarop met ontbloot hoofd vader landsche liederen gezongen. De Senaat van het Studentenkorps voegde zich hier bjjl den stoet. Verder trokken ze zingende de stad door. Op het binnenhof brachten zijj minister Lely die juist het kamergebouw veriiet een pvatie. Een verzoek om hem1 voor zijne woning te mogen huldigen werd door den Minister om par ticuliere redenen afgewezen. Het g! raan rot. Een deputatie uit den stam der Omaha Indianen heeft den lévensmiddelcontrpr leur van den staat medegedeeld, dat, tengevolge van het gebrek aan transportmiddelen, niet min der dan een half millioen bushels graan, die dn Indianen op hun land hebben geproduceerd, be zig zijn wet te rotten. Een half millioen bushel» komen overeen met meer dan 18 millioen Hte*. *-* i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2