Dagblad voor Schiedam en Omstreken. j:s; .fZOB^fe.fïOO-' flÖO 41ste Jaargang. Zaterdag 23 Maart 1918. No. 13096 Gratis Ongevallenverzekering Politiek Advies. FEUILLETON. Het geheim van Philippe de Liaiuvillier. Staten-Heneraal. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, os kantoortijd do. 148. Poatbua: S», b o a n em e a 16 a per 8 aasaaaea f 1.60, per week 12 cost. franco p. post f%.~ kwartaal, Afzoadorlfke aunrausr* 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie» 1—5 regeis fl.80 «!k« regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 óorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedara. b« verlies van eiken ande ren vinger 1>H nuiumtr bestaat uit twee Waden en een Geïllustreerd Zondagsblad. De vergadering der Voorzitters en Secre tarissen van Kieskringbesturen en van het Bestuur van den Algemeenen Bond, op 23 Februari en 16 Maart 1.1. te Utrecht gehouden, heeft de eer het navolgende te brengen ter kennis van de katholieke kiezers van Nederland. Gevolg gevend aan den van verschillende zijden geuiten, goed gemotiveerden wensch, om leiding te geven bij de a.s. verkiezingen, heeft zij zich gerechtigd en verplicht geacht, ua kennisneming der opgemaakte groslijsten, rekening houdend met de verschillende stroo mingen in den lande, te geven het volgend advies, waaromtrent zij zich vleit, dat het, als geheel beschouwd, alom bevrédigingschenken zal. Zij stelt dan voor, de candidatenlijsten saam stellen, alsmede te combineeren in die kies kringen, die tot het indienen van ééne gelijk luidende lijst besloten, op de volgende wijze. I. 's-HERTOGENBOSGH. 1. Mr. J. A. Loeff; 2. Jhr. Mr. A. P. O. van Sasse van IJsselt3. A. N. Fleskens 4. J. J. Wintermans 5. F. L. D. Nivard 6. Dr. L. Deckers 7. A. F. G. M. Raupp 8. M. v. Hout9. M. Krijgsman 10. J. «I. Beliën. II. TILBURG. 1. A. H. A. Arts; 2. W. H. Bogaardt 3. W. Juten 4. Mr. Dr. A. v. Rijckevorsel 5. Dr. G. M. Kusters 6. J. van Rijzewijk 7. Mr. A. G. B. Arts8 J. Verheyen 9. Mr. J. E. Veraart10. J. Schoenmakera III. Kieskringen NIJMEGENARNHEM. 1. Mr. A. Baron van Wijnbergen 2. Mr. J- R. H. van Schaik 3. G. Bulten; 4. P. J. J- Haazevoet5. S. S. Bruysten 6. H. Th. Hoogveld 7. W. B. Kronenburg. Kieskring UTRECHT. 1. Mr. J. B. L. G. G. Baron de Wijker- 8looth de Weerdesteyn 2. J. G. Suring 3. P. II. J. Steenhoff. Deze lijsten worden als volgt gecombineerd 1. Mr. A. Baron van Wijnbergen 2. Mr. 3- R. H. van Schaik 3. Mr. J. B. L. G. C. Baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn 4. G. Bulten; 5. P. J. J. Haazevoet; 6. J. G. Su- ring7. S. Bruysten 8. H. Th. Hoogveld P. H. J. Steenhoff10. W. B. Kronenburg. IV. Leiden: 1. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien; 2. Mr. W. J. M. Brantjes van Rijn 3. J. M. Balvers. Rotterdam: 1. H. Stulemeijer 2. F. L. D. Nivard 3. P. F. M. Thijssen. Den Haag 1. Mr. M. J, G. M. Kolkman 2. Mr. J. A. Veraart. Dordrecht1. Mr. M. J. C. M. Kolkman 2. C. J. Kuiper 3. G. J. van Marrewijk. Deze vier lijsten worden als volgt gecom bineerd 1. Mr.M.J. C. M. Kolkman 2. H. Stulemeyer 3. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien 4. C. J. Kui per 5. Mr. W. J. M. Brantjes van Rijn 6. F. L. D. Nivard 7. Mr. J. A. Veraart 8. G. J. van Marrewijk 9. J. M. Balvers 10. P. F. M. Thijssen. V. AMSTERDAM. 1. J. B. van Dijk; 2. J. G. C. Vriens 3. G. J. v. Lingen 4. P. J. M. Verschure. VI. HAARLEM HELDER. 1. Mr. J. B. Bomans 2. Ch. L. van der Bilt3. Mr. P. J. Reymer 4. A. B. Michiel- sen 5. Mr. P. van Sonsbeeck 6. J. G. Suring. VII. ZEELAND. 1. P. F. Fruiytier; 2. J. W. Vieningg 3. F. van Waesberghe 4. Mr. J. Stieger. VIII. OVERIJSEL. 1. A. H. J. Engels; 2. Dr. H. C. L. E. Berger; 3. Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst. FRIESLAND, GRONINGEN, DRENTHE. 1. A. C. A. van Vuuren 2. W. Franssen 3. Mr. J. Hermans 4. II. Brouwer. Deze lijsten worden als volgt gecombineerd 1. A. H. J. Engels 2. A. G. A. van Vuu ren 3. Dr. H. G. L. E. Berger; 4. W. Frans sen 5. Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst 6. Mr. J. Hermans; 7. II. Brouwer. IX. LIMBURG. 1. Mgr. dr. W. H. Nolens 2. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck M. C. E. Bon- gaerts 4. Mr. dr. li. v. Groenendael5. H. Hermans 6. J. H. J. Beckers. Hieraan moge het volgend» worden toege voegd Bij 't samenstellen van bovengenoemde negen lijsten is de vergadering uitgegaan van de meening, dat overal zal worden vastgehouden aan het stemmen op no. 1 van de lijst, opdat de gestelde candidaten in de aangegeven volg orde worden gekozen. Waar toch het gansche land voortaan is één district, zullen de geza menlijke candidaten als de candidaten van gansch het kiezerscorps gelden de negen lijsten zullen derhalve als één geheel, in onder ling verband zijn te beschouwen, maar duidelijk alleen dan gevolgd worden, indien de verschil lende Kieskringen er op kunnen rekenen, dat overal de aangegeven volgorde wordt, in acht genomen. Zij moge daarom, speciaal met het oog daarop, o.a. het volgende in overweging geven 1. slechts die personen worden op de can didatenlijsten gebracht, die verklaren, waar mogelijk, in woord en geschrift, te zullen aan bevelen te stemmen op no. 1 van de lijst 4 i Bij zijn woning aangekomen, zag, ik juist den heer Saunier op den stoep. Dat trof dus. In weinige woorden zette ik hem het doel van mijne komst uiteen en de advocaat was terstond bereid, fthj te vergezellen. We stapten beiden in de wachtende Victoria. Mr. Saunier verdiepte zich in verschillende gis singen. We gingen samen het gedrag na van den overleden'e, doch we vonden ook hierin geen ver klaring voor de jongste gebeurtenis. Hemel, riep Mr. Saunier ten slotte, we vinden niets, eenvoudig: omdat er niets is. Mij'n- heer de Rainvillier is algemeen geacht als een ■model echtgenoot en een liefhebbend vader. Ee dan, vervolgde ik, men kent de oor zaak van zijn dood. Hij stierf onder een vreese- l'Ük lijden aan bloedvergiftiging. Juist een zeer natuurlijke dood. Waarom mengt de justitie er zich dan in? Gelukkig: on§ rijtuig hield stil, we waïen aan het Paleis van Justitie gekomen. Henri Saunier ging mij! voor1 dooi' de vesti bule, de trap op, en daarna door een lange galerij. 2. waar de stemming over candidaten ter vergadering geschiedt, worde, welke ook de bepalingen van het reglement mogen wezen, door 't Kieskring-bestuur als geldig erkend de ver- klaring eener locale Kiesvereeniging, die zulks wenscht dat «ij zich heeft vereenigd met het gegeven advies. In dat geval zal nauwkeurig moeten worden opgegeven, hoeveel leden ter vergadering aanwezig waren, wijl immers zoo veel stemmen worden geacht te zijn uitgebracht. Gelijk bij het nazien der lijsten blijkt, komt toch hier en daar eenzelfde naam op j meer dan een lijst voor. Zulks is wenschelijk j voorgekomen. Eenzelfde naam komt echter niet tweemaal voor op een plaats, waar kans bestaat gekozen te worden, als de volgorde gelijk wordt verondersteld in acht ge- nomen wordt. i Ten opzichte van den Kieskring Limburg heeft zij zich bepaald tot de 6 personen, die reeds daar in bijzondere mate waren naar j voren gebracht. Van het aanbevelen van plaatsvervangers is in overleg met het Kies- j kringbestuur afgezien. Zij acht zich verplicht, j genoemd Kieskringbestuur in overweging te geven na te gaan, in hoeverre de omtrent Mr. Dr. H. van Groenendaal den laatsten tijd verspreide geruchten waarheid bevatten, en j voor zooveel noodig, het resultaat van dat onderzoek te publiceeren, alvorens over diens definitieve candidaatstelling wordt beslist. j Zij is verder van oordeel, dat het voor den goeden gang van zaken op politiek terrein zeer bevorderlijk zal zijn, indien de stemming j. over de candidaten zoo spoedig mogelijk plaats heeft, in elk geval zoo tijdig, dat uiterlijk 1 Mei a.s. in eiken Kieskring de lijst definitief is vastgesteld. Het is ten slotte der vergadering hoogst aangenaam te kunnen mcedeelen, dat zij tot bovenstaand advies omtrent de samenstelling en combinatie der lijsten en tot de daaraan toegevoegde mededeelingen en raadgevingen is gekomen in volkomen eenstemmigheid. Zij worden door haar gegeven aa rijpe overwe ging en na ampele bespreking, van oordeel, dat op die wijze het belang der katholieke Staatspartij en het algemeen belang het best wordt gediend. Maar daarom meent zij dan ook met ver trouwen te mogen vragen, dat haar advies zal worden opgevolgddat allen, die met haar overtuigd zijn van de zeer hooge ba- langen, welke bij deze verkiezingen op het spel staan, en die invloed vermogen uit te oefenen, zullen bevorderen, dat het worde nageleefd, en dat in de eerste plaats de groote, voorname, toonaangevende Kiesvereenigingen, blijk zullen geven zich geroepen te gevoelen in deze een goed voorbeeld te geven. Een goede gang van zaken, deze eerste keer, is van onberekenbaren invloed voor de toekomst. Namens de vergadering voornoemd: A. van Wijnbergen, Voort. P. Reijmer, Secretaris. EERSTE KAMER. Zitting' van Vrijdag 22 Maait. Ingekomen is een brief van den minister vau buitenlandsche zaken houdende mededeeling ©ver het reeds in de bladen opgenomen communiqué betreffende de inbeslagneming onzer schepen. Na behandeling van diverse ontwerpen kant de zomertijd aan cle orde. De minister van binnenlandsche z.a.k.e.n wijst, in verband met de opmerkingen in het eind verslag, erop, dat bij de wet op de tegenwoor dige beslissing kan worden teruggekomen. Spr. heeft de belangen van den landbouw niet over het hoofd gezien, dat blijkt daaruit, dat hij zich ver zet heeft tegen den mid-zomer lijd. De heer D o j e s (u.- 1.) betreurt de beslissing van dc- Tweede Kamer, waarop men ongetwij feld zal moeten terugkomen. Bij de bespreking van de inbeslagneming van on ze schepen wijst de minister van buitenlandsche zaken erop, dat hij heden-ochtend van den ge zant te Washington bericht heeft gekregen, dat de Amerikaanse,he regeering denzelfden maatregel als de geallieerden heeft genomen en uitgevoerd. Spr. wijst erop, dat de verontwaardiging van ons geheele volk reeds tot uiting gekomen is. Ge heel willekeurig en zonder een zweem van recht is tot in beslagneming overgegaan. De regecring zal, als het land gebukt moet gaan onder de be proevingen, die het gevolg zullen zijn van het gepleegde onrecht, zich niet behoeven te verwij ten iets te hebben nagelaten om het land voor die onheilen -te bewaren. - De heer C rem er (u. 1.) wijst op Engeland's houding als neutrale tegenover Duitschlands sche pen in Indië in 1870 aangenomen, toen deze sche pen in de haven van Singapoer lagen. Enge land borgde toen voor deze schepen alsof het de zijne waren. Spr. critiseert de campagne van de gele pers. Zullen, vraagt spr., ook de Sin- doro, de Koningin Regentes en de Zeeland, die invalide krijgsgevangenen overbrengen, in beslag genomen worden? Amerika, zegt spr., heeft getracht de pil te vergulden, doch de pil blijft. Spr. vraagt welke vlag de schepen zullen gaan voeren. Daarmede is ook eer gemoeid. Moeten wij nu kwaad niet kwaad gaan vergelden tegenover de vreemdelingen op onzen bodem? Spr. meent van niet. Ons volk moet de overtuiging met zich kunnen dragen dat wij de laatste gentlemen waren van Europa. De heer Van der Does de Wilebois (r.-k.) wil, dat wij een waardig protest doen hoo ien tegen het onrecht ons aangedaan. De heer 'tHooft (a.-r.) huldigt de Neder- landsche pers voor de wijze, waarop zij heeft dudeilijk gemaakt, wat er in den boezem der na- H;ij wenkte een jongen, nam mijn visitekaartje en het zijne,'waarop hij eenige 'regefs schreef, en gif die aan den jongen, die verdween in het kahi- net van den Officier van Jusitie. Wij wachtten drie minuten, toen kwam de jon- gen terug, die ons verzocht hem te volgen. j Mijnheer de Officier is juist met vacantie, doch de subsituut zal1 u gaarne ontvangen. D'er" heen, mijneheeren. III. Het bezoek aan liet Paleis van Justitie. De substituut, een 1-ang, mager heer, ontving ons zëer voorkomend; hij noodigde ons met een beleefd gebaar uit, te gaan zitten. Mijnheer de substituut, zoo nam ik aanstonds het woord, ik kom uit naam der familie de Rain villier om inlichtingen omtrent het verbod der begrafenis van den overleden heer Philippe de Rainvillier. De magistraat nam1 een klein dossier van de tafel en antwoordde: j Er is in dit dossier, dat betrekking heeft op het Voorval' door u genoemd, slechts één gewichtig stuk. Het is een brief, die hoewel ano niem, belangrijk genoeg was om' tot strenge maat- i regelen over te gaan. -Een anonieme brief, riep Ma*. Saunier ver ontwaardigd uit? Ik herademde. Waarom was het Parquet door zoo'n onbeduidend voorval hiertoe overgegaan? Wat zou die brief wel behelzen? De subsituut, die onze verwondering zag, sprtik Ik zal u den brief voorlezen. Parijs, 9 September 1903. Mijnheer de Procureur der Fransche Republiek te Parijs. >jlk heb de eer uw aandacht te vestigen op "het overlijden van 'Sen heer 'Philippe de Rain- villier, wonende eertijds Avenue d'Autin 15. „Mijnheer de Rainvillier zou aan bloedvergif tiging zijn overleden. Z.oudt u dit evenwel wil- „len doen onderzoeken? „Twee belangrijke gebeurtenissen geven mij het „recht dit onderhoek te vragen. ulo. Het fortuin van de familie de Rainvillier »is geheel verdwenen tengevolge van mislukte „speculaties aan de Beui's te New-York. „2o. Heeft de overledene eenige dagen vóór „zijn val een zeer hooge levensverzekering ge- "Sloten en aanstonds de premie over het geheele „eerste jaar voldaan. Dit geschiedde bij de Com pagnie de Vigilance. „Zeer velen zijn met mij van meening; dat de „heer de Rainvillier geen natuurlijken dood is „gestorven. Wjj twijfelen er niet aan, u zult „aan ons billijk verlangen voldoen en het lijk „van den overledene gerechtelijk laten schouwen. „Aanvaard, geachte heer Procureur der' Re publiek, de diepe betuigingen van hoogachting door Een onbekende." Ik was verwonderd, de advocaat evenzoo. De ze vroeg, of hij een afschrift mocht nemen van het schandelijk document. Gaarne, waarde vriend, ik zal u zeer lang zaam dicteeren. Terwijl dit plaats greep, dacht ik na. Over het sluiten der levensverzekering had ik iets gehooid, doch fiet andere feit was mij ge heel onbekend. Was het waar, dat de familie de Rainvillier haar fortuin had verloren? En zoo ja, sedert wanneer? Waarom hadden noch zijn vrouw, noch zijn dochter er over gesproken? Al deze vragen d ware ld en mij door het hoofd. Ten slotte wendde ik mij tót den substituut, zeg gend: Ik geloof niet, dat 'do dames bekend zijb met hetgeen u daar -/oneven zeidef. 't Is de vraag of deze financieele catastrofe waarhei is. les bijeen genomen, vind ik dezen brie vau zee weinig beteekenis. (Wordt vervolgd). f 80x3, flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5