li)gezonden Mededeelingen. Bin non 1 an cl. Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisism aatregelen. Alle troepen hebben eenzelfde roemrijk aandeel iir de overwinning. Een correspondent van Reuter s Agentschap bij' het Rritsche leger in Frankryk seinde Zaterdag avond i „Er zijn exemplaren buitgemaakt van het plan voor het Duitsche offensief. Daaruit blijkt, dat het doel van den vijand als volgt wasOp den eersten dag een binnendringing over de geheele breedte van het aanvalsfront tot een gemiddelde diepte van 8 K.M., den tweeden dag van 12 K.M. en den derden dag' (verder schenen :1e plannen niet te gaan) van 20 K.M. Indr uk i n Amerik.a. Reuter seint uit Washington: Overal in den lande heerscht de levendigste belangstelling voor den reusachtigen strijd op liet Westelijke front. Echter vertrouwt men er al gemeen met zekerheid op, dat op den duur de Duitsche aanval zal worden teruggedrongen. Van allen kant wordt bewondering! uitgespro ken vbor den moed. waarmede sir Douglas Haig den hevigsten schok heeft opgevangen, die ooit aan welk leger ook is toegebracht. De mi litaire deskundigen alhier zijn van oordeel, dat zelfs, indien de Engelschen genoodzaakt zouden zijn nog' verder achterwaarts hun nieuwe linie te organiseeren de kracht van den Duitschen klap moet verzwakken en dat er zich gelegen heden moeten voordoen, voor tegenaanvallen op nog grooter schaal. DeBulgaren. Reuter seint uit Washington De berichten die zijn ingekomen omtrent het deelnemen van Bulgaarsche troepen naast de Duitsche en Oostenrijksche op het Westelijk front worden te Washington levendig besproken en doen de vraag rijzen of het eventueel noo- dig zal zijn over te gaan tot een oorlogsver klaring van dejVereenigde Staten aan Bulgarije. De beslissing van deze vraag zal afhankelijk zijn van den verderen loop der gebeurtenissen. Indien wordt vastgesteld, dat Bulgaarsche troepen handgemeen worden met Amerikaan- sche, is een oorlogsverklaring aan Bulgarije onvermijdelijk. Tank s. Over de tanks (Sturmwagen) die bij de Zuid oostelijk van St. Quentin strijdende Duitsche divisies waren gevoegd, seint Wolff, dat deze zich schitterend hebben geweerd. Hun snel heid en beweeglijkheid worden overal geroemd. Alle in den strijd geworpen tanks keerden on beschadigd terug. Aan hun ingrijpen is het in hoofdzaak te danken, dat de taaie tegenstand van den vijand snel werd gebroken. De bezet ting van een in het dal bij Urvillers gelegen betonschuilplaats werd onmiddellijk door de tanks overweldigd. geftsptaak, slaande, dal het nieuwe Servische ka» binet niet ongeneigd is, op den grondslag van den status quo ante, doch onder verleening van territorale concessies in ^Macedonië aan Bulgarije, vredesonderhandelingen met het Viervoudig Ver bond aan te gaan EEN LUCHTAANVAL OP CAIRO. Het publiek is officieel er van verwittigd, dat een vijandelijk luchtschip is waargenomen aan de kust. Er is gewaarschuwd, voor de mogelijkheid van aanvallen en den Egyptenaren is aangezegd de lichtvoorschrifteh enz. in acht te nemen. Ncderlandsche sehepen in Engeland. Volgens telegrafisch bericht van den Neder- landschen consul-generaal te Londen, hadden de kapiteins van de verschillende Nederland- sche in Engeland liggende schepen onder {Ont vangen om hunne ladingen te lossen en de sche pen ter beschikking' te stellen in den ochtend van 25 Maart. Op zijd desbetreffend verzoek is door het Departement van Buitenlandsche Za ken §an den consul-generaal ouder gegeven de scheepspapieren achter te houden. Verder is hetn medegedeeld dat, waar de schepen op ar bitraire wijze zijn in beslag genomen, zij na tuurlijk niet verder de Nederlandedie vlag kun nen blijven voeren; dat de bemanningen vrij zijn te kiezen of zij aan boord willen dan wel het schip verlaten. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja, tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettig' eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand (en fO.10 tijdelijke verhooging wegens buitensporig® papierprijzen) ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker tot het doel voert, dat wij ons voor oogen gesteld hebben, n.l. U zoo ver te brengen, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen dat U in staat is, eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Het zal U misschien niet mogelijk zijn, U eene voorstelling te maken van de inrich ting van dat weekblad en van de wijze, waarop wij dit doel willen bereiken. Daarom raden wij U, vraagt eens proefnummers. Zij liggen ter verzending gereed. Gratis en franco worden zij U toegezonden. Laat niemand, die dit leest en die behoort onder de velen, die niets of weinig van vreemde talen kennen, verzuimen, dadelijk een proefnummer aan te vragen. Deze gelegen heid moogt U niet laten passeeren. A. F. G. LEIDERITZ, D. II. SCHENK, Hoofdonderwij' zers. Telefoon Zuid 4072. Witte de Wilhstraat 23, Amsterdam. 1385 80 ROEMENIë. Volgens de bladen zal Marghiloman persoon lijk aan de onderhandelingen in het slot Co- troceni deelnemen en zelf bealissen in alle onopgeloste kwesties. Daardoor zullen de on derhandelingen aanmerkelijk worden bespoedigd, zoodat verwacht kan worden, dat het vredes verdrag eerstdaags zal worden onderteekend. GRIEKENLAND. Uit betrouwbare bron verluidt, dat te Athene, Patras, Pyreusen Gorinthe opstanden hebben plaats gehad. Grieksche troepen weigerden op de volksmenigte te vuren. Daarentegen maak ten Engelschen en Franschen van de wapens gebruik. Men zegt, dat ook een groot aantal Franschen om het leven gekomen is. De op standige beweging schijnt zich uitgebreid te hebben tot den geheelen Peloponnesus. Volgens de Agence Helllénique zijn de lichtin gen 1805—1910 in de Grieksche provincies At- tika, Thessalië, Eurytanië, de oostelijke eilanden en in twee militaire districten van de Pelopon nesus onder de wapenen geroepen. Onze sehepen in Amerika. Volgens bij het Departement van Buitenland- sche Zaken ontvangen telegram uit Washington belmoren de s.s. „Zeelandia" en „Adonis" tot de in beslag genomen schepen. De „Kieuw-Amsterdam" zal blijkens hetzelfde bericht vermoedelijk alleen beladen imet de lading rijst uit de „Saitnaiinda" hier te lande aankomen. ITALIË. De „Tinies"-corresp r-ndent in het Italiam- sche hoofdkwartier meldt, dat men binnen twee of drie weken, als de sneeuw van de ber gen verdwenen is, een groot offensief in Tren- tino verwacht. Niet alleen worden er achter het Oostenr'y'k- sche front machtige toebereidselen gemaakt, maar de vijiand tracht evenals bij een vroegere gelegenheid, den geest onder de Italianen te vergiftigen dootr het uitstrooien van leugen achtige vlugschriften. RUSLAND. Uit Berlijn meldt men: Naar aanleiding van de door het St. Peters- li urgsc he Telegraatagentschap meegedeelde ver klaring van den Amerikaansdien gezant over zijn positie ten opzichte van de ratificatie van het Doiitsch-Russische vredesverdrag', heeft de Duit sche regeering het volgende radio-telegram ge zonden aan de Russische regeering: „De Keizerlijke Duitsche regeering koestert de vaste verwachting, dat de Russische regeering deze verklaring, die een openlijke opwekking be- teekent tot het weer beginnen van den oorlog met Iniitschland, zal beantwoorden op een wijze, die het vredesverdrag, dat Rusland met de centrale mogendheden gesloten heeft, waardig is. Misbruik van verlofpassen. J De opperbevelhebber heeft het onderstaande ter kennis gebracht: Het komt voor dat verlofgangers, die voor hunne reis in het bezit zijn van meer dan één vervoerbewijs, daarvan inisbruik maken, om gedurende hun verlof meer broodkaarten te bekomen, dan waarop recht bestaat, terwijl voorts ook van verlofpassen wordt misbruik gemaakt om daarop in méér dan één gemeente broodkaarten aan te vragen. In verband hiermede wordt daar mij be paald, dat op den vetdof pas (c.q. op- de voor de terugreis dienende strook van het vervoerbe- wijs) achter den naam der gemeente, waar heen het verlof wotrdt verleend, duidelijk meet worden gesteld hot woord „bestemming." De gemeentebesturen (distributiebureaux) zullen in den vervolge aan verlofgangers slechts brood kaarten afgegeven op vertoon van verlofpassen ,of vervoerbewijzen, voorzien van het woord „bestem ming." In Indtë. Het Ned. Ind. Persagentschap seint uit Bata via dd. 19 Maart: j De tweede voorzitter van het Besoekische Proef station te Djember, de heer Ottolander, heeft tot de suikerplanters te Soekaboemi een oproep ge richt om zooveel mogelijk voedingsgewassen te planten, en medegedeeld, dat de regeering zoowel op de gronden der suikerondernemingen ais van de concesisehouders beslag zal leggen in 't be lang der voedselvoorziening. Het publiek ziet den toestand kalm onder de oogen. De bladen zijn over hel algemeen vaif meening, dat de vraag der Entente naar onze scheepsruimte zeer begrijpelijk is en al geeft het ook moeilijkheden ons bewaart voor het gevaar van oorlog met Duitschland In scheepvaartkringen meent men, dat de In dische scheepsruimte intact blijft. De regeering heeft een nieuwe wet uitgevaardigd betreffende de inbeslagneming van levensmiddelen en grond stoffen om prijsopdrijving te voorkomen. SERVIE. De „Agence Hellénique" houdt, ondanks alle te- Jhr. dr. Loudon. De lichte ongesteldheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, noopt hem nog enkele dagen zijn werkzaamheden thuis te verrichten. Geen protest van Engelsch* offieieren. Generaal A. Graham Thomson, hoofd van het Engelsche Krijgsgevangenen-Departement meldt het volgende „Het bericht, volgens hetwelk de Engelsoho geinterneerde officieren een protest hadden ge zonden naar de Engelsche en Amerikaansche Re geering tegen haar optreden tegenover het onze dige Nederland, is van allen grond ontbloot. „Wat ook zijn particuliere meening zjjn ïrw~ ge, is aan geen Engelsch officier of soldaat dootti de jegervoorschr iften des Konings toegestaan in het openbaar deel te nemen aan politieke gedach ten wisselingen en het zou volslagen onmogelijk zyn, dat het zenden van eenig protest, als ver meld in bedoeld nieuwsbericht, nou hebben kun nen plaats gehad of zelfs in overweging' geno men." i - Botha over Nederland. Reuter seint. dd. 21 dezer uit Kaapstad: stad In den loop der debatten in het Zuid-Atrikaan- sche Huis van Afgevaardigden kwam de inbeslag neming van de Nederlandscihe schepen ter sprake. Generaal Hertzog vroeg, of Botha maatregelen had genomen, om te zorgen, dat Zuid-Afrika geen deelgenoot zou zijn aan zulk een groot onrecht. Botha wees er in zijn antwoord op, dat Zuid- Afrika geen „geallieerde" was, en daar men hem niet geraadpleegd had, wildé hij geen meenin gen uiten, die nieuwe moeilijkheden zouden kun nen veroorzaken. Stellig wilde hij1 niets doen dat Duitschland zou helpen. Hij had dén grootsten eerbied voor Nederland; niemand! bad vuriger, dat dit edele kleine land buiten den oorlog zou blijven. Men moest alles verimijden, wat nieuwe moeilijkheden zou kunnen veroorzaken en bij de Hollanders een verkeerden indruk zou kunnen wekken. Persoonlijk was hij er van overtuigd dat het gezond verstand de» Nederlanders hen in staat zou stellen buiten den oorlog te ble ven. Waterweg van Dordrecht naar zee. ens het Voorin, opig Verslag over het wetsontwerp tot het maken van een waterweg van Dordrecht naar zee hadden vele leden met sympathie dit wetsontwerp begroet, als zijnde een poging om de monden van den Rijn dieper landwaarts vo>r greotere zeeschepen bevaar baar te maken en de oude handelsstad Dor drecht daarvan in de eerste plaats partij te doen trekken. Eenigen hunner betwijfelden echter, of de voorgeslagen weg daartoe op be vredigende wijze zal leiden. Zij toch achtten een diepte bij! hoogwater van -3.50 M„ zoods men zich voorstelt langs de Oude Maas te be reiken, voor de groote vaart onvoldoende. Maar ook de voorgestelde breedte van 50 M., waar over de genoemde diepte zal wordten aangetrof fen, achtten zjj, met het oog' op een veilige vaart, voor een open water- veel te bekrompen. Andere leden betoogden, dat twee groote goed geoutilleerde havens, als Rotterdam en Amsterdam, voor ons land voldoende zijn en meer havens gevaar loopen te mislukken. Cen tralisatie werd ook hier wenschelijk geacht. Nog werd opgemerkt, dat, indien tot dit werk wordt overgegaan, het dan gewensoht zal zijn, een breede strook langs de Oevers te onteige nen, zoodat deze aan weerszijden blijven in handen van het Rijk en aldus de uit het weik voortvloeiende voordeelen ten bate van de ge meenschap komen. Hiertegen werd door andere leden opgemerkt, dat zoodanig stelsel in strijd is met de nu geldende Onteigeningswet, waarop weer geantwoord werd, dat in enkele gevallen 'in de practylk reeds aldus gehandeld is. Ten slotte werd aanmerking gemaakt op de kostenverdeling, die in de gevallen betreffende Amsterdam en Rotterdam juister werd geoor deeld, zijnde daarin het algemeen belang boven dien meer betrokken geweest Aangehouden. Een telegram uit Melbourne by het Departe ment .van Buitenlandsche Zaken ontvangen, meldt dat de stoomboot „Tasman te Brisbane wordt aan gehouden. r i i i De Hertog Hendrik. In Den Haag is bericht ontvangen, dat Hir. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" commandant ka pitein De Joncheere, welke bodem in de Noord zee tengevolge van stormweer a very beliep en daarna dom sleepbooten van Thotrshaven naar Bergen is gebracht, naar Nederland komt ota te worden hersteld. - Broodkaarten. Op vertoon der Domi- ciliekaart zullen de broodkaarten voor de vol gende 4 tijdvakken worden uitgereikt op Woensdag 27 Maart a.s., van des middags half 2 tot half 5. Tegelijk met de gewone broodkaarten worden ook de aanvullingsbroodkaarten uitgereikt van 400 gram Wittebrood voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar. Aanvullingsbroodkaarten en kaarten voor zien van stempel „zuigeling" worden inge ruild in het v.m. Volksbadhuis Broersvest van 26 April, 's morgens van 912 uur en n. m. van U/a5 uur. Levensmiddelen. In de week van 25 Maart30 Maart is verkrijgbaar Op bon 2"8 1 ons Eenheidsworst per persoon, 55 ct. per pond. Op bon 240 D/a ons Groene Erwten per persoon, 11 ct. per pond. (Nieuwe Bonboekje). Op bon 1 1 ons Groene Erwten per persoon, 11 ct. per pond. Op bon 2 V, ons Havermouth per persoon, 16 ct. per pond. Op bon 3 1 ons Vet per persoon, 40 ct. per pond. Maandag worden geen Regeeringsartikelen verkocht Bon 1 alleen geldig vanaf Woensdag, bon 2 vanaf Vrijdag. Voor de lichtlooze gezinnen op Bon 9 (voor Kaarsen en Schemerlichten) *150 gram Kaarsen of Schemerlichten verkrijgbaar tegen betaling van 25 cent, en wel Dinsdag 26 Maart 's voorin, 912 en 's nam. U/t5 uur in den Doele. 's morgens de letters AL. 's nam. MZ. Ook het Gymnastieklokaal Dwarsstraat is op dien zelfden dag 's nam. D/j5 uur voor dat doel geopend. Bon no. 3 Kindermeel is tot 31 Maart geldig voor 2Yj ons Kindermeel. Donderd^jg 28 Maart 'a voorm. 912 en 's nam. D/a5 uur uitreiking van nieuwe bon» voor Kindermeel voor kinderen beneden 't half jaar. Zaterdag 30 Maart voor kinderen van V»1 jaar beide malen in 't voormalig Volks badhuis. Duitsehe krijgsgevangenen. Heden-ochtend zijn te Rotterdam 140 Duitsche krijgsgevangenen, meest onderofficieren, uit En geland aangebracht. Van deze krijgsgevangenen zijn 14 onderofficieren naar Schiedam gezonden. Zij werden hier ondergebracht in de Tabaks- labriek van den heer Schuyer, aan de Noord- vest, welke voor de huisvesting dezer militairen is ingericht. In genoemde fabriek vertoeven thans totaal 40 Duitsche militairen. Volksbadhuis. In de week van 17—23 Maart *18 wérden ge nomen 568 baden. lste KlasseKuipbaden 19, Regenbaden 70. 2de Klasse: Kuipbaden 17, Regenbaden 457. Kinderbaden 5. Gisteren-avond is op de Noordves-* een persoon aangehouden die een zak gerst ver voerde. De man zeide de zak gevonden te heb ben en op weg naar het politie-bureau te zyu- Hij liep echter precies den verkeerden kant uit- De man werd voorloopig1 in bewaring gesteld- Gisteren werden enkele, jongensop heeterdaad betrapt op het stelen van zinken af voerbuizen aan de achterzyde van een pand ia de Tuinlaan. In de1 haast namen de dieven d® vlucht onder achterlating van do buizen. 'De politie vond hedennacht op den laafdinger dijk vier grenen deelen en ontdekte op korten afstand vier personen die zich e.aar op verdachte wijze ophielden. Ondervraagd ontkenden zij iets van de herkomst af te weten. De deelen zijn in beslag genomen. Hoogwater te Schiedam: Woen»* dag 27 Maart 4.15 v.m., 4.39 n.m. UIT DELFT. Vele leden der Eerste Kamer waren blijken® het afdeelingsverslag over de Waters taatsbe* g'rooting van meening, dat de stoomtram ver binding van Delft en Rylswyk met Den Ha®£ te eenen male onvoldoende voor het vervoer van het steeds toenemend aantal reizigers De tramtrein bestaat daar gewoonlyfc uit een viertal of nog meer lange ©vervulde wagen®» die nauwelijks de vele scherpe bochten door getrokken kunnen worden, zoodat derail!®' ment herhaaldelijk Voorkomt. Men meende da* het oogenblik reeds lang is gekomen -om die" dienst elee-trisch in te richten, met korte tr®'' nen, die veelvuldig loopen. Hopende dat <1® Regeering bereid zou zyn de spoedige totstand koming van de ter zake hangende plannen bevorderen, verzocht men omtrent den teg®°' woordigen stand dier plannen te mogen den ingelicht. fi ang meer on

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2